موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - فرهاد مجيدي - همسان سازي حقوق - حقوق بازنشستگان - سازمان تامين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - واكسيناسيون - هواپيماربايي - اينترنت ماهواره اي - اقدامات نظارتي - شهداي فرهنگي - انصارلله - خانه هاي تاريخي - مدير مسئول روزنامه كيهان - ماسك هاي زيبايي - دانشمندان جهاني - مهندسان كاربردي - روستاي منشاد مهريز - نفت لاوان - اعتياد به پول - امارات عربي متحده - آتليه در كرج

مطالب مرتبط:
نشریه آلمانی: کار سخت بایدن هنوز آغاز نشده است
انصارالله: به بایدن و دولتش امیدی نبسته ایم
واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
2100 سایت جدید طی یک سال وارد شبکه ایرانسل شد
اسطوره فوتبال ایتالیا مشکل کریستیانو رونالدو با پیرلو را فاش کرد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 00:102021-01-21سياسي

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد


وزیر اسبق امور خارجه ایران گفت: با انتخاب جو بایدن اصلاح طلب ها که در هفت سال و نیم گذشته احساس می کردند چیزی برای مردم نداشته اند و معترض به دلار 3 هزار تومانی بودند، - اکنون دلار 30 هزار تومانی تحویل مردم داده اند.

، منوچهر متکی در گفت و گوی زنده اینستاگرامی جامعه اسلامی مدیران استان اصفهان با اشاره به عدم وجود نظر واحد در داخل ایران اظهار داشت: در سطح کارگزاران نظام در رابطه با کشور آمریکا اجماعی وجود نداشته، دولت ها نظرات مختلفی داده و نظر روشنی ارائه نمی کنند، در هیچکدام از کشورها حزب ها تا این حجم اختلاف نظر ندارند.

داخل ایران نظر واحدی نداریم و اجماعی بر روی این موضوع نیز وجود ندارد.

آمریکا در دوره اوباما زمینه هایی را فراهم کرد و با دولت یازدهم وارد مذاکره شد و در مقابل آن رهبر جمهوری اسلامی ایران سخنرانی انجام دادند که ما نرمش قهرمانانه انجام می دهیم.

وی ادامه داد: اما رهبر انقلاب در ادامه صحبت هایشان فرموده بودند ما به آمریکا اعتماد نداریم، که این نکته در دیپلماسی بسیار مهم است، مذاکره با کشوری که به آن اعتمادی نیست سخت است و باید به گونه ای دیگر با آن ها وارد مذارکره شد.

در دوره اوباما پس از امضای برجام تحریم ها علیه ایران اجرا شد اما ترامپ با انتخاب فردی جدید فشار حداکثری را بر روی ایران گذاشت و به مدت 4 سال این فشار را ادامه داد.

دولت جمهوری خواه آمریکا با این فشارها بر این باور بود که ایران تسلیم می شود که این اتفاق رخ نداد و ایران تمام و کمال پای مواضع خود ایستاد.

ذوق زده شدن ما در برجام اشتباه بودوزیر اسبق امور خارجه ایران بیان داشت: ترامپ با توجه به وضعیت و کارهایی که انجام داد مشخص بود برای بار دوم کاخ سفید را نخواهد دید، با انتخاب جو بایدن اصلاح طلب ها که در هفت سال و نیم گذشته احساس می کردند چیزی برای مردم نداشته اند و معترض به دلار 3 هزار تومانی بودند، اکنون دلار 30 هزار تومانی تحویل مردم داده اند و سعی دارند از این مدت باقی مانده نهایت استفاده را ببرند که یکی از این موضوعات استفاده از ظرفیت جو بایدن برای برگشت به مسیر برجام است.

وی افزود: بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد، بایدن نیمی از توانمندی اوباما را ندارد و از لحاظ سن نیز کشش کاری را ندارد.

