مطالب مرتبط:
ملاقات رییس موساد و بایدن درباره برجام
چراغ سبز بایدن به برجام
دولت بایدن توافقنامه آمریکا با طالبان را بررسی می کند
جبراییلی: بایدن راه ترامپ را ادامه خواهد داد / چرا فرمان بازگشت آمریکا به برجام صادر نشد؟
عراق موضوع بقای نیروهای آمریکایی را با دولت بایدن بررسی می کند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:102021-01-24بين الملل

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل


در بیستم ژانویه تحلیف بایدن در حالی انجام شد که دنیا شاهد حاکم شدن ترتیبات امنیتی بسیار شدید و عجیبی در واشنگتن بود.

شرایطی که بی شباهت به پایگاهی نظامی نبود! - در بیستم ژانویه تحلیف بایدن در حالی انجام شد که دنیا شاهد حاکم شدن ترتیبات امنیتی بسیار شدید و عجیبی در واشنگتن بود.

شرایطی که بی شباهت به پایگاهی نظامی نبود! بایدن در حالی سوگند یاد کرد، که تنشهای ایران و امریکا به اوج رسیده و منطقه، حدود دو هفته روزها و شبهای نفس گیری را تجربه کرد، به گونه ای که بسیار از تحلیلگران، احتمال درگیری بین دو کشور را محتمل میدانستند.

اوج این تنش ها در روزهای منتهی به اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بود.

پرواز بمب افکن های B52 بر فراز خلیج فارس و امادگی نسبی پایگاه های نظامی امریکا در منطقه و همچنین رزمایش موشکی ایران همگی نشان از یک تنش جدی و همچنین تحریمهای ترامپ علیه ایران، که تا اخرین روز کاری ادامه داشت.

کاهش تعهدات برجامی ایران در کنار افزایش سطح غنی سازی و مصوبه برجامی مجلس و فرصت دو ماهه به امریکا برای لغو کامل تحریمها و ورود به برجام و دعوت از دکتر ظریف وزیر امور خارجه برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و کارت زرد انها به وزیر، نشان از ملتهب بودن روابط دو کشور و ضرورت حل مسائل برجام دارد.

اما باید اذعان کرد بالعکس دوران تبلیغات ریاست جمهوری در امریکا، در هفته های منتهی به انتخابات و بعد از پیروزی بایدن،شاهد اظهارنظر او در رابطه با موضوع برجام نیستیم و بنوعی سکوت اختیار کرده است.

بنظر میرسد اساسا برجام اولویت اول دولت او نیست و فوریت ندارد.

همچنانکه دیدیم در 17 دستور اول او، برجام جایگاهی نداشت.

در حالی که بسیاری از مردم انتظار داشتند که همانند بازگشت به توافق اب و هوایی پاریس، بازگشت امریکا به برجام را اعلام کند.

مواردی مانند انتصاب جیک سولیوان بعنوان مشاور امنیت ملی و وندی شرمن بعنوان معاون وزیر خارجه و همچنین انتخاب بلینکن بعنوان وزیرخارجه، مواردی است که نشان میدهد که علاقمندان به دیپلماسی چند جانبه، تیم بایدن را تشکیل میدهند.

بالعکس دوران ترامپ که مدیر اطلاعاتی و نهاد امنیتی همچون پمپئو را به وزارت خارجه منصوب کرده بود، بایدن حتی یک دیپلمات را به ریاست سازمان سیا CIA منصوب کرده است.

ویلیام برنز رییس سیا، معمار هسته ای روابط ایران امریکا که سالها رییس تیم مذاکرات هسته ای امریکا بوده و در طول 13 سال از ریز و بم هسته ای اگاه است و جان کری، او را "دیپلمات دیپلماتها " توصیف کرده به ریاست سیا منصوب شده است.

سایر مسئولین سیاست خارجی هم کماکان با پرونده ایران اشنا هستند.

سالیوان(پسر اخرین سفیر امریکا در ایران) در طی مذاکرات هسته ای در کنار برنز بوده است.

و وندی شرمن معاون سابق تیم مذاکرات هسته ای امریکا، در این دولت، در جایگاه بالاتری، به پرونده هسته ای تسلط و دسترسی خواهد داشت.

اما نگاهی دقیق به این دیپلماتها نشان میدهد که انها بیشتر به جناح راست دموکراتها تعلق دارند.

