موضوعات داغ: - فدراسيون فوتبال - تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - بازنشستگان تامين اجتماعي - هواداران پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - انتخابات فدراسيون فوتبال - انتخابات فدراسيون - رشيد مظاهري - سفرهاي نوروزي - شهر اصفهان - فروپاشي اقتصادي - طنز فاخر - حسين عبدالهي - همه چي آرومه - جوزپه كونته، نخست وزير ايتاليا - خودروي سرقتي - كندوله - نخست وزير اسبق عراق - شام - كمربندي شمالي قرچك - اقصر - جنگ اقتصادي

مطالب مرتبط:
محرومیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی/ کوچ کارگران مهاجر از بازار مسکن/ پرداخت مابه التفاوت ارز به مردم
ورود بازار مسکن به دوره پساجهش / واکنش خریداران و فروشندگان املاک به ریزش قیمت ها
جست وجوی متفاوت در بازار مسکن
ورود بازار مسکن به دوره پساجهش / واکنش خریداران و فروشندگان املاک به ریزش قیمت ها
ببینید| آیا طرح مسکن ملی شکست خورد؟
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:052021-01-24اقتصادي

بازار مسکن باز هم افت می کند؟


بازار زمستانه مسکن سومین افت ماهانه قیمت و معاملات را تجربه کرد.

این نتیجه تحقیقات میدانی پیش از اعلام رسمی آمارها از تحولات بازار مسکن در دی ماه است که به نوعی ورود به دوره پساجهش را نوید می دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا"، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: ریزش قیمت ها در حالی ادامه دارد که همچنان بخش قابل توجهی از خریداران برای ورود به بازار مقاومت می کنند و به جای جست وجو برای خرید ، فرآیند جست وجو برای رسیدن به کف قیمتی پایین تر را آغاز کردند.

در کنار افت سه باره معاملات و قیمت ها در دی ماه و صبر فراگیر خریداران، اما در سوی مقابل فروشندگان با شوک قیمت مواجه شدند.

توقف رشد قیمت ها طی دو ماه گذشته ناشی از کاهش ریسک های غیراقتصادی، به یکباره جهش قیمتی مسکن را متوقف کرد.

پس از توقف این جهش قیمتی، تحقیقات میدانی از افت سه باره قیمت و معاملات در پایتخت برای سومین ماه متوالی حکایت دارد.

مرور آمارهای رسمی تحولات بازار مسکن حاکی از آن است که سرعت گیر قیمت مسکن از آبان ماه ورود به دوره پساجهش را آغاز کرده است.

در حالی که متوسط رشد ماهانه قیمت مسکن در سال جاری حدود 8 درصد بود، نرخ رشد قیمت مسکن در آبان ماه افت محسوسی داشت و به 8/ 1 درصد رسید.

در آذرماه نیز توقف سرعت رشد قیمت مسکن، خود را با نرخ تورم منفی نشان داد تا اینکه پس از مدت ها بازار خرید و فروش ملک تورم منفی را تجربه کند.

اما به رغم اینکه هنوز آمارهای رسمی از تحولات بازار مسکن در دی ماه منتشر نشده، بررسی ها و مشاهدات از معاملات قطعی ملکی در دی ماه و مقایسه آن نسبت به آذرماه از تداوم روند کاهشی تعداد معاملات و قیمت ها حکایت دارد تا با افت سه باره قیمت و تعداد معاملات خرید آپارتمان در تهران، ورود به دوران پساجهش قوت بگیرد.

مناطق مصرفی 25 درصد از کل معاملات مسکن را به خود اختصاص می دهند و به نوعی تغییر و تحولات در این مناطق می تواند در بازار مسکن اثر گذار باشد.

به تعبیری آثار هر تغییری در بازار مناطق مصرفی، در میانگین مناطق 22 گانه مشهود خواهد بود.

