مطالب مرتبط:
معاون وزیر بهداشت: خیزش کرونا در برخی استان ها آغاز شد/ حمل ونقل عمومی مهمترین بستر نگرانی در تهران و کرج
چند درصد پروتکلهای بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری رعایت شد؟
تاثیر کرونا بر هل دو میلیون تومانی
تاثیر واکسن های جدید بر ویروس جهش یافته کرونا
خیزش جدیدی از کرونا در برخی استان ها دیده شده است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:152021-01-24اقتصادي

تاثیر کرونا بر حمل و نقل عمومی اراک


با شیوع ویروس کرونا حمل ونقل عمومی در سراسر جهان با مشکل مواجه شد.

هزینه های تامین خدمات برای وسایل نقلیه عمومی عمدتاً به کرایه ها وابسته بود از این رو کم شدن تعداد مسافران درون شهری بر درآمد سازمان های حمل ونقل شهر تاثیر زیادی گذاشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، اجرای پروتکل های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس ها و تاکسی ها با کش و قوس هایی همراه بوده است؛ برخی از مسافران در رعایت این دستورالعمل ها مثل استفاده از ماسک همراهی نداشتند یا اینکه به دلیل ازدحام جمعیت امکان رعایت فاصله اجتماعی در برخی موارد وجود نداشته در حالی که در خیلی از شهرهای بزرگ جهان، تغییرات پیش آمده بعد از شیوع کرونا فرصتی برای تشویق مردم به پیاده روی و استفاده از دوچرخه را فراهم آورد، این امکان نه تنها در کشور ما فراهم نشد، بلکه استفاده از خودروهای شخصی دوچندان شد و بر حجم ترافیک شهری و به دنبال آن بر میزان آلایندگی هوای کلانشهرها افزوده شد این در حالی است که کاهش تعداد مسافران حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی، رانندگان این ناوگان را با مشکلات اقتصادی مواجه کرده است.

ابتلاء 10 نفر از رانندگان ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی اراک به کرونا محمدرضا خسروی، معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک در این باره به خبرنگار ایمنا" گفت: از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا ستاد کرونا در اراک تشکیل شد و تصمیمات شرایط و ضوابط فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اراک گرفته و به این حوزه ابلاغ شد؛ با توجه به احتمال شیوع ویروس کرونا در فضای حمل و نقل عمومی به دنبال اولین بخشنامه ای که صادر شد در اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه سال 99 اتوبوسرانی شهر به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمد که حتی کرایه های دریافتی از هزینه سوخت اتوبوس ها هم کمتر بود.

وی افزود: در فروردین ماه امسال 5 شبانه روز اتوبوسرانی شهر تعطیل شد؛ سپس با اعمال محدودیت ها و کم کردن ساعات کاری اتوبوسرانی، فعالیت اتوبوس ها در بازه زمانی 8 صبح تا 3 بعدازظهر صورت گرفت، بر این اساس مسافران با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت یکی در میان روی صندلی ها می نشستند.

در اردیبهشت ماه نیز همین روند با تغییرات کمی ادامه پیدا کرد و زمان پایان کار اتوبوس ها به ساعت 6 بعدازظهر تغییر کرد.

معاون امور زیر بنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک خاطرنشان کرد: در این مدت ضدعفونی کردن اتوبوس هر شب به صورن منظم انجام می شد؛ طی این عملیات خارج و داخل اتوبوس ها به صورت کامل گندزدایی می شد؛ در نهایت پس از مدتی نیز استفاده از ماسک برای رانندگان و مسافران الزامی شد و توسط بخش کنترل خطوط حمل و نقل شهر در شهرداری مورد نظارت قرار می گرفت، اما این مسئله از طرف بعضی افراد رعایت نمی شد و در حال حاضر نیز رعایت نمی شود، تذکرات جدی نیز از طرف رانندگان و نیروهای کنترل خطوط به افراد داده می شود ولی متأسفانه بیش از این نمی توان کاری در این زمینه انجام داد.

خسروی اظهار کرد: خود مردم باید پروتکل های بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را رعایت کنند؛ در خصوص رعایت فاصله اجتماعی هم نظارت های بسیاری شکل گرفت؛ با این حال در برخی موارد این موضوع رعایت نمی شد؛ شهرداری اراک و سازمان اتوبوسرانی این شهرداری تمام تلاش خود را به کار بست تا پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل هایی که از سوی ستاد کرونا ابلاغ شد، رعایت شود.

وی در خصوص تغییراتی که در نحوه خدمات رسانی تاکسی های شهر صورت گرفته گفت: مقرر شده در هر تاکسی حداکثر سه مسافر سوار شود، و این طرح فعلاً ادامه دار خواهد بود و رانندگان هم ملزم به رعایت این مورد شده اند، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد و باید آن را حل کرد، این است که با کاهش تعداد مسافران از 4 نفر به 3 نفر کرایه هر سرویس برای راننده کاهش پیدا کرده در حالی که قیمت سوخت و بنزین و لوازم یدکی افزایش یافته است به همین دلیل رانندگان تاکسی در این زمینه دچار مشکلاتی شده اند؛ پیشنهاداتی از سوی شهرداری ارائه شده و مصوباتی در شورای اسلامی شهر در حال پیگیری است که امیدواریم پس از انجام بررسی ها در کمیته تطبیق فرمانداری ابلاغ شود.

یکی از این پیشنهادات سر شکن کردن کرایه بین مسافران و راننده است تا راننده های تاکسی هم در این زمینه مشکلی نداشته باشند.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک افزود: با توجه به بررسی های انجام شده بیش از 80 درصد رانندگان تاکسی در رعایت مصوبات ابلاغ شده همراهی های لازم را داشته اند.

همه رانندگان از ماسک استفاده می کنند و برخی از این رانندگان داخل ماشین برای جداسازی قسمت سرنشینان و محل نشستن راننده از کاور هم استفاده می کنند، تذکرات لازم هم به مسافران داده می شود.

همچنین رانندگان در طول روز نیز با موادی که بخشی از آن توسط سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری و بخشی از آن هم توسط خود رانندگان تهیه می شود، اتوبوس ها را ضدعفونی و گندزدایی می کنند.

خسروی گفت: موارد زیادی از ابتلای رانندگان اراکی به کرونا مشاهده نشده و در بین رانندگان 28 خط فعال با 85 اتوبوس، 5 نفر از رانندگان اتوبوسرانی به کرونا مبتلا شده اند و همچنین از تعداد 2500 تاکسی شهر، دو سوم آنها فعال هستند که از این بین 5 نفر از رانندگان تاکسی نیز به بیماری کرونا مبتلا شده اند.

وی در خصوص تغییر سرانه مسافر در روز قبل و بعد از شیوع بیماری کرونا گفت: در گذشته حدود 120 دستگاه اتوبوس فعال در شهر داشتیم که به طور میانگین روزانه 100 هزار مسافر را جا به جا می کردند، در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با توجه کاهش زمان فعالیت اتوبوسرانی این آمار 70 درصد کاهش پیدا کرد، در حال حاضر نیز 85 دستگاه اتوبوس در سطح شهر فعال است که روزانه حدود 50 هزار مسافر را جا به جا می کند که می توان گفت تقریباً جمعیت مسافران یک دوم نسبت به گذشته کاهش یافته است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک افزود: وضعیت اقتصادی و معیشتی بهره برداران اتوبوس و رانندگان تاکسی در اثر شیوع کرونا دچار مشکل شده به طوری که توانایی اقتصادی این افراد برای خرید تجهیزات خودرو، لوازم یدکی و تأمین هزینه های سوخت کاهش پیدا کرده است، تمامی این موارد باعث کاهش کیفیت حمل و نقل عمومی شده و رسیدگی به این موضوع مستلزم ارائه کمک ها و حمایت هایی از طرف دولت و شهرداری ها است چرا که با دنبال کردن همین روال فعلی حمل و نقل عمومی کشور دچار مشکل خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر وزارت کشور و سازمان شهرداری ها برای رسیدگی به این موضوع اقداماتی همچون پرداخت وام برای بازسازی و بهسازی اتوبوس ها و پرداخت یارانه برای ایام شیوع کرونا را در دستور کار قرار دادند که با توجه به مشکلات ایجاد شده لزوم تسریع در انجام این برنامه ها محسوس است.

