موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق - نقل و انتقالات - يحيي گل محمدي - نخست وزير اسراييل - نيروي انتظامي - كميسيون تلفيق - وليعهد بحرين - همسان سازي حقوق بازنشستگان - دختر علي پروين - تعداد كشته ها - ندوشن - مبارزه با ملخ ها - دانشگاه ويرجينياي غربي - وزير ارشاد دولت نهم - سفير ونزوئلا - كاهش توليد نفت عربستان - خانه جوان - كاهش غلظت - سوسمار - حسين مقدم - شهرستان ماسال - بازي هاي داخل سالن - مركز آموزش زبان فارسي

مطالب مرتبط:
حق شناس :بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد
حق شناس: بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد
عضو شورای شهر تهران: بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد
لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400؟!
حق شناس: اصلاح طلبان درست بازی کنند پیروز انتخابات 1400 می شوند
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 12:352021-01-22سياسي

حق شناس :بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد


بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، تصمیم گیر اول و آخر انتخابات را مردم دانست و با بیان اینکه کسی نباید خود را از پیش برنده بداند، - " عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، تصمیم گیر اول و آخر انتخابات را مردم دانست و با بیان اینکه کسی نباید خود را از پیش برنده بداند، گفت: اگر جریان اصلاح طلب براساس قاعده حاکم بر انتخابات گذشته درست بازی کند پیروز انتخابات خواهد شد.

محمدجواد حق شناس روز جمعه در گفت وگو با ایرنا درباره عمکرد مجلس یازدهم، گفت: شعار این نمایندگان در انتخابات توجه به معیشت بود ولی این موضوع امروز به طرح های سیاسی و غیرمعیشتی تبدیل شده است.

به نظرم این رفتار کاملا قابل پیش بینی بود و براساس شکل و شمایلی که این مجلس به خود گرفت غیر از این هم از آن انتظار نمی رفت.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شد: شاید یکی از مهم ترین ویژگی ها و تفاوت های مجلس یازدهم با مجالس پیشین، نحوه گزینش نامزدها و کم و کیف حضور مردم در انتخابات دوم اسفند 98 ّبود.

در این انتخابات ما با یک پدیده جدید در 40 سال گذشته روبرو شدیم و آن ثبت کمترین نرخ مشارکت در انتخابات بود.

بنابراین انتظار و توقع ما از مجلس باید مطابق با پشتوانه رای مردمی آن باشد.

حق شناس دو اصل رقابت و مشارکت را از دو مولفه مهم هر انتخاباتی ارزیابی کرد و گفت: مجلس یازدهم فاقد این ویژگی بود، یعنی هم مشارکت در پایین ترین سطح خود اتفاق افتاد و هم فاقد رقابت بود و لذا موتور پیشران این مجلس، فقدان پشتوانه رای مردم است.

عضو شورای شهر تهران با طرح این پرسش که مصوبات و رویکرد مجلس یازدهم پاسخ به کدام نیاز جامعه است، افزود: طبیعتا مجلس بر اساس اولویت ها و انتظاراتی که برخی انتظار دارند کار خود را پیش می برد.

اقدامات مجلس علاوه بر اینکه غوغا درست می کند، کاملا در مسیر مورد انتظار حرکت می کند.

وی درباره طرح انتخاباتی مجلس گفت: از یادداشت ارزشمند محمود کاشانی استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی که طرح مورد بحث را مغایر اصول و موازین مسلم قانون اساسی بر شمرد، یادی کنم.

این رویکرد که مجلس در پیش گرفته اختیارات مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب و نماد اصلی جمهوریت را با محدودیت جدید روبرو و در عین حال فضای انتخاب شوندگان را بیش از پیش محدود می کند و قطعا این اتفاق ناخوشایندی است.

حق شناس خاطرنشان کرد: انتظار نداریم مجلس مغایر اصول مسلم قانون اساسی عمل کند و اختیاراتی که قانون اساسی برای مردم، منتخبان و انتخاب کنندگان قائل شده، محدود کند.

رییس جمهوری به عنوان رییس قوه مجریه و شخصیت دوم نظام از سوی مردم انتخاب می شود.

این طرح با آنچه که قانون اساسی از رییس جمهوری به عنوان نماد جمهوریت نظام تعریف کرده، سنخیتی ندارد.

وی درباره حضور نظامی ها در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: حضرت امام (ره) در رهنمودها و وصیت نامه خود صریحا نظامیان را از ورود به عرصه سیاست، دسته بندی های سیاسی و انتخابات منع کرده است.

