موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان برنامه - سرمربي استقلال - سازمان برنامه و بودجه - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - سازمان برنامه و بودجه كشور - پرسپوليسي ها - رييس سازمان - دوبلاژ - سيلانه - روابط اسراييل و عربستان - هاني رستگاران - مكتب اهل بيت - دنيس شرودر - خودروي سرقتي - ميدان نفتي نام آوران - سد شهرچايي - نوروزگاه - دكتر مهدي قليان - ييس سازمان محيط زيست - ديوار نگاره

مطالب مرتبط:
ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفت وگو و همکاری است
ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفت وگو و همکاری است
ظریف: خوشنودیم جمهوری آذربایجان سرزمین هایش را به دست آورد/آغوش باز ایران برای همسایگان خلیج فارس
ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفتگو و همکاری است
ظریف: منطقه خلیج فارس نیازمند گفت وگو و همکاری است
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:552021-01-25بين الملل

کریدور ریلی شورای همکاری خلیج فارس؛ تنگه هرمز اهمیت خود را از دست می دهد


کریدور ریلی شورای همکاری خلیج فارس، بیش از آنکه اهمیتی صرفا تجاری داشته باشد، کریدوری در جهت ایجاد تغییر در نظم سیاسی فعلی و اهمیت المان های تعیین کننده این نظم در منطقه خلیج فارس بوده و در صورت عدم اتخاذ استراتژی صحیح توسط تهران، - راه اندازی خط شورای همکاری خلیج فارس که در حقیقت، خطوط ریاض – دمام و راه آهن شمال – جنوب بخشی از این پروژه نیز محسوب می شوند.

اما نکته جالب توجه در خصوص طرح توسعه شبکه ریلی عربستان، به کار گیری ظرفیت های موجود در بخش خصوصی و حتی دولتی کشورهای همسایه است که این کار کمک شایانی به توسعه هر چه سریعتر خطوط ریلی عربستان خواهد کرد.

اما برخی از سرمایه گذاران پروژه مربوط به ساخت خطوط مشترک با شبکه ریلی شورای همکاری خلیج فارس عبارتند از: وزارت حمل و نقل امارات که مسئولیت نظارت بر روند اجرای استراتژی، زیر ساخت و توسعه کلی شبکه، علاوه نظارت کلی بر روند ساخت پروژه به این نهاد سپرده شده است.

سازمان نظارت بر حمل و نقل عمومی عربستان که مسئولیت نظارت بر خدمات مربوط به حمل و نقل عمومی در این کشور و بین شهرهای آن را بر عهده دارد.

سازمان دولتی راه آهن عربستان سعودی که در حال حاظر مسئول عملیاتی سازی شبکه ریلی در دست ساخت 1400 کیلومتری بین شهرهای دمام و ریاض را برعهده دارد.

شرکت راه آهن عربستان که بخش خصوصی به حساب آمده و از محل صندوق سرمایه گذاری عمومی در این کشور تشکیل شده و مسئول ساخت پروژه 2750 کیلومتری خط آهن شمال – جنوب شده است.

همچنین مالکیت و حق بهره برداری از خطوط ریلی عربستان در سال 2016 به این شرکت واگذار شده است.

قطر تصویب تشکیل شبکه راه آهن قطر به سال 2013 میلادی باز می گردد که در قوانین داخلی این کشور تحت عنوان پروژه ریلی قطر از آن یاد شده است.

این پروژه به دو بخش تقسیم شده که عبارت است از تاسیس مترو دوحه و ساخت پروژه دور بردکه از یک سو، هاب های صنعتی این کشور را به یکدیگر متصل ساخته و از سوی دیگر شبکه ریلی داخلی قطر را به شبکه سراسری شورای همکاری خلیج فارس متصل می سازد.

وزارت حمل و نقل و ارتباطات قطر همچنین دستورالعمل هایی را تنظیم کرده که مقررات ریلی راه آهن قطر نیز بر اساس آن وضع شده و رعایت آنها در تمامی خطوط این کشور الزامی می باشد.