(جناح کلینتون) جناح راست دموکراتها به لابی یهودی و صهیونیستها نزدیک بوده و جویای نظر لابیها هستند.

اما جناح چپ دموکراتها افرادی مانند جان کری هستند که انچنان گرایشی به یهودیان ندارند و شاید یکی از علتهای موفقیت برجام در دوران جان کری همین بوده است.

همچنانکه علی رغم فشار نتانیاهو و هیاهوی محور عبری_یهودی، برجام امضا شد.

اقای بلینکن بعنوان وزیر امور خارجه، اوریل هینز بعنوان مدیر اطلاعات ملی امریکا که مسئولیت نظارت بر 17 سازمان اطلاعاتی را دارد و خانم جنت یلین وزیر دارایی و حتی وندی شرمن گرایش یهودی داشته و متعلق به جناح راست دمکراتها هستند.

از طرفی،احیای برجام با موانع جدی دیگری روبروست که عبارتند از؛ 1.

تحریمهای اولیه که از زمان ریگان بوده و پیوسته در دورانهای واکر بوش و جرج بوش و کلینتون به ان اضافه شده است.

مانع اصلی احیای برجام،همین گروه از تحریم ها هستند و شرکتهای اروپایی و کشورهای جهان به این تحریمهای نهادینه شده توجه داشته و از نقض انها که مجازات سختی در پی دارد، واهمه دارند.

همچنان همین تحریمها در دوران اوباما و بعد از برجام هم، ورود شرکتها و کشورهای خارجی به بازار ایران را با مشکلات متعددی روبرو کرده بود.

2.

تحریمهای هسته ای که لغو انها بنظر اسانتر می اید و با بازگشت بایدن به برجام، قابل رفع است.

3.

تحریمهای ترامپ که بسیار گسترده بوده و ترامپ برای ایجاد موانع بیشتر برای دولت بعدی و مرگ کامل برجام، بسیاری از این تحریمها را با برچسب تروریسم وضع کرده است(همانند تحریم سپاه، رهبری، وزیرخارجه، شخصیتهای حقیقی و نهادهای مختلف) برای رفع این گروه از تحریمها هم، ورود کنگره ضروری بوده و بسیار زمانبر است.

لذا باید به ترکیب سنا هم توجه کنیم.

در مورد مصوبه مجلس شورای اسلامی باید گفت؛ در این مصوبه و مهلت دوماهه به امریکا برای رفع کامل تحریمها و بازگشت به برجام، بی دقتی صورت گرفته است.

با توجه به اینکه این مصوبه متاثر از شهادت فخری زاده بود، به عامل زمان، توجهی نشده است.

در واقع مهلت دوماهه این مصوبه در هفته سوم دولت بایدن به اتمام می رسد(هفته اول فوریه) حتی با فرض اینکه بایدن پیش قدم شده و حاضر است که به برجام بازگردد، باز انتخاب وزرا و معاونین و ایجاد آیین نامه های جدید برای رفع تحریمها، چندین ماه طول میکشد.

لذا خروج ایران از پروتکل الحاقی و غنی سازی 20درصدی در هفته سوم دولت بایدن ، نه تنها مشکلی حل نمیکند، بلکه چالشهای سیاست خارجی امان را بیشتر میکند.

از طرفی در صورتی که در زمان مقرر و اتمام شده،از پروتکل الحاقی خارج نشده و آن را به اینده موکول کنیم، در این صورت، رفتار و گفتار ایران، بلوف تلقی میشود.

و نه تنها گِرهی را باز نمیکند بلکه گِره بزرگتری بر گِره های سیاست خارجی اضافه میکند.

از طرفی ترمیم روابط امریکا_اروپا و شروع دوران چندجانبه گرایی، برای ایران، شمشیر دولبه است.

در کنار مزیتهای دیپلماسی، باید خاطر نشان کنیم که اتحاد اروپا و امریکا به ضرر بازیگرانی مثل ایران است.

ما در دوران ترامپ توانستیم از وجود شکاف در روابط دو سوی اتلانتیک استفاده کرده و حتی برای اولین بار، شاهد گفتن " نه " بزرگ اروپا در شورای امنیت به امریکا و مکانیسم ماشه و بازگشت تحریمها، باشیم.

