موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال استقلال - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق - ليگ برتر فوتبال - پيامبر(ص) - اسدي لاري - سفير كوبا در تهران - بيژن نوباوه وطن - حماه - بانك آينده - سنجش پزشكي - ليگ بسكتبال چين - صداي استان ها - معاونت قهرماني و حرفه اي - صادق واعظ زاده - عقرب زدگي - موسسه صنايع غذايي

مطالب مرتبط:
نقش اثر گذار مبلغین روحانی در کنترل شیوع ویروس کرونا در لرستان
نقش اثر گذار مبلغین روحانی در کنترل شیوع ویروس کرونا
کرونا جان 79 هموطن دیگر را گرفت
3 بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند
اخبار خوش رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) درباره تولید واکسن ایرانی کرونا/ «در این بخش خودکفا خواهیم شد»
-78 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 بهمن 1399 ساعت 20:452021-01-26پزشكي

در موضوع کرونا، خیّرین ممتازترین نقش را بر عهده داشتند


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با درخواست از خیّرین برای اتمام پروژه های نیمه کاره حوزه سلامت، گفت: کار خیر را نباید آلوده به سیاست کرد، - ،به نقل از وزارت بهداشت، سعید نمکی روز سه شنبه در دیدار خیّرین کشور که امروز و در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: اگرچه آلوده کردن کار خِیر به سیاست زدگی و خدای ناکرده تزویر، برکت را می برد و اتفاق بدتر این که گروه هدف که مردم هستند نیز سیاست زده می شوند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: در موضوع کرونا، خیّرین ممتازترین نقش را بر عهده داشتند و در روزهای نخست با تهیه ماسک، شوینده و ضدعفونی کننده ها و ساماندهی این موضوع در کشور و همچنین تهیه مایحتاج مردم و حمایت در منزل، کارهای بسیار ارزنده ای انجام دادند که ما را دلگرم کرد که هنوز مهربانی و عشق و صمیمیت و نور هست و خورشید هنوز می تابد و باعث شد با تابش این گرمای دلپذیر، گام هایمان را محکم تر برداریم.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که نسل جدید را به گونه ای تربیت کنیم که از ریا، سالوس و دروغ دوری کنند، زیرا دلی که نور در آن نتابد، عاشق نمی شود و تا عاشق نشود کار خیر انجام نمی دهد.

این موضوع یک آفت بزرگ اجتماعی است که برای حل آن باید به دنبال راهکار باشیم.

بزرگترین آفت اجتماعی، ریا، دروغ و ظاهرنمایی است.

در چنین شرایطی، فضا، فضای عاشقانه و خیرخواهانه نبوده و فضای ویترین آرایی های مزورانه است.

هر تصمیم باید پیوست حمایت از فقرا داشته باشد نمکی با اشاره به اقداماتی که در زمان مسئولیت های وی در حوزه بهداشت، پیشگیری و زیرساخت های سلامت و همچنین رسیدگی به حاشیه شهرها انجام شده، گفت: به نظر بنده، هر تصمیمی در کشور باید یک پیوست حمایت از فقرا و محرومان داشته باشد.

معمولا در کشور تصمیماتی اتخاذ می شود که آنها را تصمیماتی اساسی و بسیار مهم تلقی می کنیم، اما فراموش می کنیم که این غلتکِ توسعه، در ابتدا ضعفا، محرومین و مستضعفین را له می کند تا به نتیجه برسد.

اگر دولت ها، حکومت ها و منابع عمومی گسترده و در اوج تنگدستی بالا، بیش از پیش به فکر ضعفا و محرومان باشند، نقش آفرینی خیّرین در عرصه های دیگر نمود بیشتری پیدا می کند.

وی ادامه داد: اعتمادزدایی از مردم در این شرایط سخت به نفع نظام نیست و به اندازه کافی گسست اجتماعی، پیدا کرده ایم، بنابراین قصد ندارم برخی مسائل را فریاد بزنم، اما تا زمانیکه در جامعه ای با موریانه ریا و فساد مبارزه جدی نشود و انسان های وارسته و شریفی مانند خیّرین، قیمت پیدا نکنند، نمی توان ادعا کرد که پرچم نیکوکاری را می توان برافراشته نگه داشت.

باید فرهنگ گذشت و مهربانی و ایثار را احیا کنیم وزیر بهداشت گفت: خیّرین صدیق مملکت بیش از هرچیزی باید به عرصه فرهنگ ورود کنند.

