مطالب مرتبط:
پیشگیری از وقوع جرم با رویکرد هم افزایی و همگرایی/ داشتن نگاه انقلابی و فرابخشی در اقدامات پیشگیرانه
بررسی 3 لایحه توسعه روستایی در مجلس/ صندوق حمایت از توسعه هرمزگان تشکیل می شود
حمایت سناتور جمهوری خواه از محاکمه ترامپ
خودرو نماینده مجلس، مجوز تردد در خط ویژه نداشته است/ از مامور وظیفه شناس حمایت خواهیم کرد
صادر نشدن مجوز مرحله پنجم «اشتغال پایدار روستایی»/ سرمایه گذاران صنایع بسته بندی و فرآوری خراسان جنوبی حمایت می شوند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:052021-01-25سياسي

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است


ایرنا - حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه همه تمرکز لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بر نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن در هنگام وقوع جرم است، - " تهران - ایرنا - حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه همه تمرکز لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بر نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن در هنگام وقوع جرم است، گفت: موضوع پیشگیری از وقوع جرم در لایحه مغفول مانده است.

هوشنگ پوربابایی روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا افزود: ضمانت های اجرایی خوبی در لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت وجود دارد اما باید دید کارایی و قابلیت اجرا هم خواهد داشت.

پیشگیری از جرم، حلقه مفقوده لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت وی با بیان اینکه نخستین نکته ای که در این لایحه مغفول مانده و وجود ندارد، موضوع پیشگیری از وقوع جرم است، خاطرنشان کرد: خلاء پیشگیری از وقوع جرم موضوعی است که در زمان کنونی زنان بی سرپرست، زوجه، دختران و به طور کلی همه بانوان از این مساله رنج می برند زیرا با وقوع جرم دچار آسیب های روانی یا جسمی در انواع مختلف آن می شوند.

پوربابایی با تاکید بر اینکه متاسفانه در این لایحه معرفی و مشخص کردن نهادی که به فوریت و در صورتی که یک زن تصور کند که ممکن است که آسیب هایی به او وارد شود و از مرجعی تقاضای استمداد کند، مفقود است، ادامه داد: همه تمرکز بر این مبنا است که اگر آسیب یا خشونت اعم از فعل یا ترک فعل نسبت به زنان به وجود آمد نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن چگونه باشد.

وی یادآور شد: بهتر بود با معرفی و بهره گیری از سازمان های مردم نهاد یا دستگاه های قضایی یا نیروهای انتظامی و امنیتی، آنان را مکلف می کردند که در صورتی که شخصی نسبت به قرار گرفتن در موضع بروز خشونت احساس با ظن قوی پیدا کرد، راهکارهای خاصی در جهت پیشگیری از وقوع جرم اعمال کنند.

اثبات خشونت تعریف شده در لایحه سخت و گاه محال است به گفته این وکیل دادگستری، خشونت در این لایحه به هر رفتار اعم از فعل یا ترک فعل بر زن که موجب آسیب یا ضرر شود، تعریف شده در حالی که این تعریف دارای ابهام است.

وی توضیح داد: در همه مجامع حقوقی، هر گونه رفتاری بدون رضایت همسر خشونت تلقی می شود اما آنچه در این لایحه به عنوان خشونت ذکر شده فعلی است که موجب آسیب یا ضرر به طرف مقابل شود و فرد زیان دیده باید در دادگاه ثابت کند که مجرم چه رفتاری با او انجام داده است.

این حقوقدان با بیان اینکه متاسفانه در این لایحه، هرگونه آسیب جدی حتی رابطه زناشویی بدون توافق با همسر را هم تحت عنوان خشونت و آسیب جنسی یا جسمی تلقی نکرده، ادامه داد: مشکل از همین جا شروع می شود که قابلیت اثبات خشونت بسیار سخت است زیرا اغلب موارد خشونت از سوی افراد داخل خانواده صورت می گیرد و اثبات این موضوع سخت می شود پس قانونگذار باید راههای اثبات این قضیه که آسیب های روحی به چه نحوی به زن خشونت دیده وارد شده را پیش بینی می کرد.

