موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - فدراسيون فوتبال - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - پنجره نقل و انتقالاتي - شهاب الدين عزيزي خادم - مجلس شوراي اسلامي - شبهاي مافيا - حوزه هاي علميه - سردار علي ابراهيمي - چالگاه - زيان ده - طرح تامين كالاهاي اساسي - بينال ونيز - صحبت كردن - صداي سكوت - وحيد فاضلي - نشريه علمي - آيت الله رفسنجاني - تيم بسكتبال - دو تيم يوونتوس - حماه

مطالب مرتبط:
پیشگیری از وقوع جرم با رویکرد هم افزایی و همگرایی/ داشتن نگاه انقلابی و فرابخشی در اقدامات پیشگیرانه
بررسی 3 لایحه توسعه روستایی در مجلس/ صندوق حمایت از توسعه هرمزگان تشکیل می شود
حمایت سناتور جمهوری خواه از محاکمه ترامپ
خودرو نماینده مجلس، مجوز تردد در خط ویژه نداشته است/ از مامور وظیفه شناس حمایت خواهیم کرد
صادر نشدن مجوز مرحله پنجم «اشتغال پایدار روستایی»/ سرمایه گذاران صنایع بسته بندی و فرآوری خراسان جنوبی حمایت می شوند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:052021-01-25سياسي

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است


ایرنا - حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه همه تمرکز لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بر نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن در هنگام وقوع جرم است، - " تهران - ایرنا - حقوقدان و عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه همه تمرکز لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بر نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن در هنگام وقوع جرم است، گفت: موضوع پیشگیری از وقوع جرم در لایحه مغفول مانده است.

هوشنگ پوربابایی روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا افزود: ضمانت های اجرایی خوبی در لایحه کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت وجود دارد اما باید دید کارایی و قابلیت اجرا هم خواهد داشت.

پیشگیری از جرم، حلقه مفقوده لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت وی با بیان اینکه نخستین نکته ای که در این لایحه مغفول مانده و وجود ندارد، موضوع پیشگیری از وقوع جرم است، خاطرنشان کرد: خلاء پیشگیری از وقوع جرم موضوعی است که در زمان کنونی زنان بی سرپرست، زوجه، دختران و به طور کلی همه بانوان از این مساله رنج می برند زیرا با وقوع جرم دچار آسیب های روانی یا جسمی در انواع مختلف آن می شوند.

پوربابایی با تاکید بر اینکه متاسفانه در این لایحه معرفی و مشخص کردن نهادی که به فوریت و در صورتی که یک زن تصور کند که ممکن است که آسیب هایی به او وارد شود و از مرجعی تقاضای استمداد کند، مفقود است، ادامه داد: همه تمرکز بر این مبنا است که اگر آسیب یا خشونت اعم از فعل یا ترک فعل نسبت به زنان به وجود آمد نحوه رسیدگی یا مجازات و شدت آن چگونه باشد.

وی یادآور شد: بهتر بود با معرفی و بهره گیری از سازمان های مردم نهاد یا دستگاه های قضایی یا نیروهای انتظامی و امنیتی، آنان را مکلف می کردند که در صورتی که شخصی نسبت به قرار گرفتن در موضع بروز خشونت احساس با ظن قوی پیدا کرد، راهکارهای خاصی در جهت پیشگیری از وقوع جرم اعمال کنند.

اثبات خشونت تعریف شده در لایحه سخت و گاه محال است به گفته این وکیل دادگستری، خشونت در این لایحه به هر رفتار اعم از فعل یا ترک فعل بر زن که موجب آسیب یا ضرر شود، تعریف شده در حالی که این تعریف دارای ابهام است.

وی توضیح داد: در همه مجامع حقوقی، هر گونه رفتاری بدون رضایت همسر خشونت تلقی می شود اما آنچه در این لایحه به عنوان خشونت ذکر شده فعلی است که موجب آسیب یا ضرر به طرف مقابل شود و فرد زیان دیده باید در دادگاه ثابت کند که مجرم چه رفتاری با او انجام داده است.

