مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت معلمان و دانش آموزان حادثه آتش سوزی؛ حال هر 5 نفر در شرایط نرمال است
آخرین وضعیت معلمان و دانش آموزان حادثه دیده در سردشت+فیلم
آخرین وضعیت معلمان و دانش آموزان حادثه آتش سوزی در دزفول
آموزش و پرورش: 30.1 درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند/ 6 درصد لاغر یا لاغر شدید هستند
هدیه بانک سرمایه به دانش آموزان مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:302021-01-24سياسي

از سند2030 تا اعتیاد دانش آموزان


ایرنا- روزنامه آرمان ملی در گفت وگویی با وزیر آموزش وپرورش آورد: وزارت آموزش وپرورش در دولت دوازدهم، یکی از پرچالش ترین دوران آموزشی پس از انقلاب را سپری می کند.

- تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در گفت وگویی با وزیر آموزش وپرورش آورد: وزارت آموزش وپرورش در دولت دوازدهم، یکی از پرچالش ترین دوران آموزشی پس از انقلاب را سپری می کند.

روزنامه آرمان ملی یکشنبه پنجم بهمن گفت وگویی را با محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش انجام داده که در ادامه متن آن آمده است: پاندومی کرونا و تقابل سلامت دانش آموزان و پیشرفت تحصیلی آنها، مسئولان این وزارتخانه را مانند بسیاری از کشورهای جهان همچون آلمان، انگلستان، آمریکا و.

با چالش بزرگی مواجه کرده است.

اما تفاوت ایران با کشورهای توسعه یافته در ضعف در ساختار نظام آموزشی برپایه مجازی و زیرساخت های موجود است که پس از گذشت یک سال از زمان پاندومی کرونا، هنوز این چالش با اپلیکیشن شاد برطرف نشده است؛ هرچند بیش از 12میلیون دانش آموز در شاد احراز هویت شده اند.

همچنین نابرابری اجتماعی و توزیع امکانات در کشور یکی دیگر از چالش های محسن حاجی میرزایی و معاونانش در این دوره بود که باعث شد هر روز خبر خودکشی یک دانش آموز، به علت نداشتن تبلت و گوشی هوشمند منتشر یا دانش آموزی مجبور به ترک تحصیل شود.

در این چالش های پرشمار که البته از دید شخص وزیر آموزش وپرورش یک فرصت برای آینده ای بهتر است، اجرای سند جهانی آموزش 2030 نیز یکی دیگر از مشکلات وزارتخانه متبوع ایشان به حساب می آید؛ موضوعی که در بودجه 1400 و در تقابل پاستور و بهارستان، دامن بند آموزشی سند جهانی 2030 را گرفت.

دولت این بند را در لایحه بودجه قرار و برای آن ردیف بودجه اختصاص داد، اما طولی نکشید که از سوی دولت و سازمان برنامه و بودجه اعلام شد، آوردن این بند در لایحه بودجه، اشتباه بوده و به سرعت حذف شد.

اما در نبود سند جهانی آموزش که پنج سال پیش در سازمان ملل تصویب شد و ایران نیز به همراه 191 کشور دیگر آن را امضا کرده و متعهد به اجرای آن شدند، حالا آموزش وپرورش با همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین و بررسی سند تحول بنیادین است که به قول مسئولان وزارت آموزش وپرورش، انسان هایی با قابلیت استقلال، عزت، پیشرفت و توسعه کشور تربیت می کند و مقصدی جدا با سند جهانی 2030 دارد.

برای بررسی بیشتر این موضوعات، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش وپرورش در گفت وگوی اختصاصی با آرمان ملی به نکات قابل تاملی اشاره می کند که در ادامه می خوانید.

نظام آموزش وپرورش در دوران وزارت شما با یک پاندمی سخت مواجه شد و با توجه به اینکه ما حدود چهار دهه پیش (در زمان جنگ تحمیلی) به نوعی شرایط مشابهی داشتیم و آموزش دانش آموزان فقط از طریق برنامه های آموزشی صداوسیما انجام می گرفت، اما این بار با 15میلیون دانش آموز، شرایط با آن زمان متفاوت است و به زیرساخت های قدرتمند و آنلاین نیاز دارد که متاسفانه ما در این موضوع با ضعف زیرساختی برای آموزش آنلاین مواجه بودیم.

این درحالی است که کشورهایی چون استرالیا از سال ها قبل روی آموزش آنلاین و غیرحضوری کار کرده بودند.

نظر شما درباره وضعیت نظام آموزشی بعد از شیوع کرونا چیست و چقدر بستر برای آموزش آنلاین و موثر در کشور ما وجود دارد؟ اینکه ما این دوره را دوره ای کاملا متفاوت و متمایز تعبیر کنیم، مثال کاملا درستی است.

به هرحال نظام آموزش وپرورش طی دهه های گذشته فرآیندهایی را طراحی و مسیرهایی را پیش بینی کرده بود و نیروی انسانی خود را برای آن فرآیندها و مسیرهای مختلف تربیت کرده است.

این نظام 15میلیون دانش آموز را بین 110هزار مدرسه توزیع کرده بود و فرآیند آموزشی انجام می شد.

اطمینان از صحت انجام کار در چنین شرایطی میسرتر بود، به هرحال ما با 110هزار واحد آموزشی بر فرآیند آموزش نظارت داشتیم و به اجرای امر آموزش اهتمام می کردیم.

