مطالب مرتبط:
کشاورزان دشتستان حمایت شوند/ لزوم جبران خسارت ها
تصادفی دلخراش با 4 کشته در رودبار جنوب
دولت بایدن باید خسارت فشارهای ناشی از تحریم ها به ملت ایران را جبران کند
افزایش سرمایه جذاب 234 درصدی بیمه دی تصویب شد
نماینده مجلس: شرکت های دولتی در نهبندان و سربیشه سرمایه گذاری کنند
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:152021-01-25اقتصادي

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب را به خاک سیاه نشاند/ دفن سرمایه 70 هزار نفر زیر خروارها شن/ نماینده شورا : خسارت ها با بیمه جبران نمی شود


کشاورزان جنوب استان کرمان روزهای سخت و مصیبت باری را سپری می کنند؛ علاوه بر کم آبی و خشکی زمین های کشاورزی این روزها طوفان شن تمامی دارایی و محصولات کشاورزان زحمتکش و محروم منطقه رودبار جنوب را به یغما برده و خسارت های هنگفت و جبران ناپذیری به کشاورزان .

- کشاورزان جنوب استان کرمان روزهای سخت و مصیبت باری را سپری می کنند؛ علاوه بر کم آبی و خشکی زمین های کشاورزی این روزها طوفان شن تمامی دارایی و محصولات کشاورزان زحمتکش و محروم منطقه رودبار جنوب را به یغما برده و خسارت های هنگفت و جبران ناپذیری به کشاورزان جنوب استان وارد کرده که شاید به این زودی ها قابل جبران نباشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، طوفان شن در روزهای اخیر باعث نابودی بخش عمده ای از محصولات کشاورزان جنوب استان کرمان و مدفون شدن محصولات آنها در زیر انبوهی از شن شده تا دسترنج مردم زحمتکش و محروم استان نیست و نابود شود.

مردمانی که علاوه بر مشکلات آب شرب، نبود راه، امکانات بهداشتی و آموزشی حالا بر اثر طوفان شن تمامی سرمایه و دستمایه زندگی شان هم به تاراج رفته است.

طوفانی شنی که اگر در طول 40 سال گذشته تاکنون برای آن از سوی مسئولان تدبیری اندیشیده می شد امروز شاهد نابودی محصولات چند میلیونی و دسترنج صدها کشاورز جنوب استان نبودیم.

جواد احمدی نژاد میری نماینده شورای شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در این باره اظهار داشت: 90 درصد محصول و کشاورزی جازموریان در طوفان شن چند روز پیش از بین رفت و کشاورزان دچار خسارت های مالی غیر قابل جبرانی شدند.

وی افزود: مشکل طوفان شن در منطقه همیشگی است که گاهی با شدت کمتر و گاهی نیز با شدت بیشتری اتفاق می افتد.

در دولت های گذشته تاکنون می توانستند به این مشکل ورود کنند و برای جلوگیری از خسارت طوفان شن اقدامات بازدارنده ای انجام دهند که متاسفانه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

مسئولان با یک برنامه ریزی بلند مدت می توانستند با کاشت درختان بومی منطقه تا حد زیادی مقابل حوادث طبیعی مانند طوفان شن را بگیرند یا حداقل خسارت های آن را کاهش دهند.

احمدی نژاد میری: وقتی کشاورزی برای یک هکتار هندوانه 40 میلیون و برای سیب زمینی 100 میلیون تومان هزینه می کند و بعد بر اثر طوفان شن و سرما از بین می رود با مبالغ ناچیز بیمه که برای هر هکتار بین 4 تا 6 میلیون تومان می پردازد این خسارت سنگین جبران نمی شود.

نماینده شورای شهرستان رودبار جنوب در استان ادامه داد: کشاورزی که یک هکتار هندوانه کاشته بود حدودا 40 میلیون تومان هزینه کرده است حالا در نظر بگیرید این کشاورز با 30 هزار هکتار چقدر متضرر شده و در واقع این فرد تمام دارایی خود را از دست داده است.

نیم متر محصولات کشاورزی در زیر شن مدفون شده است احمدی نژاد میری ادامه داد: در رودبار جنوب کشاورزان در فصل سرما بر روی محصولات کاشته شده در زمین کشاورزی پلاستیک می کشند که از سرما زدگی محصولات جلوگیری کنند.

