موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - پنجره نقل و انتقالات - نقل و انتقالات - هيئت وزيران - همسان سازي حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - سرهنگ حسيني - كنترل توپ - فريدون عباسي دواني - هاشم آباد - گرانفروشي روغن - سايت رسمي باشگاه پرسپوليس - فلتينس آرنا - فركانس - نيروگاه دماوند - محيطي امن - طبقه متوسط - مشاور خانواده - ازادگان

مطالب مرتبط:
رشد 6درصدی سرطان ها در کشور
رشد 6 درصدی سرطان در کشور
رشد 6 درصدی سرطان ها در کشور
رشد 6 درصدی سرطان ها در کشور
کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور به یک سوم
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 16:202021-01-27پزشكي

رشد 6درصدی سرطان ها در کشور


دکتر محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت و فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با بیان اینکه سالانه قریب به 150 هزار مورد سرطان جدید در کشور داریم، - گفت: یعنی چیزی حدود 6 درصد رشد سرطان در کشور داریم که علل مختلفی دارد.

رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری و تا 40 درصد هم علاج قطعی دارند، گفت: هزینه درمان سرطان در ایران حداقل دو برابر سایر بیماری هاست و سالانه 3000 میلیارد تومان هزینه درمان سرطان در کشور می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :دکتر محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت و فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با بیان اینکه سالانه قریب به 150 هزار مورد سرطان جدید در کشور داریم، گفت: یعنی چیزی حدود 6 درصد رشد سرطان در کشور داریم که علل مختلفی دارد.

وی "سن بالا" را یک عامل خطر جدی در بروز سرطان دانست و گفت: از آنجا که جمعیت کشور ما در حال پیر شدن است، لذا سن به عنوان یک ریسک فاکتور مهم محسوب می شود، به گونه ای که سن به تنهایی تا 70 درصد در بروز سرطان تاثیرگذار است و 30 درصد باقی مانده به سایر ریسک فاکتورها ارتباط دارد.

دکتر اکبری سرطان ها را به دو دسته ارثی و غیر ارثی تقسیم کرد و گفت: سرطان های ارثی زیر 10 درصد و چیزی بین 5 تا 6 درصد سرطان ها را به خود اختصاص می دهد و بقیه سرطان ها به علل فردی و عوامل خطر در بدن افراد بروز می کند.

وی در این رابطه به اصطلاح "سرطان خانوادگی" اشاره کرد و گفت: سرطان های خانوادگی با سرطان ارثی متفاوت است و اغلب به دلیل اشتراکات در عوامل خطر و سبک زندگی مشابه خانواده ها بروز پیدا می کند.

سرطان دومین عامل مرگ و میر ایرانیان این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان با بیان اینکه سرطان دومین عامل مرگ و میر ایرانیان محسوب می شود، عنوان کرد: تنها در 3 سال گذشته، سرطان سومین عامل مرگ ایرانیان بود ولی الان بعد از بیماریهای قلبی عروقی، دومین مورد سرطانهاست، البته اگر بیماری های قلبی را از بیماری های عروقی جدا کنیم، سرطان اولین عامل مرگ در کشور محسوب می شود.

دکتر اکبری با تاکید بر اینکه این مسئله نشان دهنده اهمیت و ضرورت برنامه ریزی مسئولان برای پیشگیری از بروز سرطان در کشور است، اظهار کرد: بروز سرطان در جوامع قابل پیش بینی است، همچنین 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری بوده و تا 40 درصد هم علاج قطعی می شوند، البته به شرط اینکه برای آنها برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم.

مهمترین ریسک فاکتورهای بروز سرطان در کشور دکتر اکبری با بیان اینکه ریسک فاکتورهای بروز سرطان در کشور در حال افزایش است، عنوان کرد: اولین ریسک فاکتور بروز سرطان دخانیات است، به عبارت دیگر 30 درصد کل مرگ ها به علت مصرف دخانیات در کشور است و در مورد سرطان نیز به تنهایی 30 درصد عامل خطر و ابتلا مصرف انواع دخانیات است.

مشاور عالی وزیر بهداشت با بیان اینکه دخانیات در کشور ما چه از نظر قانونی و چه تاریخی انحصار دولتی دارد، گفت: به عبارت دیگر پیشگیری از بروز 30 درصد مرگ ها که به علت مصرف دخانیات بروز می کند دست دولت است ولی به علت درآمدزا بودن صنعت دخانیات، پیشگیری به عمل نمی آید، در حالیکه باید توجه داشته باشیم که مصرف دخانیات به علت به خطر انداختن سلامت افراد جامعه به عنوان بالاترین سرمایه هر کشور، هزینه های زیادی ایجاد می کند.