بازار مسکن باز هم افت می کند؟ برآوردها از تحقیقات میدانی بازار مسکن در مناطق مصرفی (4 و 5) و مناطق مصرفی واقع در مرز نیمه شمالی و جنوبی تهران (9 و 10) از افت 38 تا 50 درصدی حجم معاملات حکایت دارد.

همچنین برآوردها از تحولات قیمتی مسکن نیز به طور متوسط، ریزش 9 تا 15 درصدی قیمت در مناطق مصرفی و ریزش 9 تا 12 درصدی قیمت ها در مناطق مصرفی واقع در مرز نیمه شمالی و جنوبی را حکایت می کند.

نکته قابل توجه اینکه میزان افت قیمت در مناطق مصرفی نیمه شمالی شهر، محسوس تر از افت قیمت ها در مناطق مصرفی واقع در مرز میانی پایتخت بوده که دلیل اصلی آن حباب بیشتر مناطق مصرفی مناطق شمالی طی ادوار گذشته بوده است.

بر اساس این گزارش، در اوایل سال 97 همزمان با ورود به دوران جهش قیمتی، مناطق شمالی پایتخت در میزان رشد پیشرو بودند اما در سال 98 رشد قیمت مسکن در مناطق جنوبی از مناطق شمالی سبقت گرفت.

اما آنچه در مقاطعی از ماه های اخیر رخ داده این است که باز هم مناطق شمالی گوی سبقت را در میزان رشد از مناطق جنوبی ربودند.

آمارهای رسمی نشان می دهد در آذرماه در حالی که متوسط رشد ماهانه قیمت در مناطق شمالی 5/ 0 درصد بود اما نرخ رشد ماهانه قیمت در مناطق جنوبی منفی 4 بوده است.

در معاملات نیز در آذرماه تعداد معاملات در مناطق جنوبی 43 درصد و در مناطق شمالی 32 درصد کاهش پیدا کرده است.

مقاومت در برابر کاهش قیمت ها با اسم رمز شب عید ! در حالی بازار مسکن سومین افت ماهانه را به استناد مشاهدات و تحقیقات میدانی تجربه می کند که سفته بازان و گروهی در بازار مسکن کاهش قیمت مسکن را مقطعی می دانند و با اسم رمز شب عید به دنبال مقاومت در برابر کاهش قیمت ها هستند.

این در حالی است که بازار مسکن امسال متفاوت از سال های گذشته است و به واسطه طی دوره طولانی مدت جهش قیمتی، پیش بینی می شود رکود در بازار مسکن ادامه دار باشد.

یکی از مهم ترین عواملی که حباب بازان و سفته بازان اعلام می کنند کاهش قیمت ها مقطعی است، این است که این بازار در دو ماه پایانی سال نمی تواند مانعی برای تداوم تخلیه حباب مسکن شود.

خریداران به دنبال کف جدید قیمتی اما ریزش قیمت اخیر در بازار مسکن، تغییر رفتار و هدف از جست وجو را در بین خریداران نشان می دهد تا جست وجو در این بازار را متفاوت کند.

تا پیش از ورود به دوران ریزش قیمتی طی حدود سه ماه گذشته، طی یکسال اخیر و همزمان با رشد ادامه دار قیمت مسکن، عطش خریداران برای ورود به بازار و خرید ملک بیشتر می شد اما بررسی ها و تحقیقات میدانی از وضعیت بازار مسکن در مناطق مصرفی شهر تهران از یک تغییر هدف برای جست وجو در بین خریداران حکایت دارد.

کاهش ادامه دار قیمت ارز ناشی از کاهش ریسک غیراقتصادی، پایان بدبینی و کاهش انتظارات تورمی از مهم ترین دلایل ریزش قیمت ها در بازار مسکن هستند که طی سه ماه گذشته خود را در آمار رسمی نیز نشان داد.

آنچه در حال حاضر نیز در بازار مسکن رخ می دهد این است که سمت تقاضای خرید به واسطه کاهش ادامه دار نرخ ارز و کاهش انتظارات تورمی همچنان در برابر خرید مقاومت می کنند و به امید تداوم ریزش قیمت ها در جست وجوی کف قیمتی جدید برای ورود به بازار هستند.