فشارهای منطقه ای بر روی وی حاکم است و هم پیمانان آمریکا احساس می کنند اگر بایدن حرکت جدیدی را شروع کند آن ها دچار مشکل خواهند شد که این اتفاق به نفع ایران است.

متکی پیرامون قرار گرفتن جو بایدن در وضعیت خاص تصریح کرد: بایدن علاقه دارد امتیازی را از ایران بگیرد تا با گرفتن این امتیاز، برجام را سازمان دهد، وی برای ورود به مذاکره با ایران نیازمند امتیازاتی است و ایران نیز نیازمند جبران هایی از طرف آمریکا است.

ایران هیچ گاه مخالف مذاکرات نبوده و تنها در برخی از مواقع و در مقابل شرایط ترامپ پای میز مذاکره نمی رفتیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بایدن درخواست مذاکره نمی کند، زیرا مذاکرات برجام تمام شده و چارچوب آن مشخص و ایران به تعهدات خود عمل کرده است و اکنون نوبت آمریکا سر رسیده که به تعهدات خود عمل کند.

مذاکره یک هدف نیست بلکه یک ابزار و راه است، اگر هدفمان برجام باشد تکلیف 2 طرف روشن است و در گام نخست آن ها باید به تعهدات 4 سال پیش خود عمل کنند تا ما دوباره وارد مذاکره شویم.

وزیر اسبق امور خارجه ایران درباره اینکه ذوق زده شدن ما در برجام اشتباه بود، بیان کرد: ایران شتاب زده وارد مذاکرات شد و این موضوع باعث شد طرف مقابلمان یعنی آمریکا احساس کند ما برای انجام این کار عجله داریم که مقام معظم رهبری نیز در همین رابطه در سخنرانی خود فرمودند که عجله نکنید، اگر کشوری بفهمد که برای انجام کاری عجله وجود دارد ما را در تنگنا قرار می دهد، آمریکا یک چهره دارد اما دموکرات ها با نقاب و جمهوری خواهان بدون نقاب هستند.

اگر بایدن برای برجام پا پیش بگذارد باید برای تعامل با بایدن منطقی برخورد کنیم و در صورت لازم مذاکره انجام شود، در حالی که در شرایط کنونی مذاکرات لازم نیست زیرا پرونده برجام برای ما بسته شده است.

شعار ما " وحدت، عدم تخریب" استوی در بخش دیگری از این گفت وگو به موضوع انتخابات 1400 پرداخت و اظهار داشت: ریاست جمهوری شرایط خاص خود را دارد و با توجه به وجود 2 جبهه در کشور ما همیشه قرارگاه های آن ها نتیجه انتخابات را مشخص کرده است.

اگر این قرارگاه ها بتوانند وحدت لازم را ایجاد کنند می توانند در نتیجه آرا نیز تاثیرگذار باشند.

در مجلس یازدهم تلاش شد یک روند مشخصی وجود داشته باشد که در دقایق آخر این اتحاد به وجود آمد و یک لیست واحد تشکیل شد، برای ریاست جمهوری چندی قبل قراری گذاشته شد تا متحد وارد عمل شود و در حوزه قرارگاه ها نیز در یکپارچگی کاملی باشد که تا امروز شاهد این یکپارچگی نیستیم.

در همین راستا شورای وحدت کار خود را برای رسیدن به یک اجماع با رهبری آیت الله کرمانی آغاز کرده است.

متکی ادامه داد: شعار ما "وحدت، عدم تخریب" است که به این معنا است که هیچ شخصی نباید کار تخریبی انجام دهد تا زمینه هم افزایی وجود داشته باشد تا به وحدت برسیم.

جبهه پایداری هنوز به شورای وحدت اضافه نشده اما با آن ها صحبت های لازم انجام شده است.

در حال حاضر کارگروه گفتمان ما بر روی شاخص ها و موضوعات کلان کشور کار می کند تا در مرحله بعد به مصادیق ورود پیدا کند.