تشویق مردم به پیاده روی و دوچرخه سواری حسین ایمانی، جامعه شناس شهری نیز به خبرنگار ایمنا" گفت: در شهرهای مدرن و توسعه یافته جهان مثل پاریس و بارسلونا در دوران قرنطینه بعد از شیوع بیماری کرونا چرخ های زندگی کند شد؛ برای مثال تعداد توریست هایی که به این شهرها سفر می کردند کاهش یافته و شهر خلوت شده بنابراین در این شهرها از این فرصت برای تشویق مردم به دوچرخه سواری یا پیاده روی استفاده شده است.

وی افزود: در کشور ما تأثیر این قرنطینه ها در کاهش استفاده از خودرو و خلوت شدن شهر به اندازه ای که در کشورهای توسعه یافته مشاهده می شود، نبود، چرا که در شهرهای توسعه یافته بخش های اقتصادی مبتنی بر گردشگری تعریف شده که در دوران قرنطینه و شیوع کرونا با کاهش سفرها بار ترافیکی شهر هم کاهش یافته و این موضوع فرصتی برای فرهنگ سازی و تشویق مردم برای پیاده روی یا استفاده از دوچرخه را به دست آورده است.

این جامعه شناس شهری تصریح کرد: با شیوع بیماری کرونا کاهش معناداری در استفاده از وسیله نقلیه رخ نداده است، مثلاً در شهر تهران به دلیل استفاده افراد از خودروهای شخصی، ترافیک حتی بیشتر شده است.

در عین حال به این دلیل که در اقتصاد کشور ما بسترهای لازم برای انجام دورکاری یا کار در خانه هم وجود ندارد، ما شاهد این هستیم که مترو و اتوبوس همچنان شلوغ است.

ایمانی افزود: در شهرهای بزرگ ایران پس از شیوع کرونا رفت و آمدهای مردم تغییر کرده اما نه به شکل معنادار، که ما بخواهیم در این فرصت به گزینه های دیگری همچون پیاده روی و دوچرخه سواری یا طرح های این چنینی فکر کنیم، طرح هایی همچون طرح شهر 15 دقیقه ای که در شهر پاریس مطرح شده، یعنی مردم در چنین شهری خیلی جا به جا نشوند و مراکز در شعاع پانزده دقیقه ای افراد برای رفع نیازهای روزمره در دسترس باشد.

وی مشکلات حمل و نقل عمومی را ناشی از توجه نکردن به زیرساخت ها در گذشته دانست و اظهار کرد: حمل و نقل عمومی در کشور ما از پیش همواره مشکلاتی را داشته و از استانداردها به دور بوده که این موضوع در کلانشهرها محسوس تر است، برای مثال شهری مثل اراک قطعاً به مترو یا تراموا احتیاج دارد در حالی که این امکانات در حال حاضر در این شهر فراهم نیست.

همچنین مشکل دیگری که می توان به آن پرداخت نوع شهرسازی در کلانشهرهای کشور است که خودرو محور بوده و ما در طراحی ها شاهد تقطیع شهری هستیم به این معنی که فضاهای شهری از هم قطع شده و تفکیک می شوند، که این موضوع باعث ایجاد پراکنش در شهر شده است.

همچنین منطقی هم در جانمایی ساختمان های اداری یا تجاری شهر وجود ندارد، مثلاً دستگاه های اداری در اقصی نقاط شهر پراکنده شده است که این مسئله نیاز غیرضروری به جا به جایی را به وجود آورده که تشدید معضلات ترافیکی را به همراه داشته است.

این جامعه شناس شهری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و معیشتی رانندگان از دیگر آسیب هایی است که با شیوع کرونا به حمل و نقل عمومی وارد شده است، گفت: به نظر می رسد درآمد بخشی از رانندگان نسبت به گذشته کاهش یافته، که این موضوع با سیاست های رفاه اجتماعی مرتبط است، باید دید در زمینه تأمین اجتماعی افراد چقدر این موارد پیش بینی شده، اگر رانندگان بیمه باشند، بیمه باید حمایت هایی از این قشر که در این وضعیت آسیب خورده اند، در نظر بگیرد.

با این حال مشکل نیروهای کار غیر رسمی همچنان باقی است، بخشی از خدمات حمل و نقل شهری را مسافربرهای شخصی انجام می دهند، که تحت پوشش هیچ ارگان یا صنفی قرار ندارند و بیمه های مخصوص رانندگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و تاکسی برایشان برقرار نیست و در شرایطی که بعد از شیوع کرونا به وجود آمده لطمات جبران ناپذیری از نظر اقتصادی به این افراد از جامعه وارد شده است.


