مطالب مرتبط:
رویارویی تاریخی چپ و راست بر سر انتخابات
رویارویی تاریخی چپ و راست
مرمت حمام تاریخی لارستان
واکنش باورنکردنی دست راست فکری به باخت استقلال مقابل سایپا
ورود تیم استقلال به ورزشگاه آزادی برای رویارویی با سایپا+ ویدیو
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:152021-01-24سياسي

رویارویی تاریخی چپ و راست


رویارویی تاریخی چپ و راست در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، - در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

اختلاف نظرهای دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخدادهای انتخاباتی1400 نمی شود، بلکه باید آن را در گذشته جست که برخی از نمودهای آن ریشه های تاریخی در اکنون رخ می نماید؛ چنان که سعید حجاریان به تازگی در گفت وگویی با روزنامه اعتماد گفته است: اصلی ترین نماینده این صدا [تکنو بوروکرات ها] بخشی از کارگزاران سازندگی هستند.

به لحاظ نظری و تجربی، دولت اقتدارگرای بوروکراتیک بر پایه دو نیاز اساسی، یعنی معیشت و امنیت شکل می گیرد و به تبع آن مقولاتی از جمله آزادی، دموکراسی و.

تعلیق می شود و این نقطه کانونی تحلیل های حامیان دولت نظامی (اعم از نظامی یکپارچه و اقتدارگرای بوروکراتیک) است که تلاش دارند بر اساس آمار دقیق نشان دهند مردم نان و امنیت می خواهند نه آزادی و دموکراسی.

باری، عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران سازندگی و بخشی از نظامیان در آسمان ها بسته شده است! اما کارگزاران سازندگی متأسفانه منطق موقعیت را در نظر نمی گیرند.

دولت نوستالژیک اعضای این حزب، بالطبع دولت سازندگی است؛ اما متأسفانه به تفاوت های ایجادشده از آن سال ها تاکنون توجهی نمی کنند.

چنان که می دانیم اقتدار و شیوه ایجاد موازنه مرحوم هاشمی به نحوی بود که می توانست اولا با شخص رهبر ارتباط مستقیم و یک به یک بگیرد و ثانیا زمین بازی را خود برای نظامیان تعریف کند و اصطلاحا سهم آنها را بدهد؛ هر چند من واردکردن نظامیان به اقتصاد و صنعت به دست آقای هاشمی را نادرست دانسته و آن را مقدمه سهم خواهی بیشتر می دانم، اما اکنون منطق موقعیت ما بیانگر چنین موازنه ای نیست؛ اولا افراد محدودی هستند که قادر به برقراری ارتباط مستقیم و یک به یک هستند و ثانیا نظامیان -همچون پاکستان- زمین بازی را تعریف می کنند و اختیار عمل از دست بوروکرات ها خارج است؛ الا اینکه بوروکرات های ما بخواهند متکفل قبوض آب و برق و کارت ساعت ادارات بشوند یا آنکه بخواهند سرمایه تجاری خود را در حاشیه چنین دولتی حفظ کرده و ارتقا دهند .

این سخنان با واکنش حسین مرعشی روبه رو شد؛ به نحوی که او در گفت وگو با سایت فردا گفت: آقای حجاریان از قربانیان خشونت است.

جایگاه او همیشه برای ما محترم بوده و خواهد بود.

در عین حال برای آنکه تحریفی در واقعیت های تاریخی اتفاق نیفتد، من اصلا متوجه نشدم تعبیری که آقای حجاریان درباره کارگزاران بیان کرد، سندش کجاست که حزب کارگزاران در چه مقطع یا دوره ای از حیات تاریخی خود با نظامی ها پیوند داشته است؟ آقای حجاریان لطف کند اگر یک مورد همکاری بین کارگزاران با نظامی ها در عرصه سیاسی ایران وجود داشته، سند آن را ارائه کنند تا ما هم مطلع باشیم.

این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتشه دموکراسی شده اند.

این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است.

این سوابق را همه می دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهادهای امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند .

او در ادامه بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم و خیلی واضح است، آن است که نتیجه کار دولت کارگزاران، دولت آقای هاشمی بود، کارگزاران این افتخار را دارند که در آغاز اولین برگ حیات سیاسی خود، مجلس پنجم را که بسیار متعادل تر و متفاوت با مجلس چهارم بود شکل دادند، همچنین این افتخار را داشتند که انتقال قدرت بعد از آقای هاشمی را مدیریت کنند و کشور را به آقای خاتمی تحویل دادند.

دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات تر و آزادی خواه هستند، نتیجه سیاست ورزی و مدیریت فضای سیاسی شان این شد که کشور را از آقای هاشمی تحویل گرفتند و به آقای احمدی نژاد تحویل دادند.

برای همه دوستان آرزوی موفقیت داریم .

همان طور که گفته شد، دو طیف چپ و راست اصلاحات همواره بر سر این موضوع که چگونه باید با مقوله سیاست روبه رو شد، مشکل داشته اند.

اصلاح طلبان چپ گرا مانند سعید حجاریان باور دارند باید محور اصلی فعالیت سیاسی، جامعه باشد و از طریق جامعه وارد سیاست شد و راست گرایان هدف از فعالیت تشکیلاتی و حزبی را کسب قدرت رسمی می دانند؛ البته برخلاف برخی اتهاماتی که نیروهای چپ به کارگزاران می زنند، هدف از طرح این موضوع، یعنی کسب قدرت سیاسی، به منزله قدرت طلب بودن راست گرایان نیست، بلکه به گفته نیروهای کارگزاران، اصلاح طلبان زمانی می توانند منشأ اثر باشند که در قدرت حضور داشته باشند و هنگامی که از قدرت دور شوند، آرام آرام منزوی و در نهایت حذف می شوند.

علاوه بر این، ایشان هدف از کار حزبی را ورود به سیاست می دانند.

در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

مشخصا شخصیت هایی مانند سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علوی تبار، تاجیک و.

می گویند در شرایطی که اصلاح طلبان مورد نقد جامعه قرار گرفته اند، باید به جامعه برگردند و از سیاست رسمی فاصله بگیرند تا بتوانند زمانی وارد سیاست بشوند که سرمایه اجتماعی شان حمایتشان کند.

علاوه بر این، تفاوت دیدگاه کارگزاران با طیف چپ با محوریت حزب مشارکت، در میانه دهه 70 بر سر نقش اکبر هاشمی رفسنجانی هم عاملی برای اختلاف بود.

مشارکتی ها در آن سال ها به تندی علیه هاشمی می تاختند و او را نماینده وضع موجود می دانستند و کارگزاران که هاشمی را به عنوان رهبر معنوی خود می دانست از عملکرد دو دولت هاشمی دفاع می کرد.

این تقابل بعد از پیروزی خاتمی و تشکیل حزب مشارکت و البته در جریان انتخابات مجلس ششم به بالاترین شکل ممکن رخ نمود؛ به نحوی که هاشمی نفر آخر تهران شد و در نهایت به دلیل آنکه صدایش در مجلس سراسر اصلاح طلب ششم بازتاب درخور توجهی نداشت، به توصیه نزدیکانش در کارگزاران از نمایندگی مجلس انصراف داد.

البته اصلاح طلبان از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال84 به کارگزاران و هاشمی نزدیک شدند و وقتی در پی سیاست نادرست اصلاح طلبان مبنی بر ارائه چند نامزد در دور اول و شکسته شدن آرای جبهه اصلاحات محمود احمدی نژاد به دور دوم رسید، اصلاح طلبان در تقابل احمدی نژاد هاشمی، از هاشمی رفسنجانی حمایت کردند که البته تمام بدنه اجتماعی اصلاح طلبان قانع به رأی دادن به هاشمی نشدند و آن شد که دیدیم و محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید.

پس از آن اصلاح طلبان به هاشمی و بالطبع هاشمی به کارگزاران نزدیک تر از گذشته شدند که در انتخابات سال 88 شاهد یکدستی آنها بودیم.

پس از حوادث انتخابات سال 88 و به وجود آمدن انزوای سیاسی اصلاح طلبان، هاشمی، کارگزاران و اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که در انتخابات سال 92 با سیاستی منسجم وارد انتخابات شوند که همین انسجام باعث شد با اصرار هاشمی، روحانی نامزد نهایی اصلاح طلبان شود.

