مطالب مرتبط:
نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟
نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟
نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟
نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟
برنامه کمیسیون تلفیق برای مدل افزایش حقوق 1400 کارمندان
-44 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 10:252021-01-22اقتصادي

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است/افزایش نرخ تسعیر ارز در کمیسیون تلفیق


مقامات مختلف دولت اعلام کرده اند که نرخ تسعیر ارز در بودجه سال آینده 11500 تومان محاسبه شده،اما کمیسیون تلفیق مجلس این نرخ را 17500 تومان در نظر گرفته و می گوید نرخ واقعی مد نظر دولت نیز همین عدد است، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری بانکداری الکترونیک، حسن روحانی پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: ما گفتیم سال آینده 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت می فروشیم ماحصل آن 199 هزار میلیارد تومان بوده است.

آقایان آمدند دو میلیون و 300 هزار بشکه را کردند یک میلیون و 500 هزار بشکه.

بعد به جای 199 هزار میلیارد تومان شده 230 هزار میلیارد تومان.

چشم بندی عجیبی شد.

نفت کم شد پول آن بالا رفت.

این چطور چشم بندی بود که انجام گرفت.

ما 199 هزار میلیارد تومان گذاشتیم این ها در کمیسیون تلفیق 230 هزار میلیارد تومان کردند و میزان وابستگی بودجه به نفت را 31 هزار میلیارد تومان اضافه کردند.

رییس جمهوری در ادامه افزود: هر کسی چهار عمل اصلی را بلد باشد و کلاس دوم دبستان باشد می تواند محاسبه کند که شما چه کردید.

ما نفت را بر مبنای 11 هزار و 500 تومان حساب کردیم شما قیمت دلار را 17 هزار و 500 تومان حساب کردید، اینکه خیلی ساده است آدم ارزش پول ملی را کم کند.

شما 6 هزار تومان ارزش پول ملی را کم کردید تا حساب و کتاب تان جور باشد و بعد می گویید ما نگفتیم قیمت دلار 17 هزار و 500 باشد.

پس این دم خروس است و این حرف ها با قسم حضرت عباس جور در نمی آید.

افزایش نرخ تسعیر ارز در کمیسیون تلفیق در واقع، اشاره رییس جمهوری به تغییر نرخ تسعیر ارز در کمیسیون تلفیق مجلس است.

در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 درکمیسیون تلفیق مجلس دو تصمیم در زمینه ارز گرفته شد که واکنش های زیادی را، چه از سوی کارشناسان اقتصادی و چه توسط مقامات دولتی برانگیخت.

کمیسیون یاد شده از یک طرف ارز 4200 تومانی را حذف و از طرف دیگر نرخ تسعیر 17 هزار و 500 تومان را برای ارز تعیین کرد.

هر دو مورد می تواند به شدت تورم را حتی پیش از شروع سال جدید بالا ببرد.

از سوی دیگر، حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی و افزایش نرخ دلار از 11 هزار و 500 تومان به 17 هزار و 500 تومان به نوعی به معنای تغییر شاکله اصلی لایحه پیشنهادی دولت است.

در واکنش به این اقدام، حسینعلی امیری ، معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: اگر دولت در این بخش می خواست خود را راحت کند، قیمت را بالا می برد، اما معتقدیم افزایش قیمت ارز منجر به ایجاد مشکلات در تامین کالاهای اساسی و دارو برای مردم می شود و دولت نمی خواهد مردم با مشکل مواجه شوند.

ادعای کمیسیون تلفیق این است که خود دولت نرخ ارز را 17 هزار و 500 تومان در نظر گرفته و نرخ 11 هزار و 500 تومان صحیح نیست.

در یکی از تازه ترین اظهارات در این زمینه، رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اظهار داشت: دولت گفته بود 2.

3 میلیون بشکه صادر می کنم و 20 درصد از آن را به صندوق و 14.

