مطالب مرتبط:
7 سیاره مشابه زمین کشف شد
شناسایی 7 سیاره مشابه زمین در منظومه شمسی
ماجرای مرگ سه جوینده گنج در چالدران
نمایشگاه بین المللی «مرگ در نمک» در ایران و آلمان
مدیر تیم ماشین سازی: انتظار داریم زمان نقل و انتقالات زمستانی زودتر مشخص شود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:452021-01-25بين الملل

مرگ سیاره زمین؛ بسیار زودتر از آنچه تصور کنیم


مرگ سیاره زمین؛ بسیار زودتر از آنچه تصور کنیم گجت نیوز: مرگ سیاره زمین موضوع تازه ترین مقاله دانشمندان در رابطه با تاثیرات بشریت روی وضعیت محل زندگی ما بوده که اطلاعات نگران کننده ای را در مورد سرنوشت زمین و انسان ها به اشتراک گذاشته است.

- گجت نیوز:" مرگ سیاره زمین موضوع تازه ترین مقاله دانشمندان در رابطه با تاثیرات بشریت روی وضعیت محل زندگی ما بوده که اطلاعات نگران کننده ای را در مورد سرنوشت زمین و انسان ها به اشتراک گذاشته است.

مرگ سیاره زمین زودتر از آنچه تصور می کنیم، فرا خواهد رسید؛ این نتیجه مقاله ای بوده که دانشمندان به تازگی منتشر کرده اند و در آن تاثیرات حیات بشری روی اکوسیستم و وضعیت کلی سیاره ما را از دیدی تازه مورد بررسی قرار داده اند.

در بررسی این مقاله نگران کننده با ما همراه باشید.

در 13 ژانویه امسال ژورنال “Frontiers in Conservation Science” مقاله ای را منتشر کرد که تاکنون سر و صدای زیادی به پا کرده است؛ نویسندگان این کار پژوهشی می گویند که بشریت هم اکنون در مسیر رسیدن به آینده ای فوق العاده تاریک قرار دارد.

این طور که به نظر می رسد، در این آینده تاریک انقراض های جمعی زیادی رخ می دهند، بحران های سلامتی مختلف دائما جان انسان ها را خواهند گرفت و تغییرات آب و هوایی هم به صورت مداوم جوامع بشری را به خطر می اندازند.

مقاله ای در مورد مرگ سیاره زمین در این مقاله 17 نفر از دانشمندان آمریکا، مکزیک و استرالیا سه بحران اساسی که اشکال مختلف حیات روی زمین با آن ها رو به رو هستند را توصیف کرده اند؛ این بحران ها اختلالات آب و هوایی، کاهش تنوع گونه های زیستی و همچنین افزایش شدید جمعیت انسان ها و به طبع آن استفاده بیش از حد از منابع سیاره هستند.

برای گردآوری نتیجه گیری های این مقاله در مورد مرگ سیاره زمین دانشمندان 150 پژوهش قبلی را کنار هم گذاشتند و گفته شده که هرکدام از این سه بحران مرگبار در دهه های آینده بدتر خواهند شد.

این دانشمندان در مقاله خود قصد سرزنش کردن شهروندان یا کشورها را ندارند و به این مسئله هم که دیگر امیدی برای نجات سیاره وجود ندارد، پرداخته نشده است.

در عوض هدف از بررسی پژوهش های پیشین برای تهیه مقاله ای تکمیلی، توصیف دقیق وضعیتی بوده که هم اکنون سیاره ما در آن قرار گرفته است.

این وضعیت تهدیدهای قابل توجهی را متوجه انسان ها و سایر جانداران سیاره کرده و هشدار داده شده که اگر رهبران جهانی این تهدیدها را جدی نگیرند، به زودی بقای نسل بشر به خطر خواهد افتاد.

در واقع از مدت ها پیش هدف دانشمندان از بررسی وضعیت گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی، رسیدن به نقشه راهی بوده که به توقف تغییرات مخرب به وجود آمده کمک کند و قبل از آنکه دیر شود، جلوی بدتر شدن اوضاع را بگیرد.

دانشمندان در مقاله منتشر شده اظهار کرده اند که اگر اطلاعات نگران کننده و بدبینانه مربوط به وضعیت سیاره هم اکنون در اختیار تصمیم گیرندگان جهانی قرار بگیرد، این رهبران سریع تر در راستای جلوگیری از به حقیقت پیوستن آینده تاریک در انتظار ما، قدم برمی دارند.

