مطالب مرتبط:
اندونزی مدعی توقیف یک نفتکش با پرچم ایران شده است
شهدا رفتند تا ما ایران و ایرانی سربلند باشد
نتانیاهو: در انتظار همکاری با دولت بایدن برای مقابله با ایران هستیم
گفت وگوی تلفنی ماکرون و بایدن درباره ایران
عرضه 7 محصول ایران خودرو با موعد تحویل حداکثر یک ساله
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:052021-01-25حوادث

مرگبارترین زمین لرزه های ایران چگونه رخ دادند؟ / مروری بر کشتارهای انسانی و ویرانی های گسترده دورانِ باستان تا امروزِ ایران


گسله های لرزه زا با جنبش خود با هر زمین لرزه موجب کشتار انسانی و ویرانی های گسترده شده و می شوند.

این گسله ها در زایش زندگی و مرگ دست دارند و چنانچه چگونگی زیستن در کنار گسله های لرزه زا را فرابگیریم، - " گسله های لرزه زا با جنبش خود با هر زمین لرزه موجب کشتار انسانی و ویرانی های گسترده شده و می شوند.

این گسله ها در زایش زندگی و مرگ دست دارند و چنانچه چگونگی زیستن در کنار گسله های لرزه زا را فرابگیریم، می توانیم از مرگ و ویرانی جلوگیری نماییم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، پروفسورمانوئل بِربِریان (مانوگیان) هموندِ آکادمی دانش نیویورک و استاد دانشگاه در لرزه شناسی زمین لرزه ها و گسله های لرزه زا، در 5 آبان 1324 خیامی در تهران زاده شد.

خواست جوانان آن روزگار، پزشک یا مهندس شدن بود و خواست او رشته ی پزشکی بود که در دانشگاه پهلوی شیراز پذیرفته شد، ولی مادر او نخواست به تنهایی به شیراز رفته و در آنجا بماند.

از میان رشته های پذیرفته شده در دانشگاه تهران، با ناامیدی رشته ی زمین شناسی را برگزید.

در آن هنگام دانش و بینش چندانی از این رشته نداشت ولی می دانست با پشتکاری که دارد هر رشته ای را برگزیند در آن پیشرفت چشمگیری خواهد داشت و چنین هم شد.

از دانشگاه تهران با رتبه ی نخست فرهیخته شد و بورس آموزش والاتر دکتری در آمریکا از Allied USA به او داده شد.

از بخت بد روزگار در همان سال قانونی گذاشته شد که بدون گذراندن آموزش دو ساله سربازی نمی توان برای آموزش بالا تر در کشور یا برون از کشور به آموزش پرداخت.

بدین سان بورس دکتری را از دست داد و پس از دو سال سربازی نمی دانست سرنوشت بورسش چه شد.

در زمین شناسی پس از کار روی بررسی های میکروسکپی سنگ ها و کانی ها و تهیه نقشه های زمین شناسی از جای جای ایران زمین و بدست آوردن تجربه ی لازم و چون برایش کار روال همیشگی و بدون پیشرفتی شده بود، به رشته ی لرزه شناسی زمین لرزه ها و شناخت گسله های لرزه زا دلبسته شد، چون بهتر می توانست به پژوهش بپردازد و از ویرانی سازه ها و کشتار ایرانشهریان کاسته و شاید پیشگیری کند.

در این رهگذر برای نخستین بار و به تنهایی در تاریخ کشورهای اسیای باختری، در سال 1352 بخش پژوهشی زمین ساخت و لرزه زمین ساخت (Tectonics and Seismotectonics Research Department) را در سازمان زمین شناسی کشور بنیاد نهاد.

همزمان با کارهای پژوهشی، در دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس نیز به کار آموزش و پرورش دانشجویان کشور پرداخت.

برای گذراندن دوره دکتری در دانشگاه کمبریج انگلستان، دومین دانشگاه والا در جهان، چهار سال در آنجا به پژوهش پرداخت.

