موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - هيئت وزيران - هواداران پرسپوليس - نقل و انتقالات - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - فولاد گل گهر سيرجان - اصغري - بوخوم آلمان - مناسب سازي - تبليغات كانديداها - لوازم خانگي قاچاق - نفت ونزوئلا - ارزش غذايي - فرمانداري دشتستان - بارش پراكنده برف - شهريار - نشريه خمش - بسته اخبار علم و فناوري

مطالب مرتبط:
گزارش تصویری: تمرینات شاگردان قلعه نویی پس از شکست برابر تراکتور
هدیه سه امتیازی خورشیدی به تراکتور؛ وقتی داور گل سالم گل گهر را ندید (گزارش+ ویدیو)
بارش برف در ارتفاعات چالوس/ گزارش تصویری
گزارشگری مهرداد میناوند در کنار علی انصاریان+فیلم
گزارشگری مهرداد میناوند در کنار علی انصاریان+فیلم
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 07:302021-01-25سياسي

بایدها و نبایدهای گزارشگری درباره خودکشی/ با دقت گزارش کنید اما...


یکی از خطاهای رایج در توصیف خودکشی این است که آن را تصمیم مستقل و به ظاهر عادی یک فرد تصویر می کنند و سپس به این بهانه که باید به تصمیم فرد احترام گذاشت از بحث درباره آن و گزارش دلایل آن طفره  می روند.

- درحالی که در اکثریت قریب به اتفاق موارد خودکشی تصمیمی نیست که در شرایط عادی و بر اساس فضای ذهنی رایج اتخاذشده باشد.

بلکه تصمیمی است که در انتهای جاده ای طولانی از عوامل رخ می دهد.

پوریا ناظمی: شاید گزارش کردن هیچ داستانی به اندازه داستان خودکشی افراد برای رسانه های متعهد چالش برانگیز نباشد.

از یک سو رسانه درباره گزارش حقیقت و واقعیت به مردم مسئول است.

پنهان کردن عمدی خبر خودکشی افراد با مسئولیت ارائه تصویری واقعی از جامعه به مردم و بیان مشکلات و مسائل موجود در آن، نقض وظیفه ذاتی و مهم رسانه است.

از سوی دیگر برخی از روانشناسان و کسانی که درباره سلامت اجتماعی و بحران های اجتماعی تحقیق می کنند نسبت به نحوه پوشش – یا در مواردی حتی پوشش – خودکشی در رسانه ها نگرانی دارند.

آن ها به طور خاص در مورد دو اثر جنبی این پوشش یعنی معرفی راه ها و روش های خودکشی و از سوی دیگر پدیده ای به نام اثر تشویقی خودکشی در میان مردن بعد از مطالعه داستان خودکشی افراد دیگر و به طور خاص چهره های شناخته شده هشدار می دهند.

وظیفه روزنامه نگار در این میان چیست؟ آیا باید در چنین داستانی روزنامه نگار خود را تا حد امکان از داستان دور کند و به گزارش سایت قطره و به نقل ازواقعیت بدون کم وزیاد و بدون دخالت دادن احساسش بپردازد؟ آیا باید روزنامه نگار خود را به عنوان عاملی در شکل دادن به فضای اجتماعی دیده و بیشتر از اینکه به فکر گزارش واقعیت به مردم باشد، به عوارض جنبی ناشی از چنین گزارشی فکر کند؟ جواب قطعی وجود ندارد اما شاید راه حل درجایی میان این دو دیدگاه قرار داشته باشد و در چنین گزارشگری لازم باشد کمی از دو مسیر را کنار هم طی کرد.

در حوزه مطالعات رسانه یکی از مهم ترین موضوعاتی که موردبحث و بررسی و کاوش و نقد قرارگرفته است مساله پوشش و گزارش بیماری های ذهنی و روانی و به طور خاص مساله خودکشی است.

یکی از چالش هایی که پرداختن به مساله خودکشی را دشوار می کند ماهیت چندگانه این پدیده است.

از یک سو زمانی که کسی تصمیم به خودکشی می گیرد این موضوعی به شدت شخصی است.

فارغ از رواج این پدیده در جامعه، عملاً داستان هر فرد منحصربه فرد است و نمی توان با رویکردی عمومی به سراغ آن رفت.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که بیش از 90 درصد موارد خودکشی به نوعی وابسته به سایر معضلات مربوط به بیماری های روان و ذهن است.

افسردگی بازیگر اصلی این داستان است و هرکسی که تاکنون با افسردگی یا گزارش از آن و مطالعه آن سروکار داشته باشد می تواند تصدیق، کند که افسردگی در افراد مختلف بروزهای مختلف و دلایل مختلف دارد.

از سوی دیگر خودکشی در خلأ اتفاق نمی افتد.