در چندین انتخابات شاهد حضور نظامیان به عنوان نامزد در انتخابات بودیم اما اینکه چرا برای آن قانون وضع کنیم، جای تامل و پرسش دارد.

در این طرح آمده است برخی چهره های نظامی بدون استعفا می توانند نام نویسی کنند این اقدام برخلاف سیاست های روشن و صریح حضرت امام (ره) است.

این فعال اصلاح طلب در پاسخ این پرسش که در طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا تا چه حد اختیارات مجلس شورای اسلامی به نهادهای دیگر واگذار شده است، تاکید کرد: در گذشته هم شاهد چنین تفویض اختیاری بودیم که مجلس به عنوان تنها نهاد معتبر قانون گذار از خود سلب اختیار کرد و به نهاد دیگر داد.

حق شناس اضافه کرد: روح قانون اساسی با دادن اختیارات گسترده و مطلق عنان که عملا مفهوم انتخابات را زیر سوال می برد در تضاد است.

قانون خیلی روشن نه در مورد دخالت نهاد نظارت بلکه درباره نظارت صحبت می کند.

قطعا ما با مفهوم انتخابات دو مرحله ای روبرو نیستیم اما مجلس عملا کشور را به لحاظ نظام انتخاباتی با یک چالش جدی روبرو کرده است.

این اصلاح طلب افزود: شورای نگهبان در قانون اساسی وظیفه ای برای انتخابات شورا ندارد و حالا مجلس وظیفه بررسی صلاحیت نامزدهای شورای شهر و روستا را به وظایف این نهاد افزوده است که این منطقی و قاعده مند نیست حتی خود شورای نگهبان از آن استقبال نکرد، چون انتخابات شورا گسترده است و حداقل در 1400 شهر و چند 10 هزار روستای بالای 1500 نفر در این پروسه حضور دارند و کار بسیار سنگینی است و ساز و کار بسیار وسیعی می خواهد.

عملکرد خوب جریان اصلاحات بعد از اتفاقات 88 حق شناس درباره آخرین تصمیمات و اقدامات سیاسی- انتخاباتی جریان اصلاحات، گفت: ما نهاد شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان را تجربه کردیم، در چند انتخابات این نهاد اجماع ساز انجام وظیفه کرد.

این شورا متشکل از شخصیت های حقیقی و حقوقی بود که توانست عملکرد نسبتا موفقی را بعد از اتفاقات سال 88 داشته باشد.

عضو حزب اعتماد ملی ادامه داد: در فضای سال 88 منتقدان قصد نداشتند با انتخابات همراهی کنند اما به تدریج شاهد یک نگاه توام با خرد، مصلحت و آینده نگری بودیم و تلاش کردیم همچنان صندوق رای به عنوان مهم ترین کانون انتقال قدرت و تحقق خواست جامعه شناخته شود.

حق شناس اظهار کرد: شرایط پیش آمده سال 88 باعث شد تا در ابتدای دهه 90 زمینه شکل گیری نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان فراهم شود.

البته حضور چهره های شاخص مورد قبولی چون رییس دولت اصلاحات و مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی و توافق این دو شخصیت سیاسی در آن مقطع، زمینه موفقیت این نهاد را فراهم کرد و پس از ردصلاحیت مرحوم هاشمی منجر به پیروزی جریان اصلاحات و اعتدالیون در سال 92 و انتخاب حسن روحانی شد.

عضو شورای شهر تهران، پیروزی روحانی را نتیجه توافق کلان میان اصلاح طلبان و میانه روها دانست و گفت: نتیجه این توافق کنار رفتن محمدرضا عارف از نامزدی اصلاحات و تمرکز آرای جامعه به سمت روحانی بود.

در عین حال در انتخابات خبرگان رهبری حداقل در تهران شاهد بودیم که لیست مورد حمایت این جریان عملا توانست تقریبا 100 درصد موفق شود و هاشمی رفسنجانی به عنوان محور این جریان و نفر نخست این لیست، با رای خیره کننده به مجلس خبرگان راه یابد.

وی ادامه داد: در گام دوم و در انتخابات مجلس دهم هم شاهد توفیق فهرست امید در تهران بودیم و در مرحله سوم در اردیبهشت 96 در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا با همکاری و اقدام خوب اسحاق جهانگیری و حمایت قاطع جریان اصلاحات، حسن روحانی رییس جمهوری شد و لیست 21 نفره شورای شهر تهران بدون ریزش رای آورد.

نبود جایگزین شعسا برای سامان بخشی به اصلاحات حق شناس با اشاره به افول شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان (شعسا) بعد از انتخابات سال 96 و افزود: این افول شورا را با چالش جدیدی روبرو کرد.