این حقوقدان با بیان اینکه متاسفانه در این لایحه، هرگونه آسیب جدی حتی رابطه زناشویی بدون توافق با همسر را هم تحت عنوان خشونت و آسیب جنسی یا جسمی تلقی نکرده، ادامه داد: مشکل از همین جا شروع می شود که قابلیت اثبات خشونت بسیار سخت است زیرا اغلب موارد خشونت از سوی افراد داخل خانواده صورت می گیرد و اثبات این موضوع سخت می شود پس قانونگذار باید راههای اثبات این قضیه که آسیب های روحی به چه نحوی به زن خشونت دیده وارد شده را پیش بینی می کرد.

در این لایحه وظایفی برای نهادها تعریف شده اما بودجه انجام آن مغفول مانده است پوربابایی با بیان اینکه در این لایحه وظایف متعددی برای وزارتخانه های آموزش و پرورش، دادگستری، کشور و همچنین سازمان بهزیستی، کانون های وکلا و نیروهای انتظامی پیش بینی شده اما بودجه ای برای انجام آن تعریف نشده، تصریح کرد: ضمن اینکه محل سوال است که به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش که بنیان آموزش فرزندان برای حفظ کرامت زنان از آن پایه گذاری می شود تا چه حدود می تواند بر اساس تدوین برنامه های درسی به اجرایی شدن این لایحه کمک کند.

وی ادامه داد: همچنین اگر این موضوع در کتابی هم تعریف و تدوین شد باید به صورت عملی و کاربردی استفاده و افراد متخصص اعم از روانشناس ها باید آن را آموزش دهند.

عبارت تمکین نامشروع در ماده 42 لایحه دارای ایهام است پوربابایی در بخشی دیگر از این گفت و گو، یادآور شد: در ماده 42 این لایحه، صحبت از تمکین نامشروع شده است! عبارت تمکین نامشروع، بدعت یا اصطلاح جدیدی است که به گوش می رسد و منظور قانونگذار از بیان آن در پرده ابهام است زیرا اگر علقه ای بین طرفین وجود نداشته باشد نامشروع تلقی می شود و فرد نامشروع حقی بر تمکین ندارد و تمکین یعنی عملی مشروع که بین طرفین علقه زوجیت وجود دارد.

وی افزود: حال بین زن و مردی که علقه زوجیت دارند، بکاربردن کلمه تمکین نامشروع ایهام دارد که امیدوارم مجلس آن را مشخص کند.

بهتر بود برای رسیدگی به پرونده های خشونت مدت تعیین می شد این حقوقدان درباره فصل پنجم این لایحه که به آیین دادرسی پرداخته است هم گفت: در این ماده تاکید شده که پرونده های خشونت باید خارج از نوبت رسیدگی شوند این درحالیست که بهتر بود اعلام می کردند این پرونده ها به صورت فوق العاده رسیدگی شوند یا قانونگذار همانند برخورد با قاچاق کالا یا قانون احزاب که در آیین دادرسی حداکثر سه ماه مدت رسیدگی به آن درنظر گرفته شده است، برای این پرونده ها هم مدت تعیین می کرد مبنی بر اینکه ابتدا تا انتهای دادرسی ظرف فلان مدت خاتمه پیدا کند.

وی یادآور شد: ضمن اینکه تعیین وقت خارج از نوبت تفاسیر مختلفی دارد که می توان از آن سواستفاده متعدد کرد.

مبحث اجازه خروج از کشور به زن در این لایحه نیاز به بازبینی دارد پوربابایی درباره بحث خروج زنان از کشور که در این لایحه بیان شده هم خاطرنشان کرد: در این لایحه پیش بینی شده که اگر زنی قصد خروج از کشور دارد و همسر بدون عذر موجه اجازه خروج ندهد می تواند به دادگاه دادخواستی ارائه دهد و دادخواست به قید فوریت رسیدگی و پس از اینکه مستندات بررسی شد تامین مناسب از زن گرفته و اجازه خروج از کشور به او داده می شود.

وی با بیان اینکه معمولا زنانی که قصد خروج از کشور دارند افرادی هستند که انجام مسابقات ورزشی یا ارایه کنفرانس علمی و موارد مشابه می روند که نیاز به فوریت برای خروج دارند، تاکید کرد: اول اینکه اعطای این حق به زوج باعث زایل شدن خروج از کشور این زنان می شود و دیگر اینکه ارایه دادخواست و مستندات برای خروج به دادگاه زمان بر است و فرصت ها را برای زنان از بین می برد.

