مطالب مرتبط:
وقتی حاج قاسم با 50 نفر اربیل را از سقوط به دست داعش نجات داد+فیلم
حمله تروریستی داعش به نیروهای بسیج مردمی در عراق
روزنامه پاکستانی: داعش از سهل انگاری آمریکا در عراق بهره می برد
حمله داعش در عراق جان یک فرمانده و 10 نیروی الحشد الشعبی را گرفت
شهادت حاج قاسم موجب وحدت در جهان اسلام شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:402021-01-24بين الملل

همزمان با اوج تسلط داعش، 24 هزار زائر در عراق داشتیم/ زیارت کربلا را مدیون حاج قاسم هستیم


در دوره ای که داعش موصل را تصرف کرد و در این شهر درگیری بود، سفارتخانه کشورهای مختلف به جز ایران، تعطیل و عراق از زائر خالی شد؛ اما در آن برهه سازمان حج و زیارت 24 هزار زائر در عراق داشت.

- خبرگزاری فارس ـ گروه حج و زیارت ـ مریم سادات آجودانی: پس از سرنگونی صدام و نامناسب شدن وضعیت امنیت در عراق و بعد از آن ورود گروه تروریستی داعش در این کشور، داعش به شهرهای موصل و پس از آن به اربیل حمله کرد و موصل به طور کامل و بخشی از اربیل را به تصرف خود درآورد.

با این اقدام تروریست های داعشی، عراقی که تا حدودی به آرامش رسیده بود و زائران کشورهای مختلف به زیارت کربلا، نجف،کاظمین و سامرا مشرف می شدند، به یکباره ملتهب و ناآرام شد؛ تا جایی که سفارتخانه های بسیاری از کشورها تعطیل شد و عتبات از زائران خارجی خالی.

با این وجود، سفارت ایران همچنان فعال بود و زائران ایرانی نیز در عتبات حضور داشتند.

پس از آن نوری مالکی، نخست وزیر وقت عراق و دولت این کشور برای مبارزه با داعش از ایران درخواست کمک کردند و ایران نیز برای برقراری امنیت در منطقه وارد میدان شد و در کنار ارسال کمک های نظامی، برخی از فرماندهان و نیروهای نظامی برای مقابله با داعش عازم عراق شدند در این بین سردار سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس برای مشاوره در صحنه نبرد حضور و نقش مهمی در طراحی، آموزش و راهنمایی فرماندهان ارتش و حشد الشعبی عراق به منظور سرکوب داعشی ها داشت.

برای اطلاع از وضعیت اعزام ها و نقش سردار سلیمانی در برهه حساسی که داعش در عراق حضور داشت، سراغ مصطفی قاسمی، مدیرعامل شرکت شمسا که در آن دوره نماینده سازمان حج و زیارت در عراق بود، رفتیم که مشروح گفت وگوی فارس با او را اینجا بخوانید: حاج قاسم به جای نفوذ نظامی در قلب ها نفوذ می کرد حاج قاسم چگونه توانست بر داعش پیروز شود؟ من در عراق و سوریه که حاج قاسم حضوری شایسته داشت، فعالیت داشتم.

برای همین هم با عمق رفتار و تفکر ایشان کمی آشنا هستم.

بستر مردمی و گروه های مقاومت نشان می دهد که حاج قاسم چه راهی در دل آنها باز کرده است.

در سوریه و عراق کار کردن واقعا سخت است، اما اینکه چگونه بین مردم نفوذ پیدا کنی، آن هم نه از نظر قدرت نظامی، بلکه از نظر قلبی خیلی مهم است.

حاج قاسم آنقدر برای نفوذ در دل افراد تدبیر داشت، معتقد به ورود با قدرت نظامی نبود.

ما چه تجهیزاتی در عراق و سوریه داشتیم که به داعش غلبه کردیم؟ ایشان تئوری جدیدی را در عراق و سوریه پایه گذاری کرد و آن هم استفاده از مردم برای پیروزی بر دشمن بود.