رییس مرکز تحقیقات سرطان در خصوص سایر ریسک فاکتورهای بروز سرطان در کشور، به چاقی اشاره کرد و گفت: چاقی دومین عامل خطر بروز سرطان در کشور است.

14 درصد نوجوانان و 40 درصد بانوان در کشور اضافه وزن دارند که علاوه بر ریسک فاکتور ابتلا به سرطان، در بروز فشار خون چربی بالا و غیره نیز اثرگذار است.

وی فعالیت فیزیکی را سومین عامل خطر مطرح کرد و گفت: متأسفانه تنها 16 تا 18 درصد مردم ما فعالیت فیزیکی مناسب دارد و حدود 84 درصد فعالیت های فیزیکی مناسب را ندارند، در حالیکه ایجاد فرهنگ و بستر فعالیت فیزیکی یک کار دولتی و حکومتی است.

دکتر اکبری رژیم غذایی مناسب را مسئله بعدی در پیشگیری از بروز سرطان ها عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه تقریباً هیچ مسئولی برای تعیین رژیم غذایی مناسب در سبد غذایی مردم نداریم و همه چیز را به بازار آزاد سپرده ایم و نظارت دقیقی بر روی گنجاندن مواد غذایی مناسب و دارای کالری و انرژی مناسب در سبد غذایی مردم وجود ندارد، این در حالیست که در کل رژیم غذایی مناسب یک برنامه ملی میطلبد.

آلودگی هوا یکی دیگر از مهمترین ریسک فاکتورها در بروز سرطان این استاد دانشگاه آلودگی هوا را به عنوان یکی دیگر از مهمترین ریسک فاکتورها در بروز سرطان دانست و ادامه داد: در سال 2013 بعد از سال ها کار تحقیقاتی ثابت شد که آلودگی هوا می تواند سرطان زا باشد و به عنوان یکی از مهمترین عوامل ایجاد سرطان مطرح شد.

وی ادامه داد: البته زمانیکه از آلودگی هوا صحبت می شود همه اذهان به سمت شهرهای صنعتی می رود، در حالی که میزان بروز بیماری های ریوی و سرطان ها در روستاها و مناطق فقیرنشین نیز بالاست که علت آن مساله ای تحت عنوان "آلودگی هوای درون خانه ای" است که اغلب از فقر و رفتارهای اجتماعی ناشی می شود.

بنابراین آلودگی هوای درون خانه ای در اغلب روستاها و مناطق فقیر و حاشیه نشین از عوامل خطرزا برای بروز سرطان محسوب می شود؛ عدم رعایت بهداشت و یا نبود وسایل گرم کننده مناسب و استاندارد یکی از عوامل بروز این نوع آلودگی است.

دکتر اکبری در عین حال با تاکید بر آلودگی هوای شهرهای صنعتی به عنوان یکی از ریسک فاکتورهای مهم بروز سرطان، عنوان کرد: نباید شک کنیم که آلودگی هوا در شهرهای صنعتی عامل خطر بروز انواع بیماری ها و سرطان ها برای نسل های بعدی و فرزندانمان محسوب می شود.

دود و آلودگی هوا یک عامل خطر قابل انتقال به نسل های بعدی است و می تواند به عنوان یک عامل اپی ژنتیک در ابتلای سریعتر نسل های بعدی به انواع بیماری ها و همچنین سرطان ها اثرگذار باشد.

مقایسه بروز سرطان در داخل کشور و کشورهای غربی رییس مرکز تحقیقات سرطان با مقایسه بروز سرطان در داخل کشور و کشورهای غربی عنوان کرد: در حال حاضر ما یک پنجم غربی ها سرطان داریم اما هیچ کشوری به اندازه ما رشد سرطان ندارد، در کشور ما میزان بروز موارد جدید سرطان 150 در 100 هزار نفر است ولی در غرب 500 مورد در 100 هزار نفر است.

سرطان معده کشنده ترین سرطان در بین زنان و مردان ایرانی وی با اشاره به شکل متفاوت سرطان در کشور ما گفت: سرطان معده کشنده ترین سرطان در بین زنان و مردان ایرانی است و بیشترین مرگ سرطانی ناشی از سرطان معده است؛ در حالیکه سرطان معده در کشورهای غربی از دهمین سرطان کشنده نیز عقب تر رفته است.

این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان، سرطان معده را یک سرطان اجتماعی دانست و گفت: بروز آن به عوامل اجتماعی مختلف، بهداشت دهان و دندان، مصرف مواد داغ و همچنین دخانیات ارتباط مستقیم دارد، به عنوان نمونه میزان بروز سرطان معده در شمال غرب و شمال شرق کشور بالاست،چرا که مصرف دخانیات و مواد داغ در این استان ها نسبت به سایر مناطق بیشتر است.