پوربابایی یادآور شد: فراموش نکنیم افرادی که برای مسابقات ورزشی یا علمی قصد خروج دارند افرادی هستند که چندان تمکن مالی برای ارایه وثیقه ندارند.

همچنین در این لایحه مشخص نشده که بعد از این موضوع رای دادگاه قطعیت دارد یا خیر؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده 14 دی ماه در توییتی از تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در دولت خبر داد و نوشت: حاصل تلاش دهها حقوقدان، قاضی، مدیر و مقامات قوای مجریه و قضاییه تقدیم به زنان شایسته و صبور ایرانی.

وی تاکید کرد: لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت امروز پس از صدها نفر ساعت کارشناسی، در دولت تصویب شد.

لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در راستای تحقق اصول و آرمان های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ کرامت و منزلت زنان، حمایت از زنان در برابر اقسام مختلف رفتارهای خشونت آمیز، پیش بینی تدابیر، اقدامات، خدمات و توانمندی سازی های لازم برای حمایت از زنان در برابر خشونت، تعیین تکالیف دستگاه ها و نهادهای متولی امر مبارزه با خشونت علیه زنان، تمهید ساختار منسجم برای هماهنگی و نظارت بر فعالیت های دستگاه های اجرایی در این زمینه، جرم انگاری اشکال جدید مزاحمت و تعدی به حقوق زنان و تعیین ضمانت اجراهای مناسب برای آن و تنقیح و انسجام قوانین مختلف و پراکنده در این زمینه توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و تایید قوه قضاییه به رشته تحریر درآمد و با ورود به مجلس شورای اسلامی می رود تا به شکل قانون چتر حمایتی خود را بر سر زنان بگسترد.

این لایحه شامل 57 ماده و پنج فصل است که اصطلاحاتی همچون کرامت، حمایت، زن یعنی تمامی زنان و دختران تبعه ایران در داخل یا خارج و زنان و دختران غیر ایرانی که در قلمروی جمهوری اسلامی ایران حضور یا سکونت داشته باشند، خشونت و کارگروه ملی در آن مندرج شده است.

در سه فصل نخست این لایحه به تعیین تکالیف دستگاه ها و نهادهای متولی امر مبارزه با خشونت علیه زنان و تمهید ساختار منسجم برای هماهنگی و نظارت بر فعالیت های دستگاه های اجرایی در این زمینه اشاره شده که 27 ماده از این لایحه را شامل می شود.

فصل چهارم و پنجم به بیان جرایم و مجازات ها و آیین های دادرسی پرداخته که با ضمانت اجرایی که دارد می تواند از بار آسیب ها و خشونت ها بکاهد.

از: فاطمه دهقان نیری
کلید واژه ها: حمایت از زنان - کانون وکلای دادگستری - پیشگیری از وقوع جرم - لایحه - پیشگیری - وکلای دادگستری - حمایت - زنان - برابر - خشونت - دادگستری - کرامت - ایرنا - حقوقدان - زنان و خانواده - مجازات - رسیدگی - بیان - حلقه مفقوده - تمرکز - موضوع - هنگام - کانون - حوزه زنان - اجرا - اختصاصی - خبرنگار - خانواده - نخستین - دوشنبه

آخرین اخبار سرویس:
مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

تسلیت ربیعی درپی درگذشت مرحوم علی اکرمی

بازدید معاون سیاسی وزیرکشور و نمایندگان شورای نگهبان از روند چاپ تعرفه

نصب کنتورهای هوشمند برق و گاز الزامی شد

کلنگ زنیِ نمایشگاه دائمی تولیدات صنعتیِ داخلیِ غربِ استان

پیگیری ترک فعل برخی ادارات در دستور کار سپاه کربلا قرار دارد/ کار جهادی بی منت نیاز امروز جامعه است

برگزاری آیین سالروز شهادت امین ولایت

برگزاری آیین بزرگداشت سالروز شهادت امین ولایت

اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ نگرانی ها بابت رد صلاحیت های گسترده همچنان پابرجاست / یک حزب سیاسی دیگر نامزد اصلاح طلب معرفی می کند