بنای فرهنگ و مهربانی، مرمت می خواهد، متاسفانه به شدت از مهر و عشق و صمیمیت دور شده ایم، عرصه فرهنگ چنانچه از راه درست وارد شویم، عرصه پرمنفعتی است، باید فرهنگ گذشت و مهربانی و ایثار را احیا کنیم.

این موضوعی است که روز به روز کمرنگ تر می شود و نیازمند رسیدگی جدی است.

نمکی ادامه داد: در اوج تنگدستی، طوفانی به نام کرونا از راه رسید و جمهوری اسلامی ایران در این طوفان بلا، با تفضل الهی خوش درخشید.

مقام معظم رهبری در مبحث کرونا، در زمینه حمایت، هدایت و رعایت پروتکل ها لحظه ای ما را تنها نگذاشتند.

ایشان حتی اشتباهات ما را با نظر مهربانی و کرم نگریستند.

به قول حافظ شیرازی: نیکی پیر مغان بین که چو ما بدمستان/ هر چه کردیم به چشم کرمش زیبا بود .

بنابراین، مقام معظم رهبری بعداز لطف خداوند، یکی از ارکان اصلی این توفیق بودند و بعد هم وفاق مردم و تلاش های شبانه روزی کادر سلامت.

نقش ممتاز خیّرین در مدیریت کرونا وی با اشاره به طرح شهید قاسم سلیمانی، بیان کرد: در این طرح بزرگ، به توفیقات بسیاری در زمینه کنترل، مدیریت و پیشگیری از کرونا دست یافتیم.

در این میان خیّرین ممتازترین نقش را برعهده داشتند و در روزهای نخست با تهیه ماسک، شوینده و ساماندهی این مبحث در کشور و همچنین تهیه مایحتاج مردم و حمایت از بیماران در منزل کارهای بسیار ارزنده ای انجام دادند که ما را دلگرم کرد که هنوز مهربانی و عشق و صمیمیت و نور هست و خورشید هنوز می تابد و باعث شد با تابش این گرمای دلپذیر، گام هایمان را محکم تر برداریم.

نمکی گفت: ما در حال حاضر با دو مبحث مواجهیم.

یکی مدیریت کروناست که از طریق آگاه سازی مردم، افزایش تست های تشخیصی و شناسایی موارد بیشتر به صورت خانه به خانه، ایزوله کردن بیماران و خاموش کردن شعله های کوچک میسر می شود.

دراین زمینه عزیزان خیّر بسیار می توانند کمک کنند.

امروز تاب آوری مردم کاهش پیدا کرده است.

خیّرین می توانند کمک کنند که در دو جنبه تاب آوری اقتصادی مردم و کمک به معیشت خانوارها و کسبه های مشکل دار، این موضوع مدیریت شود.

توان و بضاعت دولت نیز به گونه ای نیست که این مبحث را کاملا مدیریت کند، لذا باید در قالب طرح محله محور و با کمک خیّرین، گام های سازنده برداشت.

وی افزود: موضوع دوم، بحث قرنطینه هاست که در این زمینه ما فضاهایی را تدارک دیدیم؛ چراکه بسیاری از بیماران در منزل نمی توانند قرنطینه شوند، در هر محله ای مجمع خیّرین نیز باید عناصری را شناسایی کنند که در کنار تیم ما کارها را مدیریت کنند.

نمکی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران اگر کرونا را مدیریت کند، لوح رزینی در تاریخ این مملکت ثبت خواهد کرد و چنانچه در این عرصه بازنده شود، شرمساری بزرگی خواهد بود.

شبکه ها و رسانه های خارجی معاند اکنون که خود اروپا و آمریکا در باتلاق کرونا گیر افتاده است، یک میزگرد برگزار نمی کنند.

در حالی که در کشور ما حتی فقط یک بیمار بدون دریافت خدمات باقی نماند و هیچ بیماری پشت درب بیمارستان معطل نشد که اگر چنین نمی شد، همان رسانه ها در بوق و کرنا فریاد می زدند.

بنابراین، این افتخار برای جمهوری اسلامی ایران کسب شد نه فقط وزارت بهداشت.

درخواست از خیّرین در اتمام پروژه های نیمه کاره حوزه سلامت وزیر بهداشت گفت: مبحث دیگری که می توان از ظرفیت خیّرین بهره برد، کمک به ما در اتمام پروژه های نیمه کاره است.