این مقررات بر اساس گواهینامه های صادر شده از سوی وزارت حمل و نقل و ارتباطات قطر در بخش های مختلف تنظیم شده و تمامی موارد مربوط به ایمنی مسافرین، کارکنان، پیمانکاران و بخش های زیر مجموعه آنها را در بر می گیرد.

عمان، کویت و بحرین در حال حاضر، گروه لجستیک بین المللی عمان مشغول کار بر روی طراحی و ساخت دو شبکه داخلی ریلی برای بخش معادن این کشور از یک سو و راه اندازی پروژه بزرگ لجستیک ترکیبی این کشور از سوی دیگر است که این کار با همکاری بخش های دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای این کشور در حال انجام است.

به گفته منابع رسمی دولت عمان، سرمایه گذاری انجام شده بر روی راه اندازی شبکه ریلی این کشور رقمی حدود 16 میلیون دلار برای خرید تراموا و ساخت ریل های دور برد باری و مسافری اعلام شده است.

کشورهای کویت و بحرین نیز هر کدام به ترتیب، 17 و 12.

9 میلیون دلار برای ساخت و راه اندازی پروژه های ریلی اعم از مترو، و ساخت خطوط ریلی دور برد مسافری و باری خود در نظر گرفته اند.

بحرین، همچنین سرمایه گذاریی مجزایی برای ساخت خطوط ریلی پر سرعت در این کشور نیز در نظر گرفته است.

همچنین برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به سمت امضای تفاهم نامه های چندجانبه در خصوص وضعیت حقوقی عبور مرزی با یکدیگر نیز حرکت کرده اند.

به عنوان مثال، کشورهای بحرین، کویت، عربستان سعودی و امارات قراردادهایی در خصوص شبکه ریلی بین المللی مشرق عربی با یکدیگر به امضا رسانده اند که در حقیقت، شبکه ریلی عبوری از منطقه خاورمیانه محسوب شده و 16 کشور عربی واقع در منطقه خاورمیانه را در بر می گیرد.

کم رنگ شدن اهمیت استراتژیک تنگه هرمز و تحکیم روابط اعراب و اسراییل سرمایه گذاری کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس برای ساخت و توسعه زیرساخت های لجستیکی خود، یکی از هوشمندانه ترین و مهمترین اقدامات این کشورها برای حرکت به سمت توسعه پایدار در این منطقه محسوب می شود.

با اینحال، وابستگی اقتصاد کشورهای منطقه به نفت و کاهش قیمت این منبع انرژی باعث کاهش سرعت رشد و توسعه شبکه ریلی شورای همکاری خلیج فارس طی سالهای اخیر شده است.

البته به نطر می رسد مشکلات مالی و پاندمی کرونا تنها بخشی از عوامل موثر در عقب ماندن کشورهای مذکور از جدول زمانبندی انجام شده برای راه اندازی پروژه مذکور باشد.

بر اساس مستندات ارائه شده در گزارش حاضر، عمده مشکلات مربوط به این شبکه به عدم وجود هماهنگی و همگرایی سیاسی کافی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بازمیگردد که ریشه آن را می بایست در پیشینه تاریخی تاریخ واگرایانه، عدم وجود انسجام کافی در روابط اجتماعی و نگرش قبیله گرایانه اعراب حاشیه خلیج فارس نسبت به کلیت موضوع همکاری در زمینه های مختلف با یکدیگر دانست.

همین امر منجر شده تا کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از دستیابی به یک رژیم حقوقی واحد که لازمه راه اندازی هر کریدور بین المللی است، باز بمانند.