ما در ایران بر اساس فرموده امام (ره) که بسیج را مطرح کردند، سابقه اقدامات مردمی را داشتیم.

اما در عراق و سوریه که چنین حرکت هایی نبود.

فرمان تاریخی آیت الله سیستانی برای مبارزه با داعش حاج قاسم در این دو کشور از ناحیه ایران بر اساس پروتکل امنیتی فعالیت می کرد و ایران غیرقانونی وارد این کشورها نشده بود.

حاج قاسم هم نفر اول این ماجرا بود.

تشکیل بسیج را حاج قاسم در عراق با عنوان حشدالشعبی به واسطه مهندس ابومهدی شروع کرد.

البته در عراق تشکلی به عنوان لشکر 9 بدر وجود داشت که فرماندهان آن به عنوان فرماندهان حشدالشعبی فعالیت خود را ادامه دادند.

حضرت آیت الله سیستانی فرمان تاریخی و مهمی برای مبارزه با داعش در قالب حکم جهاد صادر کردند، در حالی که آیت الله سیستانی در سخت ترین شرایطی که در عراق زندگی می کردند، حکم جهاد نداده بودند و زمان جنگ ایران و عراق هم همینطور.

در زمان صدام و پس از سقوط صدام، شاید اولین حکم جهاد توسط حضرت آیت الله سیستانی تاکنون بر علیه داعش بوده است؛ یعنی اهمیت بسیار زیادی را ایشان برای مقابله با این تفکر قائل بودند.

سردار سلیمانی نیروهای مردمی عراق را برای مبارزه با داعش آموزش داد پس از حضور داعش در عراق، سردار سلیمانی هم متوجه شده بود که طراحی داعش این بود تا در منطقه بمانند و اتفاق بزرگی رقم بزنند و تغییرات ژئوپلتیک را در عراق و سوریه و ایران ایجاد کنند.

از طرفی پایگاه اصلی آنها که عراق وسوریه بود، به عنوان سرزمین دولت اسلامی عراق و شام که مخفف کلمه داعش است، قرار بود تا کشورهای اطراف گسترش یابد.

اما حاج قاسم بساط این ها را جمع و بزرگترین هدف دشمن که استقرار در عراق و شام برای گسترش در منطقه بود، خنثی کرد.

داعش بنا بر گسترش قلمرو خود در منطقه را داشت که حاج قاسم آنها را متوقف کرد و به نیروهای حشدالشعبی به واسطه دوستان نیروی قدس آموزش داد و آنها را برای مبارزه با داعش مهیا ساخت.

حضور 24 هزار زائر ایرانی در عتبات همزمان با حضور داعش و تصرف موصل زمانی که داعش موصل را تصرف کرد و بسیاری از سفارتخانه ها تعطیل شدند، ایران همچنان در عراق حضور داشت و زائران هم در عتبات به زیارت می پرداختند.

در آن برهه چگونه زائران را مدیریت کردید و نقش حاج قاسم در تأمین امنیت زائران چگونه بود؟ از سال 89 تاکنون نیز در حوزه عراق توفیق نوکری زائران حسینی را داشتم.

به همین دلیل مقتضیات عراق را تا حدودی می شناسم.

در دوره ای که داعش موصل را تصرف کرده بود و در این شهر درگیری بود، یعنی سال 94 – 93 سازمان حج و زیارت 24 هزار زائر در عراق داشت.

در آن مقطع زمانی که ایران برای مبارزه با داعش وارد میدان شد، نزدیک ماه رمضان بود.

به یاد دارم آنقدر شرایط سخت شده بود، جلسه ای با نماینده وقت بعثه مقام معظم رهبری" و نماینده سازمان حج به واسطه مدیریت عملیات شمسا همراه و تشکیل شد.

در آن جلسه گفتند سریع اعلام کنیم تا هواپیما و اتوبوس مهیا شود و زائران را از عراق خارج کنیم، چرا که ممکن است مشکلاتی برای زوار ایجاد شود.