عملکرد نمایندگان در مجلس دهم در حد انتظار نبود و عملکرد دولت هم خواسته ها را محقق نکرد و به نوعی شاهد رویکرد همراه با یاس شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان بودیم که عملا به استعفای محمدرضا عارف و حجت الاسلام عبدالواحد موسوی لاری رییس و نایب رییس این شورا انجامید.

این فعال اصلاح طلب گفت: انتظار می رفت این سازوکار با توفیقاتی که داشته، تداوم یابد اما دچار یک فروپاشی از درون و مشکلات جدی در ادامه راه شد.

بعد از تعطیلی خودخواسته مجموعه، فعلا نهاد جایگزینی نداریم که فضای پیش رو را سامان دهد به ویژه در انتخابات مجلس این نهاد نتوانست اجماعی را میان احزاب اصلاح طلب فراهم کند و احزاب به نوعی اجازه پیدا کردند تا خودشان تصمیم سازی کنند و با رویکردهای متفاوتی در انتخابات مجلس یازدهم روبرو شدیم و نتیجه انتخابات را هم دیدید.

این بار اصلاح طلبان در حال بازطراحی نهاد اجماع ساز جایگزین شعسا هستند به طوری که با قواعد مورد نظر کمیسیون ماده 10 نحوه فعالیت احزاب هماهنگ باشد ولی هنوز به سرانجام نرسیده است.

حق شناس درباره اختلاف شدید احزاب اصلاح طلب برای معرفی نامزد اصلاح طلب و یا نیابتی، بیان کرد: نه در جریان اصلاحات، حتی در مجموعه حزب کارگزاران و در خانواده مرحوم هاشمی هم شاهد اختلاف نظر هستیم.

فائزه، محسن و محمد هاشمی از اعضای حزب کارگزاران هستند که نظرات آنها 180 درجه متعارض با هم و حتی با شورای مرکزی حزب کارگزاران است.

این اختلاف در ظاهر بد اما نشانه خوبی است.

همچنین در جریان اصلاح طلبی با اینکه دیدگاه های متفاوتی وجود دارد، اما در روز واقعه این نظرات متفاوت سامان می یابد.

این فعال اصلاح طلب یادآور شد: ما با رویکرد و تز جریان اصولگرا برای ایجاد هراس در فضای رقابت، انتخاب و تصمیم سازی آشنا هستیم.

در تمام این سال ها علاوه بر وجود این زبان مسلط و پرقدرت، شاهد هستیم اصولگرایان هیچ وقت در رسیدن به نتیجه توفیق نداشته اند.

جریان اصولگرا سال 76 خود را پیروز انتخابات می دانست و حتی تا رده های استانداران و فرمانداران را هم انتخاب کرده بودند و برای مجلس پنجم تکلیف تمام اعضای کابینه روشن شده بود و حضور جریان چپ را برای ایجاد فضایی شکلی برای نمایش یک رقابت ظاهری تلقی می کردند.

اما نتیجه ای که رخ داد شاید به مخیله کسی نمی رسید.

عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: مردم در آن سال پاسخ مناسبی دادند و نشان دادند که در کشور تصمیم گیر جریان های سیاسی نیستند بلکه خود تصمیم می گیرند و نتیجه آن دوم خرداد بود.

در انتخابات مرحله بعد که در سال 80 برگزار شد، دیدیدم که 9 نفر را برای نخستین بار جلوی رییس جمهوری مستقر نامزد شدند تا هر کدام بتوانند از جایگاه، زاویه، جغرافیا و طبقه خود رای بگیرند ولی باز پاسخ مردم این بود که 2 میلیون رای بیشتر از 76 به سبد خاتمی بریزند.

مردم نشان دادند روی تصمیمات از پیش تعیین شده حساب نمی کنند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: این روند در سال 84 باز تکرار شد.

البته پیروزی احمدی نژاد را نباید به حساب اصلاح طلبان نوشت، مقصود این است که این گفتمان نمی تواند پیش فرض ها و تصمیمات از پیش تعیین شده را بر مردم بقبولاند.

اصلاح طلبان در انتخابات 84 درست بازی می کردند پیروز می شدند حق شناس با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان در سال 84 بد بازی کردند، اضافه کرد: اگر بخواهیم آرا دور نخست نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 84 را تقسیم، تفکیک و تحلیل کنیم، اصلاح طلبان 16.

5 میلیون رای و جریان رقیب حدود 13 میلیون رای بدست آورد.

اصلاح طلبان در این دوره اگر درست بازی می کردند، برنده می شدند.