اما از نگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و مساله لجستیک باید بدانیم که یکی از مقاصد مهم کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از راه اندازی شبکه ریلی مذکور، دور زدن تنگه هرمز و در نتیجه کم اثر کردن نقش جمهوری اسلامی ایران در آبهای خلیج فارس در خصوص مساله صادرات نفتی این کشورها به اروپا است که این موضوع گاها از طریق تریبون های رسمی این کشورها به صراحت بیان می شود.

بدیهی است با راه اندازی کریدور ریلی شورای همکاری خلیج فارس، نیاز کشورهای حاضر در این منطقه برای صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز برطرف شده و این کشورها می توانند از طریق دریای سرخ نسبت به صادرات نفت خود اقدام نمایند.

گمانه زنی ها در خصوص افزایش احتمال عادی سازی و بهبود روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی دستکم از زمان قدرت گرفتن رسمی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی افزایش یافته است.

برای اثبات این مدعا می توان به واکنش های بسیار ضعیف این کشورها نسبت به تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا درخصوص انتقال سفارت واشنگتن به قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

بسیاری از کشورهای عربی مانند امارات تنها به صدور بیانیه نمایشی برای محکوم کردن این اقدام آمریکا بسنده کرده و بیش از این حاضر به چالشی شدن روابط خود با رژیم صهیونیستی نشدند.

اما در راستای همین روند عادی سازی روابط، اسراییل کاتز وزیر اطلاعات و حمل و نقل اسراییل در مصاحبه سال گذشته خود با نشریه ایلاف عربستان از طرح مشترک سه کشور عربستان، اسراییل و امارات برای ساخت و توسعه خط آهن مشترک میان سه کشور در جهت توسعه روابط تجاری منطقه ای و فرامنطقه ای مثلث تل آویو – ریاض – ابوظبی خبر داد.

به ادعای کاتز خط راه آهن حجاز رویا نیست و امکان تحقق آن وجود دارد.

این خط آهن از حیفا آغاز می شود و به بیسان می رسد و از بیسان به پل شیخ حسین گذرگاه زمینی میان اردن و سرزمین های اشغالی می رسد پس از آن اردن باید این خط آهن را از اربد و المفرق ادامه داده تا به مرزهای عربستان برسد.

با اتصال این خط به شبکه ریلی عربستان، دیگر کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین نیز به این محور وصل خواهند شد.

اسراییل می خواهد از این طریق نشان دهد که خطوط راه آهن از حیفا تا حاشیه خلیج فارس به عنوان راه آسانتری برای حمل و نقل و انتقال کالا از اروپا به خاورمیانه قابل استفاده خواهد بود.


کلید واژه ها: شورای همکاری خلیج فارس - شورای همکاری خلیج - شورای همکاری - خلیج فارس - همکاری - کریدور ریلی - خلیج - فارس - ریلی - شورای - کریدور - شبکه ریلی - استراتژی - توسعه - اهمیت - منطقه خلیج فارس - عربستان - توسعه شبکه ریلی - کشورهای همسایه - سرمایه گذاران - شبکه - خطوط - پروژه - راه اندازی - تنگه هرمز - بخش خصوصی - خطوط ریلی - حمل و نقل - ساخت - زیر ساخت

آخرین اخبار سرویس:
واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

رایزنی وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران

فیلمی جالب از لحظه پوست اندازی مار

آمریکا: روابط ما با عربستان به شکل گذشته نیست

مسکو: تحریم های آمریکا نشان دهنده حمله ضد روسی خصمانه است

نیروگاهی که زیر بمباران بعثی ها خم به ابرو نیاورد/ اروپا: نیروگاه بوشهر 2 سال دیگر خراب می شود!