پیشنهادهای استادی در اروپا و آمریکا و زندگی اسوده در باخترزمین را نپذیرفت و با وجود جنگ ایران و عراق برای خدمت به کشور و ایرانشهریان به ایران بازگشت.

در ادامه گفتگوی ایلنا را با پروفسورمانوئل بِربِریان (مانوگیان) می خوانید: این روزها مشغول چه کاری هستید و چه تحقیقاتی انجام می دهید؟ همچون پنجاه سال گذشته در کار آموزش جوانان در دانشگاه و پژوهش های زمین لرزه و گسله های ایران زمین از راه دور هستم.

تاکنون بیش از 300 نوشتار دانشی و پژوهشی به فارسی و انگلیسی فراهم کرده و 11 کتاب پژوهشی به انگلیسی و فارسی نوشته و به چاپ رسانده ام.

آخرین کتاب من درباره لرزه خیزی و گسله های لرزه زای ایران زمین در سال 1393 خیامی به زبان انگلیسی به وسیله انتشارات بزرگ دانشی و مهندسی Elsevier در اروپا و آمریکا همزمان به چاپ رسید.

این نخستین کتابی است که به وسیله یک دانشمند ایرانی در این زمینه برای ایران در دنیا به چاپ رسید.

کارهای بزرگتری در دست دارم و نمی دانم چه اندازه زمان برایم مانده است.

در سال 75 با انتشار کتابی تحت عنوان "جستاری در پیشینه دانش زمین و کیهان در ایران ویج" به بررسی اندیشمندان بزرگ و نامی ایران و دانش زمین و کیهان در ایران زمین از 11 هزار سال پیش تاکنون پرداختید.

در این کتاب، پیدایش فرضیه قاره ای را به ابوریحان بیرونی نسبت داده اید.

در این خصوص توضیح دهید.

اساسا این فرضیه چه چیزی برای گفتن دارد و چرا آن را به ابوریحان نسبت می دهید؟ دلبستگی من به فرهنگ و ادب و تمدن ایران زمین در سال های پایانی دبستان و آغاز دبیرستان ریشه گرفت.

خانه ما در خیابان بزرگمهر در خاور دانشگاه تهران بود.

دبستان من به نام دبستان نوبنیاد فردوسی در خیابان تخت جمشید بود و دوره دبیرستان را در گروه فرهنگی خوارزمی در نبش خیابان وصال شیرازی و شاهرضا به پایان رساندم.

نام های ناآشنای فردوسی، خوارزمی، بزرگمهر، تخت جمشید در نزدیکی خانه در دوره نوجوانی مرا بر آن داشت که هرچه بیشتر به خواندن و آموختن روی آورم تا بدانم این نام ها از آن چه کسانی بوده و چرا برای نامگذاری آموزشگاه ها و خیابان های پایتخت کشور برگزیده شده اند.

در آن دوره روزنامه کیهان کتابچه هفتگی ساده ای از برگزیده داستان های شاهنامه استاد فردوسی به نام خون سیاوش داشت که هر روز پنجشنبه به بهای پنج ریال به روزنامه فروشی می رسید که مرا با بزرگ ستاره فرهنگ و ادب کشور آشنا ساخت.

بدین سان است که در پژوهش های خود به بزرگی و ژرفی اندیشه ستارگان بزرگ کهکشان دانش و هنر و فرهنگ و تمدن کهن ایران نیز اشاره می کنم.

کتاب یاد شده آغازی بود در این شاهراه دست نخورده و فراموش شده.

درباره اشاره استاد ابوریحان بیرونی خوارزمی به جنبش جایگاه های روی گوی زمین؛ من چیزی را به ایشان نسبت ندادم.

بیرونی خود نزدیک به یکهزار سال پیش در کتاب اندازه گیری پایانه های جای ها برای دستیابی به مسافت های جایگاه ها پس از برداشت های زمین پیمایی و زمین شناسی در ایران بزرگ و هندوستان آن هنگام نوشت: .