بی شک پتانسیلها و بند بند برجام، در کنار کیفیت روابط اروپا با امریکا،در این پیروزی سهیم بود.

اما باید اذعان کنیم که به احتمال زیاد، در دوران بایدن، این شرایط را نداریم.

همچنانکه می بینیم مکرون و دیپلماتهای اروپایی از ضرورت ایجاد برجام جدید و کامل موشکی و سیاستهای منطقه ای و تسلیحاتی سخن میگویند.

لذا ما نباید بهانه های بیشتر را برای اتحاد طرفین و ایجاد توافق جامع فراهم اوریم.

توبیخهای مکرر دکتر ظریف و کارت زرد مجلس، ممکن است دولت بایدن را به این نتیجه برساند که حاکمیت اعتمادی به این دولت و این تیم ندارد، لذا به جای حل بحران برجام در دولت روحانی، مذاکرات برجامی و همه ضمایم ان را به دولت بعدی(که احتمالا اصولگرا خواهد بود) موکول کند.

با همه این تفاسیر، در مورد اینده برجام در دولت بایدن، چندین سناریو قابل تصور است؛ سناریوی اول که خیلی خوشبینانه است اینکه بایدن همان ماه اول، طی دستوری، بازگشت به برجام را اعلام کند؛ باید اعتراف کنیم که تهران در شرایطی نیست که این امتیازات داده شود.

سناریوی دوم تعلیق برخی از تحریمها در ازای فریز موقت فعالیتهای هسته ای و بازگشت مجدد ایران به تعهدات برجامی است.

این سناریو، گام به گام و پله به پله و در طی چندین ماه خواهد بود( 3 تا 6 ماه)اینکه اول کدام طرف، گام اول را بردارد، هم بحث جدی خواهد بود.

سناریوی سوم، که رفتار اخیر تهران هم ان را قویتر میکند، سیاست پله ای در کنار افزودن پرونده های دیگر به بحث هسته ای است.

لذا برجام گسترده در اولویت بایدن و رهبران اروپا خواهد بود.

بحث جدی دیگر، تلقی و برداشت از حاصل مذاکرات(توافق) خواهد بود.

با توجه به سابقه ی خروج امریکا بعنوان یکی از طرفین و مشارکت کنندگان از توافق، اینکه ایا رییس جمهور بعدی امریکا توان خروج از ان را دارد یا نه، بحث جدی از سوی ایران خواهد بود.

این تعبیر بلینکن در سنای امریکاست که: " توافق جدید در بر گیرنده ی فعالیتهای بی ثبات کننده ایران در منطقه و موشکهایشان خواهد بود " همانطور که می بینیم، حرف تیم بایدن همان حرف ترامپ است.

اما با زبانی نرمتر و تخصصی تر.

با این تفاوت که اتفاقا اروپا را هم پشت سر خود دارد.

در سناریوی دوم و سوم، به احتمال قوی، ابتدا امریکا گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را بعنوان ناظر این توافق(برجام) جویا میشود.

بالتبع رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، همانند گفته اخیرش ، از ایجاد تغییرات، همچون، " از مواد هسته ای بیشتر، فعالیتهای بیشتر، سانترفیوژهای بیشتر و موارد در حال اعلام بیشتر و از ضرورت ایجاد توافق جدید،" سخن خواهد گفت.

در سناریوی بدبینانه، مقاومت ایران در برابر خواسته های اروپا و امریکا و حتی روسیه، مبنی بر ایجاد برجام پلاس( همانند نظر دیپلمات روسی که معتقد است بعد از احیای برجام، باید توافق جدیدی موسوم به برجام پلاس ایجاد شود) موجب تحریمهای دوباره میشود.

باید بیان کنیم که دموکراتها در موضوع تحریم، کم از جمهوری خواهان ندارند.

بنظر علت سکوت بایدن در مورد برجام، شاید به این خاطر است که انها اظهارنظر و کنش های خود را به نتایج مصوبه مجلس انقلابی ایران موکول کرده اند و ترجیح می دهند اولین مهره ی شطرنج برجام را، تهران حرکت دهد.

بی شک بخشی از سناریوی احتمالی انها هم متاثر از همین حرکت ایران خواهد بود.

