موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال استقلال - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق - ليگ برتر فوتبال - پيامبر(ص) - اسدي لاري - سفير كوبا در تهران - بيژن نوباوه وطن - حماه - بانك آينده - سنجش پزشكي - ليگ بسكتبال چين - صداي استان ها - معاونت قهرماني و حرفه اي - صادق واعظ زاده - عقرب زدگي - موسسه صنايع غذايي

مطالب مرتبط:
رویارویی تاریخی چپ و راست بر سر انتخابات
مرمت حمام تاریخی لارستان
واکنش باورنکردنی دست راست فکری به باخت استقلال مقابل سایپا
ورود تیم استقلال به ورزشگاه آزادی برای رویارویی با سایپا+ ویدیو
دکه پارس فوتبال ؛ گل ؛ راست می گویند پرسپولیس واقعا خاص است !
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:102021-01-24سياسي

رویارویی تاریخی چپ و راست


در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، - پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

اختلاف نظرهای دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخدادهای انتخاباتی1400 نمی شود، بلکه باید آن را در گذشته جست که برخی از نمودهای آن ریشه های تاریخی در اکنون رخ می نماید؛ چنان که سعید حجاریان به تازگی در گفت وگویی با روزنامه اعتماد گفته است: اصلی ترین نماینده این صدا [تکنو بوروکرات ها] بخشی از کارگزاران سازندگی هستند.

به لحاظ نظری و تجربی، دولت اقتدارگرای بوروکراتیک بر پایه دو نیاز اساسی، یعنی معیشت و امنیت شکل می گیرد و به تبع آن مقولاتی از جمله آزادی، دموکراسی و.

تعلیق می شود و این نقطه کانونی تحلیل های حامیان دولت نظامی (اعم از نظامی یکپارچه و اقتدارگرای بوروکراتیک) است که تلاش دارند بر اساس آمار دقیق نشان دهند مردم نان و امنیت می خواهند نه آزادی و دموکراسی.

باری، عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران سازندگی و بخشی از نظامیان در آسمان ها بسته شده است! اما کارگزاران سازندگی متأسفانه منطق موقعیت را در نظر نمی گیرند.

دولت نوستالژیک اعضای این حزب، بالطبع دولت سازندگی است؛ اما متأسفانه به تفاوت های ایجادشده از آن سال ها تاکنون توجهی نمی کنند.

چنان که می دانیم اقتدار و شیوه ایجاد موازنه مرحوم هاشمی به نحوی بود که می توانست اولا با شخص رهبر ارتباط مستقیم و یک به یک بگیرد و ثانیا زمین بازی را خود برای نظامیان تعریف کند و اصطلاحا سهم آنها را بدهد؛ هر چند من واردکردن نظامیان به اقتصاد و صنعت به دست آقای هاشمی را نادرست دانسته و آن را مقدمه سهم خواهی بیشتر می دانم، اما اکنون منطق موقعیت ما بیانگر چنین موازنه ای نیست؛ اولا افراد محدودی هستند که قادر به برقراری ارتباط مستقیم و یک به یک هستند و ثانیا نظامیان -همچون پاکستان- زمین بازی را تعریف می کنند و اختیار عمل از دست بوروکرات ها خارج است؛ الا اینکه بوروکرات های ما بخواهند متکفل قبوض آب و برق و کارت ساعت ادارات بشوند یا آنکه بخواهند سرمایه تجاری خود را در حاشیه چنین دولتی حفظ کرده و ارتقا دهند .

این سخنان با واکنش حسین مرعشی روبه رو شد؛ به نحوی که او در گفت وگو با سایت فردا گفت: آقای حجاریان از قربانیان خشونت است.

جایگاه او همیشه برای ما محترم بوده و خواهد بود.

در عین حال برای آنکه تحریفی در واقعیت های تاریخی اتفاق نیفتد، من اصلا متوجه نشدم تعبیری که آقای حجاریان درباره کارگزاران بیان کرد، سندش کجاست که حزب کارگزاران در چه مقطع یا دوره ای از حیات تاریخی خود با نظامی ها پیوند داشته است؟ آقای حجاریان لطف کند اگر یک مورد همکاری بین کارگزاران با نظامی ها در عرصه سیاسی ایران وجود داشته، سند آن را ارائه کنند تا ما هم مطلع باشیم.

این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتشه دموکراسی شده اند.

