موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - سازمان برنامه - سرمربي استقلال - سازمان برنامه و بودجه - رييس سازمان برنامه و بودجه كشور - سازمان برنامه و بودجه كشور - پرسپوليسي ها - رييس سازمان - دوبلاژ - سيلانه - روابط اسراييل و عربستان - هاني رستگاران - مكتب اهل بيت - دنيس شرودر - خودروي سرقتي - ميدان نفتي نام آوران - سد شهرچايي - نوروزگاه - دكتر مهدي قليان - ييس سازمان محيط زيست - ديوار نگاره

مطالب مرتبط:
فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب/ احتمال تمدید نمایشگاه وجود دارد
فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب در 4 روز
فروش 18 میلیارد تومانی نمایشگاه مجازی کتاب در 4 روز
حمید خلیلی: نمایشگاه مجازی کتاب را چند روز دیگر تمدید کنند
فروش 18 میلیارد تومانی نمایشگاه مجازی کتاب در 4 روز
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 18:202021-01-24فرهنگي

فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب | احتمال تمدید نمایشگاه وجود دارد


معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه احتمال تمدید نمایشگاه بالاست، گفت: پاره ای از انتقادات به نمایشگاه مجازی کتاب غیرمنصفانه است.

- فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب احتمال تمدید نمایشگاه وجود دارد" معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه احتمال تمدید نمایشگاه بالاست، گفت: پاره ای از انتقادات به نمایشگاه مجازی کتاب غیرمنصفانه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از تسنیم، تنها یک روز دیگر به پایان نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در صورت عدم تمدید باقی مانده است، نمایشگاهی که بنا به گفته مدیرانش و البته ناشران از استقبال قابل توجهی برخوردار بوده است.

نمایشگاهی که از همان روز نخست با مشکلات زیرساختی روبرو شد و در نهایت منجر به از دسترس خارج شدن سایت نمایشگاه شد.

انتقادات بسیاری از سوی ناشران، اهالی رسانه و مردم در شبکه های مجازی به این نمایشگاه، سایت آن و ایرادات وارده مطرح است، انتقاداتی که برخی از آن ها حالا در پنجمین روز از برپایی به طور کامل رفع شده و برخی دیگر همچنان پاربرجاست.

اگر از نبود زیرساخت های لازم برای برگزاری نمایشگاه مجازی در کشور بگذریم باید گفت که صرفا برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در ایران برای نخستین بار تجربه جالب توجهی بوده است و در وهله اول نشان داد که مردم هنوز می خوانند و با کتاب قهر نیستند، بعد دیگر ماجرا که نبود شبکه توزیع قدرتمند در کشور را بیشتر به رخ می کوبد، پراکندگی جغرافیایی خریداران کتاب از این نمایشگاه است.

این موضوع تعجب ناشران را نیز واداشته است که چگونه مخاطبی از دور افتاده ترین نقاط مرزی ایران کتابش را خریداری کرده است.

حسین صفری، معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران، درباره این پراکندگی جغرافیایی خرید می گوید که طبق آمارهای پست ، از 810 نقطه روستایی دورافتاده کتاب خریداری شده است و این یعنی نزدیک شدن به عدالت فرهنگی.

در آستانه اتمام نمایشگاه کتاب مجازی با صفری گفت وگویی به شرح ذیل انجام شد: تسنیم: آقای صفری حالا که یک روز به پایان زمان رسمی نمایشگاه مانده است، احتمال تمدید وجود دارد یا خیر؟ نمایشگاه مجازی کتاب تهران اگرچه جایگزین نمایشگاه کتاب تهران نیست، اما ما مانند سابق با دستگاه ها و نهادهایی در برپایی آن همکاری داریم، از بانک صادرات گرفته تا پست، سازمان زیباسازی و .

برای تمدید نمایشگاه باید با این نهادها نیز هماهنگی لازم صورت گیرد.

ناشران نیز درخواست های متعددی برای تمدید نمایشگاه داشتند و به نظر می رسد حداقل برای ساعت هایی که سایت کند بود و از دسترس خارج شد باید این تمدید انتجام شود، نهایتا تمدید شدن یا نشدن نمایشگاه مجاز کتاب تهران تا ساعت 19 امروز رسما اعلام خواهد شد.

تسنیم: جدیدترین آمار خرید انجام شده چه میزان بوده است؟ تا امروز صبح ساعت 10 بالغ بر 18 میلیارد و 800 میلیون تومان از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب خریداری شده است.

