مطالب مرتبط:
چهارمین همایش ملی «آموزش محیط زیست» در دانشگاه پیام نور آغاز به کار کرد
سلسله محافل قرآنی طرح ملی ایران قوی برگزار می شود
تحریم های ناعادلانه نظام جهانی علیه ایران؛ زمینه ساز مسیرهای حیاتی جهت بین المللی سازی آموزش عالی
پیش کنگره ملی بزرگداشت سید محمود حسینی شاهرودی برگزار می شود
مرحله نیمه نهایی طرح ملی تلاوت قرآن در قزوین برگزار می شود
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 16:552021-01-25دانش

چهارمین نشست ملی زنان در آموزش عالی برگزار شد


چهارمین نشست ملی گروه مطالعات زنان و سی و هفتمین نشست تخصصی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان «زنان در آموزش عالی» با نگاهی به دانشگاه کاشان در همکاری با دفتر مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده برگزار شد.

- چهارمین نشست ملی گروه مطالعات زنان و سی و هفتمین نشست تخصصی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان زنان در آموزش عالی با نگاهی به دانشگاه کاشان در همکاری با دفتر مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، به نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در این نشست که با حضور فائزه رحمانی، مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده و دانشیار مهندسی هسته ای دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و به میزبانی خدیجه کشاورز، استادیار جامعه شناسی و مدیر گروه مطالعات زنان مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد، سمیه فریدونی، استادیار گروه مطالعات مدیریت آموزش عالی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، نرگس نیکخواه قمصری، استادیار جامعه شناسی و مدیر گروه مطالعات خانواده دانشگاه کاشان، هدی قاسمیه، دانشیار علوم و مهندسی آبخیزداری و معاون آموزشی دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه کاشان، زهرا صادقی آرانی، استادیار مدیریت و مشاور رییس دانشگاه کاشان در امور زنان و خانواده و صدیقه کیانی، استادیار جغرافیا و اکوتوریسم این دانشگاه سخنرانی کردند.

رحمانی طی سخنانی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه این نشست ها در راستای تحقق اهداف مشاوران زنان و خانواده روسای دانشگاه ها، مسئله شناسی زنان در آموزش عالی و کمک به توان افزایی زنان دانشگاهی برگزار می شود، اظهار داشت: طیفی از زنان عضو هیات علمی بر پیگیری مسائل رفاهی و ضرورت حمایت از زنان شاغل با توجه به مسوولیت های آن ها در خانواده تاکید دارند و در مقابل گروه دیگری از همکاران زن ما با اشاره به این که زنان عضو هیات علمی با علم به مشکلات و چالش های موجود این مسوولیت را عهده دار شده اند، مطالبه اعطای امتیازات ویژه را غیرموجه و باعث تضعیف موقعیت زنان دانشگاهی می دانند.

به نظر می رسد لازم است با مسئله شناسی دقیق در سطح وزارت علوم، هر دو رویکرد تعدیل شوند که برگزاری این نشست ها هم به همین منظور صورت می گیرد.

وی با اشاره به این که در این جلسه پیش از طرح نظرات و دغدغه های زنان عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان، یکی از متخصصان حوزه مطالعات زنان و آموزش عالی دیدگاه های کارشناسی خود را در این زمینه مطرح می کند، ابراز امیدواری کرد که طرح نظرات تخصصی کارشناسان طی نشست های آتی بتواند فضای گفتگو در این حوزه را از طرح راه حل های مقطعی برای مشکلات مبتلابه زنان دانشگاهی، به سمت مسئله شناسی دقیق و موثر ببرد.

کشاورز، دبیر نشست در تایید سخنان دکتر رحمانی، اظهار امیدواری کرد که ارائه تحقیقات و دیدگاه های تئوریک در حوزه زنان دانشگاهی بتواند به غنای این نشست ها بیفزاید و در فرایند این نشست ها ما به سوی فهمی دقیق تر و عینی تر از مسائل زنان در آموزش عالی و به ویژه مسائل زنان دانشگاهی حرکت کنیم.

فریدونی، استادیار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی هم در ابتدای سخنان خود با تقدیر از برگزاری نشست های ملی زنان در آموزش عالی که نقطه تمرکز خود را از مرکز به دانشگاه های سراسر کشور برده و فرصت طرح نظرات و مسائل طیف های مختلف زنان دانشگاهی را فراهم کرده است اظهار داشت: نکته ای که در بررسی مسائل زنان دانشگاهی با آن مواجهیم این است که در اکثر جمع ها و گروه هایی که مثلا در شبکه های اجتماعی برای طرح این مسائل تشکیل می شود، همکاران به دلیل دشواری های مختلفی که با آن ها دست به گریبان اند و به ناچار بر رفع آن ها تمرکز دارند، اغلب به جای طرح مسائل به ارائه راهبرد های حل مسئله می پردازند.

وی بیان کرد: نکته دیگری که وجود دارد و اغلب اوقات در صحبت ها پررنگ می شود این است که چه طور می توانیم دانشگاه را نسبت به این که زنان دانشگاهی در مواردی خواهان برابری با همکاران مرد و گاه خواهان نابرابری با آن ها هستند توجیه کنیم.

فریدونی تصریح کرد: زنان عضو هیئت علمی در مواردی مثل بحث حقوق و مزایای شغلی مثل حق مسکن و حق اولاد و تصدی پست های مدیریتی خواهان برابری و در مواردی که نقش همسری، مادری و خانوادگی آن ها پررنگ می شود خصوصاً در دوره بارداری و نگهداری از کودک که مسوولیت های متفاوت آن ها نسبت به مردان مطرح است خواهان درک تفاوت ها و نگاه نابرابر سازمان نسبت به خود هستند.

مسلماً مواجهه با گروهی که در مواقعی برابری می خواهد و در مواردی نابرابری برای مدیران بسیار دشوار است و باید تلاش کرد با طرح دقیق و شفاف سازی مسئله به درک گفتمانی متقابل و حل این چالش مدیریتی در سازمان کمک کرد.

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بیان کرد: برای رسیدن به درکی مشترک در این زمینه می توان حداقل از سه منظر توسعه، عدالت آموزشی و خانواده به مسئله نگاه کرد و البته باید قبل از آن در مورد مفاهیم مختلف مطرح در این حوزه هم به اشتراک نظر برسیم.

