مطالب مرتبط:
گزارش| خیز ترکیه برای اثرگذاری بر اردو زبانان
گزارش| خیز ترکیه برای اثرگذاری بر اردو زبانان
جام حذفی اسپانیا| بارسلونا به زحمت شگفتی ساز را برد و صعود کرد
بسته خبری| از رفع تصرف 37 هکتار از اراضی ملی تا صادرات 93 هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به کشور عراق
فیلم| گنبد سلطانیه، اولین گنبد دوپوش در جهان
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 13:352021-01-22سياسي

گزارش تاریخی| مهندس بازرگان و چرخش از لیبرالیسم به سمت رادیکالیسم


بازرگان و نهضت آزادی مسیر مبارزه با رژیم پهلوی را حرکت در مسیر قانون اساسی می دانستند و اعتقادی به حذف شاه نداشتند؛ از این رو سیاستی را با عنوان سیاست گام به گام طراحی کرده بودند، - که مورد مخالفت امام بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید.

(کلیک کنید)"پیکر او به تهران آورده شد و بعد از تشییع در حسینیه ارشاد تهران به قم منتقل و در مقبره خانوادگی آنها به خاک سپرده شد.

رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتی به دکتر یدالله سحابی جانشین بازرگان در تشکیلات نهضت آزادی، وی را "یکی از مبارزان دیرین با رژیم ستمشاهی و نیز از جمله ی پیشروان ترویج و تبیین اندیشه های ناب اسلامی با زبان و منطق و شیوه ی نوین" نام بردند.

مهندس بازرگان اگرچه در دوران نهضت اسلامی یکی از مبارزان فعال و شناخته شده بود اما مسیر زندگی وی در دوران بعد از پیروزی انقلاب دستخوش تلاطم هایی شد تلاطم های فکری و سیاسی بازرگان در دوران بعد از استعفا از دولت موقت موجب شد تا وی که پیش از پیروزی انقلاب چهره های معتدل با مرام و مشی لیبرال شناخته می شد و تا ماه های منتهی به پیروزی انقلاب نیز همچنان بر اجرای قانون اساسی مشروطه و -نه سقوط رژیم- تاکید داشت، ناگهان چنان به تندروی روی آورد که در سال 72 در مصاحبه ای با مجله کیان، مردم ایران را بخاطر استقرار جمهوری اسلامی، خسرالدنیا و الآخره معرفی کرد!** بازرگان؛ مبارزه در چارچوب قانون اساسی تا شبِ 22 بهمن!بازرگان و نهضت آزادی مسیر مبارزه با رژیم پهلوی را حرکت در مسیر قانون اساسی می دانستند و اعتقادی به حذف شاه نداشتند از این رو سیاستی را با عنوان سیاست گام به گام طراحی کرده بودند، که مورد مخالفت امام بود؛ چرا که امام معتقد بود رژیم در گام دوم مخالفان خود را متوقف خواهد کرد.

بازرگان حتی تا بعد از ظهر روز 22 بهمن 57 هم که آخرین مبارزات مردم علیه رژیم پهلوی در حال انجام بود، به جای انجام امور محوله به عنوان رییس دولت موقت، به دنبال اجرای سیاست گام به گام خود و سازش با رژیم پهلوی بود.

بازرگان در این رابطه گفته بود: مذاکرات مهمی در جریان است و اگر این مذاکرات موفقیت آمیز باشد، بختیار استعفا می ­دهد.

بازرگان همچنین ضمن ابراز تأسف از عدم ملاقات بختیار با امام خمینی (ره) در روزهای انقلاب عنوان کرده است: اگر بختیار با امام خمینی ملاقات می کرد و از ایشان برای خود تایید می گرفت که نخست وزیر بماند تا بقیه اقدامات را انجام دهد، از اتلاف نیروها، خونریزی ها و از بسیاری خرابی ها جلوگیری می شد.

** عقب ماندن مرد نازک نارنجی از جامعه انقلابیبازرگان در روز 16 بهمن سال 57 و با پیشنهاد شورای انقلاب به عنوان نخست وزیر و رییس دولت موقت انتخاب شد.

اگرچه امام به وی توصیه کرده بود بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و وابستگی به گروهی خاص، دولت موقت را تشکیل دهد، اما بازرگان از دوستان و همفکران حزبی خود و حتی کارگزاران رژیم پهلوی در دولت موقت استفاده و بر مشی لیبرالی خود حرکت کرد، در نتیجه وی به دلیل عدم درک صحیح از فضای حاکم بر کشور نتوانست انتظارات و خواسته های جامعه انقلابی و مسلمان را برآورد کند و پس از تسخیر لانه جاسوسی ناگزیر به استعفا شد.