چه هنگامی که پاه ای از زمین از جایی به جای دیگر منتقل می شود، سنگینی آن نیز جابجا می شود و میان سنگینی سوهای مختلف زمین تفاوت پدید می آید و چون زمین هنگامی استقرار پیدا می کند که مرکز ثقل آن مرکز عالم باشد، بر زمین لازم می شود که این اختلاف را از میان بردارد؛ و در نتیجه مرکز ثقل آن، بنا بر اختلاف نهاد پاره های جابجاشده ی آن؛ مختلف خواهد بود.

به همین جهت است که دوری سرزمین ها از مرکز زمین با گذشت زمان بر یک اندازه نمی ماند، و چون برآمدگی زمین در جایی زیاد می شود و اطراف خود را پرکند، آب ها کم می شود و چشمه ها گود می افتد و دره ها ژرف می شود و آبادانی دشواری پیدا می کند.

پیش از این، از حال زمین و جابجا شدن پاره هایی بر سطع آن، و در نتیجه ی آن جابجا شدن پاره های میانین به سبب آن و لزوم حرکات کلی زمین بر این جهت سخن گفتیم که بر اثر تغییر پیدا کردن فاصله ها از مرکز کلی، طبیعت و آب و هوای نواحی تغییر می پذیرد.

.

(برگردان احمد آرام، چاپ دانشگاه تهران، 1352 خیامی، رویه 19).

چنانچه می بیند استاد بیرونی در 950 سال پیش با اندازه گیری های پی در پی زمین پیمایی، مهندسی و نجومی [نقشه برداری با ابزار مهندسی آن هنگام] به روشنی به جابجاشدگی پاره هایی از پوسته ی جامد زمین، ایستا نبودن برها [قاره ها] و در نتیجه دگرگونی مختصات جغرافیایی شهرها دست یافته بود.

برای پی بردن به بزرگی این اندیشه یادآوری می نمایم که انگاره ی بیرونی برای دست کم 950 سال به فراموشی سپرده شد تا اینکه در دهه ی 1960 در دانشگاه کمبریج انگلستان و آمریکا انگارهِ زمین ساخت برگه ای و جنبش برها [قاره ها]ی گوی زمین با یاری لرزه شناسی زمین لرزه ها پی ریخته شد.

برگردان فارسی کتاب استاد بیرونی از سال 1352 در دسترس همگان بود ولی گویا کسی با دید دانشی به آن نگاه نکرده بود.

من تنها نوشتار ایشان را بازشناسی کردم.

بزرگی و ارزش این انگاره آنچنان است که در دهه ی 1970 اروپایی؛ چگونگی زایش کوه ها و دره ها و دشت ها، دوره های کوه زایی در زمین شناسی، زایش کان سارها در پهنه های ویژه ی زمین، چرایی رویداد زمین لرزه ها و سرگذشت فرگشت گوی زمین برای نخستین بار با یک انگاره بزرگ، روشن شد.

این انگاره پس از سال های 1970 گاه شماری اروپایی، پدیده ای انکارناپذیر به نام "زمین ساخت برگه ای و جنبش برها" (Plate Tectonics and Continental Drift.

) شد.

و بدینسان دانش زمین شناسی به دو دوره پیش از این انگاره و پس از آن بخش شده است.

یاد آوری می کنم که کاربرد این انگاره و پدیده شگرف در زمین شناسی ایران از 600 میلیون سال پیش تاکنون را برای نخستن بار در گزارشی در 55 رویه در سال 1360 در کانادا به چاپ رساندم.

از سوی دیگر نخستین کسی هستم که این رشته ی نوین را به دانشجویان در دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس آموزش دادم.

در فاصله سال های 1350 تا 1356 در سمت های زمین شناس، سنگ شناس، نماینده سازمان در همایش های بین المللی، مسئول همکاری مشترک با موسسه بین المللی دیمز و مور از آمریکا داشتید.

از تجربیات آن سالها برایمان بگویید.

لازم است یادآوری نمایم که از سال 1350 تا زمانی که در کشور بودم و با وجود بنیانگذاری بخش پژوهشی زمین ساخت و لرزه زمین ساخت برای نخستین بار در سازمان زمین شناسی کشور و دیگر کشورهای آسیای باختری، که به تنهایی آن را اداره می کردم، هیچگونه سرپرستی [پست و مقام و سمت] به من داده نشد.