قطعا جریان حاکم دنبال پیروزی احمدی نژاد نبود بلکه احمدی نژاد خود را تحمیل کرد.

وی ادامه داد: سال 92 هم این اتفاق افتاد.

وقتی مردم احساس کردند قرار است برای آنها تصمیم بگیرند، تسلیم نشدند و در چهار روز آخر روحانی را انتخاب کردند.

قبل از انتخابات سال 92، اسدالله بادامچیان قائم مقام وقت و دبیرکل فعلی حزب موتلفه اسلامی گفته بود که اگر مسیح هم بیاید نمی تواند اصلاحات زنده کند اما دیدیم اتفاق دیگری افتاد.

به نظرم مردم را خوب نشناخته ایم.

این فعال اصلاح طلب، مردم را محور اصلی و نقطه کانونی تصمیم سازی عنوان و اظهار کرد: با شناسایی جمهوریت به عنوان هسته اصلی نظام جمهوری اسلامی، بپذیریم تصمیم گیر اول و آخر مردم هستند و اینگونه نیست که امروز یک جریان خود را برنده اصلی انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400 بداند.

اجماع بر گزینه واحد شرط لازم است اما کافی نیست حق شناس درباره اجماع اصلاح طلبان در انتخابات 1400، گفت: اگر جریان اصلاح طلب براساس قاعده حاکم بر انتخابات گذشته درست بازی و عمل کند نه تنها می تواند به ساز و کار مناسب برسد، بلکه پیروز انتخابات خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: اجماع بر سر یک گزینه شرط لازم است اما کافی نیست.

باید با آن شرایط روبرو شویم که آیا نامزد ما می تواند در آن رقابت حضور داشته باشد و برنده شود.

جریان اصلاح طلب باید نشان دهد به تعهدش نسبت به مردم و جامعه وفادار است و درباره عملکرد چهار ساله نمایندگان خود در مجلس دهم که توقعات برآورده نکردند، آسیب شناسی کنند و پاسخ قانع کننده ای به مردم بدهند.

حق شناس اظهار کرد: این یک رابطه دو طرفه میان جریان های سیاسی و مردم است و گرنه دلیل نداشت که انتخابات هر 4 سال یکبار برگزار شود.

اصلاح طلبان نمی توانند خود را فارغ از مسوولیت 8 سال دولت و 4 ساله مجلس دهم بدانند.

قطعا باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

این فعال اصلاح طلب گفت: اگر جایی دولت مورد حمایت اصلاح طلبان نتوانست به وعده های خود عمل کند، اصلاح طلبان باید دلیل این شکست را بیان کنند و مشکلات را بگویند.

آیا حرف جدیدی دارند که جامعه را از بن بست خارج کنند و آیا برای معیشت، آزادی و حقوق اساسی مردم، کاهش فساد و روابط جامعه و حاکمیت نسخه قانع کننده ای دارند؟ آنها برای تک تک این مطالبات و موضوعات مردم، باید بتوانند سخن خود را روشن، صریح، آشکار و قابل اجرا بیان کنند و طرح و برنامه قابل راستی آزمایی و دارای وجوه اقناعی داشته باشند، وگرنه فقط داشتن یک نامزد مشترک و واحد دردی را دوا نمی کند.

تحزب تنها راه نجات کشور است حق شناس در ادامه درباره نحوه شکل گیری حزب اعتمادملی، یادآور شد: در انتخابات هشتمین دوره ریاست جمهوری سید علی اکبر محتشمی پور رییس ستاد مهدی کروبی بود.

من را هم که در وزارت کشور با او همکار بودم را به ستاد انتخابات کشور دعوت کرد و مسوولیت امور استان های انتخابات را در آن مقطع عهده دار شدم.

بیشترین توفیق نامزدها در انتخابات، مربوط به ستاد مهدی کروبی در آن مقطع بود بطوری که در 11 استان پیروز شدیم.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور دوران اصلاحات افزود: بعد از انتخابات سال 84 کروبی گفت که یا حزب یا روزنامه تشکیل می دهد و من هم به عنوان یکی از 14 نفر موسس حزب اعتماد ملی، به عنوان مدیر مسوول روزنامه اعتماد ملی کار را آغاز کردم و تا امروز این افتخار را دارم که یکی از اعضای شورای مرکزی این حزب هستم.

در این مجموعه برخی از دوستان حتی از میان موسسان از ادامه راه بازماندند و تعدادی از اعضای شورای مرکزی در فضای حوادث سال 88 از حزب جدا شدند.

همواره نظرم این بود که تحزب تنها راه نجات کشور است و اگر کشور می خواهد به یک نقطه امن و آرام برسد، باید از این مسیر بگذرد.