بازرگان در اولین نطق خود پس از پذیرش نخست وزیری حرکت انقلابی امام و مردم را در تعبیری اهانت آمیز سر به زیر انداختن و بولدوزروار حرکت کردن خواند که همه چیز را اعم از ریشه و سنگ را خرد می کند.

او همچنین گفت: بنده ماشین سواری نازک نارنجی هستم که باید روی جاده ی آسفالت و راه هموار حرکت کنم.

در زمان دولت موقت، مخالفان انقلاب و تجزیه طلبان هر روز توطئه ی جدیدی طراحی کردند، اما وی به جای مقابله با تجزیه طلبان گفت: طبیعت بنده و اکثریت ملت، سلم و صفا و صلح و احتراز از دشمن و خشونت و خونریزی است.

در نتیجه ضدانقلاب با سواستفاده از سلم و صفای بازرگان در نقاط مرزی دست به کشتارهای وسیعی زدند.

اول اسفند سال 57 هیئت اعزامی به ریاست داریوش فروهر به مهاباد رسید و با سران گروه های ضدانقلاب مذاکره کرد.

این مذاکرات با اوج گیری درگیری ها نیز ادامه پیدا کرد.

دولت در مذاکرات امتیازات متعددی به گروه های معارض داد، به گونه ای که امنیت شهر برعهده گروهک ها گذاشته شد و آن ها بیش از پیش قوی شدند.

نماینده امام و سرپرست کمیته انقلاب اسلامی کرمانشاه گفت: تصمیماتی که توسط دولت موقت اتخاذ شد، تماماً به سود حزب دموکرات کردستان است.

ضعف دولت موقت در قبال قضیه کردستان به حدی بود که نه تنها امام و افرادی چون شهید بهشتی، بلکه سرلشکر قرنی رییس ستاد کل ارتش نیز نتوانست در قبال این مسئله سکوت کند.

پاوه که در آستانه سقوط قرار گرفت و نیروی نظامی در آنجا حضور نداشت، دولت موقت همچنان معتقد به مذاکره و باج دادن بود، اما با صدور پیام امام و مجاهدت های نیروهای نظامی و شهید چمران، کردستان به ایران بازگشت.

بازرگان که ظاهراً همه تلاش خود را بر تشکیل حکومت ملی و نه الزاماً اسلامی معطوف کرده بود، در شعار آنچنان به مردم اهمیت می داد که در مقابله با جمهوری اسلامی پیشنهادی امام خمینی (ره)، بر اضافه نمودن واژه ی دموکراتیک به آن تاکید داشت.

اما در مرحله ی عمل، با اعتراف به مخالفت مردم با سیاست هایش به آنان پاسخ می دهد و می گوید: ملت دست و پا درآورده و به راه افتاده است.

ملت کمیته ها را درست کرده و کمیته ها در کار دولت هم دخالت می کنند.

همچنین در شرایطی که مردم ایران از پناه دادن آمریکا به محمدرضا پهلوی در خشم و عصبانیت بودند، وی در الجزایر با برژینسکی دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار، آب پاکی را روی دست مردم ایران ریخت و عصبانیت آنان را دوچندان کرد.

در نتیجه بازرگان به دلیل عدم درک صحیح از فضای حاکم بر کشور نتوانست انتظارات و خواسته های جامعه انقلابی و مسلمان را برآورد کند و پس از تسخیر لانه جاسوسی ناگزیر به استعفا شد.

نهضت آزادی پس از استعفای دولت موقت و بعد از آزادسازی خرمشهر، مواضعی رادیکال و تند علیه دفاع مقدس اتخاذ کرد و آن را می توان اولین گام ورود آنها به فاز تندروی دانست.

** پایان دولت موقت؛ آغاز رادیکالیسم و سقوط نهضت آزادی ها نهضت آزادی و مهندس بازرگان هرچند تا اجرای عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، مواضع حمایت آمیز از نیروهای مسلح و رزمندگان داشت و از عملکرد نیروهای نظامی حمایت کرد، اما پس از آن سیاست تداوم دفاع و تنبیه متجاوز را مورد انتقاد قرار داد و مواضع تند آنها علیه دفاع مقدس را می توان آغاز ورود تشکیلات نهضت آزادی به فاز رادیکال برشمرد.