اما کرونا به یکباره وضعیت را تغییر داد و همه آن مسیرهای گذشته ما دچار اختلال شد.

اشاره درستی فرمودید که در دنیا، این پدیده و پاندمی غیرمنتظره بود و واکنش نظام آموزشی به این پدیده نیز فاقد سابقه روشن و تجربه دقیق بود.

اما بیش از 69درصد از معلمان در دنیا برای اولین بار با مفهوم آموزش مجازی آشنا می شدند و باید هرچه سریع تر خود را در قالب این فضا می دیدند.

حتی در جاهایی که آموزش مجازی داشتند، معمولا از آموزش های ترکیبی استفاده می کردند و این بخش به صورت غیرحضوری و مجازی ادامه پیدا کرد.

پس ما باید به سرعت دست به کار می شدیم و در ابتدا با تدابیر، روش های مختلفی را تجربه کردیم.

اولین اتصال و ارتباط ما با صداوسیما بود و از طریق تلویزیون (مثل تجربه دوران جنگ) آموزش ها را آغاز کردیم.

اما دیگر فضای آموزشی با دوران هشت سال دفاع مقدس تفاوت بسیاری داشت و اگر می خواستیم که فقط از طریق صداوسیما آموزش ها را پیگیری کنیم، قطعا با مشکلات متعددی روبه رو می شدیم، چون این فضا تعاملی نبود و ثانیا فقط جنبه عرضه داشت، یعنی معلوم نبود در سمت تقاضا (دانش آموز) با چه شرایطی روبه رو است و ما نمی دانستیم چقدر از دانش آموزان از این فضا استقبال کرده اند و اینکه چطور باید پیگیری کنیم.

آیا آنها قادرند پاسخ ابهامات شان را بگیرند یا خیر؟ چگونه تکلیف داده شود و چگونه تکلیف گرفته می شود و این مشکلات و ابهاماتی بود که در آموزش تلویزیونی با آنها روبه رو بودیم، پس ناگزیر شدیم تا راه حل دیگری پیدا کنیم.

ما ابتدا به سمت پیام رسان های داخلی رفتیم و از آنها کمک خواستیم، ولی آنها نمی توانستند شرایط ما را تامین کنند.

ما دو شرط جدی و اساسی داشتیم، اول اینکه بتوانند محیطی کاملا ایزوله را در اختیار ما قرار بدهند و دوم، تست های فنی داشته باشند تا بتوانیم با اطمینان دانش آموزان را به آن سمت ببریم و قابلیت های آنها تست شده باشد، اما چون این امکان در پیام رسان های داخلی فراهم نبود، به فکر ایجاد یک اپلیکیشن آموزشی خاص افتادیم و اپلیکیشن شاد متولد شد.

اپلیکیشن شاد در روزهای اول ظرفیت بسیار محدودی داشت و فقط قابلیت مبادله پیام داشت، ولی به تدریج طی چند ماه گذشته ظرفیت هایش توسعه پیدا کرد و حالا به مرحله ای رسیده ایم که 700هزار ارتباط زنده در روز در شاد صورت می گیرد و تاکنون بیش از 15میلیارد پیام بین معلم و دانش آموز مبادله شده است.

همچنین می توان به مبادله بیش از دو و نیم میلیارد فایل در این فضا اشاره ای داشت که اینها ظرفیت های مختلف شاد است.

دوازده و نیم میلیون دانش آموز روی شاد احراز هویت شده اند و در کلاس و مدرسه خودشان در این فضا قرار گرفته و با معلم خود در ارتباط هستند.

اما با همه این ویژگی ها، ما منکر مشکلات شاد نیستیم.

زیرساخت های فنی ما کفایت لازم را برای آموزش آنلاین 15میلیون دانش آموز ندارد.

همه دانش آموزان دسترسی به ابزار هوشمند ندارند و پوشش اینترنت در همه مناطق کامل نیست.

اینها مشکلاتی است که در بستر شاد با آنها روبه رو هستیم.

همه ما نگران هستیم، چون دانش آموزان را به سمت اینترنت و آموزش آنلاین بردیم و باید در بستر مجازی درس های آموزشی خود را فرابگیرند و شاید آلودگی ها و برخی از مشکلات در فضای اینترنت متوجه دانش آموزان شود؛ من این را نفی نمی کنم، ولی می گویم که به اعتبار آمار و ارقام هر چقدر به ظرفیت شاد افزوده شده، از ظرفیت برخی از اپلیکیشن های خارجی کاسته شده است و این نشان می دهد ما آنها را از محیطی کاملا متنوع به محیطی کاملا آموزشی آورده ایم.

محیط شاد محیطی کاملا آموزشی است و تعاملاتی که جریان دارد، تعاملاتی کاملا آموزشی است.

و این شاید بدشانسی شما در دوران سخت وزارت تان بود.

من تعبیر بدشانسی را این طور اصلاح می کنم که در درون هر پدیده ای، تهدیدها و فرصت هایی وجود دارد، یعنی کرونا با همه تهدیدهای نگران کننده ای که برای سلامت جامعه دارد و هم کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داد و به نوعی فعالیت های آموزشی را متوقف کرد و روابط اجتماعی را تغییر داد، ولی یک فرصت نیز داشت که ما با فضایی جدید و زیست بومی تازه آشنا شویم در این زیست بوم نو در کنار برخی از مخاطرات ظرفیت های کم نظیری وجود دارد.