این فعال اصلاح طلب با پر دردسر توصیف کردن مسوولیت روزنامه و عضویت در حزب اعتماد ملی، اظهار کرد: طولانی ترین دادگاه در طول انقلاب به محاکمه من به عنوان مدیر مسوول روزنامه اعتماد ملی تعلق دارد.

روزنامه ای که از بدو تولد تا 28 مرداد 88 که سعید مرتضوی آن را توقیف کرد، 1000 شماره اش منتشر شده بود.

این محاکمه 13 سال طول کشید و نخستین شاکی روزنامه اعتماد ملی هم شهردار پیشین تهران بود.

وی درباره شکایت شهردار تهران از روزنامه اعتماد ملی، گفت: درختان بزرگراه های شرق تهران قطع شده بودند ما یک گزارش درباره قطع 4 هزار اصله درخت کار کردیم و نخستین شکایتی که از روزنامه ثبت شد مربوط به شهردار وقت بود و به همت سعید مرتضوی 11 سال است این روزنامه همچنان در توقیف موقت است.

در نهایت تا زمستان سال 97 در آخرین مرحله تبرئه شدم و روزنامه هنوز رفع توقیف نشده است.

هاشمی در سال 76 پای رای مردم ایستاد حق شناس با بیان اینکه اصلاح طلبان نباید خود را از پیش بازنده بدانند، درباره پیش بینی فضای سیاسی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 1400، اظهار کرد: اگر این انتخابات رقابتی و مشارکتی باشد.

یک سمتش مردم و سوی دیگر آن ساختار انتخاباتی کشور است که ارتباطی با مردم ندارد و بر عهده جریان های سیاسی، احزاب، فعالان حوزه اجتماعی است.

این فعال سیاسی اضافه کرد: کسانی که به ایران، مردم، و آینده این سرزمین تعلق خاطر دارند، باید یاد بگیرند منافع ملی را به منافع شخصی، فردی و گروهی ترجیح دهند.

این موضوع باید به روند و مطالبه تبدیل شود که دولت مستقر نقش خیلی مهمی دارد.

این فعال اصلاح طلب یادآور شد: در آستانه درگذشت آیت الله هاشمی از مشی او یادی کنم.

هاشمی در آخرین دوره ای که انتقال قدرت را انجام می داد، پای انتخاب مردم ایستاد و تسلیم برخی از خواسته ها و رویکردها نشد.

انتظار می رود روحانی و دولت موجود هم بتواند براساس این رویه، در این حوزه بر پای حقوق مردم بایستد و بتوانند انتخاباتی رقابتی و مشارکتی را رقم بزند.

رقابت درون اصولگرایی شدیدتر می شود حق شناس درباره رقابت گروه های سیاسی در انتخابات 1400 افزود: شاید الزاما رقابت ها در این انتخابات دو قطبی اصولگرا-اصلاح طلب نباشد.

اصولگرایان مجموعه ای یکپارچه نیستند شاید در قالب جمنا یا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یا در تشکل دیگری چون شورای وحدت بمانند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره اختلاف میان اصولگرایان در قالب رقابت میان شورای ائتلاف و شورای وحدت، خاطرنشان کرد: قطعا شاهد جریان یک دست نخواهیم بود.

در انتخابات قبل شاهد بودیم به مصطفی میرسلیم خیلی فشار آوردند که از انتخابات فاصله بگیرد، اما تا آخر ماند.

قطعا این روند در این مقطع ادامه خواهد داشت بلکه شدیدتر می شود.

انتخاب لاریجانی از سوی جناح اصلاح طلب بعید است حق شناس با بیان اینکه با حضور نامزد نظامی در انتخابات1400 رقابت جدی تری را شاهد خواهیم بود، گفت: 5 یا 6 داوطلب با پیشینه نظامی اعلام حضور کرده اند و به این راحتی از فضای قدرت کنار نمی روند.

درباره نامزد نیابتی هم باید گفت که جریان اصلاحات در انتخابات موقعیت حضور در فضای انتخاباتی و امکان انجام یک بازی مستقل را نداشتند و از مهره خارج از اصلاحات حمایت کردند.

اما در این دوره هیچ جریانی حاضر نیست از این ایده حمایت کند.

بنابراین انتخابات آینده دوقطبی نیست و چند وجهی است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اظهار کرد: قطعا در این دوره اصلاح طلبان روندی که در 92 انجام دادند را تکرار نخواهند کرد و رویکردی و استراتژی که از آن به عنوان رحم اجاره ای یاد می شود را در دستور کار نخواهند داشت، از طرفی ویژگی ها و کاراکتر سیاسی علی لاریجانی در این دوره رای نمی آورد و شانس زیادی برای انتخاب شدن ندارد و انتخاب او از سوی جناح اصلاح طلب بعید است.