این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است.

این سوابق را همه می دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهادهای امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند .

او در ادامه بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم و خیلی واضح است، آن است که نتیجه کار دولت کارگزاران، دولت آقای هاشمی بود، کارگزاران این افتخار را دارند که در آغاز اولین برگ حیات سیاسی خود، مجلس پنجم را که بسیار متعادل تر و متفاوت با مجلس چهارم بود شکل دادند، همچنین این افتخار را داشتند که انتقال قدرت بعد از آقای هاشمی را مدیریت کنند و کشور را به آقای خاتمی تحویل دادند.

دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات تر و آزادی خواه هستند، نتیجه سیاست ورزی و مدیریت فضای سیاسی شان این شد که کشور را از آقای هاشمی تحویل گرفتند و به آقای احمدی نژاد تحویل دادند.

برای همه دوستان آرزوی موفقیت داریم .

همان طور که گفته شد، دو طیف چپ و راست اصلاحات همواره بر سر این موضوع که چگونه باید با مقوله سیاست روبه رو شد، مشکل داشته اند.

اصلاح طلبان چپ گرا مانند سعید حجاریان باور دارند باید محور اصلی فعالیت سیاسی، جامعه باشد و از طریق جامعه وارد سیاست شد و راست گرایان هدف از فعالیت تشکیلاتی و حزبی را کسب قدرت رسمی می دانند؛ البته برخلاف برخی اتهاماتی که نیروهای چپ به کارگزاران می زنند، هدف از طرح این موضوع، یعنی کسب قدرت سیاسی، به منزله قدرت طلب بودن راست گرایان نیست، بلکه به گفته نیروهای کارگزاران، اصلاح طلبان زمانی می توانند منشأ اثر باشند که در قدرت حضور داشته باشند و هنگامی که از قدرت دور شوند، آرام آرام منزوی و در نهایت حذف می شوند.

علاوه بر این، ایشان هدف از کار حزبی را ورود به سیاست می دانند.

در مقابل نیروهای چپ باور دارند که اگر اصلاح طلبان خود را با هر شرایطی وفق دهند و با هر کیفیتی در انتخابات حاضر شوند، حتی اگر سهمی در قدرت هم داشته باشند، پایگاه اجتماعی خود را از دست می دهند.

مشخصا شخصیت هایی مانند سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علوی تبار، تاجیک و.

می گویند در شرایطی که اصلاح طلبان مورد نقد جامعه قرار گرفته اند، باید به جامعه برگردند و از سیاست رسمی فاصله بگیرند تا بتوانند زمانی وارد سیاست بشوند که سرمایه اجتماعی شان حمایتشان کند.

علاوه بر این، تفاوت دیدگاه کارگزاران با طیف چپ با محوریت حزب مشارکت، در میانه دهه 70 بر سر نقش اکبر هاشمی رفسنجانی هم عاملی برای اختلاف بود.

مشارکتی ها در آن سال ها به تندی علیه هاشمی می تاختند و او را نماینده وضع موجود می دانستند و کارگزاران که هاشمی را به عنوان رهبر معنوی خود می دانست از عملکرد دو دولت هاشمی دفاع می کرد.

این تقابل بعد از پیروزی خاتمی و تشکیل حزب مشارکت و البته در جریان انتخابات مجلس ششم به بالاترین شکل ممکن رخ نمود؛ به نحوی که هاشمی نفر آخر تهران شد و در نهایت به دلیل آنکه صدایش در مجلس سراسر اصلاح طلب ششم بازتاب درخور توجهی نداشت، به توصیه نزدیکانش در کارگزاران از نمایندگی مجلس انصراف داد.

البته اصلاح طلبان از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال84 به کارگزاران و هاشمی نزدیک شدند و وقتی در پی سیاست نادرست اصلاح طلبان مبنی بر ارائه چند نامزد در دور اول و شکسته شدن آرای جبهه اصلاحات محمود احمدی نژاد به دور دوم رسید، اصلاح طلبان در تقابل احمدی نژاد - هاشمی، از هاشمی رفسنجانی حمایت کردند که البته تمام بدنه اجتماعی اصلاح طلبان قانع به رأی دادن به هاشمی نشدند و آن شد که دیدیم و محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید.