در این لایحه وظایفی برای نهادها تعریف شده اما بودجه انجام آن مغفول مانده است پوربابایی با بیان اینکه در این لایحه وظایف متعددی برای وزارتخانه های آموزش و پرورش، دادگستری، کشور و همچنین سازمان بهزیستی، کانون های وکلا و نیروهای انتظامی پیش بینی شده اما بودجه ای برای انجام آن تعریف نشده، تصریح کرد: ضمن اینکه محل سوال است که به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش که بنیان آموزش فرزندان برای حفظ کرامت زنان از آن پایه گذاری می شود تا چه حدود می تواند بر اساس تدوین برنامه های درسی به اجرایی شدن این لایحه کمک کند.

وی ادامه داد: همچنین اگر این موضوع در کتابی هم تعریف و تدوین شد باید به صورت عملی و کاربردی استفاده و افراد متخصص اعم از روانشناس ها باید آن را آموزش دهند.

عبارت تمکین نامشروع در ماده 42 لایحه دارای ایهام است پوربابایی در بخشی دیگر از این گفت و گو، یادآور شد: در ماده 42 این لایحه، صحبت از تمکین نامشروع شده است! عبارت تمکین نامشروع، بدعت یا اصطلاح جدیدی است که به گوش می رسد و منظور قانونگذار از بیان آن در پرده ابهام است زیرا اگر علقه ای بین طرفین وجود نداشته باشد نامشروع تلقی می شود و فرد نامشروع حقی بر تمکین ندارد و تمکین یعنی عملی مشروع که بین طرفین علقه زوجیت وجود دارد.

وی افزود: حال بین زن و مردی که علقه زوجیت دارند، بکاربردن کلمه تمکین نامشروع ایهام دارد که امیدوارم مجلس آن را مشخص کند.

بهتر بود برای رسیدگی به پرونده های خشونت مدت تعیین می شد این حقوقدان درباره فصل پنجم این لایحه که به آیین دادرسی پرداخته است هم گفت: در این ماده تاکید شده که پرونده های خشونت باید خارج از نوبت رسیدگی شوند این درحالیست که بهتر بود اعلام می کردند این پرونده ها به صورت فوق العاده رسیدگی شوند یا قانونگذار همانند برخورد با قاچاق کالا یا قانون احزاب که در آیین دادرسی حداکثر سه ماه مدت رسیدگی به آن درنظر گرفته شده است، برای این پرونده ها هم مدت تعیین می کرد مبنی بر اینکه ابتدا تا انتهای دادرسی ظرف فلان مدت خاتمه پیدا کند.

وی یادآور شد: ضمن اینکه تعیین وقت خارج از نوبت تفاسیر مختلفی دارد که می توان از آن سواستفاده متعدد کرد.

مبحث اجازه خروج از کشور به زن در این لایحه نیاز به بازبینی دارد پوربابایی درباره بحث خروج زنان از کشور که در این لایحه بیان شده هم خاطرنشان کرد: در این لایحه پیش بینی شده که اگر زنی قصد خروج از کشور دارد و همسر بدون عذر موجه اجازه خروج ندهد می تواند به دادگاه دادخواستی ارائه دهد و دادخواست به قید فوریت رسیدگی و پس از اینکه مستندات بررسی شد تامین مناسب از زن گرفته و اجازه خروج از کشور به او داده می شود.

وی با بیان اینکه معمولا زنانی که قصد خروج از کشور دارند افرادی هستند که انجام مسابقات ورزشی یا ارایه کنفرانس علمی و موارد مشابه می روند که نیاز به فوریت برای خروج دارند، تاکید کرد: اول اینکه اعطای این حق به زوج باعث زایل شدن خروج از کشور این زنان می شود و دیگر اینکه ارایه دادخواست و مستندات برای خروج به دادگاه زمان بر است و فرصت ها را برای زنان از بین می برد.

پوربابایی یادآور شد: فراموش نکنیم افرادی که برای مسابقات ورزشی یا علمی قصد خروج دارند افرادی هستند که چندان تمکن مالی برای ارایه وثیقه ندارند.