واکنش خریدار و فروشنده ملک به ریزش ها هر چند که با وجود توقف جهش قیمتی از سه ماه گذشته پیش بینی می شد بخشی از خریداران مسکن وارد بازار شوند، اما تثبیت بازارهای اقتصادی و کاهش ریسک های اقتصادی و غیراقتصادی باعث شده بخش قابل توجهی از متقاضیان همچنان برای خرید صبوری کنند.

با این حال تحقیقات در بازار مسکن حاکی از آن است که واسطه های ملکی عمدتاً درخصوص یک واکنش خریداران و یک واکنش غالب فروشندگان اشتراک نظر دارند.

درخصوص خریداران و سمت تقاضا، تحلیل واسطه های معاملات ملکی معنادار بود، به این معنا که صبر فراگیر در سمت تقاضای مسکن محسوس است در حالی که طی یکسال گذشته آنچه که بیشتر در بین خریداران دیده می شد تعجیل برای خرید بود.

رفتاری که جای خود را به تأخیر برای ورود داده است.

این تأخیر برای ورود از سوی بخش قابل توجهی از خریداران بعد از دو ماه ریزش قیمت ها همچنان ادامه دارد؛ به تعبیری خریداران همچنان دنبال کف قیمت پایین تر در بازار هستند و این متفاوت از آن چیزی است که برخی حباب بازان بر خلاف آن تلاش دارند بازار را متشنج کنند و بر طبل موقتی بودن کاهش قیمت ها بکوبند.

اما ریزش قیمت ها، واکنش بخش قابل توجهی از فروشندگان را نیز در پی داشت.

به این معنا که بخشی از فروشندگان از جریان ریزش یکباره قیمت ها در شرایطی که بازار تا دو ماه پیش سیر نزولی داشت، شوکه شدند.

افت محسوس رشد قیمت ها در آبان و تورم منفی قیمت در آذر باعث شد برخی فروشندگان حتی با ارائه تخفیف هایی نسبت به فروش ملک خود تعجیل کنند تا مبادا با افت شدیدتر قیمت مواجه شوند.

آنچه که در حال حاضر برآیند اتفاقات و متغیرهای اثرگذار در بازار مسکن نشان می دهد این است که جریان خروج تقاضا سنگین تر و شدیدتر از انصراف از فروش است و با این توجیه به نظر می رسد افت و ریزش قیمت ها در بازار مسکن همچنان ادامه داشته باشد.


کلید واژه ها: قیمت - معاملات - بازار - قیمت ها - بازار مسکن - روزنامه دنیای اقتصاد - مسکن - تحقیقات - توقف - خرید - میدانی - اقتصاد - دنیای اقتصاد - دی ماه - ادامه دارد - رسمی - قابل - ورود - روزنامه - زمستانه - مقاومت - پایتخت - فرآیند - فراگیر - گزارش - اعلام - متوقف - گذشته - ادامه - ریسک

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد شرایط ویژه صادرات به سوریه/ ممنوعیتی برای صادرات کالا به سوریه نخواهیم داشت

امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی سایپا و سازمان آموزش فنی و حرفه ای

ارائه خدمات مالی و اعتباری بانک سامان به خرده فروشی ها

جریمه 200 هزار تومانی برای بیش از 2 هزار خودرو متخلف در طرح محدودیت شبانه گچساران

مصوبه تسویه مطالبات شرکت های بخش آب وزارت نیرو ابلاغ شد

دانشگاه تورنتو به دانشجویان خود کمک مالی اعطا می کند

5 پروژه توسعه ­ای در سال 1400 آغاز می شود/ سال آینده پروژه فاز یک موم گیری به اتمام می رسد

لزوم تاسیس بانک مشترک ایران و سوریه/ استانداردسازی مشترک باید صورت گیرد

بهره مندی 20 هزار روستایی از اب شرب

قیمت انواع میوه و سبزیجات در 253 میدان میوه و تره بار یکسان است

سرویس آنلاین پرداخت خسارت بیمه رونمایی شد

شفافیت مهمترین داروی ضدفساد است

حق پرداخت مالیات شرکت های بزرگ بر روی دوش کسبه و بازرگانان هرمزگانی سنگینی می کند