به همین نسبت به دلیل افزایش سطح بهداشت و سواد سلامت افراد میزان بروز سرطان معده در استان های تهران و اصفهان در حال کاهش است.

اکبری سرطان پستان را شایع ترین سرطان در بین زنان ایرانی عنوان کرد و گفت: حدود 26 درصد سرطان های زنان به سرطان پستان اختصاص دارد یعنییک چهارم سرطان های زنان را به خود اختصاص داده و در همه دنیا یک معضل بهداشتی محسوب می شود.

همچنین سرطان پستان دومین دلیل مرگ ناشی از سرطان در بین زنان و دومین دلیل مرگ در بین خانم هاست.

وی با اشاره به شایع ترین سرطان ها در زنان و مردان، اظهار کرد: سرطان های پستان، پوست، معده، روده بزرگ، خون و ریه شایعترین سرطان ها در بین زنان و مردان ایرانی محسوب می شود که این ترتیب در زنان، پستان، پوست، معده، روده بزرگ، خون و ریه و در مردان به ترتیب معده، پوست، خون، روده بزرگ و ریه است.

بالای 80 درصد سرطان های کودکان به علاج می رسند این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان همچنین در مورد سرطانهای کودکان مطرح کرد: 2.

5 درصد سرطان های کشور مربوط به کودکان و شایع ترین نوع آن خون و بعد کلیه و مغز است، البته خوشبختانه بالای 80 درصد سرطان های کودکان به علاج می رسند.


کلید واژه ها: سرطان - کشور - محمداسماعیل - هزینه درمان - وزیر بهداشت - درمان سرطان - درصد - سالانه - فوق تخصص - سرطان ها - سرطان در ایران - میلیارد تومان - بیان - بهداشت - 150 هزار - مرکز تحقیقات - هزینه - مشاور - اکبری - جراحی - درمان - بروز سرطان - گزارش روز - هزار - مورد - حدود - عالی - تخصص - جدید - قریب

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 3 ردیف شغلی در گروه بهداشتی فیروز در مازندران

ابتلای 18 نفر به کرونای انگلیسی در یزد

خطر مرگ برای فرش های عتیقه

ابتلای روزانه 60 تا 70 هزار نفر به کرونا در آمریکا

مادر بی رحم نوزاد معلولش را کشت + اعتراف

ثبت 11 هزار و 187 ابتلای جدید به کرونا در ترکیه

پیک غذایی کترینگ

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شاهرود به 7609 تن رسید

بانوی هنرمند مصری با عسل و شکلات و مربا، نقاشی می کشد+ تصاویر

زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان میشود؟

بلایی که سیگار برسر پوست و مو میاره!

استخدام نماینده علمی فروش با مزایا در شرکت آوینا نوین درمان در تهران

منشی اشنا به حسابداری و مسلط به word و excel

وقتی کرونا به کبد بیماران کووید-19 حمله می کند

درجه های مختلف فتق دیسک کمر و راهکار های درمان آن

آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن اسپوتنیک

چرا وضعیت مازندران قرمز کرونایی نیست؟

ابتلای خانوادگی به کرونا در خوزستان

خستگی و بی حالی اولین علامت کرونای انگلیسی

استخدام مهندس عمران و کارشناس ایمنی و بهداشت در هشتگرد البرز

ماهی قرمز عید نوروز ناقل کرونا نیست

خبرهای خوش و نوید بخش زالی

وزارت بهداشت سهمیه واکسن خوبی به خوزستان اختصاص داده است

پلمب یک واحد خدمات پوست در شاهین شهر و میمه

دلیل بالا بودن آمار کرونای مازندران در مقایسه با کشور چیست؟

ماساژورهایی که پا در کفش فیزیوتراپ ها کرده اند

درمان بعضی از مشکلات با دستگاه آر تی ام اس

نکات عجیب درباره مصرف تخم مرغ

129 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

(فیلم) برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا در اماکن شلوغ چه تعداد ماسک بزنیم ؟

شناسایی 15 مبتلا به کرونا از دو شناور اماراتی

درخواست وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

داشتن بدنی مقاوم با مصرف ویتامین A/ آبمیوه های سرشار از آهن

خدمات رایگان در شهر های فاقد بیمارستان تامین اجتماعی استان قزوین

دلایل نفخ بعد خوردن غذا که باید آن را جدی بگیرید

شناسایی 62 مبتلا به کرونای انگلیسی در استان یزد

آمار کرونا مازندران 17 اسفند؛ 6 فوتی و 103 ابتلای جدید

آمار کرونا آذربایجان غربی 17 اسفند؛ 3 فوتی و 221 ابتلای جدید

ورود مسافران از شرق و جنوب گیلان ممنوع

ساخت پلی کلینیک مجهز تأمین اجتماعی در قرچک

خدمات رایگان در شهر های فاقد بیمارستان تامین اجتماعی + فیلم

جز در موارد ضروری سفر نروید/ هر جایی غیر از خانه منطقه خطر است!