فائزه هاشمی شبیه تندروهای داخلی حرف زد حق شناس در مورد اظهارات فائزه هاشمی درباره شکست ترامپ در انتخابات آمریکا و واکنش محسن هاشمی به آن، گفت: اظهارات فائزه هاشمی در این برهه شبیه جریان تندروی داخلی بود.

جریان تندرو تمایل داشت ترامپ پیروز انتخابات آمریکا شود.

این جریان تا روز تحلیف بایدن همچنان امیدوار است.

وی ادامه داد: تندروهای داخلی فکر می کردند مایک پنس معاون اول ریاست جمهوری آمریکا در کنگره کار را یکسره خواهد کرد ولی پایه آرزوهای آنها سست بود.

بنابراین سخن فائزه هاشمی نزدیک به جریان رادیکال تندرو و مغایر مشی اصلاح طلبان بود.

چون خواسته اصلاح طلبان پیروزی فردی در آمریکا بود تا فشارهای اقتصادی بر مردم کمتر شود.

حق شناس یادآور شد: تا زمانی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در قید حیات بود، سعی می کرد تا حدودی خانواده اداره کند.

اما در همان مقطع هم شاهد هستیم هم فائزه هم مهدی زندان رفتند.

در عین حال محسن هاشمی مشی و رویکردی نزدیک به مرحوم هاشمی دارد، در مجموع شاهد چند نظر متفاوت در خانواده هاشمی هستیم.

سه رویکرد حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 وی درباره نگاه های انتخاباتی متفاوت در حزب کارگزاران سازندگی ایران، عنوان کرد: در این حزب بخشی به اسحاق جهانگیری تمایل دارند و گروهی هم معتقدند محسن هاشمی می تواند نامزد مطلوب آنها باشد و حتی عده ای از آنها در فکر حمایت از گزینه ای خارج از حزب هستند.

این رفتار در حزب کارگزاران سابقه داشته است.

در انتخابات 88 بخشی از کارگزاران طرفدار نخست وزیر دوران جنگ بودند اما دبیر کل حزب در ستاد انتخاباتی شیخ اصلاحات مستقر بود.

پیروزی بایدن بر انتخابات 1400 ایران تاثیر دارد حق شناس در باره تاثیر پیروزی جو بایدن بر انتخابات ایران، بیان کرد: نخستین بار است که نتیجه انتخابات امریکا اثرات جدی بر انتخابات ما را خواهد داشت.

ایران سومین کشور بودند که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دنبال می کرد و چرا این انتخابات برای مردم ایران حساس بود؟ عضو شورای شهر تهران افزود: به نظر می رسد امروز روابط بین الملل و مناسبات جهانی در مقایسه با گذشته اثرات مستقیم تر، جدی تر و ملموس تری بر معادلات دولت ها و ملت ها دارد.

امروز نمی توان گفت که حضور چهره یا قدرتی در یک کشور دیگر، اثری بر فضای سیاسی و نوع روابط و نگاه مردم در کشور دیگر ندارد.

اینکه چه کسی در عراق، ترکیه یا روسیه امورات را اداره می کند، اثرات جدی و مستقیمی روی فضای سیاست و اقتصاد و فضاهای ارتباطی کشورهای دیگر دارد.

حق شناس اظهار کرد: فضای موجود نشان می دهد حضور بایدن در کاخ سفید اثراتش به شدت متفاوت از ترامپ است که می توانیم در فضای انتخاباتی ایران مشاهده کنیم.

حتی پیروزی بایدن در حوزه اقتصاد ایران آثار مشخصی دارد.

قیمت دلار و ارز را قبل از انتخابات امریکا با امروز مقایسه کنید؟ وقتی این تحولات در زندگی مردم اثر مستقیم دارند، نمی توان نقش آن را در فضای انتخابات آینده ایران نادیده گرفت.

وی، برگ برنده ایران را پیروزی جریان خردگرا در انتخابات توصیف کرد و گفت: همیشه در ایران و آمریکا جریان های رادیکال از تنش میان دو کشور سود می برند و تنها راه ممانعت از تسلط جریان های تندروی داخلی و صلح ستیز خارجی چون ترامپ، پمپئو، نتانیاهو و هم پیمانان منطقه ای آنها، پیروزی جریان عقل گرا در انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

طبیعی است رادیکالیسم موجود در دو کشور تلاش می کنند تنش افزایش یابد و اینجا است که مردم ایران باید تصمیم بگیرند.

