موضوعات داغ: - بازي استقلال - شوراي عالي كار - بازي پرسپوليس و سايپا - بازي پرسپوليس - باشگاه استقلال - هيئت مديره استقلال - استقلالي ها - شهريار مغانلو - فرمانده سپاه - كميته انضباطي - هرمز علي پور - تجهيز امكانات - هنگوييه - شيدانك - بسته خبري - طرح اقدام ملي توليد و عرضه مسكن - بازيكنان گل گهر - 4 فوتي - نيروهاي الحشد - شعر عاشورايي - تيتراژهاي تلويزيوني - سعيد محمدپور - سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور

مطالب مرتبط:
برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش
برترین های مسابقات قرآن کشوری در البرز تجلیل شدند
دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می شود
برگزاری هفتمین دوره مسابقات مردمی حفظ و قرائت قرآن کریم در شوش
دستگیری اعضای باندی که با استفاده از فضای مجازی سرقت می کردند
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:002021-01-24سياسي

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی


رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه شیوه مجازی مسابقات قرآن در دوران پساکرونا نیز باید جدی گرفته شود، گفت: شیوه مجازی به دلیل محسناتی که با خود دارد می تواند با روش حضوری ترکیب شود تا شاهد ارتقای کیفی و دیده شدن بیشتر مسابقات باشیم.

- مهدی قره شیخلو، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت وگو با خبرنگار ایکنا، در مورد برگزاری سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران گفت: با وضعیتی که کرونا اوج می گرفت و ضوابطی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می کرد، امکان برپایی حضوری مسابقات وجود نداشت.

شاید اگر بر برگزاری حضوری مسابقات اصرار می کردیم در اذهان مردم سؤال ایجاد می شد.

دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور افزود: برخی دوستان بر این نظر بودند که اگر مسابقات همچون بسیاری از کشورها یک سال برگزار نشود، هیچ اتفاقاتی نخواهد افتاد؛ در همین راستا با افراد مختلفی مشورت کردیم با وجود اینکه برخی معتقد بودند مسابقات با این شرایط برگزار نشود، اما اکثر اساتید اعتقاد داشتند اگر مسابقات با شرط رعایت اصول فنی برگزار شود و وقفه ای در آن ایجاد نشود برای جامعه قرآنی و مردم شیرین تر خواهد بود.

بر همین اساس بنا بر برگزاری مسابقات گذاشته شد.

قره شیخلو تصریح کرد: پس از اینکه مسابقات کشوری را به عنوان مقدمه مسابقات بین المللی اجرا کردیم و تجربه موفقی هم بود عزم ما برای برگزاری مسابقات بین المللی جزم تر از همیشه شد.

بنابر این با استفاده از آن تجربه به این نتیجه رسیدیم که مرحله نیمه نهایی به مسابقات بین المللی اضافه شود تا تعداد شرکت کنندگان مورد پالایش بیشتری قرار گیرد و صرفاً فینال مسابقات را، به صورت پخش تلویزیونی داشته باشیم.

شاید اگر تجربه بیشتری داشتیم مسابقات کشوری را هم به این شکل برگزار می کردیم و دیگر شاهد اعتراضات برخی شرکت کنندگان به نداشتن فینال نبودیم.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با تأکید بر اینکه اگر قرار باشد سال آینده هم مسابقات به این شیوه برگزار شود حتماً مرحله نیمه نهایی به مسابقات سراسری اضافه می شود، اظهار کرد: مشکلی که در مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن داشتیم این بود که با تراکم متسابقان مواجه بودیم.

در آن مسابقات نزدیک به 220 شرکت کننده حضور داشت و یک هفته آنتن زنده شبکه قرآن و رادیو قرآن در اختیار مسابقات قرار گرفت و فرصت هیچ کار فوق برنامه ای وجود نداشت.

اما در مسابقات بین المللی با تعداد کمتری شرکت کننده در مرحله نهایی و پخش تلویزیونی مواجه هستیم، چرا که در این مرحله 40 تا 50 شرکت کننده در فینال حضور دارند.

وقتی تعداد شرکت کننده کم باشد، دست ما برای ایجاد جذابیت بخشی بیشتر، باز خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که بسیاری اعتقاد دارند مسابقات مجازی صرفاً جَو مسابقاتی را نگه می دارد و نمی توان دستاورد دیگری برای آن قائل بود، گفت: اصلی ترین هدف ما از برگزاری مسابقات ایجاد فضای قرآنی در کشور است که این باعث می شود ارتباط مردم با قرآن برقرار و در ادامه مستحکم تر شود.

با این بهانه، مردم را در ایامی از سال به قرآن گره می زنیم.

اگر در هر مناسبتی بتوانیم یک برنامه ملی را تدارک ببینیم تا ارتباط مردم را با قرآن برقرار کند، می توانیم شرایط انس با قرآن را بهبود ببخشیم.