در طوفان اخیر پلاستیک های محافظ پاره شده و نیم متر محصولات کشاورزی در زیر شن مدفون شدند.

ستاد بحران برای شن های روان چاره ای بیندیشد وی گفت: بعد از وقوع طوفان شن و خسارت به محصولات کشاورزی فرماندار و رییس جهاد کشاورزی رودبار جنوب در بین کشاورزان خسارت دیده از طوفان شن بخش جازموریان حاضر شدند ولی این تنها کافی نیست و ستاد بحران باید تصمیم اساسی برای مردم این منطقه بگیرد.

در واقع کارشناسان امر باید به منطقه اعزام شوند و چاره ای اساسی و همیشگی برای جلوگیری از شن های روان بیندیشند.

با کوچکترین بادی در منطقه شن ها روان می شود و زندگی مردم را به طور کامل مختل می کند.

احمدی نژاد میری اضافه کرد: زندگی 80 درصد جمعیت 60-70 هزار نفری بخش جازموریان تحت تاثیر شن های روان قرار دارد و تعداد بسیار اندکی از این جمعیت از تاثیر شن های روان در امان هستند که آنها نیز در عوض در مسیر سیل قرار دارند.

مردم علاوه بر طوفان شن با کمبود آب شرب نیز مواجه اند وی با اشاره به اینکه مشکلات مردم رودبار جنوب یکی دو تا نیست، ادامه داد: مردم اینجا علاوه بر مشکل شن های روان با کمبود آب نیز مواجه اند و بسیاری از روستاها در بخش جازموریان از آب کشاورزی برای مصارف شرب استفاده می کنند که این آب به هیچ وجه بهداشتی نیست.

بسیاری از مردم اینجا حمام را نمی شناسند احمدی نژاد عنوان کرد: هنوز برخی از روستاهای ما حمام ندارند و اصلا نمی دانند حمام و وسایل استحمام چیست و در جوی آب خود را می شویند و از همین آب جوی برای شستشوی ظروف، البسه و حتی برای مصارف شرب شان استفاده می کنند و 40 درصد روستاهای جازموریان با این مشکل مواجه اند و در فقر و محرومیت به سر می برند.

وی تصریح کرد: یک سال است در روستایی که با مرکز شهر کمتر از 2 کیلومتر فاصله دارد اداره آب و فاضلاب نتوانسته یک شبکه قدیمی آب را که لوله گذاری آن به بیش از 40 سال قبل باز می گردد را تعمیر کند.

حالا چطور توقع داریم مشکل آب شرب تمامی جنوب استان را برطرف کنند.

نماینده شورای شهرستان رودبار در استان با بیان اینکه برای رفع مشکلات شهرستان رودبار جنوب در همه حوزه ها نیاز به یک بودجه ملی است، افزود: برای رفع این مشکلات نیاز است مسئولان استانی و کشوری پای کار بیایند که این مشکلات با یک عزم و اراده ملی برطرف شود.

خسارت های چند صد میلیاردی کشاورزان با مبلغ ناچیز بیمه جبران نمی شود وی ادامه داد: وقتی کشاورزی برای یک هکتار هندوانه 40 میلیون و برای سیب زمینی 100 میلیون تومان هزینه می کند و بعد بر اثر طوفان شن و سرما از بین می رود با مبالغ ناچیز بیمه که برای هر هکتار بین 4 تا 6 میلیون تومان می پردازد این خسارت جبران نمی شود.

احمدی نژاد میری گفت: برای کشاورز خسارت دیده صرف ندارد که برای دریافت مبلغی ناچیز از اداره بیمه کلی دوندگی کند.

کشاورزی که بیش از 50 هکتار محصولاتی مانند هندوانه، سیب زمینی و گوجه را از دست داده بیشتر از آن چیزی که تصور می شود متضرر شده و جبران این خسارات کار آسانی نیست.