آینده ای تاریک اما این آینده تاریک و مرگ سیاره زمین به چه شکلی خواهد بود؟ بر اساس مقاله تازه منتشر شده، طبیعت به زودی بسیار تنهاتر از حال حاضر خواهد شد.

از زمان شروع کشاورزی در 11 هزار سال پیش، زمین حدودا 50 درصد گیاهان خود را از دست داده و تنوع زیستی موجودات ساکن سیاره هم 20 درصد کمتر شده است.

با این حال اگر چنین الگویی ادامه پیدا کند، 1 میلیون از میان 7 تا 10 میلیون گونه گیاهی و جانوری سیاره زمین به زودی منقرض خواهند شد.

چنین حجمی از انقراض تمامی اکوسیستم های اصلی زمینی را با مشکلاتی جدی مواجه خواهد کرد؛ به عنوان مثال اگر حشرات کمتری وجود داشته باشند، گرده افشانی کمتری برای رشد گیاهان انجام می شود و در نتیجه گیاهان کمتری برای تصفیه هوای زمین وجود خواهند داشت.

این پوشش های گیاهی آب ها و خاک سیاره را هم تصفیه می کنند و از طرف دیگر، کاهش وسعت و تراکم جنگل ها باعث می شود تا سیل های ویرانگر به راحتی در محل زندگی ساکنان زمین جاری شوند و جان انسان ها را بگیرند.

البته این سیل ها تنها نمونه ای از بلایای طبیعی هستند که زندگی ما را تهدید خواهند کرد.

به علاوه، تغییرات آب و هوایی به وجود آمده تاکنون و گرمایشی که در دهه های آینده رخ خواهد داد تمامی عواملی که باعث بروز بلایای طبیعی می شوند را تشدید می کنند.

به این ترتیب پیش بینی می شود که تا سال 2050، بلایای مورد نظر در کنار خشک سالی ها ناشی از گرمایش زمین و افزایش سطح آب اقیانوس ها یک میلیارد از انسان های ساکن سیاره را به پناهندگان آب و هوایی تبدیل خواهد کرد.

مرگ سیاره زمین و پناه جویان آب و هوایی این پناه جویان به واسطه مشکلات آب و هوایی و اتفاقات پیش بینی شده در مقاله اخیر در رابطه با مرگ سیاره زمین از محل زندگی اولیه خود راهی مناطق خوش آب و هوا تر می شوند و به همین خاطر، جان انسان های بیشتری به خطر خواهد افتاد.

در کنار تمامی این ها افزایش جمعیت انسان ها هم مشکلات را چند برابر خواهد کرد.

در مقاله اخیر اشاره شده که تا کمتر از 30 سال دیگر جمعیت کره زمین به عدد 9.

9 میلیارد می رسد و انتظار می رود که این رشد جمعیت حتی تا قرن بعد هم ادامه پیدا کند.

چنین مشکلی باعث کاهش امنیت غذایی، امنیت مسکن و امنیت شغلی می شود و در نهایت به شدیدتر شدن نابرابری انسان ها در مناطق مختلف سیاره منجر خواهد شد.

در عین حال بیشتر شدن جمعیت انسان ها خطر بروز پاندمی های مختلف را افزایش می دهد، چرا که وقتی انسان ها با تکمیل شدن ظرفیت شهرها و روستاهای کنونی، برای زندگی به مناطق وحشی و بکر سطح سیاره پناه می برند، افراد بیشتری در معرض بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار می گیرند.

ویروس “SARS-CoV-2” هم که در حال حاضر پاندمی کرونا" را به وجود آورده از این دسته ویروس هاست.

آثار فرآیندی که در آینده باعث مرگ سیاره زمین می شود، هم اکنون قابل مشاهده است؛ وقتی در اخبار می شنویم که رکورد افزایش دما در مناطقی مانند قطب شمال شکسته می شود و یا آمار از رکوردشکنی سال 2020 در میان سال های گرم تاریخ بشریت می گویند، تغییرات گرمایشی نگران کننده ای که در مورد آن ها هشدار داده شده، عامل اصلی بروز این تغییرات هستند.

عبور از اهداف توافق نامه ها شکل گیری مکرر طوفان های سهمگین هم یکی دیگر از تاثیرات تغییرات آب و هوایی بوده که در حال حاضر مشغول دست و پنجه نرم کردن با آن ها هستیم؛ اما متاسفانه گفته شده که بدترین بلایای ناشی از گرمایش زمین در دهه های آینده بروز خواهند کرد.