ما این روزها از این ظرفیت کم نظیر به خوبی استفاده می کنیم.

من هر هفته با کل مدیران مدارس یک استان که بالغ بر چهار تا پنج هزار نفر هستند، صحبت می کنم و این ظرفیتی فوق العاده است و شاید ما در گذشته هیچ وقت این امکان را نداشتیم.

ما هر هفته یک همایش سراسری نزدیک به هزار نفر را برگزار می کنیم، یعنی روسای آموزش وپرورش مناطق کل کشور که 750 نفر هستند و معاونان آموزش وپرورش و مدیران کل استان ها، روی شاد از طریق برنامه ای با عنوان گفت وگوی هفته با ما ارتباط دارند و هر هفته این گفت وگو با یکی از اعضای دولت انجام می شود.

د رصورتی که این همایش، هر یک سال یا دوسال یک بار با صرف آموزش های بسیار زیادی در آموزش وپرورش انجام می شد و خطراتی وجود داشت، چون آنها باید از همه مناطق ایران بیایند و در تهران حضور پیدا کنند.

ظرفیت دیگری که این زیست بوم جدید دارد در رابطه با سطح معلمان ماست که همه هم سطح نیستند و تجربیات و توانمندی های آنها یکسان نیست، توزیع آنها در کشور توزیع هماهنگ و یکسانی نیست و برخی از این مناطق دسترسی بهتری به معلمان باتجربه دارند و دسترسی برخی از مناطق به معلمان باتجربه کمتر است.

امروز روی شاد، تمام محتوای آموزشی بارگذاری می شود و این امکان وجود دارد که دانش آموزی که در شهرستان خاش یا در جنوب کرمان یا در هرمزگان و آذربایجان غربی حضور دارد، بتواند از بهترین تدریس برخوردار باشد، بدون اینکه نیاز باشد به کلاس کنکور برود یا نزد معلمی برجسته به ادامه تحصیل بپردازد.

در واقع آنها می توانند به معلمان باکیفیت دسترسی داشته باشند؛ اینها امتیازاتی است که زیست بوم جدید برای ما ایجاد کرده و توانایی های معلمان در تولید محتوای آموزش الکترونیکی و همچنین توانایی دانش آموزان برای آموختن در چنین فضایی افزایش پیدا می کند.

این روزها تمرین های بزرگی انجام می دهیم که در آینده برای کشور مفید خواهد بود.

این از بدشانسی ما نیست، بلکه از خوش شانسی نظام آموزشی کشور است.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در سطح جامعه دیده می شود، ضعف آموزش در میان دانش آموزان پایه های اول، دوم و سوم دبستان است.

بسیاری از خانواده ها قادر نیستند خود را با شاد هماهنگ کنند و برای کمک کردن به فرزندشان در روند آموزشی، مشکل جدی دارند.

از دید بسیاری از کارشناسان، اگر این دانش آموزان پایه ضعیفی داشته باشند در سال های آینده با مشکل جدی روبه رو می شوند و خطر ترک تحصیل در کمین آنهاست.

ظاهرا حضرتعالی و دیگر معاونان شما به این نتیجه رسیده اید که از یکم بهمن امسال، آموزش حضوری را در دستورکار قرار دهید.

نگرانی از سلامت دانش آموزان از یک سو و راهکارها برای ارتقای وضعیت تحصیلی این نسل در طرف مقابل را چطور ارزیابی می کنید؟ نگرانی شما و خانواده ها کاملا بجاست.

ما هم این نگرانی را داریم و با موافقت ستاد ملی کرونا، دانش آموزان پایه اول و دوم که نمی توانند از طریق فضای مجازی آموزشی ببینند و اطمینان پیدا نمی کنیم که دقیقا مباحث درسی را یاد گرفته اند و در آینده با مشکلاتی مواجه می شوند، از اول بهمن ماه با رعایت همه پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری و کاملا اختیاری و به صلاحدید خانواده ها به مدرسه بروند.

اگر تعداد دانش آموزان یک مدرسه کم باشد و تعداد افرادی که در کلاس هستند تا ده نفر روی نیمکت های جداگانه کلاس بنشینند، دغدغه سلامت آنها تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

نگرانی دیگر ما برای دروس عملی و کارگاهی در هنرستان هاست که باید دانش آموز مباحث عملی را در کارگاه ها بیاموزد و از لحاظ نظری نمی تواند اینها را یاد بگیرد.

ستاد کرونا تصویب کرد که کلیه دروس عملی ما به صورت حضوری و با رعایت پروتکل ها برگزار شود؛ بنابراین این دانش آموزان از اول بهمن ماه در مناطق زرد و آبی کلاس های حضوری برگزار می کنند.

ما حدود 50هزار مدرسه داریم که کمتر از 50 نفر دانش آموز دارند و وقتی در یک مدرسه ابتدایی آنها را به شش کلاس تقسیم کنیم، هر کلاسی حداکثر زیر 10 نفر دانش آموز خواهد داشت؛ بنابراین اینها می توانند به مدرسه بروند و کلاس هایشان را به صورت حضوری برگزار می شود.

اگر تا خرداد 1400 وضعیت به همین صورت باشد و شیوع کرونا متوقف نشود، تمهیدات آموزش وپرورش چه خواهد بود؟ پس از یک سال که از پاندومی کرونا می گذرد، هنوز این پدیده در تمام دنیا ناشناخته است و ابهامات زیادی در رابطه با آن وجود دارد.

