موضوعات داغ: - شهريار مغانلو - تامين اجتماعي - علي انصاريان - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - همسان سازي حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - دستمزد كارگران - حداقل دستمزد - ويروس كرونا - مشكلات ترافيكي - ران هاوارد - ايل قشقايي - پايان نامه هاي برتر - غيبت محمد نادري - رييس سازمان تبليغات اسلامي - حمله با چاقو در انگليس - كشف دام قاچاق - كتاب بريل - مجلس ايثارگران - ميلاد شرفي - نمايشگاه اتومبيل فرانكفورت - استان

مطالب مرتبط:
افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعضای هیأت علمی
افزایش پذیرفته شدگان در خانه کوچک معلولین تربت حیدریه
تفاهم نامه ساخت تجهیزات تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم منعقد شد
بحران اقتصادی در عربستان؛ اعتراض به افزایش نرخ بیکاری بالا گرفت
افزایش 30 درصدی عرضه خانه به بازار با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 بهمن 1399 ساعت 17:102021-01-23اقتصادي

تمایل اصفهانی ها به ساخت خانه 2طبقه از افزایش قیمتها تا صرفه اقتصادی


ایرنا- بررسی ساختمان سازی در مناطق شهری اصفهان نشان می دهد که صدور پروانه های ساختمانی از سال 92 تا 97 روند کاهشی داشت اما پس از آن شیب صعودی به خود گرفت و از طرفی تمایل بیشتر مردم منطقه به ساخت خانه های 2 طبقه است.

- " اصفهان- ایرنا- بررسی ساختمان سازی در مناطق شهری اصفهان نشان می دهد که صدور پروانه های ساختمانی از سال 92 تا 97 روند کاهشی داشت اما پس از آن شیب صعودی به خود گرفت و از طرفی تمایل بیشتر مردم منطقه به ساخت خانه های 2 طبقه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مسکن یکی از نیازهای اولیه اجتماعی و اقتصادی هر جامعه است و با توجه به رشد جمعیت و مهاجرت در شهرهای کشور در سال های گذشته، ساختمان سازی و بازار مسکن همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

با توجه به جایگاه مسکن و اهمیت تامین آن برای همه افراد و خانوارها، اطلاعات و آمار مربوط به آن از جمله ساختمان سازی و صدور پروانه های ساختمانی مورد توجه برنامه ریزان شهری و کارشناسان اقتصادی است تا بتوان بر اساس آنها به رفع نیازهای موجود پرداخت.

پروانه ساختمان یا شناسنامه فنی ساختمان دفترچه ای است که شهرداری ها صادر کرده و در اختیار مالک قرار می دهند؛ این شناسنامه فنی شامل اطلاعاتی از قبیل مساحت زیر بنا، تعداد طبقات، مشخصات متقاضی صدور پروانه و کروکی زمین است.

استان اصفهان با بیش از پنج میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارای 24 شهرستان و 110 شهر است و حدود 88 درصد جمعیت آن در نقاط شهری زندگی می کنند بنابراین بررسی وضعیت ساختمان سازی در شهرهای این خطه جایگاه خاصی در اقتصاد و بازار مسکن آن دارد.

بررسی وضعیت پروانه های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری استان اصفهان در سال های اخیر نشان می دهد که تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از سال 92 تا 97 روند کاهشی داشته است هرچند در برخی از فصول سال افزایش نسبی یافته است.

به گفته کارشناس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان در سال 1392 نزدیک به 29 هزار پروانه ساختمانی در مناطق شهری این خطه صادر شده درحالیکه این آمار در سال 97 نزدیک به 13 هزار فقره بوده است.

در سال 1397 معادل 12 هزار و 939 پروانه احداث ساختمان با سه میلیون و 898 هزار مترمربع مساحت زمین و 6 میلیون و 18 هزار مترمربع مساحت زیربنا توسط شهرداری های استان اصفهان صادر شد که مقایسه این آمار با سال 92 حاکی از نصف شدن آنهاست.