محصول پیاز کشاورزان را حتی مجانی نمی برند وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکل فروش کشاورزان شهرستان رودبار جنوب برای محصول پیاز نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پیاز منطقه را حتی به صورت مجانی هم نمی خواهند در حالی که در مغازه ها همین پیاز را کیلویی 6 هزار تومان می فروشند ولی همین پیاز را حاضر نیستند از کشاورز هزار تومان هم خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته محصول پیازی که کاشته بودم را خواستم بفروشم که گفتند کیلویی هزار و 700 تومان بیشتر نمی خریم.

و این در حالی است که اگر بخواهم یک کامیون پیاز را از روی زمین برداشت کنیم پول کارگر آن 5 میلیون تومان می شود و این در حالی است که برای هر هکتار پیاز بین 80 تا 100 میلیون تومان هزینه کرده ام و اصلا برداشت این محصول برایم به صرفه نیست.

به همین دلیل تصمیم گرفته ام که این محصول را پس از برداشت بین روستاییان نیازمند توزیع کنم و حداقل با این اقدام کار خیری انجام بدهم.

وی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از اختیارات شوراها محدود شده است، گفت: می گویند شوراها یک رابط بین مردم و مسئولان هستند و متاسفانه صدای ما هم دیگر به جایی نمی رسد و از این موضوع بسیار ناراحتیم که نمی توانیم آنگونه که شایسته است برای مشکلات مردم گام برداریم.

مسئولان به دلیل غیربومی بودن در شرایط بحران در کنار مردم نیستند وی با بیان اینکه 99 درصد مردم شهرستا رودبار جنوب کشاورز و دامدار هستند، افزود: شهرستانی که 240 هزار نفر جمعیت دارد تنها 2 هزار نفر از مردم آن اداری هستند و همه روسای ادارات رودبار جنوب غیر بومی اند که با خودروهای اداری به محل کارشان رفت و آمد می کنند و این افراد به هیچ عنوان سختی و مشکلات مردم این شهرستان را درک نمی کنند و در هنگام بحران هایی مانند همین طوفان شن در کنار مردم نیستند و نمی دانند مردم و کشاورزان چه خسارت هایی را متحمل شده اند.

احمدی نژاد میری: هنوز برخی از روستاهای ما، حمام ندارند و اصلا نمی دانند حمام و وسایل استحمام چیست و در جوی آب خود را می شویند و از همین آب برای شستشوی ظروف، البسه و حتی برای مصارف شرب شان استفاده می کنند و 40 درصد روستاهای جازموریان با این مشکل مواجه اند و در فقر و محرومیت مطلق به سر می برند.

احمدی نژاد میری ادامه داد: مردم روستاهای رودبار جنوب درد و رنج زیادی را تحمل می کنند و از حداقل امکانات اولیه مانند بهداشت، آموزش، راه و آب محروم اند.

شهرستانی با بیش از 100 هزار نفر جمعیت هنوز بیمارستان درست و حسابی ندارد و از داشتن پزشک متخصص محروم هستند که برای تمام این محرومیت ها مستنداتی در دست داریم.

منطقه ای که دانش آموزان در مدرسه کپری درس می خوانند وی عنوان کرد: اینجا حتی از خطوط اینترنت مناسبی هم برخوردار نیست و دانش آموزان نمی توانند از فضای مجازی استفاده کنند چرا که اصلا آنتنی وجود ندارد چه رسد به اینکه بخواهند از اینترنت استفاده کنند.

مردم حتی گوشی تلفن ندارند و دانش آموزان در یک مدرسه کپری درس می خوانند.

نماینده مجلس هیچ تلاشی برای رفع مشکل طوفان شن نکرد مسعود دلاوری یکی از اهالی روستاهای نازدشت جازموریان نیز به ایلنا گفت: این سومین طوفانی بود که در بخش جازموریان اتفاق افتاد و تمامی محصولات کشاورزی مان کشاورزان را نابود کرد.

هیچ مسئولی به فکر ما مردم محروم نیست.

نماینده شهرستان هیچگونه تلاشی تاکنون برای رفع مشکل طوفان شن در منطقه نکرده است.

بخشدار برای بازدید وضعیت اسفناک روستا آمد اما از خودرو پیاده نشد دلاوی ادامه داد: 100درصد کشاورزی منطقه از بین رفته و روستای ما با جمعیتی بالغ بر صد خانوار در محرومیت به سر می بریم.