همان زمان با توجه به اینکه با ادبیات نظامی آشنایی کمی داشتم، پیش بینی کردم فاصله از موصل تا کربلا (486 کیلومتر)و از موصل تا نجف (550کیلومتر) است و به این سرعت مشکلی ایجاد نمی شود.

از طرفی وجهه جهانی مهم بود.

ایرانی که وزنه سنگین در عراق برای آرامش شیعه بود، اگر می خواست به یکباره عراق را خالی کند، مناسب نبود.

چون همه سفارتخانه ‎ها رفته بودند، اما ایران همچنان پابرجا بود.

خدمت آقای دانایی فر، سفیر وقت کشورمان در عراق رفتم و اوضاع را پرس و جو کردم و ایشان هم گفتند خدمت دبیر اول سفارت بروم.

از ایشان اوضاع را خواستم و وضعیت و تعداد زوار را توضیح دادم.

10هزار نفر در نجف، 10 هزار نفر در کربلا و 4 هزار نفر در کاظمین زائر داشتیم.

ایشان به ما گفت اگر امشب از اینجا رفتید و خبردار شدید سفارت را گرفتند، تعجب نکنید.

اوضاع تا این اندازه ناامن بود.

فکر می کنم حاج قاسم و آقای نوری مالکی نخست وزیر عراق هم در این کشور تشکیل جلسه داده بودند.

نحوه اعزام به عتبات در زمان داعش/ وقتی زائران همه کشورها جز ایران از عراق خارج شدند با وجود این شرایط، آقای اوحدی که رییس سازمان حج و زیارت وقت بود، از ما درباره وضعیت عراق پرسید که ما هم شرایط بحرانی را توضیح دادیم و مقرر شد پروازها همه از فرودگاه نجف انجام شود و هیچ پروازی از فرودگاه بغداد نداشته باشیم.

مردم نمی دانستند چه اتفاق بزرگی در حال رخ دادن است.

با این وجود ما صبح روز بعد چهار هزار زائر را از کاظمین به سمت کشور بردیم و به آنهایی که  قرار بود از نجف یا کربلا به کاظمین بروند، گفتیم حرکت نکنند و در نهایت در آن دوره دیگر ورودی به عراق نداشتیم و مقرر شد همان تعداد زائر را مدیریت کنیم.

در عراق هیچ کسی نبود و سفارتخانه های بسیاری از کشورها تعطیل شدند.

قبل از این اتفاقات مأموران عراقی برخوردی سختگیرانه نسبت به ایران داشتند و حتی افرادی که گذرنامه خدمت و یا دیپلماسی داشتند نیز به سختی تفتیش می کردند.

اما در هنگام حضور داعش وقتی می گفتیم ایرانی هستیم، کاری نداشته و عزت و احترام می گذاشتند.

در آن زمان برنامه ریزی کردیم که زائری به عراق وارد نشود و پروازهای بغداد از فرودگاه نجف انجام گیرد و ما به سمت کاظمین هم زائری اعزام نمی کردیم.

البته نزدیک ماه رمضان بود و هر ساله برای تجدیدنظر در فرآیندها و ناوگان حمل و نقل، هتل ها و آشپزخانه های مرکزی در نیمه اول ماه رمضان سفرها متوقف می شد.

با توجه به این شرایط تنها کسی که مقاومت کرد تا زائران در آن برهه در عراق بمانند و تا آخرین روز در عراق حضور داشت، حقیر بود.

حتی در آن برهه مدت حضور زوار را کاهش ندادیم، بلکه به جای اینکه در کاظمین یک شب بمانند، در کربلا یا نجف حضور داشتند.

تا اینکه گروه ها به ترتیب که هفت روز را گذراندند، به کشور بازگشتند و آنهایی که هوایی بودند از فرودگاه نجف اشرف و آنهایی که زمینی بودند از کربلا به سمت مرزها از عراق خارج می شدند.

در روزهای آخر نهایت پنج هزار زائر در عراق داشتیم.