ابراز نگرانی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از افزایش توان نظامی حماس و جهاد اسلامی

اوقات شرعی به افق گرگان

پست عارفانه هدی زین العابدین+ عکس

واکنش وزارت خارجه روسیه به تحریم های آمریکا

استخدام حسابدار در شرکت کوشا داتیس در منطقه صنعتی سیاه سنگ

فلسطین المحتله | غانتس: غزه تسعی للتصعید ونحن نستعد لأشهر الصیف وسنواصل العمل ضد أی تهدید

درخواست گوترش از ایران برای تداوم تلاش ها در تامین صلح یمن

گفتگوی وزیرخارجه آمریکا با همتای قطری با محور ایران

تعارض در گفتار و عمل/ تحریم دو فرمانده مقاومت یمن از سوی آمریکا

پست عارفانه هدی زین العابدین+ عکس

هدف احتمالی سفر افسران سعودی به بغداد

ارائه قطعنامه انتقادی علیه ایران در آژانس اتمی

آمریکا هفت مقام ارشد روس را تحریم کرد

تصویری تندنما از فوران آتشفشان در اندونزی (فیلم)

حمله پهپادی ارتش یمن به فرودگاه أبها عربستان

فرانسه: قطعنامه ای را علیه ایران به آژانس انرژی اتمی ارائه می دهیم

نگرانی از کووید طولانی در میان کودکان انگلیسی

گفتگوی تلفنی گوترش و ظریف؛ تاکید ایران بر پایان دادن به جنگ علیه یمن

مسکو: شورای اروپا بدون روسیه معنایی ندارد

تحریم های آمریکا نشان دهنده حمله ضد روسی خصمانه است

عکس روز| کلیسا در میان مه

وزیر خارجه آمریکا با همتای قطری خود درباره ایران گفت وگو کرد

نتانیاهو: چهره خاورمیانه را تغییر می دهیم

آب جوی آمد و غلام ببُرد

تخلف نانوایی ها زیر ذره بین تعزیرات

وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران گفتگو کردند

الحشد الشعبی نقشه آمریکا برای تجزیه عراق را ناکام می گذارد

نتانیاهو: چهره خاورمیانه را تغییر می دهیم

فرانسه: قطعنامه ای علیه ایران در آژانس ارائه می شود

گفت وگوی تلفنی اردوغان با مکرون درباره همکاری میان دو کشور

اسراییل به دنبال یک توافق ویژه امنیتی با کشورهای عربی

ببینید: بلینکن هم با خط نستعلیق پیام داد!

کرونای انگلیسی کمتر از 24 ساعت جان بیمار را می گیرد /فیلم

مسکو: تحریم های آمریکا نشان دهنده حمله ضد روسی خصمانه است

بنی گانتز:توافق امنیتی ویژه ای با کشورهایی عربی ایجاد می کنیم

دیدار اولین سفیر امارات در فلسطین اشغالی با نتانیاهو

درصدد ایجاد ترتیبات ویژه امنیتی با کشور های عربی هستیم

اردوغان خطاب به مکرون: نقش مهمی در تلاش ها برای برقراری امنیت و ثبات می توانیم داشته باشیم