طی روزهای اخیر صحبت های فراوانی مبنی بر چرایی از دسترس خارج شدن سایت نمایشگاه مطرح شده است، اما به نظر می رسد اینکه بگوییم هجوم مردم به سایت در همان ساعات اولیه موجب کندی و از دسترس خارج شدن بوده است بی انصافانه است، اینظور نیست؟ سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران به 7 سامانه اصلی دیگر نیز متصل است، سامانه پست، سامانه اطلاعات خانه کتاب ، ناشران، بانک، ثبت احوال و شامانه شابک.

از ساعات 8 و 30 دقیقه روز اول بهمن ماه درخواست هایی برای ورود به سایت مطرح شد ناشران نیز روی سامانه بودند تا آثارشان را بروز کنند، از ساعت 9 نیز مردم به طور جدی به سایت مراجعه کردند.

همه این موارد حجم ترافیک سایت را بالا برد و این نیاز وجود داشت که ما سرورها را افزایش داده و ارتقای فنی داشته باشیم تا سایت تعطیل نشود، با کند شدن جست وجوها در سایت عملاً از ساعت 17 همان روز نخست سایت را از دسترس خارج کردیم تا همکاران بتوانند تقویت و ارتقا را انجام دهند.

طبق گفته آقای دهفانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران سایت امکان بازدید 5 میلیون نفر را باید داشته باشد، پس چرا با بازدید چند ده هزار نفر چنین اتفاقی رخ داده است؟ بله، سایت این توانایی را دارد، اما همانطور که گفتم سایت به سامانه های مختلفی وصل است، این سامانه ها هم باید این کشش را می داشتند.

به هر حال سایت تقویت شد و امیدواریم تا پایان نمایشگاه وضعیت خوبی داشته باشد.

حساب واسط سودی برای خانه کتاب و ادبیات ندارد یکی از انتقاداتی که به نمایشگاه وارد شده این است که چرا سرمایه ناشران باید 15 روز در یک حساب واسط بماند و بعد از 15 روز این مبالغ به حساب آن ها واریز شود؟ آیا نمی شد راه حل دیگری برای این موضوع برگزید؟ اول اجازه دهید نکته ای را بگویم و ان اینکه این حساب واسط که به نام خانه کتاب و ادبیات ایران است ، حسابی نیست که سود به آن تعلق بگیرد.

ما طبق آیین نامه عمل کردیم و عمده مارکت های مجازی همچون دیجی کالا نیز زمانی را می گذارند که کالا به دست مشتریان برسد و پس از دریافت کالا هزنیه کالا را به حساب فروشنده واریز می کنند.

ما با احتساب رسیدن محموله ها به دورترین نقطه مدت زمان 15 روز را در نظر گرفتیم تا اگر اعتراضی وجود داشت مبنی بر اینکه کتاب اشتباهی ارسال شده، مخدوش است یا .

حقی از مشتری ضایع نشود .

به محض اینکه خریدار بسته را تحویل بگیرد، پست اعلام قبولی می کند و وجه کتاب به حساب ناشر واریز می شود.

* با وجود اینکه 5 روز از نمایشگاه 6 روزه می گذرد، هنوز بسیاری از ناشران از مشکلات جست وجو انتقاد می کنند، اینکه صفحات برخی ناشران نشان داده نمی شود، برخی کتاب ها دو قیمتی هستند و .

این موضوعات کی قرار است حل شود؟ اکنون بالای 70 درصد این مشکلات حل شده است، مشکلات جست وجوها به طور کامل برطرف شده است اما باید در نظر داشت که اولین ها همیشه دچار نقص نیز هستند، هم برای مجموعه ما هم برای مجموعه های دیگر.

* تجربه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نشان داده که مردم با کتاب و کتابخوانی قهر نیستند پس حداقل انتظار این است که در مدت زمان 6 تا 8 ماهی که برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب فرصت بوده است، مردم هنوز با چنین مشکلاتی روبرو باشند.

ببنید، مشکل اصلی اینجاست که منتقدان همواره می گویند یکسال وقت داشتید، نه چنین نبوده است، از 21 شهریور ماه به ما رسما اعلام کردند که نمایشگاه کتاب برگزار نمی شود و باید برای نمایشگاه مجازی برنامه ریزی هایتان را شروع کنید، ما در همین مدت زمان اندک تلاش کردیم که مشکلات را رفع کرده و مسیر را هموار کنیم.

همکاران ما شبانه روزی تلاش کردند اما برخی انتقادات بسیار غیرمنصفانه است.

