موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - ايران خودرو - همسان سازي حقوق بازنشستگان - شجاع خليل زاده - همسان سازي حقوق - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - پيروز قرباني - تامين اجتماعي - مربي دروازه بان هاي استقلال - سازمان سنوش آموزش كشور - قدرت الله سيف - نقد و بررسي كتاب - دليجان - مارپل - پيمان صالحي - پلاك مخدوش - انرژي بر پارسيان - مصلاي قدس قم - سازمان تأمين اجتماعي - نامه احمدي نژاد - ميثم نقي زاده - ديويد لينچ

مطالب مرتبط:
معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم
چگونه مصرف گاز خانگی را کاهش دهیم؟
تولید حداکثری گاز مجوزی برای افزایش مصرف نیست
تولید حداکثری گاز مجوزی برای افزایش مصرف نیست
مصرف گاز خانگی 600 میلیون مترمکعب در روز
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 06:552021-01-25اقتصادي

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم


ایرنا- مدیرعامل شرکتی ملی گاز در گفت وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: تنها در دو بخش خانگی و نیروگاهی می توان با یک سری اقدامات سالانه 30 میلیارد مترمکعب، - معادل مصرف کشوری مانند سوییس صرفه جویی کرد و باید این اتفاق هم بیفتد.

روزنامه ایران دوشنبه 6 بهمن به گفت وگو با حسن منتظرتربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت، پرداخت و نوشت: ایران به عنوان سومین تولیدکننده گاز جهان، امسال رکورد تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در هر روز را پشت سر گذاشته و به رقم بی نظیری رسیده است.

اما در همین سال که رکورد شکنی می کند، تأمین گاز خانه ها و نیروگاه هایش به یک دغدغه همگانی تبدیل می شود! در حالی که سهم چندانی هم در صادرات گاز جهان ندارد و در جایگاه چهل و چهارم جهان از نظر درآمد صادرات گاز قرار دارد.

این فاصله معنادار از کجا نشأت می گیرد؟ آیا ما جامعه بدمصرفی هستیم یا سیاستگذاری ها درست نبوده است؟ آیا با این شدت مصرف، ایران دیگر فرصتی برای افزایش سهم خود در سبد گاز صادراتی جهان دارد؟ چند روز قبل، رییس جمهوری از توان ایران برای تبدیل شدن به هاب گاز منطقه گفت؛ آیا در چنین شرایطی که ما روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز را تولید و مصرف می کنیم، سخن گفتن از تبدیل ایران به هاب گازی منطقه، رؤیایی نیست؟ آقای مهندس! به عنوان سؤال نخست بفرمایید که چرا بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز گاز تولید می شود و کمتر از 7 درصد آن صادر می شود؛ اما به مرحله ای رسیده ایم که از این پس در زمستان ها با نگرانی کمبود گاز مواجه ایم؟ ما در چند سال اخیر با جهش در تولید گاز و ظرفیت پالایش گاز کشور مواجه بوده ایم اما متأسفانه مصرف یک گام جلوتر از تولید در حال افزایش است و تمام این افزایش مصارف هم به خاطر مشترکان جدید شبکه گاز نیست.

هم اکنون یک میلیارد و 31 میلیون مترمکعب در روز گاز از میادین گازی کشور استحصال می شود و همچنین روزانه 900 میلیون مترمکعب ظرفیت انتقال گاز داریم که رقم قابل ملاحظه ای در سطح جهانی است.

با این حال رشد 15 درصدی مصرف گاز تهران و 12 درصدی کل کشور در سال جاری این نگرانی را به وجود می آورد که اگر هرچه زودتر برای بهینه سازی مصرف اقدامی انجام نشود، در سال های آتی با بحران کمبود گاز در زمستان مواجه شویم.

متأسفانه تولید گاز در ایران افزایش پیدا می کند و این تولید بیش از بخش های مولد، صرف تأمین انرژی خانه ها و گرمایش می شود.

به عبارتی این افزایش تولید –به جز بخش اندکی که در صنایع و پتروشیمی ها مصرف می شود- چندان منجر به ایجاد ثروت در کشور نمی شود.