مهم این است که دستگاه ها آمادگی کامل را داشته باشند و بتوانند به سرعت واکنش نشان دهند، یعنی متناسب با شرایط باشند.

بنابراین تغییرات در سیاست هایمان را در ارزیابی که از اجرای سیاست های آموزش وپرورش و وزارت بهداشت داریم، انجام می دهیم و به تناسب هرچه فضا آماده تر باشد و نگرانی ها کمتر شود، آموزش های حضوری ما تقویت خواهد شد و اگر به محدودیت هایی برخوردیم، آموزش ها را به صورت ترکیبی انجام خواهیم داد.

یکی دیگر از چالش های دانش آموزان که می خواهیم در این بخش به آن بپردازیم، مشکل دانش آموزان در تامین تبلت و گوشی های هوشمند است.

چندی پیش یکی از مدیران ارشد وزارت آموزش وپرورش اعلام کرد که 30درصد دانش آموزان تلفن همراه و تبلت ندارند و پنج میلیون دانش آموز عضو شاد نیستند.

اگر این آمار درست باشد، در چند سال آینده با یک نسل روبه رو خواهیم شد که به دلیل فقر و نابرابری اجتماعی، از تحصیل برخوردار نبوده و در معرض آسیب ها قرار خواهند گرفت.

تعبیر شما از این وضعیت چیست؟ این آمار قطعا درست نیست و احتمالا اشتباه است.

ایشان این را اعلام نکرده، چون همه همکاران ما می دانند که حداکثر سه تا سه ونیم میلیون دانش آموز به شاد دسترسی ندارند.

اما ما نمی توانیم عدم دسترسی به شاد را مساوی با عدم آموزش بدانیم.

این دسته از دانش آموزان هم آموزش می بینند ولی از طریق صداوسیما و تلویزیون.

امروز صداوسیما کل دروس پایه را پوشش می دهد و این دقیقا مطابق با زمان بندی درسی است، چون معلمان را خودمان به صداوسیما می فرستیم و برنامه درسی را طراحی کرده ایم و پوشش تلویزیون 97درصد است.

ممکن است بسیاری اینترنت نداشته باشند، ولی تلویزیون دارند.

دانش آموزانی نیز که تلویزیون ندارند، می توانند از طریق تولید بسته های آموزشی که به صورت بسته های خودآموز باکیفیت طراحی شده آموزش ببینند و از این طریق، جریان آموزشی خود را دنبال کنند.

می خواهم این نکته را به همه موارد اضافه کنم که همه ظرفیت هایی که ما ایجاد کرده ایم، امکان هایی است که در اختیار معلم قرار می گیرد و مسئول آموزش هر دانش آموز معلم اوست؛ بنابراین معلمان موظف هستند همه دانش آموزان خود را که در کلاس ثبت نام کرده و به آنها آموزش بدهند.

حال اگر در شهر یا روستایی امکان حضوری وجود داشته باشد، آنها آموزش حضوری می بینند.

ما امروز 12.

5میلیون نفر را روی شاد احراز هویت کرده ایم، یعنی تقریبا کمتر از سه میلیون دانش آموز در این فضا نیستند و برخی از کسانی که روی شاد احراز هویت شده اند، شاید از این بستر استفاده نکنند، پس در بدترین شرایط، ما حداکثر سه ونیم میلیون دانش آموز داریم که در فضای آنلاین نیستند.

به سند 2030 نیز اشاره ای داشته باشیم که در سال های اخیر برای دولت حاشیه ساز شده است.

وقتی لایحه بودجه 1400 به مجلس رفت، در صفحه 453 جلد دوم لایحه، برای مشارکت فعال در اجرای برنامه ها و تعهدات جهانی به ویژه اهداف توسعه پایدار در سند آموزشی 2030، بندی وجود داشت.

وقتی مجلس اعتراض کرد، دولت گفت که ما اصلا چنین موضوعی در کشور نداریم! و در نهایت آن بند حذف شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند تمام سند 2030 بد و نامطلوب نیست و مزایایی نیز دارد.

شما در مقام مسئول در این زمینه، آیا با مسئولان درباره شناساندن مزایای این سند صحبت کرده اید؟ درباره آن بند، باید بگویم خطای کارشناسی بود که در سازمان برنامه و بودجه رخ داد و هیچ ارتباطی به آموزش وپرورش نداشت.

سازمان برنامه نیز به محض اینکه مطلع شد، آن بند را اصلاح کرد.

وقتی بودجه سال بعد را می بینند، برنامه اجرایی بودجه را همان برنامه ششم توسعه که همان برنامه پنج ساله است، ضمیمه می کنند.

بند مربوط به سند 2030 در سال های قبل و در همان سال اول برنامه و بودجه، تهیه شده بود و همان را کپی کرده و در لایحه بودجه 1400 گذاشته بودند، وقتی متوجه این اشتباه شدند آن بند را حذف کردند.

در چند سال گذشته به هیچ عنوان، موضوع سند 2030 در آموزش وپرورش مطرح نبوده، اما چرا ما با مساله سند 2030 مخالف هستیم و چرا نیازی به این سند نداریم و آیا اگر نکات مثبتی در این باشد وظیفه ما نسبت به نکات مثبت آن چیست؟ باید عرض کنم نظام تعلیم و تربیت، نظامی یکپارچه است، این نظام اهداف مشخصی دارد و این اهداف با هم ترکیب می شود.

