مطالب مرتبط:
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال/ جلسه فکری با وریا غفوری
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال/ جلسه فکری با وریا غفوری
تیم پرسپولیس را به خوبی آنالیز کرده ایم
فاطمی: فکری کم کم در استقلال جا می افتد/ یک تمرین دهنده خوب باید به تیم اضافه شود
مخالفت فکری با پیوستن شیخ به تیم اینزاگی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 07:302021-01-25ورزشي

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری


ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری روزنامه فرهیختگان: اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، - روزنامه فرهیختگان: اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال" در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، این تیم تا این اندازه پرفرازونشیب در میدان ظاهر شده و با وجود صدرنشینی و کسب امتیازات مناسب تا پایان هفته دوازدهم زیر تیغ انتقادات قرار بگیرد، با ابهاماتی مواجه است.

تیم فوتبال استقلال در دیدار با سایپا سه امتیاز حساس را از دست داد آن هم درحالی که صدرنشین رقابت های امسال اگرچه خود را تیمی مدعی نشان داده اما همچنان از انجام یک بازی تماشاگرپسند و زیبا که بتواند از لحاظ تاکتیکی خود را به حریف عرضه کرده و دیداری سراسر هجومی را به نمایش بگذارد عاجز مانده و روند پرفرازونشیب این تیم در فصل جاری هواداران را نیز نگران کرده است.

این درحالی است که برتری در دیدار های بزرگی مثل گل گهر سیرجان یا تراکتور تبریز یا حتی شهرخودروی مشهد و آن هم در خانه های حریف توقعات را از استقلال محمود فکری تا حد زیادی افزایش داد اما همین تیم در خانه مقابل تیم هایی مانند سایپا نتیجه را واگذار کرد و به سختی از پس تیم قعر جدولی ماشین سازی برآمد، اما اینکه چه دلیلی باعث شده تا با وجود حفظ شاکله استقلال در فصل جاری در جمع بازیکنان نسبت به فصل قبل، این تیم تا این اندازه پرفرازونشیب در میدان ظاهر شده و با وجود صدرنشینی و کسب امتیازات مناسب تا پایان هفته دوازدهم زیر تیغ انتقادات قرار بگیرد، با ابهاماتی مواجه است.

جای خالی کریمی پر نشد استقلال فصل نوزدهم هرچقدر به پایان رقابت ها نزدیک می شد یکی از بازیکنانش در میانه میدان روزبه روز درخشان تر ظاهر شده و با گل ها و پاس گل هایش به دفعات کار را برای آبی پوشان درآورده و تبدیل به ستاره اصلی این باشگاه شده بود .

علی کریمی هر چقدر در بدو ورود به این باشگاه پرانتقاد و ضعیف ظاهر شده بود اما در ادامه به فرم سابق خود در سپاهان و تیم ملی بازگشت و درنهایت تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان استقلال در فصل نوزدهم شد .

با این حال با آغاز فصل جدید این نگرانی وجود داشت که دوباره مثل چند فصل اخیر تشکیلات و انسجام آبی پوشان با رفتن ستاره های این باشگاه از هم پاشیده و دوباره سرنوشت هر ساله برای این تیم در فصل بیستم هم تکرار شود.

بسیاری از بازیکنانی که قراردادشان با استقلال به پایان رسیده بود در این تیم ماندنی شدند اما آن بازیکنی که باید می ماند و قراردادش را تمدید می کرد درنهایت استقلال را به مقصد قطر ترک کرد و از این تیم جدا شد تا میانه میدان آبی پوشان خالی شود.

این درحالی است که هنوز با گذشت 12 هفته از رقابت های لیگ نقطه ضعف بزرگی که در بازی استقلالی ها به چشم می آید عدم جایگزینی علی کریمی بوده و به نظر می رسد با وجود جذب مهره هایی مثل مهدی مهدی پور و جا افتادن ریگی در ترکیب، هرگز جای خالی کریمی پر نشده است.

2 هافبک دفاعی شبیه هم درحالی که یکی از نقاط قوت استقلال در فصل گذشته در همین پست هافبک دفاعی بود اما امسال این پست تبدیل به نقطه ضعف و پاشنه آشیل این تیم شده است.

سال گذشته به دفعات کریمی ناجی استقلال شد و این درحالی است که در رقابت های امسال محمود فکری با بازی دادن به دو هافبک شبیه هم از هر لحاظ، چه توپ گیری، چه بازیسازی و چه قطع توپ و خراب کردن موقعیت حریفان باعث شده است تا استقلال از لحاظ کیفی در کمربند خط میانی تا حدود زیادی کیفیت تیمش تنزل پیدا کند و این درحالی است که هنوز بعد از 12 هفته از آن پاس های پشت مدافعان، بازیسازی با پاس های کوتاه و بلند و همه آن چیزهایی که علی کریمی در آنها تخصص داشت در این فصل خبری نیست.

