مطالب مرتبط:
عیسی شریفی در پیچ آخر؟
عیسی شریفی به 20 سال حبس قطعی محکوم شد
عیسی شریفی به 20 سال حبس قطعی محکوم شد
شکست قابل پیشی بینی یاران شریفی برابر صدرنشین لیگ والیبال ترکیه
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:352021-01-24سياسي

عیسی شریفی در پیچ آخر؟


- دیدارنیوز - محمد باقرزاده: 12سال نفر دوم شهرداری تهران بود و بی حاشیه و با دوری گزینی از رسانه ها به کار خود مشغول بود، اما بعدتر مشخص شد که پرونده ای مفصل دارد؛ عیسی شریفی از خرداد 96 و چند روز پس از شکست سنگین اصولگرایان در انتخابات شورای شهر به نامی پرتکرار در رسانه ها تبدیل شد.

ابتدا خبر رسید که از کشور خارج شده و پس از آنکه بحث پرونده به میان آمد، نزدیکانش گفتند که دلیل سفر بیماری فرزندش بود.

دلیل سفر هرچه که بود، او به ایران بازگشت و خیلی زود هم سر از بازداشتگاه درآورد.

شهریور 96 بود که بالاخره تأیید شد او در بازداشت است، اما درباره اتهامات حاشیه ها زیاد بود؛ فهرستی که اتهاماتی از جمله فساد مالی تا حتی جاسوسی را دربر می گرفت، اما در نهایت مشخص شد که پرونده مالی است.

سه سال و چهار ماه از آن روز می گذرد و مهم ترین پرونده حوزه شهری ایران و یکی از سنگین ترین پرونده های مالی چند سال گذشته، بدون حتی یک دادگاه علنی یا اطلاعات جزیی از سوی منابع رسمی مسیر پرحاشیه خود را طی کرد تا به مرحله صدور حکم برسد.

حالا اخبار می گوید که قائم مقام و معاون شهرداری تهران در دوران قالیباف به 20 سال حبس قطعی و رد مال به ارزش 480 میلیارد تومان محکوم شده است.

این حکم درحالی صادر شده که محمود میرلوحی ، عضو شورای شهر تهران، به شرق می گوید که در پرونده اتهامی شریفی، دست کم پنج هزار میلیاردتومان به شهرداری خسارت وارد شده است.

حکم چیست و خبر از کجا آمده است؟صبح دیروز برخی رسانه ها روز خبری خود را با نتیجه مهم ترین پرونده چندسال گذشته ایران آغاز کرد.

در این پیام که اول در کانال های تلگرامی منتشر شد و بلافاصله از رسانه های رسمی تر و پایگاه های خبری سردرآورد، آمده است: حکم دادگاه عیسی شریفی صادر شد.

حکم دادگاه رسیدگی به تخلفات مالی عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف در شهرداری تهران مبنی بر رد مال به ارزش 480 میلیارد تومان و 20 سال حبس قطعی شده است.

این پرونده در دادسرای نظامی بررسی شده و عیسی شریفی، سردار مهردادی و محمود سیف از متهمان این پرونده هستند.

چندی پیش هم افرادی مثل حیدریان مسئول سازمان املاک شهرداری، سلیمانی شهردار منطقه 3 تهران، رضویان و .

به عنوان نیرو های ستاد خاص عیسی شریفی که اقدامات خلاف قانونی در حوزه شهری و شهرداری تهران انجام داده اند، بازداشت شده بودند .

خلاصه خبر این است که قائم مقام شهرداری تهران در دوره قالیباف به 20 سال حبس قطعی و رد مال به ارزش 480 میلیاردتومان محکوم شده است.

دراین بین شاید برای مخاطبان این خبر و کسانی که در حدود سه ونیم سال گذشته این پرونده را دنبال می کردند، انتشار خبری تا این اندازه مهم، آن هم از یک کانال تلگرامی عجیب نباشد؛ چراکه از این پرونده هیچ گاه جزییاتی دقیق منتشر نشد و تا مدت ها حتی مشخص نبود که پرونده امنیتی یا مالی است.

بی شک این خبر از منبعی غیررسمی پایان ماجرا نخواهد بود و اگر این حکم به طور قطع از منابع رسمی اعلام شود، حتما واکنش های فراوانی را به همراه خواهد داشت و شاید بالاخره جزییات پرونده و فهرست اتهامات مشخص شود.