5 درصد آن را به نفت می دهیم و بقیه اش را خرج می کنیم.

هر بشکه ای هم 40 دلار حساب کرده بود و در آن فرمولی هم که حساب کرده بود 17.

5 میلیارد دلار با ارز 17 هزار و 500 تومان و 8 میلیارد دلار هم با ارز 4200 تومان و معدل همه اینها 11 هزار و 500 تومان شده بود.

درواقع طبق محاسبات کمیسیون تلفیق مجموع درآمد دولت 25 میلیارد و 500 میلیون دلار است.

اما مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه 1400 در سازمان برنامه و بودجه در گفت وگو با رسانه ها درباره نظر سازمان برنامه و دولت درباره پیشنهاد نرخ 17هزار و500 برای تسعیر ارز صراحتا گفته که نظر سازمان برنامه و بودجه نرخ 11 هزار و 500 تومان است که در لایحه پیش بینی کرده ایم.

معتقدیم به تدریج نرخ ارز ترجیحی باید اصلاح شود و متناسب با آن نرخ بازار هم تدریجی به اصلاح برسد.

اما وقتی به یکباره عدد 17 هزار و 500 تومان مطرح می شود گام بلندی محسوب می شود.

نرخ تسعیر چیست و چه تفاوتی با نرخ ترجیحی دارد؟ یکی از موضوع هایی که باعث گنگ شدن ماجرای نرخ ارز در بودجه 1400 شده یکی دانستن نرخ ارز ترجیحی و نرخ تسعیر ارز است.

این درحالی است که بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد.

نرخ ارز ترجیحی به ارزی گفته می شود که دولت برای خرید کالاهای اساسی اختصاص می دهد.

دلار 4200 تومانی شناخته شده ترین ارز ترجیحی در سال های گذشته بوده است.

نرخ تسعیر عبارت است از نرخی که دولت برای تبدیل درآمدهای ارزی به ریال در نظر می گیرد.

بودجه شامل درآمد و هزینه است.

در بخش درآمد دولت هم درآمدهای ریالی دارد و هم درآمدهای ارزی.

این موضوع نه تنها در سطح دولت بلکه برای همه واحدهای تجاری و شرکت هایی که درآمد دلاری و یا ارزی دارند صادق بوده و تعیین نرخ تسعیر ارز برای آنها ضروری است.

دولت نیز همچون یک بنگاه اقتصادی بزرگ دارای درآمدهای ارزی است و برای انجام حساب و کتاب سالانه خود که همان بودجه است به ناچار درآمدهای ارزی را با نرخی مشخص به ریال تبدیل می کند.

البته با توجه به نوسانات نرخ ارز ممکن است نرخ تسعیر در طول سال تغییر کند.

در بودجه سال 1399 نرخ تسعیر ارز حدود 5300 تومان بود.

در همان حال نرخ های دیگر و از جمله نرخ بازار آزاد و همچنین نرخ ترجیحی 4200 تومان نیز وجود داشت.

اما در 17 مهرماه سال جاری بانک مرکزی طی اطلاعیه ای نرخ تسعیر ارز را به 11 هزار تومان تغییر داد.

در بند الف بخش نامه این بانک آمده است: الف) مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی برای گزارشگری مالی میان دوره ای منتهی به شهریورماه 1399 به منظور اعمال در دفاتر بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی و تهیه صورت های مالی میان دوره ای، مبلغ 129000 ریال برای هر یورو (مبلغ 110000 ریال برای هر دلار امریکا) و سایر اسعار بر مبنای نرخ برابری آن به یورو در پایان شهریورماه سال1399 تعیین شود.

نکته دیگر اینکه با توجه به پدیده ارز چند نرخی در کشور همیشه بین نرخ تسعیر و نرخ ارز بازار آزاد تفاوتی وجود داشته است.