شاید بتوان مهم ترین عامل روند تاکتیکی این تیم که نمی تواند در همه دیدارها به بهترین شکل ممکن خودش را عرضه کرده و حتی در یک دیدار از لحاظ تاکتیکی و فنی به ثبات برسد و در تمامی دقایق یک شکل و چارچوب را حفظ کند به همین خلأ علی کریمی مربوط شده و با وجود بازیکنان بزرگ در سایر خطوط، از آنجایی که مهم ترین پست استقلال می لنگد و کمربند خط میانی این تیم سفت نیست، به قول برخی کارشناسان هنوز به آن ثباتی که باید یک قهرمان به آن دست پیدا کند، نرسیده است.

زوج وریا کیست؟ در خط دفاعی استقلال در فصل جاری تنها محمدحسین مرادمند در ذهن کادر فنی به عنوان یک بازیکن ثابت و قابل اتکا برای این تیم به میدان رفته و این درحالی است که در جناحین دفاع و زوج مرادمند برای دفاع وسط شرایط طوری به نظر می رسد که انگار هنوز فکری نتوانسته است به مدنظر هایش دست پیدا کند و مدام دست به تغییرات می زند.

البته وریا غفوری در سمت راست برای استقلال یک مهره تقریبا بی جانشین است و چه در زمانی که در سمت راست دفاعی و چه وقتی که به عنوان هافبک راست یا حتی وینگر این تیم را همراهی کرده روند تقریبا ثابتی داشته و نمایش های خوبی را به اجرا گذاشته است اما چند نکته باعث شده است تا کاپیتان استقلال نتواند مثل گذشته آن طور که باید و شاید خودش را نشان داده و عملکرد درخشانی داشته باشد.

برخی کارشناسان معتقدند سیستم بازی استقلال و سبک بازی های این تیم مالکانه نیست و وقتی که آبی پوشان مالکیت توپ را نداشته باشند قاعدتا روند تیم نیز هجومی نبوده و به همین دلیل وریا غفوری نمی تواند با پیشروی و اضافه شدن به خط حمله مثل گذشته در فاز هجومی مثمرثمر باشد.

از سوی دیگر با تماشای بازی های استقلال می توان به این نتیجه رسید که هنوز یک زوج مناسب در این بخش از زمین برای وریا پیدا نشده است .

البته زمانی که موسوی به استقلال اضافه شد او در ابتدای کار در وسط زمین این تیم را همراهی می کرد اما با عملکردی ناامید کننده در ادامه به جای وریا غفوری به سمت راست دفاعی استقلال رفت.

با این حال در چند بازی موسوی و در بازی های دیگر بازیکنانی مثل شجاعیان زوج کاپیتان استقلال بودند و مشخص نبودن زوج اصلی سمت راست این تیم باعث شده است تا مشکلات عدیده ای در این بخش به وجود بیاید، اما در هر صورت تغییرات تاکتیکی فراوان در تیم و چینش بازیکنان و ارنج آنها نیز به نوعی باعث شده تا آن طور که باید و شاید توپ در سمت راست میدان برای کاپیتان استقلال نچرخد.

از سوی دیگر اگر چه در سمت چپ تا حدودی با وجود محمد نادری اوضاع کمی ثبات داشته و بهتر پیش می رود اما در همین سمت چپ هم از ابتدای فصل به خاطر برخورد های انضباطی، مصدومیت ها و محرومیت ها تغییرات فراوانی شکل گرفته و همین موضوع نیز یعنی مشخص نبودن تکلیف جناحین دفاعی استقلال باعث شده است تا مشکلات دیگری برای این تیم به وجود بیاید.

با این حال در سمت چپ و در پازل تاکتیکی محمود فکری، محمد نادری در اولویت حضور در ترکیب ثابت قرار دارد ولی فشار هواداران درخصوص بازگشت میلیچ شاید در آینده نزدیک در این پست معادلات را تغییر دهد.

هافبک طراح استقلال کیست؟ به نظر می رسد کادر فنی استقلال و در راس آنها محمود فکری هنوز در مورد اینکه چه بازیکنی به عنوان هافبک طراح و بازیساز در این تیم به بازی گرفته شود به جمع بندی نهایی نرسیده تا جایی که هنوز تغییرات مداومی را نیز از این جهت شاهد هستیم.