تربیت، انسانی را با مختصات معینی هدف گذاری می کند.

در ایران تجربیات قبل و بعد از انقلاب مطالعه شده که عملکرد کلی این نظام تعلیم و تربیت چگونه بوده است، تجربیات دنیا را گرفته و مطالعه کرده اند.

همه یافته های علمی موجود درباره نظام تعلیم و تربیت با تحلیل شرایط موجود در ایران، موجب تدوین سند تحول بنیادین شده است.

این سند، سندی یکپارچه است که تمام اهداف نظام تعلیم و تربیت را پوشش می دهد.

در این سند، درباره عدالت آموزشی گفته شده و در سند 2030 هم درباره عدالت آموزشی مباحثی مطرح شده است.

درباره رفع بیسوادی گفته ایم و در رد سند 2030 نیز در این باره پیشنهاداتی شده است.

اما اینکه برآیند کلی سند 2030 و سند تحول می خواهد ما را به کدام سمت ببرد، این مساله ماست.

درحقیقت برآیند کلی سند جهانی ما را به جایی نمی برد که نیروهایی مناسب برای استقلال، عزت، پیشرفت و توسعه کشور تربیت کنیم.

این سند با چارچوب های تربیتی متمایزی، طرح ریزی شده، اما منکر مصالح مشترک نیستیم، ولی مقاصد ما مشترک نیست.

ما مقصدمان تربیت انسان هایی در تراز انقلاب اسلامی است.

تربیت انسان هایی که بتوانند سربازان شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشند؛ آدم هایی که بتوانند از حقوق خود دفاع کنند و روی پای خود بایستند و با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند، آنها باید بتوانند مسائل خود را به خوبی حل کنند و در پیشرفت و سازندگی کشورشان مشارکت فعال و موثری داشته باشند.

ما به دنبال تربیت چنین انسان هایی هستیم و اصولا در تمام دنیا به همین صورت است.

فرصت تعلیم و تربیت مهم ترین فرصت آینده سازی یک جمعیت است.

اینکه شما می خواهید چه آینده ای را بسازید بهتر است خودتان تصمیم بگیرید تا اینکه دیگران به شما بگویند که آینده ای را برای شما ساخته ایم و شما بیایید و در این مسیر حرکت کنید.

لذا من فکر می کنم، ما در سند 2030 مقاصد متفاوتی داریم و نظام تعلیم و تربیت ما با 2030 سازگاری ندارد.

اما ممکن است مصالح مشترکی وجود داشته باشد؛ بنابراین ما متعهد هستیم که روی سند تحول بنیادین به عنوان اصلی ترین الگو و نقشه راه نظام تعلیم و تربیت تمرکز کنیم.

همان طورکه به موضوعات مشترکی که در سند تحول بنیادین و سند 2030 وجود داشت اشاره فرمودید؛ برای مثال، دسترسی عادلانه آموزش برای همه وجود دارد که در چند دهه گذشته این موضوع محقق شده یا در زمینه برابری جنسیتی، اقدامات مثبتی برداشته شده، هرچند کافی نیست.

مساله مهمی که وجود دارد، تربیت آموزشی جنسی و موضوعات شناخت بدن در قشر دانش آموزان است.

ما در چند دهه گذشته برای این ناآگاهی دانش آموزان، هزینه ها و آسیب هایی داشته ایم که تعدادشان کم نیست.

همچنین مشکلات مشاوره ای در سن بلوغ می تواند سازنده باشد اما آموزش وپرورش برای تربیت و آموزش معلمان پرورشی و مشاوره، ظاهرا برنامه ای ندارد.

آیا این یک ضعف در نظام آموزشی ما به حساب نمی آید؟ عرض کردم ممکن است در درون سند 2030 به موضوعاتی پرداخته شده باشد که مهم است، ولی ما در مقصد با هم مشکل داریم.

در نحوه نیل به این مقصد با هم زوایایی داریم و ما در مسیر خودمان حرکت می کنیم ولی موضوع تربیت جنسی موضوع مهمی است که در شورایعالی انقلاب فرهنگی، ماموریتی به وزارت آموزش وپرورش داده شد تا روی این موضوعات کار بیشتری انجام دهد.

وزارت آموزش وپرورش نیز با همکاری دستگاه های متعددی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی این موضوعات کار کرده است.

اینکه ما به سطح معینی از آگاهی های دانش آموزان نیاز داریم، موضوع مهمی است ولی مدرسه جایگاه آموزش های جنسی و جنسیتی نیست.

ما این مسیر را در سندی دنبال می کنیم که تدوین شده، ولی هنوز به تصویب نرسیده و برعهده خانواده هاست و باید آگاهی های خانواده ها را برای کمک به فرزندان شان بالا ببریم.

باید آگاهی معلمان و مربیان را بالا ببریم و به جای اینکه مستقیما با دانش آموزان درباره این مفاهیم صحبت کنیم، با خانواده ها گفت وگو و آنها را برای انجام چنین نقش مهمی تجهیز کنیم.

جناب وزیر شما در صحبت هایتان به کلمه مفاهیم اشاره می کنید و قطعا پدر هستید.

همه خوب می دانیم که بسیاری از خانواده ها هنوز مسائل جنسی فرزندانشان را تابو می دادند و درباره افزایش آگاهی آنها با فرزندشان حرف نمی زنند.