کلید واژه ها: حمل و نقل عمومی - استفاده - عمومی - ناوگان حمل و نقل عمومی - پروتکل های بهداشتی - وسایل نقلیه عمومی - حمل و نقل - شیوع ویروس کرونا - حمل ونقل - کرونا - استفاده از ماسک - مسافران - حمل ونقل عمومی - خودروهای شخصی - فاصله اجتماعی - ازدحام جمعیت - ترافیک شهری - وسایل نقلیه - ویروس کرونا - رعایت - همراه - دستورالعمل - شیوع کرونا - پیاده روی - درون شهری - شهری - شیوع - جهان - تاکسی ها - تغییرات

آخرین اخبار سرویس:
آغاز تغییرات مدیریتی در سازمان بورس

اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد

ممنوعیت پرداخت، تهدیدی برای سرمایه های ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال است؟ 

انتصاب سارا علیاری به عنوان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس

راپانزل ژاپنی با موهای 1,82متری +عکس

ببینید گرونی و کرونا با مردم چه کرده؟!

وزیر کار: شرایط زندگی بازنشستگان از ابتدای سال 1400 مطلوبتر می شود

آغاز پرداخت مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی

میزان ذخایر ارزی کشور افزایش یافته است/ به خاطر بازار سرمایه از افزایش نرخ سود پرهیز کردیم

واحد های نظارتی با متخلفان و گران فروشان در بازار میوه برخورد جدی می کنند

اولویت شهرداری در اجرای پروژه ها ارتقای کیفیت زندگی ساکنان و رضایت آنان است

تصویب بودجه 3 هزار و 62 میلیارد تومانی 1400 قم

پرداخت یارانه و سوبسید به شناورهای بخش خصوصی مسافربری خارگ

اقامت در خاص ترین هتل اصفهان با بهترین قیمت

اخبار 20 دوشنبه، 18 اسفندماه 99

ممنوعیت پرداخت، تهدیدی برای سرمایه های ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال است؟

اختصاص 500 میلیارد ریال برای دفع بهداشتی زباله در خوزستان

مصوبه اختیارات بانک مرکزی تمدید شد

رمز و راز فعالیت رمز ارزها با شتاب زدگی گشوده نمی شود

مدیرکل امور هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری کرمانشاه: تولید زباله 20 تا 30 درصد افزایش یافته است

رییس دامپزشکی کرمانشاه : 1500 کیلو گوشت غیر قابل مصرف کشف و امها شد

گلخانه تولید گوجه فرنگی سیاه در رفسنجان به بهره برداری رسید

مدیر کل کمیته امداد استان کرمانشاه : کرمانشاهیان بیش از 26 میلیارد تومان به جشن نیکو کاری کمک کردند

اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه : داگستری استان رتبه برتر کشوری در طرح پایش زندانیان را کسب کرد

مصوبه اختیارات بانک مرکزی تمدید شد

هزینه خرید خانه در تهرانپارس

اقامت در خاص ترین هتل اصفهان با بهترین قیمت

متقاضیان کارت اعتباری سهام عدالت به مشکل خوردند!

محصول انگور نیازمند نگاه ملی است/ 3 هزار متقاضی برای داربستی کردن انگور

سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به هرمزگان

فرماندار: شاخص های آب شرب رضوانشهر رشد خوبی یافته است

5 هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری در منطقه آزادچابهار بسته شد

زمان واریز یارانه نقدی اسفند ماه اعلام شد/ تولید روغن 30 درصد بیشتر از نیاز بازار است

62 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در سیستان و بلوچستان مجوز فعالیت گرفتند

اتاق بازرگانی ایران خواستار عدم اجرای قانون جدید چک شد

اتاق بازرگانی ایران خواستار عدم اجرای قانون جدید چک شد

قیمت روز خودرو در بازار (18 اسفند) + جدول

قیمت انواع جایگزین پراید در بازار+جدول نرخ ها

زمان تعیین حداقل مزد کارگران

180 پروانه بهره برداری معدنی در خراسان رضوی سلب صلاحیت شد

لپ تاپ های ارزان و پرفروش پایتخت

اصناف بهترین مرجع برای حفظ تعادل قیمت ها در بازار هستند

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: افزایش چهاربرابری مصدومان چهارشنبه آخر سال

گلخانه تولید گوجه فرنگی سیاه در رفسنجان به بهره برداری رسید

آیا بازار رمز ارزها رقیب بورس است؟

آیا بازار رمز ارزها رقیب بورس است؟

سیر صعودی تولید کالاهای اساسی در سال 1400

رمز و راز فعالیت رمز ارزها با شتاب زدگی گشوده نمی شود

توزیع بیش از 38 تن گوشت مرغ در رضوانشهر

خدمتی دیگر برای بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به مناسبت عید سعید مبعث

فروش 250 میلیون تومانی طرح زمستانه کتاب هرمزگان

بهترین ابزار تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

2 طرح راه و شهرسازی در انار کرمان کلنگ زنی شد

اجرای بیش از 3 هزار طرح اشتغال زایی برای مددجویان کمیته امداد

اورژانس: رشد 4 برابری قطع عضو در حوادث چهارشنبه آخر سال

ممبینی: اصناف بهترین مرجع برای حفظ تعادل قیمت ها در بازار

حواله های ثبت نامی خودرو قابل واگذاری هستند؟

21هزار و552 واحد شغلی در خوزستان متقاضی تسهیلات کرونایی شدند

استخدام همکار خانم در گالری زیما فوری

منشی اداره فروش

افزایش چهاربرابری مصدومان چهارشنبه آخر سال

نگهبان

استخدام مشاور املاک

آذربایجان شرقی به قطب اول فولاد کشور تبدیل می شود

جذب مشاور املاک (درامد تضمین شده) مزایای

کار پردرآمد پاره وقت در منزل

تولید 1200 تن کنار از باغات استان بوشهر

افزایش چهاربرابری مصدومان چهارشنبه آخر سال

همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد

اجرای بیش از 3 هزار طرح اشتغال زایی ویژه مددجویان توسط کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد

از صادر نشدن کارت ملی هوشمند تا مشکل گازسوز کردن خودروها

نرخ های فعلی ارز ماندنی نیست

مزیت های خرید غیرحضوری

کمک دستگاه قضا به رشد صادرات با احیای کارخانه فولاد ارومیه

بیش از 3 هزار طرح اشتغال زایی ویژه مددجویان کهگیلویه و بویراحمد

اختصاص 150 میلیارد تومان برای تکمیل طرحهای سیلزده

خطری پس از بسته شدن درگاه صرافی های ارز دیجیتال کاربران ایرانی را تهدید می کند، چیست؟

کسب رتبه نخست توزیع برق مرکزی در ارزیابی بهبود عملکرد شاخص کاهش زمان خاموشی

پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99

544 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل فرهنگی و هنری خراسان رضوی پرداخت شد

آذربایجان شرقی به قطب اول فولاد کشور تبدیل می شود

به خاطر بورس از افزایش نرخ سود پرهیز کردیم/ اگر منابع در دسترس باشد می توانیم نرخ ارز را کاهش دهیم

اتصال 400 روستای جدید به شبکه آب سالم و پایدار

جذب 280 میلیارد تومان تسهیلات جهت سرمایه گذاری در کشاورزی

لزوم تشدید نظارت بر روند توزیع مرغ در آذربایجان غربی

تاکید فرماندار گناباد بر افزایش بندهای خاکی

ایرانی ها فرصت های سرمایه گذاری خود را در افغانستان معرفی کردند

کم کاری وزارت نیرو در تخصیص آب در بخش صنعت اردستان

اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز تمدید شد

رونق فروش میوه های پلاسیده در مرکز تهران

ارزش سهام عدالت به 7 میلیون و 980 هزار تومان رسید

استخدام کارشناس فروش، کارشناس بازاریابی و کارشناس خرید در تهران

تاکید وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بر اطلاع رسانی و آمادگی شبکه بانکی برای اجرای قانون جدید چک

یارانه اسفند فردا شب واریز می شود

کاشت نهال به مناسبت روز جهانی زن در پارک بانوان کرمانشاه

نهادهای مردمی کد ثنا را دریافت کنند

اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد

نابسامانی در بازار مرغ ادامه دارد

6 سایت کشت گیاهان دارویی ویژه زنان روستایی قزوین راه اندازی شد

تاثیر کرونا بر حمل و نقل عمومی اراک

تاثیر کرونا بر حمل و نقل عمومی اراک