عیسی شریفی کیست و پرونده اش چیست؟فردی که می گویند پرونده اش بالاخره و پس از سه سال و چهار ماه بررسی در دستگاه قضایی به مرحله صدور حکم رسیده، در 12 سال فعالیتش در کسوت فرد دوم شهرداری تهران، کم حاشیه و گریزان از رسانه ها بوده است.

اما درباره عیسی شریفی چه می دانیم؟ او یکی از مدیران شهری تهران در دهه 80 و 90 شمسی بوده است.

برخی رسانه ها درباره سوابق این مدیر ارشد پیشین شهرداری نوشته اند که در دوران جنگ ایران و عراق از فرماندهان نیروی هوایی سپاه بوده است.

شریفی البته به مدت 12 سال قائم مقام و معاون قالیباف در شهرداری تهران بوده و حتی دو بار، زمانی که قالیباف برای ریاست جمهوری نامزد شد، سرپرستی شهرداری تهران را بر عهده گرفته بود.

بازشدن نام شریفی به رسانه ها آن هم با یک پرونده مهم به آخرین ماه های عمر شهرداری قالیباف و اصولگرایان برمی گردد؛ اواخر خرداد 96 و پس از مشخص شدن نتایج انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری در همان سال، اخباری از فساد در شهرداری به طور غیررسمی دست به دست می چرخید و شاید اولین تأثیر آن استعفای شریفی بود.

همان روز ها شورای شهر چهارم تهران که اکثریتش در دست اصولگرایان بود، از شریفی تقدیر کرد، اما این پایان ماجرا نبود.

روز های بعد خبر رسید که شریفی از کشور خارج شده، اما اعضای وقت شورا گفتند که ماجرا مربوط به بیماری فرزند اوست، هرچند همان زمان برخی از فرار شریفی به خاطر مسائل مالی حرف می زدند.

هرچه که بود و به هر شیوه ای، شریفی به ایران بازگشت و چند روز بعد هم به اتهامات مالی بازداشت شد.

این بازداشت البته طولانی نشد و چندوقت بعد با وثیقه ای سنگین آزاد شد.

همان روز ها گمانه زنی هایی درباره اتهامات شریفی مطرح شده بود تا اینکه نخستین بار در شهریور 1396، سخنگوی وقت قوه قضاییه بازداشت عیسی شریفی به اتهام مالی را تأیید کرد.

بعدتر دادستان نظامی تهران هم اتهام این مقام ارشد شهرداری را مالی عنوان کرد.

در این مدت البته بار ها اخباری ضدو نقیض هم منتشر شد که یک مورد به صبح روز سه شنبه چهارم تیر 1398 برمی گردد که برخی رسانه های داخلی خبری مبنی بر صدور حکم اعدام برای عیسی شریفی منتشر کردند.

این خبر هم دوام چندانی نیافت و همان روز رسانه ها به نقل از یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیرو های مسلح گزارش کردند پرونده او در مرحله صدور کیفرخواست است.

درباره پرونده شریفی، اواخر خرداد 1397 محمود میرلوحی، یکی از اعضای شورای شهر، جزییاتی درباره این پرونده ارائه کرد و گفت: ایشان (شریفی) آذر ماه سال گذشته به قید وثیقه آزاد و دوباره دستگیر شد، اما هنوز ما نمی دانیم که چه اتفاقی برایش افتاده است.

این پرونده مفصل است و موضوع بر سر یک یا دو میلیارد نیست بلکه پای هزاران میلیارد تومان در میان است.

هزاران میلیارد تومانی که تحت عناوین مختلفی همچون همکاری و وساطت برای تأمین منابع قرق شده است .

زمستان سال 1397 هم شرق برای اولین بار اطلاعات جزیی ترین درباره این پرونده را منتشر کرد و در گزارشی نوشت: کارگزاری رسا تجارت مبین (یاس) یکی از هشت کارگزاری ای بود که طبق مصوبه شورای شهر تهران قرار بود با بهره گیری از امکانات مالی خود (نقدی و غیرنقدی) نسبت به پاسخ گویی مطالبات طلبکاران شهرداری و همچنین تملک املاک واقع در طرح های عمرانی شهرداری با همکاری سازمان املاک اقدام و پس از ارائه اسناد نسبت به وصول طلب خود صرفا در قالب ملک یا تراکم اقدام کند، اما پس از مدتی این مسیر انحرافی اساسی پیدا کرد.