امسال اولین سال در تاریخ قبل و بعداز انقلاب است که بیش از 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم.

این تعداد تخت در طوفان های احتمالی بیماری، کمک حال ما خواهد بود.

2 هزار و 500 تخت آی سی یو را در مدت کمتر از دو ماه راه اندازی کردیم که رکوردی بی سابقه بود.

همچنین، در بیمارستان ها دستگاه های اکسیژن ساز نیز تامین شد و توسعه و ارتقا یافت.

نمکی درباره زیرساخت های بخش بهداشت بیان کرد: پیش از این، متاسفانه موضوع پیشگیری برای مدتی آنچنان که باید جدی گرفته نشده بود، وقتی به وزارت بهداشت وارد شدیم، در عرض سه ماه پرونده الکترونیک سلامت را راه اندازی و طرح هرخانه یک پایگاه سلامت را برای جامعه محور کردن سلامت پایه ریزی کردیم.

وی درباره سالمندان اظهار کرد: سالمندان را باید از دو جنبه ببینیم، یکی افزایش جمعیت سالمند و دیگری متفاوت بودن سالمندان این مملکت با دیگر نقاط دنیا.

چه بسا برخی سالمندانی هستند که جوانی نکرده پیر شده اند.

سالمند افسرده برای نظام سلامت هزینه بر است.

بنابراین در این زمینه باید به جنبه روانی و جنبه اجتماعی و معیشت آنها توجه شود.

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که نقشه راهی تدوین کنیم تا ببینیم چگونه می توانیم روان سالمندان را دریابیم.

نمکی در ادامه درباره دارو گفت: ما در سال 97 سه میلیارد و 700 میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی و در سال 98 به دلیل مضایق ارزی، 3 میلیارد دلار هزینه کردیم؛ یعنی تولید داخل را 30 درصد افزایش داده و واردات را 25 درصد کاهش دادیم.

3 درصد داروی وارداتی نزدیک دو برابر 97 درصد تولید داخلی ارزی بری داشت.

همچنین، در سال 98 اتفاقات دیگری از جمله زلزله و سیل و اربعین و اغتشاشات خیابانی و آنفلوآنزا را هم داشتیم که در اسفندماه نیز با کرونا مواجه شدیم.

با این حال در سال 98، حدودا یک میلیارد مصرف ارزی مان کمتر شد.

نوساناتی که برای گوشت و مرغ در بازار ایجاد شد، برای دارو هرگز اتفاق نیفتاد.

ما با دور زدن تحریم ها، دارو را به دست بیماران رساندیم.

در سال جاری 40 درصد سال 97 ارز گرفتیم و 850 میلیون دلار برای تجهیزات و داروهای کرونا صرف کردیم و این موضوع قابل باور نیست که چگونه با این منابع توانستیم این موضوع را مدیریت کنیم.

همچنین، برای تمام داروها برنامه ریزی کردیم و با ثبت در سامانه برای تمام بیماران با کدملی دارو تامین می شود.

در سازمان غذا و دارو نیز تلاش کردیم مفاسد، نواقص و کاستی ها را از بین ببریم.

رایزنی برای خرید واکسن کرونا از سایر کشورها وزیر بهداشت درباره خرید واکسن کرونا بیان کرد: برای تامین واکسن از روز نخست سه روش را دنبال کردیم.

اول اینکه تولید داخلی را آغاز کردیم و تولید بهترین نوع واکسن ها را پیش می بریم.

دوم اینکه با کشور کوبا تولید مشترک را در ادامه همکاری های قبلی آغاز کردیم و واکسنی تا اردیبهشت ماه سال 1400 با انتقال دانش فنی در انستیتو پاستور ساخته می شود.

سومین راه، واردات واکسن است که یکی از آنها تامین واکسن از کووکس است که 16 میلیون و 800 هزار دوز با کووکس قرارداد بسته ایم و در فوریه اولین محموله ها وارد می شود، اما اینها کافی نیست و رایزنی برای خرید واکسن را از سایر کشورها بصورت مستقیم نیز آغاز کردیم.

به احتمال زیاد اولین محموله واکسن بزودی وارد کشور می شود.

امیدواریم با طلیعه دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بتوانیم این مژده را به گروه های آسیب پذیر بدهیم که واکسیناسیون کووید 19 را در این گروه آغاز خواهیم کرد.