پس از آن اصلاح طلبان به هاشمی و بالطبع هاشمی به کارگزاران نزدیک تر از گذشته شدند که در انتخابات سال 88 شاهد یکدستی آنها بودیم.

پس از حوادث انتخابات سال 88 و به وجود آمدن انزوای سیاسی اصلاح طلبان، هاشمی، کارگزاران و اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که در انتخابات سال 92 با سیاستی منسجم وارد انتخابات شوند که همین انسجام باعث شد با اصرار هاشمی، روحانی نامزد نهایی اصلاح طلبان شود.

این روند ادامه داشت تا باز درباره عملکرد دولت روحانی اختلاف نظرهای جزیی میان دو طیف راست و چپ اصلاحات پدید آمد؛ به نحوی که بعد از انتخابات روحانی در دوره دوم، طیف چپ از عملکرد او انتقاد کرد، اما کارگزاران همچنان باور داشت روحانی عملکرد قابل دفاعی دارد؛ چنان که محمد عطریانفر در خرداد سال 98 در واکنش به یادداشت حجاریان مبنی بر اینکه نباید جنس بنجل به مردم عرضه می کردیم، به شرق گفت: جمع بندی آقای حجاریان امر واقع و مقبولی نیست و پذیرش چندانی ندارد.

وقتی سخن از جنس بنجل می شود، باید مشخص شود منظور چیست؟ آقای روحانی اگرچه در ساختار تشکیلاتی اصلاح طلب نبود، اما رویکردش اصلاح طلبانه بود.

آقای روحانی به لحاظ عملکرد در دولت اول اگر بالاتر از آقای خاتمی عمل نکرده باشد، پایین تر هم نیست.

پس اگر آقای خاتمی فاخرترین شخصیتی است که اصلاح طلبان به عرصه آوردند و پیروز شدند، روحانی هم از این جنس است.

ما همیشه اتفاقا جنس مرغوب به مردم ارائه دادیم و هنوز هم در سطح کلان از اقداماتی که از سال 92 تاکنون صورت گرفته است، دفاع می کنیم .

البته این اختلاف ها هیچ گاه باعث ایجاد انشقاق میان دو طیف راست و چپ اصلاحات نشد و در حد تفاوت دیدگاه باقی ماند؛ چنانچه وقتی در انتخابات مجلس در اسفند سال 98 اغلب اصلاح طلبان تحت عنوان شورای عالی سیاست گذاری اعلام کردند که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی نمی دهند، اما احزاب بدون استفاده از نام اصلاحات مجاز به ارائه لیست هستند، حزب کارگزاران لیست یاران هاشمی را عرضه کرد که البته نتوانست رأی بیاورد.

در مقطع کنونی هم درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 شاهد اختلافاتی میان راست و چپ هستیم؛ به نحوی که نیروهای چپ باور دارند باید صرفا با نامزد کاملا اصلاح طلب وارد انتخابات شد و دیگر به هیچ وجه سیاست ائتلافی نباید در دستور کار باشد و حتی اگر همه نامزدهای اصلاح طلب ردصلاحیت شدند، اصلاح طلبان نباید از فردی حمایت کنند.

در مقابل راست گرایان و مشخصا کارگزاران بازهم قائل به استفاده از ظرفیت های سیاسی هستند؛ آنها می گویند اولویت حمایت از نامزد اصلاح طلب است، به این معنا که این احتمال وجود دارد که کارگزاران در شرایطی خاص بازهم به سمت سیاست ائتلاف برود.

بااین حال، تا این لحظه هیچ نشانه ای از حمایت کارگزاران از نامزدهای نظامی به چشم نمی خورد و مشخص نیست سعید حجاریان این گزاره را که عقد کارگزاران و نامزدهای نظامی در آسمان ها بسته شده، با استناد به چه نشانه ای بیان کرده است.