درباره بعد دیگر سؤالتان نیز باید بگویم که بله مردم نشان دادند که از کتاب و کتابخوانی دور نیستند، ما از 810 نقطه روستایی دور افتاده در کشور خریدار کتاب داشته ایم این موضوعات نشان می دهد که لازم است توزیع کتاب در کشور روان تر شود.

اما نمایشگاه مجازی مزیت های دیگری نیز داشته است، بسیاری طبق خوداظهاری که انجام داده اند، برای اولین بار از نمایشگاه کتاب خریداری کرده اند، ناشرانی هستند که بعد از سال ها پا به نمایشگاه گذاشته و غرفه گرفته اند.

از برخی شهرها خریدهایی انجام شده است که تاکنون حتی اسم این شهرها را نشنیده ایم.

یکی از ایراداتی که می توان به شیوه ارسال کتاب ها گرفت این است که اگر یک خریدار 5 کتاب از 5 ناشر مختلف خریداری کند، باید 5 بسته پستی برای او تهیه شود در حالی که می شد با راه حلی همه این کتاب ها در یک بسته ارسال شود، اینگونه هم در هزنیه های پستی ، هم در هزینه های ناشر برای تهیه کارتن ها و بسته های پستی و هم در هزنیه های نیروی انسانی صرفه جویی می شد.

چرا چنین روندی را اتخاذ نکردید؟ ما چهار مدل را برای ارسال بسته ها پیش بینی کردیم، یک مدل این بود که به مانند نمایشگاه کتاب تهران یک انبار یا غرفه فیزیکی در اختیار ناشر قرار دهیم که به محض ثبت سفارش کتاب به آنجا ارسال شود، اینگونه خیالمان راحت بود که بسته ها تجمیع می شود و پست نیز برای یک ادری بسته تجمیعی ارسال می کرد نه چندین بسته، اما به دلیل شرایط کرونا و نیروی انسانی درگیر در این روش این طرح که نیاز به هزینه بالا و لجستیک عظیم داشت رد شد.

طرح دوم این بود که ما ثبت سفارش بگیریم، سایت را باز کنیم؛ بعد در فضایی کتاب ها جمع شود و بعد از نمایشگاه ارسالها انجام شود که این طرح نیز با روح نمایشگاه مجازی در تضاد بود و عملاً یک ماه طول می کشید که بسته ها به دست خریدار برسد.

طرح سوم نیز این بود که ما فقط نمایشگاه کتاب داشته باشیم و از فروش چشم ‍پوشی کنیم که چون طرح برگزاری نمایشگاه مجازی یک طرح حمایتی بود، چنین چیزی امکان نداشت.

بنابراین طرح چهارم که همین طرح اجرایی کنونی است را برگزیدیم چرا که این مدل مشارکت بالای ناشران و سرعت عمل مناسبی داشت.

آماری هم از بن کارت های نقد شده بفرمایید، تاکنون چه میزان از اعتبار یارانه در نظر گرفته شده خرج شده است؟ تا این لحظه 43 هزار و 376 نفر بااستفاده از بن کارت ها خرید کرده اند، این بن کارت ها بین 100 تا 200 ومان شارژ شده است که ممکن است فردی همه مبلغ را خرید کرده باشد و یا بخشی از آن را.

در مجموع بالغ بر 128 هزار نفر برای بن کارت های دانشجویی ، طلاب، اساتید و.

ثبت نام کرده بودند.

هزینه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران چقدر بوده است؟ کمی هم درباره هزینه طراحی سایت و اینکه چگونه طراحی سایت واگذار شده توضیح دهید.

درباره هزینه های انجام شده و.

قرار است آقای دهقانکار پس از اتمام نمایشگاه مفصل توضیح دهند.

فارغ از اینکه نمایشگاه کتاب تهران سال آینده برگزار شود یا خیر، آیا نمایشگاه مجازی کتاب تهران ظرفیت برگزاری دوباره را دارد؟ این طرح طرح حمایتی وزارت ارشاد است، میتواند در اوضاع کرونایی کمک کننده باشد، اگر طرح کامل تر شود، نظر شخصی من این است که می تواند به عنوان پسوند مجازی نمایشگاه کتاب تهران مطرح باشد و به صورت همزمان با نمایشگاه کتاب تهران برگزار شود.