در شرایط عادی این تفاوت خیلی زیاد نبوده اما در دو سال گذشته با افزایش چندبرابری قیمت دلار فاصله بین نرخ تسعیر و نرخ آزاد ارز بسیار زیاد شد.

به نظر می رسد دولت با تعیین نرخ 11500 تومان برای تسعیر ارز چشم انداز اقتصادی مثبتی را برای سال آینده در نظر گرفته و انتظار کاهش نرخ ارز در بازار آزاد را داشته است.

در این مورد رییس جمهوری در جلسه 14 دی ماه هیأت دولت ضمن تأکید بر اینکه تقویت ارزش پول ملی از نکات مهم برای دولت در لایحه بودجه است گفت: در لایحه بودجه 1400 موضوع مهم برای دولت این بود که ارزش پول ملی را بالا ببریم به همین خاطر با توجه به اینکه افق آینده را روشن می بینیم قیمت دلار در لایحه بودجه را 11 هزار و 500 تومان در نظر گرفتیم.

روحانی با تاکید بر تلاش دولت برای کاهش قیمت دلار در سال آینده، افزود: قیمت امروز دلار واقعی نیست و اگر همین امروز منابع ارزی ما در خارج از کشور آزاد شود، قیمت دلار به 15 تا 16 هزار تومان کاهش خواهد یافت.

سامانه ETS و جایگزینی ارز ترجیحی یکی دیگر از نکات بودجه 1400 که ممکن است به روشن شدن ماجرای نرخ ارز کمک کند سامانه ETS است.

در سایت بانک مرکزی درباره سامانه معاملات الکترونیکی (ETS) آمده است: پروژه ایجاد درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران که در راستای قانون پولی و بانکی کشور، نظام شناور مدیریت شده و یکسان سازی نرخ ارز از نیمه دوم سال 1395 در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود پس از یک سال در مهرماه سال 1396به اتمام رسید و در روز 7 آبان ماه همان سال با حضور ادارات ذیربط بانک و معامله گران ارزی (Dealers) بانک های عضو بازار بین بانکی ارز، راه اندازی شد.

بانک های کشور می توانند در سامانه معاملات الکترونیکی (ETS) یا رویترز داخلی نسبت به انجام معاملات ارزی طی روزهای کاری بانکی با یکدیگر و با بانک مرکزی اقدام کنند.

در تبصره یک لایحه بودجه 1400 به این سامانه اشاره شده و آمده که در صورت تغییر نرخ ترجیحی مورد استفاده، نرخ جایگزین در این قانون نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ETS خواهد بود.

این نرخ همان نرخ تسعیر یعنی 11 هزار تومان است که بانک مرکزی در مهرماه سال جاری ابلاغ کرده بود و اکنون در بودجه 1400 به 11500 تومان رسیده است.

سخنگوی ستاد بودجه 1400 در سازمان برنامه و بودجه نیز در این مورد ضمن تأکید بر اینکه عددی در لایحه نوشته نمی شود بلکه این درآمدها ترکیبی از اعداد است گفته است: وقتی بانک مرکزی می خواهد ارز دولت را تسعیر کند باید بداند که چقدر مابه ازای آن را ریال بدهد.

زمانی که نرخ ارز را 4200 تومان در نظر گرفته بودند تکلیف مشخص بود، اما در این موارد که حاشیه آن بسیار قابل تغییر است بهتر است نرخ تسعیر همان نرخ ETS باشد چرا که نرخ در سامانه مشخص می شود و با تغییر نرخ ارز شناور خواهد بود.

پس موضوع جایگزینی ارز 4200 تومانی با ارز 11500 تومانی است.

درواقع دولت نرخ تسعیر را 11500 در نظر گرفته و احتمالاً با صحبت هایی که در مورد حذف ارز 4200 تومانی می شود می خواهد نرخ ارز ترجیحی و نرخ تسعیر ارز را یک کاسه کند و دست کم یک گام در راستای تک نرخی کردن ارز بردارد.