کلید واژه ها: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - خیّرین - بهداشت - وزارت بهداشت - وزیر بهداشت - درمان و آموزش پزشکی - موضوع - سیاست - ضدعفونی کننده - آموزش پزشکی - وزارت - آلوده - سیاست زدگی - سعید نمکی - نیمه کاره - کشور - ساماندهی - مردم - وزیر - ضدعفونی - مهربانی - درخواست - سه شنبه - کار خیر - برگزار - خورشید - شوینده - پروژه - اتمام - اتفاق

آخرین اخبار سرویس:
بستری 22 بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی اردبیل

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در مناطق زلزله زده سی سخت خدمت رسانی کردند

هشدار سازمان جهانی بهداشت درخصوص عوارض طولانی مدت ویروس کرونا

لکه سفید روی ناخن را جدی بگیرید

طرز تهیه یک کوکوی خوشمزه و رژیمی با بادمجان

تزریق واکسن کرونا به 450 هزار گیلانی

تشدید شیوع کرونای انگلیسی در ژاپن

450هزار رأس دام سبک علیه تب برفکی در کرمانشاه واکسینه شدند

مرگ 1350 لرستانی به دلیل کرونا/ کاهش چشم گیر درصد ابتلا با آغاز طرح شهید سلیمانی

ضد عفونی کننده ضد کرونا در منزل بسازیم!

صندودار آقا- دیپلم یا فوق دیپلم

شانس ابتلای افراد 5 تا 17 ساله به کرونای انگلیسی بیشتر است

بستری 170 بیمار مثبت و مشکوک به کرونا و دو فوتی در لرستان

ممنوعیت صدور مجوز برای فعالیت آنلاین داروخانه ها

استخدام حسابدار در کلینیک روان شناسی افق سلامت در تهران

بیمارستان گلستان اهواز در وضعیت قرمز کرونا

تکمیل واکسیناسیون کرونای سالمندان تا تیر 1400

هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد مقاومت برخی گونه های کرونا

علائم اسیدی شدن بدن چیست + نحوه درمان

دست نانوایان، مملو از میکروب و باکتری

مرگ 1350 لرستانی به دلیل کرونا

انعقاد دو تفاهم نامه همکاری برای توسعه هوش مصنوعی

دلیل افزایش مرگ ومیرهای کرونا از دید وزیر بهداشت

ثبت 187 ابتلای جدید به کرونا و یک فوتی در لرستان

چند نکته بسیار مهم برای حفاظت از پوست دور چشم

افزایش شمار مبتلایان کرونا در تهران | تفاوت درمان ویروس انگلیسی

کسب عنوان «خانه بهداشت کارگری برتر در سطح ملی» توسط فولاد سفیددشت

پرایود بیمارستان/ همراه بیمار/ مراقبت در بیمارستان/ جذب نیرو

آخرین وضعیت رنگبندی کرونایی شهرستان های آذربایجان شرقی

افزایش موارد ابتلا به کرونا در جهان پس از 6 هفته کاهش

افزایش آمار جراحی های زیبایی بینی با شیوع کرونا

رفتار عجیب مردمی که از کرونا واهمه ندارند

پیشگیری از انتقال کرونای انگلیسی با دو راهکار ساده

آیا می توان قرص ها را با آبمیوه، چای یا شیر مصرف کرد؟

استخدام کارشناس بهداشت در شرکت تولیدی و صنعتی در تاکستان قزوین

برگزاری حضوری آزمون های المپیاد علمی دانش آموزی سال 1400

چطور متوجه شویم دچار قوز قرنیه شدیم؟

مشاهده چندین مورد مشکوک به کرونای انگلیسی در همدان

اقدامات لازم برای گرفتن تست رایگان کرونا در بیمارستان شیراز انجام شد

وزیر بهداشت: باز هم بی توجهی ها و نارفیقی ها، مرگ های ناشی از کرونا را سه رقمی کرد

تنها زدن ماسک برای درامان ماندن از ابتلا به ویروس کرونا کافی است؟

درمان نازایی با ناشناخته های طب سنتی

رییس سازمان حج و زیارت به کرونا مبتلا شد

کاهش آلرژی های فصل بهار با چند راهکار ساده

خودداری از مصرف هیدروکسی کلروکین برای پیشگیری از کووید-19

فیلم|8 میلیون جمعیت بالای 65 سال واکسینه می شوند

خانه تکانی عید و بلایی که شوینده ها بر سرتان می آورد

خودداری از مصرف هیدروکسی کلروکین برای پیشگیری از کووید-19

تو مو می بینی و من ریـزش مو

چگونه متوجه شویم دچار قوز قرنیه شدیم؟

پزشکی که عاشقانه برای احیای پیرمرد مبتلا به کرونا از جانش گذشت/ شهید اسمی عاشق شهادت بود