از این رو می توان گفت که آنچه ایران را با این حجم از تولید گاز به کشوری تبدیل کرده که گاهی نگران تأمین انرژی است، بیش از همه، مصرف غیر بهینه گاز است و باید در ادامه مسیر برای رهایی از این وضع، در عرصه بهینه سازی بیشتر وارد شویم.

به نظرتان این بهینه سازی باید از سوی مردم انجام شود یا نهادها و ارگان ها؟ هم باید در فرهنگ مصرفی مردم تغییر ایجاد شود و هم توسط نهادهای مرتبط اقدامات و برنامه ریزی های جدی صورت گیرد.

اما سهم مسئولان بیشتر است.

بهینه سازی مصرف گاز بر عهده یک نهاد نیست و از سازمان برنامه و بودجه تا وزارتخانه های نفت، نیرو و راه و شهرسازی همگی متولی هستند.

اما من فکر می کنم که در نهایت مانند نحوه اجرای بند ق تبصره 2 قانون بودجه باید از بخش خصوصی و بویژه شرکت های دانش بنیان بهره ببریم.

این کار هم برای کشور درآمد و اشتغال به همراه دارد و هم یک ظرفیت برای اقدامات دیگر مانند صادرات گاز یا توسعه پایین دست صنعت مانند توسعه پتروشیمی ها ایجاد می کند.

شما به نوعی متولی اصلی هستید.

تاکنون چه اقداماتی برای مدیریت مصرف گاز کشور انجام داده اید؟ در حوزه بهینه سازی مصرف گاز به چند بخش باید رسیدگی شود.

از اجرای دقیق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها و بخاری ها گرفته تا افزایش راندمان نیروگاه ها، تجهیزات صنعتی و لوازم انرژی بر خانگی.

کاری که ما در حال انجام آن هستیم، اصلاح موتورخانه و بهینه سازی مصرف در این بخش است.

در همین حال نوسازی بخاری ها را نیز در دستور کار داریم.

موضوع سوم، تشویق مصرف کنندگان به مدیریت و بهینه سازی مصرف برای برخورداری از تخفیف ها در قبوض و استفاده از گاز رایگان در قبال کم مصرفی است.

ما در حال انجام این راهکارها هستیم اما مسأله همان طور که اشاره کردم تنها مربوط یک نهاد نمی شود.

به نظر شما، عملکردتان در زمینه اصلاح موتورخانه ها کمی کند نیست؟ گزارش های مردمی نشان می دهد که هنوز خیلی از مالکان که برای این طرح ثبت نام کرده اند، حتی هیچ تماسی از سوی شرکت های معرفی شده دریافت نکرده اند.

آیا مشکلی در اجرا وجود دارد؟ در این مدت بیش از 3 هزار ثبت نامی داشته ایم و تعدادی به قرارداد تبدیل شده و بازرسی های اولیه نیز برای تعدادی از این گروه انجام شده است.

آمارها رفته رفته در حال افزایش است و احتمال می دهیم که با پایان فصل سرما و کنار رفتن احتیاط مالکان برای در اختیار قراردادن موتورخانه های خود، این رقم به 300 هزار مشترک ثبت نامی نیز برسد و از این تعداد احتمالاً بیش از 100 هزار مشترک در طرح قرار می گیرند و برای آنها این کار انجام می شود.

اما نوع کار متفاوت از طرح هایی مانند تعویض لامپ های کم مصرف است.

ما اکنون مشکل منابع مالی نداریم.

برای این بهینه سازی مصرف 6 هزار میلیارد تومان منابع مالی پیش بینی کرده ایم و نقدینگی را در اختیار شرکت ها قرار داده ایم و از آنها خواسته ایم که با شرکت های مجری جلساتی را داشته باشند و طرح را توجیه کنند.

به هر حال کار جدیدی است و زمان بر، اما حتماً انجام خواهد شد.

در بحث بهینه سازی مصرف و ارتقای بخاری ها هم شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حال تدوین آیین نامه است و ممکن است که اجرا را به ما بسپارند.

البته منطقی است، چراکه ما شبکه گسترده ای از پرسنل را در تمام استان ها داریم و تجربه نشان داده که اجرا را باید شرکت ملی گاز انجام دهند.

الان وزارت نفت نیز به این نتیجه رسیده و موضوعات را در ستاد نهایی می کنند و آیین نامه ها تدوین و برای اجرا به شرکت گاز واگذار می شود.