آیا نرخ تسعیر واقعاً 11500 تومان است؟ هرچند فرایند حساب و کتاب در بودجه کمی پیچیده و از حوصله این نوشته خارج است.

اما در اینجا با تأکید بر بخش درآمدهای نفتی تلاش می شود دست کم به صورت تقریبی به نرخ تسعیر ارز در بودجه 1400 دست پیدا کنیم.

دولت می خواهد درآمدهای دلاری خود را به چه قیمتی محاسبه کند؟ در جدول زیر، جزییات درآمدهای نفتی دولت در بودجه 1400 آمده است اما اثری از نرخ ارز نیست، همانطور که در سایر بخش های بودجه نیز چنین است.

اما در مورد منابع حاصل از صادرات میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی به نرخ تسعیر اشاره شده است.

در اولین عدد در ستون آخر جدول مجموع کل درآمدهای دولت از نفت و فرآورده های نفتی آمده است.

درواقع دولت پس از محاسبه میزان درآمد دلاری خود آن را در نرخ تسعیر ارز (115000 ریال) ضرب کرده و به عدد مورد نظر رسیده است.

یعنی اگر ما 34.

5 درصد سهم صندوق توسعه ملی و شرکت نفت را از عدد 25 میلیارد و 500 میلیون دلار کسر کنیم درآمد خالص دولت از صادرات نفت و فرآورده های آن 16 میلیارد و 702 میلیون و 500 هزار دلار می شود.

اگر این عدد را در 115000 ریال(11500 تومان) ضرب کنیم عدد 192 هزار میلیارد تومان به دست می آید که تفاوت اندکی با رقم ارائه شده از سوی دولت دارد.

این تفاوت نیز ممکن است ناشی از تقریبی بودن عددی (یعنی 25 میلیارد و 500 میلیون تومان)باشد که رییس کمیسیون تلفیق به عنوان درآمدهای دلاری دولت ذکر کرده است.

اما اگر دولت آنگونه که کمیسیون تلفیق می گوید نرخ تسعیر را 17500 تومان در نظر می گرفت بدون شک جمع کل درآمدهای دولت باید خیلی بیشتر از 199 هزار میلیارد تومانی می شد که در جدول زیر(درآمد محاسبه شده در بودجه) آمده است.

با یک محاسبه ساده درصورتی که 16 میلیارد و 702 میلیون و 500 هزار دلار را در 175000 ریال(17500 تومان) ضرب کنیم درآمدهای ریالی دولت292 هزار میلیارد تومان می شود که تقریباً 100 هزار میلیارد تومان از رقم برآورد شده در بودجه بیشتر است.

درآمدهای حاصل از صادرات نفت و فرآورده های نفتی در بودجه 1400(میلیون ریال)
کلید واژه ها: میلیارد تومان - میلیارد - تومان - کمیسیون تلفیق - هزار - کمیسیون - میلیون - سال آینده - کمیسیون تلفیق مجلس - تلفیق - بودجه - جلسه هیات دولت - بشکه - دولت - رییس جمهوری - پایگاه خبری - آینده - واقعی - حسن روحانی - هیات دولت - چهارشنبه - بانکداری - بندی - بودجه 1400 - وابستگی - محاسبه - آقایان - مقامات - جمهوری - روحانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام اپراتور تولید، اپراتور کنترل کیفیت و سرپرست تولید در شهر تاکستان

سوتی مهدی طارمی در بازی دیشب (فیلم)

نظام مهندسی متولی اشتغال برای مهندسان نیست

میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد

مخالفان باید عواقب نپذیرفتن FATF را بپذیرند

امنیت معاملات خودرو افزایش می یابد

مخالفت مجلس با واردات خودرو از مناطق آزاد

بهره برداری پروژه هوشمندسازی جنگل گلستان با اعتبار 60 میلیارد ریال

قیمت دلار 10 اسفند 1399 به 25 هزار و 186 تومان رسید/ هر یورو 30 هزار و 447 تومان شد