در آن دوره مصاحبه ای با رسانه خارجی داشتیم و گفتند که شما چرا از عراق خارج نشدید؟ همه زوار خارجی به کشورشان برگشتند.

ما هم با آرامش گفتیم مشکلی وجود ندارد و زائر داریم.

همین صحبت آرامشی برای مردم به ارمغان آورد.

از بیان سفیر جمهوری اسلامی می شد استنتاج کرد که روش ما با مناسبات سیاسی ایران و عراق تطبیق دارد.

زیارت عتبات را مدیون حاج قاسم هستیم اتفاقاتی که افتاد در آن برهه برای حضور ایران خوب بود.

البته این اقدامات همه ناشی از تفکر حاج قاسم ودیدگاه نماینده ولی فقیه و رییس سازمان حج و زیارت بود.

درست است که آن زمان حاج قاسم را نمی دیدیم، اما افکار ایشان در آنجا حاکم بود.

زیارت حوزه مهمی است و امام حسین (ع) این توفیق را شاید به هر کسی ندهد.

تفکر و استمرار دیدگاه های حاج قاسم و افرادی که با ایشان همراه بودند، نگذاشتند راه و مسیر زیارت کربلا بسته شود.

ما در بحث سوریه هم با این تفکر حرکت کردیم که توانستیم مسیر زیارت را باز کنیم.

البته توفیقی برای بنده در این زمینه حاصل نشد، اما مجموعه حج و زیارت موفق شد و سال گذشته هم حدود یک هزار نفر به سوریه مشرف شدند.

در زمانی که داعش حضور داشت تدبیری از سوی حاج قاسم اندیشیده شده بود و زائرانی که با سازمان حج و زیارت به عتبات مشرف شدند، در صحت و سلامتی اعزام شده و به کشور بازگشتند؛ به طوری که حتی یک نفر مجروح و شهید نداشتیم.

در کربلا، نجف، سامرا و کاظمین هم زائران مشرف می شدند و حتی با وجود ملاحظاتی در سامرا بود، زائران را با تدابیر امنیتی به حرم امامین عسکریین (ع) بردیم.

ما حوزه زیارت در عراق را مدیون حاج قاسم و تفکر ایشان هستیم.

بعد از آن دوره و توقف سفرها به عتبات دیگر زائر به عراق اعزام نشد؟ آن زمان حشدالشعبی تشکیل و فعالیت های مردمی آغاز شد.

با این وجود، اعزام زائران ایرانی به عتبات متوقف نشد، بلکه در همان سال بعد از نیمه اول ماه مبارک رمضان چند کاروان به عراق اعزام کردیم.

خودم عراق مستقر شدم و منتظر شدم دو کاروان به عراق بیاید و با آنها همراه و در کربلا و نجف زیارت انجام شد و البته به کاظمین اعزامی نداشتیم.

زمانی هم که کار را شروع کردیم تا مدتی که  زائر را به سامرا نبردیم، از مسوولیت کناره گیری نکردم و آخرین روزی که زائر را به سامرا بردم و این حرم برای زیارت باز شد مدتی بودم و بعد به ایران بازگشتم.

داعش با دلارهای آمریکا و پول های عربستان وارد جنگ با اسلام شد در مورد نحوه فرماندهی حاج قاسم در میدان نبرد هم شرح دهید.

حاج قاسم هدف اصلی دشمن را از بین برد.

هدف آنها این بود حکومتی به اسم دولت اسلامی در عراق و شام ایجاد کنند که حاج قاسم این تئوری را نابود کرد؛ تا جایی که اکنون داعش در عراق و سوریه دولت و استقرار ثابتی ندارد و گاهی تحرکاتی در قالب گروه از خود نشان می دهند.

حاج قاسم به این پیروزی رسیدند و دشمن و هیمنه دشمن را نابود کردند.

آمریکا و تمام متحدانش و حامیان داعش با اموال  و دلار زیادی نفوذ کرده بودند، اما حاج قاسم و تفکر مقاومت توانست در قلب مردم نفوذ کند و به حدی برسند که به واسطه خود مردم، داعش را از عراق و سوریه برانند.

