موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - باشگاه استقلال - واريز يارانه - شهداي هويزه - استناد - توافق تجارت آزاد - عادي سازي روابط - صادرات - عزت و اقتدار ملت ايران - شمشير بازي - زنگار - جام ملت هاي آسيا 2023 - محدوده طرح زوج و فرد - دهكده جهاني - دپورتيوو آلاوز - شوراي ملي سالمندان

مطالب مرتبط:
حرف زدن باعث سرایت ویروس کرونا می شود؟
تاخیر در تحویل واکسن کرونا،سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا
هر گونه عادی انگاری درباره کرونا بحران جدیدی ایجاد می کند
قدرت انتقال ویروس جهش یافته کرونا (فیلم)
شناسایی 98 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در اصفهان / 56 بیمار بستری شدند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 09:002021-01-24پزشكي

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر


ایرنا- عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: گسترش ویروس کرونا در جوامع بشری در کنار تغییرات ژنتیکی (موتاسیون) آن، منجر به بروز نوع متفاوتی از ویروس شده که خصوصیات عملکردی متفاوتی مانند تکثیر بالا و افزایش سرایت پذیری نسبت به نوع اولیه دارد.

- تهران- ایرنا- عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: گسترش ویروس کرونا در جوامع بشری در کنار تغییرات ژنتیکی (موتاسیون) آن، منجر به بروز نوع متفاوتی از ویروس شده که خصوصیات عملکردی متفاوتی مانند تکثیر بالا و افزایش سرایت پذیری نسبت به نوع اولیه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، SARS-CoV-2 عامل بیماری کووید 19، یکی از بزرگترین چالش های بهداشت جهانی در سال های اخیر است که علاوه بر سیستم های بهداشتی، تاثیرات جبران ناپذیری روی اقتصاد، آموزش و دیگر فعالیت های اجتماعی گذاشته است.

با ظهور این ویروس در اواخر سال 2019 میلادی (دی ماه 1398) در کشور چین کمتر کسی فکر می کرد که این ویروس در زمان کوتاهی بتواند دنیا را به این صورت درگیر کند، به طوری که امروزه افزایش و کاهش موارد جدید و همچنین مرگ و میر ناشی از این ویروس به عنوان تیتر اول خبرهای اقصی نقاط جهان به شمار می رود.

گزارش های اخیر نشان می دهد افزایش آمار ابتلا، بیشتر به واسطه پیدایش نوع تغییریافته ویروس (واریانت) در مناطق مختلف است.

سوال هایی که در این زمینه مطرح است این است که آیا این گونه های جدید می تواند در میزان سرایت پذیری، تظاهرات بالینی، شدت بیماری زایی، تشخیص، درمان و همچنین ساخت واکسن بر علیه این ویروس تاثیرگذار باشد.

در اصطلاح به تغییرات در سطح ژنوم به دنبال تکثیر ژنوم ویروس، موتاسیون گفته می شود.

به طور معمول این موتاسیون ها در بین ویروس هایی که ژنوم آنها از جنس RNA است، به مراتب بیش از ویروس ها با ژنوم DNA اتفاق می افتد اما در این بین، کرونا ویروس ها به رغم داشتن ژنومی از جنس RNA، به دلیل داشتن آنزیم های تصحیح کننده اشتباهات حین تکثیر، نسبت به دیگر ویروس های RNA دار، موتاسیون کمتری دارند.

دکتر محمدحسن پوریای ولی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص بیان داشت: بررسی های متعدد مبتنی بر توالی یابی ژنوم این ویروس در مراکز تحقیقاتی مختلف نشان داد که تاکنون هزاران موتاسیون در نواحی مختلف ژنی این ویروس ایجادشده است؛ البته این موتاسیون ها در همه استرین های در گردش به طور همزمان دیده نمی شود و در این میان موتاسیون هایی از اهمیت بالای برخوردار هستند که در پروتیین های سطحی این ویروس ایجادشده و در ورود بهتر ویروس به داخل سلول و سرایت پذیری ویروس موثر بوده و از سوی دیگر در فرار ویروس از سیستم ایمنی نقش دارد.

عضو مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران افزود: در اوایل ماه مارس 2020 میلادی (اسفندماه 1398) یک ویروس موتاسیون یافته، شناسایی شد که تحقیقات آزمایشگاهی و اپیدمیولوژی نشان داد که سرعت انتقال این ویروس به مراتب بالاتر از ویروس های قبلی است و پیک افزایش آمار مبتلایان در برخی مناطق جهان به این تغییر در ناحیه 614 پروتیین سطحی ویروس نسبت داده شد.

امروزه این ویروس در تمام کشورها از جمله کشورمان غالب شده و تمام ویروس های شناسایی شده، این موتاسیون را دارند.