بازخوانی وصایای شهدای استان سمنان در دستور کار است

پیام تسلیت سخنگوی دولت در پی درگذشت علی اکرمی

معاون دادستان تهران: داشتن حساب کاربری در سامانه ثنا به معنای سابقه کیفری نیست

اصولگرایان و انتخابات 1400؛ فتاح اعلام کرد کاندیدای ریاست جمهوری نمی شود/ کنایه یک اصولگرا به احمدی نژاد

نشست کارگروه حوزوی وقف در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

خبرهای مهم درباره تولید اورانیوم 20 درصد و میزان کاهش بازرسی های آژانس

آیا ایمان به خداوند شرایط دارد؟ +صوت

اجرای مراسم در آرامستان در پنج شنبه آخر سال ممنوع

امام جمعه شاهرود: هنرمندان در رشد و بلوغ انتخاباتی تاثیرگذار هستند

مردم سیستان و بلوچستان: به ما اعتماد کنید

ثبت بالاترین رکورد سرعت روی شبکه واقعی 5G همراه اول

در جلسه هیات دولت چه گذشت؟

از سایت های مذهبی- حوزوی؛ انتخاب رییس و اعضای هیأت های نظارت بر انتخابات 1400 استان قم/ انتشار فرازهایی از نهج البلاغه به زبان یونانی در فضای مجازی/ برگزاری پنجشنبه های عاشورایی در زندان های گیلان

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

مجلس به وزارتخانه ها مجوز داد تا «صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس» تشکیل دهند

استقبال شهروندان تبریزی از طرح کاشت درخت در منازل

استخدام مهندس دریایی در گروه مهندسین مشاور ایتسن در خوزستان

عکس متفاوت بهاره افشاری

استخدام مدیر پشتیبانی نرم افزار (حسابداری) در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا

دستگیری فعالان جنبش محیط زیستی در هلند + عکس

یک نماینده به واعظی: حرف نزنید، نمی گویند لال هستید! / قصد مطهری از کاندیداتوری چیست؟ / روایت عطریانفر از گزینه های اصلاحات برای ریاست جمهوری / کنایه سنگین مشاور روحانی به نمایندگان مجلس

تسلیت ربیعی درپی درگذشت مرحوم علی اکرمی

قسمت اضافه ملک جماران ریاست جمهوری تخریب شد / درآمد شهرداری در سال 98 از محل ماده 100 زیر یک درصد بود

270 نفر دیگر در جمهوری آذربایجان به کرونا مبتلا شدند.

مجوز وزارت دفاع در استفاده از سهمیه نفت خام و میعانات گازی

نشست ستاد مقابله با کرونا مازندران با حضور سخنگوی ستاد ملی

پشت صحنه سریال آیتمی نوروز شبکه نسیم + عکس

مجلس با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کرد

تعیین سقف درآمدهای دولت در سال 1400

مجوز مجلس برای گازرسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان

مادر شهید شفیعی آسمانی شد

توزیع 50 هزار اصله نهال رایگان در آذربایجان شرقی

بهسازی و ترمیم جاده چال دیری در اندیکا

صحن علنی شبانگاهی مجلس پایان یافت/ جلسه بعدی؛ فردا صبح

جشنواره ساخت سفره هفت سین از مواد بازیافتی در قم فراخوان شد

امام جمعه مشهد: با عملکرد نیروی انتظامی اوباش توان قدرت نمایی ندارند

حرف رییس جمهور درست است، اما قانون باید درست اجرا شود نه سلیقه ای

لزوم توجه به سلامت منابع انسانی در برابر مواد مخدر از سوی مدیران

پایان دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس

انجام مانورهای تخصصی به آمادگی نیروهای امدادی کرمانشاه کمک می کند

کرونا در آستانه موج چهارم

رفع تصرف بیش از 137 هکتار از اراضی ملی

بازرسی های آژانس حدود 30 درصد کاهش می یابد

خانواده شهدای ایرنا تجلیل شدند

پیام تسلیت سخنگوی وزارت امور خارجه برای درگذشت یک روزنامه نگار

دانشگاه آزاد اسلامی باید نظارت پذیر شود

پایان دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس

سلامت انتخابات با حضور شورای نگهبان تضمین می شود/ مردم افراد اصلح را برای شوراها انتخاب کنند