اگر این پیروزی ها ادامه پیدا می کرد دیگر جایی برای آمریکا در منطقه نبود.

ما در جبهه واقعی مبارزه با داعش موفق شدیم، اما دشمن با شیوه دیگری با عنوان مبارزه با فساد" وارد شد.

حکم جوهری آیت الله سیستانی به عنوان جهاد، مردم را به میدان آورد و ایران اسلامی نیز راهنما و آموزش دهنده به عنوان مستشار کنار آنها قرار گرفت و نتیجه این اتحاد حاکم شدن بر دشمن بود.

آنها که با پول و دلارهای آمریکایی و عربستان وارد جنگ با اسلام و شیعیان شده بودند، به شدت شکست خوردند.

از طرفی دشمن جبهه دیگری به واسطه سکولارها با هدف نفوذ در حشدالشعبی که تفکر ایران را می پذیرفتند، راه انداخت و این جبهه علیه تفکر مقاومت  در عراق به صورت دقیق طراحی شده بود و عملیات روانی می کرد تا حاج قاسم که همه او را قهرمان مبارزه با داعش می دانستند و در ذهن مردم به عنوان جنایتکار نشان دهد؛در حوزه جنگ هر ابزاری دشمن به کار می برد، باید ابزاری مثل آن را داشته باشید تا بتوانید با آن مقابله کنید.

جبهه جدیدی که ایجاد کردند و لیدرهای آنها سکولار و افرادی در حکومت صدام مسؤولیت داشتند، به همراه دختر صدام در اردن پشتیبانی می شد و آنهایی که  مخالف حاکمیت شیعه بودند، با تمام توان به میدان آمدند.

ما در برابر این جبهه آمادگی نداشتیم و جبهه مقاومت هم برای این موارد آموزش ندیده بودند.

اگر آموزش دیده بودند، حتما موفقیت هایی داشتیم.

اکنون هم ضعیف عمل می کنیم.

اتاق فکرهای دشمن قوی است و در شبکه های مختلف اخبار متنوعی منتشر می کنند.

از همه بدتر متفرق بودن ما  است.

سخنرانی امام برای شاید 40 سال قبل بود به چنین مضمونی که می فرمودند و تذکر می‎دهند اگر متفرق باشید قطعا از بین خواهید رفت و اگر منسجم ولی تعداد کمی باشید حتما موفقیت با شماست.

در سوریه و عراق عملیات موفقیت آمیز بود و پیروزی بزرگی به واسطه حضور فیزیکی حاج قاسم محقق شد.

کدام فرمانده پا به پای رزمندگان در خط مقدم حاضر می شود؟ فرماندهان نظامی عراق که اصلا با این شیوه بیگانه هستند، ولی در حشدالشعبی افرادی اینچنین هستند.

حاج قاسم از عراقی ها توقع داشت بعد از پیروزی بر داعش به میدان بیایند و حمایت کنند.

هیچ سکولاری در عراق وارد جنگ نشده بود و برنده اصلی در جنگ با داعش جبهه مقاومت بود.

این دلخوری را من حس می کردم.

در عراق کارها گره افتاده بود و حاج قاسم از خدا خواست تا با خونش این گره باز شود.

با شهادت حاج قاسم اتفاقی بزرگ رخ داد و آنها شکست خوردند البته بعد از شهادت حاج قاسم هم نتوانستیم بهره خوبی ببریم و جبهه سکولار (طرفداران آمریکا) مجدد فعال شدند.

اما آرامشی که امروز وجود دارد، به خاطر قدرتی است که حاج قاسم در برابر دشمن غدار داشت و از طرفی شقی ترین انسان یعنی رییس جمهور آمریکا، نه تن به تن، بلکه ناجوانمردانه با پهباد دستور شهادت ایشان را صادر کرد.