نهضت آزادی پس از فتح خرمشهر، تداوم دفاع را که بر اساس نظر فرماندهان نظامی و پذیرش امام خمینی (ره) بود را مورد انتقاد قرار داد.

البته پیشتر از آن و از سال 1360 با نادیده گرفتن حقانیت و درستی فلسفه تداوم دفاع، بر آن شد تا به هر شکل ممکن، آثار و شرایط دشوار ناشی از جنگ تحمیلی را به مستمسکی برای تضعیف حاکمیت پیرو خط امام تبدیل کند.

در مرداد سال 1362 مهندس بازرگان در شرایط تشدید جنگ و همزمان با عملیات والفجر 2 و 3، در مجلس شورای اسلامی نظام سیاسی کشور را به استبداد و خفقان متهم کرد و در مورد انتخابات آینده مجلس مطالب تنش آفرینی عنوان کرد.

هاشمی رفسنجانی رییس مجلس، ناطق نوری وزیر کشور و تعدادی از نمایندگان و فعالان سیاسی شدیداً از بازرگان انتقاد کردند.

سید عطاالله مهاجرانی نماینده مجلس درباره سخنان مهندس بازرگان این گونه اظهار نظر کرد که عراق جبهه ها را بمباران می کند و بازرگان پشت جبهه ها را.

آن سخنرانی، اتفاقاتی را در کشور به دنبال داشت که نمونه آن برگزاری میتینگی به نام سمینار تامین آزادی انتخابات بود.

وزارت کشور به نهضت آزادی اجازه برگزاری این میتینگ را نداد و طبق نوشته های هاشمی رفسنجانی مردم جمع شده و بساط آن ها را به هم ریختند و نیروهای پلیس و کمیته آن ها را نجات داده و به خانه هایشان بردند.

این اتفاقات به درگیری ها در داخل مجلس هم کشیده شد و کشور را که مشغول جنگ بود، درگیر موضوعات سیاسی کرد.

تابستان سال 63 و زمانی که حمایت های آمریکا و غرب از صدام با کلید خوردن عملیات استانچ افزایش یافته بود، نهضت آزادی جزوه ای تحت عنوان تحلیلی پیرامون جنگ و صلح چکیده مجموعه نظرات نهضت آزادی درباره جنگ منتشر کرد.

انتشار این جزوه با استقبال ملی گرایان و لیبرال های ضدانقلاب مقیم خارج روبرو شد.

نشریه انقلاب اسلامی در هجرت نیز که از سوی بنی صدر و همفکرانش در پاریس منتشر می شد، مفاد آن جزوه را به تفصیل منعکس کرد.

این جزوه در داخل کشور هم بازتاب وسیعی پیدا کرد.

در آن جزوه تحلیلی تلاش شده بود تقصیر شروع جنگ به نحوی متوجه رهبران و مسئولان کشور شود.

نهضت آزادی سعی کرد ادامه جنگ را ناشی از بی لیاقتی و عدم درک صحیح فرماندهان جنگ نشان دهد و چنین القاء کند که جمهوری اسلامی ایران، آراء و دیدگاه های مخالفان جنگ را نادیده گرفته و صدای مخالفان جنگ را قطع می کند.

نهضتی ها همچنین کوشیدند تا القا کنند که مشارکت عمومی مردم در جبهه های حق علیه باطل بسیار سطحی و منفعالانه است.

این نهضت در سال 1364 با صدور نامه ای به اعضای شورای عالی دفاع، عملکرد این شورا را منفی دانست و به نوعی، دفاع جمهوری اسلامی ایران بعد از فتح خرمشهر را به زیاده طلبی و کشورگشایی تشبیه کرد.

نهضت آزادی در حالی دفاع مردم ایران را کشورگشایی خواند که دبیرکل آن نهضت در شهریور 1364، در نامه ای که خطاب به ایرانیان مقیم اروپا نوشته بود، از مبارزه آنان علیه حاکمیت ایران تجلیل کرد.

وی همچنین آن ها را به اتحاد با یکدیگر و آمدن به ایران و فریاد علیه مسئولین در داخل فراخواند.

نهضت آزادی همچنین در بیانیه "پایان عادلانه جنگ بی پایان" که در تاریخ 1 دی ماه 1364 صادر کرد، نوشت: تهمت نمی زنیم که متولیان ما مزدوران و مجریان سیاست بیگانگان هستند ولی اگر تعصب و تکبر وجود نداشت و انحصار و اختناق و استبداد بر جمهوری اسلامی ایران سایه نینداخته بود تاریخ قرون شانزده و هفده میلادی تکرار نمی گردید.