در واقع دانشمندان می گویند که تاخیر موجود بین اقدامات مخرب بشر در حال حاضر و بروز نتایج مرگبار ناشی از این اقدامات در آینده، باعث می شود تا نوعی بی خیالی و آسودگی خاطر در میان تصمیم گیرندگان جهانی وجود داشته باشد.

دانشمندان مقاله اخیر می گویند که اگر اکثر انسان های ساکن زمین عمق بحران های حال حاضر و آینده نزدیک را به خوبی درک کنند و خطرات عنوان شده در کار تحقیقاتی دانشگاه های آمریکا، مکزیک و استرالیا را در نظر بگیرند، تغییرات مثبتی در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های کشورهای مختلف به وجود می آید.

سیاست گذاری هایی که به تناسب عمق فاجعه های پیش روی بشر، جدی و سریع هستند.

با این حال می بینیم که عکس" چنین ماجرایی صادق بوده و به نظر می رسد که تصمیم گیرندگان جهانی توجه چندانی به این مسئله ندارند.

در هفته های گذشته ژورنال “Nature Climate Change” با انتشار مقاله ای نشان داد که بشریت هم اکنون از محدودیت ها و اهدافی که در توافق نامه آب و هوایی 2015 پاریس وضع شده بود، عبور کرده است.

چنین مسئله ای یعنی ما در مسیر رسیدن به افزایش دمای بیشتر از 2.

3 درجه سلسیوس، نسبت به دمای زمین قبل از دوران صنعتی شدن نسل بشر، قرار داریم.

در حقیقت تمامی مشکلات گرمایش زمین از زمان صنعتی شدن شروع شد و به همین دلیل دمای سیاره پیش از آن دوران مبنایی برای اندازه گیری تغییرات آب و هوایی به شمار می رود.

جلوگیری از مرگ سیاره زمین البته در انتهای مقاله اخیر در رابطه با مرگ سیاره زمین اشاره شده که آینده تاریک پیش رو، قابل اجتناب است؛ برای این منظور باید تصمیم گیرندگان جهانی و سیاست گذاران کشورهای مختلف سریعا در مسیر جلوگیری از گرمایش زمین قرار بگیرند و مشکلات آب و هوایی را جدی بگیرند.

به بیان دیگر، اولین قدم در این مسیر قبول عمق بحران زیست محیطی حال حاضر است و بعد از این پذیرش می توان تصمیمات لازم برای اقدامات مثبت بعدی را اخذ کرد.

یکی از این تصمیمات توقف استفاده از سوخت های فسیلی بوده که باعث آزاد شدن حجم فوق العاده زیادی گازهای گلخانه ای در اتمسفر زمین می شوند.

در نهایت محققان توصیه می کنند که تمامی دانشمندان فعال در حوزه های مرتبط با آینده سیاره با آگاهی رسانی در رابطه با بحران های حال حاضر، عمق فاجعه های پیش رو را به خوبی به دیگران نشان دهند و از هرگونه تخمین های خوش بینانه و تحلیل های غیر واقع گرایانه پرهیز کنند؛ می توان گفت که مهم ترین سلاح برای جلوگیری از مرگ سیاره زمین افزایش آگاهی ساکنان سیاره بوده، چرا که با مطلع شدن این ساکنان از خطرات پیش رو، تصمیم گیری های مهمی انجام خواهد شد.


کلید واژه ها: سیاره زمین - سیاره - زمین - دانشمندان - مقاله - انسان ها - وضعیت - اطلاعات - مورد - تصور - کنیم - سرنوشت - اشتراک - بشری - منتشر - بشریت - زندگی - موضوع - انسان - بررسی - رابطه - اکوسیستم - ژانویه - همراه - امسال - قرار - حیات - دیدی - داده

