مطالب مرتبط:
«اینستکس» محصول تاکتیکی_انتزاعی برای نگه داشتن ایران در برجام بود
لودریان خواستار بازگشت فوری ایران به برجام شد
کاترین اشتون: ایران بعد از پیروزی مقابل ترامپ تسلیم نمی شود/ به برجام برگردید
پایبندی در برابر پایبندی؛ شرط ایران و آمریکا برای برجام
ملاک برای مردم ایران رفتار عملی مستاجران جدید کاخ سفید است/ اکنون برجام فقط یک نام است
-56 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 08:452021-01-22بين الملل

غفاری : «اینستکس» فقط برای نگه داشتن ایران در برجام بود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز،شامگاه شنبه بود که سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران «عمیقاً ابراز نگرانی» کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.

- کارشناس مسائل اروپا گفت: اینستکس محصول تاکتیکی_انتزاعی بود که بتواند ایران را به صورت یک جانبه در برجام نگه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"،شامگاه شنبه بود که سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس از اعلام ایران درباره آمادگی برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران عمیقاً ابراز نگرانی کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجامی خود بازگردد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه هم اخیرا به تکرار زیاده خواهی ها و ایفای نقش پلیس بد در تعامل اروپا با ایران درخصوص توافق هسته ای پرداخت.

لودریان طی اظهاراتی با اشاره به گام های هسته ای اخیر ایران، گفت: ایران در حال کار برای تقویت توانمندی های هسته ای خود است.

لازم است که ترتیباتی برای بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق هسته ای انجام شود، همچنین احیای توافق هسته ای کافی نیست.

لازم است گفت وگو های سختی درباره فعالیت های منطقه ای و موشکی بالستیک ایران داشته باشیم.

حنیف غفاری کارشناس مسائل اروپا درباره موضع تهاجمی اروپا در مقابل ایران، گفت: رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به برجام و اینستکس کاملا مسبوق به سابقه بوده است، اتحادیه اروپا در آستانه حضور جو بایدن در کاخ سفید سعی دارد آدرس غلطی را در خصوص توافق هسته ای و ساختار مالی اتحادیه اروپا یا همان اینستکس به نظام بین الملل مخابره کند.

او افزود: اروپا سعی دارد به نظام بین الملل القا کند که اروپا برای حفظ برجام تلاش های خود را انجام داد، اما در مقابل ایران اقدامی انجام نداد یا تعهدات خود را کاهش داد، آن طور که مسلم است کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران متناظر با بی تعهدی طرف غربی انجام شده است و در حقیقت جنس آن کنشی نبوده بلکه واکنشی بوده است.

غفاری ادامه داد: هنگامی که آمریکا از برجام خارج شد و تروییکای اروپا هم در حفظ توافق هسته ای و منافع ایران بی تعهدی کردند، کشور ما هم در قبال آنها واکنش نشان داد.

آن طور که مسلم است باید اروپا را به بیانیه بروکسل ارجاع داد که در سال 1397 بعد از خروج ترامپ از برجام منعقد شد و در آنجا اروپا در یک تعهدنامه 11 بندی متعهد شد که به ایران تضمین هایی جهت فروش نفت، بیمه،کشتیرانی و .

بدهد، اما هیچ کدام از این اقدامات را انجام نداد.

کارشناس مسائل اروپا تصریح کرد: در خصوص توافقنامه اینستکس حتی خود تحلیلگران اروپایی براین باور هستند که این ساختار جنس انتزاعی داشته است تا عملیاتی.

یعنی بیشتر در ذهن مقامات اروپایی شکل گرفته بود تا در عرصه عمل، علاوه بر این ساختار حقوقی، تضمین های راه اندازی این ساختار، استمرار فعالیت و تضمین های اقتصادی آن اساسا مشخص و محاسبه شده نبود.

او افزود: اینستکس به جای اینکه یک ساختار باشد یک محصول تاکتیکی_انتزاعی بود که بتواند ایران را به صورت یک جانبه در برجام نگه دارد و اینکه چرا اروپایی ها این موضع تهاجمی را گرفتند مشخص است آن ها یک بازی تاکتیکی جدیدی را با دولت بایدن تعریف کردند، چنانچه این بازی را با دولت ترامپ هم تعریف کرده بودند.

  اتحادیه اروپا و آمریکا در حوزه امنیت بین الملل یک نگاه واحد را دنبال می کنندغفاری ادامه داد: اروپا در دولت بایدن سعی می کند که از طریق القائات کاذب به نظام بین الملل تعهدات ایران را حفظ کنند یا گسترش دهند و در مقابل تعهدات خود را ثابت نگه دارند یا حتی آن را کم کنند.