از سویی دیگر در بهار 1388 حق دریافت حقوق بازنشستگی و بیمه درمانی نیز از من گرفته شد و چون دریافتم دیگر نیازی به پژوهش و آموزش دانشجویان کشور در رده ی کشورهای پیشرفته با دانش نوین نبود، با اندوه و درد زادگاه خود را ترک نمودم.

و در همین هنگام بود که از بازگشت به کشور پس از گرفتن دکتری خود از دانشگاه کمبریج انگلستان پشیمان شده و افسوس خوردم.

شوربختانه کسانی که می توانستند جلوی این بیدادی را بگیرند، سکوت کردند.

پس از این ناملایمتی ها، محرومیت ها و بی حرمتی ها، در روزهای 7 و 8 آبان 1391 [29 و 30 اکتبر 2013] انجمن زمین شناسی آمریکا که کهن ترین، بزرگترین و معتبرترین انجمن زمین شناسی در جهان است، در همایش سالانه جهانی خود همزمان با 125 سالگی بنیانگذاری انجمن، در شهر دنور کلرادو، برای بزرگداشت 45 سال پژوهش های من در دانش زمین و لرزه شناسی زمینلرزه ها و گسله های لرزه زا در رده کشورهای پیشرفته دنیا، همایشی دانش پژوهشی برگزار نمود.

گزارش های دانشی این همایش در سال 1396 (2017) در کتابی در بزرگداشت کارهای من در 675 رویه به وسیله انجمن زمین شناسی آمریکا به چاپ رسید.

این نخستین بار بود که یک پژوهشگر دانش زمین ایرانی در تاریخ 125 ساله انجمن زمین شناسی آمریکا قدردانی می شد (انجمن در سال 1888 بنیان نهاده شد).

در همایش های دانش پژوهشی جهانی زیادی شرکت کرده و نوشتارهای گوناگونی ارائه داده ام که در ژورنال های وزین دانشی اروپا و آمریکا به چاپ رسیده است.

در مورد "دیمز اند مور"، در سال 1353 من تنها کارشناس ایرانی زمین لرزه و گسلش بودم که در کار پژوهشی و گزینش دانشی جایگاه نیروگاه هسته ای بوشهر با دانشمندان آمریکایی و انگلیسی همکاری داشتم.

پس از آن در کار بررسی یافتن مناسب ترین جایگاه نیروگاه هسته ای در کانرانه های دریای خزر با دانشمندان آمریکایی داپولونیا اینترنشنال همکاری نمودم.

باستان شناسی زلزله چه یافته هایی برای ما دارد و تجربیات و پژوهش های شما دراین خصوص به چه نتایجی رسیده است؟ کار باستان لرزه شناسی را نیز برای نخستین با در ایران پایه گذاری کردم.

هدف این رشته دانشی نوین برسی لایه های باستان شناسی و سازه های باستانی (1)، یافتن جای پای زمین لرزه های باستانی و زمان زمین لزه است تا از این رهگذر، تاریخچه لرزه خیزی کشور را پربارتر نماییم و (2) به یافتن اثرات اجتماعی زمین لرزه در دوره باستانی، چون ترک زیستگاه، گزینش زیستگاه بهتر، از دست دادن چشمه آب یا دگرجایی آبراهه ها و رودخانه ها، یا یافتن راه های تازه ی بومی برای پایدارسازی سازه ها به هنگام رویداد زمین لرزه و دیگر دست یابم.

برای آغاز این پژوهش نوین در ایران، در سال 1374 در بخش کوچکی از یکی از کتاب هایم به انگلیسی، تپه ها و جایگاهای باستانی کشور را که در نزدیکی گسله های زمین لرزه زا بوده و دارای توان یافتن اٍثرات زمین لرزه های باستانی در آنها بود را در 53 رویه و 3 جدول فراهم آورددم.

این نوشتار نخستین، کار پایه ای و راهنمایی خوبی برای دیگران بود که شوربختانه کسی آن را پی نگرفت.

