مطالب مرتبط:
نشریه آلمانی: کار سخت بایدن هنوز آغاز نشده است
انصارالله: به بایدن و دولتش امیدی نبسته ایم
واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
2100 سایت جدید طی یک سال وارد شبکه ایرانسل شد
اسطوره فوتبال ایتالیا مشکل کریستیانو رونالدو با پیرلو را فاش کرد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 00:102021-01-21سياسي

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد


وزیر اسبق امور خارجه ایران گفت: با انتخاب جو بایدن اصلاح طلب ها که در هفت سال و نیم گذشته احساس می کردند چیزی برای مردم نداشته اند و معترض به دلار 3 هزار تومانی بودند، - اکنون دلار 30 هزار تومانی تحویل مردم داده اند.

، منوچهر متکی در گفت و گوی زنده اینستاگرامی جامعه اسلامی مدیران استان اصفهان با اشاره به عدم وجود نظر واحد در داخل ایران اظهار داشت: در سطح کارگزاران نظام در رابطه با کشور آمریکا اجماعی وجود نداشته، دولت ها نظرات مختلفی داده و نظر روشنی ارائه نمی کنند، در هیچکدام از کشورها حزب ها تا این حجم اختلاف نظر ندارند.

داخل ایران نظر واحدی نداریم و اجماعی بر روی این موضوع نیز وجود ندارد.

آمریکا در دوره اوباما زمینه هایی را فراهم کرد و با دولت یازدهم وارد مذاکره شد و در مقابل آن رهبر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی انجام دادند که ما نرمش قهرمانانه انجام می دهیم.

وی ادامه داد: اما رهبر انقلاب در ادامه صحبت هایشان فرموده بودند ما به آمریکا اعتماد نداریم، که این نکته در دیپلماسی بسیار مهم است، مذاکره با کشوری که به آن اعتمادی نیست سخت است و باید به گونه ای دیگر با آن ها وارد مذارکره شد.

در دوره اوباما پس از امضای برجام تحریم ها علیه ایران اجرا شد اما ترامپ با انتخاب فردی جدید فشار حداکثری را بر روی ایران گذاشت و به مدت 4 سال این فشار را ادامه داد.

دولت جمهوری خواه آمریکا با این فشارها بر این باور بود که ایران تسلیم می شود که این اتفاق رخ نداد و ایران تمام و کمال پای مواضع خود ایستاد.

ذوق زده شدن ما در برجام اشتباه بودوزیر اسبق امور خارجه ایران بیان داشت: ترامپ با توجه به وضعیت و کارهایی که انجام داد مشخص بود برای بار دوم کاخ سفید را نخواهد دید، با انتخاب جو بایدن اصلاح طلب ها که در هفت سال و نیم گذشته احساس می کردند چیزی برای مردم نداشته اند و معترض به دلار 3 هزار تومانی بودند، اکنون دلار 30 هزار تومانی تحویل مردم داده اند و سعی دارند از این مدت باقی مانده نهایت استفاده را ببرند که یکی از این موضوعات استفاده از ظرفیت جو بایدن برای برگشت به مسیر برجام است.

وی افزود: بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد، بایدن نیمی از توانمندی اوباما را ندارد و از لحاظ سن نیز کشش کاری را ندارد.

فشارهای منطقه ای بر روی وی حاکم است و هم پیمانان آمریکا احساس می کنند اگر بایدن حرکت جدیدی را شروع کند آن ها دچار مشکل خواهند شد که این اتفاق به نفع ایران است.

متکی پیرامون قرار گرفتن جو بایدن در وضعیت خاص تصریح کرد: بایدن علاقه دارد امتیازی را از ایران بگیرد تا با گرفتن این امتیاز، برجام را سازمان دهد، وی برای ورود به مذاکره با ایران نیازمند امتیازاتی است و ایران نیز نیازمند جبران هایی از طرف آمریکا است.