گونه جدید کرونا در سمورها این ویروس شناس اظهار داشت: در اوایل سپتامبر 2020 میلادی (شهریورماه 1399 ) یک واریانت جدید از این ویروس در بین سمورهای مزارع پرورش این حیوان در شمال کشور دانمارک شناسایی شد.

وی ادامه داد: این گونه جدید دارای موتاسیون هایی بود که قبل از این گزارش نشده بود و نکته نگران کننده در مورد این ویروس ها این بود که این ویروس قابلیت انتقال به انسان را نیز دارد و ایمنی ایجادشده به واسطه سابقه قبلی بیماری COVID-19 یا به واسطه تزریق واکسن نمی تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند.

پوریای ولی گفت: خوشبختانه این ویروس قدرت سرایت پذیری پایینی داشته و تنها در 12 مورد انسانی شناسایی شده و در حال حاضر این ویروس از دیگر مناطق گزارش نشده است.

شناسایی گونه انگلیسی کرونا در بیش از 50 کشور وی افزود: مطالعات اپیدمیولوژیک و یافته های بالینی نشان داد که نوع انگلیسی این ویروس سرایت پذیری بالاتری نسبت به ویروس های قبلی دارد اما شدت بیماری زایی، نرخ مرگ و میر و وقوع عفونت مجدد ناشی از آن تغییری نکرده و این ویروس تاکنون در بیش از 50 کشور جهان شناسایی شده است.

این ویروس شناس ادامه داد: در 14 دسامبر سال 2020 میلادی (24 آذر ماه) مقامات بهداشتی کشور انگلیسی شیوع نوع جدید این ویروس را در آن کشور گزارش کردند.

تحقیقات اولیه نشان داد که این نوع در مقایسه با ویروس در گردش در آن کشور از نظر توالی ژنی دارای 23 موتاسیون و تغییر است.

این ویروس شناس افزود: منشاء اولیه این ویروس به روشنی مشخص نشده اما آنچه مسلم است این ویروس در ابتدا در جنوب شرقی انگلیس شناسایی و به سرعت تبدیل به ویروس غالب این منطقه و حتی کل انگلیس شد.

چون این واریانت برای اولین بار از این منطقه گزارش شد، به عنوان ویروس انگلیسی معروف شده است.

نوع آفریقایی ویروس کرونا وی گفت: در 18 دسامبر (28 آذر ماه) مقامات بهداشتی کشور آفریقای جنوبی شناسایی نوعی جدید از این بیماری را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کردند که این واریانت جدید سه استان این کشور را فراگرفت و بعد از مدتی زمان کوتاهی به واریانت غالب در کل این منطقه تبدیل شد.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران گفت: برخی از موتاسیون های این واریانت شبیه واریانت انگلیسی بوده و از آن جمله می توان به موتاسیون در اسیدآمینه 501 پروتیین سطحی ویروس اشاره کرد.

از نظر ارزیابی شدت بیماری زایی و دیگر ویژگی های تغییریافته این ویروس، تحقیقات همچنان ادامه دارد.

عضو مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران افزود: آنچه در بیماران مبتلا به این نوع ویروس قابل توجه است، میزان بالای ویروس شناسایی شده در بیماران مبتلا است که می تواند ناشی از انتقال بهتر ویروس به داخل سلول و تکثیر بالاتر این واریانت باشد.

این واریانت تاکنون در بیش از 20 کشور جهان شناسایی شده است.

نوع ژاپنی برزیلی پوریای ولی ادامه داد: در ششم ژانویه سال 2021 میلادی (17 دی ماه) مقامات بهداشتی ژاپن 4 فرد مبتلای برزیلی را در فرودگاه توکیو شناسایی کردند که تحقیقات روی توالی ژنی کرونا ویروس این بیماران نشان داد که این گونه جدید علاوه بر موتاسیون های، گونه انگلیسی و آفریقای جنوبی دارای موتاسیون های دیگری نیز است و در مجموع 12 موتاسیون در ناحیه پروتیین سطحی این ویروس شناسایی شد که مهمترین آنها موتاسیون در ناحیه 501 و 484 است علاوه بر این، از این چهار بیمار، دو نفر کودک بوده که اهمیت بیماری زایی این ویروس را در کودکان نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین یک مطالعه نشان داد که احتمال عفونت مجدد با این واریانت جدید در بیماران با سابقه بیماری با گونه های قبلی وجود دارد.

این واریانت تاکنون تنها در دو منطقه برزیل و ژاپن گزارش شده است.

گونه های شناسایی شده در ایران پوریای ولی بیان داشت: در ایران همسو با دیگر کشورها تلاش ها برای شناسایی واریانت های جدید در حال انجام است و بر این اساس واریانت جدید با توالی یابی ژنی نمونه های مشکوک مناطق مختلف، به خصوص مناطق با آمارهای بالای ابتلا، در آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا ویروس انستیتو پاستور ایران رصد و پایش می شوند.