در این مرحله نقش مشاور مدرسه می تواند بسیار برجسته باشد که متاسفانه نادیده گرفته شده است.

قطعا این آموزش ها باید به واسطه خانواده ها، مربیان و مشاوران به دانش آموزان ارائه شود و باید توانمندی خانواده را بالاتر ببریم.

انسان بیش از هر زمانی، دوران زندگی خود را با خانواده طی می کند، یعنی 84درصد از دانش آموزان دوران کودکی خود تا قبل از دبستان را که دورانی تعیین کننده در تربیت آنهاست، در آغوش خانواده سپری می کنند و خانواده ها باید آگاهی لازم را برای نحوه مواجهه درست با سوالات، ابهامات و ضرورت های آگاهی دانش آموزان و نوآموزان داشته باشند.

اینکه آگاهی خانواده ها و مربیان را بالاتر ببریم قطعا قابل بررسی است.

در این شرایط، آموزش وپرورش قصد دارد، مهدهای کودک را در اختیار بگیرد.

آیا سند تحول بنیادین برای تربیت کودکان در مرحله مهدکودک نیز ورود خواهد کرد؟ در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده که نظام تعلیم و تربیت باید یک نظام یکپارچه باشد.

تربیت از دوران کودکی، اهمیت کمتری از سایر دوره ها ندارد و اهمیت آن از دوره ابتدایی و متوسطه کمتر نیست و باید به آن توجه کرد.

بنابراین تصویب شد که کل تعلیم و تربیت کودکان از دوران کودکی تا پایان دوره دبیرستان برعهده آموزش وپرورش باشد؛ البته این امر به معنای آن نیست که ما برای دوره پیش از دبستان می خواهیم همه این بچه ها را سر کلاس بیاوریم.

آنها از پنج و شش سالگی که در پیش دبستانی شرکت می کنند و کسانی که قبل از پیش دبستانی در خانواده هستند، از طریق آموزش خانواده ها آموزش می بینند و کسانی که در مهدکودک ها حضور دارند، نقش مراقبتی و نقش آموزشی و تربیتی دارند که براساس این مصوبه، بناست ما برای این دوره برنامه ریزی کنیم.

باز اجرای این برنامه ریزی برعهده خود مهدکودک هاست که در بخش خصوصی انجام می شود و همچنین با کمک خانواده ها خواهد بود.

اجازه بدید در رابطه با صحبت های حضرتعالی مثال دیگری بزنم، طی چند ماه گذشته خودکشی بیش از 14 دانش آموز مطرح شده که علت برخی از آنها را نداشتن تبلت می دانند و برخی دیگر اختلافات خانوادگی و روحی داشته اند.

شاید اگر به موضوع پرورش و مشاوران در مدارس بهای بیشتری داده می شد، چه بسا نیمی از این خودکشی ها رخ نمی داد.

شما نیز با این نظر موافق هستند؟ خودکشی پدیده ای است که همیشه در جامعه وجود داشته و در سنین مختلف دیده می شد.

مواردی که طی چند وقت اخیر در سنین دانش آموزی مشاهده شده در آموزش وپرورش، یک غربالگری اولیه صورت می گیرد که دانش آموزان را از نظر سلامت روانی و شخصیتی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

بچه هایی که به مراقبت و حمایت بیشتری نیاز دارند، مشخص می شوند و بچه هایی که در خطر جدی هستند برای ارائه خدمات به مراکز مشاوره معرفی می شوند.

همه تلاش ما این است که از بروز آسیب های اجتماعی پیشگیری کنیم.

این کاری جدی در آموزش وپرورش است که طی سال های گذشته با قوت انجام می شود و ما می توانیم نیم رخ شخصیتی دانش آموزان را ترسیم کنیم و بگوییم که از نظر شخصیتی در چه وضعیتی هستند و این آگاهی ها به ما کمک می کند تا مداخلاتی به موقع و بهنگام داشته باشیم.

اما درباره اینکه برخی از خودکشی ها را به تبلت و ابزار هوشمند آموزش مجازی ربط می دهند، حداقل در مواردی که به ما گزارش شده هیچ موردی به خاطر تبلت نبوده است.

متاسفانه برخی از خانواده ها آسیب دیده هستند و آسیب های برخی در این شرایط سخت تشدید می شود و شاید اختلافاتی درون خانواده عامل این حوادث تلخ شده که در وضعیت شیوع کرونا تشدید شوند؛ البته برای ما فرقی نمی کند خودکشی یک دانش آموز به دلیل نداشتن تبلت و گوشی هوشمند باشد یا به هر دلیل دیگری، این امر موضوع و مساله ماست و در حوزه توجه ما قرار دارد و ما به سادگی از کنار هیچ کدام از این پدیده ها عبور نخواهیم کرد.

اما بازهم تاکید می کنم که ما منکر کمبود مشاوران در مدارس نیستیم و باید هرچه سریع تر این خلأ جبران شود.

آموزش وپرورش در سال گذشته بیش از هشت هزار نفر به نیروهای امور تربیتی و پرورشی اضافه کرده که یکی از کارکردها و مسئولیت های آنها مراقبت از دانش آموزان است.

مراکز مشاوره را توسعه داده ایم و در حوزه معاونت پرورشی و انجمن اولیا و مربیان افزایش قابل توجهی داشته ایم.

من معتقدم هیچ نهادی به اندازه آموزش وپرورش ظرفیت بالایی برای پرداختن به مساله آسیب های اجتماعی ندارد و ما این دانش آموزان را در اختیار داریم و دقیقا می دانیم که یک درصد دانش آموزانی که در معرض خطر جدی قرار دارند کدام هستند.

وقتی می گویم خطر جدی، یعنی انواع آسیب های اجتماعی و بحث قرار گرفتن در معرض اعتیاد، خشونت و مجموعه آسیب هایی است که باید این دانش آموزان تحت کنترل و مراقبت قرار گیرند.

به دغدغه های این روزهای معلمان نیز اشاره داشته باشیم.

با توجه به تاکیدات شما درباره افزایش حقوق معلمان و اقدامات موثری که در این باره انجام شد، وزارتخانه تحت پوشش شما، چه تمهیداتی برای رساندن حقوق معلمان متناسب با نرخ تورم جامعه اندیشیده است؟ کشور ما با مسائل خاصی روبه رو است که همه بخش های اجتماعی ما متاثر از این مسائل هستند.

امیدواریم گشایشی ایجاد شود و به تدریج این مسائل و مشکلات حل و فصل شوند.

ما طی دو سال اخیر تلاش کرده ایم حقوق فرهنگیان را با متوسط حقوق سایر کارکنان دولت متناسب کنیم.

در گذشته فاصله هایی وجود داشت که امروز جبران شده است؛ بنابراین هر تصمیمی برای بهبود وضعیت کارکنان دولت گرفته شود، قطعا فرهنگیان هم در آن سهیم خواهند بود.

براساس حکم قانون، ما باید رتبه بندی معلمان را اجرایی کنیم که این می تواند اتفاق خوبی در وضعیت برخورداری های فرهنگیان باشد، هم از نظر انگیزه برای ارتقای صلاحیت و صلاحیت های تخصصی آنها و هم توانمندی های تدریس شان و معلمانی که کیفیت بهتری داشته باشند و صلاحیت های تخصصی بالاتری داشته باشند، رتبه بالاتری می گیرند و در این صورت حقوق بالاتری را دریافت خواهند کرد.


کلید واژه ها: آموزش وپرورش - روزنامه آرمان ملی - وزیر آموزش وپرورش - آموزش - روزنامه آرمان - وزارت آموزش وپرورش - دانش آموزان - روزنامه - آموزشی - کشورهای توسعه یافته - اعتیاد دانش آموزان - محسن حاجی میرزایی - چالش - آرمان - وزارت - پیشرفت تحصیلی - انقلاب - وزیر - کشورهای جهان - حاجی میرزایی - یکی از - مسئولان این - نظام آموزشی - دوران - کرونا - وزارتخانه - دانش - سپری - دولت - میرزایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری و حسابدار در تهران

استخدام نیروی تشریفات و پذیرایی فوری

کارخانه ای نباید تعطیل و کارگری بیکار شود

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

92 هزار نمونه ژنتیکی از مجرمین اخذ و 20 هزار پروفایل استخراج شد

تأسیس مهدکودک تا دبیرستان در کنار حوزه های علمیه خوهران

سوادآموزی برای جوانان و افراد کم سن در الویت قرار می گیرد

نشست وبیناری عملیاتی کردن مفاهیم اسلامی برگزار می شود

علی لاریجانی مسافر چین شد

راه اندازی خطوط دریایی بین جزایر و اصلاح مصوبه امحای لنج های چوبی

خروجی مراکز فرهنگی باید آموزه های دین مبین اسلام باشد

جشن «شده ام 9 ساله» ویژه دختران برگزار می شود

توییت چینی سخنگوی وزارت خارجه درباره واکسن کرونا

تاز ه ترین وضعیت کووید 19 در استان خراسان جنوبی| آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی به 15 مورد رسید+ جدول

دیدار اعضای انجمن علوم پرتونگاری با حضرت آیت الله علوی گرگانی

ویژه برنامه های متنوع جامعه بیت الزهرا(س) آران و بیدگل در ماه رجب

نشست خبری همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت

اهدای بیش از 5 هزار و 500 جلد کتاب به مخاطبان طرح رواق کتاب

وداع با پیکر خلبانِ شهید در اصفهان

دستگاه های اجرایی اجازه استفاده از منابع سه درصدی مناطق نفت خیز را ندارند

توسعه شبکه سازی تخصصی و تقویت ایده پردازی در بخش معدن و صنایع معدنی نوآور

جهانگیری: قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی هایی شده

می خواهند «رییسی و قالیباف» را سرگرم انتخابات کنند/ «اقتصاد و معیشت» مطالبه جدی مردم در انتخابات 1400

نشست علمی با موضوع « استهلال با چشم مسلح» با حضور آیت الله فاضل لنکرانی

کرونای انگلیسی به یزد رسید

«برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت» در صفحات معارفی رسانه ها