ایران هیچ گاه مخالف مذاکرات نبوده و تنها در برخی از مواقع و در مقابل شرایط ترامپ پای میز مذاکره نمی رفتیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بایدن درخواست مذاکره نمی کند، زیرا مذاکرات برجام تمام شده و چارچوب آن مشخص و ایران به تعهدات خود عمل کرده است و اکنون نوبت آمریکا سر رسیده که به تعهدات خود عمل کند.

مذاکره یک هدف نیست بلکه یک ابزار و راه است، اگر هدفمان برجام باشد تکلیف 2 طرف روشن است و در گام نخست آن ها باید به تعهدات 4 سال پیش خود عمل کنند تا ما دوباره وارد مذاکره شویم.

وزیر اسبق امور خارجه ایران درباره اینکه ذوق زده شدن ما در برجام اشتباه بود، بیان کرد: ایران شتاب زده وارد مذاکرات شد و این موضوع باعث شد طرف مقابلمان یعنی آمریکا احساس کند ما برای انجام این کار عجله داریم که مقام معظم رهبری نیز در همین رابطه در سخنرانی خود فرمودند که عجله نکنید، اگر کشوری بفهمد که برای انجام کاری عجله وجود دارد ما را در تنگنا قرار می دهد، آمریکا یک چهره دارد اما دموکرات ها با نقاب و جمهوری خواهان بدون نقاب هستند.

اگر بایدن برای برجام پا پیش بگذارد باید برای تعامل با بایدن منطقی برخورد کنیم و در صورت لازم مذاکره انجام شود، در حالی که در شرایط کنونی مذاکرات لازم نیست زیرا پرونده برجام برای ما بسته شده است.

شعار ما " وحدت، عدم تخریب" استوی در بخش دیگری از این گفت وگو به موضوع انتخابات 1400 پرداخت و اظهار داشت: ریاست جمهوری شرایط خاص خود را دارد و با توجه به وجود 2 جبهه در کشور ما همیشه قرارگاه های آن ها نتیجه انتخابات را مشخص کرده است.

اگر این قرارگاه ها بتوانند وحدت لازم را ایجاد کنند می توانند در نتیجه آرا نیز تاثیرگذار باشند.

در مجلس یازدهم تلاش شد یک روند مشخصی وجود داشته باشد که در دقایق آخر این اتحاد به وجود آمد و یک لیست واحد تشکیل شد، برای ریاست جمهوری چندی قبل قراری گذاشته شد تا متحد وارد عمل شود و در حوزه قرارگاه ها نیز در یکپارچگی کاملی باشد که تا امروز شاهد این یکپارچگی نیستیم.

در همین راستا شورای وحدت کار خود را برای رسیدن به یک اجماع با رهبری آیت الله کرمانی آغاز کرده است.

متکی ادامه داد: شعار ما "وحدت، عدم تخریب" است که به این معنا است که هیچ شخصی نباید کار تخریبی انجام دهد تا زمینه هم افزایی وجود داشته باشد تا به وحدت برسیم.

جبهه پایداری هنوز به شورای وحدت اضافه نشده اما با آن ها صحبت های لازم انجام شده است.

در حال حاضر کارگروه گفتمان ما بر روی شاخص ها و موضوعات کلان کشور کار می کند تا در مرحله بعد به مصادیق ورود پیدا کند.

انتخابات در این دوره یک امر ریسکی نیست و باید به صورت اصولی به این موضوع نگاه شود تا دچار شکست نشوند.

وی تصریح کرد: در استان ها نماینده جامعه روحانیت معرفی شده که از طریق این افراد نیز چند نفر دیگر معرفی می شوند تا یک جمعیت پنج نفره را تشکیل داده و پس از آن 6 تا 8 نفر به این پنج عضو اضافه خواهند شد که 11 تا 13 نفر در هر استان شورای وحدت را تشکیل می دهند.