یک روز داریوش شجاعیان یک روز آرش رضاوند یک روز وریا غفوری و یک روز فرشید اسماعیلی و چه بسا سبحان خاقانی و مهاجمان استقلال در این پست به میدان رفته اند و همین امر باعث می شود تا در میانه میدان آبی پوشان یک هافبک با خصوصیات طراحی و بازیسازی نتواند با حضور مداوم و منسجم در زمین به فرم خوب خود رسیده و برای استقلال کارساز باشد.

مثلث برمودا همیشه کارساز نیست اگرچه استقلال در دو دیدار برابر پرسپولیس" و تراکتور سه نیمه را با سه مهاجم مطرح گلزن و زهردارش بازی کرد و از این دو مسابقه به چهار گل و چهار امتیاز رسید اما به نظر می رسد حضور سه مهاجم در میدان از ابتدای کار همیشه کارساز نیست چه بسا اینکه فکری در هر دیدار نیز ترکیب این نفرات را هم برهم زده و در هر مسابقه یکی از آنها را در نوک خط حمله و سایرین را با وظایف متفاوت تر از قبل راهی میدان می کند.

بنابراین تغییرات مداوم در این پست نیز باعث شده است تا استقلالی ها نتوانند در خط حمله به همه آن چیزی که می خواهند برسند و این درحالی است که مثل دیدار با سایپا نیز ناگهان بازی گره خورده و دیگر روی نیمکت بازیکنی وجود ندارد تا به عنوان اسلحه پنهان وارد زمین شده و کار را در بیاورد.

نداشتن آنالیزور قهار طی سال های گذشته استقلالی ها از آنالیزورهای خوبی مثل مجید صالح یا صالح مصطفوی و سایرین استفاده کردند و در برهه های زمانی مختلف با حضور این افراد حتی موفقیت هایی نیز به دست آمده است، با این حال به نظر می رسد این تیم در ترکیب کادر فنی این فصل خود آنالیزور ندارد تا سبک بازی حریفان را شناخته و آن را برای کادر فنی و سرمربی به منظور بازی خوانی آنها در قبل و حین بازی آماده کند.

به طور مثال در همین بازی با سایپا مشخص بود که شاگردان ابراهیم صادقی با تجمع در خط میانی میدان کار را برای مهاجمان استقلال سخت کرده و عرصه را برای این تیم تنگ خواهند کرد و این سبک بازی از ابتدای فصل در دستور کار سایپایی ها قرار داشته است و این درحالی است که اگر سایپا به خوبی آنالیز شده و تفکرات کادر فنی این تیم برای کادر فنی استقلال شناخته می شد شاید در بازی روز شنبه استقلالی ها به جای گذاشتن سه مهاجم از یک هافبک مثل فرشید اسماعیلی یا آرش رضاوند برای تقابل و جنگ میانه میدان در مقابل هافبک های سایپا استفاده می کرد.

می گویند مشت نمونه خروار است و همین یک مثال نشان می دهد که استقلالی ها در فصل جاری از آنالیزور کاربلد و قهار بهره نبرده اند و یکی دیگر از نقاط ضعفی که باعث شده است تا ثبات فنی و تاکتیکی از این تیم گرفته شود به همین موضوع بر می گردد.

تغییرات زیاد پاشنه آشیل استقلال اگرچه استقلال خوب بازی نمی کند اما خوب امتیاز گرفته و بالانشین است اما همان طور که پیش تر ذکر کردیم بزرگ ترین مشکل این تیم به تغییرات مداوم و جابه جایی هایی که در ترکیب استقلال شاهد آن هستیم مربوط می شود و چه بسا اگر این تیم پرمهره و با کیفیت که از این لحاظ یکی از بهترین های ایران محسوب می شود خیلی زود به انسجام و ترکیب اصلی خود توسط کادر فنی رسیده و بتواند مثل گذشته حداقل مثل فصل نوزدهم از لحاظ ترکیب تیمی به ثبات برسد، شاید بسیاری از مشکلات این تیم هم مرتفع شده و در ادامه بازی زیبا و تماشاگرپسند به بازی نتیجه گرایانه این تیم اضافه شود.

با این حال اگرچه خود بازیکنان و کادر فنی این تیم هم قبول دارند استقلال با این مهره های باکیفیت باید بهتر از اینها بازی کند اما همان اندازه نیز مجموعه عوامل این تیم معتقدند استقلال به اندازه نتایجی که گرفته و امتیازاتی که کسب کرده حمایت نمی شود و فقط در صورت حمایت است که آبی پوشان می توانند به ناکامی 8 ساله پایان بدهند .