هدف دیگر این است تا نخبه های قرآنی را شناسایی و مورد تقدیر قرار دهیم و زحمات اساتیدی که در طول سال کار آموزش را پیش می برند نیز دیده شود.

قره شیخلو با تأکید بر اینکه نشان دادن ظرفیت های قرآنی کشور در عرصه بین المللی از جمله اهداف مسابقات است، بیان کرد: وقتی نماینده ایران در بین همه شرکت کنندگان عرب زبان رتبه اول را کسب می کند به نوعی نشان دادن ظرفیت قرآنی کشور است.

پس ما مسابقات را صرفاً برای اینکه رقابتی برگزار کرده باشیم، انجام نمی دهیم، بلکه اهداف متعددی برای آن تعریف کرده ایم.

وی در پاسخ به این سؤال که برگزاری مسابقات به شیوه مجازی چگونه این اهدافی که برشمرده شد، پوشش می دهد؟ گفت: وقتی مسابقات را حضوری برگزار می کردیم، نهایتاً دو یا سه هزار نفر را جذب سالن مسابقات می کردیم، اما در شیوه مجازی و در مسابقات کشوری فقط 200 هزار نفر از بینندگان پاسخ سؤال پیامکی مسابقات را ارسال کرده بودند.

یعنی این تعداد مسابقات را رصد کرده اند بر روی سؤال فکر کرده اند، زمان اختصاص داده اند و پاسخ را ارسال کرده اند.

مطمئناً جمعیتی که مسابقات را دنبال کرده بسیار بیشتر بوده که 200 هزار نفر از آنها ترغیب به پاسخ سؤال پیامکی شده است.

بنابر این جذب بیشتر مردم که از اهداف مسابقات است از طریق شیوه مجازی تحقق یافته و این شیوه جذابیت بیشتری برای مردم داشته است.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر این که مسابقات کشوری حدود دو میلیون و 500 هزار بازدید در فضای مجازی داشته است، افزود: این نشان می دهد اگر از ظرفیت رسانه خوب استفاده کنیم، می توانیم شاهد جذب بیشتر مردم به مسابقات باشیم و این اتفاق در مسابقات کشوری رخ داد.

بر همین اساس در مرحله نهایی مسابقات بین المللی هم این کار را خواهیم کرد و با استفاده از تجربه مسابقات کشوری نفوذ بیشتری در خانواده ها خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به این سؤال که نگاه سازمان اوقاف به مسابقات مجازی قرآن صرفا یک شیوه موقتی است یا برنامه هایی برای دائمی شدن مد نظر است، گفت: قطعاً در دوران بعد از کرونا هم باید از این ظرفیت استفاده شود.

من نمی گویم مسابقات بعد از کرونا کاملاً غیرحضوری برگزار شود، اما می توان به یک روش ترکیبی از حضوری و غیر حضوری برسیم؛ به این معنی که یک سری از مراحل را غیر حضوری برگزار کنیم تا هم هزینه ها کم شود و برترین ها به مرحله فینال و پخش تلویزیونی راه پیدا کنند.

مطمئنا برخی از شرکت کنندگانی که از سطح بالایی برخوردار نیستند، می توانند با استفاده از روش غیر حضوری پالایش شوند و افراد با کیفیت تر به مرحله نهایی برسند.

قره شیخلو با تأکید بر اینکه در مسابقات هیچگاه اصراری بر کمیت نداشته ام، اظهار کرد: وقتی می توانیم نماینده بیست کشور با تلاوت خوب و جذاب داشته باشیم و مردم نیز لذت ببرند، چرا باید 80 کشور حضور داشته باشند که کیفیت تلاوت آنها متناسب مسابقات بین المللی نباشد.

اهداف تبلیغی را می توانیم از طرق دیگر تأمین کنیم.

وقتی نام مسابقات قرائت و حفظ قرآن به میان می آید مردم انتظار تلاوت های سطح بالایی را دارند، لذا باید به این موارد وقت داشته باشیم.

علاوه بر همه این موارد بحث هزینه ها نیز اگر مورد مدیریت قرار نگیرد در آینده مشکل ساز خواهد بود و ممکن است، اصل مسابقه زیر سؤال برود، بنابر این به اعتقاد من بعد از دوران کرونا هم باید از این ابزارها استفاده کنیم.

قره شیخلو در پایان در پاسخ به این سؤال که به دنبال مصوبه ای برای برگزاری مسابقات مجازی قرآن خواهید بود یا خیر، گفت: بعید می دانم کسی مخالف برگزاری مسابقات به شکل مجازی باشد در جلساتی که تا کنون با دوستان داشته ام، برخی این تذکر را می دهند که مسابقات مجازی به جای حضوری رایج نشود.