طرح نذر هشتم در تربت حیدریه

تشییع و خاکسپاری پیکر شهید محمدی در قائم شهر

آغاز رزمایش بزرگ دریایی ترکیه در مدیترانه

ضرورت تامین زیرساختهای برگزاری انتخابات الکترونیکی شورای شهر قم

محمدصادق نیک گستر سیزدهمین جشنواره جوان سرباز

جایگاه مناسب استان قزوین در حوزه مدیریت نرم افزار شاد در کشور

طرح نذر هشتم در بربت حیدریه

آزادراه غدیر بخشی از مشکلات ترافیکی البرز و تهران را حل می کند

کرونا اسکله صیادی سَلَخ در قشم را تعطیل کرد

بازداشت یک مسئول شورا در شیراز و یک مدیر سابق دولتی در جهرم

ایران از اهدای واکسن توسط چین قدردانی کرد

تشییع پیکر حجت الاسلام شیرخانی در علی آبادکتول

بیش از 500 فعال دانش بنیان و خلاق در «نشان ایرانی 2 ایران ساخت» مشارکت کردند

ارائه سهام بورس به متولدان سال 1400،کاهش توان درونی جمعیت ایران را حل می کند؟

دستور سازمان بورس مبنی بر محدودیت خرید سهام تکذیب شد

رونمایی از مستند نایب الامام

باکستان | تزیین الشاحنات فن یتوارثه الاجیال

6 نکته درباره آژانس تبلیغاتی پالادیوم

گسترش فرهنگ مهدویت، مأموریتی عاشقانه است

ارتقای سطح علمی حوزه ها نیازمندحضور اساتید و استفاده از ظرفیت آنها است

از عادت رج زدن در کارها فاصله بگیریم

بیمه رازی “تقدیرنامه 4 ستاره” دریافت کرد

استخدام تراشکار در شرکت ماشین سازی عدیلی در اصفهان

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت فرداد دوست برنا در تهران

استخدام مسئول دفتر جهت انجام امور اداری در کالای پزشکی زکریای کبیر در تهران

استخدام همکار خانم و آقا

به چند نفر نیروی برای رستوران نیازمندیم

استخدام نیرو ظرف شور

فرمانده نیروی دریایی ارتش: گام دوم انقلاب، گام تمدن سازی است

استخدام حسابدار در گروه طراحان شبکه ایران در تهران

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت بین المللی جهان گستر آرشا در تهران

آخرین وضعیت ملک ریاست جمهوری در جماران از زبان ربیعی

آیین اختتامیه جشنواره پاسداران اهل قلم فردا برگزار می شود

بازداشت یک مسئول شورا در شهرستان شیراز و یک مدیر سابق دولتی در جهرم

گام دوم انقلاب، گام تمدن سازی است

شناسایی نخستین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد

دستگاه های اجرایی مجاز به استفاده از منابع سه درصدی مناطق نفت خیز نیستند

انتخابات شرکتهای سهام عدالت بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است

شهرداری سریعاً تکلیف املاک قولنامه ای کرج را مشخص کند

رییس اداره تبلیغات اسلامی مهران: روستاییان سی سخت چشم به راه کمک های مردمی هستند/ از اطلاع رسانی ضعیف رسانه ها گله مندیم

شرایط بازپرداخت تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی

امیر پوردستان: ارتش ولایتمدار حیاتش را مرهون امام (ره) رهبری و انقلاب است

تسلیت واعظی در پی در گذشت علی اکرمی

شرایط بازپرداخت تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی

دیدار رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح با تعدادی از خانواده های شهدای ناوچه کنارک

نمایشگاه دستاورد های علمی و نظامی ارتش در مرکز آموزشی 01 برپا شد

اختلاف سنی زوجین تا چه اندازه مهم است؟

استخدام نویسنده در حوزه روانشناسی موفقیت در نشریه شادکامی و موفقیت در تهران

معاون تفریغ بودجه دیوان محاسبات منصوب شد

توافق ایران و آژانس محرمانه است

پایان همایش ملی ایران جغرافیایِ مهربانی

بازداشت یک مسئول شورای شهرستان شیراز و یک مدیر سابق در جهرم

پیوستن به FATF اطلاعات راه های دور زدن تحریم ها را در اختیار دشمن قرار می دهد

توان دفاعی جمهوری اسلامی در جهان قابل محاسبه است

گرامیداشت روز مرد در ایران کیش

کرونا در ایران جهش اساسی نداشته است

اظهارات برجامی اولیانوف در آستانه نشست شورای حکام

پاسخ به شبهات مسئولیت امروز روحانیت است

برگزاری نشست «کشاورزی دقیق»؛ بزودی

نماز باران در رابُر

مقام روس: شورای حکام در جلسه آتی رویکرد مسئولیت پذیری اتخاذ کند

ورود قوه قضاییه به موضوع تولید برای رفع موانع است/ نباید کارخانه ای تعطیل و کارگری بیکار شود

بازدید دو ساعته امام جمعه کاشان از شرکت مخمل و ابریشم

تسلیت واعظی در پی در گذشت علی اکرمی

ایران اسلامی در مقابل حجم عظیمی از فتنه ها و تهاجم دشمن سربلند ماند

عنابستانی: معافیت مالیاتی قضات تبعیض ناروا است

هر تجربه خام کرونایی را نباید به کل جامعه تعمیم داد

استخدام مدیر منابع انسانی و کارشناس ایمنی و بهداشت در شهرک صنعتی عباس آباد

روسیه: جلسه شورای حکام تعیین کننده چشم انداز احیای برجام است  

امضای تفاهمنامه همکاری طرح احیای معادن کوچک با پارک علمی و فناوری سمنان

جهانگیری: قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی شده

طلاب جهادی همیشه پای کار خدمات رسانی به مردم هستند

فروشنده خانم بدون حاشیه

استخدام پیک موتوری در رستوران برنا در داخل شهر قزوین

از سند2030 تا اعتیاد دانش آموزان

از سند2030 تا اعتیاد دانش آموزان