از مجموع واریانت های جدید اشاره شده، تاکنون تنها واریانت انگلیسی در ایران (در بین مسافرین بازگشته از کشور انگلیس) شناسایی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه ویژگی های واریانت های جدید تاکنون به خوبی مشخص نشده است بر مبنای قاعده­ای دفع خطر احتمالی، بهتر است سیاستگذاران بهداشتی در تدوین پروتکل سختگیرانه تر، به خصوص در مبادی ورودی کشور اقدام کنند و عموم جامعه نیز، برای قطع این زنجیره انتقال ویروس، پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را شدیدتر از قبل، رعایت کنند.


کلید واژه ها: انستیتو پاستور ایران - ویروس کرونا - ویروس - انستیتو پاستور - عضو هیات علمی - هیات علمی - سرایت - عضو هیات - کرونا - تغییرات - سال 2019 میلادی - ژنتیکی - افزایش - بهداشت - بهداشت جهانی - ایران - جوامع - هیات - کنار - علمی - بزرگترین - اجتماعی - میلادی - فعالیت - بیماری - یکی از - سال 2019 - جهانی - گزارش - سیستم

آخرین اخبار سرویس:
روش مراقبت از سلامت مو ها در ماه رمضان

گُر گرفتن کرونا در ترکیه

وزیر بهداشت: از نیمه اردیبهشت، واکسیناسیون عمومی را با واکسن ایرانی آغاز می کنیم/ مخبر: از پایان تیرماه 20 میلیون دوز واکسن در ماه تقدیم مردم می کنیم

معرفی مشاغل گروه های 1، 2، 3 و 4 در زمان کرونا

اشتباهاتی که ماسک را آسیب پذیر می کند

غذای کامل روزه داران را می شناسید؟ + فیلم

شمار روزانه مبتلایان کرونا در ترکیه به مرز 60 هزار نفر رسید

سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد

زمان پایان کرونا در جهان اعلام شد/ حداقل 40 سال برای ریشه کنی ویروس لازم است

396نفر در استان سمنان به کرونا مبتلا شدند/اوضاع خطرناک تر از قبل

وزیر بهداشت گفت: از نیمه اردیبهشت، واکسیناسیون عمومی را با واکسن ایرانی آغاز می کنیم/ مخبر: از پایان تیرماه 20 میلیون دوز واکسن در ماه تقدیم مردم می کنیم

مراکز درمان سرپایی بیماران کووید19 در سمنان راه اندازی شد

وضعیت وخیم 28 بیمار کرونایی در شاهرود/ افزایش چشم گیر بیماران

مواد غذایی ممنوعه و خوراکی های مفید در ماه رمضان

پلمب اصناف ناقض بهداشت و کمک به نیازمندان در تالش

مصوبات ستاد کرونا استان اصفهان در ماه رمضان+ جزییات

تزریق 95 درصدی واکسن دریافتی از وزارت بهداشت در اسدآباد

افزایش مرگ و میر قلبی ناشی از کرونا

مولتی ویتامین ها در مقابله با کرونا موثرند؟

نکاتی درباره روزه داری تغذیه و کرونا

فوتی های کرونا در هرمزگان به 1083 نفر رسید

نکاتی در خصوص لاغری

بیمارستان های استان اصفهان به مرز تکمیل رسیدند/ 5 شهرستان با وضعیت بسیار بحرانی

غذاهای سالمی که باید از خوردن آن در شب پرهیز کرد

تنهایی و طبیعت بشر

استخدام خانم آشنا به لوازم آرایشی

کارپاره وقت وآنلاین و بدون سرمایه

استخدام پشتیبان تلفنی

افزایش مجدد آمار روزانه قربانیان کرونا در ایتالیا

کدام زنان و مردان کمتر آلزایمر می گیرند؟

مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کف و سوت و کیک!

راهنمای سلامت دهان و دندان در سرخی کرونا

استقبال رییس جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران/ مبتلا شدن هزاران ایرانی در یک روز

توصیه های سازمان جهانی بهداشت به روزه داران

واعظی: تصمیمات ستاد کرونا تصمیم یک شخص یا دستگاه نیست

اشتباهاتی که ماسک را آسیب پذیر می کند

جایگزینی نسخه های الکترونیک با دفترچه های درمانی

آمار کرونا آذربایجان غربی 24 فروردین؛ 16 فوتی و 1222 ابتلای جدید

آغاز تزریق واکسن کرونای کادر درمان زندان های فارس

شهادت اولین مدافع سلامت در بستان آباد

راهنمای سلامت دهان و دندان در سرخی کرونا

28 بیمار بدحال کرونا در بیمارستان شاهرود بستری هستند

اثر واکسن کرونا فقط 6 ماه است

پادکست اخبار سه شنبه 24 فروردین استان سمنان

پویش نفس در استان مرکزی راه اندازی شد

آمار کرونا مازندران 24 فروردین؛ 219 بهبودیافته و 251 بستری جدید

تست کرونای 505 نفر در یزد مثبت شد/فوت 3 نفر دیگر

7 نکته برای مبارزه با کبد چرب!