مجوز 150 هزار میلیارد تومانی مجلس به دولت برای پرداخت بدهی صندوق های بازنشستگی

مخالفت مجلس با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد

13 کتابفروشی استان بوشهر در طرح زمستانه کتاب مشارکت دارند

فیلم| قصه تکراری «سیب» ارومیه؛ نگرانی باغداران و فرصت سوزی مسوولان

هیچگونه کمبودی در تأمین گوشت مرغ در کاشان وجود ندارد

استقبال از زمستانه کتاب میتواند به افزایش 50درصدی یارانه بیانجامد

تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا آغاز شد/ تزریق کووپارس بر 2 نفر؛ امروز

گزارش تسنیم نتیجه داد؛ خرید توافقی پیاز در هرمزگان آغاز شد

سومین محموله واکسن کرونا بامداد امروز وارد کشور شد/ واردات 250 هزار دوز واکسن از کشور چین

اگر از زمستانه کتاب استقبال شود، یارانه را تا 50 درصد افزایش می دهیم

استخدام برق کار و انباردار در مهسان روی دلیجان در قم

شیراز در نوروز 1400 متفاوت می شود/ تکمیل نورپردازی شیراز تا اردیبهشت سال آینده

پایش توسعه ریلی در مسیر توسعه اقتصادی کشور

صدور مجوز برپایی نمایشگاه های بین المللی در ازبکستان

قطعه ای برای نوروز 1400 منتشر می کنم/ طاقچه بالای سرمایه گذاران

قیمت سکه ، طلا و ارز 99.12.10/ کاهش نرخ ارز در بازار

استخدام مسئول پشتیبانی و لجستیک در یک شرکت معتبر در تهران

خاموشی های برق در تابستان 1400 به صفر می رسد

استخدام برق کار و انباردار در مهسان روی دلیجان در مرکزی

استخدام برق کار و انباردار در مهسان روی دلیجان در قم و مرکزی

سفر معاون اول رییس جمهوری به استان گلستان

آماده سازی سد کرج و طالقان برای سیلاب های احتمالی فروردین

آخرین جزییات از ورود محموله واکسن چینی به ایران

استخدام اپراتور کنترل چشمی، اپراتور دستگاه و اپراتور خط تولید بخش جامدات

فاجعه بیت کوین در راه است؛ اعلام خطر به مسئولان

قیمت میوه و تره بار در 10 اسفند 99

استخدام کارشناس فروش با درآمد عالی در خراسان رضوی

کاهش 40 درصدی مصرف آب در فضای سبز شهری گوگد

بررسی صفر تا صد صید ترال در ایران/ آیا ممنوعیت دوساله ترال به نفع کشور است؟ + تصاویر

امضای تفاهم نامه همکاری طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با پارک علم و فنآوری استان سمنان

نقشه بازار سهام بر اساس ارزش معاملات

تعامل شعبه غدیر بیمه دانا با نمایندگان برای افزایش پرتفوی و کیفیت خدمات

مخزن آب شهر گیان تابستان سال آینده به بهره برداری می رسد

روند بیت کوین کماکان کاهشی است؟

استخدام کارشناس فروش با درآمد عالی در کرمانشاه

افزایش قیمت لب سوز چای قندپهلو!

احتمال افت قیمت طلا تا هزار و 200 دلار در هر اونس

قیمت لبنیات از اول سال 545 بار تغییر کرد!

پشت پرده ریزش سهام/مشکل بازار دلار، دامنه نوسان و کشتی اسراییل نیست!

انتقاد رییس دادگستری باق از برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی

دردسرهای یک بیماری نادر

با قابلیت ها و ویژگی های اندروید 12 آشنا شوید

منابع صندوق های بازنشستگی تقویت می شوند

بورس امروز یکشنبه 10 اسفند 99/ 80 درصد نماد ها در صف فروش قفل شدند!