وی به عنوان مثال، توجه به تفاوت مفاهیمی مثل جنس (sex) و جنسیت (gender) را که در حوزه مطالعات زنان مطرح هستند در رسیدن به فهم مشترک و رفع سوء برداشت های رایج مورد تاکید قرار داد و گفت: مفهوم جنس به تفاوت های بیولوژیک موجود در بین جانداران مذکر و مونث بر می گردد و مفهوم جنسیت به بازنمایی های برآمده از فرهنگ و اجتماع.

برخلاف جنس که ماهیت ثابتی دارد، هویت زن بودن و مرد بودن برآمده از هنجار ها و مناسبات زنانه مردانه در یک جامعه است و از جایی به جای دیگر و زمانی به زمان دیگر قابل تغییر است.

با این حال هنجار های جنسیتی، چنان از کودکی در زندگی روزمره ما نهادینه می شوند که تصور می کنیم برآمده از بیولوژی هستند.

مثلا گاه برای کلیشه های جنسیتی مثل دخترانه دانستن رنگ صورتی و پسرانه دانستن رنگ آبی یا این که گریه کردن مخصوص خانم هاست و مرد ها نباید گریه کنند! توجیهات بیولوژیک هم سر هم می کنند.

فریدونی بیان کرد که این کلیشه های جنسیتی منحصر به زنان نیست و نقش ها و مطالب غلطی را به مردان هم تحمیل می کنند، مثلا این کلیشه که نقش نان آوری منحصر به مردان است.

تفاوتی که بین کلیشه های جنسیتی زنانه و مردانه وجود دارد این است که معمولاً نقش هایی را به مردان نسبت می دهد که بیشتر به نهاد قدرت بر می گردد و نقش هایی را به زنان نسبت می دهد که عمدتاً نقش های مراقبتی هستند.

وی با بیان این که طبیعتاً سازمان ها هم از این قبیل کلیشه ها و باور ها که روی دیگر سکه جنسیت است مبری نیستند، اظهار داشت: برای این که بتوانیم در زمینه اصلاح کلیشه های جنسیتی در سازمان به تفاهم برسیم باید توجه داشته باشیم که مردان هم مثل زنان به نوعی گرفتار این کلیشه ها و هنجار های جنسیتی شده اند، یعنی خانواده، جامعه، رسانه ها و … ساختار فکری مردان ما را طوری شکل داده اند که تصور می کنند مرد، نقش رهبری در سلسله مراتب خانواده و سازمان دارد.

بازنمایی این کلیشه ها در سازمان این است که در شرایط یکسان، مردان شانس بیشتری برای انتخاب شدن در پست های مدیریتی دارند و بیلان مدیریتی شان بیشتر از زنان دیده می شود و کمتر از زنان زیر ذره بین نظارتی قرار دارند.

البته بازنمایی این کلیشه ها را در زنانی هم که در سازمان ها کار می کنند، می بینیم تا جایی که یکی از دشواری هایی که در مقابله با کلیشه های جنسیتی داریم در زمینه ایجاد تحول در نگرش زنان است.

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی بیان کرد: این هنجار های جنسیتی در کنار تلاش زنان برای موفقیت قرار می گیرد و الگوی کمال گرایی از زنان موفق شکل می گیرد که یک زن هم باید نقش های جنسیتی ای را که در خانواده برایش تعریف شده به نحو احسن انجام دهد و هم وظایفی را که در سازمان بر عهده دارد؛ نتیجه این تلقی، شکل گرفتن همان تصویری است که یک زن به چند دست و چند پا نیاز دارد! البته منظور از این حرف ها به هیچ وجه زیر سوال بردن اهمیت خانواده به عنوان مهمترین رکن سلامت جامعه نیست؛ بلکه می خواهیم زنانه شدن این نقش را زیرسوال ببریم تا مردان هم به اندازه زنان به خانواده اهمیت بدهند و توجه داشته باشند که اهمیت دادن به خانواده و وقت گذاشتن برای آن، صرفا وظیفه زن نیست.

وی بیان کرد: کلیشه های غلط جنسیتی چنان بر نگرش برخی زنان تاثیر گذاشته که وقتی وارد محیط هایی مثل دانشکده های فنی مهندسی می شوند که اکثراً فضایی مردانه پیدا کرده اند، گویی آنجا را حق خود نمی دانند و تصور می کنند باید با تلاشی مضاعف بقیه را نسبت به پذیرفتن خود مجاب کنند! در حالی که یک مرد هیچ وقت در چنین فضا هایی چنین احساسی ندارد.

واقعاً با تحمیل چنین ایده آل های ترسناک و فرساینده ای به دخترانمان چه بر سر آن ها می آوریم؟ این که از همان ابتدا این تصور را در آن ها ایجاد می کنیم که جامعه از آن ها انتظار دارد هم کار خانه را به بهترین نحو ممکن انجام دهند و هم در بیرون از خانه در محیط هایی با استاندارد های مردانه بهتر از مردان کار کنند تا مورد هجمه قضاوت ها و سرزنش ها قرار نگیرند!فریدونی تاکید کرد: اگر جایی، استاندارد ها مردانه نوشته شده باید به جای هماهنگ کردن خود با آن استاندارد های جنسیتی، تلاش کنیم که آن ها را تغییر بدهیم و استاندارد ها را نه مردانه یا زنانه که انسانی کنیم! متاسفانه برخی زنان دانشگاهی تصور می کنند وقتی تصمیم گرفته اند که عضو هیئت علمی دانشگاه شوند، باید شرایط موجود از جذب تا ترفیع و … را که همه با استاندارد های مردانه نوشته شده اند، بپذیرند و خود را با آن ها هماهنگ کنند تا جایی که حتی اعتراض همکاران زنشان را به این شرایط وارد نمی دانند؟! برای رفع چالش ها و نابرابری های جنسیتی در نظام آموزش عالی، ابتدا خود زنان باید باور کنند که می توانند طور دیگری زندگی کنند و جامعه موظف است که از آن ها حمایت کند.

استادیار گروه مطالعات مدیریت آموزش عالی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی با بیان این که آگاه کردن جامعه، نیازمند به گفتمان سازی است و آموزش عالی یکی از جا هایی است که کمک زیادی به این فرایند می کند، اظهار داشت: دانشگاه های ما با وجود همه مسائل و انتقاداتی که به آن ها وارد است، زمینه ساز تحولات بطیی بزرگی در جامعه ایرانی بوده اند که اغلب از آن ها غافل بوده ایم.

نمونه جالبی که از نقش آموزش عالی در تحولات اجتماعی به خاطر دارم به سال 92 و دیدارم با رییس شورای شهر سرباز در استان سیستان و بلوچستان برمی گردد.