همچنین در این لایحه مشخص نشده که بعد از این موضوع رای دادگاه قطعیت دارد یا خیر؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده 14 دی ماه در توییتی از تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در دولت خبر داد و نوشت: حاصل تلاش دهها حقوقدان، قاضی، مدیر و مقامات قوای مجریه و قضاییه تقدیم به زنان شایسته و صبور ایرانی.

وی تاکید کرد: لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت امروز پس از صدها نفر ساعت کارشناسی، در دولت تصویب شد.

لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در راستای تحقق اصول و آرمان های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ کرامت و منزلت زنان، حمایت از زنان در برابر اقسام مختلف رفتارهای خشونت آمیز، پیش بینی تدابیر، اقدامات، خدمات و توانمندی سازی های لازم برای حمایت از زنان در برابر خشونت، تعیین تکالیف دستگاه ها و نهادهای متولی امر مبارزه با خشونت علیه زنان، تمهید ساختار منسجم برای هماهنگی و نظارت بر فعالیت های دستگاه های اجرایی در این زمینه، جرم انگاری اشکال جدید مزاحمت و تعدی به حقوق زنان و تعیین ضمانت اجراهای مناسب برای آن و تنقیح و انسجام قوانین مختلف و پراکنده در این زمینه توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و تایید قوه قضاییه به رشته تحریر درآمد و با ورود به مجلس شورای اسلامی می رود تا به شکل قانون چتر حمایتی خود را بر سر زنان بگسترد.

این لایحه شامل 57 ماده و پنج فصل است که اصطلاحاتی همچون کرامت، حمایت، زن یعنی تمامی زنان و دختران تبعه ایران در داخل یا خارج و زنان و دختران غیر ایرانی که در قلمروی جمهوری اسلامی ایران حضور یا سکونت داشته باشند، خشونت و کارگروه ملی در آن مندرج شده است.

در سه فصل نخست این لایحه به تعیین تکالیف دستگاه ها و نهادهای متولی امر مبارزه با خشونت علیه زنان و تمهید ساختار منسجم برای هماهنگی و نظارت بر فعالیت های دستگاه های اجرایی در این زمینه اشاره شده که 27 ماده از این لایحه را شامل می شود.

فصل چهارم و پنجم به بیان جرایم و مجازات ها و آیین های دادرسی پرداخته که با ضمانت اجرایی که دارد می تواند از بار آسیب ها و خشونت ها بکاهد.

از: فاطمه دهقان نیری
کلید واژه ها: حمایت از زنان - کانون وکلای دادگستری - پیشگیری از وقوع جرم - لایحه - پیشگیری - وکلای دادگستری - حمایت - زنان - برابر - خشونت - دادگستری - کرامت - ایرنا - حقوقدان - زنان و خانواده - مجازات - رسیدگی - بیان - حلقه مفقوده - تمرکز - موضوع - هنگام - کانون - حوزه زنان - اجرا - اختصاصی - خبرنگار - خانواده - نخستین - دوشنبه

آخرین اخبار سرویس:
انتصاب اعضای ستاد انتخابات استان اصفهان/ برگزاری انتخابات در 28 خرداد 1400

ویروس انگلیسی به سرعت بیمار را بدحال می کند | یک نفر همه را در بخش اداری بیمارستان مبتلا کرد

بیمه رازی «تقدیرنامه 4 ستاره» دریافت کرد

نحوه تسویه بدهی دولت از طریق اسناد خزانه تعیین شد

مناجات خوانی با نوای سید مجید بنی فاطمه

صوت | اهمیت استغفار در ماه رجب در کلام مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی

کمیسیون آموزش موضوع ادغام برخی از دانشگاه ها را بررسی کند

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان: نظم ژئوپلتیک مبتنی بر اشغال دوام ندارد

«جهان آرا» به بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام می پردازد

بازداشت 40 نفر که عکس زنان همدانی را به عنوان مدلینگ منتشر می کردند

موافقت مجلس با انتشار اوراق مالی برای توسعه طرح های کشاورزی و امنیت غذایی

الزام واشنگتن به پرداخت 1.3 میلیون دلار خسارت به صدا و سیما/ ماجرا از چه قرار است؟