ما در تهران یک هیئت اجرایی داریم که ساختارسازی های لازم را انجام داده و 9 کارگروه و 14 قشر را معرفی کرده است تا کارگروه ها و کمیته ها شکل بگیرند.

در بحث انتخابات نیز یک قانون کلی وجود دارد که یک مجموعه فکری و سیاسی با تک کاندید برای ریاست جمهوری و برای مجلس و شورا با لیست واحد وارد شوند.

وزیر اسبق امور خارجه ایران بیان داشت: لیست واحد و تک کاندیدا بودن برای ریاست جمهوری بهترین راه برای کسب آرا است، در مجلس برخی از افراد از نحوه نهایی سازی ناراضی بوده اند که شورای ائتلاف و جبهه پایداری در روز آخر وارد عمل شدند.

اشکالاتی در انتخابات گذشته وجود داشت که باید این موضوع را به حداقل برسانیم، از نظر من اگر اصولگرایان با چندین کاندیدا وارد میدان شوند بازنده انتخابات خواهند بود، ریاست جمهوری از مجلس ریسکی تر و مهم تر است.

وی افزود: کاندیدایی انتخاب خواهد شد که به شاخص های ما نزدیک باشد و زمینه برای رسیدن به تک کاندیدا نیز وجود داشته باشد.

شورای وحدت با شخصیت های بزرگ سیاسی دیدارهایی را انجام داده است و در زمان مشخص اسم افراد عنوان خواهد شد.

این در حالی است که بر روی شخصیت های خاصی توافق نشده بلکه روی فرمولهای خاص به توافق رسیده ایم، برای تشکیل یک بافت قوی باید از اقشار مختلف استفاده شود و مکانیزم انتخاب آن ها به گونه دموکراسی بوده است.

رییس کمیته اجرایی شورای وحدت در پایان خاطرنشان کرد: فرمول انتخاب شده بر اساس تصمیم گیری های جمعی است و مختص به شخصیت های خاصی نیست، در اصفهان جامعه روحانیت 3 نفر را مشخص کرده است که این افراد باید 8 تا 10 نفر دیگر را انتخاب کنند و ترکیبی را تشکیل دهند.

وی بیان کرد: تاکید داریم احزاب و تشکل ها حتما حضور داشته باشند، این موضوع دیکته کردن نیست بلکه متفاوت کردن مکانیزم است.

به همه احزاب اطلاع داده شده که با نمایندگان استان همکاری کنند و در استان ها نیز قرار شد هر سه حزب یک نفر را انتخاب کنند، این کار باعث شده مشارکت با دیگران زیاد شود.

شورای وحدت برای این انتخابات شکل نگرفته بلکه هدف اصلی این شورا این است که از تمام تشکلات استفاده کند و به یک اجماع کامل برسند.

انتهای پیام/167
کلید واژه ها: هزار تومانی - ایران - وزیر اسبق امور خارجه - جمهوری اسلامی ایران - کارگزاران نظام - نرمش قهرمانانه - جمهوری اسلامی - اسلامی - آمریکا - استان اصفهان - جامعه اسلامی - منوچهر متکی - دولت یازدهم - بایدن - امور خارجه - اختلاف نظر - کارگزاران - اصلاح طلب - هزار - کشور - متکی - داخل - واحد - دلار - گفت و گوی - داده - مردم - دولت - جو بایدن - مذاکرات

آخرین اخبار سرویس:
زیرساختی ترین کار حاشیه شهر مشهد «فاضلاب و بهداشت» است

فاطمه هاشمی: دعوا و تنشی میان محسن و فائزه رخ نداد/ فعلا بحث ریاست جمهوری برای محسن هاشمی جدی نیست

درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در سانحه رانندگی

توییت نماینده مجلس؛ گام بلند برای کاهش نابرابری دستمزد کارکنان دولت

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

غریب آبادی: توسعه برنامه پنهانی سلاح های هسته ای توسط رژیم اسراییل، تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه و جهان است