رفتار عجیب مردمی که از کرونا واهمه ندارند

علت ترک خوردگی گوشه لب ها چیست؟ | در صورت ابتلا به زخم و ترک گوشه ی لب ها چه باید کرد؟

علایم قطعی کرونای انگلیسی

پیشگیری از انتقال کرونای انگلیسی با دو راهکار ساده

جان باختن سه هزار و 255 بیمار کرونایی در فارس

چاقی به ارث می رسد

افزایش آمار جراحی های زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا

با یک ترنس چگونه رفتار کنیم؟

دلیل مرگ پرندگان در تالاب میانکاله اعلام شد

29 سیستان وبلوچستانی دیگر کرونا گرفتند/خرید عید عامل موج جدید

افزایش آمار جراحی زیبایی همزمان با شیوع کرونا

چرا مرگ های کرونایی دوباره سه رقمی شد

افزایش آمار جراحی های زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا

دلیل مرگ پرندگان در تالاب میانکاله اعلام شد

دلایل ایجاد لکه سفید روی ناخن ها؟/ درمان چیست؟

معاون دانشگاه پزشکی بوشهر:مردم رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند

افزایش آمار جراحی های زیبایی همزمان با شیوع کرونا

بی توجهی ها و نارفیقی ها ما را به سمت مرگ های سه رقمی برد

درمانی ساده برای قوز قرنیه

دست 96 درصد از نانوایان آلوده است!

ثبت 11 مورد جدید ابتلا به کرونا در چین

بهترین زمان انجام سی تی اسکن برای بیماران مشکوک به کرونا چه موقع است؟

14 راز خوشمزه شدن کله پاچه به روش رستورانی

دکتر مردانی: سطوح و غذا نقشی در انتقال ویروس کرونا ندارند

از هیدروکسی کلروکین بر ضد کووید-19 استفاده نشود

دکتر مردانی: سطوح و غذا نقشی در انتقال ویروس کرونا ندارند

ویتامین ب6، موجب کاهش عوارض ویروس کرونا

این دختر 17 ساله زامبی واقعی است + عکس

صنعت و اقتصاد سبز بدون حمایت دولت محقق نمی شود

ویتامینی که از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می کند

واکسن کرونا بر عوارض بعد از بهبودی هم موثر است

استخدام فروشنده ی مواد غذایی آقا در سایه سمن (سن ایچ) در آذربایجان غربی

تعطیلی مرکز درمانی غیرمجاز لیزر در شیراز

لاغری و کاهش وزن زیاد خانم بازیگر+عکس

خیز دوباره آمار ابتلا به کرونا در جهان پس از 7 هفته

دستگاه فشارسنج دیجیتالی بخریم یا عقربه ای؟

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی,درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

دلیل مرگ پرندگان در تالاب میانکاله اعلام شد

آمار جانباختگان کرونا در اردبیل از 1400 نفر گذشت

کاهش بیماران بدحال کرونایی در جهان به 90 هزار نفر

مردانی: کرونا بیشتر از طریق ذرات ریز معلق در هوا قابل انتقال است / سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که احتمال انتقال ویروس از طریق سطوح بسیار کم است / کرونا از طریق غذا منتقل نمی شود

درمانی ساده برای قوز قرنیه

افزایش آمار جراحی های زیبایی بینی همزمان با شیوع کرونا

باز هم بی توجهی ها و نارفیقی ها کشور را به سمت مرگ های سه رقمی برد

کرونای انگلیسی به همدان آمد

مهمترین راه انتقال ویروس مرگبار کرونا از نظر سازمان بهداشت جهانی + فیلم

باز هم برخی بی توجهی ها و نارفیقی ها ما را به سمت مرگ های سه رقمی برد

شانس ابتلای افراد 5 تا 17 ساله به کرونای انگلیسی بیشتر است

آخرین وضعیت تولید کیت های تشخیص سریع کرونا در ایران

در موضوع کرونا، خیّرین ممتازترین نقش را بر عهده داشتند

در موضوع کرونا، خیّرین ممتازترین نقش را بر عهده داشتند