جریان های سیاسی و احزاب شناسنامه دار هم باید مراقب باشند که چگونه حرکت کنند.

نباید شرایط به گونه ای رقم بخورد آرزوهای نتانیاهو، بن سلمان و پمپئو محقق شود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تاکید کرد: دولتی در ایران می تواند منافع مردم را دنبال کند که بیشترین مشارکت و آرای مردمی را پشت سر خود داشته باشد.

هر قدر این دولت بتواند بخش بزرگ تری از مردم را نمایندگی کند مقابل خارجی ها از اقتدار و اعتماد نفس بیشتری برخوردار خواهد بود.

دولتی که با رای حداقلی و در انتخاباتی بدون رقابت و مشارکت پیروز شود، نمی تواند منافع مردم ایران را نمایندگی کند.


کلید واژه ها: شورای مرکزی حزب اعتماد ملی - انتخابات - حزب اعتماد ملی - شورای مرکزی - اصلاح طلب - انتخابات 1400 - اصلاح طلبان - اعتماد - لاریجانی - اصلاح - مرکزی - محمدجواد حق شناس - شورای - حق شناس - تصمیم - گزینه - معیشت - برنده - نمایندگان - بیان - مجلس - مردم - پیش بینی - گفت وگو - انتظار - رفتار - سیاسی - موضوع - پیروز - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
صورتگری علی امیرالمؤمنین(ع)

واکنش علی نصیریان به واکسن زدن شهاب حسینی + ویدئو

اروپا و برجام؛ شرط ایران برای بازگشت به پروتکل الحاقی

صحبت های رهنما درباره ازدواج پیمان قاسم خانی

عکس ماه -بهمن 99

آیت الله ری شهری: چهره معنوی و عقلانی سید مرتضی به جامعه معرفی شود

فردا نماز جمعه در هرمزگان اقامه می شود

آیین رونمایی از آثار کنگره سید مرتضی علم الهدی

سودان به کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل پیوست

شهروندان برای امدادرسانی به سی سخت سفر نکنند

داستان پیکری که هنوز باز نگشته

استخدام سرپرست هماهنگی و اجرایی در کاراباما در اصفهان و گیلان

استخدام نماینده علمی و فروش با مزایا در یک شرکت معتبر دارویی در فارس

3 مورد وقف جدید در استان بوشهر ثبت شد

پیکر شهید دوران دفاع مقدس پس از 33سال شناسایی شد

کلوت مند ثبت ملی شد

اهدای جهیزیه به نوعروسان نیازمند

مصلای بزرگ خاوران به زودی تجهیز می شود

ببینید | کمپین جالب یونیسف برای ریشه کن کردن خشونت علیه کودکان

اظهار نظر جدید همتی درخصوص FATF

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فقه شیعه در دوره مکتب بغداد تحول جهش گونه قابل توجهی پیدا می کند

سردار قلابی خنثی کننده بمب در تهران دستگیر شد

نائب رییس اسکودا: طرح مجلس به هیچ وجه قابل تسری به نهاد وکالت نیست

خبر مهم رییس بانک مرکزی درباره پالرمو

سیّد مرتضی علم الهدی از برجستگان تاریخ اسلام و از مفاخر علمی به شمار می رود

«سیدمرتضی» عقلانیت نص گرا را پی ریزی کرد / جامعه شیعه مدیون حوزه است

ایران اسلامی؛ قدرتی که با حداکثر سرعت در حال ظهور است

تأثیر زمان و مکان بر احکام فقهی نکاح بررسی شد

3500بسته معیشتی بین خانواده زندانیان در قم توزیع شد

عوامل و موانع آرامش روحی از نگاه امام علی (علیه السلام)

عدالت از یادگارهای ماندگار حضرت علی (ع) است

جهان امروز بیش از هر زمان نیازمند آشنایی با مکتب علوی است

دست مهربانی کارکنان نیروگاه رامین بر سر ایتام شهرستان باوی

از «وزیر اقتصاد شدن دکتر تقی نصر» تا «حضور ماسک در اولویت اول ارزی»

پنجشنبه های شهدایی|شهیدِ سرشناسِ ناشناس

فلسطین المحتله | إسراییل تهدد إذا تجاوز عدد صواریخ حزب الله الدقیقه خطا أحمرا

اعطای لوح همایش مدیران منابع انسانی به بیمه ما

نماز جمعه فردا در رشت برگزار می شود

بهره برداری از خیریه حضرت معصومه چرمهین

نمازجمعه در سراسر استان اردبیل اقامه می شود

بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور باشد

معاون وزیر نیرو: خشکسالی، ترسالی و سیل مخرب سرنوشت ایران شده است  

کرونا و سرما رنج زلزله زدگان دنا را بیشتر کرده است

گرامیداشت سالروز میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر در مسجد امام حسین(ع)

توزیع یک هزار بسته معیشتی در صفادشت ملارد

پایان جشنواره موسیقی کیش

همدان میزبان استانی چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کشور

نماز جمعه فردا در کرمانشاه برگزار می شود

ارائه 5000 هزار مشاوره رایگان حقوقی به مردم کرمانشاه در سال 99

12 زندانی جرائم غیرعمد اردکان آزاد شدند

بلوچ بیدار است

آمریکا خاطی فاحش برجام است/مسئولیت بازگشت و جبران بر عهده عضو تخطی کننده است

سردار قلابی با ادعای خنثی کردن بمب دستگیر شد +عکس

گیلان در شوق میلاد مولا

العراق | الناصریه تحتج وصدامات مع الأمن للیوم الثالث علی التوالی

گوشی های وارداتی بالای 600دلار مشمول عوارض می شود

دیدار خطیب زاده با مشاور ارشد رییس جمهور سوریه

فراخوان جشنواره مطبوعات ایلام

آخرین اخبار انتخاباتی اصولگرایان / ابراهیم رییسی شورای وحدت و شورای ائتلاف را به هم نزدیک می کند؟

وبینار نیازسنجی تولید محتوای رضوی در لبنان

هموطنان برای امدادرسانی به سی سخت سفر نکنند/راه اندازی کمپ کانکسی

رزرویشن هتل

نیازمند کارمند اداری خانم

فروشنده سوپرمارکت

استخدام نیروی کارماهر

وبینار سپندارمزگان زمین برگزار می شود

چند نیروی جوان اقا وخانم جهت فروشندگی نیازمندم

«اهمیت استقلال وکیل و کانون وکلا در صیانت و حفظ حقوق ملت»

نیروهای انقلاب عزت کشور را در مشارکت حداکثری می بینند/سردی تنور انتخابات ناشی از عملکرد اصلاح طلبان است

لغو نماز جمعه در یکی از شهرهای گیلان

روایت رییس نظام مهندسی ساختمان از مشکلات شغلی مهندسان قم

وبینار سپندارمزگان زمین برگزار می شود

اقامه نماز جمعه در 39 مصلای استان مازندران

هیچ هموطنی به عنوان امدادرسان به شهر سی سخت سفر نکند/راه انداری کمپ کانکسی

صیانت از آسمان امن کشورمان موجب آسودگی خاطر مردم است

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد برای همکاری علمی با دانشگاه کابل

هم اندیشی علمی حکیم جریان ساز برگزار می شود

برگزاری کارگاه مسئله شناسی معنویت پژوهی/ایده هایی برای پایان نامه

ایران مهربان چتری بر سر ایتام

وثائق سعودیه سریه للغایه : قتله خاشقجی استخدموا شرکه طیران استحوذ علیها ولی العهد السعودی

آغاز نخستین همایش ملی ایران، جغرافیای مهربانی در سبزوار

قرنطینه روستای حسین آباد آبیک بعد از ظهر جمعه تمام می شود

آذربایجان غربی در سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) غرق در جشن و شادی

سردار قلابی خنثی کننده بمب در تهران دستگیر شد

امام مهدی(عج) در عصر غیبت همه وظایف امامت را انجام می دهند

امام علی(ع) محور وحدت در جامعه اسلامی است

اولین واکنش استاندار به حوادث سراوان

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

«اهمیت استقلال وکیل و کانون وکلا در صیانت و حفظ حقوق ملت»

منشی دفتر مهندسی

سردار قلابی خنثی کننده بمب در تهران دستگیر شد

انتشار قطعه ای برای ولادت امام علی (ع) + آهنگ

نیازمندکارگرخانم درنانوایی تنوری لاریم

روز پدر متفاوت نقی معمولی پایتخت با فرزندش + عکس

رستوران نیروی کار

کاردر منزل بصورت اینترنتی

استخدام کارمن اداری خانم با حقوق اداره کار و بیمه

موتورهای هسته ای، گامی بزرگ برای سفر به مریخ

غروسی: تعلیق إیران تطبیق البروتوکول الإضافی انتکاسه مهمه للغایه للمجتمع الدولی

ابهام در تعیین شروط برای رشد اکوسیستم استارت آپ ها

حق شناس :بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد

حق شناس :بعید است لاریجانی گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد