مطالب مرتبط:
آزمون کتبی جامع دکتری در شهر های زرد و آبی حضوری است / امتحانات پایان ترم دانشگاه آزادی ها مجازی برگزار می شود
وقتی طلای کثیف عاملی برای صرف هزینه می شود/ اهمیت توجه به طرح جامع مدیریت پسماند
آزمایش رایگان کرونا در 23 مرکز جامع سلامت منتخب کرونا
 خدمات تشییع جنازه رایگان در مسجد برکشایر
کشف مسجد مربوط به قرن اول هجری در سرزمین های اشغالی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:352021-01-24فرهنگي

مسجد جامع دماوند؛ شبستانی باشکوه یادگار سلجوقی


ایرنا- مسجد جامع دماوند، یکی از آثار تاریخی و ارزشمند این دیار است که در بخش شرقی این شهر واقع شده و جزو نخستین مساجد ایران به سبک شبستانی بوده که با وجود گذشت زمان و مرمت های بسیار همچنان باشکوه است.

- مسجد در هر نقطه از جهان خانه امن الهی، عظیم ترین پایگاه فرهنگی، معنوی و محلی برای نیاز و سجود به درگاه قادر متعال بوده و در ایران اسلامی از دیرباز تاکنون به این مکان ارزشمند توجه ویژه ای شده است.

در میان تمامی مساجد برخی به دلیل سابقه و قدمت تاریخی، بیش از پیش مورد توجه هستند که می توان علاوه بر استفاده فرهنگی و معنوی، از آن به عنوان یک اثر تاریخی، فرهنگی و اصیل ایرانی یاد کرد.

مسجد جامع عتیق دماوند از جمله این مساجد است که بین محله قاضی و فرامه (چریک) در نقطه مرتفع بر روی تپه ای در مرکز شهر دماوند، مشرف به شهر واقع شده و مسجد جامع فعلی بر روی مسجد قدیمی بنا شده است؛ مسجدی که مردم محلی در وصف آن می سرایند: مسجدی که عرش پیوند است؛ مسجد جامع دماوند است.

طبق شواهد و اسناد تاریخی، به نظر می رسد که مسجد جامع دماوند در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده باشد ولی در این میان هستند برخی از کارشناسان و باستان شناسانی که نظری غیر از این داشته و بر این باورند که قدمت واقعی مسجد جامع، بیش از اینها است و احتمال می رود که در سال های قبل تر از سلجوقیان ساخته شده است.

بر اساس روایتی که سینه به سینه نقل شده و تا به امروز هم در بین مردم مطرح است، در مکان مسجد جامع، قبل از ظهور اسلام آتشکده بزرگی برپا بود که پس از فتح منطقه توسط لشگریان اسلام، آتشکده تبدیل به مسجد بزرگی شد که البته در بسیاری از مناطق ایران اماکن عبادی قبل از اسلام به مسجد تبدیل شده اند.

طبق گفته آندره گُدار، معمار و باستان شناس فرانسوی، مسجد جامع عتیق دماوند از جمله مساجد اولیه ایران است که به سبک اعراب در ایران بنا شده و اکنون آثاری از آن باقی نیست و تنها اثری که از قدیم در این مسجد باقی مانده به حدود قرن پنجم هجری باز می گردد.

تعمیرات و تغییرات در مسجد جامع دماوند شهر دماوند بارها بر اثر زلزله خسارت دیده است.

بدون شک مسجد جامع از آسیب زلزله مصون نمانده و طی سال های متمادی تعمیرات و تغییرات زیادی را در خود دیده است.

طبق گفته ناصر پازوکی طرودی نویسنده کتاب آثار تاریخی دماوند، تعمیر این مسجد مربوط به سال 821 ه.

ق است که حاکی از الحاق بنایی به مسجد سلجوقی بوده و همچنین در سال های 927، 1024، 1030 و 1081 هجری قمری نیز مورد تعمیر قرار گرفته است که نشان می دهد مسجد جامع در زمان سلاطین صفویه بارها تعمیر شده است.

نقشه مسجدجامع دماوند به صورت مستطیل شکل و دارای طرح شبستانی و شامل یک تالار و شبستان ستوندار، اتاق ها، مناره و شبستان زیرزمینی است.

مناره مسجد از معدود آثار باقیمانده بنای قدیمی و متعلق به دوره سلجوقی است که همچون گذشته در ضلع شمال شرقی مسجد فعلی، هنوز پابرجا است.

مناره از لحاظ ساختمانی، به طور مستقل در گوشه شمال شرقی دیوار مسجد ساخته شده و یک ضلع منار، متصل به دیوار مسجد بوده که در واقع به صورت نیمه مستقل دیده می شود و فاقد تزیینات و کتیبه است.

هنگام ساختن مسجد جدید، قسمت بالای مناره مورد تعمیر قرار گرفت و کتیبه ای به آن اضافه شد.

بدین ترتیب مناره دوره سلجوقی با کتیبه ای جدید، به خط کوفی سفید روی زمینه کاشی آبی رنگ، تزیین شد.

در این کتیبه آیه 56 از سوره احزاب آمده است.

صحن مسجد صحن مسجد به صورت مستطیل شکل بوده و وسط آن یک حوض جهت وضو و شستشو و نیز یک چاه عمیق وجود داشته و کف صحن را سنگ فرش کرده بودند.

از طریق سه ورودی مسجد یکی از سمت شمال غربی و دیگری از سمت جنوبی و یکی هم از سمت شمال غربی به سحن مسجد راه داشته است.

اهالی محل می گویند که شمال غربی متعلق به آقایان و ورودی جنوبی متعلق به خانم ها بوده است.

بنای فعلی مسجد با 2 شبستان در امتداد شمالی - جنوبی با ورودی بزرگی مزین به کاشی هفت رنگ و گنبدی نیلگون خودنمایی می کند.

قدیمی ترین بخش این مسجد شبستان کوچک زمستانه آن در طبقه زیرین مسجد (در جبهه شمال) و مناره رفیع آن است که همچنان اصالت اولیه خود را حفظ کرده است.

شبستان زمستانی، در این فصل از سال که هوای دماوند بسیار سرد است مورد استفاده قرار می گرفت و ریش سفیدی از این محله مدعی است که این شبستان با تونلی به محله فرامه (چریک) می رسید.

این مسجد با ستون های آجری و سنگی به سبک بناهای ساسانی بنا شده است.

شبستان شمالی دارای چهار ستون بتنی مرتفع است که در قسمت سقف بهم بسته شده و گنبد مسجد را ایجاد کرده است.

قسمت جنوبی شبستان نیز دارای ایوان بزرگی است که تمامی سطوح آن با کاشی هفت رنگ و نقوش گل پوشانده شده و محراب مسجد در مرکز آن قرار دارد.

در جهت شرقی و غربی 2 شبستان فضاهایی ایجاد شده است که ارتباط 2 شبستان را فراهم می کند و بخش شرقی شامل فضای وسیع تری است که در حال حاضر به عنوان محل استقرار خانم ها استفاده می شود.

محراب ها، کتیبه ها و تزیینات محراب اصلی در جنوب غربی شبستان، درمنتهی الیه دیوار مسجد، واقع شده است.

سایر محرابها را به تقلید از این محراب ساخته و ظاهرا در زمان فتحعلی شاه قاجار، مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است و تغییراتی در آن به وجود آمد.

محراب مسجد دماوند با محراب مدرسه حیدریه قزوین و محراب مسجد گلپایگان شباهت دارد.

بدین ترتیب تمامی شواهد و آثار حاکی از این است که مسجد جامع دماوند، متعلق به دوره سلجوقی است.

به اعتقاد کارشناسان به جهت خرابی که شاید بر اثر زلزله های متعدد رخ داده باشد، به تزیینات مسجد لطمه ی زیادی وارد شده بود.

از مهره های ضربدری گچی در بیشتر نقاط به خصوص در بدنه و کمر پایه ستون ها و زیر تاق قوس ها استفاده شده بود و 2 ستون مدوری که در نزدیکی محراب اصلی بودند، در بدنه آن ها تزیینات گل و بوته وجود داشته است.

تزیینات دیگر مسجد مهرهای ضربدری گچی میان بندهای عمودی آجرها و نام امام علی (ع) به صورت چلیپا و نیز مهر گچی مربع شکلی که به چهار مربع کوچکتر تقسیم شده بود و داخل هرچهار مربع، نقش ستاره تزیینی، وجود داشت که توسط یک هشت ضلعی احاطه می شد.

در دوره صفویه و قاجاریه هنگام تعمیر مسجد، بعضی قسمت ها را با کاشی تزیین کرده بودند و بالای محراب ها و نیز بالای بعضی ستون ها، کتیبه های وجود داشت که به جز چند کتیبه که در مسجد فعلی دیده می شوند، از بقیه کتیبه ها اطلاعی در دست نیست.

همچنین بالای محراب ها و بعضی ستون ها، کتیبه هایی وجود داشته که هم اینک تعداد معدودی از آنها در مسجد فعلی دیده می شوند.

نمای قدیمی از مسجد عتیق دماوند مرمت شبستان زمستانه نیازمند اعتبار رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند با اشاره به اینکه این شهرستان بیش از 160 اثر تاریخی دارد که 73 اثر به ثبت ملی رسیده اند، اظهار داشت: اماکن گردشگری و تاریخی شهرستان دماوند بیشمارند که از جمله آنها می توان به برج تاریخی شبلی، دریاچه های تار و هویر، غار رودافشان، آبشارها و دره های زیبا و همچنین روستاهای بکر منطقه اشاره کرد که هر کدام جاذبه و ویژگی های منحصر به فرد خود را داراست.

شهرام شریفی با اشاره به مسجد جامع شهر دماوند به عنوان یک مکان تاریخی، فرهنگی و مذهبی افزود: این مکان با شماره 230 در سال 1314 به ثبت ملی رسیده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بنای مسجد مربوط به دوره سلجوقی و مناره مسجد یکی از یادگارهای معماری دوره سلجوقی است که همچنان استوار و پابرجا است.

وی اضافه کرد: تحقیقات پیشین گویای این موضوع است که بنای مسجد بر روی خرابه های آتشکده ای زرتشتی بنا شده بود لیکن طبق پژوهش تازه ای که دکتر مسعود نصرتی در این خصوص انجام داد، نتایج جالب توجهی حاصل شده که پس از تکمیل توسط نامبرده، در رسانه ها منعکس می شود.

شریفی خاطرنشان کرد: آخرین مرمت اساسی مسجد جامع شهر دماوند توسط استاد و معمار معروف حسن لرزاده انجام شد و پس از آن تغییر چندانی در بنا رخ نداده و در چند مورد مرمت محدود صورت گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند ادامه داد: طی سنوات گذشته شبستان مسجد جامع که یکی از قسمت های اصیل و قدیمی مسجد است، مورد مرمت قرار گرفت ولی به جهت نبود اعتبار کافی تاکنون این فرایند نیمه کاره مانده است.

وی بیان داشت: امیدواریم مسئولان استان و شهرداری دماوند در خصوص تامین اعتبار برای اتمام طرح مرمت شبستان زمستانه مسجد و بهره برداری از آن به عنوان موزه قرآن و نسخ خطی مسجد جامع، اراده موثری داشته باشند.

این مقام مسئول گفت: در اقلام تبلیغی اداره میراث دماوند که هر ساله منتشر می شود، مسجد جامع به عنوان یکی از مهم ترین اماکن تاریخی، مذهبی شهرستان به بازدیدکنندگان و گردشگران معرفی می شود.


کلید واژه ها: مسجد جامع - مسجد - دماوند - تاریخی - فرهنگی - جامع - مساجد - ایران - ارزشمند - مسجد جامع عتیق - باشکوه - ایران اسلامی - مساجد ایران - آثار تاریخی - معنوی - نقطه - در ایران - خانه امن - مرکز شهر - استفاده - نخستین - اسلامی - یادگار - ایرانی - پایگاه - یکی از - درگاه - قدیمی - سابقه - مسجدی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارگر ساده آقا در یک تهیه غذای در تهران

(فیلم) انرژی مثبت مخصوص دوشنبه 18 اسفند

پشت صحنه 3 برنامه نوروزی تلویزیون

حسرت 3 میلیاردی برای فیلمی که می توانست رکوردشکن گیشه باشد

مهارت پخت بریانی اصفهان ثبت ملی شد

دورهمی بانوان هنرمند با حضور شبنم قلی خانی /عکس

استخدام موشن گرافیست حرفه ای در یک شرکت معتبر در منطقه پاسداران تهران

13 اثر به نخستین جشنواره «مونولوگ» رودان راه یافت

تعزیه های قدیم اصالت داشت+ صوت

استخدام حسابدار خانم در یک مجموعه معتبر در خراسان رضوی

استخدام بازاریاب و ویزیتور در رایمون پخش فناوران رامون در تهران

تقویم و اوقات شرعی هجدهم اسفند شیراز + فیلم

فیلم/ سیلی زدن طلافروش به بازیگر صدا و سیما وسط دوربین مخفی!

حال تالاب انزلی خوب نیست

بعد از زندگی و تجلیل از زندگی

به چند بازیگر خانم جهت سینمایی

مبارک، ریشه در هنر نمایش سیاه بازی و گذشته ما دارد

آشنایی با فرهنگ ها، راهی به سوی پذیرش و تاب آوری

دستیار کارگاه نقاشی

بستری برای دیده شدن

استخدام مدرس سینما فوردی در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام قصاب و بازاریاب و ویزیتور در پخش پروتیین یزدان در البرز

نمایی از خانه وهم آلود شاهرخ استخری در بلژیک /عکس

استخدام فروشنده کتاب زبان خارجی با مزایا در یک مغازه کتاب فروشی در تهران

رونمایی 5 کتاب از 5 نویسنده شهرقدس

کار غیر حضوری و آنلاین

چرا برنج قهوه ای جایی در سفره ایرانی ندارد

استخدام بازاریاب و ویزیتور در رایمون پخش فناوران رامون در مازندران

استخدام بازاریاب و ویزیتور در پخش پروتیین یزدان در البرز

عکس های برگزیده هفته

فیلم/ دابسمش ترکی صبا راد مجری زن جنجالی تلویزیون

استخدام سرپرست شعبه در مجموعه کافه کارزین در تهران

جزیره عروسک ها؛ ترسناک ترین منطقه توریستی / عکس

استخدام قصاب در پخش پروتیین یزدان در البرز

کارگردان فیتیله ای ها عید نوروز برمی گردد

عکاس هنری

استخدام کارشناس فروش و حسابدار در گروه صنعتی یکتا فیلم تبریز

چرا مردم در عروسی به سیم آخر می زنند؟

چرا مردم در عروسی به سیم آخر می زنند؟

بیوگرافی نسرین نکیسا بازیگر +تصاویر

واگذاری 2بنای تاریخی بلادشاپور به سرمایه گذار بومی

نابودی تمدن بشر زیر سایه ی هالیوود + فیلم

واگذاری 2بنای تاریخی بلادشاپور به سرمایه گذار بومی

بیوگرافی نسرین نکیسا بازیگر +تصاویر

اسامی برندگان جشنواره ابوذر/ خبرگزاری فارس مازندران رسانه برتر شد

قد امین حیایی چقدر است + عکس

کار در خانه

اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی «تهران مبارک» برگزار شد

بیوگرافی ندا نوری +عکس

قد سلمان خان چقدر است + عکس

دورهمی برنامه سال تحویل شبکه نسیم شد

اپرایی متفاوت از جهان نادیدنی ها

کارگردان فیتیله ای ها عید نوروز برمی گردد

هانده ارچل بدون گریم چه شکلی است + عکس

بیوگرافی ندا نوری +عکس

قد هانده ارچل چقدر است + عکس قدی

بازیگر نقش فرهاد در آشپزباشی +تصاویر

در همه دنیا، ارائه هرزه نگاری به کودکان ممنوع است

کارگردان فیتیله ای ها عید نوروز برمی گردد

زمان پخش خندوانه مشخص شد/ دورهمی برنامه سال تحویل 1400

بازیگر نقش فرهاد در آشپزباشی +تصاویر

فیلم/ مصاحبه با کامیار 696 شاخ اینستاگرام درباره درآمدش

سایه تابان در راه شبکه نمایش خانگی

آخرین اخبار سینما در روزی که گذشت

ویژگی های کتاب خوب برای کودکان چیست؟

بازگشت جواد عزتی به بازیگری با سریال مهدویان

شیار 143 فیلم افتتاحیه رویداد فرهنگی اسپانیا شد

عضو کانون پرورش فکری مهاباد در جشنواره محصولات فرهنگی برگزیده شد

(فیلم) 7 اشتباه بزرگی که در مراقبت از دندان ها مرتکب می شویم

تولید 22 اثر فرهنگی و تربیتی گیلان در شبکه شاد

استخدام فیلمبردار مسلط به تدوین در یک شرکت معتبر در منطقه پاسداران تهران

استخدام بازاریاب حضوری در پخش آب معدنی آکوالایف و ماکارونی انسی در اصفهان

جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک به ایستگاه پایانی رسید

برگزیدگان جشنواره تهران- مبارک معرفی شدند

19 هزار نفر مخاطب آثار جشنواره نمایش عروسکی را مشاهده کردند

کافی من کار حرفه ای

در همه دنیا، ارایه هرزه نگاری به کودکان ممنوع است

فعالیت 700 موزه در کشور/ 480 هتل در دولت تدبیر و امید ایجاد شد

انتقاد بزرگمهر حسین پور از وضعیت عجیب عمارت عالی قاپو

نظرات بازیگران سریال انقلابی جلال درمورد این سریال

تماشای آنلاین و دانلود رایگان قسمت 12 (دوازدهم) سریال قورباغه با لینک مستقیم در دیلی فیلم

فوران یک کوه آتشفشان در ایتالیا / فیلم

فعالیت 700 موزه در کشور/ 480 هتل در دولت تدبیر و امید ایجاد شد

پایان کار عروسک ها

اختتامیه ششمین سالانه و کارگاه ملی رضوی مجازی برگزار می شود

استخدام کارشناس جذب و استخدام در توزیع و پخش نوشابه ساتراپ دینا در تهران

استخدام فروشنده با حقوق ثابت در مجموعه گیتی در سعادت آباد تهران

(فیلم) ترانه عاشقت شدم از میثم ابراهیمی

از جشنواره جوان سرباز تا رویداد تا ثریا

شرکت بیش از 100 خبرنگار در جشنواره رسانه شهر شهرداری شیراز

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک مجموعه معتبر در محدوده میدان توحید تهران

استایل دهه شصتی الیکا عبدالرزاقی + عکس

(فیلم) کار خطرناک روی نیسان درحال حرکت

طراحی اولیه سنگ قبر علی انصاریان+ فیلم

تهیه کننده «50 کیلو آلبالو» دست علی صادقی را رو کرد +عکس

امید سینمای هالیوود به فیلم جدید «دواین جانسون»

نیازمند نیروی بانو

«جریان شناسی شعر معاصر» در یک وبینار

عروسک ها به صندوقچه خود برگشتند

کار ترجمه و تایپ

مسجد جامع دماوند؛ شبستانی باشکوه یادگار سلجوقی

مسجد جامع دماوند؛ شبستانی باشکوه یادگار سلجوقی