منبع:روزنامه شرق
کلید واژه ها: انتخابات - روزنامه اعتماد - تاریخی - سعید حجاریان - اصلاح طلبان - اصلاح - نظامی - کارگزاران - دموکراسی - دولت - سازندگی - اصلاحات - اجتماعی - حجاریان - نماینده - روزنامه - اعتماد - اختلاف - حامیان - پایگاه - تعلیق - تحلیل - گذشته - امنیت - امروز - مربوط - معیشت - نیاز - نقطه - قدرت

آخرین اخبار سرویس:
ذخیره ارزی عراق در جنگ تحمیلی 5 برابر ایران/ در دفاع مقدس یک ریال هم بدهی بالا نیاوردیم

توزیع 20 هزار ماسک رایگان بین رانندگان اتوبوس

خانواده های ایتام استان سمنان کد بورسی دریافت کردند

کتاب «حماسه امام سجّاد (ع)»حاوی بیانات رهبر انقلاب رونمایی می شود

پیکر مادر سردار شهید شفیعی تشییع شد

بازدید نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن از مناطق زلزله زده سی سخت /تصاویر

دستگاه های اجرایی باید فقط در بانک مرکزی افتتاح حساب کنند

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن در سی سخت /تصاویر

«کمان22» برگ برنده نهاجا در عملیات رزمی/ پهپادی که پریدیتور آمریکایی را هم پشت سر گذاشت

تمهیدات مجلس برای بهسازی بنگاه های تعاونی و اشتغال زایی در سال 1400

جمع آوری 23 میلیارد ریال زکات در سروآباد

سفرهای نوروزی فعلا بلاتکلیفند تا شرایط کرونایی معلوم شود

گسترش اسلام در اقصی نقاط جهان حاصل تلاش علمای دین است

ضرب الاجل دو ماهه برای اخذ مالیات از اینفلوئنسر ها

دبیر ستاد انتخابات : شعب اخذ رای به 70 هزار افزایش یافت

یاد آخرت از نسخه های شفا بخش و حیات بخش است

انتقاد تند از قالیباف: اینجا مجلس است نه پادگان نظامی /در مجلس یک حزب تشکیل داده اید و کسی هم نمی تواند حرف بزند

واکنش روزنامه اصولگرا به کاندیداتوری سیدحسن خمینی

زمان برپایی مجمع اتحادیه تشکل های قرآنی یزد اعلام شد

پیکر مادر بزرگوار سردار شهید شفیعی تشییع شد

سه رشته تخصصی جدید در حوزه علمیه یزد راه اندازی می شود

FATF، شفافیت برای دار و دسته دزدها

انتظار تهران از آژانس اتمی؛ قطعنامه ضدایرانی واشنگتن تصویب می شود؟

دفتر تجاری خراسان شمالی در ارمنستان ایجاد شود

استخدام انباردار آقا در شرکت بین المللی رونیکس در بجنورد

کاروان همدلی اسفراین راهی مناطق زلزله زده سی سخت شد

مادر شهیدی که خستگی جنگ سوریه را از تن سردار می برد

نمایشگاهی برای عرضه دستاوردهای استارت آپ های نانویی ایران

سرلشکر سلامی: سرنوشت دشمن تا ابد شکست است

کاندیداهای 1400؛ دو قطعی و یک لشگر احتمالی!

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز منصوب شد

اهدای 381 فقره جهیزیه به زوج های جوان زنجانی

دردسرهای بازیگر ایرانی شبیه به محمود احمدی نژاد

سورپرایز نوجوانان تیم باشگاه خلیج فارس و بدرقه دکتر احمدی نژاد در فرودگاه شیراز!

ظریف: غربی ها سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر نپرداختند

شاخص های ارزیابی مدیران و معاونان موفق مدارس علمیه خواهران یزد مصوب شد

اختصاص عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی به درمان بیمارهایی نادر

تصویب طرح تفصیلی بافت اطراف حرم مطهر رضوی

تجمعات انتخاباتی ممنوع شد

هشدار جدی ستاد مقابله با کرونا درباره سفرهای نوروزی/ مگر شرایط را نمی بینید؟

برگزاری مانور امداد جاده ای «لحظه صفر» در سرخس

فیک نیوزها و تقوای مجازی

ماکو سفیدپوش شد

طرح های عمرانی کیش تا پایان دولت دوازدهم به سرانجام می رسند

توسعه سیستان و بلوچستان در گرو همکاری مردم و مسوولان است

کشف آثار تاریخی در مرودشت فارس

استخدام کارآموز در آزمایشگاه فنی و مهندسی

استخدام مدیر اداری و منابع انسانی در یک شرکت معتبر در تهران

حتی اگر رییسی بیاید اصولگرایان به وحدت نمی رسند

استخدام مشاور فعال در املاک هاشمیه

ماجرای ابراز محبت عجیب رزمنده اصفهانی به فرزندش قبل از شهادت!