مجموعه ای از دلایل اجتماعی وجود دارد که تقریباً در همه موارد مختلف، در مسیری که درنهایت منجر به تصمیم خودکشی فرد می شود نقش ایفا می کنند.

هر یک از آن ها اگر مهار یا هدایت می شد خروجی برای فرد می توانست متفاوت باشد.

یکی از خطاهای رایج در توصیف خودکشی این است که آن را تصمیم مستقل و به ظاهر عادی یک فرد تصویر می کنند و سپس به این بهانه که باید به تصمیم فرد احترام گذاشت از بحث درباره آن و گزارش دلایل آن طفره می روند.

درحالی که در اکثریت قریب به اتفاق موارد خودکشی تصمیمی نیست که در شرایط عادی و بر اساس فضای ذهنی رایج اتخاذشده باشد.

بلکه تصمیمی است که در انتهای جاده ای طولانی از عوامل رخ می دهد.

سویه دیگری در این داستان، تأثیر خودکشی در جامعه و افراد بازمانده است.

خودکشی که شاید شخصی ترین تصمیم یک فرد باشد درنهایت اثراتش محدود و مختص آن فرد باقی نمی ماند.

جامعه به طور کل به شکل گسترده ای تحت تأثیر قرار می گیرد.

کسانی ممکن است با دیدن این خبرها و رواج آن و به خصوص زمانی که رسانه ها به بزرگداشت آن می پردازند، بر تصمیم خود در خودکشی مصمم تر شوند و از سوی دیگر رفتن ناگهانی – برای افرادی که از جزییات روندی که منجر به رسیدن به این تصمیم برای فرد شده است بی خبرند – با سوگ و افسردگی ناشی از چنین فقدانی دست وپنجه نرم خواهند کرد.

خودکشی درنهایت ناشی از ده ها عامل، سیاسی ،اقتصادی، فرهنگی، بیماری های روان و فشارهای عصبی و حتی مدل های آموزشی است که شاید هیچ یک به تنهایی عامل قطعی چنین تصمیمی نباشند اما در زنجیره دلایل نقش بازی کرده اند.

همین چالش ها باعث شده است که نهادهای مختلف به بررسی و مطالعه دائمی این پدیده و پوشش آن در رسانه بپردازند و توصیه هایی را مطرح کنند.

در اکثر موارد همین ماهیت متفاوت و منحصربه فرد خودکشی ها است که باعث می شود برخی از نهادهای حرفه ای رسانه ای حتی از اعلام راهنمای پوشش خودکشی خودداری کنند و به جای آن توصیه هایی را برای خبرنگاران ارائه کنند که بسته به هر پرونده خبرنگار با در نظر گرفتن اصول روزنامه نگاری از آن ها کمک بگیرد و سعی کند گزارشش دقیق تر و کم خطرتر باشد.

گزارش کنید اما.

یکی از توصیه های عمومی گزارش خودکشی برای روزنامه نگارها در شکل کلی و قالبی عمومی این است که : با دقت خودکشی را آن گونه که اتفاق افتاده است، گزارش کنید اما در تمام مدت گزارشگری مراقب باشید که اثرات منفی جنبی آن به حداقل ممکن برسد.

شاید این توصیه به نظر کلی برسد اما برخی از توصیه ها شاید بتواند مفهوم آن را کمی روشن تر کند.

ضمن اطمینان از دقت گزارش خود میان آسیب و سود احتمالی ناشی از آن رد هر مرحله از گزارشگری قضاوت کنید.

در رشته های مختلف و موضوعات مختلف روزنامه نگاری امکان بروز آسیب های ناخواسته در اثر آن گزارش وجود دارد.

برخی از روانشناسان و مددکاران اجتماعی در موضوع خودکشی با توجه به چنین آسیب های احتمالی توصیه می کنند که اصولاً درباره دلیل مرگ – اگر خودکشی – بود حرفی نزنید.

سکوت کنید و بگذرید.

چنین دیدگاهی از دید حرفه ای ژورنالیسم که بر اساس گزارش فکت و واقعیت آن گونه که هست به جامعه تأکید دارد قابل قبول نیست.

خودکشی با همه حاشیه هایی که دارد مساله ای واقعی در جامعه است.

پنهان کردن صورت مساله نمی تواند وجود آن را زیر سؤال ببرد و عدم اطلاع جامعه از عمق بحرانی موجود تنها به تشدید آن کمک می کند.

از سوی دیگر توصیه رایج به روزنامه نگاران که در فرآیند گزارش گری خود باعث آسیب نشوید، هم توصیه ای است که رعایت افراطی آن به معنی خلع ید گزارشگران از بازتاب دادن واقعیت های جامعه به مخاطب و خیانت به مسئولیت خود در قبال فکت و مخاطب دارد.

حتی درجایی مانند رشته پزشکی که پزشکان قسم می خورند باعث آسیبی جسمی به بیماران خود نشوند، این توصیه ای مطلق نیست.

