مطالب مرتبط:
رستم قاسمی می آید؟
رستم قاسمی می آید؟
رستم می آید؟
لیونل مسی برای انتقام می آید
مربی تیم ملی واترپلو: اردوها منسجم شود چیریچ به ایران می آید
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:552021-01-24سياسي

رستم می آید؟


رستم می آید؟ رستم قاسمی پاسخ صریحی به این سؤال که قصد نامزدی برای 1400 را دارد یا خیر نداده، ولی تلاش زیادی کرده که بگوید من نظامی نیستم یا به عنوان نامزد نظامی از من نباید نام برد به نظر می رسد باید رستم قاسمی را هم به گزینه چهره هایی با سابقه نظامی برای 1400 اضافه کرد.

- رستم قاسمی پاسخ صریحی به این سؤال که قصد نامزدی برای 1400 را دارد یا خیر نداده، ولی تلاش زیادی کرده که بگوید من نظامی نیستم یا به عنوان نامزد نظامی از من نباید نام برد به نظر می رسد باید رستم قاسمی را هم به گزینه چهره هایی با سابقه نظامی برای 1400 اضافه کرد.

وزیر اسبق نفت در دولت احمدی نژاد و رییس اسبق قرارگاه خاتم الانبیا در گفت وگویی با برنا، آمدنش را نه صریحا تأیید کرده نه رد؛ اما به صراحت خواستار عدم شناسایی خود تحت عنوان نامزد نظامی انتخابات شده است.

تا اینجای کار، حسین دهقان، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی و حتی عزت الله ضرغامی همگی چهره هایی با پیشینه دور یا نزدیک نظامی اند که به صراحت یا به صورت تلویحی قصد ورود به رقابت های انتخاباتی 1400 را دارند.

نام سعید محمد، رییس فعلی قرارگاه خاتم الانبیا نیز اخیرا مطرح شده، ولی به نظر می رسد در آخرین تحلیل ها، اصولگرایان چندان نگاه جدی برای ریاست جمهوری به او ندارند، بلکه او را برای شهرداری تهران کنار گذاشته اند.

رستم قاسمی پاسخ صریحی به این سؤال که قصد نامزدی برای 1400 را دارد یا خیر نداده، ولی تلاش زیادی کرده که بگوید من نظامی نیستم یا به عنوان نامزد نظامی از من نباید نام برد؛ اما در همین توضیح و تعریف می گوید: ما نظامیان، به خصوص بچه های سپاه، نه دانشکده افسری رفته ایم و نه دوره آکادمیک دیده ایم.

ما روز اولی که آمدیم، هیچ دوره نظامی ندیدیم.

کار من، مهندسی و عمرانی بود و از روز بعد از جنگ در کار سازندگی کشور بودم و بعد هم به وزارت نفت رفتم و امروز هم کار اقتصادی انجام می دهم .

او در ادامه اصرار دارد که چهره ای اقتصادی است نه نظامی: من فردی اقتصادی هستم و روی این موضوع کار می کنم.

شاید کمتر کسی در کشور وجود داشته باشد که در همه حوزه ها کار کرده است.

اینکه کسی بگوید یک شبه و یک ساله کشور را درست می کنم، وعده های توخالی داده است.

این وعده ها دست نیافتنی است، ولی اینکه در زمانی منطقی تغییر ریل در کشور داشته باشیم، زمان زیادی نمی خواهد.

در یک سال می شود تغییر ریل را طراحی کرد و باز گفته: من فرد نظامی به معنای فرمانده نیستم.

من در دوران جنگ هم کار رزمی مهندسی می کردم.

بعد از جنگ هم کلا در حوزه سازندگی کشور بودم.

مقطعی هم در وزارت نفت بودم.

وقتی بعد از دولت دهم به سپاه برگشتم، به دلیل رفاقت و ارتباطات طولانی که با شهید سلیمانی داشتم، ایشان پیشنهاد دادند به ایشان کمک کنم و این فرصت خوبی برای من بود .

شاید در بهترین توصیف، رستم قاسمی یک فرد نظامی- اقتصادی است؛ اما او حتی این تعبیر دوگانه را نمی پذیرد.

روز گذشته موضوع چهره ای با پیشینه نظامی برای پست ریاست جمهوری، به محل بحث و جدل یک نماینده سابق و فعلی و دو چهره فرهنگی هم بدل شده بود؛ محمود صادقی و میرتاج الدینی در خبرآنلاین و عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات و حسام الدین آشنا، مشاور روحانی در توییتر.