فرزانه شریفیان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به روند تغییرات آمار پروانه های ساختمانی صادر شده در نقاط شهری استان اصفهان از سال 1389 تا 1397، اظهار داشت: در این مدت بیشترین تعداد پروانه ها در سال 1392 و کمترین تعداد پروانه در سال 1396 با نزدیک به 13 هزار فقره صادر شده است.

این کارشناس آمار، بالاترین میانگین مساحت زمین در هشت سال گذشته را مربوط به سال 1393 با 386 متر مربع و پایین ترین میانگین آن را 278 مترمربع در سال 1389 اعلام و اضافه کرد: بالاترین میانگین مساحت زیربنا در سال 1394 با 489 متر مربع و پایین ترین آن مربوط به سال 1389 با رقم 388 مترمربع است.

همچنین بررسی آمار سال 92 نسبت به سال قبل آن یعنی 91 نشان می دهد که با تغییرات مثبت زیادی همراه بود به طوری که صدور پروانه های ساختمانی 33 درصد، مساحت زمین 51 درصد و مساحت زیربنا 27 درصد افزایش یافت.

آمار سال 97 نیز در مقایسه با سال قبل آن یعنی 96 گویای افزایش 0.

9 درصدی صدور پروانه های ساختمانی، کاهش 8.

9 درصدی مساحت زمین و افزایش 9.

1 درصدی مساحت زیربناست.

بیشترین پروانه های ساختمانی، مسکونی است کارشناس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان همچنین با تاکید بر اینکه در این سال ها همواره بیشتر پروانه های ساختمانی با کاربری مسکونی و پس از آن برای کاربری بازرگانی صادر شده است، افزود: در سال 97 از 12 هزار و 939 فقره پروانه صادر شده 10 هزار و 844 پروانه مربوط به واحدهای مسکونی بود که معادل 84 درصد پروانه هاست.

شریفیان با بیان اینکه از این تعداد پروانه ساختمانی یکهزار و 196 فقره مربوط به کاربری بازرگانی است، افزود: 457 فقره مسکونی و کارگاه توام و 407 فقره نیز آموزشی، صنعتی و بهداشتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه پروانه ساختمانی مسکونی در سال 97 نسبت به سال قبل 3.

1 درصد افزایش یافت، تصریح کرد: صدور پروانه های ساختمانی سایر کاربری ها در این سال با کاهش نسبت به سال گذشته آن مواجه شد.

بیشتر پروانه ها مربوط به ساختمان های 2 طبقه است بلند مرتبه سازی در سال های اخیر در شهرها افزایش یافته است اما بررسی آمار پروانه های ساختمانی صادر شده در هشت سال گذشته در مناطق شهری استان اصفهان نشان می دهد که بیشترین تعداد پروانه صادر شده مربوط به ساختمان های 2 طبقه و کمترین آن مربوط به ساختمان های چهار طبقه است.

در سال 1397 از 12 هزار و 939 فقره پروانه ساختمانی صادر شده، 38 درصد پروانه ها معادل چهار هزار و 861 فقره مربوط به ساختمان های 2 طبقه بوده است؛ پس از آن بیشترین پروانه ها مربوط به ساختمان های یک طبقه (25 درصد)، سه طبقه (18 درصد)، پنج طبقه و بیشتر (12 درصد) و چهار طبقه ( هفت درصد) است.

همچنین بیشترین تعداد واحد مسکونی در پروانه های ساختمانی صادر شده در این سال ها مربوط به 1392 معادل 25 هزار و 62 واحد است که بیشترین سهم آن یعنی 42 درصد مربوط به 2 واحد مسکونی و کمترین مربوط به چهار واحد مسکونی ( 6 درصد) است.

در سال 97 نیز از 10 هزار و 844 پروانه ساختمانی با کاربری مسکونی، بیشترین پروانه ها برای خانه های 2 واحدی صادر شده که معادل چهار هزار و 158 پروانه (38 درصد) است.

اصفهان، رتبه دوم کشور در صدور پروانه های ساختمانی کارشناس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان به مقایسه آمار این استان در کشور اشاره و بیان کرد: اصفهان در سال 97 در زمینه تعداد پروانه های ساختمانی صادره رتبه دوم کشوری را با 9.