جراحی که اقدام به انجام عملی پرمخاطره بر روی بیمار خود می کند، می داند که گاهی چنین مداخله های پزشکی می تواند دارای ریسک و خطر باشد.

اگر عفونت در پای یا اندامی رشد کرده باشد و در حال رشد بیشتر باشد، قطع کردن آن عضو در حالیکه قطعاً آسیبی به فرد خواهد بود اما جان او را نجات می دهد.

کاری که او می کند این است که ضمن توضیح این خطرات به مخاطبش درنهایت به این جمع بندی می رسد که آیا آسیب های ناشی از کارش درمجموع، بر اساس بهترین داده های موجود، بر سود ناشی از آن اقدام فزونی می گیرد یا نه.

شاید این مسیر معقولی برای ارزش گذاری روی بخش های مختلف گزارشگری از خودکشی باشد.

کدام جزییات اهمیت دارد؟ آیا آنچه در گزارش خود از خودکشی می آوریم، اولاً برای داستان ما ضروری است یا بخش هایی از آن را تنها برای جلب مخاطب بیشتر یا احساسی تر کردن داستان بیان می کنیم؟ آیا اشاره به برخی از جزییات تأثیری بر داستان اصلی دارد؟ یا می توان با برداشتن آن ها میزان خطرات احتمالی را کاهش داد بدون اینکه اصل داستان آسیبی ببیند.

برای مثال جزییات دقیق نحوه خودکشی، به خصوص زمانی که فرد درگذشته از روش های غیرعادی برای خودکشی استفاده کرده است هیچ تأثیری در انتقال پیام و داستان شما ندارد اما تنها نتیجه اش این است که این راه حل را به دیگران معرفی کند.

همان طور که در خبر مثلاً دستگیری یک تروریست که اقدام به ساخت نوعی بمب خانگی کرده بود، ما ضمن اینکه از اقدام او و ساخت بمب با وسایل در دسترس عموم می نویسیم اما از بیان جزییات فنی نحوه ساختن این بمب خودداری می کنیم که مبادا افراد دیگری از آن استفاده کرده و آن روش را تقلید کنند در مورد خودکشی هم همین است.

ما می توانیم به روش کلی خودکشی اشاره کنیم بدون اینکه وارد جزییات شویم و عملاً راه و مسیری تازه برای اقدام به خودکشی در اختیار کسانی که در آستانه این تصمیم قرار دارند اتفاق نیفتد.

بقیه جزییات داستان هم مشابه این موضوع است.

برای مثال بسیاری از کسانی که اقدام به خودکشی می کنند اقدام به نوشتن یادداشت های خداحافظی می کنند.

باید به یاد داشته باشیم که این یادداشت ها عمدتاً زمانی نوشته شده که فرد در آخرین مرحله مسیر خود به سوی خودکشی قرار داشته است.

او بر مبنای موقعیت ذهنی خود از تصمیمش دفاع و دلایل آن را بیان می کند.

آیا ما باید متن این یادداشت ها را به طور کامل منتشر کنیم؟ اجماع عمومی این است که نه! ما می توانیم به گفتن اینکه فرد یادداشتی برای بازماندگانش باقی گذاشته و در آن دلایل تصمیم خود را توضیح داده است بسنده کنیم.

اما به یاد داشته باشیم آن دلایل در شرایط خاص ذهنی فرد گرفته شده است در امتداد همان مسیر مستقل به فردی که تنها برای او در آن موقعیت و با آن تجربه ممکن است معنی داشته باشد.

وقتی چنین یادداشتی به خصوص زمانی که دربردارنده مفهوم های احساسی است به طور کامل منتشر می شود ممکن است برای خواننده عمومی که با شرایط آن فرد آشنایی ندارد به نوعی توجیه و تشویق به خودکشی به شمار برود.

عمل خودکشی را تطهیر کرده و حتی به آن تشویق کند.

به خصوص وقتی آن فرد چهره آشنا و تأثیرگذاری است.

واگیرداری خودکشی یکی از دلایلی که به خصوص جامعه روانشناسی در استدلال به محدودیت و حتی منع خبر خودکشی به آن استدلال می کند پدیده ای است که از آن به واگیردار بودن خودکشی اشاره می شود.

به این معنی که بر اساس داده های موجود به نظر می رسد هر باری که ما خبری از خودکشی به خصوص در میان چهره های شناخته شده منتشر می کنیم در بازه زمانی کوتاهی پس از آن شاهد افزایش تعداد خودکشی های مشابه هستیم.

برخی از تحقیقات نشان می دهد بعد از انتشار خبر خودکشی به چهره های نامدار یا ستاره ها و به خصوص گزارش احساسی و پر آب وتاب و حتی تحسین برانگیز از خودکشی ایشان درصد خودکشی در بازه زمانی بعدازآن حادثه تا درصدهای دورقمی افزایش پیدا می کند.

