مطالب مرتبط:
وام ازدواج 100 میلیونی دلیل نگرانی از افزایش کودک همسری
نگرانی از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی
نگرانی از افزایش کودک همسری این بار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی
نگرانی از افزایش کودک همسری با وام ازدواج 100 میلیونی
وام ازدواج 100 میلیونی و نگرانی از افزایش کودک همسری
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:052021-01-24اقتصادي

شرط سنی برای وام 100 میلیونی ازدواج؛ افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری یا افزایش ازدواج های صحیح؟


شرط سنی برای وام 100 میلیونی ازدواج؛ افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری یا افزایش ازدواج های صحیح؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو، روزنامه همدلی نوشت: با افزایش سن ازدواج برخی نگران هستند که در صورت ادامه داشتن، - شرط سنی برای وام 100 میلیونی ازدواج؛ افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری یا افزایش ازدواج های صحیح؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو، روزنامه همدلی نوشت: با افزایش سن ازدواج برخی نگران هستند که در صورت ادامه داشتن، این روند سبب افزایش جمعیت دختران و پسرانی می شود که هرگز ازدواج نمی کنند، دلایل زیادی هم برای این مسئله عنوان شده است.

اما مانند همیشه یکی از مهم ترین آن ها مشکلات اقتصادی است.

بسیاری از دختران و پسران با طرح این که توان پرداخت اجاره مسکن یا سایر هزینه های زندگی متاهلی را ندارند همچنان ترجیح می دهند مجرد بمانند.

این زندگی مجردی را یا در کنار خانواده شان سپری می کنند یا با جدا شدن از آن ها سعی می کنند در کنار مجرد بودن یک زندگی مستقل داشته باشند.

در این بین همیشه یکی از راهکارها برای افزایش ازدواج پرداخت وام هایی به همین عنوان بوده است؛ وامی که به نظر می رسد در آخرین تصمیم گیری های کمیسیون تلفیق مجلس برای لایحه بودجه سال آینده افزایش پیدا کرده و دختران کمتر از 23سال یا پسران کمتر از 25سال در هنگام ازدواج می توانند نزدیک به 100میلیون وام بگیرند، اقدام تشویقی که به نظر می رسد در راستای کاهش سن ازدواج است.

اما دراین بین گروهی معتقدند این وام صد میلیونی می تواند سبب افزایش ازدواج های صوری شود.

درهمین باره روز گذشته محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به ایسنا گفت: آیا نمایندگان نسبت به تبعات این تصمیم گیری کار مطالعاتی و آماری انجام داده اند که اکنون به سمت اجرا می روند؟ در سال های گذشته با افزایش مبلغ وام موارد انحرافی شکل گرفت که بارها آن ها را تذکر دادیم اما متاسفانه به آن توجه نشد اکنون نگران ایجاد مشکلات انحرافی نسبت به سن ازدواج هستیم به طوریکه برای دریافت وام ازدواج 100میلیون تومانی شاهد ازدواج و طلاق های صوری باشیم.

دراین باره مصطفی اقلیما رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران قبل تر به روزنامه همدلی گفته بود: چنین تصمیماتی در افزایش ازدواجِ صحیح هیچ تاثیری ندارد، بدتر سبب می شود که ازدواج ها صوری ایجاد شود.

دونفر باهم قرار می گذارند که برای دریافت این وام به شکل صوری باهم ازدواج کنند، بعد از آن که وام را گرفتند از هم طلاق می گیرند.

وقتی از بعضی هایشان می پرسم چرا این کار را انجام می دهید می گویند که پول نداریم، با این پول کمی از مشکلات مان را رفع می کنیم.

در شرایطی که آدم ها برای فقر کلیه خودشان را می فروشند آیا ازدواج صوری انجام نمی دهند؟ اما از آن جایی که در بررسی مبلغ وام ازدواج در بودجه سال آینده توسط کمیسیون تلفیق آمده که این وام برای دختران بالای 23سال و پسران بالای 25سال، 70میلیون است، سبب واکنش معاونت وزارت ورزش شد و درخصوص آن به ایسنا گفت: از جمله نکاتی که در این تصمیم به آن توجه نشده، بحث تجرد قطعی و عدم توجه به بخشی از متولدین دهه 60 است که همچنان به دلیل مشکلات اقتصادی مجرد مانده اند و در این تصمیم گیری نیز عملا تسهیلات کمتری دریافت می کنند.