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری در گروه املاک

پنتاگون: فشار حداکثری ترامپ، فقط ایران را جسورتر کرد

حماس: لاهه دربرابر فشار صهیونیست ها مقاومت کند

خطر افراط گرایان داخلی برای ارتش آمریکا

زندان های آمریکا درگیر ویروسی مرگبار؛ سونامی ابتلا به کرونا در میان زندانیان

حماس: دیوان لاهه در برابر فشار صهیونیست ها مقاومت کند

درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی سه شیعه

انصارالله یمن: تحریم های جدید مغایر ادعای آمریکا درباره صلح است

انتشار سند امنیتی دولت بایدن؛ ایران به دنبال توانمندی های سرنوشت ساز است

سومین محموله واکسن روسی کرونا تحویل سفارت ایران شد

میلیاردر ژاپنی به دنبال همسفر مجانی برای سفر به ماه

تاکید وزیرخارجه قطر بر راه حل سیاسی بحران سوریه

کارگر کارواش با جای خواب

وزیرخارجه قطر: بحران سوریه باید بصورت سیاسی حل شود

وزیر انرژی اسراییل: برجام باید به شکل ریشه ای تغییر کند

بایدن یکسال دیگر تحریم ها علیه روسیه را تمدید کرد

واکنش تل آویو به تحقیقات لاهه درباره جرایم این رژیم

نعیم قاسم:آمریکا و اسراییل می دانند حزب الله هیچ تجاوزی را بی پاسخ نمی گذارد

واکنش تل آویو به آغاز تحقیقات لاهه درباره جرایم صهیونیست ها

واکنش انصارالله به تحریم دو تن از فرماندهان این جنبش

هشدار به والدین؛ دخالت در زندگی زناشویی فرزندان ممنوع!

ارائه طرحی در سنا برای سلب اختیارات جنگی از بایدن

ائتلاف سعودی مدعی سرنگونی پهپاد یمن شد

پنتاگون: فشار حداکثری دولت ترامپ به عقب‎ نشینی ایران از تعهدات برجامی کمک کرد

رژیم صهیونیستی: توافق هسته ای ایران بایدبه صورت ریشه ای تغییریابد

استخدام فتوشاپ کار حرفه ای

مهراب قاسم خانی و حیوان خونگی اش در حال کارتون دیدن! /عکس

تأیید مرگ یک پیمانکار آمریکایی در حمله به عین الاسد

قتل سه زن خبرنگار افغانستانی در حمله داعش

تدارک امنیتی عراق برای میزبانی از »پاپ«

»برنز«؛ دیپلماتی در کسوت ریاست سیا

انتشار سند امنیتی دولت بایدن؛ «ایران به دنبال توانمندی های سرنوشت ساز است»

ائتلاف سعودی مدعی سرنگونی پهپاد یمنی شد

وزرای کابینه اردن استعفا دادند

برنامه ریزی برای حمله مجدد به کنگره آمریکا

دولت بایدن سند راهبردی امنیت ملی را منتشر کرد

پست قابل تامل شهرزاد کمال زاده /عکس

جدا کردن کودکان مهاجر از والدین آنها در مرزهای آمریکا

عکس های برگزیده ماه فوریه

لغو جلسات مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل نگرانی های امنیتی

انصار الله: به آمریکا تاکید کردیم تا پایان تجاوز علیه یمن دست از عملیات برنمی داریم

پست قابل تامل شهرزاد کمال زاده /عکس

اوقات شرعی به افق گرگان

صندوقدار آقا وسرگارسون آقا

برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای مذاکره لازم نیست

انصارالله یمن: تماس با آمریکایی ها پیشرفتی نداشت

32 سازمان آمریکایی به بایدن: آمریکا با گام های همزمان با ایران به برجام برگردد

طرح های محرمانه رژیم صهیونیستی برای نوار غزه

آمریکا:حملات راکتی به پایگاه آمریکایی پس از فشار حداکثری شروع شد

ادمین مسلط به اینستا و سایت

انتشار سند امنیتی موسوم به «راهنمای موقت راهبرد امنیتی ملی» دولت بایدن/ آمریکا برای رسیدگی به برنامه هسته ای ایران از دیپلماسی استفاده می کند

خطیب زاده: سیاست آمریکا هیچ تغییری نکرده است

امکان انتساب حمله به عین الاسد، به هیچ گروهی وجود ندارد

گزارش امنیت ملی آمریکا: ایران توانایی تغییر بازی را دنبال می کند

فرستاده ویژه آمریکا برای انجام رایزنی های بیشتر در مورد یمن، به ریاض بازگشت

اعتراضات میانمار؛ افزایش خشونت برخلاف درخواست های بین المللی/ 38 کشته و ده ها زخمی (+عکس)