1 درصد پس از تهران، در زمینه مساحت زمین رتبه سوم بعد از تهران و فارس، مساحت زیربنا رتبه سوم بعد از تهران و خراسان رضوی و در زمینه تعداد واحد مسکونی رتبه سوم را پس از تهران و کرمان دارد.

شریفیان خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد پروانه های ساختمانی و واحد مسکونی در کشور مربوط به سال 1389 ( با 233 هزار و 966 فقره پروانه) و کمترین آن در سال 1395 ( با 118 هزار و 390 فقره پروانه) صادر شده است.

تعداد پروانه های ساختمانی صادره در کشور در سال 1397 نیز معادل 142 هزار و 39 فقره است.

این کارشناس با اشاره به آمار شهرستانی در استان اصفهان، گفت: سال 1397 در بین شهرستان های استان بیشترین سهم از تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده به ترتیب مربوط به اصفهان، کاشان و نجف آباد می باشد.

در سال 97 معادل 12 هزار و 939 فقره پروانه صادر شد که شهرستان اصفهان چهار هزار و 127، کاشان یکهزار و 158 و نجف آباد 859 فقره است؛ کمترین پروانه های صادره نیز مربوط به بویین میاندشت با 72، فریدن با 73 و دهاقان با 90 فقره است.

شریفیان اظهار داشت: بیشترین سهم در مساحت زمین پروانه های ساختمانی صادر شده در سال 97 در استان به ترتیب مربوط به شهرستان های اصفهان، آران و بیدگل و کاشان است.

مساحت زمین پروانه های ساختمانی صادره در این سال در استان اصفهان سه میلیون و 898 هزار متر مربع بود که سهم اصفهان یک میلیون و 159 هزار، آران و بیدگل 414 هزار و کاشان 411 هزار متر مربع است.

همچنین در زمینه مساحت زیربنای پروانه های ساختمانی از 6 میلیون و 17 هزار متر مربع در سال 97 بیشترین آن مربوط به اصفهان با سه میلیون و 426 هزار، کاشان با 355 هزار و شاهین شهر و میمه با 351 متر مربع بوده است.

افزایش صدور پروانه های ساختمانی از سال 98 با وجودیکه آمار صدور پروانه های ساختمانی در مناطق شهری استان اصفهان از سال 92 تا 97 کاهشی بود اما نگاهی به آمار سال 98 نشان می دهد که تغییراتی در این زمینه بوجود آمد و این شاخص حدود 12 درصد افزایش یافت.

به گفته کارشناس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان، در سال 98 حدود 14 هزار و 598 فقره پروانه ساختمانی در مناطق شهری استان صادر شد درحالیکه این رقم در سال 97 معادل 12 هزار و 939 فقره بود.

در سال 98 در مناطق شهری استان اصفهان 14 هزار و 598 فقره پروانه ساختمانی با مساحت زمین چهار میلیون و 345 هزار متر مربع، مساحت زیر بنای 6 میلیون و 587 هزار متر مربع و تعداد واحد مسکونی 12 هزار و 525 واحد صادر شد.

شریفیان با بیان اینکه روند افزایشی در سال جاری نیز ادامه یافته است، افزود: بررسی آمار نشان می دهد که میزان صدور پروانه های ساختمانی در 6 ماه نخست امسال بویژه در فصل تابستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه صدور پروانه های ساختمانی در زمستان به دلایلی مانند طرح های ویژه آخر سال و تخفیف های بهمن و اسفند و مراجعه بیشتر متقاضیان نسبت به دیگر فصل ها بالاتر است، تصریح کرد: احتمال افزایش آمار سال 99 نسبت به 98 نیز با توجه به تاثیر بسزای آمار فصل زمستان در کل آمار سالانه، زیاد است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره آمار سال های اخیر، اظهار داشت: همیشه فراز و فرود در صدور پروانه های ساختمانی در کشورمان وجود داشته است بعنوان مثال در دهه 70 نیز این اتفاق افتاد و پس از رکود سال 76 در سال های 77 و 78 با افزایش این شاخص مواجه شدیم.