پس از افطار مواد قندی نخورید؛ احساس گرسنگی و تشنگی می کنید

اعلام آمادگی ارتش در پیک چهارم کرونا

خوردن 3 ماده غذایی و افزایش ابتلا به کرونا/وعده سحری را حذف نکنید

تست رایگان کرونا در 84 سرای محله | خدمات کرونایی 352 خانه سلامت به ساکنان محله های تهران

نمکی: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر با 20 روز تأخیر تمام می شود

فوت 8 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

خودداری از برپایی مراسم افطاری دسته جمعی

واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان زندان های فارس آغاز شد

وزیر بهداشت: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر با 25 روز تاخیر تمام می شود / کانادا و استرالیا نیز مثل ما نتوانستند به قولشان عمل کنند

آمار کرونا هرمزگان 24 فروردین؛ 2 فوتی و 348 بستری

تخت های آی.سی.یو بیمارستان بزرگ دزفول از بیماران کرونایی پر شد

آخرین آمار کرونا در قروین/2 فوتی و 666 بیمار جدید کرونایی

تمنای مدافعان فداکار سلامت از مردم

نمکی: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر با 20 روز تاخیر تمام می شود

خراسان جنوبی جزو 12 استان با شیب تند افزایش ابتلا به کرونا است

کرونا در کمین؛ افزایش شناسایی مبتلایان در شاهرود ادامه دارد

دفترچه های بیمه سلامت به صورت غیرحضوری تمدید می شود/ حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت

وزیر بهداشت: واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر با 25 روز تاخیر تمام می شود / کانادا و استرالیا نیز مثل ما نتوانستند به قولشان عمل کنند

سایه سنگین غفلت از کرونا بر زنجان

داروی آسم روند بهبودی کرونا را سرعت می بخشد

سایه شوم کرونا بر سر کهگیلویه و بویراحمد

جان باختن دو بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان

کاهش تلفات کرونا با بیماریابی سریع و تست رایگان در آذربایجان غربی

افزایش خطر آسم در نوزادان با سزارین

تراشه ای که کرونا را در بدن شما احساس می کند

آغاز واکسیناسیون کووید -19 پاکبانان زاهدانی

رکوردشکنی کرونا ادامه دارد/ شناسایی 24760 بیمار جدید و291 نفر فوتی

کیت های تست خانگی کرونا در اروپا

چرا پس از تزریق واکسن بازو درد می گیریم؟

حمایت بیمه از مبتلایان به اوتیسم + فیلم

تاخیر در واکسیناسیون عمومی نابخشودنی است

داروی آسم روند بهبودی کرونا را سرعت می بخشد

مخبر: 5کشور خواستار خرید واکسن برکت هستند

آمار روزانه مبتلایان به کرونا در قزوین از 600 نفر گذشت

اسلایس کارامل و شکلات سفید

آمار روزانه مبتلایان به کرونا در قزوین از 600 نفر گذشت

نسخه نویسی الکترونیک الزاما نیازمند عقد قرارداد با سازمان تامین اجتماعی نیست

سزارین خطر آسم را در نوزادان بالا می برد

واکسن چینی بر بیماران تالاسمی اثر ندارد؟

فاجعه انسانی در حال وقوع است/ حتی یک روز تاخیر در واکسیناسیون عمومی نابخشودنی است

توصیه های کاربردی برای از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان

اوضاع خوب نیست،شیوع کرونا را جدی بگیرید

آمار کرونا یزد 24 فروردین؛ 3 فوتی و 505 ابتلای جدید

آغاز تزریق واکسن کرونا در زندان های فارس

اسلایس کارامل و شکلات سفید

تاخیر در واکسیناسیون عمومی کرونا نابخشودنی است

شکست کرونای انگلیسی با نوشیدن چای سبز

درخواست 2 کشور اروپایی برای خرید واکسن ایرانی + فیلم

644 مورد ابتلای جدید کرونا در استان مرکزی شناسایی شد

وزیر بهداشت: روشن بود که واردات واکسن هزاران مشکل خواهد داشت

خانم ها این 8 علامت سرطان را جدی بگیرند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: 90 درصد موارد ابتلا از نوع ویروس انگلیس بوده است

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر

گونه های جدید ویروس کرونا با سرایت پذیری بیشتر