بازرسی ویژه تیم های نظارتی از کارخانجات قالیشویی و واحدهای خشکشویی

تولید بیش از 36 میلیون بشکه نفت از میدان مرزی آذر

 قیمت لپ تاپ برابر دستمزد یکسال کارگران شده است

بانک اطلاعاتی نیازهای اقتصادی سوریه به زودی رونمایی می شود

احتمال کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

زنگنه: تعیین تکلیف وضعیت میادین مشترک نفتی تا پایان دولت

 روحانی: اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم و فشار بر ایران، موفقیت بزرگی است

آغاز 5 پروژه توسعه ­ای ایرانول در سال 1400/ پروژه فاز یک موم گیری سال آینده به اتمام می رسد

استیصال در بازار سفر نوروز

تامین روشنایی روستا های مرزی با انرژی خورشیدی

گیربکس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در آستانه تولید

قیمت روز انواع خودروهای وارداتی در 11 اسفند

3500 خانه ورزش روستایی داریم/ فوتوالی در همه استان ها راه اندازی می شود

مجوز مجلس برای اخذ تسهیلات از بانک های توسعه ای خارجی

بورس امروز 11 اسفند + اخبار و وضعیت

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 11 اسفند ماه 99

بدهی 800 میلیاردی وزارت جهاد به پیمانکاران آب

برای تقویت ارزش پول ملی باید صادرات از واردات پیشی بگیرد

واقعیت هایی حیرت آور در مورد کانادا

ارمنستان علاقه مند به واردات طیور از ایران است

چراغ بورس قرمز ماند

رونق ورزش کارگری با اجرای تبصره 2 ماده 38

مصرف برق از مرز 40 هزار مگاوات گذشت

پیش بینی 3 هزارمیلیارد تومانی اعتبار بخش آب در بودجه 1400

به نفعمان است در اوپک بمانیم

گیربکس نیمه اتوماتیک ایران خودرو در آستانه تولید/ تحقق70 درصدی داخلی سازی

تکمیل زیرساخت های منطقه گردشگری دلفارد جیرفت

«قاچاقچیان دام» 4.8 میلیارد ریال جریمه شدند

قیمت دلار 11 اسفند 1399 به 24 هزار و 781 تومان رسید/ هر یورو 29 هزار و 594 تومان

ایجاد 500 هزار شغل توسط کمیته امداد درسال آینده

بزرگ ترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی کشور در کنگان افتتاح شد

وعده ایجاد 1200 شغل با بهره برداری از طرح گردشگری سد «حوضیان»

نگاهی به سهم فروش خودروهای الکتریکی اروپا در سال 2020

چراغ بورس قرمز ماند

زلزله خاموش در انتظار دشت های 4 استان/ نقشه گسل 6 کلان شهر در فاز داوری

بازار رسولی زاهدان محل عرضه ویروس کرونا؛ خرید عید به جان مردم رحم نمی کند

اخذ مالیات به تدریج هوشمند و شفاف تر می شود

افتتاح 3 پروژه عمرانی در تبریز تا پایان سال

شهرک های صنعتی غیردولتی از مزایای شهرک های صنعتی دولتی برخوردار می شوند

اوقاف خراسان شمالی حدود 37 میلیارد ریال سبد معیشتی توزیع کرد

طرح تشدید نظارت بر بازار شب عید در یزد اجرا می شود

نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم: بهمن دیزل با حمایت ویژه دولت و افزایش ظرفیت می تواند وارد بازار صادراتی شود

الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست

مردم دیگر نه پول دارند و نه اعتماد/ فقط دولت می تواند بورس را نجات دهد

افتتاح 4 پروژه محرومیت زدایی در فهرج + تصاویر

مدیرعامل جدید سازمان هدفمندی یارانه ها منصوب شد

3 هزار نهال بلوط آغشته به ترافل در گلستان تولید شد/ تشکیل 291 فقره تخریب و تجاوز به منابع طبیعی