نظر ریاست محترم سازمان نیز بر این است که همه جوانب مورد نظر قرار بگیرد.

اگر لازم باشد کارشناسی و مذاکره بیشتری صورت بگیرد حتما این کار را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مسابقات - سازمان اوقاف و امور خیریه - اوقاف و امور خیریه - دوران پساکرونا - قرآن - مسابقات قرآن - سازمان اوقاف - ستاد ملی مقابله با کرونا - مجازی - کرونا - امور خیریه - جمهوری اسلامی ایران - مسابقات بین المللی - پساکرونا - حضوری - مقابله با کرونا - برگزاری - مسابقات کشوری - جمهوری اسلامی - سازمان - دوره مسابقات - اوقاف - خیریه - دوران - قرآنی - بین المللی - فضای مجازی - کشور - شیوه - رییس

آخرین اخبار سرویس:
اجرای حکم اعدام عضو گروهک تروریستی جبهه النصره/ از حمله مسلحانه به کلانتری در اهواز تا اقدامات تروریستی در سوریه

تمدن نوین اسلامی با تلاش امامین انقلاب اسلامی محقق می شود

برگزاری جشن نیکوکاری از 14 اسفندماه

«خانه ما» و اهمیت سواد و انضباط مالی در خانواده

شرایط بررسی پرونده مودیان مالیات بر ارزش افزوده مشخص شد

کاندیداتوری احمدی نژاد، اصولگرایان را به دردسر می اندازد؟

افتتاح گام نخست صندوق قرآنیان

نظارت دقیق تعزیرات، صنوف و اتحادیه ها بر قیمت ها/تاکید بر اقدامات مؤثر در مورد تامین کالا ها در آستانه نوروز و ماه رمضان

نامگذاری اشتباه سرویس بهداشتی یک پارک در اصفهان توسط شهرداری اصلاح شد

فصل نقل و انتقالات در پادکست انتخاباتی 1400

شهادت مدافعان امنیت، سند دیگری از جنایات اشرار کور دل و خائنان است

عوارض مصرف برق صرف توسعه شبکه های برق روستایی می شود

برگزاری اولین نشست استقبال از نوروز 1400

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 11 اسفند

فروش هزار میلیارد تومان اوراق مالی به منظور نوسازی بافت های فرسوده پیرامون حرم های مطهر

انتشار 27 هزار میلیارد تومان اوراق مالی برای توسعه طرح های مهم کشاورزی و امنیت غذایی

الیمن | الأسبوع الرابع لمعارک مأرب: صنعاء تسیطر علی 70% من سدّ المدینه وسلسله جبال البلق القبلی

خبرگزاری رسا خلاء خبری حوزه های علمیه را پر کرد

توضیحات صالحی به مجلس درباره توافق ایران و آژانس

گزارش دقیقی از خرید واکسن و واکسیناسیون به مردم ارائه شود

آمریکا باید اموال صداوسیما را مسترد کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ذرات متعدد اورانیوم در محلی که توسط ایران اعلام نشده، وجود داشته

نوزادان متولد 1400 چقدر سهام دریافت می کنند؟

رحمانی فضلی: همکاری ها و فعالیت هایی که اصناف در حوزه نظارت ها دارند قابل تقدیر است

اعدام، فرجام تروریست های جنایت کلانتری کوی مجاهد اهواز

تصمیم مجلس برای بررسی پرونده مودیان مالیات بر ارزش افزوده

آمریکا به پرداخت 1.3 میلیون دلار خسارت به صداوسیما محکوم شد

کنایه انصارالله به کنفرانس کمک به یمن؛ بزرگترین کمک متوقف کردن تجاوزهاست

قالیباف در دو راهی کاندیداتوری یا انصراف از حضور در انتخابات 1400

رفع تصرف بستر نهر طبیعی علی خراط

رحمانی فضلی: رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان ضروری است

زندگی واقعی، فدای فضای مجازی

پیش نویس قطعنامه آژانس: بدون اجرای پروتکل الحاقی، نمی توانیم صلح آمیزبودن برنامه هسته ای ایران را تأیید کنیم