عیسی شریفی از همان ابتدا در جلسات کارگزاری رسا تجارت مبین (یاس) به نمایندگی از طرف شهردار اسبق تهران حضور داشت و حالا یکی از اتهامات اصلی او درباره همین کارگزاری است.

طبق شنیده های غیررسمی، شهرداری تهران در جلسه مشترک محمدعلی افشانی (شهردار سابق تهران) و عبادالله عبداللهی (فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا) درباره بدهی ای که بین شهرداری و کارگزاری یاس باقی مانده به توافق رسیده اند .

هرچه که هست، این پرونده شاید صدچندبرابر اطلاعات منتشرشده، زوایا و جزییات گفته نشده دارد که شاید در روز های آینده منابع رسمی بیشتر به آن بپردازند.

میرلوحی: از اعتمادم به شهرداران تهران درباره این پرونده پشیمانماز نخستین روز های عمر شورای پنجم شهر تهران، یکی از اعضا تلاش فراوانی را برای مقابله با فساد و به سرانجام رسیدن پرونده های مرتبط با اتهام فساد مدیران پیشین شهرداری آغاز کرد؛ محمود میرلوحی که در این مدت بار ها خواستار انتشار جزییات این پرونده ها و برخورد جدی دستگاه قضایی با این پرونده ها و افراد شد، حالا به شرق می گوید که همچنان اطلاعات دقیقی از روند بررسی این پرونده ندارد.

این عضو شورای شهر که جزییات حکم را از رسانه ها خوانده است، درباره پرونده عیسی شریفی و خسارتی که به شهرداری تهران وارد آمد به شرق می گوید: متأسفانه در سال های این دهه از حدود 90-91 تا انتخابات 96، فضای کار و فعالیت ها در شهرداری تهران یک سری روند های عجیب را تجربه کرده است.

از یک طرف بحث املاک بود که بعد از یک رکود که خرید و فروش نمی شد و شهرداری می خواست کار کند و از طرفی هم بحث واگذاری املاک رخ داد که این مسائل باعث شد شهرداری سراغ دو قرارداد خاص برود که حدود 22 هزار میلیاردتومان توافق نامه امضا کردند.

یک طرف این قرارداد ها قرارگاه خاتم به عنوان مجری بود و شهرداری هم کارفرما بود و یک طرف دیگر هم بخشی در سپاه که قرار بود کار کند و پس از کار از شهرداری املاک بگیرند، اما در نتیجه امروز یک پرونده رساتجارت است که همین داستان آقای شریفی است و پس از سه سال ونیم بررسی پشت در های بسته جزییاتی در اختیار ما نیست و این بی اطلاعی شهرداری و شورا در حالی است که شهرداری تهران حداقل پنج هزار میلیارد تومان منابعش در این داستان به تاراج رفته است.

از زمانی که ما آمدیم خبر دادند که پرونده درحال بررسی است و ما به این جمع بندی رسیدیم که قرار نیست به ما به عنوان ذی نفع اطلاع داده شود و حتی شهرداری شکایت هم کرده است .

اما خسارات وارد به اموال شهروندان تهرانی و شهرداری در این پرونده چقدر است؟ میرلوحی در پاسخ به این پرسش می گوید: اول اینکه چگونگی خروج این منابع از شهرداری تهران بسیار تأسف برانگیز است.

هر کسی می خواست پروانه بگیرد، این ها پشت باجه حق العملی می گرفتند و یک هماهنگی با شهرداری وقت هم متأسفانه داشتند؛ یعنی به فردی که می توانست 100 میلیون بدهد و پروانه را بگیرد، می گفتند اگر هولوگرام از ما بگیرید، تخفیف می دهیم.

یعنی پول را آن ها می گرفتند و یک کاغذ بی ارزش به شهرداری می دادند.

پول های نقد شهرداری را می گرفتند و وعده می داند.

منابعی که از شهرداری رفته و هولوگرام هایی که از این طریق و از املاک شهرداری خارج شده است، ارقام بسیار بالایی است که تا این لحظه پنج هزار میلیارد تومان آن را طرف های قرار پذیرفته و توافق کردند.

اما این ها به قیمت سال های 92 -93 است و پرونده مفصل تر و میزان خسارت واقعی بیشتر است .

اما حدود سه سال و نیم است که شورای شهر تهران به فهرست امید و اصلاح طلبان رسیده که شهردار منتخب خود را هم مشغول به کار کرده اند.

شهرداری در این سال ها چه کاری برای بررسی این پرونده داشته است و آیا می توان از عملکرد شهرداری راضی بود؟ میرلوحی در پاسخ به این پرسش و اینکه آیا شهرداران تهران در این سال ها بهترین واکنش را داشته اند، هم می گوید: این گله ای است که من همواره از آقای نجفی، افشانی و شهردار کنونی داشتم.

همواره در پاسخ به پرسش ما می گفتند سکوت کنید که ما داریم منابع را پس می گیریم.

سال 97 گفتند هزار و 700 میلیارد داریم می گیریم که حقوق کارمندان را با آن بدهیم که من بشخصه از این رضایت و اعتماد پشیمانم .

اما چرا باید روند پرونده ای که تا این اندازه به شهر و شهرداری خسارت وارد کرده، تااین اندازه نامشخص باشد؟ میرلوحی می گوید همین پرسش برای شورای کنونی و شهرداری هم پرسشی جدی است و در توضیح می گوید: ما هم سؤالمان همین است و این پرسش را آقای لاریجانی، رییس وقت مجلس هم مطرح کرد و سؤالی جدی است که چه دلیلی دارد این پرونده چهار سال پشت یک دیوار بررسی شود.

قانونا ذی نفع که شهرداری است باید از همه مراحل اطلاع داشته باشد، اما عجیب است که چرا شهرداری از این بین دور نگه داشته می شود.

دوستان باید پاسخ دهند که این پرونده چه تفاوتی با دیگر پرونده ها دارد که از رسانه ها دائم سر درمی آورد، ولی حتی ذی نفع اصلی یعنی شهرداری به طور کلی از روند پرونده خارج است .


کلید واژه ها: پرونده - عیسی شریفی - انتخابات شورای شهر - رسانه ها - اتهامات - بازداشت - شهرداری تهران - مالی - حاشیه - سنگین - شریفی - ایران - اصولگرایان - بازداشتگاه - رسانه - سنگین ترین - شورای شهر - فساد مالی - عیسی - شهری - انتخابات - مهم ترین - شهرداری - بازگشت - جاسوسی - بیماری - شهریور - یکی از - تهران - مشغول

آخرین اخبار سرویس:
تقویم سال 1400 (+مناسبت ها و تعطیلی ها)

نیروی مجرب رستوران ایرانی

تکمیل نیرو کافه رستوران

اهداء بیش از 400 بسته غذایی، بهداشتی و فرهنگی به زلزله زدگان سی سخت

عملکرد خبرگزاری ایکنا شعبه مرکزی نشان از مدیریتی هوشمندانه دارد

سیدالشهدای دفاع مقدس کیست؟

استخدام پیک در شرکت بین المللی رونیکس در تهران

آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون انتخابات

استخدام حسابدار و کارمند اداری و انفورماتیک در میدان جمهوری اسلامی اصفهان

توصیف یاران در جنگ صفین

به تعدادی نیرو جهت همکاری در شرکت

یک نفر خانم جهت همکاری در خشکشویی

استخدام کمک حسابدار جهت امور مالی و دفتری

انتقاد استاندار از مانع تراشی ها بر سر راه آزادسازی کامل کاروانسرای شاه عباسی سمنان

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

مقدمات ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد کلید خورد

سکولارها و مرجعیت آیت الله سیستانی

رسانه ای نکردن پرداخت مطالبات فرهنگیان

پیگیری رفع مشکل کارخانه پارسیلون در سفر دبیر تشخیص مصلحت نظام به لرستان

دیدار معناداری که دکتر احمدی نژاد خواستار آن شده بود!

عکس | تقدیر سرپرست جهاد دانشگاهی استان مرکزی از ایکنا

مجلس گرانی اینترنت را تصویب کرد

اهداء بیش از 400 بسته غذایی، بهداشتی و فرهنگی به زلزله زدگان سی سخت

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد گام مهمی در لرستان است

نشانه های تقویت دیپلماسی

آخرین قسمت دورهمی با آیتم موزه دورهمی به اتمام می رسد

چهار روایت از احتمال نامزدی ظریف در انتخابات

زمان پخش خندوانه مشخص شد/ دورهمی برنامه سال تحویل 1400

داماد بوشهری راهی دادگاه شد

افتتاح ساختمان جدید حوزه علمیه خواهران نی ریز

وزیر میراث فرهنگی: حفظ احترام متقابل، عامل توسعه روابط میان کشورها است

به یک خانم جهت نظافت

استخدام صندوقدار

استخدام مهندس صنایع . حقوق ثابت + بیمه

نیروی اداری

تخصیص یک میلیارد برای تکمیل مرکز بهداشتی ونایی

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

داد زن و کارگر ساده نیازمندیم

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد به عنوان یک امتیاز ویژه در لرستان

مقدمات ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد کلید خورد

چندین طرح محرومیت زدایی در شعیبیه شوشتر کلنگ زنی و افتتاح شدند

تن تل آویو می خارد /بر مدار تخریب قالیباف

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

»راه شهدا ادامه دارد« فقط یک شعار نیست

جزییات تصویب رتبه بندی معلمان سال 1400

قدردانی سازمان ملل متحد از نقش ایران در مبارزه با ایدز 

سیگنال برجامی روحانی

حکم شرعی فراموش کردن مقدار نماز های قضا از زمان بلوغ

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد به عنوان یک امتیاز ویژه در لرستان

اسکناس های جدید؛ با حافظ اما بدون صفر

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

کارشناس فروش خانم با روابط عمومی بالا

جذب کارمند آقا و خانم در محیط کار اداری

منشی خانم باروابط عمومی بالا

آموزش در حوزه هنر، مفهومی اساسی است/ هنرستان ها نوعی سرمایه اجتماعی

کسب درامد ازطریق تبلیغ

ردپای یک سیاستمدار گمشده در تاریخ/ آخرین یادمان های مستوفی الممالک فرو می ریزد؟ (فیلم)

قالیباف: کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

تخصیص یک میلیارد برای تکمیل مرکز بهداشتی ونایی

کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

انتقاد استاندار از مانع تراشی ها بر سر راه آزادسازی کامل کاروانسرای شاه عباسی سمنان

استخدام بازاریاب در شرکت دروازه آبی فرافر در یزد

تشکل «فرزندان فرهیخته شاهد و ایثارگر گیلان» رتبه برتر را کسب کرد

نقش رسانه در تعمیق باورهای دینی

مجلس نگاه ویژه ای به مددجویان زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی دارد

کمک آشپز فست فود فوری

دعوت به همکاری از مدیران و پیمانکاران it

کاراینترنتی

استخدام فروشنده مسلط به شبکه های اجتماعی

کتاب سه جلدی «درس های مکاسب(کتاب البیع)» منتشر شد

تهاجم فرهنگ غرب گرایی در جامعه اسلامی

گزیده روزنامه های 18 اسفند 1399

اسناد و آرشیو اطلاعات رزمندگان و شهدای زنجان جمع آوری می شود

امروز نوشتن از حضرت ابوطالب(ع) دفاع از اسلام است

سال قرآنی را از عید مبعث آغاز کنیم / غفلت از تجربه پیشکسوتان قرآنی

استخدام مشاور حقوقی

جذب دستیار حرفه ای در سالن زیبایی معتبر

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت صدرا گستر واقع در شرق تهران

نشانه هایی از تقویت دیپلماسی

مسجد؛ کانون اصلی انگیزه بخشی جامعه / شبکه سازی مساجد در همدلی است نه دستوری

انسانیت شرط زیستن در فضای مجازی

واکنش سوشا مکانی و شایان مصلح به باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس

قرآن در قرآن

قالیباف: کارگرانِ حداقل بگیر از مالیات معاف می شوند

کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

دومین شب سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن ایران

نشانه هایی از تقویت دیپلماسی

الحاق اولین مرحله تجهیزات نوین به فرماندهی مرزبانی کردستان

کارگر کارواش با حقوق وکل انعام

استخدام فوری نماینده

به یک آشپز خانم جهت پذیرایی از مهماندخارجی

زمان پخش برنامه دورهمی با حضور احسان علیخانی مشخص شد / بازگشت رامبد جوان با خندوانه در شب مبعث

منشی خانم جهت امور اداری

استخدام ارایشگر

اجرای طرح غنچه ها ویژه نوآموزان پیش دبستانی در استان

منشی جهت کار در موسسه حقوقی

استخدام نگهبان

استدام باریستا سالن کار

نشست ستاد مدیریت بحران نهادهای حوزوی استان خوزستان+عکس

رادیان رسا | از نمایش های سید حسن تا ارمغان شیخ حسن

عیسی شریفی در پیچ آخر؟

عیسی شریفی در پیچ آخر؟