شهر سرباز برای عزیزان اهل تسنن موقعیتی مثل قم برای شیعیان دارد.

در آن سال، دختری جوان (سامیه بلوچ زهی) با حمایت مولوی شهر و اخذ شش رای از مجموع شش رای اعضای شورای شهر به عنوان شهردار انتخاب شده بود.

وی افزود: وقتی از رییس شورای شهر پرسیدم که چه طور شد این خانم جوان را که مجرد و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه های تهران هم بود برای شهرداری این شهر انتخاب کرده اند، با تاکید بر توجه اعضای شورا بر شایسته سالاری و معیار هایی از این دست، در خلال صحبتهایش گفت: من، دو دختر دارم و می خواهم وقتی بزرگ شدند بگویم من این کار از دستم برآمد که برای شما انجام بدهم.

این نکته برای من خیلی جالب بود و اتفاقاً در صحبت هایی که با دانش آموزان دختر این شهرستان هم کرده بودم، بعضی دختران گفته بودند دوست دارند در آینده شهردار شوند یعنی انتخاب یک خانم به عنوان شهردار ظاهراً ساختار ذهنی دختران شهر را هم تغییر داده بود.

وقتی از رییس شورای شهر پرسیدم چه طور شد که فکر کردید باید این پاسخگویی را در برابر دخترهایتان داشته باشید؟ گفت: چون من دانشگاه رفته ام! همین پاسخ کوتاه به من نشان داد که دانشگاه چه مفهوم اجتماعی بزرگی در کشور ما شده و چه تحول بزرگی را رقم زده که ممکن است در خلال مسائل جدی دانشگاه مثل کیفیت و … از نظر دور مانده باشد.

فریدونی در ادامه به بحث عدالت آموزشی به عنوان یکی از سه منظری که می توان برای تفاهم در زمینه برابری جنسیتی با سازمان ها مدنظر قرار داد اشاره کرد و گفت: آنچه به عنوان عدالت آموزشی در کشور مطرح می شود غالباً به معنای توزیع برابر منابع آموزشی است.

در حالی که چنین تعریفی که حتی فرصت برابر هم تلقی نمی شود، حتی کمتر از کف عدالت آموزشی است.

در واقع یکی از آسیب های حوزه آموزش عالی و کل آموزش ما همین دریافت غلط از مفهوم عدالت آموزشی است.

عدالت مفهومی بسیار گسترده است که می توانیم ساعت ها درباره آن و مفاهیمی که در خود مستتر دارد صحبت کنیم، اما نباید این نکته را فراموش کرد که برابری در میان نابرابرها، توزیع بی عدالتی است .

مثال ساده اش این است که شما وارد کلاسی می شوید که پنج دانش آموز دارد.

شما به ازای هر دانش آموز پنج سیب دارید که اگر بخواهید آن ها را به صورت برابر بین آن ها تقسیم کنید باید به هر دانش آموز پنج سیب بدهید، اما مسئله اینجاست که یکی از این بچه ها هیچ سیبی ندا، رد در حالی که یکی دیگر 20 سیب دارد و دیگران هر کدام تعدادی دیگر.

وقتی شما به همه، به تعداد مساوی (پنج عدد) سیب می دهید، یک دانش آموز پنج سیب خواهد داشت و یکی 25 سیب و دیگران تعدادی دیگر.

از لحاظ مفاهیم اقتصادی دانش آموزی که در ابتدا هیچ سیبی نداشته و صاحب پنج سیب شده، تازه به دهک اول رسیده و دانش آموزی که 25 سیب پیدا کرده به دهک 10 رسیده یعنی 9 دهک با هم فرق دارند! این مثال نشان می دهد که توزیع برابر ممکن است به هیچ وجه به تحقق عدالت منجر نشود.

وی بیان کرد: عدالت آموزشی بر عدالت توزیعی و عدالت برآمده از تعاریف معرفت شناسی تمرکز دارد که معیار آن، گروه های به حاشیه رانده شده اجتماعی مثل زنان، اقلیت های قومی، مذهبی، نژادی، زبانی، رنگی و … هستند.

از منظر جامعه شناسی، اقلیت به لحاظ تعداد نیست، بلکه از لحاظ ویژگی های جامعه شناسی و دسترسی به منابع قدرت تعریف می شود.

پس مفهوم عدالت آموزشی به این بر می گردد که برای گروه های به حاشیه رانده شده مثل زنان چه کرده ایم؟ عدالت توزیعی به معنای توزیع منصفانه و نه برابر ـ منابع است که مستلزم مجموعه ای اقدامات مثبت یا هنجاری برای گروه های به حاشیه رانده شده اجتماعی است که اتفاقاً به شدت نابرابر است، ولی منتهی به برابری می شود.

برای تحقق برابری و عدالت جنسیتی در سازمان ها هم نیاز به چنین اقدامات مثبتی داریم.

فریدونی با اشاره به اینکه دانش، اصلی ترین منبع قدرت در عصر اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: در عدالت برآمده از تعاریف معرفت شناسانه، این که دانش چه کسی، توسط چه کسی و به چه کسی انتقال داده می شود و چه کسی برای همه این ها تصمیم می گیرد، اهمیت دارد که این مفهوم بسیار تن به مفاهیم استعماری ه می زند که براساس آن، دانش بسته بندی می شود و تنها مقداری از آن که صلاح دانسته می شود در دسترس افراد قرار می گیرد.

بازنمایی این مفهوم را در محدودیت دسترسی زنان به برخی رشته ها و مراتب علمی می بینیم که یکی از زمینه هایی است که نیاز به تفاهم با سازمان داریم.

در ادامه، دکتر صادقی آرانی، مشاور رییس دانشگاه کاشان در امور زنان و خانواده به بررسی توصیفی وضعیت زنان در دانشگاه کاشان پرداخت.

وی با بیان این که دانشگاه کاشان در سال جاری در بین دانشگاه های کشور در رتبه هفتم در نظام رتبه بندی ISC، رتبه دوم در نظام رتبه بندی گرین متریک و رتبه اول دانشگاه های جامع کشور در نظام رتبه بندی لایدن (از لحاظ کیفیت پژوهش) قرار دارد، اظهار داشت: این دانشگاه همچنین مشارکت و تلاش قابل توجهی برای قرارگیری در طرح ملی 5-200 دارد.