پس از آن، به کار پژوهشی ژرفی بر روی دو تپه باستانی سیلک کاشان (که در سال 1391/2012 در اروپا به چاپ رسید)، گروه تپه های باستانی نورآیاد ممسنی (در سال 1393/2014 در اروپا به چاپ رسید) و مسجد جامع بروجرد (در سال 1396/2017 در آمریکا به چاپ رسید) پرداختم.

هم اکنون در حال بررسی اثر زمین لرزه های باستانی در روی سازه های دوره هخامنشی در استان فارس، چون پاسارگاد و تخت جمشید هستم.

در حوزه ایران و بوجود آمدن فلات و بیابان های ایران از منظر باستان شناسی زلزله چه تصویرهایی پیش روی ما وجود دارد و چه نتایجی حاصل شده است؟ دگرریختی قاره ای در فلات ایران زمین چگونه است؟ آیا این دگرریختی فلات است که این منطقه را تبدیل به محلی مناسب برای بوجود آمدن تمدن های کهن کرده است؟ همانگونه که در بالا اشاره شد، زایش فلات ایران زمین و دگرریختی آن در دوره های کهن، چون زایش کوه ها، دشت ها، دره ها، بیاباها، کویرها، گسله های لرزه زا، و پهنه های گوناگون آب و هوایی در پی کارایی پدیده "زمین ساخت برگه ای و جنبش برها" روی داده است.

تمدن های باستانی نیز در جایگاه های دارای آب، چون کنار رودخانه ها، چشمه ها و گسله های آبدار، زاده شده اند.

بدین سان است که گسله های لرزه زا با در دسترس گذاشتن آب لازم برای زیستن، با جنبش خود با هر زمین لرزه موجب کشتار انسانی و ویرانی های گسترده شده و می شوند.

این گسله ها در زایش زندگی و مرگ دست دارند و چنانچه چگونگی زیستن در کنار گسله های لرزه زا را فرابگیریم، می توانیم از مرگ و ویرانی جلوگیری نماییم.

گذشتگان ما تا چه اندازه به حوزه شناخت زلزله اشراف داشتند و آن را در ساخت شهرها و محوطه های تاریخی به کار می بستند.

به طور مثال در ساخت بم تا چه اندازه به این مهم توجه شده؟ ساخت زیستگاه ها همیشه درکنار آب بوده و در پهنه های خشک و نیمه خشک ایران زمین آب در راستای گسله های لرزه زا پدید می آید.

بدین سان است که تمدن هایی چون سیلک در پهنه ی خشک کاشان در کنار گسله لرزه زای کاشان زاده شده است.

گذشتگان ما از دوره های باستانی (دست کم از 3200 سال پیش) و تاریخی با زمین لرزه آشنا بوده و راهکارهای بومی گوناگونی برای پایداری سازه ها در توان اندیشه زمان خود به کار گرفته اند.

پژوهش های من در این زمینه در رویه های 1 تا 150 کتاب من که در سال 1393 در اروپا به چاپ رسید، و همچنین دررویه های 31 تا 43 گزارشی که در سال 1396 در آمریکا به چاپ رساندم، آمده است که در اینجا جای بازگویی آن نیست.

شوربختانه چه درساخت ارک تاریخی بم و یا در شهر و روستاهای آن هیچگونه اندیشه ای در ساخت سازه های پایدار یا پایدارسازی سازه های بنیادی همگانی چون بیمارستان ها، آموزشگاه ها و اداره ها به کار نرفته است.

با اینکه 44 سال پیش در سال 1355 خیامی (و 27 سال پیش از زمینلرزه بم) گسله لرزه زای بم در کنار شهر بم را دررویه 191 کتابم معرفی کردم، و با وجود گذشت 34 سال پس از گذشت نخستین آیین نامه ساخت سازه های پایدار در برابر رویداد زمین لزه تا هنگام رویداد زمین لرزه بم گذشته بود، شوربختانه هیچ گامی در این راه برداشته نشد.

این کوته نگری سبب میرانی شهر و کشتار 40000 نفری شد.