با این وجود این داده ها تصویر کامل را روایت نمی کند.

بیشتر بخوانید: کسی که مرگ خودخواسته را انتخاب می کند نه ضعیف است و نه قهرمان" بر اساس برخی از تخمین های جهانی در هر سال 800 هزار مورد خودکشی در جهان گزارش می شود که چیزی بیش از سه برابر میانگین کسانی است که در کل نبردهای نظامی در جهان جان خود را از دست می دهند.

در فاصله سال های 2000 تا 2018، میزان گزارش گری درباره خودکشی ها در رسانه ها هم ازنظر حجم و هم ازنظر عمق رشد چشمگیری داشته است اما در همین بازه تحقیقات نشان می دهد تعداد کل خودکشی ها در بازه هشت ساله 29% کاهش یافته است.

تحقیقی که نتایج آن در ژورنال پزشکی نیو انگلند منتشر شده بود نشان می دهد که مساله تأثیرپذیری یا واگیرداری خبر خودکشی تنها یکی از چهار عاملی است که علاوه بر تجربیات شخصی بر تأثیر در نرخ خودکشی مؤثر است.

بنابراین توصیه به منع یکی از این عوامل و بی توجهی به سایر عوامل مؤثر شاید نگاه درستی نباشد.

ضمن اینکه تحقیقات دیگر نشان می دهد گزارشگری دقیق از خودکشی که در آن به عوامل زیرساختی این پدیده مانند افسردگی و سایر بیماری های ذهنی، شرایط اقتصادی، محدودیت ها و غیره اشاره می کند و آن ها را از سایه خارج کرده در کانون توجه می گذارد منجر به تلاش برای آگاهی از این زمینه ها، تلاش برای بهبود آن ها و درنهایت کاهش نرخ کلی خودکشی می شود.

بدین ترتیب تفکر و توصیه عدم گزارش درباره خودکشی یا پنهان کردن آن نه تنها برخلاف اصول روزنامه نگاری است که به نظر می رسد درنهایت منجر به بدتر شدن موضوع می شود.

پرهیز از باشکوه، شجاعانه یا مثبت تصویر کردن خودکشی ما در روزنامه نگاری این توان را داریم که درحالی که زندگی فردی که خودکشی کرده است را گرامی بداریم از بخش های مثبت و درخشان زندگی او بگوییم و هم زمان مشکلاتی که احتمالاً او با آن دست به گریبان بوده است که درنهایت منجر به این تصمیم شده را بکاویم، اما هم زمان از ارزشمند بودن، درخشان بودن، شجاعانه یا قهرمانانه بودن تصمیم خودکشی پرهیز کنیم.

این یکی از خطرات بدیهی است که در جریان گزارشگری از خودکشی وجود دارد ارائه تصویری احساسی یا بزرگداشت عمل خودکشی است که اولاً باعث می شود در ذهن مخاطب اصل این عمل ارزشمند و مثبت تلقی شود و از آن مهم تر ذهن او را از مجموعه عواملی که در پشت سر این رویداد قرار داشته و منجر به آن شده است دور کند و حتی برای کسانی که ممکن است در آستانه این تصمیم باشند نیروی نهایی برای عملی کردن تصمیمشان را وارد کند.

چندی پیش در یک مورد از گزارش های خودکشی یکی از شخصیت ها یکی از رسانه ها ما برای توصیف مرگ فرد مور نظر که خودکشی کرده بود، از بیت معروف حافظ استفاده کرده بود: گویی از صحبت ما نیک به تنگ آمده بود.

بار بربست و به گردش نرسیدیم و برفت.

این بیت که در اصل درباره فراغ گفته شده است در اینجا ممکن است خودکشی را به رفتاری حاصل انتخاب مطلق تصویر کند و چهره ای مثبت از آن به تصویر بکشد.

باید مراقب استفاده از ابیات و ارجاعات ادبی در این وارد باشیم.

فراموش نکنیم خودکشی درنهایت منجر به خسران و فقدان است و چیزی نیست که برایش جشن بگیریم و بزرگ بداریمش.

این با بزرگداشت شخص فوت شده تفاوت دارد.

پیچیدگی موضوع را نادیده نگیریم گاهی قصد ما گزارش از یک رویداد خودکشی خاص نیست بلکه به مجموعه ای از این موارد می پردازیم.

بد نیست به یاد داشته باشیم که موضوع زوایای مختلفی دارد.

قرار دادن فرآیند خودکشی چه در قالب موضوعی فردی یا موضوعی اجتماعی، در مقیاس و چشم اندازی بزرگ تر می تواند تصویر درست تری به ما بدهد، از بار احساسی فوری آن کم کند و به موضوع در قالبی دقیق تر بپردازد.