نشریه پیک نهضت ارگان داخلی نهضت آزادی نیز سال 65 استفتایی از آیت الله حسن قمی (از روحانیون مخالف جمهوری اسلامی) منتشر کرد که هرگونه کمک به جبهه های جنگ و تشویق به حضور مردم در جبهه ها حرام است.

مهندس بازرگان و نهضت آزادی همچنین در مرداد ماه سال 66 با تحریف نقل قولی از قذافی، جنگ تحمیلی را "حرب المجانین" (جنگ دیوانگان) خواندند و ایثار رزمندگان این کشور را در حد جنون تقلیل دادند.

نهضت آزادی همچنین طی نامه ای در اردیبهشت 67، امام (ره) را در ادامه جنگ هشت ساله مقصر اعلام کرد: آیا وقت آن نرسیده است که رهبر انقلاب، بازگشتی به خود، و به خدای خود کرده و تجدید نظری در تصمیم و تصورات گذشته بفرمایید.

نهضت آزادی پس از استعفای دولت موقت و برکناری جناح لیبرال از صحنه سیاسی کشور از سال 1360 رفته رفته از انقلاب، امام(ره) و نیروهای انقلاب دور شده و تبدیل به یک نیروی اپوزیسیون شد و به نوعی، در وحدت تاکتیکی و عملی به نیروهای ضد انقلاب و منافقین نزدیک شد و این نزدیکی تا آن جا ادامه یافت که اعلامیه ها و سخنرانی های رهبران نهضت در روزنامه ها، مجلات و رادیو و تلویزیون ضد انقلاب عراق و آمریکا پخش می شد.

استعفای بازرگان از ریاست دولت موقت، پایان حیات سیاسی وی و همفکرانش در نظام جمهوری اسلامی نبود.

آنان در دوره اول مجلس شورای اسلامی نیز به نمایندگی از مردم در مجلس حضور پیدا کردند.

اما به تدریج مسیر تندروی را در پیش گرفتند و به گونه ای در دامن رادیکالیسم افتادند که دیگر نتوانستند از آن بیرون بیایند و حتی مسیر را برای آیندگان خود نیز ناهموار ساختند.

در واقع تندروی بازرگان و همفکرانش منجر به سقوط آنان شد.

اعضای نهضت آزادی با اقداماتی چون تحریم انتخابات، مخالفت با ادامه جنگ و نامه نگاری به مقامات حکومتی، هر روز کوچک تر شدند.

نهضت آزادی با محوریت آقای بازرگان با اقداماتی چون تحریم انتخابات، مخالفت با ادامه جنگ و نامه نگاری به مقامات حکومتی، هر روز کوچک تر شده و امروز جز تعدادی اندک که دور هم جمع می شوند یا در میتینگ های سیاسی اصلاح طلبان شرکت می کنند، فعالیت خاصی ندارند و اگر شاید در آن زمان به جای بازرگان شخص دیگری هدایت این تشکیلات را عهده دار می شد نهضت آزادی لااقل می توانست ادامه حیات سیاسی دهد و به اپوزیسیون ملحق نشوند.

برای مثال، عباس عبدی تحلیلگر اصلاح طلب معتقد است، شاید اگر نهضت آزادی از ابتدای انقلاب با خط مشی دکتر یزدی پیش می رفت، نه آن انشعاب مهم اول انقلاب میان نهضت آزادی رخ می داد و نه آن کناره گیری از حکومت و قدرت را شاهد بودیم و در این صورت و به احتمال فراوان می توان گفت که نقش نهضت آزادی در ادامه جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده و برجسته ای می بود و چنین در حاشیه قرار نمی گرفت.