صادقی آرانی در خصوص سهم زنان از اعضای هیئت علمی دانشگاه کاشان هم گفت: در سال 99 در کنار 265 همکار عضو هیئت علمی مرد، 41 همکار زن داشته ایم که این سهم 13 درصدی زنان اگرچه نسبت به متوسط ملی (15 درصد) و متوسط جهانی (40 درصد) پایین تر است، ولی خوشبختانه طی هفت سال اخیر از مجموع 41 نفر عضو هیئت علمی جذب شده 18 نفر خانم ها بوده اند که این نسبت حدوداً 40 درصدی در جذب خانم ها که با آمار جهانی برابری می کند نشان دهنده توجه فزاینده دانشگاه به جذب اعضای هیات علمی زن است.

وی در عین حال از نابرابری در ارتقای رتبه علمی زنان و مردان عضو هیئت علمی دانشگاه ابراز تاسف کرد و گفت: طی هفت سال اخیر کمتر از 10 درصد از اعضای هیئت علمی زن دانشگاه توانسته اند ارتقا پیدا کنند و بقیه مربی یا استادیار باقی مانده اند.

در حال حاضر از بین 85 دانشیار دانشگاه تنها چهار نفر از خانم ها هستند و هر 27 عضو هیئت علمی دانشگاه با مرتبه استادی هم مرد هستند که صرف نظر از جوان بودن اعضای هیئت علمی زن موانع دیگری هم سر راه ارتقای آن ها در دانشگاه وجود دارد.

البته در مورد وضعیت استخدامی، وضعیت کمی بهتر است به طوری که 23 نفر از اعضای هیئت علمی زن دانشگاه، استخدام رسمی و 18 نفر پیمانی هستند و طی هفت سال گذشته روندی کاملاً رو به رشد در این زمینه طی شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه کاشان بیان کرد: در مقابل 239 کارمند مرد دانشگاه، 101 نفر کارمند زن هم در دانشگاه فعالیت دارند با این حال سهم خانم ها از پست های مدیریتی دانشگاه تنها یک نفر است.

این در حالی است که حدود چهار هزار و 784 نفر از دانشجویان دانشگاه را دختران و سه هزار و 844 نفر آن ها را پسر ها تشکیل می دهند و طی دوره هفت ساله 1393 تا 99 تعداد دانشجویان دختر در مقطع کارشناسی، 8 درصد، کارشناسی ارشد 14 درصد و دکتری 87 درصد رشد داشته اند.

سخنران بعدی نشست زنان در آموزش عالی، دکتر هدی قاسمیه، دانشیار گروه مرتع و آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه کاشان بود که در سخنرانی خود از دانشگاه به عنوان فرصت و در عین حال تهدیدی برای دختران یاد کرد و گفت: دانشگاه برای دانشجویان دختر به ویژه دانشجویان خوابگاهی فرصتی برای افزایش سطح آگاهی و دانش در زمینه رشته تخصصی مورد علاقه است و در عین حال باید به لزوم آموزش های اختصاصی مثل یادگیری تفاهم و تحمل نظر مخالف، مهارت های زندگی مانند خانه داری و آشنا کردن آن ها با همه نقش های زندگی شامل نقش های فردی، خانوادگی و اجتماعی و … توجه کرد.

بدیهی است که دانشجویان صرفا برای گرفتن مدرک به دانشگاه نمی آیند و باید به دانشگاه به عنوان فرصتی برای آماده کردن دختران و پسران برای زندگی استفاده کرد و در کنار تربیت علمی باید به تربیت اخلاقی نیز توجه کرد.

وی با بیان این که شادابی دانشجویان دختر به عنوان همسران و مادران آینده، عاملی برای شادکامی خانواده و نشاط اجتماعی است بر ضرورت ایجاد فضای تفریح، نشاط و شادی سالم، افزایش امکانات رفاهی، سالن های ورزشی وافزایش امنیت روانی و کاهش فشار روانی، افسردگی و نگرانی دانشجویان دختر تاکید کرد و گفت: اگر فضای جامعه به گونه ای نباشد که زنان احساس خودباوری و نشاط کنند، جامعه به موفقیت دست نمی یابد و آینده نظام خانواده و اجتماع به وضعیت بدی دچار می شود.

قاسمیه در پایان با اشاره به ضرورت استفاده از پتانسیل زنان توانمند جامعه، توجه به چند نقشی بودن زنان (نقش فردی، خانوادگی و اجتماعی) و توجه به نقش زنان در ساختار جامعه، توجه به حس خودباوری در دانشجویان دختر، توجه به ویژگی مسئولیت پذیری خانم ها، آموزش های اختصاصی هم به دانشجویان دختر و هم به دانشجویان پسر، بازنگری در نقش های خانوادگی و همراهی و همکاری زنان و مردان و ارائه دروسی برای دانشجویان دختر و پسر برای همکاری درست و تعادل نقشی را مورد تاکید قرار داد.

نیکخواه قمصری، مدیر گروه مطالعات خانواده دانشگاه کاشان هم در سخنرانی خود به برخی چالش های زنان عضو هیئت علمی در نظام آموزش عالی کشور پرداخت و این مسائل را در سه سطح دسترسی به دانشگاه، مشارکت در جامعه علمی و ارتقا مورد بررسی قرار داد.

وی گفت: در سطح دسترسی به دانشگاه، شکاف عمیق میان تعداد دختران دانشجو در مقاطع مختلف و جذب آن ها به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه تامل برانگیز است.

شکافی که غلبه سیاست های جنسیتی بر شایسته سالاری، عدم انطباق میان روند های عمومی تغییر در جامعه با سیاست های حاکم بر دانشگاه و بی توجهی به ظرفیت نیروی جوان، خلاق و متخصص زنان دانش آموخته دانشگاه ها را نشان می دهد.

این استادیار جامعه شناسی دانشگاه کاشان با بیان این که زنان دانشگاهی از لحاظ سطح مشارکت در جامعه علمی هم وضعیتی حاشیه ای را تجربه می کنند، اظهار داشت:متاثر از تداوم فرهنگ سنتی مرد سالار در دانشگاه، زنان یا برای تصدی پست های اجرایی و مدیریتی و کمیته های تخصصی دعوت نمی شوند یا در همان حضور بسیار اندک صدای آن ها شنیده نمی شود یا انتظار می رود که بیشتر تابع و تایید کننده نظر آقایان باشند تا این که نظری مستقل و حتی متفاوت داشته باشند!از طرف دیگر، همان تعداد محدود در گروه های علمی مختلف پراکنده هستند و در بهترین حالت هر گروه حداکثر یک یا دو عضو هیات علمی در مقایسه با عضویت حداکثری آقایان دارد.