برای مثال گروهی از روزنامه نگاران روزنامه گلوب اند میل برای بررسی موضوع خودکشی در بین سربازان بازگشته از جنگ عراق در کانادا پروژه ای سه سال و نیمه را انجام دادند.

در این پروژه آن ها نه تنها به بررسی 31 مورد خودکشی در بین سربازان ازجنگ برگشته پرداختند اما هم زمان به سراغ کسانی رفتند که تصمیم به این کار گرفته و درنهایت با استفاده از کمک های نهادها، کمک دوستان و بستگان یا به هر دلیل دیگری از این روند برگشته و تصمیمشان را اجرایی نکرده اند.

بدین ترتیب به خواننده و کسان دیگری که در این مسیر قرار داشتند نشان می دادند که این تنها گزینه ممکن نیست.

نکته دیگری که به خصوص در این روزها با آن مواجه هستیم، روی دادن پدیده پیچیده خودکشی درون موقعیت پیچیده تر بحران دیگری است.

برای مثال گزارش از خودکشی پس از فاجعه ای مانند زلزله یا سیل، یا برای مثال خودکشی در دوره همه گیری ویروسی.

در این موارد احتمال و تمایل بالایی وجود دارد که بلافاصله بر نقش بحران بزرگ تر بر تصمیم خودکشی تأکید شود.

درحالی که چنین بحرانی هایی ممکن است زمینه ای برای رسیدن فرد به این تصمیم باشند اما باید در نظر داشت که همیشه این موضوع مصداق ندارد، اگر بدون دلیل و سند به طور طبیعی این ارتباط را در ذهن مخاطب ایجاد کنیم بعید نیست که به نوعی توجیه برای اقدام به این عمل به بهانه بحرانی دیگر را پیش روی او گذاشته ایم.

چه کسی باید این موضوع را گزارش کند این سوال به نظر ساده است اما جواب ساده ای ندارد.

وقتی حادثه ای رخ می دهد چه کسی در تحریریه باید به این موضع بپردازد؟ آیا برای مثال خبرنگاران اجتماعی باید موضوع را پوشش دهند؟ یا خبرنگاران حوادث؟ در سال های اخیر توصیه عمومی مطرح شده است که گزارش درباره خودکشی را به خبرنگاران سلامت واگذار کنید.

استدلال بر این است که آن ها آشنایی بیشتری به طور خاص با بیماری های روان و ذهن دارند.

اما این توصیه کارآمدی نیست.

در مواردی دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران حوادث راحت تر است.

خبرنگاران اجتماعی امکان بیشتری برای قرار دادن داستان در چشم اندازی بزرگ تر دارند و اگر برای مثل فرد فوت شده هنرمندی باشد شاید گروه هنر، توانایی بهتری برای پوشش داستان زندگی او داشته باشد.

شاید راه حل مناسب در این باشد که در چنین داستانی با چنین جنبه های مختلف و پیچیده کاری به شکل گروهی صورت بگیرد و همکاری بین گروه های مختلف تحریریه در پوشش آن اتفاق بیفتد.

امروز بیش از هرزمانی داستان ها ما چندوجهی و درهم تنیده سات.

همکاری میان این افراد با تخصص های خود می تواند داستان نهایی را دقیق تر ، کم خطرتر، مؤثرتر و از خطا مصون تر بدارد.

باوجود همه این بحث ها مجموعه نهادهای رسانه های و سلامت، در مورد برخی از موارد توصیه های ساده ای را مطرح می کنند که در اغلب موارد قابل اجرا است و می توان آن ها را در قالب پیشنهادی از کدرهایی که باید کرد و نباید کرد طبق بندی کرد بخشی از این توصیه ها به این شرح است: چه کارهایی را انجام دهیم · درباره خودکشی بنویسید و آن را سانسور نکنید اما این کار را مسئولانه انجام دهید؛ · به تأثیری که گزارش شما بر کسانی که به فکر خودکشی هستند، خانواده و دوستان و بازماندگان شخص درگذشته و همچنین خبرنگاری که گزارش را آماده میکند فکر کنید؛ · به این فکر کنید که آیا این مرگ خاص دارای ارزش های خبری است؟ یا شما تنها قصد دارید به دلیل خودکشی بودن از آن موضوعی بسازید که مخاطب بیشتری جذب کند؟؛ · به مسائل وسیع تر اجتماعی حول وحوش حادثه و پدیده خودکشی نگاه کنید؛ · به حریم خصوصی و عزاداری و سوگواری بستگان و سایر بازماندگان خودکشی احترام بگذارید؛ · حتماً به کسان دیگری که ممکن است به فکر خودکشی باشند درباره با مسیرهایی که می توانند کمک بگیرند یادآوری کنید؛ · از واژه های ساده استفاده کنید و از استفاده از واژه های تخصصی، پیچیده یا دارای ابهام خودداری کنید؛ · حتماً در همه داستان ها به فهرستی از منابع، لینک ها و تلفن های یا مراکزی که افرادی که در آستانه خودکشی هستند می توانند از آن ها کمک بگیرند یا بازماندگان ممکن است بتوانند از آن ها دریافت کمک کنند اشاره کنید؛ · در گزارش خود به نشانه هایی که ممکن است خبر از در پیش بودن خودکشی داشته باشد اشاره کنید تا دوستان و بستگان فرد بتوانند آن را شناسایی کنند.