ایشان چون سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، نامش به عنوان سید و سالار  شهیدان مقاومت باقی است و رییس جمهور آمریکا چون یزید در ورطه فراموشی و به زباله دانی تاریخ خواهد رفت.

ازسرگیری سفر به کربلا در دوران صدام و پس از آن/ شیعیان عراق چگونه شهروند درجه یک این کشور شدند؟ هم اکنون به دلیل شرایط موجود و کرونا هیچ زائر و کاروانی به عتبات اعزام نمی شود.

حضور زائران در عتبات مقدسه چه تأثیرات مثبتی در زندگی مردم به طور عام و  شیعیان به طور خاص دارد؟ قبل از سقوط صدام، شیعیان از نظر درجه شهروندی درجه بالای ششم بودند.

به دلیل اینکه حاکمیت از اهل تسنن بود، شیعیان کشورهای دیگر اجازه ورود به عراق برای زیارت را نداشتند.

ضمن اینکه حاکمیت شهروندان شیعه را هم با محدودیت اجازه می داد به زیارت مشرف شوند.

به همین دلیل اقامتگاه ها و مراکز تجاری در شهرهای زیارتی رونقی نداشت.

در اواخر حکومت صدام مردم عزیزمان توفیق زیارت را پیدا کردند، البته محدود و بر اساس پروتکل های خاص.

اما پس از سقوط صدام در سال 2003 و ورود زائر ایرانی، علاوه بر رونق اقتصادی برای همه مردم، شاهد رونق اقتصادی ویژه شیعیان در شهرهای زیارتی بودیم؛ به طوری که در این چند سال رونق اقتصادی، تمایل سرمایه گذاران در این صنعت بیش از پیش افزایش یافت و شیعیان در این شهرها با حضور زائران دیگر کشورها مخصوصاً زائران ایران امنیت و رونق اقتصادی را به رخ جهانیان نشان دادند.

ورود روزانه حداقل چهار هزار زائر و خروج همین تعداد زائر در کنار اقامت هفت روزه در شهرهای زیارتی چون کربلا، نجف، کاظمین و سامرا و همچنین حضور 28 هزار  زائر مقیم در این شهرها، شیعیان را از نظر اقتصادی و امنیت به شهروند مطرح و درجه یک عراق تبدیل کرد.

جذب کارگران در هتل ها، خرید سوغات و مواد مورد نیاز زائران، استفاده از وسایل نقلیه موجب رونق بسیار زیادی در این شهرهای شیعیان شد و آفریننده این تحولات کسی نبود جز حاج قاسم سلیمانی" که در کردستان توصیه کردند که مسیر زیارت را با وسواس پیگیری و موانعش را برطرف کنید تا خدای ناکرده بسته نشود و شیعیان بتوانند از این فرصت استفاده خوبی ببرند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشورهای مختلف - زائر - زیارت - داعش - عراق - سفارتخانه - کشورها - حج و زیارت - زائران - گروه تروریستی داعش - سازمان حج و زیارت - سفارت - تروریست - گروه تروریستی - خبرگزاری فارس - موصل - سفارت ایران - اربیل - مختلف - ایران - کربلا - تعطیل - سازمان حج - هزار - گروه - تروریستی - خبرگزاری - خالی - تصرف - حاج قاسم

آخرین اخبار سرویس:
جن ساکی: صحبت بایدن از تفکر نئاندرتالی نشانه نارضایتی از همراهی نکردن با دستورالعملهای کروناست

جان باختن 10 پلیس در حمله طالبان در بلخ

پاپ: اقلیم کردستان خانه مسیحیان شده است

ادامه اعتراضات عراقی ها در استان بابل با درخواست برکناری استاندار

کابوس رژیم صهیونیستی؛ توان موشکی جبهه مقاومت

کرونا با قدرت بیشتر به لمباردی ایتالیا بازگشت

جن ساکی: صحبت بایدن از تفکر نئاندرتالی نشانه نارضایتی از همراهی نکردن با دستورالعملهای کروناست