وی بیان کرد: محدود بودن امکانات و تسهیلات مختص زنان از جمله مکان های عمومی مثل چای خوری، غذاخوری و فضا های ورزشی که بستری برای تشکیل شبکه روابط غیر رسمی محسوب می شود، عدم هماهنگی انتظارات سازمانی با نقش های مضاعف آن ها در خانواده و محل کار در پرتو قوانین و آیین نامه های مردانه، محدودیت دسترسی به اعتبارات پژوهشی حاصل از ارتباط با صنعت متاثر از نگاه جنسیتی حاکم بر جامعه به طور عام و مراکز صنعتی به طور خاص در نهایت باعث پایین آمدن انگیزه و خودباوری و تجربه زنان برای نشان دادن توانمندی و ظرفیت چندبعدی شخصیت فردی و حرفه ای آن ها می شود.

دست کشیدن از تلاش برای فائق آمدن بر فشار ناشی از انتظارات نقشی متعدد و گاه رها کردن نقش های خانوادگی به نفع نقش های حرفه ای و تبدیل نشدن به الگوی نقشی برای دختران دانشجو و القای تدریجی حس بی انگیزگی و ناامیدی به آن ها در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی در کنار نقش های سنتی از دیگر تبعات پایین بودن سطح مشارکت زنان در جامعه علمی است.

نیکخواه قمصری تصریح کرد: همه عواملی که مشارکت علمی زنان را تحت تاثیر جدی قرار می دهند در سطح ارتقا، اثر مضاعف دارند.

زنانی که با تعارض نقش های مضاعف خانوادگی و حرفه ای روبه رو هستند، امکان جذب اعتبارات صنعت برای اجرای طرح های پژوهشی را ندارند، امکان استفاده از ظرفیت شبکه های روابط غیر رسمی را ندارند، متاثر از تداوم فرهنگ مردسالار توانمندیشان دیده نمی شود، در کمیته های منتخب ارتقا یا دیگر موقعیت های تصمیم گیری حضوری ندارند و در شرایطی نابرابر مطابق فرهنگ مردانه حاکم بر آیین نامه ها و مقررات ارزیابی می شوند، طبیعی است که در مقایسه با همکاران مرد خود در زمینه ارتقا هم با محدودیت های بسیار بیشتری روبه رو هستند.

این جامعه شناس در پایان راهکار هایی را برای رفع چالش های فراروی زنان عضو هیئت علمی پیشنهاد کرد که از جمله آنها، بازنگری در شرایط استخدام، فعالیت و ارتقای زنان در بالاترین سطح و الزام دانشگاه ها به اجرای آن، برنامه ریزی هدفمند برای تغییر نگرش مدیران نسبت به زنان و توانمندی های آنها، اختصاص امکانات و فضا های اختصاصی برای زنان، ایجاد فرصت های برابر جهت دسترسی زنان برای استفاده از اعتبارات پژوهشی بخش صنعت، دعوت از زنان جهت عضویت در جلسات تصمیم گیری، کمیته های منتخب نظارت و ارزیابی و در نهایت تهیه پیوست های زنانه برای سیاست ها و مصوبات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه بود.

سخنران پایانی این نشست هم دکتر کیانی، استادیار جغرافیا و اکوتوریسم دانشگاه کاشان بود که در ادامه مباحث مطرح شده در نشست به واکاوی چالش های زنان عضو هیات علمی و راهکار های رفع آن ها پرداخت.

وی با بیان این که افزایش حضور زنان در آموزش عالی مقدمه ای بر توانمندسازی آن ها به عنوان یکی از راهبرد های اصلی توسعه همه جانبه است، اظهار داشت: تجربه دهه های اخیر کشور های درحال توسعه بیانگر آن است که افزایش سرمایه گذاری در نیروی انسانی به ویژه در حوزه آموزش زنان، زمینه های لازم را برای دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر و رفاه اجتماعی بیشتر و از بین بردن شکاف های جنسیتی مهیا می کند؛ در اغلب کشور ها با پیشی گرفتن زنان از مردان در بحث ورود به سطح آموزش عالی مواجهیم؛ به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا و انگلستان، در سال 2007، سهم زنان از کل دانشجویان 57 درصد بود و در همین سال، در استرالیا و فرانسه، زنان 55 درصد کل دانشجویان را تشکیل می دادند.

کیانی با اشاره به تاثیر رویکرد های مصرفی و سرمایه گذاری در شکل گیری تقاضا در آموزش عالی گفت: از بُعد مصرفی بودن، انگیزه و تمایل افراد در بهره گیری از تحصیلات، دستیابی به مطلوبیت و جایگاه بالاتر اجتماعی است و از بُعد سرمایه گذاری، آموزش و پرورش و به خصوص آموزش عالی، با گسترش نظریه سرمایه انسانی، کالایی سرمایه ای تلقی شده است.

در این نظریه، تحصیلات و هر نوع مهارت و آموزش، قابلیت و ظرفیتی در فرد ایجاد می کند که به کسب درآمد بیشتر در آینده برای وی منجر می شود.

وی در عین حال، مهم ترین انگیزه دختران را از ورود به دانشگاه در این عبارت خلاصه کرد که دانشگاه تنها انتخاب دختران است! .

به باور کیانی، دانشگاه در نقش ابزاری ظاهر می شود که دختران به واسطه آن می توانند نخستین فضای ممکن برای حضور اجتماعی را تجربه کنند و در این فرایند برای خود هویتی جدید بیافرینند.

این عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در تبیین تغییرات هویتی، نگرشی و ذهنیتی ناشی از حضور زنان در آموزش عالی به انگیزش های جدیدی که زنان آن ها را در بستر دانشگاه تجربه و در هویت مطلوبشان بازنمایی می کنند اشاره کرد و گفت: زندگی زنانی که همزمان چهار نقش همسری، مادری، دانشجویی و شغلی را بر عهده دارند نشان می دهد این دسته از زنان، از ابتدا زندگیِ درآمیخته با سنت داشته اند که بر مبنای آن هویت همسری و مادری، قوی ترین روایت از زن مطلوب و آرمانی بوده است، اما پس از حضور در دانشگاه، همزمان با تغییرات فردی و تلاش برای تحقق خویشتن، وارد مسیری از قبل اندیشیده و دیکته شده اجتماعی شده اند که شاید بتواند تضمینی برای رسمیت یافتن خود وجود در مواجهه با کنش های منفعل زنانه پیش از ورودشان به دانشگاه باشد.

مهم ترین ذهنیت این گروه می تواند پیدا کردن راه حلی برای مواجهه تعادل گرایانه در بستر خانواده و جامعه باشد.