این اقدام وقیحانه تروییکای اروپایی که دنباله رو های ایالات متحده و دولت بایدن است، باید مورد رصد دقیق دستگاه دیپلماسی ما قرار بگیرد و سپس لازم است که وزارت امور خارجه جنس این بازی و ابعاد پنهان و آشکار آن را برای افکار عمومی کشور و جهان تشریح کند.

کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه در خصوص موضع تهاجمی تروییکای اروپایی به ویژه بعد از پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ نکاتی وجود دارد که باید مد نظر قرار بگیرد، تصریح کرد: جنس بازی اروپا بیشتر تبلیغاتی است تا سیاسی و فنی.

در واقع اتحاد آتلانتیکی که در ناتو حاکم است و منافع مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا در حوزه امنیت بین الملل یک نگاه واحد را دنبال می کنند و از دل ساختار ناتو نسبت به نظام بین الملل  آن را رصد می کنند، همین مسئله موجب می شود که به عنوان دنباله رو های آمریکا، اروپایی ها درصدد تکمیل پازل های امنیتی واشنگتن در منطقه و نظام بین الملل باشند.

او با اشاره به دومین موضوعی که موجب موضع تهاجمی اروپا می شود گفت: دومین موضوع برمی گردد به دغدغه های منطقه ای اتحادیه اروپا که مهم ترین آن حمایت از رژیم اشغالگر قدس است.

لابی های صهیونیستی فارغ از فعالیت هایی که در آمریکا دارند در سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بسیار فعال هستند؛ به ویژه در دو کشور فرانسه و آلمان که طی سال های اخیر فعالیت های خودشان را نسبت به قبل تشدید کردند و در پارلمان ها و دولت های رژیم صهیونیستی نفوذ دارند و حمایت های انگلیس از رژیم صهیونیستی هم مشخص است، همین مسئله باعث می شود که اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر مستقل منطقه ای در اینجا ظاهر شود و منافع رژیم صهیونیستی را از منظر خود و دغدغه های خود تامین کند.

غفاری اضافه کرد: اروپا در عین اتحادی که با آمریکا دارد خودش هم به دنبال منافعی در قبال ارتباطات خاص  با رژیم صهیونیستی است، نمونه این مسئله را حتی در جریان مذاکرات هسته ای سال 92 دیدیم، جایی که لوران فابیوس وزیر امور خارجه وقت فرانسه در جریان انعقاد توافق موقت ژنو این توافق را به نیابت از رژیم صهیونیستی به هم زد و در اینجا حکم وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی را در مذاکرات ایفا کرد.

سه کشور اروپایی برای آینده منطقه برنامه هایی دارنداین کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: مسئله ی بعدی که در اینجا وجود دارد این است که بر اساس تحلیلی که اتاق های فکر ایالات متحده آمریکا بار ها آن را اعلام کردند، واشنگتن طی یک دهه آینده نیازش به نفت منطقه غرب آسیا کاهش پیدا می کند و به سمت صفر شدن میل پیدا می کند.

همین مسئله باعث می شود که آمریکا دغدغه ای داشته باشد به نام شیفت استراتژیک از غرب آسیا به شرق آسیا و به عنوان یک فرمول راهبردی برای آینده روی آن فکر می کنند.

غفاری تصریح کرد: در چنین شرایطی جالب است بدانیم که آلمان، انگلیس و فرانسه تصور می کنند که با رفتن واشنگتن، اروپا جزء بازیگران اصلی منطقه خواهند شد.

دخالت فرانسه در لبنان  ودخالت های امنیتی آلمان در عراق را به صورت مستقیم و غیر مستقیم می بینیم و نقش خود انگلیس در ایجاد منازعات منطقه ای در غرب آسیا و کشور های حوزه خلیج فارس نشان می دهد که سه کشور اروپایی برای آینده منطقه برنامه هایی را در نظر گرفتند و همین مسئله باعث می شود که نسبت به پرونده هسته ای و بلافاصله به قول خودشان مذاکرات منطقه ای یک نگاه و پارادیم خاص خود را داشته باشند.

اروپا به دنبال ایفای نقش هژمونیک در نظام بین الملل / آلمان، فرانسه و انگلیس  آرزو های خود را در قالب بیانیه مطرح می کننداین کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: نکته آخر در مورد تهاجمی بودن اروپا برمی گردد به بحث هژمونی در نظام بین المل، در واقع اتحادیه اروپا مدت هاست که می خواهد نقش یک هژمون یا یک قدرت را در نظام بین الملل ایفا کند، هرچند در این زمینه ژست هایی را اتخاذ کرده است، اما در عمل اروپا تبدیل به بازیگر تعیین کننده در نظام بین الملل نشده است.