تاثیر قیمت مسکن در افزایش تقاضای پروانه ساختمانی غلامحسین عسکری با بیان اینکه پس از رکود سال های 92 تا 97 نیز شاهد افزایش آمار از سال 98 هستیم، افزود: یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه، افزایش قیمت زمین و مسکن از سال گذشته در کشور و اصفهان بود.

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در کلانشهری مانند اصفهان تا پنج برابر هم افزایش یافت، تصریح کرد: وقتی قیمت ساختمان افزایش می یابد برای انبوه سازان و تولیدکنندگان حرفه ای، ساخت مسکن صرفه بیشتری دارد بهمین دلیل شاهد افزایش ساخت و ساز در مناطق شهری از پارسال هستیم.

به گفته وی، اگر قیمت ساختمان سازی برای یک تولیدکننده انبوه برای هر متر مربع حدود 10 میلیون تومان تمام شده است اما این ساختمان به چند برابر قیمت فروخته می شود و وقتی با افزایش قیمت مسکن مواجه باشیم برای تولیدکنندگان به صرفه است.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با تاکید بر اینکه این نوسانات به سیاست های حاکم بر جامعه نیز بستگی زیادی دارد، خاطرنشان کرد: مسکن یکی از سرمایه هایی است که در کنار سکه طلا و دلار همواره مورد توجه مردم ایران است.

عسکری درباره اینکه بیشتر پروانه های ساختمانی صادر شده در سال های اخیر در استان اصفهان برای مسکن 2 طبقه بوده است، توضیح داد: این آمار نشان می دهد که بیشتر متقاضیان ساخت و ساز در آن سال ها، مصرف کننده و افرادی بودند که برای خودشان و به اندازه نیازی که داشتند، خانه می ساختند درحالیکه بدلیل رکود نسبی پیش آمده در سال های 92 تا 97 انبوه سازان رغبت زیادی برای ساخت مسکن و عرضه آن برای عموم نداشتند.

وی با بیان اینکه در کشورمان برای پاسخگویی به نیاز مردم سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، گفت: اگر روند ساخت و ساز بویژه در بخش انبوه سازی کاهشی باشد پنج تا 6 سال آینده با مشکل کمبود مواجه خواهیم شد.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان تاکید کرد: لازم است واحدهای مسکونی متناسب با توان خرید عامه مردم در مناطق شهری بصورت ارزان و انبوه ساخته شود و سیاست ها و برنامه های دولت در این زمینه نقش بسزایی دارد.

بر اساس نتایج سرشماری 95، استان اصفهان دارای یک میلیون و 608 خانوار است که از این تعداد یک میلیون و 412 هزار خانوار شهری و 196 هزار خانوار روستایی است.

شهرستان اصفهان با حدود 708 هزار خانوار دارای بیشترین تعداد خانوار در میان 24 شهرستان استان است که از بین این خانوارها، حدود 667 هزارخانوار شهری و حدود 41 هزار خانوار روستایی است.

بیشترین تعداد خانوارهای شهری در شهرستان اصفهان و کمترین خانوار شهری در شهرستان چادگان با چهار هزار و 278 خانوار است.

81 درصد جمعیت استان اصفهان در هشت شهرستان اصفهان، کاشان، خمینی شهر، نجف آباد، لنجان، فلاورجان، شاهین شهر و میمه و شهرضا با مجموع سهم 30 درصد مساحت استان ساکن هستند که شهرستان اصفهان با 15 درصد مساحت استان به تنهایی حدود 44 درصد جمعیت استان را در خود جای داده است.

کلانشهر اصفهان حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد و مرکز استان و پر جمعیت ترین شهر آن است.