سردار قاآنی: شهید سلیمانی نیازی به اغراق ندارد

بانوان طلبه از میدان مقابله با کرونا سربلند بیرون آمدند

تبیین نظریه درست درباره صلب و ترائب

سردار سید قاسم قریشی جانشین سازمان بسیج مستضعفین شد

رونمایی از دیوارنگاره عروج

گزارش عملکرد صندوق بازنشستگی براساس شاخص های بهره وری ارائه می شود

مصوبه حمایتی نمایندگان مجلس از کارگران در شرایط کرونایی

تاب آوری؛ شاخصی برای بررسی حکمرانی در پاندمی کرونا

واکنش ضرغامی به کابینه منسوب به وی

ویدئو / کرونا جدی است؛ مردم و مسئولان چطور؟

وضع حق شرط در لوایح FATF تضمین کننده منافع ملی نیست

انتشار 2 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی برای اجرای طرح های هادی روستایی

مجوز مجلس به وزارت نفت برای انتشار اوراق مالی به منظور پرداخت بدهی پیمانکاران نفتی 

تشکیل بانک اطلاعاتی بانوان شهید و ایثارگر خوزستان

مصوبه مجلسی ها برای حمایت از تولید کالای ایرانی

امرایی: اشخاص حقیقی عضو جبهه اصلاحات به عنوان کادر رهبری نمی توانند فعالیت کنند

نشان فداکاری به شهید «سرلشکر حسن اقارب پرست» تعلق گرفت

پیام شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده برای اجلاس بین المللی قره باغ 17 ربیع؛

لزوم احیای موقوفات برای معیشت طلاب

حکم جدید فرمانده کل سپاه برای سازمان بسیج مستضعفین

به نظارت بر ایران ادامه می دهیم

گزارش کامل چهارمین همایش نقش سازنده ذیصلاح و صدور شناسنامه فنی و ملکی

هیاتی از مجلس به سراوان سفر کرد

سختگیری تایید استطاعت جسمی زائران حج/ قول نمکی برای تامین واکسن حجاج

نشست مجازی «آواز سلیمانی» 11 اسفند برگزار می شود

نشست کمیسیون اصل 90 برای رسیدگی به شکایت 200 نماینده از سازمان انرژی اتمی برگزار شد

همایش «قره باغ 17 ربیع» به دنبال تبیین گفتمان برتر رهبر انقلاب بوده است

امیر سرتیپ صباحی فرد مطرح کرد؛دفاع مقدس نگینی درخشان در تاریخ ایران اسلامی است

شکست حقوقی آمریکا در مقابل رسانه ملی

ببینید | مراسم تحویل دهی ده ها فروند هواپیما و بالگرد اورهال شده

زمان بندی و جزییات نام نویسی داوطلبان شوراهای شهر اعلام شد

انتخابات مهم ترین موضوع در ماه های آینده است

آمریکا به استرداد اموال صداوسیما موظف شد

ابعاد پیروزی حقوقی استرداد اموال رسانه ملی از آمریکا

امرایی: اشخاص حقیقی عضو جبهه اصلاحات به عنوان کادر رهبری نمی توانند فعالیت کنند

مکانیسم «3+3»، پای قدرت های خارجی را از منطقه قطع می کند

نایب رییس فراکسیون کارگری مجلس: قدرت خرید کارگران به شدت کاهش یافته است

فعالیت 12 هزار هنرمند صنایع ‎دستی چهارمحال و بختیاری

یزدی: نمایش خیلی خوبی داشتیم

متن بیانیه ایران با آژانس با شورای عالی امنیت ملی هماهنگ شده بود

مجوز مجلس به شرکت های وابسته به وزارتخانه های کشاورزی و نیرو برای طرح های مهم امنیت غذایی