در فعالیت های علمی گروه صحرایی مطالعه دیرینه لرزه شناسی گسل (سان آندریاس) در موسسه فناوری کالیفرنیا و تدوین نخستین کاتالوگ زمین لرزه های ایران در یونسکو شرکت داشتید.

دیرینه لرزه شناسی گسل ها در حوزه ایران چه چیزهایی برای گفتن به نسل امروز دارد و چه نتایجی از آن حاصل شده است؟ نقش گسل ها در بوجود آمدن تمدن ها و فرهنگ ها و امپراتوری ها چگونه است؟ در 50 سال گذشته چه در کشور و چه در اروپا و آمریکا به کار آموزش و پرورش بررسی زمین لرزه ها و گسله های لرزه زای کشور با استفاده از نوین ترین دانش کشورهای پیشرفته در این زمینه پرداخته ام.

درباره پارینه لرزه شناسی گسله های لرزه زا، این کار در ایران دوران کودکی خود را می گذراند و شوربختانه اندک کارهای شده در این زمینه، که با یاری های کارشناسان اروپایی در کشور انجام شده، دارای کژی ها و خطای بالایی است.

چنانچه این کار در سطح دانشمندان بنام آمریکایی و با دقت انجام شود تاریچه لرزه خیزی گسله های لرزه زا و دوره بازگشت زمین لرزه ها بدست می آید.

کمبود دیگر موجود در این کار این است که بیشتر کسانی که در این رشته کار می کنند آموزشی در لرزه شناسی زمین لرزه ها نداشته و لغزش های زیادی در کار آنها دیده می شود.

طی تحقیقاتی که داشتید آیا تمدن یا امپراتوری خاصی در دنیا بوده که بر اثر زلزله و زمین لرزه از بین رفته باشد و به نوعی زلزله سبب انقراض تمدنی خاص شده باشد؟ پاسخ به این پرسش در مقیاس کشوری نه است، ولی زمین لرزه های زیادی سبب شده تا بازماندگان به علت خرابی های گسترده، خشک شدن یا کم آبی سرچشمه های آبی خود و یا فروپاشی اقتصادی پهنه زمین لرزه، زیستگاه خود را ترک گفته و به جایگاه امن تر کوچ نموده اند.

مقاله ای درباره زلزله سیلک که در حدود 5 هزار سال پیش رخ داد، دارید و همینطور مقالات دیگر در این باره منتشر کرده اید.

از نتیجه پژوهش هایتان در این خصوص بگویید.

در پژوهش های باستان لرزه شناسی دو تپه باستانی سیلک در نزدیکی شهر کاشان (چاپ شده در سال 1391 در اروپا)، به سه زمین لرزه بزرگ ناشناخته در 5800 سال پیش، 5200 سال پیش، و 1600 سال پیش در اثر جنبش گسله کاشان پی برده شد.

زمین لرزه 5800 سال پیش با یک دوره نبود زندگی در سیلک و پایان زندگی در تپه سیلک جنوبی همراه شد.

پس از این زمین لرزه باستانی و دوره نبود تمدنی، زندگی در تپه شمالی سیلک آغاز شد.

همچنین راه های بومی برای پایداری سازه ها در برابر رویداد زمین لرزه در تپه شمالی سیلک پس از این زمین لرزه به کار گرفته شد.

زندگی در تپه شمالی سیلک در 5100 سال پیش همزمان با دوره سرما و خشک و پس از زمین لرزه 5200 سال پیش کاهش چشمگیری داشت.

در پژوهش های ممسنی در تپه های باستانی تل سفید، قلعه کالی و آناهیتای بیشاپور (چاپ شده در سال 1393 در اروپا) به زمین لرزه های ناشناخته 5850-5680 سال پیش، و 5030 سال پیش در تل سفید؛ زمین لرزه 2400-2200 سال پیش در قلعه کالی، و زمین لرزه های 293-303 و 531-590 گاه شمار اروپایی، به علت لرزش گسله کازرون پی برده شد.