ما نیز هر موضوعی که واگذار می شود حتماً دنبال و اجرا می کنیم.

کدام بخش از اقدامات مدیریت مصرف را شرکت ملی گاز باید دنبال کند؟ بخش تجهیزاتی را باید شرکت ملی گاز پیگیری کند اما بخشی هم خارج از حیطه کاری ماست.

مانند مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که در دست قانونگذار و وزارت راه است.

مصرف داخلی گاز در ایران براساس آمار سال 2019 معادل 250 میلیارد مترمکعب بود که 93 درصد آن در داخل کشور مصرف شد.

به نظرتان چه میزان از این مصرف قابل کاهش است؟ اگر فقط به بررسی 2 بخش خانگی و نیروگاهی بپردازیم، تنها در این دو بخش می توان با یک سری اقدامات سالانه 30 میلیارد مترمکعب، معادل مصرف کشوری مانند سوییس صرفه جویی کرد و باید این اتفاق هم بیفتد، چراکه ما فقط یک میدان مانند پارس جنوبی داریم و ادامه این مسیر می تواند بحران جدیدی را در کشور رقم بزند.

نیروگاه ها حدود 70 میلیارد مترمکعب سوخت معادل در سال مصرف می کنند و در این بخش در حدود 15 میلیاد مترمکعب ظرفیت بهینه سازی وجود دارد که اگر سرمایه گذاری اتفاق بیفتد و راندمان نیروگاه را افزایش دهند و نیروگاه های سیکل ترکیبی و با راندمان بالا در مدار تولید قرار بگیرد، این صرفه جویی حتمی است.

ضمن آنکه می توان بخشی از نیاز کشور را با نیروگاه های تجدیدپذیر پوشش داد و متولی این امر وزارت نیروست.

اما در بخش خانگی نیز امکان این کاهش 15 میلیارد مترمکعبی مصرف گاز در سال وجود دارد.

هرچند که کار آسانی نیست و سرمایه گذاری نیاز دارد، اما با کمک بخش خصوصی اگر این کار انجام شود، فرصت های بزرگی در اختیار کشور قرار خواهد گرفت.

هم اشتغال آفرین است و هم درآمدزا.

در عین حال فرصتی برای ایجاد ارزش افزوده از طریق توسعه داخلی و همین طور صادرات در اختیار کشور قرار می دهد.

اگر بخش خصوصی در سیستم نرم افزاری و سخت افزاری این بهینه سازی مصرف کمک کند تا به یک صنعت تبدیل شود و نه شعاری در زمستان ها؛ قول می دهم که اقتصاد خوبی هم برای کشور خواهد داشت.

این 30 میلیارد مترمکعب سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد اما پول زیادی را هم برای کشور ایجاد خواهد کرد.

باید دانش بنیان ها را درگیر این موضوع کنیم.

به نظرتان با اتفاقی که در قطع برق هفته های اخیر افتاد و آن را به کمبود گاز ارتباط دادند، از سال دیگر در زمستان باید هم دغدغه کمبود گاز داشته باشیم و هم نگران خاموشی باشیم؟ اگر درست عمل کنیم، خیر.

اتفاقی که امسال افتاد نتیجه یک ناهماهنگی و فضاسازی بود.

ما کمبود گاز یا کاهش تحویل به نیروگاه ها نداریم.

حتی صادرات نیز انجام و به صنایع نیز به میزان کافی گاز تحویل داده شد.

بین 100 تا 130 میلیون متر مکعب در روز هم گاز به نیروگاه ها دادیم که تعهد ما 80 میلیون مترمکعب بود اما با وجود این، شرایطی رقم خورد که کمبود سوخت نیروگاه ها را ناشی از کمبود گاز در کشور دانستند.

برخی از کارشناسان می گویند که اگر شبکه گاز سراسری را در سال های اخیر گسترش نداده بودید و این تعداد روستا که حتی برخی ممکن است در دهه های آتی خالی از سکنه باشند، به شبکه اضافه نکرده بودید، کشور با این چالش مواجه نمی شد.

نظر شما چیست؟ توسعه شبکه داخلی گاز یک الزام و گازرسانی به روستاها خواست مردم و نمایندگان مجلس بود.

گازرسانی یک رفاه عمومی ایجاد می کند و لازم بود که در راستای عدالت اجتماعی و هم به لحاظ اقتصادی گازرسانی انجام می شد.

ما با گازرسانی یک سوخت گران تر –سوخت مایع- را صرفه جویی و حتی صادر کردیم.

به هر حال ما باید کلان نگاه کنیم.

این کمبود در سال های آتی و شاید برای تمام زمستان ها، ممکن است 5 تا 10 روز باشد اما وقتی مشترکی را به شبکه متصل می کنیم، در تمام سال سوخت مصرفی آن را جایگزین می کنیم.

باید گزینه های دیگری را نیز بیابیم که این کمبود را با سوخت های جایگزین پیک سایی کنیم.

استفاده از سوخت جایگزین یک نوع پیک سایی است و با استفاده از مخازن ذخیره سازی می توانیم بخشی از مصارف گاز را در زمستان تأمین کنیم.

این گازرسانی که در 8 سال اخیر انجام شد در کل سال اقتصاد خیلی خوبی دارد.

اما در مقابل یک فرصت و ظرفیت برای رایزنی های بین المللی و ایجاد چسبندگی اقتصادی را با افزایش صادرات گاز از دست داده ایم.

درست است؟ خیر.

ما در داخل نیاز به مدیریت مصرف و بهینه سازی داریم و این موضوع خود ظرفیت های قابل ملاحظه ای در اختیار کشور می گذارد.

به نظرتان اگر تحریم نبودیم، بازهم توسعه داخلی شبکه اتفاق می افتاد یا روی صادرات گاز تمرکز می شد؟ در این مسأله، چرا کشورهایی مثل روسیه و امریکا مثل ما رفتار نکرده اند؟ برای ما توسعه داخلی شبکه گاز یک مزیت بوده و هست.

مزیت ایران گاز است و هرجا می توانیم باید آن را جایگزین کنیم اما البته به موازات آن باید بحث بهینه سازی را هم دنبال کنیم.

اگر ما بهینه سازی را دنبال کنیم هیچ کمبودی برای تأمین نیاز داخلی و رایزنی های بین المللی نخواهیم داشت.

ما در بحث توسعه داخلی شبکه با 6 میلیارد دلار گاز، حدود 10 میلیارد دلار سوخت گران تر را آزادسازی کردیم و اقدامی اقتصادی انجام دادیم که خودش هزینه های خودش را پوشش می داد.

البته اگر تحریم نبودیم روی بحث مذاکرات بین المللی و صادرات گاز بیشتر کار می شد اما توسعه داخلی شبکه گاز یک الزام و مزیت بود.

برای ذخیره سازی گاز و پیک سایی در زمستان چه برنامه ای دارید؟ در حال حاضر حدود 5 میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی داریم اما توسعه 15 میلیارد مترمکعبی ذخیره سازی در شوریجه کلید خورده و سرمایه گذاری آن در حال انجام است.

مخازن دیگری نیز در دست مطالعه داریم که البته مطالعه و ظرفیت سنجی آن زمان بر خواهد بود.

اما گذشته از ذخیره سازی گاز، لازم است که ذخیره سازی سوخت های مایع برای پیک زمستان افزایش پیدا کند.

اگر این اقدامات انجام شود و بهینه سازی مصرف را نیز بجد دنبال کنیم، هیچ مشکلی در تأمین داخلی گاز و حتی صادرات نخواهیم داشت.

به عنوان سؤال آخر، چطور می خواهیم هاب گاز منطقه شویم؟ این موضوع تجارت گاز است و فقط صادرات را در برنمی گیرد.

یعنی ترانزیت و سوآپ نیز مطرح می شود که البته در این سیاستگذاری، مهم است که ایران توان تجارت و نقل و انتقال پول را هم داشته باشد.


کلید واژه ها: روزنامه ایران - صادرات گاز - مدیرعامل - ایران - نیروگاه - میلیارد - روزنامه - مترمکعب - گفت وگو - صادرات - جهان - مصرف - شرکت ملی گاز - رکورد تولید - سوییس - تولید - رکورد - سیاستگذاری - تولیدکننده - معاون وزیر - رکورد شکنی - صرفه جویی - بخش خانگی - شرکت - شرکت ملی - اقدامات - خانه ها - دوشنبه - همگانی - سالانه

آخرین اخبار سرویس:
با وجود تحریم و کرونا/ هیچ نیروی کاری در آذربایجان شرقی تعدیل نشده است

رونمایی از 4 محصول فناورانه و دانش بنیان در مازندران

700 هزار نهال مثمر در سطح استان سمنان توزیع و کشت می شود

موز ارزان می شود؟ / وجود موز پلانتین در کشور صحت ندارد

قرارداد هند در چابهار به صورت BOT و ده سالهاست

نهالکاری مجتمع پارک جنگلی «امید» سرخه آغاز شد

بهره برداری از بزرگترین میدان میوه تره بار کشور دربندرعباس

استاندار: میزان صادرات البرز به مرز یک میلیارد دلار رسید

اقامت در تهران در نوروز 1400 با اجاره خانه در تهران

ساماندهی متقاضیان حذف شده مسکن مهر

نرخ تورم کالاهای صادراتی افزایش یافت

قیمت جهانی طلا به پایین ترین سطح 9 ماهه رسید

افتتاح درمانگاه بانک ملی ایران در استان آذربایجان شرقی

50 کیلومتر از پروژه های بزرگراهی هرمزگان افتتاح شد

توضیح سفیر ایران در روسیه درباره راه اندازی خط تولید مشترک واکسن روسی در تهران

امکان واریز تسهیلات طرح نسخ الکترونیکی پزشکان به حساب تسهیلات گیرنده

بازدید استاندار تهران از یک واحد تولیدی در قلعه نو

احیای دریاچه ارومیه می تواند الگویی برای تمام دنیا باشد

بازدهی منفی معاملات بورس در هفته دوم اسفند ماه

ساماندهی متقاضیان حذف شده مسکن مهر

مردم فریب پرواز مستقیم آنتالیا را نخورند/ محدودیت های پرواز خوزستان ادامه دارد

افزایش نرخ تورم کالاهای وارداتی در فصل پاییز

ساعت اجرای طرح شبانه تغییر نمی کند/ کاهش 55 درصدی بوی نامطبوع تهران

زیرساخت های بندری در نوار ساحلی جنوب و شمال کشور تقویت می شود

استخدام حسابدار در کیان تجارت شهر آفرید در البرز

استخدام مدیر تولید در شرکت دکوچید در شهرک صنعتی پرند

شبکه آب آشامیدنی اروندکنار قطع شد

استخدام راننده لیفتراک در گروه صنعتی انتخاب در اصفهان

یک میلیون و 500 هزار نهال در استان سمنان توزیع می شود

خرید و فروش مرغ بالاتر از نرخ مصوب به بهانه قطعه بندی ممنوع است

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت معتبر صنایع غذایی/شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان

وزیر راه : ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر کشور 100 میلیون تن افزایش یافت

توسعه فضای سبز در احداث آپارتمان ها مغفول مانده است

خبری از رونق در بازار خودرو نیست!

برای جلوگیری از تلاطم اجتماعی، باید به رمز ارزها توجه کرد

استخدام 4 عنوان شغلی در تعاونی حامی اقتصاد سلامت تیرازیس در شیراز

50 کیلومتر از پروژه های بزرگراهی هرمزگان افتتاح شد

ساماندهی متقاضیان حذف شده مسکن مهر

استخدام کارشناس کنترل پروژه (رشته صنایع، مدیریت پروژه) در شهر قدس

قیمت انواع لپ تاپ در بازار

عمق دریاچه ارومیه 35 سانتیمتر افزایش یافت

افزایش 25 درصدی حقوق؛ سناریوی محتمل مجلس

واکسن کرونا در ناصرخسرو 80 میلیون تومان!