روزنامه نگاری دیگرگونه، صداهای دیگرگونه ترجمه شد

سختگیری تایید استطاعت جسمی زائران حج/ قول نمکی برای تامین واکسن حجاج

نیازمند معرفی زینب های روز به نسل جدید هستیم

العراق | صالح والعبادی یناقشان الانتخابات المقبله وأهمیتها ویؤکدان أهمیه حفظ أمن وسلامه المواطنین

رحیمی جهان آبادی: آمریکایی ها دنبال افزایش فشار به عربستان برای کسب امتیازات بیشتر هستند

رییس هلال احمر: ظرفیت های انسانی امدادگران هلال احمر جدی گرفته نشد

مدیر عامل جدید سازمان هدفمندی یارانه ها منصوب شد

برگزاری هفتمین نشست شورای اداری کاشان با دستور کار اجلاس نماز

آمریکا به استرداد اموال صداوسیما موظف شد

جلالی: به ساده ترین شکل گل خوردیم

انتصاب سردار قریشی به عنوان جانشین سازمان بسیج مستضعفین

کلیپ سایت رهبر انقلاب از دیدار های مردمی با حضرت آیت الله خامنه ای پیش از کرونا

ایران به قطعنامه شورای حکام واکنش جدی نشان می دهد

مسابقات قرآن کریم عامل اتحاد جوامع اسلامی

اضافه شدن 3 هزارو 500 نفر به جمعیت تحت پوشش کمیته امداد اصفهان در ایام کرونا

تعیین دستمزد 1400 نهایی می شود

جرائم بیمه کارفرمایانی که نیروی انسانی خود را حفظ کردند، بخشیده می شود

محسن رضایی: ایران و جمهوری آذربایجان یک ملت در دو کشورند / این چه [نوع] آزادسازی قره باغ است؟

پیام تسلیت فرمانده کل ارتش به مناسبت درگذشت پدر سردار ایوب سلیمانی

نگرانی از کاهش فاصله گذاری اجتماعی در تهران

مناسب سازی معابر خراسان جنوبی با وضعیت مطلوب فاصله دارد

جلسه شورای مدیران شرکت بیمه ما در سال 99 برگزار شد

ایجاد بازارچه هلاله شمالی برای تصویب به هیئت دولت می رود

نحوه تسویه بدهی دولت از طریق اسناد خزانه به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی تعیین شد

تایید اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد

برگزاری نخستین کنگره شعر «مکتب گمنامی» به میزبانی شیراز

شروط مجلس برای بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان

جزییات ثبت نام در انتخابات شوراهای شهر / آغاز ماراتن پارلمان شهر

«باده ناگهان» با موسیقیِ میدیا فرج نژاد منتشر شد

قدیمی ترین زندانی زندان کرمانشاه مشغول به کار شد

کمیته مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی تشکیل می شود

گروسی: توقف نظارت بر ایران، پیگیری اجرای تعهدات آن را دشوار می کند

جانشین و معاون هماهنگ کننده جدید سازمان بسیج مستضعفین منصوب شدند

انتخابات شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت لغو می شود

هم اندیشی مدیران و معاونان مدارس علمیه مازندران

سازوکار مجلس برای بازسازی بافت های فرسوده اطراف حرم های مطهر در سال 1400

همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع»

عملیات اجرایی درختکاری و طرح زراعت چوب با حضور حسن خیریانپور

تسلیت مدیریت حوزه علمیه و جامعه روحانیت ایلام به پرسنل ناجا

نفوذ جریان تکفیری در قره باغ خطری برای ایران و جمهوری آذربایجان است

احیای 12هزار واحد تولیدی در کشور

پیکر مهطر شهید خلبان تازه تفحص شده درپایگاه سوم شکاری نوژه استان همدان تشییع شد

اعضای مجمع طلاب و فضلای تکاب انتخاب شدند

آغاز ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر از 20 اسفند | جزییات و شیوه ثبت نام

شهرستان کاشان با کمبود نیروی کار روبه رو است

سید مصطفی فلاح به سمت سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران منصوب شد

واکنش سریع و بازدارنده نسبت به هنجارشکنی و اخلالگری در نظم و امنیت جامعه

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است