وی با اشاره به مقاله ای از خدیجه کشاورز تحت عنوان نگرش دانشجویان نسبت به خانواده، زنان و جنسیت در ایران بیان کرد: نقش دانشگاه در تحولات ذهنیتی دختران دانشجو نشان می دهد که جنسیت همچنان بر نگرش های دانشجویان درزمینه خانواده و مسائل زنان، تأثیری تعیین کننده دارد.

ذهنیت دانشجویان درباره مسائل مرتبط با جنسیت، زنان و خانواده، در برخی حوزه ها با تغییر و در برخی دیگر با مقاومت روبه رو است؛ دانشجویان، آنجا که تغییر را به نفع خود می بینند، آن را می پذیرند و زمانی که مخالف منافعشان ارزیابی می کنند، آن را رد می کنند؛ یعنی در مقولات مرتبط با جنسیت، نوعی تغییر و سازش همزمان دیده می شود.

کیانی با اشاره به یافته های پژوهش دکتر خدیجه کشاورز، عضو هیئت علمی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بیان کرد: فضای هنجاری و آموزش های دانشگاهی در ایران آمادگی لازم را در زنان و مردان در جهت یک زندگی مبتنی بر ارزش های برابرخواهانه، یعنی برابری در حقوق و مسئولیت ها فراهم نمی کند.

وی در ادامه با اشاره به اختلافات بین نسلی ناشی از تحصیلات دختران گفت: افزایش توانمندی، آگاهی و دانش زنان، تغییر در هویت فردی و اجتماعی و دگرگونی در نگرش ها و گرایش ها، ازجمله تغییرات فردی ناشی از ورود زنان به آموزش عالی است.

وجه دوم موضوع این است که تفاوت تحصیلات دختران دارای تحصیلات عالی با مادرانشان که از این سطح از تحصیلات بی بهره اند، موجب ایجاد فاصله ای بین نسلی می شود.

این فاصله نسلی بین دختران و مادرانشان را می توان در تقابل نقش های سنتی و مدرن، نسبت دادن نقش سنتی یا نقش های جدید به هویت خود (تعابیر متنوع از زن و مرد ایده آال، ازدواج زود هنگام و…) مشاهده کرد.

افزون بر این، در مطالعات، شواهدی از بروز تفاوت های ملموس در حیطه تعریف نقش، هویت پذیری، انگیزه فعالیت و کار، معیار های همسرگزینی، انتظار از نقش های زناشویی و مسئولیت پذیری در میان دو نسل متوالی زنان جوان دیده می شود.

به گفته کیانی، حضور دختران در دانشگاه و تحصیلات تکمیلی را می توان معیاری تعیین کننده برای تبیین و شناسایی تفاوت های بین نسلی در خصوص هویت یابی و آرمان گرایی در دختران و مادران و تفاوت دو نسل تلقی کرد.

مادران به عنوان نسل پیشین، ایده آل هایی برای زندگی خود داشته اند و دختران در نسلی دیگر، ایده آل هایشان را با تنوع بیشتری برای خود پرورانده اند؛ بنابراین، امکان ها و انتخاب های متفاوتی پیش روی دختران در مقایسه با مادرانشان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: بررسی رابطه میان میزان دین داری دانشجویان با مقاطع تحصیلی هم بیانگر آن است که با افزایش میزان تحصیلات، از میزان دین داری دانشجویان کاسته می شود هرچند دین داری دانشجویان دختر در مقایسه با دانشجویان پسر از میزان بالاتری برخوردار است.

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در ادامه با بیان این که آموزش عالی علاوه بر بعد فردی بر متغیر های اجتماعی زندگی زنان از قبیل مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز موثر است اظهار داشت: تحصیل در مقاطع آموزش عالی، تأثیراتی چشمگیر بر آگاهی نسبت به حقوق شهروندی و مشارکت بر جای گذاشته است، اما نکته قابل تأمل آن است که این آگاهی و ارتقای دانش افزایی حاصل از حضور در آموزش عالی، برای زنان دانش آموخته مطالباتی را در پی خواهد داشت که جامعه بایستی زمینه های تحققشان را فراهم کند.

دسترسی نداشتن به منابع، فرصت ها و بستر های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه، موانع اصلی تحقق شهروندی در میان زنان است و صرفاً با ارائه بخشی از آن در حقوق اجتماعی (آموزش) به این گروه، مشارکتشان محقق نخواهد شد.

به گفته کیانی، تنها در حوزه مشارکت های مدنی، عضویت و فعالیت در نهادها، گروه ها و انجمن هاست که رابطه مستقیمی با تحصیلات به دست آمده است؛ یعنی آموزش عالی فقط توانسته است از مجرای افزایش مشارکت اجتماعی زنان، چهره منفعلانه آن ها را تا اندازه ای تغییر دهد.

ورود و رشد زنان به حوزه آموزش، حداقل از نظر کمّی افزایشی چشمگیر داشته است و این موضوع نکته ای مثبت درزمینه دستیابی به جامعه ای برابر از لحاظ جنسیتی است، اما فراهم شدن این فرصت ها در آموزش، به معنای ایجاد فرصت های برابر برای زنان جامعه در جهت تحقق تمام ابعاد شهروندی نبوده است.

وی در خصوص تاثیرات گسترش حضور زنان در دانشگاه ها بر میزان مشارکت اقتصادی آن ها گفت: حضور دامن گستر زنان در آموزش عالی، از عوامل تأثیرگذار بر افزایش شاخص توسعه انسانی در ایران بوده است، اما مشارکت آن ها در بازار کار در این سال ها رشد چندانی نیافته است.

مشارکت ناچیز و ضعیف زنان، ناشی از فقدان توانمندی آن ها نیست، بلکه پژوهش ها حاکی از نبود فرصت های شغلی برای آنها، سیاست گذاری های بی توجه به جنسیت، بی توجهی به نیاز بازار و… است.

کیانی تصریح کرد: یکی از این حوزه ها فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به شدت رو به رشد است و قابلیت ایجاد مشاغل زیادی را برای زنان در دهه های آتی دارد.