جزییات بازداشت هواپیمارباهای پرواز فوکر 100 اهواز - مشهد

گفتگوی رضایی با فایننشال تایمز درباره تحریمهای امریکا

حدود سه هزار خانواده کامیارانی نیازمند حمایت هستند

ویدئو | چه کسی در سال 92 به خاتمی پیشنهاد کاندیداتوری داد؟ | مشاور سابق مرحوم هاشمی رفسنجانی: عارف بیشتر اصولگراست تا اصلاح طلب

سفر معاون اول رییس جمهور به یزد - فردا

استخدام منشی خانم در دفتر بیمه دانا

استخدام دو نفر خانم

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

کاشت دو اصله نهال توسط با سابقه ترین امام جمعه کشور

مانور برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در آبادان برگزار شد

واکنش ایران به تهدید اسراییل و انتقاد از عدم اقدام آژانس

عیادت نماینده ولی فقیه از بیماران کرونایی در جنوب غرب خوزستان

آغداشلو: در معرض بی انصافی و افترا قرار گرفته ام

پیام تسلیت سرلشکر باقری در پی سانحه سقوط یک فروند بالگرد ارتش ترکیه

کاشت نهال به نام شهدا در علی آبادکتول

سفره هفت سین با تزیینات مدرن و سنتی

اعلام برگزیدگان جایزه مهرگان در حوزه محیط زیست

استخدام مشاور خانم در گروه مشاورین داماک شمال

توزیع و کاشت 10 هزار نهال در ابرکوه به مناسبت روز درختکاری

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات از شهر زلزله زده سی سخت

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

پیام تسلیت نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری در پی شهادت شهید عرصه سلامت

دعوت به همکاری خانم برای پذیرش واحداقامتی

بازداشت چند متهم برای شرکت در مجلس مختلط لهو و لعب در بجنورد

آیت الله حسینی همدانی در خطبه های نماز جمعه کرج

پست آسیه اسدزاده برای علی انصاریان در اینستاگرام + عکس

رونمایی ازپوستر همایش شیخ شهید محمد خیابانی

ویدئو | مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی: روحانی هم مثل احمدی نژاد دچار غرور شده است

خانواده شهدا نخستین سنگربان دفاع از حریم شهادت هستند

آیت الله حسینی همدانی در خطبه های نماز جمعه کرج:

دومین روز مرحله نهایی المپیاد دانش آموزی فناوری نانو در نیشابور برگزار شد

ظریف: طرح اقدام سازنده را به زودی اعلام خواهم کرد

انتقاد ایران از عدم اقدام آژانس نسبت به تهدید هسته ای رژیم اسراییل

بنیاد کرامت رضوی در عرصه فرزند آوری طرح و برنامه ریزی داشته باشد

هماهنگی ناجا و وزارت خارجه برای تسهیل تردد دانشجویان خارج کشور

مساجد شیرازه و مرکز حکومت اسلامی هستند

نماینده ولی فقیه در خوزستان بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد

پیام تسلیت سرلشکرباقری به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع ترکیه

574 پرونده تغییرکاربری غیرمجاز اراضی در لرستان

کرامت انسانی با ایستادن در صف مرغ منافات دارد

خلیج فارس و دریای عمان در محدوده هرمزگان مواج می شود

(عکس)جنجالی ترین دختر دیروز!