فارس/ دستگیری اعضای شبکه اختلاس و فساد در یک اداره دولتی

میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در خراسان رضوی 70 درصد است

تعرفه 86 درصدی برای واردات خودرو در سال آینده

تقدیر استاندار یزد از مدیرعامل شرکت گاز استان به دلیل اجرای پروژه های گازرسانی

تورم فقط مال فوتبالیست هاست؟

بند «الله آباد» با مشارکت مردم احداث شد

بسته های تشویقی کمیته امداد به کارفرمایان برای اشتغال مددجویان

بازگشت 100 هکتار از اراضی کشاورزی به کاربری اصلی

افزایش 100 درصدی آمار فوتی های ناشی از کرونا در خوزستان

110 میلیارد ریال از تعهدات خیرین مدرسه ساز زنجان تحقق یافته است

استخدام کارمند فروش در شرکت بنیان فولاد عظیم در تهران

منشی آژانس

استخدام کارگر ساده جهت خط تولید یک شرکت تولید کننده مواد غذایی در قزوین

استقبال گرم از زمستانه کتاب/ خراسان رضوی بازهم رکورد می زند؟

استخدام انباردار و کارشناس کنترل و تضمین کیفیت qc , qa در البرز

جزییات اعمال تخفیفات بیمه نامه شخص ثالث

آخرین وضعیت کرونا در استان اردبیل| سریال عادی انگاری ها ادامه دارد + جدول

استخدام کارشناس فروش با درآمد عالی در گلستان

واکسن کرونا، قوی ترین محرک اقتصادی در 2021

بسیج از پرداخت حق انشعاب آب و برق معاف شد

استخدام کارشناس توسعه آقا در فروشگاه دیلی مارکت در مازندران

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت مهندسی پزشکی نوین در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با درآمد عالی در 6 استان کشور

استخدام بازاریاب حرفه ای آقا با حقوق و مزایای عالی در خوزستان

واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد ممنوع شد

قیمت بیت کوین همچنان کاهشی

استخدام فروشنده، رییس حسابداری و سرپرست فروش در یک شرکت تجاری در گیلان

استخدام بازاریاب و بازرس دستگاه کارتخوان

معرفی لپ تاپ های گرافیکی مناسب گرافیست ها

2 ماسک روی هم؛ از روش های استفاده تا نتایج آزمایش حالت های مختلف آن در مقابله با کرونا

کتاب «اندیشه سیاسی علامه شعرانی» منتشر شد

قیمت دلار امروز یکشنبه 10 اسفند 99

تبعات افزایش قیمت حامل های انرژی بر زندگی مردم

شناسایی 12 مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در آذربایجان شرقی

افزایش فضا های زیارتی مسقف حرم رضوی

ارجاع مرغداری های گرانفروش به مراجع قضایی/ کمبود مرغ در استان مرکزی نداریم

ثبت نام سایپا در طرح فروش فوق العاده

(فیلم) بازار کساد دستورالعمل های بهداشتی

وضعیت مسکن در سال 1400

«دامنه نوسان نامتقارن» تا چه زمانی ادامه دارد؟

پشت پرده ریزش سهام و فروش اوراق دولت/مشکل بازار دلار، دامنه نوسان و کشتی اسراییل نیست!

روزگاری که اتومبیل 2500 تومان بود / عکس

عرضه نفت آمریکا کاهش یافت

دارو و واکسن کرونا، مواد اولیه و تجهیزات کارخانجات اقلام اعلامی ایران به کره جنوبی برای پرداخت بدهی است

اُفت شاخص کل بورس در 10 اسفند ماه

آغاز طرح زمستانه کتاب در خوزستان

کمک به تأمین مالی پروژه های کشور با تأسیس چهارمین هلدینگ فولاد مبارکه

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است/افزایش نرخ تسعیر ارز در کمیسیون تلفیق

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است/افزایش نرخ تسعیر ارز در کمیسیون تلفیق