محتوای ایمیل محرمانه: القاعده در طرف ما است

اعتراضات میانمار؛ افزایش خشونت برخلاف درخواست های بین المللی/ 38 کشته و ده ها زخمی

انفجار بمب کنار جاده ای در مسیر کاروان لجستیک ائتلاف آمریکایی در بغداد

تحرکات قطر در پرونده ایران-آمریکا در سایه انفعال خودخواسته عمان

نماینده پارلمان لبنان: موضع حزب الله تسهیل در تشکیل دولت است

سوریا | هبوط أول طائره غیر سوریه فی مطار حلب الدولی قادمه من العراق فی أول رحله نحو حلب

اعتراضات میانمار؛ افزایش خشونت برخلاف درخواست های بین المللی/ 38 کشته و صدها زخمی

بایدن: برای شناسایی مسئول حملات موشکی به عین الاسد اقدام خواهیم کرد

بایدن اولین شکست را از سنا خورد

پییشنهاد 32 سازمان آمریکایی به بایدن برای ورود به برجام

انصارالله یمن: مذاکره با آمریکا بی نتیجه است

اعتراضات میانمار؛ کشته شدن 38 معترض در یک روز/ افزایش خشونت برخلاف درخواست های بین المللی

تحرکات قطر در پرونده ایران-آمریکا در سایه انفعال خودخواسته عمان

چین: واشنگتن یکی از بزرگترین تهدید ها برای پکن محسوب می شود

درباره ذخیره گاه زیست کره «گلستان» چه می دانید؟

سخنگوی پنتاگون:ترامپ مقصر کاهش تعهدات برجامی ایران است

خطیب زاده:نیازی به مذاکره برای بازگشت آمریکا به برجام وجود ندارد

ماجرای ترسناک جزیره طاعون در ایتالیا+عکس

شیخ نعیم قاسم: فشارهای آمریکا بحران کنونی لبنان است

تصویر خانه ساخته شده روی یک مسجد در مصر جنجال برانگیز شد

بایدن: برای شناسایی مسئول حملات موشکی به عین الاسد اقدام خواهیم کرد

پنتاگون: ترامپ مقصر کاهش تعهدات برجامی ایران است

درباره ذخیره گاه زیست کره «گلستان» چه می دانید؟

گل اول بارسلونا به سویا توسط دمبله + ویدئو

یحیی رسول: حمله به پایگاه عین الاسد به نفع عراق نبود

لحظه فوران وحشتناک آتشفشان در اندونزی /فیلم

جدا کردن کودکان مهاجر از والدین

کاخ سفید: اگر معلوم شود حمله به عین الاسد مورد حمایت ایران بوده، به آن پاسخ خواهیم داد

برای بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره نیست / تغییری در رفتار واشنگتن روی نداده است

خطر افراط گرایان داخلی برای ارتش آمریکا

خطیب زاده: نیازی به مذاکره برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای نیست

پنتاگون: فشار حداکثری ترامپ، فقط ایران را جسورتر کرد

ویژگی های صنعت پهپاد در ایران از نگاه یک کارشناس چینی + فیلم

راننده با خاور برای حمل بلوک سبک سمت غرب

یک بام و دو هوای سفر های نوروزی/ پول نقل وانتقال ماشین به جیب چه کسی می رود؟/ سکته دوم در عین الاسد

انصار الله: به آمریکا تاکید کردیم تا پایان تجاوز علیه یمن دست از عملیات برنمی داریم

رژیم صهیونیستی: توافق هسته ای ایران بایدبه صورت ریشه ای تغییریابد

پنتاگون: فشار حداکثری، فقط ایران را جسورتر کرد

انصارالله: با آمریکایی ها گفت وگوهای غیر مستقیم داشته ایم، اما پیشرفتی نداشته است

ادعای سخنگوی پنتاگون علیه ایران

نامه 32 نهاد آمریکایی به بایدن: تا شرایط دشوارتر نشده است به برجام برگردید

نامه 32 نهاد آمریکایی به بایدن: تا شرایط دشوارتر نشده است به برجام برگردید

سخنگوی وزارت خارجه: آمریکا ابتدا به برجام برگردد، بعد در میز مذاکرات بنشیند

سخنگوی انصارالله: از طریق عمان با مقامات آمریکایی در ارتباطیم

مرگ سیاره زمین؛ بسیار زودتر از آنچه تصور کنیم

مرگ سیاره زمین؛ بسیار زودتر از آنچه تصور کنیم