هیچ مسئولی تاکنون برای بازدید از وضعیت اسفناک بعد از طوفان شن به این روستا نیامده و تنها بخشدار آمد که آنهم از خوردو پیاده نشد.

از طریق سازمان جهاد کشاورزی پیگیر جبران خسارت کشاورزان هستیم در ادامه نیز منصور شکراللهی نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبارجنوب، قلعه گنج و فاریاب در این باره به خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: از طریق وزارت جهاد کشاورزی برای خسارتی که به کشاورزان جنوب استان کرمان وارد شده پیگیری کرده ام.

کشاورزانی که بیمه هستند از طریق صندوق بیمه به آنها هزینه پرداخت می شود و افرادی که بیمه نیستند از طریق ستاد بحران برای جبران خسارت های وارد شده به محصولات شان تصمیم گیری می شود.

وی افزود: امروز نیز به قصد بازدید از مناطق جنوب استان که بر اثر طوفان شن دچار خسارت شدند به همراه نمایندگانی از سوی وزیر کشور، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه آمده ایم تا با برآورد خسارت ها از طریق ستاد بحران و از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هایی پرداخت شود.

افرادی که محصولات کشاورزی شان را به طور کامل بیمه کرده اند باید تمام و کمال بیمه شان پرداخت شود.

هم اکنون در حال بررسی هستیم که افراد در چه حدی محصولات کشاورزی شان را بیمه کرده اند که بیمه شان قطعا پرداخت شود.

وی ادامه داد: برای برطرف شدن مشکل طوفان شن در منطقه قرار بوده مناطقی را مالچ پاشی کنند که صورت نگرفته اما در برخی از مناطق جنوبی درختکاری انجام شده است.

گزارش: مریم بازوند
کلید واژه ها: کشاورزان - جنوب استان کرمان - رودبار جنوب - استان کرمان - زمین های کشاورزی - جنوب - طوفان شن - محصولات - استان - رودبار - طوفان - کرمان - خسارت - کشاورزی - دارایی - زحمتکش - کم آبی - منطقه - محروم - برده - سپری - باری - زمین - خشکی - خاک سیاه - خبرنگار - نماینده - سرمایه - نابودی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
فقط راننده سرویس پرسنل

بازاریاب تلفنی فوری

استخدام مدیر سالن آقا /خانم فست فود ، پیک ، ویتر

سومدیریت و عدم نظارت؛ گره کور کمبود مرغ در قطب تولیدی مرغ گوشتی کشور/ پرواز مرغ‎های تولیدی گلستان به استان‎های همجوار

همکارخانم مجرد

کارشناس فروش و تهاتر

استخدام سرپرست hse در شرکت ماشین سازی تاشا در خوزستان

فروشنده سوپرمارکت

به تعدادی نیروی برق ماهر ساختمانی نیازمندیم

باریستا شیفت عصر

منشی اداری خانوم

آغاز همایش فرصت ها و راهکارهای تجارت بین سوریه و ایران 

موتور سوار با در آمد

شاگردساده لوله کشی گازنیازمندیم.اجرای لوله کشی گاز

کارآفرینی پرسود اینترنتی

استخدام ناخن کار حرفه ای

کارگر برای کار در گله دانی

استخدام مدیر تولید برای کارخانه صنایع چوبی

تزریق گاز مایع

استخدام کارشناس حسابداری با مزایا در یک شرکت تولیدی در تهران

منشی خانم تمام وقت

بلیت اتوبوس برای ایام نوروز پیش فروش نمی شود

تسهیلات و خدمات رسانی ویژه اورژانس به ناشنوایان و اوتیسمی ها

30 میلیارد دلار ارزش تجارت 10 ماهه ایران به 15 کشور همسایه

قیمت بیت کوین، امروز 99/12/12

جهانگیری: عده ای که یک پروژه را نتوانسته اند مدیریت کنند، دولت را زیر سوال می برند

استخدام ویزیتور با حقوق و مزایا در شرکت آریان کیمیا تک در گیلان

استخدام راننده پایه یک

حسابدار پاره وقت فقط آقا .