تندروی های مهندس بازرگان در آن دوران موجب شد تا بعد از وی نیز تشکیلات نهضت نتواند سر بلند کند و حتی در دوران جدید نیز اگرچه محمد توسلی تلاش می کند تا نهضت آزادی را به بدنه جریان اصلاحات متصل کند اما سابقه نهضت آزادی و اقدامات تندروانه و اپوزیسیون پسند آنها سدّ محکمی در مقابل نهضت آزادی است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بازرگان - مهندس بازرگان - نهضت آزادی - حسینیه ارشاد تهران - رهبر معظم انقلاب - مبارزان - مسیر - اسلامی - نهضت - حسینیه ارشاد - یکی از - ارشاد تهران - دکتر یدالله - قانون اساسی - تهران - سیاست - دوران - آزادی - مهندس - رژیم پهلوی - لیبرالیسم - رژیم - اعتقادی - مبارزه - حسینیه - اندیشه - مخالفت - جانشین - انقلاب - سپرده

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد بندرتجاری در گلستان کاملا توجیه دارد/ یک سوم خلیج گرگان خشک شد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منصوب شد

قوامی: هاشمی شانس تایید صلاحیت ندارد

استخدام وکیل و کارشناس طراح و ناظر چاپ در اصفهان

فرصت تاریخی مجلس برای ایجاد زمینه اشتغال 3 میلیون نفر در پهنه کشور

تشکیل بیش از 300 کانال با محتوای دینی و فرهنگی در شبکه شاد

امیر سرتیپ نصیرزاده: پهپاد کمان 22 به زودی پرواز می کند

«دوستی جهان وندی» یا «برادری انسانی»

رییسی: امنیت حاکم در آذربایجان غربی مرهون شهدا است

ابرخودروهای خیره کننده پلیس دبی +عکس

ارائه خدمات الکترونیک یکی از اولویت های شرکت گاز است

عکاسی از یک آشیانه پرنده

مخالفت شدید نایب رییس مجلس با پذیرش FATF توسط ایران

چادرزدن خطرناک یک زوج در لبه پرتگاه! +عکس

خبر خوب برای دریاچه ارومیه 

کودکان یتیم نیازمند حمایت و خدمات بیشتری هستند

کاشت هزار اصله نهال در مدارس علمیه

جنوب کرمان پایلوت کشاورزی قراردادی کشور

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت و بیمه در هلدینگ انرژی مهستان در تهران

استخدام کارمند بایگانی آقا در شرکت بین المللی رونیکس در تهران

استخدام کارمند اداری آقا با مزایا در شرکت فراماشین جهان فیدار در تهران

استخدام جوشکار آقا با حقوق عالی در ماشین سازی کراقلی در اصفهان

مایک پنس سکوتش را شکست و دموکرات ها را محکوم کرد

کف دریاچه ارومیه عمیق شد

کمکهای جشن نیکوکاری برای همه نیازمندان است/روشهای مشارکت خیران در جشن نیکوکاری

تشریح اهداف سفر رییس قوه قضاییه به استان آذربایجان غربی

حضور نامزدها با مقبولیت مردمی شور انتخابات را بیشتر می کند

مصالحه 800 پرونده با فعالیت کمیته معتذرین در همدان

نماینده مردم کرمان: پارک علم و فناوری استان کرمان باید مستقل شود

مقاومت شرکت های بزرگ برای ارتباط با واحدهای کوچک در استان کرمان

استاندار تهران: مراقبت ها در تهران به دلیل شناسایی فراوان ویروس انگلیس بیشتر می شود

گذرانِ زندگی در سرمای زمستانِ بدون گاز

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب: سفر پاپ به عراق را آورده ای برای جهان اسلام و جهان تشیع می دانیم/ زمینه های سفر پاپ به ایران وجود داشت

سردار حسین دهقان: به نفع هیچکسی کنار نمی روم /برای فدا شدن آمده ام...

مرتضی طاهری دعای ندبه این هفته هیأت رزمندگان را می خواند

سلامتی: شاید نامه خاتمی به رهبری تاثیری در وضعیت اصلاح طلبان بگذارد

پیگیری فارس من نتیجه داد/ کتابخانه شهید غفرانی مه ولات بازگشایی شد

سوال از «نمکی» و «رزم حسینی» درباره فعالیت کولبران در مجلس کلید خورد

پیام رییس کمیته امداد به مناسبت روز «احسان و نیکوکاری»

شرکت های بزرگ استان کرمان طرح های توسعه ای خود در راستای جلوگیری از خام فروشی را ارائه کنند

باران کوثری و امیرحسین آرمان در پشت صحنه ملکه گدایان

درخواست اتحادیه کشوری مؤسسات قرآنی از رهبر معظم انقلاب

ویروس جهش یافته فضای مجازی

فعالیت های کمیته امداد نوید بخش آینده ای روشن برای محرومان است

وقتی هیچ بحثی برای عضویت ایران در FATF وجود ندارد دولت چگونه باید بابت چیزی که قرار نیست واقع شود، تضمین دهد؟