مهاجرانی با انتشار پیامی از مخالفت ها با رییس جمهور نظامی انتقاد کرده بود.

او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دولت نظامی!؟ اگر سردار شهید قاسم سلیمانی حضور داشت و در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نامزد می شد، آیا کسی در صلاحیت کامل ایشان برای ریاست جمهوری تردید داشت!؟ این معادله که رییس جمهور نظامی باشد یا نباشد، یک مغلطه است.

اگر فردی نظامی نامزد شود باید به دانش، تجربه و صلاحیت او نگریست .

حسام الدین آشنا هم در پاسخ به مهاجرانی با نگاه تلویحا مخالف نوشت: وقتی نوشتم بگذاریم حاج قاسم در قله اسطوره ای دفاع از حریم و حرم بماند.

، آن بزرگمرد با آقای جهانگیری تماس گرفت و پیغامی داد که بسیار روشن و آموزنده بود.

کاش ایشان آن پیام را بازگو کند یا دیگرانی که نظر آن شهید را در مورد احتمال کاندیدا شدن می دانند، لب باز کنند و حقیقت را بگویند .

میرتاج الدینی مجلس هم در یک میزگرد درباره نظر مشهور امام درخصوص عدم ورود نظامی ها به انتخابات و سیاست و احزاب گفت: اینجا خلط مبحث شده است؛ آنچه را امام (ره) گفته بود که نظامی ها وارد سیاست نشوند، اولا امام نفرموده بود که سیاسی نباشند و نفرموده بود که وارد سیاست هم نشوند، بلکه گفته بود وارد گروه های سیاسی نشوند؛ وگرنه یک فرد نظامی، چه در سپاه و چه در ارتش، اگر فهم و بصیرت سیاسی نداشته باشد، نمی تواند از انقلاب دفاع کند؛ اما اینکه از یک گروه چپ یا راست حمایت کند و یک گرایش خاص در جامعه داشته باشد، این را منع کرده بودند.

مطلب دوم این بود که امام فرموده بود زمانی که اینها در لباس نظامی هستند و هنوز بازنشسته نشدند نمی توانند وارد سیاست شوند؛ یعنی نباید دو کار را هم زمان انجام دهند و ما در این طرح چیزی که درباره فرماندهان عالی نظامی گفته ایم، چیز جدیدی نیاورده ایم.

مگر آقای محسن رضایی چندین دوره کاندیدای ریاست جمهوری نشد و شورای نگهبان او را تأیید نکرد؟ آیا فرمانده نظامی نبوده است؟ مگر آقای قالیباف چند دوره کاندیدا بوده، فرمانده نیروی انتظامی یا سپاه نبوده است؟ یا آقای لاریجانی زمانی سپاهی بوده و همین طور آقای شمخانی در گذشته در سپاه بوده است.

نظامی بودن در گذشته که مانع کاندیدا شدن آن نیست و این نظامی بودن در گذشته در سطح کلان فرمانده عالی نیروهای نظامی یک نشانه است که او سابقه مدیریت دارد .

اما محمود صادقی در مخالفت گفت : ما در قوانین انتخاباتی مجلس این محدودیت را داریم؛ ماده 29 یا 28 آن پست هایی است که باید استعفا دهند.

از جمله، شاغلان در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات جزء آن مشاغلی هستند که باید استعفا دهند؛ اما در ریاست جمهوری در قانون فعلی چنین محدودیتی برای نظامیان نگذاشته است.

البته در قوانین خاص نیروهای مسلح، کسانی که در آنجا مشغول هستند، نمی توانند وارد این سمت ها شوند.

من با نگاه قانون اساسی می گویم ما نباید محدودیت داشته باشیم، چون برخلاف اصل 115 می شود و شرط گذاشتن برخلاف روح قانون اساسی است .

این نماینده سابق در ادامه اضافه کرد: می گویند خود متولی باید حرمت امامزاده را نگه دارد.

وقتی یک مقام ناظر بیانیه می دهد و از یک کاندیدا جانبداری می کند، از آن کاندیدا دیگر چه انتظاری هست؟ در بحث نظامیان نکته ای که وجود دارد، این است که یک فرد نظامی طبق قانون خودشان نباید شاغل باشد و در زمانی که شاغل باشد، نمی تواند به انتخابات وارد شود.

در دنیا هم همین طور است؛ خیلی از نظامیان ایثارگری برای کشور کردند و جزء افتخارات مردم هستند، مثل سردار سلیمانی.

اگر سردار سلیمانی از فرماندهی استعفا می داد، مردم خیلی از او استقبال می کردند، منتها نکته ای که خطر دارد، این است که او بیاید و از جایگاه خودش و امکاناتی که دارد برای تبلیغات خودش استفاده کند که اینجا هم برخلاف بند 8 می شود؛ یعنی اگر آن آدم از جایگاه خودش بیاید و بسیج و سپاه و همه برای او بسیج شوند.

بد نیست این را هم بگویم که اتفاقا سردار سلیمانی سال 76 در دوره آقای خاتمی گفته است که شما حق ندارید علیه خاتمی تبلیغ کنید.

بنابراین سیاسیون از این می ترسند؛ در واقع یک آدم نظامی یک آدم عادی نیست که شما بگویید یک فرمانده جزء است .

احمد سالک: رییسی گفته نمی آید، گفتن مجدد هم نیاز ندارد درحالی که برخی اصولگرایان زمزمه آمدن دوباره ابراهیم رییسی را برای 1400 مطرح می کنند و برخی شرط آمدن او را استجازه از رهبری می دانند؛ اما احمد سالک، عضو جامعه روحانیت مبارز گفته ابراهیم رییسی گفته است که برای انتخابات 1400 نمی آید و این نیازی به گفتن مجدد ندارد.

او به خبرآنلاین گفته که اصولگرایان هنوز به مصداقی برای انتخابات 1400 نرسیده اند؛ از این رو بحث ها در این باره ادامه دارد تا ببینیم به کجا می رسد.

در هر انتخاباتی بحث ها و رایزنی های فراوانی مطرح می شود.

این بحث های انتخاباتی، بحث دیروز و امروز نیست؛ بلکه 41 سال است که در هر انتخاباتی، بحث های مختلفی مطرح می شود.

همه جریانات سیاسی موضوعاتی را مطرح می کنند؛ به این گونه که موضوعات، شاخصه ها، مؤلفه ها و معیارهایی را ارائه می دهند تا جامعه را با اطلاع رسانی، برای یک حرکت بزرگ آماده کنند.

او در ادامه گفته که: طبیعتا برای ارائه یک شخصیت جامع الاطراف، اظهارنظرات مختلفی مطرح می شود.

آقای رییسی شخصیت جامع الاطرافی برای هر پست و جایگاهی است که در حال حاضر در جایگاه ریاست قوه قضاییه مشغول به کار هستند.

در واقع به نظر می رسد در شرایط کنونی، قوه قضاییه نقش بسیار عمده ای در احیای بسیاری از مسائل داشته است که نباید این نقش کم رنگ یا قطع شود؛ بلکه باید ادامه پیدا کند؛ اما صحبت ها و مذاکراتی آغاز شده است که رییسی یا دیگری مطرح است.

بنده بر این باورم که قضاوت کردن درباره تعیین مصداق، هنوز زود است.

نمی توانیم در این باره اظهارنظر دقیقی ارائه دهیم؛ چرا که هر قوه ای در جایگاه خودش اهمیت ویژه ای دارد.

بی تردید در حال حاضر قوه قضاییه به نسبت جایگاهی که دارد، اهمیت فوق العاده ای دارد.

به هر حال، قوه قضاییه پناه مردم است.

اگر در بخشی از قوای دیگر یا از سوی نهادی به آن فشار بیاید، به آنجا رجوع می کند و از آنها کمک می خواهد؛ بنابراین این طبیعت کار است که در عین حال از اهمیت فوق العاده ای نیز برخوردار است .


کلید واژه ها: رستم قاسمی - نظامی - نامزد - رستم - قاسمی - قرارگاه خاتم الانبیا - عزت الله ضرغامی - دولت احمدی نژاد - نامزدی - چهره - وزیر اسبق نفت - هایی - قرارگاه خاتم - خاتم الانبیا - سابقه - گزینه - محسن رضایی - احمدی نژاد - محمدباقر - تلاش - انتخابات - پاسخ - قرارگاه - شناسایی - خواستار - ضرغامی - احمدی - رضایی - خاتم - رییس

آخرین اخبار سرویس:
رفع مشکلات فرهنگی کرمانشاه نیازمند یاری تمامی مردم است

محمدحسینی: مشارکت مردم چون انتخابات مجلس پایین نباشد

پویش ملی «درخت یاری» با حضور دانشجویان جهادگر

همسان سازی حقوق بازنشستگان به حکم دائم تبدیل شود

کرونا و سفر های غیر ضرور

ابتکار: بودن در فضای مجازی نیاز به آموزش دارد

از روابط عمومی فولاد هرمزگان به دلیل فعالیت های تاثیر گذار در حوزه کرونا تجلیل شد

انتقاد فرماندار لاهیجان از رعایت نشدن دستورالعمل های بهداشتی

درخواست کنگره آمریکا برای ازسرگیری سیاست تنش زدایی در برابر کوبا

نوروز به زنجان سفر نکنید

کثرت احزاب نشانه عقب ماندگی سیاسی است

185 داستان کوتاه به جایزه ادبی « یوسف» در مازندران ارسال شد

گرامیداشت سالگرد عملیات کربلای هفت در ارومیه

تکلیف مجلس به دیوان محاسبات درباره انتشار گزارش اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری

دومین رویداد ایده پردازی «کاریزمن» برگزار می شود

قالیباف: کار های مهمی برای تسهیل ازدواج جوانان در دست اقدام است

پرداخت اعتبارات بنیه دفاعی پس از حقوق و مزایا در اولویت قرار می گیرد

مشاور فعال جهت املاک خانم یا اقا نیازمندیم

استخدام 4 عنوان شغلی در پایاهیدرولیک جم در اصفهان

نظافتچی خانم محجبه پاره وقت

یاسر آریاخواه گام پنجم کمک مؤمنانه سپاه استان تهران

الزام دستگاه های اجرایی به اعلام فهرست افراد تحت پوشش به خزانه

اولین دستگاه خودپرداز ملی رمزارزها رونمایی شد

2 درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی باید به پدافند غیرعامل تخصیص یابد

آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و کلیه معلمان قرآنی شد

وجود بیش از 5000 معدن غیرفعال در کشور

کواکبیان: برخی از انتخابات حداقلی خوشحال می شوند

آموزش و پرورش مکلف به استخدام معلمان طرح مهرآفرین و قرآنی شد

مجلس، دولت را مکلف به استخدام رسمی ایثارگران کرد

از سایت های مذهبی حوزوی؛ طرح های محرمانه برای کوچاندن ساکنان غزه/ مخبر: نهضت اشتغال خانگی خانواده طلاب راه اندازی شود/ اطلاعیه دفتر امام جمعه اهواز در مورد استیضاح شهردار

کمک های خارجی تا پایان سال به سی سخت می رسد

«لاریجانی» گزینه شورای وحدت نیست

جرایم و تخلفات مهم انتخابات 1400 تعیین شد

سازمان برنامه و بودجه موظف به ارائه چارچوب مشخص برای مخارج دولتی شد

بهترین راه بسته بندی استاندارد اثاثیه منزل و شرکت چیست؟

دولت مکلف به استخدام رسمی ایثارگران شد

فیلم | گزارشی از افتتاح پروژه های عمرانی حوزه های علمیه خواهران

اختصاص 300 میلیارد تومان برای توسعه اینترنت روستایی

مجلس تفحص از مالیات اپراتور ها را کلید می زند/ سازمان برنامه کم اظهاری وزارت ارتباطات را تایید کرد

مجوز به دستگاه های اجرایی برای اختصاص اعتبار به پدافند غیرعامل

واکنش سید محمد صدر به درخواست مجلس در مورد اف ای تی اف

مجلس تفحص از مالیات اپراتورها را کلید می زند/ سازمان برنامه کم اظهاری وزارت ارتباطات را تایید کرد

آیت الله رییسی پنج شنبه به آذربایجان غربی سفر می کند

آزمون جامع تعیین سطح طلاب و روحانیون اهل سنت _ بیرجند

الزام دستگاه های اجرایی به اعلام فهرست افراد تحت پوشش به خزانه

بیانیه مجمع نمایندگان طلاب شهرستان بابل

بررسی آسیب های اجتماعی روز در «کافه سلامت»/ این میز محرمانه است!

تربیت طلبه تراز گام دوم انقلاب؛ راهبرد اصلی حوزه علمیه

نماینده پارلمان لبنان: موضع حزب الله تسهیل در تشکیل دولت است

کنفرانس بین المللی یادگیری و یاددهی الکترونیکی آغاز به کار کرد

نشست خبری کنگره نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی

مقامات دولت آمریکا در رفتار و گفتار برابر ایران دچار تناقض هستند

فقر مردم نباید برای ما عادی شود/خیریه ها را رقیب خود نمی دانیم

مجلس به زودی جلوی تغییر ساعت را خواهد گرفت

مجلس فردا جلسه علنی ندارد

رویدادهای خبری روز از نگاه عکاسان

غرس نهال رسالتی مستمر در نظام اسلامی است

وزیر کشور: 3 واکسن برای مقابله با کرونا در حال ساخت است

دولت مکلف به استخدام رسمی ایثارگران شد

کواکبیان: برخی از انتخابات حداقلی خوشحال می شوند

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 13 اسفند

بستری شدن 26 بیمار جدید کرونایی در بوشهر

گزارش اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری منتشر می شود

نیاز به فروشنده سوپر مارکت محله ای

استخدام منشی مدیر عامل خانم در هلدینگ مانسین در جردن تهران

اطلاعات غیر دقیق، عامل انحراف از مسیر خدمت

کار در منزل با پول علی برای شب عید

اخذ نمایندگی مجموعه پستبار

کارگر ساده خط تولید و فنی کار

استخدام 7 عنوان شغلی در پایاهیدرولیک جم در اصفهان

هسته های جهادی به 200 هزار هسته خواهد رسید

رد یک ادعای ضد برجامی از سوی سردار دهقان

استخدام نیرو خانم و آقا

سازمان برنامه و بودجه موظف شد تا پایان تیر 1400 چارچوب مشخصی برای رصد مخارج دولتی ایجاد کند

مهاجرت نخبگان یکی از آسیب های اجتماعی جدی در کشور است

بستری شدن 26 بیمار جدید در بوشهر

دستگاه های اجرایی مکلف به ارتقاء بهره وری و کاهش هزینه های خود

دیدار مسئولان آمریکایی با نمایندگان انصارالله در عمان/ مأرب محور نشست

طرح شهید سلیمانی و رتبه سوم ساوه در کشور

پایان نشست نوبت عصر خانه ملت؛ جلسه بعدی ساعت 19

بسته شدن درب کیف و چمدان های خارجیِ قاچاق

حضور شرکت بهره برداری مترو در نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی

سازمان برنامه و بودجه مسئول ارائه چارچوب مشخص برای مخارج دولتی

اعتماد مردم نسبت به روحانیت حفظ و تقویت شود

رزمایش کمک مومنانه سپاه سیدالشهدا(ع) در جوار حرم حضرت امام(س)

گزارش اطلاعات مندرج در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری منتشر می شود

عکس | کنگره لشکر فرشتگان تاریخ ساز

مردم همواره به امنیت و عدالت احتیاج دارند | اهم اخبار رسا

ببینید | افشاگری بهنام ابوالقاسم پور درباره بهتر شدن حال علی انصاریان در بیمارستان

تصمیمات جدید مجلس برای کاهش مصرف سوخت

مصاحبه انتخاباتی صداوسیما با محسن هاشمی رفسنجانی: تنها رییس جمهوری که نگفت اختیاراتم کم است، آیت الله هاشمی بود، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی این موضوع را مطرح کردند / فضای مشارکت عمومی مشهود نیست؛ مردم هنوز تکلیفشان مشخص نشده/ رییس جمهور کمتر باید سیاسی باشد، بیشتر باید اقتصادی و ع

قالیباف: کارهای مهمی برای تسهیل ازدواج جوانان در دست اقدام است

ایجاد زیرساخت های یادگیری الکترونیک نیازمند سرمایه گذاری جدی است

دانشگاه  و حوزه در جنگ اراده ها برای پیروزی اسلام تلاش کنند

طرح های فرهنگی مصباح درافزایش توان معنوی و رزمی تاثیر بسزایی دارد

«نزاجا» به فناوری های مهم در حوزه بالگردی دست یافته است

تکلیف مجلس برای کاهش هزینه های دستگاه های اجرایی

نیروی زمینی ارتش یک نیروی چابک است

توان نظامی کشور در دولت تدبیر و امید ارتقا یافت

حقابه ایران از رود مرزی هیرمند

رستم می آید؟

رستم می آید؟