این روند ادامه داشت تا باز درباره عملکرد دولت روحانی اختلاف نظرهای جزیی میان دو طیف راست و چپ اصلاحات پدید آمد؛ به نحوی که بعد از انتخابات روحانی در دوره دوم، طیف چپ از عملکرد او انتقاد کرد، اما کارگزاران همچنان باور داشت روحانی عملکرد قابل دفاعی دارد؛ چنان که محمد عطریانفر در خرداد سال 98 در واکنش به یادداشت حجاریان مبنی بر اینکه نباید جنس بنجل به مردم عرضه می کردیم، به شرق گفت: جمع بندی آقای حجاریان امر واقع و مقبولی نیست و پذیرش چندانی ندارد.

وقتی سخن از جنس بنجل می شود، باید مشخص شود منظور چیست؟ آقای روحانی اگرچه در ساختار تشکیلاتی اصلاح طلب نبود، اما رویکردش اصلاح طلبانه بود.

آقای روحانی به لحاظ عملکرد در دولت اول اگر بالاتر از آقای خاتمی عمل نکرده باشد، پایین تر هم نیست.

پس اگر آقای خاتمی فاخرترین شخصیتی است که اصلاح طلبان به عرصه آوردند و پیروز شدند، روحانی هم از این جنس است.

ما همیشه اتفاقا جنس مرغوب به مردم ارائه دادیم و هنوز هم در سطح کلان از اقداماتی که از سال 92 تاکنون صورت گرفته است، دفاع می کنیم .

البته این اختلاف ها هیچ گاه باعث ایجاد انشقاق میان دو طیف راست و چپ اصلاحات نشد و در حد تفاوت دیدگاه باقی ماند؛ چنانچه وقتی در انتخابات مجلس در اسفند سال 98 اغلب اصلاح طلبان تحت عنوان شورای عالی سیاست گذاری اعلام کردند که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی نمی دهند، اما احزاب بدون استفاده از نام اصلاحات مجاز به ارائه لیست هستند، حزب کارگزاران لیست یاران هاشمی را عرضه کرد که البته نتوانست رأی بیاورد.

در مقطع کنونی هم درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 شاهد اختلافاتی میان راست و چپ هستیم؛ به نحوی که نیروهای چپ باور دارند باید صرفا با نامزد کاملا اصلاح طلب وارد انتخابات شد و دیگر به هیچ وجه سیاست ائتلافی نباید در دستور کار باشد و حتی اگر همه نامزدهای اصلاح طلب ردصلاحیت شدند، اصلاح طلبان نباید از فردی حمایت کنند.

در مقابل راست گرایان و مشخصا کارگزاران بازهم قائل به استفاده از ظرفیت های سیاسی هستند؛ آنها می گویند اولویت حمایت از نامزد اصلاح طلب است، به این معنا که این احتمال وجود دارد که کارگزاران در شرایطی خاص بازهم به سمت سیاست ائتلاف برود.

بااین حال، تا این لحظه هیچ نشانه ای از حمایت کارگزاران از نامزدهای نظامی به چشم نمی خورد و مشخص نیست سعید حجاریان این گزاره را که عقد کارگزاران و نامزدهای نظامی در آسمان ها بسته شده، با استناد به چه نشانه ای بیان کرده است.

  منبع:روزنامه شرق
کلید واژه ها: انتخابات - اصلاح طلبان - تاریخی - اصلاح - روزنامه اعتماد - سعید حجاریان - کارگزاران - باور - سازندگی - اصلاحات - اجتماعی - حجاریان - نماینده - روزنامه - اعتماد - اختلاف - پایگاه - گذشته - امنیت - امروز - مربوط - معیشت - نیاز - قدرت - پایه - سعید - نظری - دولت - چنان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام انباردار، مهندس عمران و نگهبان در محدوده هشتگرد

استخدام مشاور فروش املاک زعفرانیه (مبتدی _حرفه ای)