قرنطینه فرد مبتلا به کرونای انگلیسی به محض ورود به بجستان

انتخاب رییس جدید هیات کبدی گیلان + عکس

نتایج مرحله اول تست انسانی واکسن کوو ایران برکت بسیار امیدوارکننده است

تف کردن مدیری وسط برنامه +ویدئو

جشن تولد لاکچری یک خروس خبرساز شد! +تصاویر

تصاویر / دیدار نمایندگان آیت الله اعرافی با اساتید و ممتحنین شفاهی و خارج حوزه

موافقت شورای نگهبان با استخدام 10 هزار نیروی نهضتی و طرح امین

جمعیت امام علی منحل شد

روحانیان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند

ایران و فنلاند وبینار تخصصی مدیریت مصرف منابع آب برگزار کردند

معرفی برگزیدگان نهمین دوره جایزه ادبی یوسف

الکترونیکی شدن ثبت نام داوطلبان انتخابات شورا ها

اسلامی ندوشن؛ سلطان نثر پارسی

روش های تربیت فرزندان

تشکیل 2 گروه مجازی قرآن از سوی مؤسسه حجت بن الحسن(عج) خرم آباد

مومنی ازندریانی دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

کیهان خطاب به شورای نگهبان: در تایید کاندیداهای ریاست جمهوری خیلی سخت بگیرید

غرس 100 اصله درخت به یاد شهدا در تیپ 25 نزاجا

رسانه می تواند امید را در جامعه بیفزاید

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان (pos) در شرکت عصر الکترونیک آریا در البرز

بازدید رییس کل دادگستری خوزستان از روند برگزاری آزمون اختبار پایان دوره کارآموزان قضایی

سفر استانی رییسی به ارومیه

مقاومت شرکت های بزرگ برای ارتباط با واحدهای کوچک در استان کرمان

برگزاری پنجمین مرحله رزمایش کمک مومنانه

کیهان: شورای نگهبان باید احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری خیلی را با سخت گیری زیاد انجام دهد

انتخاب مجریان انتخابات از افراد بی حاشیه، متدین و سالم امری ضروری است

تجلیل از برترین های جشنواره مالک اشتر در میبد

گفتمان انقلاب را محدود به ایران نکنیم

روحانی دنبال تحمیل FATF به کشور است

پیام رییس کمیته امداد به مناسبت روز «احسان و نیکوکاری»

استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد

سلامتی: شاید نامه خاتمی به رهبر انقلاب تاثیری در وضعیت اصلاح طلبان بگذارد

مایک پنس سکوتش را شکست

همایش تبلیغ، هنر و رسانه در اراک برگزار شد

نخستین دوره «ایرانسل تاک» برگزار شد

«مومنی» دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور شد

حسینی: دشمن از طریقFATF به دنبال کسب اطلاعات مربوط به خنثی سازی تحریم ها است

زنگ خطر خشک شدن 79 هکتار از زمین های کشاورزی البرز

مرحله نهایی المپیاد دانش آموزی نانو آغاز شد

نمک های کف دریاچه ارومیه در آب های جدید حل شد

نیروی انتظامی و دانشگاه فردوسی تفاهمنامه امضا کردند

چرا همکاری جرم است!

کاندیدای نظامی انتخابات 1400: به نفع هیچکسی کنار نمی روم /برای فدا شدن آمده ام...

نتایج بسیار امیدوارکننده مرحله اول تست انسانی واکسن کوو ایران برکت

رییسی وارد آذربایجان غربی شد

مراقبت ها در تهران به دلیل شناسایی فراوان ویروس انگلیسی بیشتر می شود

پروازهای فرودگاه رشت

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

سرنوشت همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد؟ (فیلم)

احسان به دیگری لازمه انسان بودن است

ایران به دنبال توانمندی های سرنوشت ساز است

رییس قوه قضاییه وارد ارومیه شد| رییسی: یک تیم 27 نفره به جای جای این استان برای بررسی مسائل سرکشی می کنند

توزیع هزار اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی در میامی

هنوز معلمان دستمزد و حقوق واقعی خود را دریافت نمی کنند

از بحران آب تا نابودی اراضی کشاورزی نظرآباد

گزارش تاریخی| مهندس بازرگان و چرخش از لیبرالیسم به سمت رادیکالیسم

گزارش تاریخی| مهندس بازرگان و چرخش از لیبرالیسم به سمت رادیکالیسم