چه کارهایی نکنیم · اقدام به خودکشی را رمانتیزه نکنید و آن را به عنوان تنها راه حل ممکن برای مسائل و مشکلات شخص بیان نکنید؛ · به جزییات عملی نحوه خودکشی نپردازید؛ · هیچ تفسیر تک بعدی و غیر انتقادی از دلیل رخ دادن خودکشی را نپذیرید و منتشر نکنید.

عمدتاً دلایل اینکه فردی به زندگی اش پایان می دهد مساله ای پیچیده و حاصل دلایل درهم تنیده است؛ · به شدت مراقب باشید که تا داستان خودکشی را با پدیده های مشابه دیگر در هم نیامیزید.

خودکشی با موضوع پایان خودخواسته یا کمک به پایان خودخواسته زندگی بیماران لاعلاج که از آن به اتانوزی یاد می شود تفاوت بنیادی دارد.

گاه در بحث خودکشی برخی از خبرنگاران به حقوق فرد در خودکشی استناد می کنند که درواقع ارجاعش به مساله اتانوزی است و نه خودکشی؛ · خودکشی را در قالب پدیده ای معرفی کنید که در اکثریت نزدیک به مطلق موارد، حاصل از پیشروی بیماری و ناآرامی ذهن و روان است و در صورت توجه زودتر قابل جلوگیری است؛ · از انتشار متن یادداشت افراد فوت شده درباره خودکشی شان بدون در نظر گرفتن و بررسی دقیق عواقب آن، دلیل انتشار و در نظر گرفتن ملاحظات خانواده درگذشته خودداری کنید؛ · از به کار بردن و اشاره به خودکشی در همه داستان های مربوط به بیماری های ذهنی خودداری کنید؛ · از به کار بردن عبارتی مانند ارتکاب به خودکشی خودداری کنید.

این واژه بیشتر معطوف به ارتباطی تاریخ گذشته است که میان خودکشی و مساله غیرقانونی بودن یا غیراخلاقی بودن آن ایجاد می شد.

تحمیل چنین تصوری از خودکشی یا تلقین غیراخلاقی بودن فکر کردن یا دست زدن به آن یا غیرقانونی بودن ممکن است مانعی در راه کسانی ایجاد کند که دنبال کمک گرفتن هستند اما از ترس استیگما یا بدنامی ناشی از این موضوع از کمک خواستن پرهیز می کنند؛ · از استفاده از صفت هایی که خودکشی را به دست آورد تشبیه می کند خودداری کنید.

برای مثال از استفاده از ترکیبی چون خودکشی موفق، یا عدم توفیق در خودکشی خودداری کنید؛ · از استفاده از صفات و واژه هایی که از یک سو خودکشی را امری قهرمانانه، ارزشمند یا شجاعانه تلقی می کند خودداری کنید .

در همان حال از استفاده از صفاتی که بار اخلاقی یا ارزشی منفی به آن می دهد نیز خودداری کنید برای مثال از عبارتی مانند خودکشی راه حل ترسوها است جدا پرهیز کنید.

به این دلیل که این امر تنها بر استیگما یا ننگ همراه با این مفهوم می افزاید و ممکن است مانع از کمک خواستن کسانی بشود که در این مسیر قدم بر می دارند؛ مورد آخر اما این است که خبرنگارانی که اقدام به چنین گزارش گری می کنند خود در معرض خطر هستند.

خبرنگاران به دلایل مختلف تحت فشارهای شدید روحی و روانی قرار می گیرند و به خصوص زمانی که با چنین داستان هایی مواجه می شوند ممکن است در آستانه آسیب ذهنی قرار داشته باشند.

به یاد داشته باشیم همه این توصیه ها مبنی بر اینکه چه چیزی را به مخاطب بگوییم و یا نگوییم و چطور بگوییم ،در مورد خود خبرنگاران مصداق ندارد آن ها مواد خام را بدون هر ویرایش و فیلتری می بینند.

رسانه ها و مدیران رسانه ای در همه موارد اما به طور خاص درباره کسانی که چنین گزارش هایی را تهیه می کنند باید هشیار بوده و مراقب باشند تا سلامت روانی همکارانشان به خطر نیفتد و از پیش مسیرهایی برای کمک به آن ها از جمله در اختیار داشتن روانشناسان حرفه ای را مهیا کرده باشند.