این ذلت و خواری نمایندگان است که باید به شما التماس کنند / شما فقط مجری مجلس هستید

استخدام مشاور آموزشی در یک مجموعه آموزشی در زنجان

چرا امام را حذف می کنند

قمی: ایجاد وحدت میان شیعه و سنی هنر امام خمینی (ره) بود

آثار تاریخی در منطقه باستانی مرودشت فارس کشف شد

پویش سه شنبه های بدون خودرو

سازوکار واگذاری خودرو اقساطی به جانبازان و ایثارگران تعیین شد

نشست مشترک مدیرکل بهزیستی استان با مدیرکل بیمه سلامت در خصوص ارائه خدمات توانبخشی به مددجویان سازمان بهزیستی

ربیعی: بایدن نمی تواند به سیاست ترامپ رفتار کند و توقع نتیجه دیگری داشته باشد

استخدام کارآموز وکالت در یک دفتر وکالت معتبر در تهران

سازمان امورمالیاتی مکلف به اخذ مالیات از کاربران حرفه ای فضای مجازی شد

ظریف: غربی ها سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر نپرداختند

تخریب بهارستان از سوی دولتی ها

زمان ثبت نام انتخابات شورای شهر اردبیل اعلام شد

سند دانشگاه اسلامی به شکل رضایت بخش مورد توجه واقع نشده است

همدلی ، همچون همیشه پابرجاست

انتقاد روزنامه نزدیک به سپاه از سیدحسن خمینی

فضلا و متفکران به پاخیزند

فرمانده کل ارتش: هیمنه نظام سلطه فرو ریخته است

سازمان امور مالیاتی ظرف دو ماه سازوکار اخذ مالیات اینفلوئنسرها را مشخص کند

یمن همزمان با «کرونا، جنگ و تحریم» مواجه است

حتی اگر رییسی بیاید اصولگرایان به وحدت نمی رسند

مجلس شبیه پادگان نیست

نماینده کارگران منتقدان را به مناظره دعوت کرد/ افزایش دستمزد بیکاری نمی آورد

قالیباف: اجازه دهید صدای مخالف شنیده شود / آزادی خواه: درست نیست عده ای رسماً برای ضد انقلاب سوژه درست کنند

5000 میلیارد ریال پروژه صنعت برق در کرمانشاه افتتاح و کلنگ زنی شد

افزایش نقش شرکت های خلاق در اقتصاد کشور

فروپاشی تحقق امپراتوری استکبار به وسیله انقلاب اسلامی

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در سردرود

صدور خدمات فنی و مهندسی ظرفیت بالقوه اشتغال مهندسان زنجانی

ربیعی: توافق با آژانس پیام روشن حسن نیت ایران بود

سند دانشگاه اسلامی به شکل رضایت بخش مورد توجه واقع نشده است

استخدام کارمند اداری بصورت دورکاری در وکیل تلفنی در تهران

اعلام زمان ثبت نام انتخابات شورای شهر اردبیل

استخدام جوشکار CO2 و جوشکار ماهر استیلن (جوش کارپت با فیلر آهنی) در سردرود

تمجید دبیر اجرایی اتحادیه بیماری های نادر اروپا از ایران

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت لورچ در اصفهان

ضرورت تربیت دانشجویان متعهد برای کنشگری در مسائل کشور

امیر موسوی: هیمنه فرو ریخته نظام سلطه نباید دوباره احیا شود

فرمانده کل سپاه: رد و بدل شدن آتش ها تعیین کننده نیست /حصر اقتصادی برای ما شکست نمی آفریند

توزیع 20 هزار ماسک میان رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین 1400

قزوین خاستگاه هنر خوشنویسی است/ تاکنون 60 اثر به دبیرخانهٔ جشنواره ارسال شده است

واکنش خداداد عزیزی به رای نیاوردن جادوگر

کاندیداتوری سلایق مختلف در انتخابات منجر به مشارکت حداکثری می شود

محدودیت ترددی نوروز باید در شهر ها اجرا شود

سخنگوی دولت: در آینده ای نزدیک، قانونمندی بر زیاده خواهی و زورگویی غلبه خواهد کرد

خانواده بزرگ کمیته امداد 5 میلیون نفر عائله دارد

مادر سردار شهید علی شفیعی به فرزند شهیدش پیوست

رویارویی تاریخی چپ و راست

رویارویی تاریخی چپ و راست