کلید واژه ها: ساختمان سازی - ساختمان - پروانه های ساختمانی - ساخت - ساخت خانه - اصفهان - صدور پروانه - مناطق شهری - سازی - ساختمانی - اقتصادی - افزایش قیمتها - صدور - پروانه - مسکن - طبقه - خانه - مناطق - منطقه - اهمیت - بررسی - بازار مسکن - رشد جمعیت - نشان - شهری - روند - مردم - برخوردار - اصفهانی - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
شرکت احیا استیل فولاد بافت در جمع 100 سازمان برتر مشتری مدار/ کارنامه درخشان شرکت در حوزه مسئولیت های اجتماعی

بهره برداری از مسجد برکت چهارده معصوم روستای خدر آباد بخش بلداجی

پیش بینی افزایش حقوق کارگران در سال آینده

فروشنده ماهر با سابقه

منشی مطب چشم پزشکی

کارگر رستوران آقا

از خسارت وسیع آتش سوزی ها تا عدم همکاری پارس جنوبی

افتتاح 50 طرح در مناطق آزاد به ارزش 7 هزار میلیارد ریال

راه اندازی خط تولید شن شسته در کارخانه آسفالت شهرداری شهرکرد

کاردر منزل.غیر حضوری.دریافت حقوق روزانه

جذب نیرو در سالن زیبایی

بزرگترین باغ گردوی کشت بافت خاورمیانه در شهرستان خرمدره افتتاح شد

مشکل مهم چند نرخی بودن آرد در اصفهان/استفاده از کنجد ممنوع است

بازگرداندن پساب کارخانجات فرآوری زیتون به چرخه تولید به کمک شرکت های دانش بنیان تا 6 ماه آینده

نتایج قرعه کشی ایران خودرو تارا اسفند 99 + قیمت و جزییات (17 اسفند)

اسکناس 5 (هزار) تومانی جدید (+عکس)

44 هزار هکتار از زمین های زراعی و باغی زنجان بیمه شد

آغاز توزیع دولتی کاغذ از امروز/ افت 50 درصدی حاشیه سود نشر

توسعه زراعت چوب موجب افزایش بهره اقتصادی استان می شود

اسکناس جدید 50000 ریالی منتشر شد

تشکیل کانون سهامداران حقیقی در بورس

 اتمام ساخت مدرسه در روستای کلانی سیستان و بلوچستان در بهار سال آینده

بیانیه پایانی تجمع بازنشستگان امروز سازمان تامین اجتماعی صادر شد

پیش بینی افزایش حقوق کارگران در سال آینده

بازار میوه های شب عید در ایران

اسکناس 5 هزار تومانی جدید +عکس

غیر واقعی بودن اقتصاد هنگفت معادن یزد

دلیل فاصله بسیار زیاد قیمتی میوه از مزرعه تا بازار چیست؟

عزا در رونق و رکود مسکن

اسکناس 5 هزار تومانی جدید منتشر شد

مقاصد برتر کاری جهان در سال 2021 کدامند؟

دلار وارد کانال 23 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت ارزها در 17 اسفند 99

مواردی که باید درباره سامانه ملی املاک و اسکان بدانید + اینفوگرافیک

یک باب مدرسه 6 کلاسه در دورود به بهره برداری رسید

بهترین گوشی با قیمت 2 میلیون تومان در بازار

سود سهام عدالت واریز می شود

حداقل دستمزد 1400 کارگران در ایستگاه نهایی

200 میلیون تومان هزینه مراسم ترحیم به نیازمندان اهدا شد

پایان زمستانه کتاب 99 با فروش 21 میلیارد تومانی

شرایط فروش نقد و اقساط وانت کارا 2000cc / اسفند ماه

سوداگران چوب به جان جنگل های گلستان افتادند/نظارت ها و برخوردها با قاچاقچیان تشدید می شود