*** اگر احینا به فکر خودکشی هستید یا کسی را می شناسید که نگران خودکشی وی هستید، می توانید از نهادهای مختلفی کمک بگیرید.

در ایران اورژانس اجتماعی با تلفن 123 بیست وچهارساعته برای ارئه مشورت و کمک آماده است.

خط رایگان تلفنی 1480 مشاوره رایگان تلفنی است که بین ساعت های 6 صبح تا 9 شب می توانید با آن تماس بگیرید.

همچنین سامانه آنلاین http://moshaver.

behzisti.

ir" و همچنین مراکز بهزیستی می توانند به صورت آنلاین یا حضوری مشاوره لازم را به شما ارائه دهند.

4747
کلید واژه ها: خودکشی - گزارش - تصمیم - رسانه - سلامت اجتماعی - داستان - روانشناسان - تصویر - واقعی - افراد - پنهان کردن - مردم - عادی - داستانی - اجتماعی - واقعیت - مشکلات - طولانی - احترام - تصویری - یکی از - جامعه - شرایط - اتفاق - حقیقت - مستقل - سلامت - متعهد - مسائل - عوامل

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی خانه ریاضی استان مرکزی باید با قدرت دنبال شود

استخدام در کافی شاپ

استخدام نیروی فروش

اسکناس های جدید؛ با حافظ اما بدون صفر

نیروی کار برای فست فود صالحی

توزیع 500 بسته معیشتی به نیازمندان /افزایش تسهیلات برای تولیدکنندگان گل محمدی

کتابخانه بهترین مکان برای پرورش کودکان و نوجوانان است

آیین رونمایی از کتاب «آزادی یعنی آزادی» برگزار می شود

پیام تسلیت سرلشکر باقری در پی درگذشت جمعی از نیرو های نظامی ارتش ترکیه

معیار های شناخت حق از باطل چیست؟ +صوت

برگزاری نخستین جلسه دادگاه سرکرده های منافقین

تشکیل کارگروه پیگیری دستورهای سفر ریاست قوه قضاییه به آذربایجان غربی

لزوم تشویق مردم به حضور حداکثری در انتخابات توسط شورا ها

پزشکیان: شورای نگهبان اگر ظریف را تایید صلاحیت نکند، دیگر چه کسی را می خواهد بگذارند بیاید؟ /ظریف بیاید، قالیباف و رییسی پیروز نمی شوند

توضیحات وزیر گردشگری درباره سفرهای نوروزی/ ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی/ مصوبه های ستاد کرونا را اجرا می کنیم

خبر 20، یکشنبه 17 اسفند 99

همایش تخصصی بررسی آینده خصوصی سازی در ایران

زمینه سازی برگزاری انتخابات پرشور در پیشوا

کارگروه پیگیری دستورات سفر ریاست قوه قضاییه به آذربایجان غربی تشکیل شد

اصلاح تعرفه خدمات مهندسی در خراسان رضوی به تصویب رسید

اهداء 8 جهیزیه در پنجمین رزمایش کمک مومنانه باقرشهر

پزشکیان: شورای نگهبان اگر ظریف را تایید صلاحیت نکند، دیگر چه کسی را می خواهد بگذارند بیاید؟ /ظریف بیاید، قالیباف و رییسی پیروز نمی شوند

رفیق دوست: تنها یک سپاهی می تواند مشکلات را حل کند | سپاهی با فرد نظامی فرق دارد

آخرین تصاویر شهید همت سوار بر موتور در عملیات خیبر + عکس

واقعیت ماجرای پلمب فروشگاه به دلیل ارزان فروشی

جزییات فرمول عادلانه مجلس برای افزایش حقوق کارمندان

اسکناس های جدید؛ با حافظ اما بدون صفر

تعداد شعب اخذ رای شهرستان جهرم برای انتخابات 1400 افزایش یافت

شرکت دانش بنیان گسترش طراحان نقش الماس

استخدام کارمند خانم

استخدام مدرس تری دی مکس و وی ری در تهران

توییت کاندیدای نظامی انتخابات 1400 پس از استعفا

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت معتبر در تهران

درخواست صنعا از جامعه بین الملل برای محکومیت حملات هوایی ائتلاف سعودی

تماس تلفنی رهنورد و موسوی با محمد توسلی

دستور رییسی برای تعیین تکلیف سریع خودروهای دپو شده در انبارها

دیدن کشتی شناور روی ابرها!

10 هزارمین شماره «رسالت»

فعالیت های علمی حوزه در صدا و سیما به خوبی منعکس نمی شود

وزیر گردشگری: امسال 3 بخش سفر نوروزی خواهیم داشت

علت جدایی و ناراحتی ترامپ از دامادش مشخص شد

بازنگری فرهنگی کردها به تحکیم وحدت ملی کمک می کند

قوه قضاییه: برگزاری دادگاهی برای منافقین

مفاخر و بزرگان کرد باید معرفی شوند/ لزوم چاپ و مستندسازی خاطرات مورخین و بزرگان کُرد

نازنین زاغری آزاد شد

برکت شهید دستمرد برای دانش آموزان روستای «کرند» + تصاویر

راه اندازی خانه ریاضی استان مرکزی باید با قدرت دنبال شود

بیمه ملت، میزبان نشست کمیسیون سرمایه گذاری سندیکا بیمه گران ایران

قرارداد ریلی بین ایران و عراق امضا شد

رییسی: وضعیت انبارهای کالاهای مصادره شده نگران کننده است

لرستان به وحدت نیاز دارد/ دسته بندی و جناح بازی ممنوع!

تست کرونای 15 مسافر اماراتی مثبت شد

تعداد شعب اخذ رای شهرستان جهرم برای انتخابات سال آینده افزایش یافت

فروش در خانه

استخدام همکار خانم در دفتر پیشخوان دولت

استخدام 20نفر نیروی نگهبان کار در اصفهان و بهارستان

استخدام کادررستوران وکافی شاپ کارگر ساده تا مدیر

از انتصاب فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیا (ص) تا واکنش وزارت خارجه به صحبت های محسن رضایی

وزیر گردشگری: امیدواریم همه به تصمیم ستاد ملی کرونا پایبند باشند

بیمه ملت، میزبان نشست کمیسیون سرمایه گذاری سندیکا بیمه گران ایران

جریان سازی شبکه های خارجی از سفر پاپ به عراق

مراسم سوگواری شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع) در حرم رضوی برگزار می شود

یادی از یاران

اطلاعات پهپادهای ایرانی از انفجار کشتی اسراییلی

حرم شاهچراغ(ع)، در سوگ شهادت باب الحوائج امام موسی کاظم(ع)

سه دسته تخلف منجر به انحلال جمعیت امام علی (ع) شد

استخدام پرستار در یک کلینیک تخصصی در فرمانیه -تهران

استخدام پژوهشگر خانم در حوزه شیمی و پلیمر با مزایا در تهران

استخدام مدیر منابع انسانی در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

مدیرعامل جدید هلدینگ آتیه صبا معرفی شد

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت خدمات بیمه ای آریا آرامین در تهران

هفت «نه» مهمِ آیت الله سیستانی

رییسی: وضعیت انبار های کالا های مصادره شده نگران کننده است/ نباید کالایی 10 سال در انبار بماند

افتتاح بیست و دومین کتابخانه عمومی روستایی در گیلانغرب

حقیقت پور: علی لاریجانی هیچ فعالیت انتخاباتی ندارد

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در گروه سولیکو (کاله) در تهران

مدیرعامل جدید هلدینگ آتیه صبا معرفی شد

قالیباف: از مسأله شناسی در حوزه زنان غفلت نشود

آمریکا باید کلیه تحریمها را بدون شرط گذاری لغو کند

صداوسیما از بیل زدن باغچه خود هم عاجز است، چه رسد به مزرعه بزرگی به نام فضای مجازی

رییسی: وضعیت انبارهای کالاهای مصادره شده نگران کننده است

تصمیم نهایی درباره سفر های نوروزی با ستاد ملی کرونا است

به خانم نیازمندیم

نیروی کار در آشپزخانه

خبر خوش برای خانواده های دارای 3 فرزند

تذکر به شهردار به دلیل بی توجهی به حفظ نخستین حصار پایتخت

سردار فدوی: آثار افول آمریکا عینی شده است

«لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان» تصویب شد

هیچ جناحی اراده راه اندازی پیام رسان بومی را نداشت

وزیر گردشگری: امیدواریم همه به تصمیم ستاد ملی کرونا پایبند باشند

توییت فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سپاه پس از استعفا

قوانین بر سر راه صادرکنندگان باید روان سازی شود

محسن رفیق دوست: یک سپاهی رییس جمهور شود، با قدرت مشکلات را حل می کند

«لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان» تصویب شد

9 کتاب موضوعی شهدا منتشر می شود

قالیباف: نگاه لااُبالی مدرن و متحجرانه، دو تهدید نسبت به زنان است

8 هزار نفر در خراسان شمالی به پویش ایران مهربان پیوستند

فردا افتتاح ویدیو کنفرانسی رییس جمهور از مراکز مثبت زندگی

برای ایجاد مقاومت در اقتصاد کشور باید به سمت سیاست های اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم

آیین رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب برکتاب عصرهای کریسکان

بایدها و نبایدهای گزارشگری درباره خودکشی/ با دقت گزارش کنید اما...

بایدها و نبایدهای گزارشگری درباره خودکشی/ با دقت گزارش کنید اما...