استخدام سالندار کافی شاپ

جذب نیرو کار درمنزل

استخدام نیرو در مسکن بزرگ پایتخت

برنامه ریزی برای برگزاری انتخاباتی پر شور

امنیت و سلامت، اولویت نخست در انتخابات 1400

 توجه به صنایع کوچک در کمیته امداد سبب رفع بیکاری می شود

کنایه جهانگیری به اظهارات جنجالی محسن رضایی

کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ ساز» برگزار می شود

نشان ویژه «لاک پشت پرنده» به احمدرضا احمدی و فیروزه گل محمدی اهدا خواهد شد

لایحه رتبه بندی معلمان تصویب شد

طلاق اجباری؛ حربه مسعود رجوی برای تسلط بر اعضای گروهک منافقین/ بهره برداری جنسی و شکنجه زنان در سه زندان

دولت بهار منتشر کرد/ متن مصاحبه بایگانی شده باشگاه خبرنگاران جوان با دکتر احمدی نژاد

درخواست امام جمعه مشهد در مورد جشن های ماه شعبان

استاندار: فضای تهران را در ایام نوروز برای مردم جذاب کنیم

نقاط مشترک اقتصادی در مرز با همسایگان ایجاد شود

مسجد کانون اصلی جوشش و انگیزه بخشی به جامعه است/ ضرورت محوریت مسجد در محلات

استخدام کارمند اداری آقا از تهران جهت کار در منطقه صنعتی ایوانکی

راه یابی 2 روستای خراسان شمالی به مرحله نهایی روستاهای دوستدار کتاب

آژیر خطر پیری جمعیت به صدا در آمده است

برای پرستاران دچار عوارض کرونا امتیاز «شبه ایثارگری» اختصاص داده شود

رسانه ها مشوق اصلی مردم برای حفاظت از عرصه های طبیعی هستند

محسن رفیق دوست: تنها کسی که می تواند مشکلات مردم را حل کند فقط یک سپاهی است

برگزاری نشست گفتمان علمی انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام خسروپناه

مهمترین رسالت سپاه پاسداران کمک به عمق بخشی خارجی و دفاعی انقلاب اسلامی است/تا 30 سال آینده هیچ کشوری تنها قدرت برتر جهان نخواهد بود

چرا جمعیت امام علی منحل شد؟

کوتاهی دست بابک زنجانی ها از درآمدهای نفتی در جنگ اقتصادی

لایحه رتبه بندی معلمان به تصویب هیات وزیران رسید

پایان راه جشنواره ابوذر

استقبال انگلیس از آزادی نازنین زاغری

بررسی 3 لایحه و یک طرح در صحن شورای شهر اصفهان

سپاهی با فرد نظامی فرق دارد / بنا نیست دولت نظامی تشکیل شود

لایحه رتبه بندی معلمان به تصویب هیات وزیران رسید

استاندار: فضای تهران را در ایام نوروز جذاب برای مردم کنیم

پزشکیان: شورای نگهبان اگر ظریف را تایید صلاحیت نکند، دیگر چه کسی را می خواهد بگذارند بیاید؟ /ظریف بیاید، قالیباف و رییسی پیروز نمی شوند

سردار هوشی سادات فرمانده قرارگاه خاتم شد/سردار سعید نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود

صندوقدار خانم یا آقا

مشاور و مجری تبلیغات و فروش در رسانه های اجتماعی

به دو نفر نیروی دور کاری نیازمندیم

روایت شکنجه های مخوف فرقه خشن/ تلاش رجوی برای نابودی خانواده ها

استخدام برنامه نویس magento2 با حقوق بالا (دورکاری)

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در یک هلدینگ معتبر در تهران

در یک پنل تخصصی عنوان شد: زنان شجاع کردستان حماسه سازان گمنام

علم الهدی: فقط جشن گرفتن در فضای مجازی کافی نیست/ جشنهای ماه شعبان در فضای حقیقی برگزار شود

لایحه رتبه بندی معلمان در هیئت وزیران به تصویب رسید

پُر بازدید های هفدهم اسفند خبرگزاری صدا و سیمای فارس

ابزار موشکی ایران روی هژمونی آمریکا تاثیر گذار است

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء استعفاء کرد

لایحه رتبه بندی معلمان در هیات وزیران تصویب شد

رد حوادث آبان 98 در صحن شورای شهر اصفهان

حاجی میرزایی خبر داد: تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در هیئت وزیران