دلار در مرز برگشت به کانال 23هزار تومان

فارس دومین استان در تولیدات زراعی است

کنایه همتی به بودجه مصوب مجلس

احیای برجام به تحریم ها پایان نمی دهد

خانه های خالی از مرداد 1400 مالیات می پردازند

نوسان سکه در کانال 10 میلیون تومانی

طبقه بندی مشاغل در بیمه آرمان

بشنوید | پیش بینی یک کارشناس از آینده بازار سرمایه

قیمت خودرو کاهش یافت/ قیمت روز خودروهای پرطرفدار 17 اسفند 99

بورس سبزپوش شد/ رشد 5 هزار واحدی شاخص کل

مزیت های واقعی اقتصادی برای سرمایه گذاران مورد توجه قرار گیرد

رونمایی از اسکناس 50 هزار تومانی جدید

تمهیدات ویژه گمرک برای جلوگیری از انباشت کامیون های حامل سوخت در مرز ها

رشد 5 هزار واحدی بورس یکشنبه 17 اسفند

پیش بینی افزایش حقوق کارگران در سال آینده

عضو اتاق بازرگانی ایران: کره برای نگهداری پول های بلوکه شده از ایران کارمزد هم می خواست!

سنگ تمام معاملات خرد در رشد شاخص امروز

برای دستمزد کارگران هوشیارانه تصمیم بگیریم!

رشد نقدینگی با تکالیف بودجه 1400 به بانک مرکزی

گیاه آنغوزه راهی کشور های حاشیه خلیج فارس می شود

توزیع 11 هزار و 600 تن اقلام اساسی در خراسان رضوی تا پایان سال جاری

1173 زنجانی داغ دار عزیزان شان شدند

استخدام فروشنده در شرکت رامک

تشکیل پرونده 7 میلیارد ریالی برای محتکران بذر و کود

نیازمند نیروی خدمات و ظرفشور

کره برای نگهداری پول های بلوکه شده از ایران کارمزد هم می خواست!

اسکناس 5000 تومانی جدید منتشر شد

استخدام همکار خانوم

نیازمند بازاریاب با پورسانت

استخدام راننده با خودرو شخصی

کارگر ماهر برای نانوایی

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت khooger در تهران

استخراج ارز دیجیتال

رشد نقدینگی با تکالیف بودجه 1400 به بانک مرکزی

متصدی پمپ گاز

برای دستمزد کارگران هوشیارانه تصمیم بگیریم!

رکورد معاملات بورس کالا شکست

تقاضای خشکشویی ها نصف و نرخ ها 15 درصد گران شد

حادثه ای دوباره در مرز ماهیرود که به خیر گذشت

اسکناس 50 هزار ریالی جدید منتشر شد

کاشت 1.5 میلیون اصله درخت مثمر در سراسر کشور

اختصاص 67 میلیارد تومان برای طرح های منابع طبیعی

مشتریان جدید «تارا» و «دنا پلاس اتوماتیک» مشخص شدند

تایید ایمنی تارا توسط مراجع بین المللی

رییس مرکز ملی فصای مجازی: مصوبه مجلس حتما بر قیمت اینترنت تاثیرگذار خواهد بود

صعود 4.2 درصدی قیمت بیت کوین

عرضه روزانه مرغ در تهران به 250 تن می رسد

1173 زنجانی داغدار عزیزان شان شدند

قیمت پسته امروز یکشنبه 17 اسفند 99

بازگشت اعتماد؛ رمز بهبود بازار سهام / ورود به بازار رمز ارزها غیرقانونی است

13 هزار و 911 واقعه ولادت در زنجان رخ داد

جریمه 350 میلیارد تومانی تهرانی ها برای قطع درختان

1173 زنجانی داغ دار عزیزان شان شدند

رکورد معاملات بورس کالا شکست

اعتراض همزمان کارگران تراورس نواحی زاگرس و لرستان

با اتمام فاز دوم مدرن ترین مرکز خدمات خودرویی بهمن، ظرفیت پذیرش دو برابری محقق می شود

دعوای جدید شورای شهری ها

توزیع 11 هزار و 600 تن اقلام اساسی در خراسان رضوی تا پایان سال جاری

نوسان سکه در کانال 10 میلیون تومانی

تمایل اصفهانی ها به ساخت خانه 2طبقه از افزایش قیمتها تا صرفه اقتصادی

تمایل اصفهانی ها به ساخت خانه 2طبقه از افزایش قیمتها تا صرفه اقتصادی