غریب آبادی: نادیده گرفتن فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه اشتباه راهبردی است

یازدهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو در سنندج

بازداشت چند متهم برای شرکت در مجلس مختلط لهو و لعب در بجنورد

پیام تسلیت نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری در پی شهادت شهید عرصه سلامت

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت مدافع سلامت دکتر محمد زارعی

مردم فریب دوقطبی برجام و fatf را نخواهند خورد

چرام آبستن حوادث ناگوار/نماینده ولی فقیه و استاندار چاره اندیشی کنند

کلیه امور مرتبط با سیاست خارجی صرفا از طریق وزارت خارجه منتقل می شود

سفر پاپ فرانسیس به عراق

ایران و اسپانیا درباره گسترش همکاری های کتابخانه ای رایزنی کردند

مسیح مهاجری: دکتر میرمحمدی آرشیو اسناد انقلاب اسلامی بود

​بخش خصوصی می تواند از نیروی کار زندانیان استفاده کند

نگرانی میرسلیم از تبلیغ انتخاباتی در واتساپ و فیس بوک

تصویری از عامل هواپیمارباییِ پرواز اهواز مشهد

مسابقات اتومبیلرانی درگ

محسن رضایی برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت

توزیع و کاشت 10 هزار نهال در ابرکوه به مناسبت روز درختکاری

3 هزار شنوایی شناس در حال خدمت به مردم هستند

شهردار نباید پشت میز باشد بلکه باید در متن مردم باشد

ببینید | انتشار نخستین عکس از هواپیماربای پرواز اهواز - مشهد

استاندار خراسان رضوی: از نقد استقبال می کنم

امیرعبداللهیان: بدون جانفشانی سردار سلیمانی پاپ فرانسیس نمی توانست با امنیت وارد عراق شود

پاپ فرانسیس بدون جانفشانی سردار سلیمانی نمی توانست با امنیت وارد عراق شود

ظریف: به زودی طرح اقدام سازنده و دقیق ایران را ارائه خواهم داد

اجازه ندهید بازنشستگان و مستمری بگیران سرخورده و مایوس شوند

محسن رضایی برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت /چه اشکالی دارد یک چهره نظامی قدرت را به دست بگیرد

پیام تسلیت استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پی شهادت دکتر محمد زارع

نخبگان با ایده پردازی جامعه را به سمت توسعه سوق می دهند

ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی مردم

رضایت از دولت روحانی به 10 درصد رسیده

مقام اول هنرمند میانه ای در جشنواره ملی «رفیق خوشبخت ما»

غرس نهال میوه توسط نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در محوطه مصلی امام (ره) تبریز

افتتاح طرح های آبخیزداری در 9 شهرستان آذربایجان شرقی

ظریف: طرح اقدام سازنده و دقیق را به زودی اعلام خواهم کرد

جرائم بانکی طرح های کشاورزی، مشمول بخشودگی شدند

افزایش مواردی فوتی ناشی از کرونا در دزفول

جزییات جدید از هواپیماربایی در پرواز اهواز مشهد

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی

آغاز هفته منابع طبیعی با کاشت نهال در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد

بدون جانفشانی حاج قاسم و ابومهدی، پاپ نمی توانست با امنیت وارد عراق شود

آمریکا پشت اینهاست !

تخلف گسترده در سهام عدالت/ رقم باور نکردنی صدهزارمیلیاردی!

ظریف: طرح اقدام سازنده ایران را اعلام می کنم

محسن رضایی: زمان مذاکرات به «منافع ملی» بستگی دارد/ در این رابطه فقط رهبر معظم انقلاب تصمیم گیرنده هستند

جزییاتی از خنثی سازی هواپیماربایی پرواز 334/ تقدیر از گارد امنیت

ظریف: به زودی طرح سازنده و دقیقمان درباره برجام را ارائه خواهیم کرد | واکنش به اظهارات محسن رضایی

بارش باران در تهران

نظرات نباید با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته شود

آرادکوه از دغدغه های اصلی مردم کهریزک است

خدمت رسانی ستاد بازسازی عتبات ساوجبلاغ با محوریت کمک مؤمنانه

139 مورد جهیزیه به نوعروسان سقزی اهدا شد

سپاه یک عملیات هواپیماربایی را در مسیر اهواز مشهد خنثی کرد / هواپیما با فرود اضطراری به زمین نشست + اطلاعیه

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد