موضوعات داغ: - فدراسيون فوتبال - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ميليارد تومان - انتخابات فدراسيون - دبير كل فدراسيون - هواداران پرسپوليس - مجلس شوراي اسلامي - انجمن سرطان آمريكا - هيات رييسه فدراسيون فوتبال - ميرزا محمدي - كانال استقلال - بازي هاي آنلاين - آيناز - هايما s7 - جشنواره مطبوعات - ني آباد - خلف - ميزباني قطر - خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس - سعيد رضايي

مطالب مرتبط:
رویارویی تاریخی چپ و راست
رویارویی تاریخی چپ و راست بر سر انتخابات
رویارویی تاریخی چپ و راست
مرمت حمام تاریخی لارستان
واکنش باورنکردنی دست راست فکری به باخت استقلال مقابل سایپا
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:302021-01-24سياسي

رویارویی تاریخی چپ و راست


کارگزاران سازندگی منطق موقعیت را در نظر نمی گیرد مرعشی: جای خوشبختی دارد حجاریان با سابقه امنیتی، امروز طرفدار دوآتشه دموکراسی شده است - دیدارنیوز - شرق: اختلاف نظر های دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخداد های انتخاباتی 1400 نمی شود، بلکه باید آن را در گذشته جست که برخی از نمود های آن ریشه های تاریخی در اکنون رخ می نماید؛ چنان که سعید حجاریان به تازگی در گفت وگویی با روزنامه اعتماد گفته است: اصلی ترین نماینده این صدا [تکنو بوروکرات ها]بخشی از کارگزاران سازندگی هستند.

به لحاظ نظری و تجربی، دولت اقتدارگرای بوروکراتیک بر پایه دو نیاز اساسی، یعنی معیشت و امنیت شکل می گیرد و به تبع آن مقولاتی از جمله آزادی، دموکراسی و.

تعلیق می شود و این نقطه کانونی تحلیل های حامیان دولت نظامی (اعم از نظامی یکپارچه و اقتدارگرای بوروکراتیک) است که تلاش دارند بر اساس آمار دقیق نشان دهند مردم نان و امنیت می خواهند نه آزادی و دموکراسی.

باری، عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران سازندگی و بخشی از نظامیان در آسمان ها بسته شده است! اما کارگزاران سازندگی متأسفانه منطق موقعیت را در نظر نمی گیرند.

دولت نوستالژیک اعضای این حزب، بالطبع دولت سازندگی است؛ اما متأسفانه به تفاوت های ایجادشده از آن سال ها تاکنون توجهی نمی کنند.

چنان که می دانیم اقتدار و شیوه ایجاد موازنه مرحوم هاشمی به نحوی بود که می توانست اولا با شخص رهبر ارتباط مستقیم و یک به یک بگیرد و ثانیا زمین بازی را خود برای نظامیان تعریف کند و اصطلاحا سهم آن ها را بدهد؛ هر چند من واردکردن نظامیان به اقتصاد و صنعت به دست آقای هاشمی را نادرست دانسته و آن را مقدمه سهم خواهی بیشتر می دانم، اما اکنون منطق موقعیت ما بیانگر چنین موازنه ای نیست؛ اولا افراد محدودی هستند که قادر به برقراری ارتباط مستقیم و یک به یک هستند و ثانیا نظامیان -همچون پاکستان- زمین بازی را تعریف می کنند و اختیار عمل از دست بوروکرات ها خارج است؛ الا اینکه بوروکرات های ما بخواهند متکفل قبوض آب و برق و کارت ساعت ادارات بشوند یا آنکه بخواهند سرمایه تجاری خود را در حاشیه چنین دولتی حفظ کرده و ارتقا دهند .

این سخنان با واکنش حسین مرعشی روبه رو شد؛ به نحوی که او در گفتگو با سایت فردا گفت: آقای حجاریان از قربانیان خشونت است.

جایگاه او همیشه برای ما محترم بوده و خواهد بود.

در عین حال برای آنکه تحریفی در واقعیت های تاریخی اتفاق نیفتد، من اصلا متوجه نشدم تعبیری که آقای حجاریان درباره کارگزاران بیان کرد، سندش کجاست که حزب کارگزاران در چه مقطع یا دوره ای از حیات تاریخی خود با نظامی ها پیوند داشته است؟ آقای حجاریان لطف کند اگر یک مورد همکاری بین کارگزاران با نظامی ها در عرصه سیاسی ایران وجود داشته، سند آن را ارائه کنند تا ما هم مطلع باشیم.

این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهاد های امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتشه دموکراسی شده اند.

این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است.

این سوابق را همه می دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهاد های امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند .

او در ادامه بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم و خیلی واضح است، آن است که نتیجه کار دولت کارگزاران، دولت آقای هاشمی بود، کارگزاران این افتخار را دارند که در آغاز اولین برگ حیات سیاسی خود، مجلس پنجم را که بسیار متعادل تر و متفاوت با مجلس چهارم بود شکل دادند، همچنین این افتخار را داشتند که انتقال قدرت بعد از آقای هاشمی را مدیریت کنند و کشور را به آقای خاتمی تحویل دادند.

دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات تر و آزادی خواه هستند، نتیجه سیاست ورزی و مدیریت فضای سیاسی شان این شد که کشور را از آقای هاشمی تحویل گرفتند و به آقای احمدی نژاد تحویل دادند.

برای همه دوستان آرزوی موفقیت داریم .

همان طور که گفته شد، دو طیف چپ و راست اصلاحات همواره بر سر این موضوع که چگونه باید با مقوله سیاست روبه رو شد، مشکل داشته اند.

اصلاح طلبان چپ گرا مانند سعید حجاریان باور دارند باید محور اصلی فعالیت سیاسی، جامعه باشد و از طریق جامعه وارد سیاست شد و راست گرایان هدف از فعالیت تشکیلاتی و حزبی را کسب قدرت رسمی می دانند؛ البته برخلاف برخی اتهاماتی که نیرو های چپ به کارگزاران می زنند، هدف از طرح این موضوع، یعنی کسب قدرت سیاسی، به منزله قدرت طلب بودن راست گرایان نیست، بلکه به گفته نیرو های کارگزاران، اصلاح طلبان زمانی می توانند منشأ اثر باشند که در قدرت حضور داشته باشند و هنگامی که از قدرت دور شوند، آرام آرام منزوی و در نهایت حذف می شوند.

علاوه بر این، ایشان هدف از کار حزبی را ورود به سیاست می دانند.

در مقابل نیرو های چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

مشخصا شخصیت هایی مانند سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علوی تبار، تاجیک و.

می گویند در شرایطی که اصلاح طلبان مورد نقد جامعه قرار گرفته اند، باید به جامعه برگردند و از سیاست رسمی فاصله بگیرند تا بتوانند زمانی وارد سیاست بشوند که سرمایه اجتماعی شان حمایتشان کند.

علاوه بر این، تفاوت دیدگاه کارگزاران با طیف چپ با محوریت حزب مشارکت، در میانه دهه 70 بر سر نقش اکبر هاشمی رفسنجانی هم عاملی برای اختلاف بود.

مشارکتی ها در آن سال ها به تندی علیه هاشمی می تاختند و او را نماینده وضع موجود می دانستند و کارگزاران که هاشمی را به عنوان رهبر معنوی خود می دانست از عملکرد دو دولت هاشمی دفاع می کرد.

این تقابل بعد از پیروزی خاتمی و تشکیل حزب مشارکت و البته در جریان انتخابات مجلس ششم به بالاترین شکل ممکن رخ نمود؛ به نحوی که هاشمی نفر آخر تهران شد و در نهایت به دلیل آنکه صدایش در مجلس سراسر اصلاح طلب ششم بازتاب درخور توجهی نداشت، به توصیه نزدیکانش در کارگزاران از نمایندگی مجلس انصراف داد.

البته اصلاح طلبان از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال 84 به کارگزاران و هاشمی نزدیک شدند و وقتی در پی سیاست نادرست اصلاح طلبان مبنی بر ارائه چند نامزد در دور اول و شکسته شدن آرای جبهه اصلاحات محمود احمدی نژاد به دور دوم رسید، اصلاح طلبان در تقابل احمدی نژاد - هاشمی، از هاشمی رفسنجانی حمایت کردند که البته تمام بدنه اجتماعی اصلاح طلبان قانع به رأی دادن به هاشمی نشدند و آن شد که دیدیم و محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید.

پس از آن اصلاح طلبان به هاشمی و بالطبع هاشمی به کارگزاران نزدیک تر از گذشته شدند که در انتخابات سال 88 شاهد یکدستی آن ها بودیم.

پس از حوادث انتخابات سال 88 و به وجود آمدن انزوای سیاسی اصلاح طلبان، هاشمی، کارگزاران و اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که در انتخابات سال 92 با سیاستی منسجم وارد انتخابات شوند که همین انسجام باعث شد با اصرار هاشمی، روحانی نامزد نهایی اصلاح طلبان شود.

این روند ادامه داشت تا باز درباره عملکرد دولت روحانی اختلاف نظر های جزیی میان دو طیف راست و چپ اصلاحات پدید آمد؛ به نحوی که بعد از انتخابات روحانی در دوره دوم، طیف چپ از عملکرد او انتقاد کرد، اما کارگزاران همچنان باور داشت روحانی عملکرد قابل دفاعی دارد؛ چنان که محمد عطریانفر در خرداد سال 98 در واکنش به یادداشت حجاریان مبنی بر اینکه نباید جنس بنجل به مردم عرضه می کردیم، به شرق گفت: جمع بندی آقای حجاریان امر واقع و مقبولی نیست و پذیرش چندانی ندارد.

وقتی سخن از جنس بنجل می شود، باید مشخص شود منظور چیست؟ آقای روحانی اگرچه در ساختار تشکیلاتی اصلاح طلب نبود، اما رویکردش اصلاح طلبانه بود.

آقای روحانی به لحاظ عملکرد در دولت اول اگر بالاتر از آقای خاتمی عمل نکرده باشد، پایین تر هم نیست.

پس اگر آقای خاتمی فاخرترین شخصیتی است که اصلاح طلبان به عرصه آوردند و پیروز شدند، روحانی هم از این جنس است.

ما همیشه اتفاقا جنس مرغوب به مردم ارائه دادیم و هنوز هم در سطح کلان از اقداماتی که از سال 92 تاکنون صورت گرفته است، دفاع می کنیم .

البته این اختلاف ها هیچ گاه باعث ایجاد انشقاق میان دو طیف راست و چپ اصلاحات نشد و در حد تفاوت دیدگاه باقی ماند؛ چنانچه وقتی در انتخابات مجلس در اسفند سال 98 اغلب اصلاح طلبان تحت عنوان شورای عالی سیاست گذاری اعلام کردند که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی نمی دهند، اما احزاب بدون استفاده از نام اصلاحات مجاز به ارائه لیست هستند، حزب کارگزاران لیست یاران هاشمی را عرضه کرد که البته نتوانست رأی بیاورد.

در مقطع کنونی هم درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 شاهد اختلافاتی میان راست و چپ هستیم؛ به نحوی که نیرو های چپ باور دارند باید صرفا با نامزد کاملا اصلاح طلب وارد انتخابات شد و دیگر به هیچ وجه سیاست ائتلافی نباید در دستور کار باشد و حتی اگر همه نامزد های اصلاح طلب ردصلاحیت شدند، اصلاح طلبان نباید از فردی حمایت کنند.

در مقابل راست گرایان و مشخصا کارگزاران بازهم قائل به استفاده از ظرفیت های سیاسی هستند؛ آن ها می گویند اولویت حمایت از نامزد اصلاح طلب است، به این معنا که این احتمال وجود دارد که کارگزاران در شرایطی خاص بازهم به سمت سیاست ائتلاف برود.

بااین حال، تا این لحظه هیچ نشانه ای از حمایت کارگزاران از نامزد های نظامی به چشم نمی خورد و مشخص نیست سعید حجاریان این گزاره را که عقد کارگزاران و نامزد های نظامی در آسمان ها بسته شده، با استناد به چه نشانه ای بیان کرده است.