در پژوهش مسجد جامع بروجرد (چاپ شده در سال 1396 در آمریکا) از چگونگی ویرانی مسجد به هنگام رویداد زمین لرزه 1316 گاهشماری اروپایی بهنگام جنبش گسله نهاوند پی برده شد و روشن گشت که مهندسان ایرانی در 700 سال پیش راهکارهای نوینی برای پایداری مسجد جامع نوساز بروجرد در ساخت آن به کار گرفتند.

گفتگو: معصومه دیودار
کلید واژه ها: لرزه - زمین لرزه - ویرانی - گسترده - زمین - کشتار - استاد دانشگاه - زندگی - ایران - جنبش - دانش - کنار - پزشک - دانشگاه - نیویورک - خبرنگار - جوانان - آکادمی - باستان - تهران - گزارش - مروری - پزشکی - استاد - مهندس - رشته - آبان - زاده

آخرین اخبار سرویس:
عامل انتشار کلیپ علیه ناجا در شیراز دستگیر شد

کشف محموله 17 تنی چوب قاچاق از دو کامیون در سیاهکل

کلاهبرداری مجازی به بهانه ی کمک به نیازمندان

کشف حدود 5 کیلو مواد مخدر و 40 خودرو و موتورسیکلت سرقتی در گلشهر مشهد

چاقوکشی دزد بانک تجارت در آبادان+ عکس

محکومیت 2 میلیاردی قاچاقچی فندوق در آذربایجان شرقی

مرد سنگدل تهرانی همسرش را با بنزین آتش زد + جزییات

15 کشته در حادثه تصادف در ایالت کالیفرنیا

زمین خواری 60 میلیاردی در کنگان کشف شد

عامل انتشار کلیپ علیه ناجا دستگیر شد

ازدواج ابراهیم تاتلیسس با دختر 25 ساله + عکس

کشف 21 شی تاریخی از قاچاقچیان عتیقه در استان زنجان

حمله وحشتناک یک سگ به کودک 9 ساله+عکس

اجرای طرح امنیت محله محور ثامن در مشهد

سقوط در چاه، جوان نی ریزی را به کام مرگ فرستاد

نجات دختر 3ساله پس از سقوط از طبقه سیزدهم

کشف محموله احشام قاچاق

خانه لاکچری ایوانکا ترامپ و همسرش

کشف زمین خواری 60 میلیاردی در کنگان

عامل انتشار کلیپ علیه ناجا در شیراز دستگیر شد

لزوم کاهش زمان رسیدگی به پرونده های قضایی

دستگیری عامل تهدید و اخاذی در فضای مجازی

کشف محموله روغن حلبی بدون مجاز در حمیدیه

مهم ترین حوادثی که در 12 اسفند ماه رخ داد

حمله مسلحانه به خودروی سپاه در سراوان

ببینید | لحظه برخورد وحشتناک گوزن ها به یک ماشین وسط جاده

دستگیری قاچاقچی بزرگ دارو در تهران

بازداشت یک قاچاقچی بزرگ دارو در پایتخت

معطلی تا 7 ساعته مسافران ورودی به فرودگاه لندن

روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان – 12 اسفند

نگهبانی 2شیفت برای اتباع افغانی

استخدام راننده و کمک راننده در شرکت پخش مواد غذایی

آیا فصل ها در وقوع زلزله نقش دارند؟

خارج کردن ارواح، جانِ کودک سریلانکایی را گرفت

فروشنده خانم جوان

پرستاری دوکودک

استخدام نیرو جهت گاوداری صنعتی

کارگر ساده جهت کار در قهوه خانه

استخدام پرستار سالمند بیمار کودک/مراقبت ازبیماران بیمارستانی

مهندس عمران با مدرک ایمنی

ارائه محتوای مستهجن به نوجوانان جرم شناخته شد

راننده

توزیع هزاران بسته معیشتی وگرمایشی در مناطق زلزله زده

پیک موتوری بدون موتور

فروشنده جهت کار در فروشگاه تجهیزات اشپزخانه

استخدام در فروشگاه گز و شیرینی

دستگیری سارقان مسلح کمتر از 48 ساعت در آبادان