توزیع 50 هزار اصله نهال رایگان در آذربایجان شرقی

نحوه صرف منابع حاصل از واگذاری بنگاه های دولتی مشخص شد

توزیع جهیزیه و کمک به پرداخت اجاره خانه در کوهبنان

آیین رونمایی و نصب اولین طرح جدید تمثال شهدا در منطقه 13

انتخابات 20 اسفند، تعیین کننده سرنوشت شرکت های سهام عدالت

پیام تسلیت سخنگوی وزارت امور خارجه برای درگذشت یک روزنامه نگار

اجازه مجلس به وزارتخانه ها برای تأسیس صندوق های سرمایه گذاری در بورس

توضیحات ابطحی در مورد نامه سید محمد خاتمی به رهبر معظم انقلاب

هیأت دولت با تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس موافقت کرد

پیام تسلیت جهانگیری درپی درگذشت علی اکرمی

اهتمام به ترویج روحیه خودباوری در میان مدیران، اساتید و خواهران طلبه

ترامپ می خواست و نتوانست؛ خودمان به دست خودمان اجماع جهانی علیه ایران ایجاد نکنیم / چرا ابتکار اخیر صالحی مهم بود؟

وکالت کسب و کار نیست، خدمت عمومی است

پایان دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس

پاسخ دکتر احمدی نژاد به سوال رزمنده و برادر شهید مازندرانی درباره تهدید به ترور + فیلم

فلسطین المحتله | کوخافی: إیران قد تکون مسؤوله عن استهداف السفینه الإسراییلیه فی خلیج عمان

باید از ظرفیت 30 میلیون زائر حرم رضوی برای نشر ارزش‎های دفاع مقدس استفاده شود

حوزه علمیه نیاز مبرمی به تحول دارد

نمایش تاریخ 7 هزار ساله ایران

سرانه تخت بیمارستانی استان تهران 6 دهم درصد برای هر هزار نفر است

برگزاری نشست مشترک ایران و اقلیم کردستان عراق درباره رسمی شدن مرز سیرانبند بانه

توهم عجیب مجری شبکه وهابی درباره جمعیت پنج درصدی مسلمانان شیعه ایرانی + فیلم

مردم افراد اصلح را برای ورود به شوراها انتخاب کنند

پایان جلسه علنی مجلس/ جلسه بعدی فردا برگزار می شود

پایان دوازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس

صالحی: شبکه سازی رمزموفقیت کانون های فرهنگی مساجد در دوران کرونا است

عاشقانه یک روحانی برای همسرش در خیابان های مشهد

فیلم/ خبری خوب درباره واکسن کرونای انیستیتو پاستور

بی توجهی به توانمندی کشور در بومی سازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

مجوز مجلس به وزارتخانه ها برای تشکیل صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

تذکر 22 نماینده مجلس به رییس جمهور در خصوص طرح غیرقانونی «بهشت آباد»

کسانی لیاقت شهادت دارند که عمری را به رزمندگی سپری کردند

برگزاری جلسه شورای اداری آذربایجان غربی

اعلام فراخوان کنگره بین المللی شعر غدیر در شیراز/ کنگره، رویدادی جریان ساز و موج آفرین باشد

فتاح: نامزد انتخابات 1400 نمی شوم

دانش آموز قطب آبادی تولیدکننده کاکتوس و گیاهان زینتی

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 10 اسفند

جهان از مدیریت کرونا در ایران حیرت کرد

راستگو: زنان می توانند شور قابل توجهی را در انتخابات ایجاد کنند

آیا فرازمینی ها ،زمین را شایسته توجه می دانند؟

سلامت انتخابات با حضور شورای نگهبان تضمین می شود/ مردم افراد اصلح را برای شوراها انتخاب کنند

کانون بسیج فرهنگیان شیروان در کشور اول شد

مجوز مجلس به شرکت های دولتی برای تشکیل صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است

پیشگیری از وقوع جرم در لایحه حمایت از زنان مغفول مانده است