فیلم | امام جمعه همدان: دولت اسلامی موظف به مدیریت فضای مجازی است

اظهارات جنجالی محسن رضایی درباره مذاکره با آمریکا و حضور سوریه در عراق و سوریه

تقدیر مدیر برنامه ایدز سازمان مل از نقش ایران در مبارزه با این بیماری

بررسی طرح ساخت بزرگراه شمال شرق شیراز

گلخانه 2.5هکتاری هیدروپونیک توت فرنگی در چناران افتتاح شد

توییت کاندیدای نظامی انتخابات 1400 پس از استعفا

شرایط بهداشتی کشور نیازمند برگزاری انتخابات الکترونیک است

فرایند صدور چک در قانون جدید اعلام شد

توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال جمعیت امام علی

تذکر اعضای شورای شهر درباره کوه خواری

صهیونیسم از مسیر اصلی یهودیت بسیار فاصله گرفته و منحرف شده است

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 17 اسفند

استخدام مشاور املاک حرفه ای

استخدام نیرو در رستوران امیر کبیر

استخدام نیروی آقا زیر 27سال

استخدام در کارخانه غذای آماده به پخت

استخدام وکیل و کارشناس تولید محتوا در خدمات بیمه ای آریا آرامین در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت خدمات بیمه ای آریا آرامین در تهران

چاه های آب دستگاه های دولتی کنتورگذاری شوند

از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «عصر های کریسکان» در سنندج رونمایی می شود

فرصت شغلی بازیگری

احمدی: محیط ورزش باید پاک ،معنوی و دینی باشد/ در اساسنامه های ورزشی، فرهنگ جایگاه بالایی دارد

استخدام کارمند اداری و انفورماتیک در محدوده میدان جمهوری اسلامی اصفهان

راهکار مناسب و قطعی فقرزدایی آموزش و توانمندسازی است

دیدار وزیر خارجه ایرلند با ظریف درباره برجام

فرمایش امام خمینی (ره) در خصوص عدم ورود نظامی ها به سیاست وابسته به شرایط زمان خود بود/سردار دهقان، یکی از گزینه های ماست/قالیباف و محمد را شایسته ریاست جمهوری نمی دانیم

علم الهدی: جشن های شعبان، حقیقی برگزار شود

انتخابات در بروجرد طبق برنامه های امنیتی و بهداشتی برگزار می شود

بودجه نظام مهندسی تاکنون 170درصد محقق شده است

مراسم رونمایی از نرم افزارهای جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع)

سفر دو روزه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به استان مرکزی به روایت تصویر

تصویر دیده نشده از شهید محمدابراهیم همت + عکس

برگزاری آیین اختتامیه رویداد کار آفرینی در بوشهر

هفت روایت مستند از جنایت های وحشیانه گروهک منافقین

واکنش وزیر خارجه انگلیس به پایان دوره محکومیت نازنین زاغری

اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ تکثر کاندیدا داریم / کاندیدای دیپلمات در راه پاستور

سلحشوری مردم کرد در تاریخ بی نظیر است/رهبری با علم و آگاهی کامل کردستان را استانی فرهنگی نامیدند

حکیم: سفر پاپ نقطه عطفی در مسیر بازیابی جایگاه معنوی عراق است

لایحه رتبه بندی معلمان در هیئت وزیران به تصویب رسید

طرح ممنوعیت ورود به استان لرستان از نوروز 1400 آغاز می شود

حاج قاسم و شهید همت در یک قاب+عکس

وزارت کشور: جمعیت امام علی منحرف شده بود

در دیدار ظریف با همتای ایرلندی چه گذشت؟

جزییات و زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای شهر/ 4 روش ثبت نام الکترونیک و حضوری

ماجرای سند خوردن کوه بی بی شهربانو به نام یک نهاد عمومی | حجت نظری: شهرداری و محیط زیست مانع تخریب کوه شوند

اعتراضات در مینه سوتا در آستانه محاکمه قاتل جورج فلوید

برگزاری دوره آموزشی مجازی اعضا هیئت نظارت در فارس

کار اینترنتی در منزل با درامد بالا

رویارویی تاریخی چپ و راست

رویارویی تاریخی چپ و راست