چگونه بدون درد و خطر خانه تکانی کنیم؟

ویوود مسافران از شرق و جنوب گیلان ممنوع

چگونه از شر خستگی، تنبلی و بی حالی خلاص شویم؟

افزایش شمار مبتلایان به کووید 19 در کهگیلویه و بویراحمد/11 بیمار کرونایی بستری در بخش مراقبت های ویژه

مرحله دوم طرح ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال در خاش آغاز شد

در اپیدمی کرونا نیروهای بهداشتی کارنامه درخشانی برای دانشگاه به ارمغان آوردند

نیازمند پرستار ترجیحا خانوم برای مراقبت از سالمند

حوزه سلامت مستفیض از همت خیران

نکات طلایی برای کاهش وزن

سرپرست واحد تولیدی مواد غذایی

انتصاب سرپرست مدیریت فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول

افزایش بستری کودکان مشکوک به کرونا در قم

اعلام زمان واکسیناسیون عمومی کرونا

آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن

زالی: سبد متنوعی از واکسن داخلی کرونا در حال تولید است

استخدام فروشنده آرایشی و بهداشتی

آیا واقعا واکسن های کرونا باعث ناباروری می شوند؟

شناسایی 70 بیمار جدید مبتلا به کرونا در شاهرود و میامی

هشدار فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره ویروس جهش یافته کرونا

آزادی 9 زندانی با کمک کادر درمان

آمار کرونا هرمزگان 17 اسفند؛ 1 فوتی و 18 ابتلا به کرونای انگلیسی

استخدام منشی خانم در شرکت کالای پزشکی زکریای کبیر در تهران

اخرین وضعیت علی دهباشی پس از ابتلا به کرونا

استخدام مهندس صنایع غذایی خانم با مزایا در دنیای سبز مدرن در تهران

طب سنتی/ چطور نزله و زکام را درمان کنیم؟

درخواست وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

دکتر زالی: در اپیدمی کرونا نیروهای بهداشتی کارنامه درخشانی برای دانشگاه به ارمغان آوردند

جولان کرونا در دریای بی خیالی شهروندان/مردم رعایت نکنند محدودیت اعمال می شود

18 فرد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی در یزد شناسایی شدند

آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن روسی

کرونای انگلیسی به الیگودرز لرستان رسید

کرونای منفی مسافران ورودی از امارات، در بندرلنگه مثبت شد

دورهمی های خانوادگی مهمترین عامل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا است

مرغ انگشتی با سس عسل +طرز نهیه

آمار کرونا یزد 17 اسفند؛ بدون فوتی و 67 ابتلای جدید

دکتر زالی: در اپیدمی کرونا نیروهای بهداشتی کارنامه درخشانی برای دانشگاه به ارمغان آوردند

استخدام کارشناس فروش مواد غذایی و کارشناس بازاریابی در هرمزگان

سردرد های صبحگاهی را جدی بگیرید!

تست کرونای تقلبی 15 مسافر از امارات به ایران

از تخم مرغ هایی کرونایی تا وضعیت واکسن کرونای وزارت دفاع

کاشان و کرونا در شبانه روز اخیر

استخدام ویزیتور آرایشی و بهداشتی

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان عضو فرهنگستان علوم پزشکی انتخاب شد

️ 7 مورد مرگ پس از تزریق واکسن آسترازنیکا در کره جنوبی

نیروی خانوم در درمانگاه تخصصی

تست خانگی تشخیص علت درد

آخرین آمار کرونا در قزوین/2 فوتی و 109 بیمار جدید کرونایی

آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن روسی

سوزاندن چربی های اضافه بدن با مصرف سیر

کرونای انگلیسی به الیگودرز رسید

جذب پزشک متخصص

150 هزار رأس دام سبک در دزفول واکسینه شدند

مراجعه بیش از 10 هزار بیمار به کلینیک تخصصی بیمارستان امام رضا (ع) طی 9 ماه

کدام تخم مرغ ها در معرض کرونا هستند؟

اسکناس های کثیف پول ساز شدند!

آغاز مرحله دوم طرح ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال در خاش

داماد تنگستانی به دادگاه معرفی شد

گسترش کرونای انگلیسی در کرمانشاه/ شمار مبتلایان شناسایی شده به 6 نفر رسید

رشد 6درصدی سرطان ها در کشور

رشد 6درصدی سرطان ها در کشور