معاون وزیر بهداشت: برنامه ریزی جدی برای مسافرت نکنید

فرانسه: قطعنامه ای انتقادی علیه ایران در آژانس اتمی خواهیم داد

آمریکا 7 مقام ارشد روس را تحریم کرد

قطعنامه ای انتقادی علیه ایران در آژانس انرژی اتمی ارائه خواهد شد

تظاهرات در مناطق مختلف لبنان در اعتراض به سقوط بی سابقه ارزش لیره

به زودی قطعنامه ای علیه ایران به شورای حکام ارائه می شود

درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن

وزیر جنگ رژیم اسراییل: درصدد ایجاد ترتیبات ویژه امنیتی با کشورهای عربی هستیم

در گفتگوی ظریف با گوترش چه گذشت؟

عقب نشینی بایدن از وعده انتخاباتی اش درباره سعودی ها

ابراز نگرانی طراحان تحریم های ایران از افزایش قدرت دفاعی کشور + فیلم

ادعای نتانیاهو خطاب به سفیر امارات: خاورمیانه و جهان را تغییر می دهیم

لبنان | لقاء علمایی تشاوری .. لبنان لن یکون محایدًا ما دامت فلسطین محتله

فرودگاه أبها هدف حمله پهپادی قرار گرفت

نماینده آمریکایی خواستار مقابله دولت بایدن با جاسوسی عربستان سعودی از معارضان شد

انتقال 25 داعشی از عراق به سوریه توسط آمریکا

روسیه: پاسخ تحریم های اتحادیه اروپا را می دهیم

وزارت خارجه: رایزنی بازرگانی و اقتصادی حذف نشده است

عقب نشینی بایدن از وعده انتخاباتی خود درباره سعودی ها

وزیر خارجه آمریکا با همتای قطری خود درباره ایران گفت وگو کرد

حمله پهپادی ارتش یمن به آشیانه جنگنده های سعودی در فرودگاه «أبها»

ابراز نگرانی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از افزایش توان نظامی حماس و جهاد اسلامی

نتانیاهو در دیدار با سفیر امارات: چهره خاورمیانه و جهان را تغییر می دهیم

رایزنی تلفنی دبیرکل سازمان ملل متحد با ظریف

گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و قطر درباره ایران

گفتگوی تلفنی وزیرخارجه قطر و آمریکا درباره ایران

رایزنی تلفنی ظریف و دبیرکل سازمان ملل درباره یمن

گفتگوی تلفنی ظریف و دبیرکل سازمان ملل درباره یمن

آمریکا، ایران را به تشدید تنش در یمن متهم کرد

ائتلاف سعودی مدعی رهگیری پهپاد های یمن شد

قطعنامه ای انتقادی علیه ایران در آژانس انرژی اتمی ارائه خواهد شد

مقام روس از برگزاری نشست افغانستان در مسکو خبر داد

العراق | یونیوز تواکب بدء أولی عملیات التطعیم باللقاح الصینی سینوفارم فی بغداد

آمریکا هفت مقام ارشد روس را تحریم کرد

یک زخمی و یک مفقودی در حمله به خودرو سپاه

آمریکا ایران را به تشدید تنش در یمن متهم کرد

تماس تلفنی گوترش با ظریف؛ درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن

داستان بسیار زیبای رحم

حمله پهپادی ارتش یمن به فرودگاه أبها عربستان

دبیرکل سازمان ملل خواستار تداوم تلاش های ایران برای کمک به برقراری صلح در یمن شد

گفت وگوی وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران

فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

ظریف درباره یمن با دبیرکل سازمان ملل گفت وگو کرد

گفت وگوی تلفنی روحانی با رییس جمهوری فرانسه | برجام قابل مذاکره نیست و تنها راه حفظ و احیای آن لغو تحریم های آمریکاست

سلفی زن اسکیت بورد سوار در مصر + عکس

فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

بسته بندی ماهی زنده در چین!

کارشناس آلمانی: هدف ایران از برنامه هسته ای خودکفایی در انرژی است/ تهران به بایدن هم اعتماد ندارد

قطعنامه ای انتقادی علیه ایران در آژانس اتمی ارائه خواهد شد

فرانسه: قطعنامه ای انتقادی علیه ایران در آژانس انرژی اتمی ارائه خواهد شد

فرانسه: به زودی قطعنامه ای انتقادی علیه ایران به آژانس انرژی اتمی ارائه خواهد شد

رایزنی وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران

گفتگوی تلفنی گوترش با ظریف درباره یمن

نتانیاهو: چهره خاورمیانه را تغییر می دهیم

وزارت خارجه: حذف رایزنان بازرگانی و اقتصادی صحت ندارد

وزیر امور خارجه قطر در راس هیاتی بلندپایه وارد مصر شد

کریدور ریلی شورای همکاری خلیج فارس؛ تنگه هرمز اهمیت خود را از دست می دهد

کریدور ریلی شورای همکاری خلیج فارس؛ تنگه هرمز اهمیت خود را از دست می دهد