البته از اردوی استقلال نیز خبر می رسد بعضا هستند افرادی که نسبت به تاکتیک ها و امور فنی تیم انتقادهایی را مطرح کرده و اعتقاد دارند استقلال نسبت به آن چیزی که باید و آن مهره هایی که دارد فوتبال خوبی ارائه نمی کند و باید هرچه سریع تر تغییرات فنی و تاکتیکی در این تیم شکل بگیرد تا مثل گذشته این تیم پرافتخار بتواند هوادارانش را از اجرای یک فوتبال هجومی که با پیروزی های پرگل همراه می شود سیراب کند اما به نظر می رسد مرغ کادرفنی هم یک پا دارد و آنها نیز هیچ گاه صدای اعتراض ها را نشنیده و اعتقادی به تقویت نیمکت و مباحث فنی ندارند.

با این حال اگر اوضاع به همین منوال باقی بماند، شاید این موفقیت ها و صدرنشینی ها نیز تداوم نداشته و استقلال دوباره روزهای نزولی را در آینده نزدیک به چشم ببیند.


کلید واژه ها: استقلال - پاشنه آشیل - تیم فوتبال استقلال - بازیکنان - روزنامه - فوتبال استقلال - بازی - امتیاز - آنالیز - هفته دوازدهم - دیدار - تیم فوتبال - پایان هفته - انتقادات - آشیل - صدرنشینی - هواداران - فکری - فوتبال - مناسب - نمایش - سایپا - میدان - پایان - رقابت - امسال - قرار - زیبا - نشان - ظاهر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح و ادمین سایت در شرکت کسا ملک در اصفهان

جباری: انتخاب الهامی برای استقلال یک نگاه فنی است!

داربی جوانان استقلال و پرسپولیس از شبکه امید پخش می شود

همه در انتظار تصمیم نهایی داوید آلابا

صالحی امیری: تلاش داریم روح اخلاق و فرهنگ را در ورزش بدمیم

اظهار نظر عجیب ستاره تراکتور پس از کرونایی شدن

پنجعلی: سیدجلال جواهر پرسپولیس است

شنبه؛ آغاز مسابقات اسکیت هاکی روی یخ یادواره شهید سلیمانی

اظهار نظر عجیب ستاره تراکتور پس از کرونایی شدن

پورحمیدی به تراکتور پیوست

پورحمیدی به تراکتور پیوست

می توانیم با الهامی مشکلات استقلال را حل کنیم

رونمایی از سردیس سهراب مرادی/ قهرمان المپیک آپارتمانش را تحویل گرفت

درخواست میلیاردی، مانع تراکتوری شدن کیانی

ایکیوسان پرسپولیس را بشناسید ؛ روز خوب سیامک نعمتی پرسپولیس در آزادی

باشگاه تراکتور: کیانی پیشنهاد 7 میلیاردی ما را نپذیرفت

مربی استقلال به باشگاه رفت

همه در انتظار تصمیم نهایی داوید آلابا

رحیمی: کیانی برای یک فصل 9 میلیارد می خواست

اتهام جنجالی به مربی پرسپولیس درباره عیسی آل کثیر

خط و نشان محمود خوردبین برای حریفان : این پرسپولیس چند هفته زودتر قهرمان لیگ می شود

دبیر از بیمارستان ترخیص و راهی اردوی تیم ملی کشتی شد

اضافه شدن یک مدعی جدی به وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد

جالب ترین خبر از اتاق مدیرعامل استقلال رسید

گوئریرو مصدوم شد

قرارداد استقلال و مجیدی در دفتر رییس هیات مدیره امضا می شود

رد پیشنهاد 7 میلیاردی تراکتور از سوی کیانی

اخبار ورزشی شبکه سه سیما؛ 13 اسفند

8 نکته از هفته شانزدهم لیگ برتر

آرش برهانی : با فکری آمده ام ، با او هم می روم

جباری: می توانیم با الهامی مشکلات استقلال را حل کنیم

اظهارات پپ در خصوص انتخابات بارسا

مسابقات کشوری سه گانه به میزبانی هرمز برگزار می شود

پیرلو: شروع آهسته مان مقابل اسپتزیا بیشتر خستگی جسمی بود تا روانی

باشگاه تراکتور: کیانی پیشنهاد 7 میلیاردی ما را نپذیرفت

صالحی امیری: تلاش داریم روح اخلاق و فرهنگ را در ورزش بدمیم

وقتی مس نتوانست ماموریتش را مقابل استقلال کامل کند

محرز: در 10 دقیقه آخر بهترکارکردیم و برنده شدیم

طراوت ورزشی با کاشت نهال در سمنان

دلیل عدم جذب مهدی کیانی توسط تراکتور چه بود؟

وقتی مس نتوانست ماموریتش را مقابل استقلال کامل کند

دلیل جدایی سعید مهری از تراکتور

قهوه تلخ برای پرسپولیس!