استخدام نیروی جوان تولید و انبار

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

پیش بینی بورس امروز 12 اسفند + اخبار لحظه ای

سرانجام خرید اتوبوس های جدید برای پایتخت

نیازمند سیم کش ماشین

استخدام نگهبان بازنشسته

جذب سرمایه گذار

استخدام بازاریاب ، فروشنده ، سراسر کشور

طراح گرافیست خلاق ( کارخانه لوازم خانگی پلاستیک)

کسب و کار اینترنتی با پورسانت

2نفر فروشندگی پوشاک و 1نفر ادمین پیج

استخدام شرایط گذار(سرمایه گذار)

معلم خصوصی زبان انگلیسی هستم

استخدام ویزیتور مواد غذایی

برش کار و بسته بند

ویزیتور فروش جوجه کباب های طعم دار

ابلاغ بخشنامه پوشش بیمه تکمیلی فرهنگیان

تجارت 65.5 میلیارد دلاری ایران در 11 ماه گذشته

تداوم افزایش قیمت ها در بازار خودرو/تیبا2 به 132 میلیون تومان رسید

استخدام بازاریاب اینترنتی برای فروش پوشاک

استخدام منشی،عکاس ،مسلط به اینستا 15 نفر

دعوت به همکاری جهت کارآفرینی

تولیدی سفره یکبار مصرف

نیروی خانوم ی آقا ویزیتور

استخدام راننده همراه با وانت پیکان و آریسان

کار درمنزل تایپ باگوشی وکامپیوتر

طرز تهیه خورش عدس اسپایسی؛ با طعمی تند و پختی سریع

جوشکار لوله کشی گاز

استخدام زیبایی

استخدام نیروی کار ساده در فست فود

نیازمند منشی برای نمایشگاه ماشین

نیازمند کارگر خانم

فروشنده ماهر

به نیروی فرزکاریاتراشکارنیازمندیم

دعوت از سرمایه پذیران وام خودرو ملک طلا سیمکارت

استخدام نظافتچی مجتمع

آلودگی 96 درصدی دست نانوایان

استخدام خانم ارایشگر در تمامی لاین ها

منشی و دستیار مدیر عامل

استخدام سرایدار

دعوت به همکاری در نمایندگی بیمه سامان

تحویل دار

آرماتور بندی وقالب بندی

راهکار قانونی شکایت از خودروسازان چیست؟

ضرورت توجه به تمام گونه های حیات وحش حتی مارمولک خانگی

نقش خاکستری دلالان بازار در قیمت کالا

کارشناس فروش خانم

استخدام راننده نیسان دارای مدرک دیپلم

راننده پایه تفریح فوری

استخدام مدیر فروش

کارشناس فروش خانم با گواهینامه رانندگی

کاردرمنزل درآمدبالا

ارایشگر ماهر بدون نیاز مشتری

کارشناس الکترونیک جهت امور بازرگانی

مسکن با دلار 28 هزار تومانی معامله می شود اما بورس...!

ضرورت توجه به تمام گونه های حیات وحش حتی مارمولک خانگی

مجوز مجلس به وزارتخانه ها برای تشکیل صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

صادرات نفت عراق به 3 میلیون بشکه نزدیک شد

مسکن با دلار 28 هزار تومانی معامله می شود اما بورس...!

به چند کارگر ساده نیازمندیم

صندوقدار سوپر میوه

سبد گردانی مطمئن بورس

نیازمند حسابدار مسلط به سپیدار

نیازمند چرخکار کفش

اپراتور تولید

استخدام راننده آژانس تایم کاری اختیاری

درآمد نفتی کمتر از 20درصد سال های معمولی بوده است

منشی و اپراتور لیزر (خانم)

استخدام کارگر خانم

مالیات گیری از خودروهای میلیاردی بازار آنها را کساد می کند؟!

به 2 ادمین اینستاگرام حرفه ای نیازمندیم(خانم)

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب را به خاک سیاه نشاند/ دفن سرمایه 70 هزار نفر زیر خروارها شن/ نماینده شورا : خسارت ها با بیمه جبران نمی شود

بلایی که کشاورزان رودبار جنوب را به خاک سیاه نشاند/ دفن سرمایه 70 هزار نفر زیر خروارها شن/ نماینده شورا : خسارت ها با بیمه جبران نمی شود