کمک به معیشت و دستگیری از بیماران نیازمند

تصادف در گرگان 2 مصدوم برجای گذاشت

فرمانده انتظامی : 24 تن چوب قاچاق در ارزوییه کرمان کشف شد

تصاویر/ دیدار رایکا بابل و بادران تهران

استخدام جوشکار در صنایع روشنایی کوه نور مشهد در خراسان رضوی

حمله تروریستی به خودروی سپاه در سراوان

استخدام خانم نگهداری از سالمندو کودک

به یک فروشنده جهت نمایشگاه مبل نیازمندیم

کاردر فست فود

کار در عروسک سازی

آمریکا در مورد آتش سوزی موتور 1.9میلیون خودرو تویوتا تحقیق می کند

آیا افرا و البرز در سریال ملکه گدایان خواهران و برادران جداشده از هم هستند؟

آمادگی پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران برای انتقال تجربیات به عراق

آتش سوزی مغازه ساخت تابلوهای تبلیغاتی در محله فلاح

انهدام باند سارقان مسلح

خانم جوان جهت مراقبت کودک و انجام امور منزل سه راه سیمین

فوت یک بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته

استخدام فروشنده در فروشگاه بزرگ مادر در هرمزگان

استخدام 6 عنوان شغلی در دیلی مارکت در هرمزگان

جمع آوری معتادان در زنجان 37 درصد افزایش یافته است

نجات معجزه آسای مرد همدانی از حادثه سقوط در چاه

بیش از 200 تن اقلام احتکاری و قاچاق در ملایر کشف شد

فروشنده خانم کیف و کفش

جذب کمک حسابدار

کشف و مهار 34 راس احشام در مرز مریوان

حمله مسلحانه به خودروی سپاه در سراوان /جزییات

جشنی به مقیاس عاطفه و مهرورزی

کارمندان یک شبکه تلویزیونی در جلال آباد افغانستان ترور شدند

مراقب بیمار

نیروی کارخانم جهت کاردربوفه موادغذایی

استخدام بازاریاب با حقوق اداره کار،بیمه و مزایا

دستگیری باند سارقان اتومبیل در خرم آباد

تصادف مرگبار پژو با شتر در دلگان

اعتراف تعمیرکار تلویزیون به سرقت از خانه مشتری

احتکار 16 تن انواع مواد غذایی در نظرآباد/یک نفر دستگیر شد

وقوع دو حادثه رانندگی در محور کیلان _ ساران

انفجاری وحشتناک در یکی از روستاهای آمریکا + فیلم

دستگیری 16 سارق و مالخر شبکه های برق در بویراحمد

پلمب یک باشگاه ورزشی زنانه در همدان

قاچاقچی بزرگ دارو دستگیر شد+ جزییات

فرار هالیوودی سارق پراید سوار از چنگال پلیس

کشف و مهار 34 راس احشام در مرز مریوان

قاچاقچی بزرگ دارو دستگیر شد

دستگیری سارقان و مالخران حرفه ایی در بویراحمد

استخدام 10 عنوان شغلی در شرکت دیلی مارکت در هرمزگان

رفع نقص فنی سامانه خودکاربری خدمات قضایی

شلیک به دختر تبریزی در روز روشن وسط خیابان+عکس

فوران کوه آتشفشانی در اندونزی+عکس

کشف 37 هزار عدد قرص غیرمجاز و 2 خبر دیگر از جنوب آذربایجان غربی

مرگ عجیب سوداگر مرگ

دستگیری عامل انتشار کلیپ ضد پلیس در شیراز

شبدیز

استخدام تعدادی نظافتچی آقا، جهت منازل و راه پله

مرگبارترین زمین لرزه های ایران چگونه رخ دادند؟ / مروری بر کشتارهای انسانی و ویرانی های گسترده دورانِ باستان تا امروزِ ایران

مرگبارترین زمین لرزه های ایران چگونه رخ دادند؟ / مروری بر کشتارهای انسانی و ویرانی های گسترده دورانِ باستان تا امروزِ ایران