310 310
کلید واژه ها: سالگرد شهادت سردار سلیمانی - تحلیف بایدن - بایدن - شهادت سردار سلیمانی - پایگاه - سالگرد شهادت سردار - ایران - نظامی - واشنگتن - سردار سلیمانی - ژانویه - امنیتی - امریکا - اولین سالگرد - سالگرد شهادت - شهادت سردار - منطقه - شباهت - تحلیف - خلیج فارس - دنیا - گیری - شاهد - شدید - بمب افکن - سلیمانی - احتمال - سالگرد - درگیری - رزمایش

آخرین اخبار سرویس:
پاپ کبوتر سفید صلح را از میانه آوارهای موصل آزاد کرد+عکس

اقدام بی سابقه نیروهای امنیتی عراق برای خوشامدگویی به پاپ در موصل+تصاویر

همکاری رژیم صهیونیستی با تشکیلات خودگردان برای ممانعت از پیروزی حماس

چین: آمریکا از اقدامات خطرناک دولت ترامپ عقب نشینی کند

انفجار در کابل یک کشته و 4زخمی برجای گذاشت

چاووش اغلو: می توانیم با مصر توافقنامه دریایی منعقد کنیم

بمب های هسته ای طبیعی در جهان منفجر می شوند

رییس حزب «میرتس»: تحقیقات لاهه علیه تل آویو قابل توجیه است

احزاب آمریکایی درباره توانمندی بایدن در سیاست خارجی اختلاف نظر دارند

پکن آماده است با «تمامی طرف ها» برای حل بحران میانمار وارد مذاکره شود

یک کشته بر اثر تیراندازی در ایالت مینه سوتا آمریکا

همکاری رژیم صهیونیستی و کره جنوبی در حوزه تجهیز بالگرد

حضور 4 زن در هیات ایرلندی در مذاکره با ظریف

دوچرخه سواری زنان در خیابان های عربستان / تصاویر

شهادت 3 ماهیگیر فلسطینی در غزه بر اثر حمله رژیم صهیونیستی

فلسطین المحتله | جیش الاحتلال ینفی مسؤولیته ووزاره الدخلیه تحقق فی استشهاد 3 صیادین فی بحر غزه

جان باختن 3 فلسطینی بر اثر اصابت راکت در ساحل نوار غزه

چرا شیائومی در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت؟

همکاری رژیم صهیونیستی و کره جنوبی در حوزه تجهیز بالگرد

شهادت 3 ماهیگیر فلسطینی در دریای غزه

آمریکا همچنان به ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه ادامه می دهد

شنیده شدن صدای انفجارهای شدید در صنعا

درخواست امارات از جامعه بین الملل برای اقدام علیه انصارالله یمن!

کارشناس اسراییلی؛ همکاری اسراییل و تشکیلات خودگردان برای ممانعت از پیروزی حماس

چه کسی واقعا دروغگوترین رییس جمهور آمریکاست؟

انفجار مرگبار در پایتخت افغانستان؛ یک نفر کشته و شماری مجروح

درخواست امارات از جامعه بین الملل برای اقدام علیه انصارالله یمن!

حملات شدید جنگنده های سعودی به صنعاء

ادامه تظاهرات ضد نتانیاهو

حاشیه های سفر پاپ در عراق/عکس

احتمال حمله آمریکا به پایگاه های مقاومت

چه کسی واقعا دروغگوترین رییس جمهور آمریکاست؟

مسیر دیپلماسی با ایران باز است

تازه های سفر پاپ به عراق / مخابره جهانی جنایات داعش با تصاویری از ویرانه های موصل + فیلم

اولین دادگاه رسیدگی به دادخواست 42 نفر از اعضای سابق گروهک تروریستی منافقین به سرکردگی مریم و مسعود رجوی

سلام فیاض: حمایت امارات از ما در انتخابات آینده صحت ندارد

سالخورده ترین پرنده وحشی جهان در 70 سالگی جوجه آورد

هلاکت 8 تروریست در پاکستان

کوبا خواستار پایان محاصره از سوی آمریکا شد

نایجل فاراژ برای همیشه از دنیای سیاست خداحافظی کرد

حاشیه های سفر پاپ در عراق

پاپ در میان ویرانه های موصل

حاشیه های سفر پاپ در عراق

زوایای پنهان سفر پاپ به عراق چیست؟/ از افزایش پرستیژ الکاظمی تا تلاش برای تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه

بمباران گسترده «صنعاء» توسط سعودی ها/ وقوع انفجارهای متعدد

کشته شدن 24 عضو طالبان در دو استان افغانستان

سفر وزیر دفاع آمریکا به هند

دو انفجار در پایتخت عراق به وقوع پیوست

ماهور الوند و آیینه جادویی /عکس

توطئه انگلیس علیه روس ها

وزیر خارجه چین: آمریکا تحریم های ظالمانه علیه ایران را لغو کند

چین: آمریکا تحریم ها علیه ایران را لغو کند

وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسراییل توسط ایران! + فیلم

بمباران گسترده «صنعاء» یمن توسط سعودی ها/ وقوع انفجارهای متعدد

وزیر خارجه آمریکا: در رابطه با برجام مسیر دیپلماسی باز است

وزارت کشور یمن: القاعده علنا در مأرب در حال جنگ است

اتهام زنی جدید: ایران مقصد اصلی قاچاقچیان اورانیوم ونزوئلاست

القاعده علنا در مأرب در حال جنگ است

وضعیت فاجعه بار انسانی هیچ اهمیتی ندارد!

مخالفت مجدد ساکنان جولان با نصب توربینهای بادی از سوی اشغالگران

سالخورده ترین پرنده وحشی جهان در 70 سالگی جوجه آورد/ عکس

بی خانمان ها در میان آوار مصیبت

حال ترامپ بدون شبکه های اجتماعی خوب است

فیلم | پخش اجرای شرکت کنندگان در نخستین شب مسابقات بین المللی قرآن

پای واکسن چینی کرونا به ترکمنستان هم باز شد

فروشنده ی خانوم

اکنون برای تصمیم گیری توپ در زمین ایران قرار دارد

طالبان: هر گزینه دیگری جز مذاکرات قطر محکوم به شکست است

تقویت روابط و ثبات خلیج فارس اهداف سفر لاوروف به سه کشور عربی

انهدام مخفیگاه داعشی در منطقه جرف النصر عراق

یک مقام عراقی خود را حلق آویز کرد +عکس

ائتلاف سعودی صنعاء را بمباران کرد

اخبار گوناگون از هند

ترامپ وعده انتقام داد

آمریکا تحریم های ظالمانه علیه ایران را لغو کند

یک مقام عراقی خود را حلق آویز کرد/عکس

آنتونی بلینکن: مسیر دیپلماسی با ایران باز است

اسکاتلندی ها فعلاً برای جدایی از انگلیس آمادگی ندارند

واکنش اولیانوف به عقب نشینی اروپا از ارائه قطعنامه ضد ایرانی

تلاش دولت فرانسه برای تعطیلی هر چه بیشتر مساجد

عملیات بازگشایی جاده پیست تاریک دره همدان

کوبا خواستار پایان محاصره از سوی آمریکا شد

تداوم اعتراضات در میانمار

تهدید های آمریکا علیه عربستان واقعی است؟

فرود آمدن 152 هزار بمب و موشک توسط ارتش آمریکا در عراق و سویه از سال 2001

دست و پا زدن عربستان در باتلاق خودساخته یمن

ماجرای فیلم منتشر شده از ضرب و شتم سرباز مرزبانی

واکنش وزارت امور خارجه به اظهارات دبیر مجمع تشخیص/ گفته های محسن رضایی فقط یک دیدگاه شخصی است

جنگنده های ائتلاف صنعاء را بمباران کرد

کوبا خواستار پایان محاصره از سوی آمریکا شد

چین: آمریکا از اقدامات خطرناک دولت قبلی عقب نشینی کند

مرجعیت عراق آخرین میخ را به تابوت طرح عادی سازی روابط با اسراییل کوبید

هشدار چین به آمریکا درباره پکن و تهران

خودکشی یک مقام عراقی به علت مشکلات خانوادگی

آینده گردشگری سلامت ایران در پساکرونا

(تصاویر) دوچرخه سواری زنان و دختران در عربستان

اعلام آمادگی چین برای واکسیناسیون چینی های خارج از کشور

یک مقام عراقی خود را حلق آویز کرد/عکس

پیام آتشین روس ها در سوریه/ 10 هزار نظامی و 64 مرکز دیدبانی ترکیه در ادلب

«مادورو» و همسرش واکسن روسی دریافت کردند

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل

بایدن و برجام؛بررسی سناریوهای محتمل