بارگیری محموله جدید واکسن اسپوتنیک برای ایران

سفارش گذاری هزار و 270 دستگاه انواع واگن باری و لوکومتیو

نتایج قرعه کشی سایپا 13 اسفند 99 + جزییات و لیست برندگان پیش فروش یکساله

پلاکت های خون را چگونه به صورت طبیعی افزایش دهیم؟

صاحب خانه کردن اقشار کم درآمد اولویت مجلس

مهمترین عناوین روزنامه های هند

18 طرح عمرانی در شهر یزد به بهره برداری رسید

واکسن کرونا در ناصرخسرو 80 میلیون تومان

11 طرح عمرانی خدماتی شهرداری دزفول افتتاح شدند

قیمت روز خودرو 14 اسفند 99 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا

معضل مرغ تولید نیست توزیع است

شرط کاهش قیمت خودرو در بازار چیست؟

نرخ گوشی موبایل در 14 اسفند

آخرین آمار جهانی کرونا امروز 14 اسفند+ جدول تغییرات

واکسن کرونا در ناصرخسرو 80 میلیون تومان

هیچ برنامه ای برای لغو پروازهای نوروز نداریم

امید رسانه ها به رشد بیت کوین

10 حقیقت جالب درباره BMW

اظهارات استاندار تهران درباره تغییر ساعات منع تردد شبانه

همسان سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

استاندار: حوزه انرژی استان همدان دچار یک انقلاب و تحول اساسی شده است

خودکفایی 60 خانوار تحت پوشش کمیته امداد شهرقدس/ کمک 5 میلیاردی به نیازمندان در قالب 22 مرکز نیکوکاری

هشدار به کشاورزان هرمزگان برای هجوم ملخ صحرایی

تبدیل بورس به زمینی برای آزمون و خطای سیاست گذاران؛ آینده بورس چه می شود؟

خطرات رانندگی با سرعت بالاتر از حد مجاز

مردم نگران نباشند، تا پایان سال هیچ کالایی گران نمی شود

بودجه 20 میلیارد تومانی شهرداری بستان آباد تصویب شد

رویداد تاثیر فناوری اطلاعات بر توسعه کارآفرینی در صنعت گردشگری آذربایجان غربی برگزار می شود

آزادی 86 زندانی جرایم غیرعمد و مالی در گلستان

آگاهی 90 درصدی شهروندان، نسبت به تفکیک پسماند

افزایش 7 درصدی حجم عملکرد بنادر کشور/ صادرات بندر بوشهر 15 درصد افزایش یافت

شهرداری تهران: دو ایستگاه مترو 580 میلیارد تومان خرج برداشت

جزییات مرحله سوم طرح پیش فروش خودرو تارا/ مبلغ پیش پرداخت و زمان تحویل

وزیر راه و شهرسازی: چابهار هاب محصولات پتروشیمی در منطقه می شود

هزار و 877 میلیارد ریال پرونده تخلفی صنفی در آذربایجان غربی تشکیل شد

اورژانس کسب و کار، نجات بخش بنگاه های اقتصادی

افتتاح حساب 208 هزار متقاضی مسکن ملی در بانک

اختصاص 200 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام طرحهای عمرانی

ارزش واقعی سهام عدالت کاهش یافت

شهرداری ها از مجهزترین آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استفاده کنند

استخدام کارگر ساده جهت نظافت و ماشین شویی در نمایشگاه سامانی در رشت

79 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به مددجویان باشتی پرداخت شد

تورم ارمنستان و آذربایجان چقدر است؟

استخدام کارشناس فروش با حقوق، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام بازاریاب مویرگی با مزایا در شرکت معتبر بین المللی ronix در شیراز

مجوز پرورش آرتمیا در دشت فسندوز میاندوآب صادر شد

مذاکرات وزیران اوپک پلاس برای عدم افزایش تولید نفت

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در فارس

400هزار اصله نهال در شاهرود تولید شد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تلفنی در گروه تجاری آموجکز در تهران

استخدام کارمند اداری در بخش سرمایه گذاری و کارشناس تولید محتوا در قزوین

ملخ های صحرایی در روزهای آینده به هرمزگان می آیند

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در شرکت ابزار آلات صنعتی آروا در تهران

بهره برداری از طرح های عمرانی و خدماتی بندرلنگه با حضور وزیر راه

استخدام سرپرست فروش منطقه ( موادغذایی) در شرکت آمای جهان گستر یکتا

پرداخت تسهیلات کرونایی در خوزستان

استاندار گلستان: بهره برداری از 815 میلیارد تومان پروژه شهری/یک سوم منابع شهرداری ها از سوی دولت تأمین شد

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم

معادل مصرف سوییس گاز هدر می دهیم