کنایه انصارالله به کنفرانس کمک به یمن؛ بزرگترین کمک متوقف کردن تجاوزهاست

بیانات رهبر انقلاب در دیدار سلیمان کتّانی نویسنده جهان عرب منتشر شد

47 میلیارد ریال خدمات بنیاد احسان به زلزله زدگان سی سخت اختصاص یافت

اطلاعیه شماره شش ستاد انتخابات کشور

دیدار فرماندار و شهردار قرچک با مدیرکل بازرسی استانداری تهران

فوت 9نفر بر اثر ابتلا به ویروس جهش یافته در تهران

کتاب « ارزیابی مقایسه ای سیستم مترو با تاکید بر عملکرد متروی تهران » به چاپ رسید

انتصاب اعضای ستاد انتخابات در خوزستان

گروسی : آلودگی به مواد هسته ای در محل گزارش نشده ایران وجود دارد

زمان ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای شهر

نماینده مجلس از قول صالحی: مهلت سه ماهه برای لغو تحریم ها تمدید نمی شود

شرایط بررسی پرونده مودیان مالیات بر ارزش افزوده مشخص شد

معمولان مستعد اجرای طرح های بنیاد برکت است

ارتباط اراذل و اوباش با سرویس های جاسوسی

اساتید و طلاب مدرسه فیضیه مازندران تست کرونا دادند

بخشی از خاطرات رهبر انقلاب در دیدار سلیمان کتّانی

نماینده مجلس از قول صالحی: مهلت سه ماهه برای لغو تحریم ها تمدید نمی شود

اخبار کوتاه 11 اسفند

شناخت کافی از همدیگر نداریم

دادستان تهران: اراذل و اوباش با سرویس های جاسوسی ارتباط دارند

پیشبرد طرح مقاوم سازی توسط دهیاران پیشوا

چالش جدید دولت و مجلس: این بار حقوق بازنشستگان

گفتگوی خلیل زاد با اشرف غنی در کابل

عنایت 50 میلیارد تومانی مجلس به یک پژوهشکده پرحاشیه | پای کدام نمایندگان در میان است؟

فراخوان بررسی نامزدهای دوره ششم شورای اسلامی کلانشهر شیراز

ظریف: آمریکا تا تعهداتش را انجام ندهد، حق بازگشت به برجام ندارد

انجمن کتابخانه های عمومی استان یزد

ستاد ملی مدیریت کرونا محدودیت پروازی فرودگاه های خوزستان را لغو کرد

مدیرکل آژانس: مواد هسته ای در محل گزارش نشده ایران مشاهده شد

لزوم آسیب شناسی انتخابات پیشوا در ادوار گذشته

زمان بندی و جزییات نام نویسی داوطلبان شوراهای شهر اعلام شد

هشدار عراقچی درباره تصویب قطعنامه علیه ایران

اولین نشست تخصصی تنظیم گری فناورانه

سازوکار مجلس برای توسعه زیرساخت های آب شرب روستایی و عشایری

آمار سفرهای زیارتی پاکستانی ها به ایران

مدیران «ملاقات عمومی» با مردم را بیشتر کنند

بر خود می بالم که به جامعه افتخارآفرین «جندی شاپور بزرگ» تعلق دارم

لزوم ارائه نتیجه آزمایش کرونا برای ورود به پایانه های خوزستان

پانزدهمین نشست بررسی بودجه 1400 مجلس آغاز شد

رفع مشکلات بافت فرسوده پیشوا با کاهش بروکراسی اداری

اعطای شناسنامه به فرزندان با مادر ایرانی در قم آغاز شد

متن بیانیه ایران با آژانس با شورای عالی امنیت هماهنگ شده بود

سلسله جلسات آشنایی با مکتب شهید «قاسم سلیمانی» برگزار می شود

آمار سفرهای زیارتی پاکستانی ها به ایران

فعالان فرهنگ اقامه نماز در بهزیستی ورامین تجلیل شدند

یادداشت سفارشی رهبر انقلاب برای فرزندش!

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

همسر بیژن مرتضوی: برای او دعا کنید

اعلام آخرین تصمیمات گروه نقشه برداری نظام مهندسی ساختمان

انتشار بیانات رهبر انقلاب در دیدار نویسنده جهان عرب

کسب دو عنوان برتر لرستان در جشنواره ملی رفیق خوشبخت ما

سفر نوروزی به شهرهای آبی و زرد مشروط شد

اجرای طرح پایش قضایی زندانیان در ورامین

اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها در بجستان معرفی شدند

انتشار کتابچه صنایع دستی ورامین

انتشار بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نویسنده جهان عرب

ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات ششمین دوره شورا های اسلامی شهر از 20 اسفند

بخش انگلیسی شبکه اینترنتی «عبرات» راه اندازی شد

انتخابات مهم ترین موضوع در ماه های آینده است

بخش انگلیسی شبکه اینترنتی عبرات راه اندازی شد

احمدی نژاد چگونه احمدی نژاد شد؟

ادعاهای جدید ترامپ دیوانه

تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع وطن در ایلام

انتخابات مهم ترین موضوع در ماه های آینده است

مراسم بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت مرحوم سیدمحمد میرمحمدی برگزار می شود

شرایط ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا

مجوز انتشار اوراق 2000 میلیاردی به وزارت دفاع برای حمایت از دانشمندان هسته ای

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی

جدی گرفتن مسابقات مجازی قرآن در دوران پساکرونا / بازدید میلیونی مسابقات کشوری در فضای مجازی