کلید واژه ها: کارگزاران - دموکراسی - سازندگی - حجاریان - روزنامه اعتماد - تاریخی - سعید حجاریان - نظامی - امنیت - امروز - اختلاف نظر - دولت - اساس - اصلاحات - نماینده - خوشبختی - روزنامه - اعتماد - اختلاف - حامیان - طرفدار - تعلیق - تحلیل - گذشته - سابقه - مربوط - معیشت - نیاز - نشان - نقطه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تحصیلدار و کارپرداز در شرکت رسام پلیمر نامی در تهران

استخدام ادمین پیج اینستا

مدیر اجرایی با مدرکmba

بخارا چشم به راه علی دهباشی است

همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت، 12 تا 14 اسفند در قم

بودجه به دلیل محدودیت زمان باید باسرعت بیشتر بررسی شود

بازداشت یک مسوول شورای اسلامی در شیراز و یک مدیر دولتی در جهرم

نقش کارکنان سازمان منطقه آزاد قشم در جذب و حفظ سرمایه گذاران کلیدی است

تعیین تکلیف هزینه کرد مازاد درآمد حاصل از فروش نفت در سال 1400

پیام تسلیت آیت الله ملک حسینی در پی در گذشت جانباز هشت سال دفاع مقدس

رونمایی از طرح جامع پدافند غیرعامل در یزد

فرمانده نیروی دریایی ارتش : گام دوم انقلاب، گام تمدن سازی جهان است

پیام تسلیت جهانگیری درپی درگذشت علی اکرمی

آیت الله حسینی بوشهری: ارتقاء سطح علمی حوزه های استان ها نیازمند برنامه ریزی است

خواب عجیب قاری مصری جنجال آفرید

هرمزگان/ تعطیلی اسکله صیادی سَلَخ قشم بخاطر کرونا

قالیباف: به دنبال کاهش حقوق بازنشستگان نیستیم

مشاوره رایگان تلفنی از سوی مربیان پرورشی کرمانشاه انجام می شود

تجهیزات پزشکی با فناوری لایه نشانی اتمی ایمن تر می شوند

انتقاد میرمحمدی از اختصاص ردیف ویژه برای بیماری سالک در بودجه

با متخلفان جرایم انتخاباتی زودهنگام برخورد قانونی صورت می گیرد

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی: انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست

بازدید معاون دادستان کل کشور از مجموعه آرتا صنعت در شهرستان نمین

دستگیری یک عضو شورا و چند کارمند دولت در فارس

تصویب لوایح FATF به آمریکا برای تشدید جنگ اقتصادی علیه ملت ایران کمک می کند

بستری 50 بیمار کرونایی با حال نامساعد در بیمارستان های کرمانشاه

استاندار یزد: اجرای کامل قانون و بی طرفی سرلوحه ستاد انتخابات باشد

چهل و چهارمین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه از 12 ال 15 اسفند برگزار می شود

رونمایی از طرح جامع پدافند غیرعامل در استان

زیرساخت تزریق ماهانه 15 تا 20 میلیون واکسن کرونا در کشور

واکنش ها نسبت به لباس نیمه برهنه سفیر غنا در دیدار با روحانی + عکس

لزوم برنامه ریزی برای رشد روحیه انقلابی و جهادی در حوزه های علمیه

دستورالعمل ترک فعل مدیران ارزیابی خواهد شد

پیشنهادی برای رقابت عادلانه شهرک های صنعتی

داشتن حساب کاربری درسامانه ثنا به معنای سابقه کیفری نیست

دیدار پاپ با آیت الله سیستانی، اتفاق بزرگی خواهد بود

اعتبارات مصوب «جهش تولید» در فارس جذب شوند

گزارش تسنیم از خانه نشینی یک نخبه بورسیه در پی کارشکنی های وزارت علوم

از انقلاب مشروطه تا فساد دانشگاهی

انسان با همراهی با قرآن و ائمه اطهار(ع) به کمال می رسد

تعیین تکلیف هزینه کرد مازاد درآمد حاصل از فروش نفت در سال 1400

بزرگداشت نجم الدین اربکان در آنکارا

ممنوعیت تبدیل امکانات دستگاه ها به اقامتگاه نوروزی

استخدام کارگر ساده آقا در شرکت ایمن تیام سپاهان در تهران

استخدام مدیر اجرایی در شرکت تحلیل گران در تهران

استخدام کارگر ساده در شرکت سم گستر افق در تهران

استخدام صندوقدار خانم با مزایا در یک کافه در پاسداران تهران

تکذیب دستور سازمان بورس مبنی بر محدودیت خرید سهام

امور تربیتی یکی از رویش های انقلاب اسلامی است

سود و جریمه تسهیلات کشاورزان خسارت دیده بخشیده می شود

ثبت نام دوازدهمین المپیاد دانش آموزی نانو

شهروند خبرنگار دهم اسفند شبکه سهند

سختی کار پزشکی قانونی قابل درک و تصور نیست

طرح های انتقال آب زیر ذره بین مجلس می رود

حمایت جامعه روحانیت مبارز از لاریجانی تکذیب شد

پایگاه شکاری شهید بابایی اصفهان میزبان پیکر مطهر خلبان شهید بیرجند بیک محمدی

ترجیح فرهنگ کاخ نشینی از مصادیق تحریف امام | اهم اخبار رسا

زنان مسلمان نیازمند علم و معرفت در مبارزه با نقشه های دشمنان اسلام هستند

بازداشت یک مسئول شورای شهر شیراز

بازدید استاندار از حاشیه شهر مشهد

امام جمعه تبریز: امور پرورشی حساس ترین بخش آموزش و پرورش است

استخدام مسئول دفتر در شرکت فناوری زنجیره های بلوکی سام در تهران

حمید رضا نیکومرام تشییع پیکر خلبان شهید بیرجند بیک محمدی در پایگاه هشتم شکاری اصفهان‎

استخدام کارشناس برنامه ریزی و انبار در قزوین

هماهنگی های لازم برای برگزاری انتخابات 1400 در استان تهران انجام شده است

«کام شیرین» و مسئولیت پذیری در خانواده

سعید سجادی افتتاح موزه سردار آسمانی و هنر ایران

یک فوتی و 74 بستری دستاورد کرونا در 24 ساعت گذشته

کارگاه خلاقیت، کارآفرینی و ایده پردازی در پزشکی قانونی برگزار می شود

بازداشت دو مسئول در شهرستان های شیراز و جهرم

استخدام مسئول دفتر در شرکت مهندسین مشاور آیریانا طرح و برنامه در تهران

مجلس دولت را از هزینه کرد منابع مناطق نفت خیز منع کرد

ترمز تورم در هزینه جاری دولت است

تنها 185 ساختمان پزشکی قانونی ملکی است

استان مرکزی هنوز از مجمع خیرین مسجدساز برخوردار نیست

علی لاریجانی مسافر چین شد

جزییات اعطای تسهیلات در قالب طرح نسخ الکترونیکی پزشکان

تکذیب دستور سازمان بورس مبنی بر محدودیت خرید سهام

اختصاص اعتبار برای پروژه های محلی /لایحه بودجه 1400 شهرداری زیر ذره بین شورای شهری ها

هشدار ایران به آژانس درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام آژانس

تشییع پیکر پاک یک شهید گمنام در زندان مرکزی بروجرد

استخدام کارمند اداری و حسابدار در تهران

استخدام نیروی تشریفات و پذیرایی فوری

کارخانه ای نباید تعطیل و کارگری بیکار شود

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

92 هزار نمونه ژنتیکی از مجرمین اخذ و 20 هزار پروفایل استخراج شد

تأسیس مهدکودک تا دبیرستان در کنار حوزه های علمیه خوهران

سوادآموزی برای جوانان و افراد کم سن در الویت قرار می گیرد

نشست وبیناری عملیاتی کردن مفاهیم اسلامی برگزار می شود

علی لاریجانی مسافر چین شد

راه اندازی خطوط دریایی بین جزایر و اصلاح مصوبه امحای لنج های چوبی

خروجی مراکز فرهنگی باید آموزه های دین مبین اسلام باشد

جشن «شده ام 9 ساله» ویژه دختران برگزار می شود

توییت چینی سخنگوی وزارت خارجه درباره واکسن کرونا

تاز ه ترین وضعیت کووید 19 در استان خراسان جنوبی| آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی به 15 مورد رسید+ جدول

دیدار اعضای انجمن علوم پرتونگاری با حضرت آیت الله علوی گرگانی

ویژه برنامه های متنوع جامعه بیت الزهرا(س) آران و بیدگل در ماه رجب

نشست خبری همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت

اهدای بیش از 5 هزار و 500 جلد کتاب به مخاطبان طرح رواق کتاب

وداع با پیکر خلبانِ شهید در اصفهان

رویارویی تاریخی چپ و راست

رویارویی تاریخی چپ و راست