فناوری اطلاعات و ارتباطات از مجموعه رشته های گروه فنی و مهندسی است که زنان در آموزش عالی سهمی ناچیز در آن دارند و این در حالی است که تجارب کشور های مختلف نشان می دهد که با حضور بیشتر زنان در این عرصه، طیف گسترده ای از چالش های زنان ازجمله سلامت، مشارکت اجتماعی، مشارکت اقتصادی و حتی خشونت علیه زنان رفع می شود و توانمندسازی زنان روستایی امکان پذیر می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان بیان کرد: مهاجرت، بُعد دیگری از افزایش ورود به سطوح آموزش عالی دانشگاهی است که با افزایش تعداد زنان و مواجهه شان با نابرابری های موجود در مقوله اشتغال، شاهد افزایش آن نیز هستیم.

بررسی ها حاکی از آن است که مهاجرت زنان دارای تحصیلات بالا از کشور های کمتر توسعه یافته در مقایسه با مهاجرت مردان دارای تحصیلات بالا، می تواند زیان نسبی بالایی را سبب شود.

علاوه بر شکاف میان دانشگاه و اشتغال که عاملی مهم در ایجاد اشتیاق میان زنان تحصیل کرده آموزش عالی برای مهاجرت است، عوامل فرهنگی مانند احساس نابرابری و تبعیض جنسیتی نیز می تواند ازجمله مشوق ها برای ترغیب آن ها به مهاجرت باشد.

وی در ادامه با تاکید بر این که فرصت دادن به زنان در مدیریت های آموزش عالی نه یک لطف، که برآمده از نیاز است، اظهار داشت: از دیگر چالش های زنان عضو هیأت علمی دانشگاه ها، لحاظ نشدن دوره زایمان زنان در آیین نامه ها است.

حساسیت مضاعف درباره عملکرد زنان در پست های مدیریتی، تبعیض منفی نسبت به زنان در مواردی مثل جذب اعضای هیأت علمی و کمتر بودن تعداد زنان در اغلب سازمان ها و شخصیت گروه گریز و ناسازگاری گروهی از دیگر موانع ارتقای زنان دانشگاهی است.

از آنجا که زنان از شبکه های درون سازمانی همکاران مرد خود خارج اند؛ لذا از اطلاعات، فرصت ها و پاداش هایی که در گروه برای مردان پیش می آید، محروم اند.

از دیگر چالش های سر راه زنان، این دیدگاه غلط اجتماعی است که می گویند زنان برای درآمد اضافه خانواده کار می کنند و نیاز به ارتقا ندارند، یا زنان بیش از حد احساساتی هستند و ملاحظات خانوادگی را بر ملاحظات شغلی ترجیح می دهند، یا به زنان گفته می شود که، چون نقش اصلی شما در خانواده است، ما با ندادن مسؤولیت به شما کمک می کنیم که این نقش را بهتر ایفا کنید!کیانی در پایان با بیان این که موانع ناملموس و غیر قابل دید مانع از ارتقای شغلی و حتی ورود زنان به برخی حوزه های مدیریتی کلیدی شده است، بیان کرد: ایجاد شفافیت در دسترسی به اطلاعات، تخصیص امکانات رفاهی مثل مهدکودک برای کاهش دغدغه های زنان شاغل، افزایش طول دوره های پیمانی و رسمی آزمایشی زنان عضو هیأت علمی به دلیل مرخصی زایمان و سایر مشکلاتی که زنان به دلیل نقش مادری و شرایط خاص خانوادگی دارند، در نظر گرفتن وزنی برای ایجاد ظرفیت های قانونی برای به کار گرفتن زنان در جایگاه هیأت علمی و پست های مدیریتی و ترغیب صنعت به استفاده از زنان در پروژه ها از راهکار های ارتقای جایگاه زنان در موقعیت های آکادمیک است.


کلید واژه ها: مطالعات - مطالعات فرهنگی - مشاور وزیر علوم - زنان و خانواده - زنان - آموزش عالی - مشاور وزیر - اجتماعی - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی - وزیر علوم - امور زنان - دانشگاه کاشان - برگزار - نشست - فرهنگی - دانشگاه - خانواده - خواجه نصیرالدین طوسی - گروه - استادیار - مشاور - آموزش - هفتمین - عالی - علوم - همکاری - وزیر - روابط عمومی - جامعه شناسی - تخصصی

آخرین اخبار سرویس:
اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 10 اسفند

شصت و پنجمین جلسه گروه علمی فلسفه هنر و ارتباطات

افزایش زمان توقف پرونده های جذب هیأت علمی در ایام کرونا

مهلت دریافت چکیده کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر تمدید شد

اعلام نتایج پذیرش دوره های فراگیر ارشد پیام نور، فردا

ماده واحده تعیین الزامات اجرایی بهبود عوامل مؤثر در پیشرفت علمی کشور ابلاغ شد

شکار یک دنباله دار در میان تروجان های «مشتری»

شکار یک دنباله دار در میان تروجان های مشتری

آیین نامه حمایت پارک علم و فناوری در حوزه کارآفرینی از سوی وزارت علوم ابلاغ شد

استخدام 5 عنوان شغلی در موسسه آموزش عالی آزاد فن آوران حکیم در اصفهان

تدفین شهید در دانشگاه موجب رشد هویت دانشجویان است

آموزش عملی تعمیرات سخت افزار و نرم افزار موبایل

ماده واحده تعیین الزامات اجرایی بهبود عوامل پیشرفت علمی ابلاغ شد

تعیین مهلت 3 ماهه برای تدوین مأموریت دانشگاه های کشور

کترینگ کارما(استخدامی)

ماده واحده تعیین الزامات اجرایی بهبود عوامل پیشرفت علمی ابلاغ شد

ماده واحده «تعیین الزامات اجرایی مربوط به بهبود عوامل مؤثر در پیشرفت علمی کشور» ابلاغ شد

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه صنعتی و اتاق بازرگانی اصفهان منعقد شد

برگزاری کارگاه پرورش ایده

دو تاجر کاشانی به کرونای انگلیسی مبتلا شدند

برگزاری کارگاه پرورش ایده

بدون پرداخت جریمه دیرکرد از هم اکنون برای کنکور 1400 ثبت نام کنید

دستگاه شکار حشرات با استفاده از جریان هوا در گناباد ساخته شد

دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه برای حذف و اضافه دروس تا 13 اسفند فرصت دارند

تجهیزات پزشکی با پوشش های ضدمیکروبی ALD ایمن تر می شوند

تعیین الزامات اجرایی مربوط به بهبود عوامل مؤثر در پیشرفت علمی کشور ابلاغ شد

کارگاه «تفسیرشناسی قرآن» برپا می شود

ماده واحده «تعیین الزامات اجرایی مربوط به بهبود عوامل مؤثر در پیشرفت علمی کشور» ابلاغ شد