بر چه مبنایی پسری که سال آینده وارد 26 سال و دختری که وارد 24 سال می شود نمی تواند از وام ازدواج 100 میلیونی بهره مند شود؟ منطق این تصمیم چیست و چه پاسخی در قبال این جوانان داریم که همانند سایر جوانان تحت تاثیر همین فشار تورم و مشکلات اقتصادی جامعه هستند؟ تندگویان با اشاره به این که ازدواج های زودهنگام بدون آموزش می تواند آسیب های به دنبال داشته باشد ادامه داد: آمار مربوط به طلاق های کمتر از پنج سال زندگی مشترک در حدود دو سوم ست.

بنابراین اگر کاهش سن ازدواج توامان با آموزش مهارت های زندگی مشترک نباشد شاهد آسیب های اجتماعی نظیر طلاق خواهیم بود از این رو با در نظر گرفتن تمامی این موارد باید به اعطای مشوق های دائمی روی آوریم.

در واکنشی دیگر حبیب الله مسعود فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور دیروز به ایلنا گفت: بحث اختصاص وام ازدواج این است که افراد بتوانند در سنین مناسب ازدواج کنند.

باید افراد در سنینی ازدواج کنند که از لحاظ روانی، اجتماعی و جسمی به شرایط مناسب رسیده باشند.

لزوما وام ازدواج را نمی توانیم به عنوان یک عامل صرف در افزایش ازدواج در سن پایین اثرگذار بدانیم.

وی با بیان این که باید روی گروه هایی سنی که سن شان از زمان مناسب ازدواج در حال گذر است کار کنیم و ازدواج به موقع را ترویج دهیم، تصریح کرد: ازدواج در سن پایین به ویژه در سن زیر 13 الی 14 سال به دلیل این که افراد به رشد اجتماعی و روانی نرسیده اند و از آنجایی که خطر عوارض بارداری در این سنین متوجه این افراد است، صحیح نیست و می تواند معضلات را افزایش دهد.

البته ازدواج در سنین بالاتر نیز اگر آموزش لازم را ندیده باشند، ممکن است دچار مشکل شوند.

مسعود فرید ادامه داد: سعی بر این است که نه در سن پایین و نه در سنین خیلی بالا ازدواج صورت گیرد، بلکه در زمان و موقع مناسب افراد باید ازدواج کنند، چراکه از آن طرف ازدواج در سن بالا نیز باعث ایجاد شکاف بین نسلی بین پدر و مادر و فرزندان می شود و درک متقابلی ممکن است از هم نداشته باشند، درحالیکه اگر ازدواج در سن مناسب انجام شود، قطعا ارتباط بهتری می توانند با هم برقرار کنند.

از طرفی ازدواج در سن بالا نیز باعث می شود عوارض بارداری برای مادر بیشتر شود.

همچنین نسبت به گروه های دیگر به طور کلی شانس فرزندآوری کمتر می شود یعنی اگر بخواهند به فاصله دو یا سه سال چند فرزند داشته باشند، در سنین بالا ممکن است انجام نشود.

اما این همه ماجرا نیست، گروهی معتقدند افزایش وام ازدواج سبب افزایش کودک همسری می شود، طوری که خانواده های کم برخوردار برای بهره بردن از مواهب این وام اقدام به ازدواج زودهنگام یا گاهی اجباری برای دختران شان می کنند.

تندگویان که از مخالفان افزایش مبلغ وام ازدواج است اواخر ماه گذشته به ایسنا گفته بود: آمارها نشان می دهد که بعد از افزایش وام مذکور موضوع کودک همسری نیز در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و حداقل نسبت به سال گذشته این موضوع در برخی نقاط کشور تا 4برابر بیشتر شده است.

بررسی ها نشان می دهد که در برخی از نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی روبه رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر 15سال استفاده می شود.

البته دراین باره معاون علوم اجتماعی سازمان بهزیستی نظر دیگری دارد.