انتخابات در این دوره یک امر ریسکی نیست و باید به صورت اصولی به این موضوع نگاه شود تا دچار شکست نشوند.

وی تصریح کرد: در استان ها نماینده جامعه روحانیت معرفی شده که از طریق این افراد نیز چند نفر دیگر معرفی می شوند تا یک جمعیت پنج نفره را تشکیل داده و پس از آن 6 تا 8 نفر به این پنج عضو اضافه خواهند شد که 11 تا 13 نفر در هر استان شورای وحدت را تشکیل می دهند.

ما در تهران یک هیئت اجرایی داریم که ساختارسازی های لازم را انجام داده و 9 کارگروه و 14 قشر را معرفی کرده است تا کارگروه ها و کمیته ها شکل بگیرند.

در بحث انتخابات نیز یک قانون کلی وجود دارد که یک مجموعه فکری و سیاسی با تک کاندید برای ریاست جمهوری و برای مجلس و شورا با لیست واحد وارد شوند.

وزیر اسبق امور خارجه ایران بیان داشت: لیست واحد و تک کاندیدا بودن برای ریاست جمهوری بهترین راه برای کسب آرا است، در مجلس برخی از افراد از نحوه نهایی سازی ناراضی بوده اند که شورای ائتلاف و جبهه پایداری در روز آخر وارد عمل شدند.

اشکالاتی در انتخابات گذشته وجود داشت که باید این موضوع را به حداقل برسانیم، از نظر من اگر اصولگرایان با چندین کاندیدا وارد میدان شوند بازنده انتخابات خواهند بود، ریاست جمهوری از مجلس ریسکی تر و مهم تر است.

وی افزود: کاندیدایی انتخاب خواهد شد که به شاخص های ما نزدیک باشد و زمینه برای رسیدن به تک کاندیدا نیز وجود داشته باشد.

شورای وحدت با شخصیت های بزرگ سیاسی دیدارهایی را انجام داده است و در زمان مشخص اسم افراد عنوان خواهد شد.

این در حالی است که بر روی شخصیت های خاصی توافق نشده بلکه روی فرمولهای خاص به توافق رسیده ایم، برای تشکیل یک بافت قوی باید از اقشار مختلف استفاده شود و مکانیزم انتخاب آن ها به گونه دموکراسی بوده است.

رییس کمیته اجرایی شورای وحدت در پایان خاطرنشان کرد: فرمول انتخاب شده بر اساس تصمیم گیری های جمعی است و مختص به شخصیت های خاصی نیست، در اصفهان جامعه روحانیت 3 نفر را مشخص کرده است که این افراد باید 8 تا 10 نفر دیگر را انتخاب کنند و ترکیبی را تشکیل دهند.

وی بیان کرد: تاکید داریم احزاب و تشکل ها حتما حضور داشته باشند، این موضوع دیکته کردن نیست بلکه متفاوت کردن مکانیزم است.

به همه احزاب اطلاع داده شده که با نمایندگان استان همکاری کنند و در استان ها نیز قرار شد هر سه حزب یک نفر را انتخاب کنند، این کار باعث شده مشارکت با دیگران زیاد شود.

شورای وحدت برای این انتخابات شکل نگرفته بلکه هدف اصلی این شورا این است که از تمام تشکلات استفاده کند و به یک اجماع کامل برسند.