زمان اعلام نتایج نهایی فراگیر ارشد پیام نور مشخص شد

بسته های معیشتی برای آسیب دیدگان از کرونا به همت اساتید دانشگاه سیستان و بلوچستان تهیه و توزیع شد

ثبت 106 اثر دانشکده علوم پزشکی شوشتر در جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی

لزوم تمرکز هیئت علمی پژوهشگاه ها بر انجام پژوهش های فناورمحور

استقامت از عکس خانوادگی خود رونمایی کرد

تصویر جدید و زیبای تلسکوپ فضایی هابل از خوشه کروی M92

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی منتشر شد

مریخ نورد چین برای فرود آماده می شود

ستاری: درمان بیماری های صعب الاعلاج با «ژن درمانی» / بیمارستان تخصصی نخستی سانان راه اندازی می شود

استخدام مدیر کنترل کیفیت (مکانیک ، متالورژی ، صنایع) در تهران

دانشگاه آزاد شهرکرد قهرمان مسابقات پاورلیفتینگ دانشجویان

راهبردی که عملکرد حسگر های دپامین را بهبود می بخشد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره کارآفرینی در آذربایجان غربی برگزار شد

پیوست به رسانه / شماره چهارم نشریه دانشجویی «رسانه» کانون فضای مجازی دانشگاه خوارزمی منتشر شد

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص زمان اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی آزمون ورودی دوره های فراگیر تحصیلات تکمیلی ( دانش پذیری کارشناسی ارشد) دانشگاه پیام نوربهمن ماه سال1399 (نوبت بیست و یکم)

استخدام حسابرس فارغ التحصیل دانشگاه دولتی در فارس

مشارکت اعضای کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه یزد در طرح ملی قرار مهربانی

200 وعده غذای گرم بین خانواده های نیازمند گرگان توزیع شد

مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

مریخ نورد چین آماده فرود روی سیاره سرخ می شود

«ابوالفضل صابری»، معاون فضای مجازی و افکار عمومی سازمان بسیج دانشجویی شد

«آموزشیار» بدون تایید فنی بیش از یک میلیون دانشجو را سردرگم کرده! / سامانه آموزشی با 53 ایراد فنی

داوطلب دریافت واکسن کووپارس: حالم خوب است / جزییات مراقبت از دریافت کنندگان واکسن ایرانی + فیلم

موش تراریخته «کوویدسا» برای ارزیابی واکسن کرونا رونمایی شد

تایید نهایی موقعیت مکانی پایگاههای اورژانس در محدوده فاز اول آزاد راه «تهران- شمال»

مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

داوطلب دریافت واکسن کووپارس: حالم خوب است/ جزییات مراقبت از دریافت کنندگان واکسن کرونای ایرانی+فیلم

دوره «تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته»

کشاورزی دانش بنیان اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است

از کمبود انسولین تا بلاتکلیفی متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد

وبینار «مبانی و شبیه سازی نیروگاه های فتوولتاییک با استفاده از PVsyst»

فراخوان حمایت از پژوهشگران علم و الهیات

بینایی ماشین علمی در خدمت مهندسان مکاترونیک

دوسوم دانشجویان علمی کاربردی شاغل هستند

استخدام مدیر کنترل کیفیت (مکانیک ، متالورژی ، صنایع) در تهران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در فهرست دانشمندان برتر جهان قرار گرفت

خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر موقتا تعطیل می شوند

وبینار «مبانی و شبیه سازی نیروگاه های فتوولتاییک با استفاده از PVsyst»

دانشگاه آزاد شهرکرد قهرمان مسابقات پاورلیفتینگ دانشجویان

دوره «تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته»

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی در شرکت فراز اکسیر ثمین در اصفهان

آغاز تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا

دانش بنیان شدن کشاورزی اصلی ترین هدف سند امنیت غذایی است

آغاز تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا

برگزاری رویداد ملی کرسی آزاد اندیشی در رشت

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران به عنوان داورجایزه معتبر بین المللی گلدن ترزینی برگزیده شد

آغاز تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا/ تولید انبوه واکسن «کووپارس» از اواخر بهار

استخدام پژوهشگر در واحد R&D (دکتری علوم پایه شیمی یا مهندسی شیمی) در تهران

دوره مجازی آموزش حفظ قرآن برگزار می شود

استقبال گسترده دانشجویان پیام نور کشور از جشنواره کارآفرینی

در صورت تامین منابع مالی قادر به انجام کارهای بزرگ علمی و فناورانه هستیم

نیاز جامعه افغانستان، ارتقای ظرفیت استادان دانشگاه است

اختصاص خوابگاه به دانشجویان دارای پروژه های عملی

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اولین رویداد مجازی «کروناستارتاپ» را برگزار می کند

توسعه شرکت های دانش بنیان در جهاد دانشگاهی

استخدام کارشناس پژوهش و فناوری و آزمایشگاه در البرز

اجرای اولین واحد تصفیه فاضلاب صنعتی ﺑﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭی محققان دانشگاهی

چهارمین کنفرانس هندسه محاسباتی ایران به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد

استخدام مدیر شعبه پخش بیرجند، بازاریاب و ویزیتور و حسابدار در بیرجند

یک گلستانی موفق به تولید «روغن ترانسفورماتور» در کشور شد

کتاب داده کاوی با  Python منتشر شد

دوازدهمین شماره از نشریه دانشجویی «حنیفا» منتشر شد

استخدام کارشناس پژوهش و فناوری و آزمایشگاه در تهران

شکار زنده حشرات با کمک جریان هوا

60 انجمن علمی مغز و شناخت در مراکز دانشگاهی فعال شده است

آغاز ثبت نام جاماندگان کنکور 1400 از امروز

برگزاری چهارمین کنفرانس هندسه محاسباتی ایران به میزبانی یزد

افزایش توقف پرونده های جذب هیات علمی در ایام کرونا/ فرایند تبدیل وضعیت استادان

تست انسانی دومین واکسن ایرانی آغاز شد

جذب و ارتقای اساتید وزارت علوم با شاخص های دانشگاه فرهنگیان همخوانی ندارد / واگذاری مراکز تربیت معلم به سبک فتحعلی شاه قاجار

تجلیل از حافظان قرآن کریم در قزوین

3 دانشجوی آذربایجان غربی در جشنواره کارافرینی دانشگاههای پیام نور کشور برگزیده شدند

چهارمین نشست ملی زنان در آموزش عالی برگزار شد

چهارمین نشست ملی زنان در آموزش عالی برگزار شد