کلید واژه ها: نمایشگاه - نمایشگاه مجازی کتاب - نمایشگاه مجازی - تمدید نمایشگاه - خانه کتاب و ادبیات ایران - کتاب - تمدید - مجازی - انتقادات - احتمال - نمایشگاه مجازی کتاب تهران - ادبیات ایران - خانه کتاب - میلیاردی - ادبیات - ناشران - اقتصاد - فرهنگ - ایران - معاون - فروش - پاره - نخست - بیان - برخوردار - خانه - استقبال - نخستین - مشکلات - آنلاین

آخرین اخبار سرویس:
تعویق بهره برداری از تقاطع سربازان گمنام/ رونمایی از فیلم سینمایی «شب مهتابی»

بانوان هنرمند ایرانی، حرفه ای تر از گذشته فعالیت می کنند

استخدام طراح 3D در گالری مشکات جواهریان در تهران

«ده نمکی» خط شکن روایت های ساختارشکنانه است

تعویق بهره برداری از تقاطع سربازان گمنام/ رونمایی از فیلم سینمایی شب مهتابی

ایندیگو چیست + آیا ریحانه پارسا یک ایندیگو است ؟

تیپ مردانه بازیگر زن بعد جنجال کشف حجاب

«ده نمکی» خط شکن روایت های ساختارشکنانه است

دیدار سیروس مقدم با علی عسکری/ «پایتخت» موظف شد فصل 6 را شایسته به پایان برساند

فیلم/ ثروتمندترین زن جوان جهان کیست؟

الهام پاوه نژاد و بچه هایش در خیابان + عکس

نگاهی به سیاهی چسبناک شب | هوشیار مجتبوی

ویدیو ساسی مانکن سمیه نرو با حضور الکسیس!

پیمان قاسم خانی مهمان این هفته همرفیق است (+عکس)

فیلم جدید از برسام پسر ساسی مانکن

استخدام مدرس کامپیوتر (برنامه نویسی - گرافیک) در نوآفرینان امین در اصفهان

ویدا جوان در لباس اتومبیل رانی

بغض شیرین در جشنواره تئاتر سنگر خوش درخشید

آیا فرزند شیطان در نیویورک به دنیا آمد؟ | بچه رزمری و هراسی مضحک

استاندار: دانشنامه تبرستان و مازندران موجب مباهات است

حراج نسخه نهایی صبحانه در تیفانی | نویسنده چه چیزهایی را حذف کرد؟

الیمن | افتتاح معمل حاسوب نموذجی مقدّم من الجامعه اللبنانیه الدولیه فی محافظه الحدیده

درگذشت محمود فتح نیا، بر اثر کرونا

قدرت خارق العاده زن اسکاتلندی همه را شگفت زده کرد +فیلم

درگذشت محمود فتح نیا، بر اثر کرونا

اتمام مرمت و استحکام بخشی پل شاپوری خرم آباد

بخش خبری 20:30 مورخ 12 اسفند 99 + فیلم

(فیلم) ترانه واست جون میدم از شهاب رمضان

خاله شادونه نوروزی شد/ تصویربرداری در شهرک سینمایی غزالی

ممنوعیت شنیدنِ آهنگ های «ساسی» برای پسرش

حمله خواهرِ همسرِ سابق ساسی به این خواننده

سریال پایتخت کی پخش می شود؟

فهرست کارگاه های فرهنگی، هنری و ادبی کانون در فصل بهار اعلام شد

جزییات ساخت سریال طنز قبله عالم + عکس

فرش گردشگری کاشان با حضور وزیر میراث فرهنگی رونمایی شد

انیمیشن شاد «لوکا» راهی سینمای هالیوود می شود

کشف اشیای تاریخی منحصر به فرد در مرودشت

کشف گنج تاریخی باورنکردنی در مرودشت+ عکس

کشف اشیای تاریخی منحصر به فرد در مرودشت

سقوط 12 میلیونی بینندگان گلدن گلوب | شکست تهیه کنندگان به دلایل نژادپرستانه؟

مهدی پاکدل و همسر دومش از دخترشان رونمایی کردند + عکس

بغض شیرین در جشنواره تئاتر سنگر خوش درخشید

عملیات مرمت و استحکام بخشی قسمت هایی از پل تاریخی شاپوری پایان یافت

کشف اشیای تاریخی منحصر به فرد در فارس

برگزاری مراسم پایانی جایزه «نقد زرین»