او افزود: در دوران ریاست جمهوری ترامپ شاهد بودیم که اروپا عملا به یک بازیگرمنزوی و در برخی موارد یک بازیگر مورد غضب آمریکا تبدیل شدو به لحاظ ژئواستراتژیک هم مشاهده کردیم که در محاسبات درون ناتویی و درون آتلانتیکی، آمریکا و اروپا، دولت ترامپ اروپایی ها را به گوشه رینگ فرستاد.

غفاری تاکید کرد: اکنون با حذف ترامپ از معادلات سیاسی آمریکا، اروپایی ها به خیال خودشان به فرصتی دست پیدا کردند که بتوانند آن هژمونی خیالی خود را در نظام بین الملل تقویت کنند، هرچند که اتحادیه اروپا به دلیل شکاف های داخلی و چند تکه شدن رهبری در داخل خود و فراتر از آن اختلافاتی که بین تروییکای اروپایی بعد از پدیده های مانند برگزیت به وجود آمده است و بعد از خروج کامل انگلیس از اتحادیه اروپا هم تشدید شده است، نمی توانند به این نقطه دست پیدا کنند، اما کاملا بدیعی است که هدف و آرزو های خود را در قالب بیانیه هایی از جمله آنچه در قبال برجام، مذاکرات منطقه ای، مذاکرات موشکی و موارد دیگر در قبال ایران می بینیم را بیان کنند.

منبع:
کلید واژه ها: راکتور تحقیقاتی تهران - تهران - ایران - ابراز نگرانی - برجام - کارشناس مسائل اروپا - فرانسه - تحقیقاتی - اورانیوم - لودریان - اینستکس - نگرانی - آمادگی - تعهدات - توافق هسته ای - انگلیس - راکتور - تولید - گزارش - اروپا - اعلام - آلمان - وزیر خارجه - توافق هسته - ایفای نقش - خبری - کشور - شبکه - سوخت - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
دست شاهزاده قاتل سعودی برای دنیا رو شد

آینده بن سلمان پس از انتشار گزارش قتل خاشقجی

گزارش امریکا درباره قاتل خاشقجی

آغاز روند پرداخت بدهی های عراق به ایران

سناریوی گوش مالی آمریکا به ولی‎عهد سعودی از طریق پرونده قتل خاشقچی

دلیل واقعی لغو حضور رژیم صهیونیستی در نمایشگاه نظامی ابوظبی مشخص شد

اتحادیه اروپا سفیرش را از کوبا فراخواند

آینده بن سلمان پس از انتشار گزارش قتل خاشقجی

تنش لفظی سفیر ایران و ترکیه در عراق

کاهش شمار نیروهای ائتلاف آمریکایی را در عراق

نظر گورباچف درباره درگیری هسته ای بین آمریکا و روسیه

لاوروف: از بازگشت طالبان حمایت نمی کنیم

پست شاعرانه مهدی پاکدل /عکس

انتقاد پمپئو از بازگشت احتمالیِ آمریکا به برجام

بیانیه عراق درباره سفر فواد حسین به ایران

شهاب حسینی از اینستاگرام خداحافظی کرد

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه «بن سلمان»

استارتاپ ها به کمک سرمایه گذاران خطرپذیر می آیند

عملکرد عالی واکسن «اسپوتنیکV» در برابر کرونای جهش یافته

جان باختن حداقل 7 نفر در آتش سوزی اردوگاه الهول در سوریه

نیرو های یمنی تنها هفت کیلومتر تا مرکز مارب فاصله دارند

گروه های مقاومت عراق: حمله به الحشدالشعبی برای آمریکا هزینه خواهد داشت

هشدار وزارت خارجه آمریکا به شهروندانش در ریاض

بایدن: دوشنبه درباره عربستان اعلامیه صادر می کنیم

اعضای پارلمان عراق خواستار تحقیق پیرامون حمله هوایی آمریکا شدند

جو بایدن از انتشار بیانیه ای در خصوص عربستان سعودی در روز دوشنبه خبر داد

شلیک موشک بالستیک به سمت مواضع شبه نظامیان ائتلاف سعودی در «مأرب»

سازمان ملل: 16 میلیون یمنی از گرسنگی رنج می برند

ژست حقوق بشری بایدن در لفافه تطهیر آل سعود

کشف راز یک نقاشی باستانی مصر

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه «بن سلمان»

روزنامه مملکت/ 10 اسفند 99

حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض

هشدار وزارت خارجه آمریکا به شهروندانش در عربستان در پی حمله موشکی به ریاض

گورباچف: هدف روسیه و آمریکا گریز از جنگ هسته ای باشد

مقایسه جالب تقابل ایران و آمریکا با پیروزی پیامبر بر امپراطور روم + فیلم

بن سلمان و فرمان قتل خاشقجی؛ روابط عربستان و آمریکا به کدام سو می‎رود؟

عطوان: اشتباهات بایدن در خاورمیانه خیلی زود آغاز شد

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه بن سلمان

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه «بن سلمان»