مسعود فرید در گفت وگوی روز گذشته خود با ایلنا در اشاره به افزایش کودک همسری به دنبال افزایش مبلغ وام ازدواج گفت: هر کاری که انجام می شود، ممکن است تبعاتی داشته باشد.

در کودک همسری اگرچه بحث اقتصادی بسیار مهم است، اما معتقدم بحث فرهنگی اهمیت بیشتری دارد و موضوع اقتصادی در رتبه بعدی است.

باید تدابیری اندیشیده شود که جلوی ازدواج در سنین پایین که بیشتر هم در دهک های بسیار پایین جامعه به دلایل اقتصادی انجام می شود، گرفته شود، چراکه در خانواده ای که از نظر اقتصادی متوسط هم باشد، خیلی کم دیده می شود که دختر خانواده به دلایل مالی در سنین پایین ازدواج کند.

عمدتا افرادی که کودکان خود را در سنین کم همسر می دهند، در دهک های پایین اقتصادی و اجتماعی هستند.

برای جلوگیری از کودک همسری باید سیستم های حمایتی از دهک های پایین جامعه تقویت شود و همچنین از نظر فرهنگی در این زمینه فعالیت کنیم.

از سوی دیگر نیز برای جلوگیری از تاخیر در ازدواج نیز برنامه هایی داشته باشیم و هر دو بخش را مورد اهمیت قرار دهیم و دولت در سیاست گذاری هایی که دارد باید به هر دو بخش توجه داشته باشد.

حالا باید دید با افزایش وام ازدواج تا سقف 100میلیون تومان برای دختران کمتر از 23سال و پسران کمتر از 25سال چه تفاوتی در سال های آینده می افتد آیا نتیجه این تصمیم افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری است یا افزایش ازدواج های صحیح؟
کلید واژه ها: ازدواج - افزایش - افزایش سن ازدواج - کودک همسری - روزنامه همدلی - سن ازدواج - افزایش سن - هزینه های زندگی - روزنامه - مشکلات اقتصادی - دختران - صوری - کودک - افزایش جمعیت - زندگی متاهلی - زندگی مجردی - گزارش - پسران - زندگی - ادامه - همدلی - اجاره مسکن - صورت - سلام - مجرد - مهم ترین - اقتصادی - مشکلات - پرداخت - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استفاده از دو ماسک چه زمانی ایده خوبی است؟

خارجی ها نیامده رفتند/ خطوط ریلی شمال برقی نشد

تایپیست و مترجم و دایرکتور( فوری)

سرمایه

استخدام کارشناس حسابداری (جاری) و کارشناس فروش در دیرگدازهای آتور در تهران

استخدام نیروی کار در سالن زیبایی

همکار خانوم جهت همکاری در کارخانه تولید ماسک

تعدادی بازاریاب شهرستان ونیروبرای کارگاه تولیدماسک

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت کارستان پیواژ نیاز از تهران جهت کار در شهریار

تجارت 6.8 میلیارد دلاری کشور در بهمن ماه/ «چین» مقصد اول صادرات کشور

صعود مجدد دلار در معاملات خارجی

خلق پول؛ راهکاری که نقدینگی مزمن ایران را تشدید کرد

سنجش آلاینده های مرتبط با بوی نامطبوع اطراف تهران

کشاورزی در کویر تجاری سازی خواهد شد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 10 اسفند

لزوم عدم خروج مرغ از آذربایجان شرقی

پرنسس های کوره؛ وقتی فعالیت اجتماعی اینستاگرامیزه می شود

مجادله بر سر نرخ واقعی دلار؛ واعظی، همتی یا ترکان؟

قیمت ربع سکه امروز یکشنبه 10 اسفند 99

پیش بینی بورس 10 اسفند / سایه سنگین هیجان کاذب بر بازار سرمایه

خودرو های میلیاردی بدون مشتری/ افزایش تعداد فروشندگان در بازار خودرو

افزایش قیمت دلار، ادامه دارد؟!

سدان الکتریکی ایتالیایی برای رقابت با ب ام و طراحی خواهد شد

هیچ سازنده ای حق فروش مسکن مهر را ندارد

شرط بانک مرکزی برای افزایش سرمایه بانک دی

سهامداران تازه وارد بورس؛ ناآگاهانه در مسیر بازار رمز ارز ها / نوسانات، خطرات و ریسک های بازار ارز دیجیتال چیست؟

کرونا و مالیات جدید فرودگاه «هیترو» لندن

رونمایی از رانا پلاس 6 دنده پانوراما

12 وسیله ای که تاریخ انقضا دارند، ولی شاید ندانید!

قیمت بیت کوین، امروز 99/12/10

طرح نوروزی حمل‎ونقل امسال متفاوت تر از سال گذشته است

نفت شیل دیگر اوپک را تهدید نمی کند

این ماهی یک مار یک متری را می بلعد!+ویدئو

غرق شدگی شهرهای ساحلی با افزایش وزن آنها

رنگکار و زیر کارچی

استخدام انباردار در شرکت تضامنی صنایع ماشین سازی نامدار و شرکا در تهران

استخدام کارگر ماهر در زمینه کار با دستگاه پرس لنگ و برشکاری

دعوت به کار و اعطای نمایندگی فروش تجارت جهانی

ویزیتور خانم یا اقا

رمزارزها بر سر دوراهی

افزایش 5 درصدی جرایم رانندگی

رمزارزها بر سر دوراهی

همکاری در عرصه تجارت الکترونیک

مدل جهت میکروبلندینگ ابرو

سر آشپز مطبخ و بازاریاب خانم

نیازمند همکار گوینده،دوبلر،نریتور

استخدام راننده ایسوزو

اشتغال زایی دستگاه جوجه کشی

مدل رنگ و لایت

کار در منزل اینترنتی با حقوق بالا

استخدام نیرو نظافتچی

2فروشنده پاره وقت خانم

استخدام در مجموعه آبمیوه پالپ

بازاریابی

شغل مولد

قیمت نفت خام دوباره 100 دلاری می شود

استخدام کارشناس حسابداری

بازاریاب برای کار تعمیرات ترانس و ماژول

استخدام سالن کار در رستوران شیان لویزان

استخدام ادمین در اینستاگرام

چندنفرنیروجهت تولیدکابین وآینه باکس نیازمندیم

شاگرد کاشیکاری

انجام کلیه کارهای حسابداری

منشی و فروشننده

جذب فروشنده جهت کار در سوپر مارکت

استخدام شیراز ، فسا و داراب

نیرو اقا

استخدام نظافتچی خانم اقاتسویه روزانه درشرکت نظافتی

پیک موتوری دوشیفت

استخدام در کارخانه (آقا)

فروشنده پوشاک مردانه

سرمایه گذاری در زمینه ملک

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

8 میلیارد و 600 میلیون تومان پول در جیب پرسپولیس

حجتی: قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 شامل کانون های وکلا نمی شود

کار اینترنتی با موبایل

نیازمند نیروی آمتر بند و قالب بند

نیروی کار جوان آقا

استخدام نیرو چیدمان و فروش در هایپر مارکت

استخدام تکنسین یخچال فریزر و ساید بای ساید

نیازمند نیرو کار ازمحدوده شهر جدید هشتگرد

کسری بودجه کانادا به 248 میلیارد دلار کاناد افزایش یافت

استخدام مشاور املاک با تجربه و مبتدی با حقوق ثابت

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای/گلشهر

موتور سوار جهت کاز در نمایندگی ایرانخودرو

حسابدار

استخدام منشی جهت دفتر کار

متخصص پاشش کیلر و اپوکسی و کوت

استخدام پرسنل ارایشگاه

استخدام اپراتور لاغری و دستیار

کسب درامد در منزل با گوشی موبایل

ثبت نام رانندگان

کار عالی در خانه

کار آموز و دستیار دندانپزشک نیاز مندیم

نیازمند کارپرداز و حسابدار املاک

13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد

نیروی خانم

رتبه بندی و ثبت شرکت

خانم برای اسکن اسناد

استخدام همکار خانم جهت کار در غذا خوری نیازمندیم

شرط سنی برای وام 100 میلیونی ازدواج؛ افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری یا افزایش ازدواج های صحیح؟

شرط سنی برای وام 100 میلیونی ازدواج؛ افزایش ازدواج های صوری و کودک همسری یا افزایش ازدواج های صحیح؟