اختصاصی/ ماجرای فروش واکسن قاچاقی کرونا در ناصر خسرو/ دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی سریعا ورود کنند

سفر وزیر خارجه ترکیه به «اورگنج» ازبکستان

صدای انفجار های شدید در آسمان جده عربستان

روحانی: اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نهادهای بین المللی برای حل و فصل بحران های منطقه

راز کیفی که همیشه همراه پاپ فرانسیس است + تصاویر

7 زخمی با شدت گرفتن اعتراضات در لبنان

روحانی: اروپا به بی عملی نسبت به برجام پایان دهد

حمله به نیروی دریایی پاکستان در بندر گوادر 2 کشته برجای گذاشت

واکنش مسکو به خبر اخراج متقابل دیپلمات های روسیه و فرانسه

آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

یمن| نیروهای صنعا به دروازه مأرب رسیدند/ بمباران نیروهای خودی «هادی» را به وحشت انداخت

اردوغان: ترکیه به دنبال ایده های توسعه طلبانه نیست

 ورود پاپ به اربیل عراق

ژاپن به افزایش بودجه نظامی چین واکنش نشان داد

رازهای پنهان سانچی

اروپا به بی عملی و بی تحرکی نسبت به تعهدات برجامی پایان دهد

پاپ فرانسیس وارد اربیل شد

پاپ: اقلیم کردستان خانه مسیحیان شده است/ بارزانی: سفر پاپ پیام آور همزیستی مسالمت آمیز است

دستیابی به نفوذ بدون درگیری در خاورمیانه

مهره های تیم «سیاست خاورمیانه ای» بایدن چه کسانی هستند؟

تبدیل موز به دسته کنترل پلی استیشن

جزییات انتقال مصدومان با مترو در بحران ها

پاپ: اقلیم کردستان خانه مسیحیان شده است/ بارزانی: سفر پاپ پیام آور همزیستی مسالمت آمیز است

تداوم اعتراضات در لبنان برای پنجمین روز متوالی

آمریکا و کره جنوبی رزمایش محدود برگزار می کنند

سفر جان کری به سه کشور اروپایی

آمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا

فعال شدن برجام منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است

حملات تازه کودتاچیان میانمار به معترضان

اتهام کیهان به چهار فیلم ساز

لبنان| حریری برای سفر به مسکو آماده می شود/ بیانیه حزب الله و امل در واکنش به اعتراضات خیابانی

کشته شدن یازده نظامی افغان براثر انفجار و حمله طالبان

خنثی سازی عملیات تروریستی در غرب الانبار

سفر هیأتی لبنان به سوریه؛ دمشق: غرب، پرونده بازگشت آوارگان را سیاسی می کند

خنثی سازی عملیات تروریستی در غرب الانبار

وقوع چند انفجار در عربستان؛ فعالیت فرودگاه جده متوقف شد

یک روستای قدیمی از زیر آب درآمد!

راه آهن شلمچه-بصره؛ محور مذاکرات وزرای راه ایران و عراق

سلفی کرونایی نیوشا ضیغمی با دخترش+عکس

اعتراضات در میانمار ادامه دارد

روحانی: فعال شدن برجام منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است

وزیر خارجه ونزوئلا: با وجود تحریم ها به راه خود ادامه می دهیم

ایلهان عمر: آمریکا باید بن سلمان را تحریم کند

مناقشه کاتولیک های آمریکا درباره واکسن جانسون اند جانسون | شرکت سازنده: از بافت جنین سقط شده استفاده نکرده ایم

راز مجسمه ای مومیایی که به دور خود می چرخد

استقبال نیچروان بارزانی از تعیین روز ملی سازش و همزیستی در عراق

رسانه روسی:آمریکا از لج روسیه و چین باید با ایران سازش کند/تهران می تواند از تسلط یک قدرت بزرگ بر قاره یورو آسیا ممانعت کند