بایدن: روز دوشنبه تصمیمات خود در قبال عربستان را اعلام می کنیم

بازگشت کابوس »خاشقجی«

ضرورت تقویت کانال دیپلماسی میان تهران و بغداد

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه «بن سلمان»

رقص محلی و هنرنمایی پدر امید حاجیلی /عکس

بایدن: اعلامیه ای در باره قتل خاشقچی دوشنبه صادر خواهد شد

حمله موشکی به ریاض

مرکوری کوگر 1968؛ بازگشت شیرکوهی پیر با پیشرانه 460 اسب بخاری! (+عکس)

انتقاد پمپئو از بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

مقاومت عراق: جنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

سازمان ملل: 16 میلیون یمنی از گرسنگی رنج می برند

خواسته جالب زن کانادایی برای تولد 94سالگی

پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد

روایت نشنال اینترست از اختلاف شدید دموکرات ها درباره حمله به سوریه

باکو ایروان را به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرد

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

دانشمندان مستقل: کرونا، بزرگترین دروغی که تاکنون گفته شد

مقاومت عراق: جنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

شاهزاده بن نایف چهره آلترناتیو پادشاهی در مقابل بن سلمانِ خطرناک است / بایدن باید ولیعهد سعودی را برای آزادی او تحت فشار بگذارد

گروه های افراطی در جوار مرز های ایران به چه کاری مشغولند؟

(ویدئو) حمله موشکی به پایتخت عربستان

سازمان ملل: 16 میلیون یمنی از گرسنگی رنج می برند

اینفوگرافیک | تفاوت های چشمگیر کرونای انگلیسی و گونه اصلی

المیادین از حملات موشکی و پهپادی یمن به اهداف حساس در عربستان خبر داد

پاسخ بایدن درباره احتمال تنبیه «بن سلمان»

انتقاد شدید پومپئو از تلاش بایدن برای صلح با ایران

بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس: بایدن جا پای سلف خود گذاشته است

سوتی کارشناس بی بی سی در برنامه زنده + ویدئو

عملکرد دولت بایدن در قبال ایران؛ تشدید تنش برای تغییر محاسبات

گورباچف خواستار اتحاد هسته ای آمریکا و روسیه شد

گزارش وزیر خارجه ایران از دیدار با همتای عراقی اش

سفیر ترکیه: سفیر ایران آخرین کسی است که می تواند درباره احترام به مرزهای عراق سخن بگوید

اختلاف دموکرات ها بر سر حمله دولت بایدن به سوریه

ببینید | حمله موشکی به پایتخت عربستان

گزارش قتل خاشقجی؛ ژست حقوق بشری بایدن در لفافه تطهیر آل سعود

اختلاف شدید دموکرات ها درباره حمله به سوریه

پایان «ماه عسل» شاهزاده!

عملکرد عالی واکسن اسپوتنیکV در برابر کرونای جهش یافته

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

حمله موشکی گسترده انصار الله یمن به ریاض

ائتلاف سعودی از حمله موشکی به شهر ریاض خبر داد

حمله موشکی انصارالله به ریاض / پروازهای فرودگاه پایتخت عربستان متوقف شد

حمله موشکی به پایتخت عربستان/ فرودگاه های ریاض و جده تعطیل شدند

شراره های اعتراضات ناصریه به بغداد کشیده شد

ائتلاف آمریکایی: شمار نیروهایمان را در عراق کاهش دادیم

تهدید امنیتی سفر هیات صهیونیستی به ابوظبی را لغو کرد

سوءاستفاده انتخاباتی نتانیاهو از کرونا

سوءاستفاده نتانیاهو از شرایط کرونایی برای باجگیری انتخاباتی

مسجدی: با حمله به هیئت های دیپلماتیک در عراق مخالفیم/ فیلم منتشرشده درباره جنگ با داعش «بسیار بد» بود

توصیه گورباچف به سران آمریکا و روسیه

هشدار وزارت خارجه آمریکا به آمریکایی های مقیم ریاض پس از حمله موشکی

ایرج مسجدی: روابط بین ایران و کردستان عراق بسیار خوب است

ترکیب یوونتوس و ورونا اعلام شد

درخواست گورباچف از بایدن و پوتین

حمله موشکی به پایتخت عربستان

ائتلاف سعودی مدعی دفع یک حمله موشکی شد

سوءاستفاده انتخاباتی نتانیاهو از شرایط کرونا

شهید سلیمانی در حرم حضرت زینب کبری (س) + فیلم

غفاری : «اینستکس» فقط برای نگه داشتن ایران در برجام بود

غفاری : «اینستکس» فقط برای نگه داشتن ایران در برجام بود