پنجمین دوره اهدای تندیس و نشان امین الضرب به کارآفرینان برتر

فیلم/موعد پرداخت حقوق معلمان حق التدریسی مشخص شد

مستند حیات خانه ما قسمت 60

تست نسخه نهایی شیرون PUR SPORT در دوبی

کشف اشیای تاریخی منحصر به فرد در مرودشت

عاشقانه های نفیسه روشن و محمد رضا گلزار در لایو + عکس

اولین نشست مسئولان ثمن ها با شهردار زاهدان+فیلم

نیازمند تعریفی مشترک برای سیما و منظر مطلوب در قم هستیم

سومین جشنواره “نمای مطلوب” در قم آغاز به کار کرد

برگزاری مراسم پایانی جایزه «نقد زرین»

سریال طنز دست انداز از شبکه نسیم + ساعت دقیق پخش و تکرار

تلویزیون پرونده «پایتخت 6» را همین امسال می بندد

نیازمند تعریفی مشترک برای سیما و منظر مطلوب در قم هستیم

تبریک تولد گلزار به تهیه کننده سریال گیسو

سومین جشنواره “نمای مطلوب” در قم آغاز به کار کرد

تالیف بیش از 50 عنوان کتاب در دومین کنگره ملی شهدای یزد + فیلم

«دوجان» به تدوین رسید

آغاز دور جدید نظارت بر اصناف در یزد + فیلم

زمان و ساعت پخش و تکرار سریال پایتخت 6

داوران سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش معرفی شدندداوران سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش معرفی شدند

دود پاسکاری ادارات در چشم مردم + فیلم

آغاز نخستین دوره جایزه ملی عارف + فیلم

نمایش «قصاص هنگام جنایت»

پرونده پایتخت 6 و باقی مانده قصه آن در شب پایانی سال 1399 بسته می شود

فیلم/ بسته بندی ماهی زنده در چین!

محمود فتح نیا، بر اثر کرونا و سکته مغزی درگذشت

«شام آخر»ی که پس از 100 سال کشف شد!

تنها راه زنده ماندن سالن های قدیمی به روایت یک سینمادار

عواقب «هیپنوتیزم» سوژه یک فیلم ترسناک شد

دغدغه بی پایان کمبود انسولین در استان یزد + فیلم

امکان ساخت فصل سوم بیگانه ای با من است | پخش 31 سریال در سال اخیر

راهیابی 4 اثر نمایشی از خوزستان به جشنواره ملی هنر زنده است

فیلم | بخش های سانسور شده از فصل 6 پایتخت در پخش تکرار این سریال

قسمت های باقیمانده «پایتخت 6» تا پایان سال پخش می شود

47 عنوان کتاب طی زمستان جاری در خراسان جنوبی به چاپ رسید

زمان پخش دو قسمت پایانی «پایتخت 6» اعلام شد

رونمایی از تقویم گردشگری کاشان

فهرست کارگاه های فرهنگی، هنری و ادبی کانون در فصل بهار اعلام شد

فراخوان چهارفصل تئاتر ایران و رونمایی از نمایشنامه «سنت لائوکوئون»

استقبال گسترده هنرمندان کشور از نخستین دوره جایزه ملی عارف

هجدهمین دوره نمایشگاه تصویر سال

فیلم/ گفتگو با زن فریب خورده که جون دل را به امریکا برد! / سهیل سنگرزاده شکارچی زنان است

پایتخت 6 از عید مبعث روی آنتن می رود

47 عنوان کتاب طی زمستان جاری در خراسان جنوبی به چاپ رسید

بازگشت دوباره مجری معروف بعد از پشت سر گذاشتن بیماری/ گریم سخت سپند امیرسلیمانی برای کار کودک/ تولد بازیگر «نون خ»

نخستین تلویزیون تاشوی جهان + فیلم

خلأ پژوهش در سینما وجود دارد

نگاهی سیاهی چسبناک شب | هوشیار مجتبوی

عواقب مرگبار «هیپنوتیزم» سوژه یک فیلم ترسناک شد

در دیدار کارگردان پایتخت با رییس صدا و سیما چه گذشت؟/ توضیح درباره سکانس حاشیه ساز

خلاصه پایتخت 6 از عید مبعث پخش می شود

مقام اول جشنواره ملی رفیق خوشبخت ما از آن خراسان جنوبی

فیلم | مار 20 متری در مازندران آمل جاده بلده !

رونمایی از تندیس شاعر بزرگ ایلام در شهر چوار

جشنواره رفیق خوشبخت ما

فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب | احتمال تمدید نمایشگاه وجود دارد

فروش 18 میلیاردی نمایشگاه مجازی کتاب | احتمال تمدید نمایشگاه وجود دارد