به رغم تحریم های آمریکا، ونزوئلا همچنان به توسعه سیاسی ادامه می دهد

صدای انفجار های شدید در آسمان جده

نهایی کردن توافقات ایران و عراق برای اتصال راه آهن شلمچه - بصره

اروپا به بی عملی نسبت به برجام پایان دهد

تداوم اعتراضات در لبنان برای پنجمین روز متوالی به دلیل وضعیت نامناسب معیشتی

(فیلم) ویروس منحوسی که مرز نمی شناسد

رایزنی سفارت آمریکا با عبدالله درباره طرح دولت مشارکتی در افغانستان

ترامپ از حزب جمهوریخواه خواست از نامش برای کسب درآمد استفاده نکند

پیدا و پنهان اخبار ضد و نقیض رسانه های خارجی مبنی بر «گفتگو های امیدوار کننده ایران و غرب»

شکاف دموکراسی در عصر شبکه های اجتماعی

رییس جمهوری صربستان: فشار بر ما در مورد مسئله کوزوو افزایش خواهد یافت

سرخط خبر های مهم جهان در 17 اسفند

اردوغان: یکی از سه-چهار کشور برتر در تولید پهپاد هستیم

لیبی موضوع گفتگوی وزرای خارجه آلمان و فرانسه

وزیر خارجه ونزوئلا: با وجود تحریم ها به راه خود ادامه می دهیم

مسیحیان سوریه در رهایی از چنگ داعش قدردان شهید سلیمانی و حزب الله هستند

بسته شدن ورودی های استان اربیل عراق برای سفر پاپ

آمریکا و کره جنوبی رزمایش نظامی برگزار می کنند

وزرای خارجه ایران و ارمنستان گفت وگو کردند

معرفی مقاصد برتر کاری جهان در سال 2021

ادعای ائتلاف سعودی: 5 پهپاد یمنی را منهدم کرده ایم

ترامپ از حزب جمهوریخواه خواست از نامش برای کسب درآمد استفاده نکند

بسته شدن ورودی های استان اربیل عراق برای سفر پاپ

میزبانی اربیل از پاپ

مقابله پلیس سوئد با تظاهرات علیه محدودیت هایی کرونایی در استکهلم

تبدیل موز به دسته کنترل پلی استیشن!

فیس بوک به تبعیض نژادی متهم شد

نگاهی به صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 17 اسفند

فلزات کمیاب چینی و امنیت امریکا

جدیدترین آمار کرونا در جهان/ بیش از 2 میلیون و 600 هزار قربانی

فردی که «ژن خوب» ترامپ را کشف کرده بود، به فساد متهم شد

استاندار خودخوانده طالبان در فاریاب افغانستان کشته شد

لیبی موضوع گفتگوی وزرای خارجه آلمان و فرانسه

10 گزینه غذایی قلب را جوان نگه می دارند

عقب نشینی برای حیات برجام

پاپ فرانسیس وارد اربیل شد

روسیه و بلاروس رزمایش مشترک برگزار می کنند

آمار جهانی کرونا تا 17 اسفند؛ قربانیان بیش از 2 میلیون و 600 هزار نفر

سفر پاپ برای عراق راهگشا خواهد بود

استاندار خودخوانده طالبان در فاریاب افغانستان کشته شد

سامانه بارشی روز چهارشنبه وارد کشور می شود

ائتلاف سعودی مدعی انهدام پنج پهپاد یمنی شد

انتشار گزارش مفصل انصارالله از حضور القاعده در مارب

سخنگوی حماس: آمریکا در جنایات رژیم صهیونیستی شریک است

جدیدترین آمار همه گیری کرونا/ بیش از 2 میلیون و 600 هزار قربانی در جهان

بایدن به طور مخفیانه حملات پهپادی را محدود کرده است

همزمان با اوج تسلط داعش، 24 هزار زائر در عراق داشتیم/ زیارت کربلا را مدیون حاج قاسم هستیم

همزمان با اوج تسلط داعش، 24 هزار زائر در عراق داشتیم/ زیارت کربلا را مدیون حاج قاسم هستیم