سهمیه بندی روغن در تهران

روحانی: برجام آنقدر بزرگ بود که دنیا علیه اش توطئه کرد

وضعیت مطلوب ایران در بهره برداری از میادین مشترک نفت وگاز/افتتاح دو طرح نفتی با سرمایه گذاری 2.6 میلیارد دلاری

طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر با حضور رییس جمهور افتتاح شد

دفترچه و کارت جدیدی جایگزین دفترچه بیمه ها نمی شود

200 تن میوه شب عید در آبادان ذخیره شد

نیروگاه 1400مگاواتی سیریک با وام دولت روسیه در مرحله اجرا قرار گرفت

کاهش 723 هزار نفری بازدیدکنندگان از بناهای تاریخی کرمانشاه

قاچاقچیان دام 4.8 میلیارد ریال جریمه شدند

نرخ جدید ورودی گردشگران خارجی به موزه ها اعلام شد

افزایش 4 برابر تعرفه برق صنایع بزرگ/ سهم برق از هزینه تولید چقدر است؟

تحقق 592 میلیون دلاری هدفگذاری صادراتی گیلان/ رشد 82 درصدی صادرات کالا از بندرآستارا طی سال جاری

تصمیمات بودجه ای مجلس/10/

رایزنی مرزی استاندار خراسان جنوبی با وزیر امور خارجه

زنگ خطر برای 21 میلیون نفر در بافت فرسوده!

پرداخت یارانه جدید به بازنشستگان تأمین اجتماعی تا آخر اسفند + جزییات

قیمت گوشی های موبایل پرفروش بازار

تشریح دلایل اجرایی نشدن طبقه بندی برای قرارداد موقتی های پتروشیمی/ موضوع را از وزارت نفت پیگیری می کنیم

آینده بازار مسکن چه می شود؟

ببینید | آیین آغاز تولید انبوه گیربکس شش سرعته ایران خودرو

جهانگیری مصوبه تسویه مطالبات شرکت های بخش آب وزارت نیرو ابلاغ کرد

عواقب خطرناک نگه داشتن دست روی دنده خودرو

خبر بد: شاد دیگر رایگان نیست!

کاهش 3944 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 25 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

خرید توافقی زعفران؛ بالاتر از قیمت بازار

همکاری فنی فائو با ایران با اعتبار 390 هزار دلاری

اجرای طرح ویژه نظارتی بازار مرغ گرم در هرمزگان

تثبیت جایگاه بیمه دانا در رتبه نخست انتشار اخبار تولیدی صنعت بیمه

20 پروژه صنعت آب و برق در 6 استان کشور فردا افتتاح می شود

قالیباف: قضات و اعضای هیات علمی 10 درصد مالیات بدهند

افزایش ساعات کار شعب بانک آینده تا پایان سال 1399

هوشمند سازی مراکز اتفاقات برق کهگیلویه و بویراحمد

حلب مورد نیاز کارخانه های روغن تأمین شده است

چالش سالمندی استان مرکزی را تهدید می کند

روحانی: افزایش بهره برداری از منابع مشترک از کار های بزرگ دولت بوده است

جزییات واکسیناسیون کرونا در ایران /کووید 19 تا زمان ایمن شدن 70 درصد مردم ایران وجود دارد

توزیع 850 تن گوشت مرغ منجمد در سیستان وبلوچستان آغاز شد

هیچ پروژه نیمه تمامی که به شهرداری ارث رسیده باشد،نداریم/افتتاح بخش غربی زیرگذرگلوبندگ،بزودی

بهینه سازی برق بلوار خلیج فارس نظرآباد

چرا متقاضیان نمی توانند کارت اعتباری سهام عدالت بگیرند؟  

بازار مسکن باز هم افت می کند؟

بازار مسکن باز هم افت می کند؟