جباری: می توانیم با الهامی مشکلات استقلال را حل کنیم/ سرمربی نباید با فضای مجازی انتخاب شود

عکس | تماس مدیران استقلال با مجتبی جباری | واکنش 8 شاکی به مربیگری روی نیمکت آبی ها

رضایت گل گهر برای صدور رضایت نامه قلعه نویی

عقد قرارداد با مجیدی خارج از باشگاه استقلال؟

جلسات شبانه قلعه نویی برای حضور در استقلال

حضور دستیار فکری در تمرین استقلال/ جدایی برهانی هم قطعی شد

مصاحبه ها و رفتارهای نامناسب چند بازیکن استقلال جنجالی شد

آنچه پرسپولیس داشت و استقلال فکری نداشت

مجتبی جباری: قبول کردم دستیار ساکت الهامی باشم

حضور یکی از دستیاران فکری در تمرین استقلال

جدایی آرش برهانی قطعی شد

چراغ سبز قلعه نویی برای حضور در استقلال

استخدام کارگر ساده در شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا در تهران

رسمی؛ پورحمیدی به تراکتور پیوست

سه گزینه نهایی در جلسه واتساپی هیئت مدیره

حقابه تالاب ها بایدمقدم بر حقابه صنعت و کشاورزی باشد

اندی ماری: بعد از هر باخت می گویند تمام شده ای، بازنشسته شو

جباری: الهامی از طرف استقلال با من تماس گرفت

مهاجم پرسپولیس منتظر نامه فیفا

جمع بندی هیئت مدیره برای سرمربیگری این شخص در استقلال

دلیل اصلی رد صلاحیت بهاروند فاش شد

هم قسم شدن بازیکنان بارسا و گریه در رختکن

آبی پوشان مشتری جدید ستاره مدنظر پرسپولیس ؛ فرشاد فرجی در دوراهی

خوردبین: برد، برد است!

درخواست میلیاردی، مانع تراکتوری شدن کیانی

حضور 2 آزادکار تیم ملی ایران در رقابت های کشتی ایتالیا

فوری: فکری از سرمربیگری استقلال برکنار شد

ادعای جالب ستاره پرسپولیسی

هم قسم شدن بازیکنان بارسلونا و گریه در رختکن

16 اسفند، برنامه تلویزیونی پایان ناباروری

ثبت نام پرسپولیس ها برای لیگ قهرمانان

امیدهای رئال مادرید برای تکرار قهرمانی کاهش یافت

عقد قرارداد با مجیدی خارج از محل باشگاه

ادعای جالب ستاره پرسپولیسی

ببینید | حمله وکیل سابق پرسپولیس به یحیی گل محمدی

تیم ملی تکواندو زنان ایران به ترکیه می رود

مهاجم پرسپولیس منتظر نامه فیفا

جباری: انتخاب الهامی برای استقلال یک نگاه فنی است!

انتخابات فدراسیون فوتبال؛ برخی رای خود را فروختند تا...

جدایی آرش برهانی قطعی شد

بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال کلید خورد

از تمرین امروز استقلال چه خبر؟

پیام وریا غفوری برای محمود فکری

شاگرد سابق یحیی در نزدیکی پرسپولیس

قلعه نویی برای حضور در استقلال اوکی داد!

علی نژاد: مرگ سیامند رحمان غیرمنتظره بود

ببینید: آرزوی موفقیت منچستری ها برای زلاتان!

برهانی: با فکری آمدم، با او هم رفتم/ از هواداران عذرخواهی می کنم/اگر حرف هایم به نفع استقلال باشد می زنم

آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره بین المللی بازی های رایانه ای

اندی ماری: بعد از هر باخت می گویند تمام شده ای، بازنشسته شو

زمان رونمایی از لباس کاروان ایران در المپیک توکیو مشخص شد

داربی جوانان استقلال و پرسپولیس از شبکه امید پخش می شود

واکنش سرمربی سابق بایرن به مرگ زلاتکو کرانچار

برهانی: با فکری آمدم، با او هم رفتم/ از هواداران عذرخواهی می کنم/اگر حرف هایم به نفع استقلال باشد می زنم

واکنش سرمربی سابق بایرن به مرگ زلاتکو کرانچار

برای سیدجلال حسینی ؛ لطفاً خداحافظی نکن!

پیگیری مشکلات ورزشی هفشجان

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری

ضعف آنالیز و تغییر، پاشنه آشیل تیم فکری