انتهای پیام/167
کلید واژه ها: هزار تومانی - ایران - وزیر اسبق امور خارجه - جمهوری اسلامی ایران - کارگزاران نظام - نرمش قهرمانانه - جمهوری اسلامی - اسلامی - آمریکا - استان اصفهان - جامعه اسلامی - منوچهر متکی - دولت یازدهم - بایدن - امور خارجه - اختلاف نظر - کارگزاران - اصلاح طلب - هزار - کشور - متکی - داخل - واحد - دلار - گفت و گوی - داده - مردم - دولت - جو بایدن - مذاکرات

آخرین اخبار سرویس:
تغییر کاربری غیرقانونی اراضی به هیچ عنوان مجاز نیست

تلاش برای تاسیس مجتمع بزرگ قرآنی در استان بوشهر

نظر اداره کل حقوقی قوه قضاییه در مورد معافیت مالیاتی مسکن مهر

رییسی: تعرض به محیط زیست از ناحیه هیچکس پذیرفتنی نخواهد بود

کاشت 1000 درخت در مدارس حاشیه شهر سمنان+ موشن گرافیک

لزوم توانمندسازی و تقویت بنیه اقتصادی مددجویان ایلامی

دبیر اتحادیه جهانی آشوری ها: سردار سلیمانی پهلوانی است که در دل همه اقوام و ادیان جای دارد

سی وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تونس بازهم به تعویق افتاد

حضور پررنگ ائمه جمعه، روحانیان و گروه های جهادی در جمع زلزله زدگان سی سخت

68درصد مردم واکسیناسیون عمومی را امر ضروری می دانند

تعیین شعب و قضات ویژه برای بررسی تخلفات انتخابات 1400 در اصفهان

تداوم رزمایش کمک مؤمنانه تا ریشه کنی ویروس منحوس کرونا در کاشان

نخستین عکس از بیژن مرتضوی پس از بهبودی

بیانیه واتیکان درخصوص دیدار پاپ و آیت الله سیستانی

20 اسفند آغاز ثبت نام نامزدهای شورای شهر/ لزوم ارائه اصل استعفانامه مسئولان مشمول در انتخابات 1400

بیانیه واتیکان پس از ملاقات پاپ با آیت الله سیستانی

رییس قوه قضاییه: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست

خبر خوش مجلس از همسان سازی حقوق لشگری و کشوری

کتاب نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب بر روی پیشخوان کتابفروشی ها

مسابقه حدیث خوانی «از تبار معراج» برگزار می شود

انتقاد عارف از لیست امیدی ها مجلس دهم

نشست خبری مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

استخدام راننده باخودرو

ببینید | شرایط سفرهای نوروزی از زبان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا

کرونای انگلیسی به لرستان رسید

رضایی: اجازه ادامه تحریم ها را به آمریکا نخواهیم داد

جایگاه اثرگذار وقف علمی در برگزاری جوایز علمی ایران

3 بخش به موزه های مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی اضافه شد

آغاز مرحله سوم رزمایش کمک های مومنانه از 20 اسفندماه در چهارمحال و بختیاری

استخدام سرپرست دفتر فنی، سرپرست اجرا و سرپرست کنترل پروژه

کتاب نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب بر روی پیشخوان

بررسی چند طرح و لایحه مهم در جلسه شورای نگهبان

تصویب همسازی حقوق هیأت علمی دانشگاه ها

آملی لاریجانی: افزایش نامتوازن و غیرمنطقی مناطق آزاد به مصلحت کشور نیست

عمران خان از مجلس پاکستان رای اعتماد گرفت

خبر خوش مجلس از همسان سازی حقوق لشگری و کشوری / تسویه بدهی دولت به تامین اجتماعی در 1400

آغاز ثبت نام مراکز فقهی برای سال تحصیلی 1401 - 1400

تداوم آتش سوزی در مرز ماهیرود /نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان از بارهای صادراتی تخلیه شد

آغاز عملیات مایه کوبی دام های سنگین روستایی البرز در مقابل تب برفکی

6 ملک متهم فراری پرونده طبری تخریب شد

خبر خوش مجلس از همسان سازی حقوق لشگری و کشوری 

پاپ با آیت الله سیستانی ملاقات کرد

بیانیه دفتر آیت الله العظمی سیستانی پس از دیدار پاپ فرانسیس

مصدق، سیاستمدار تنها

حسین موسویان و حسین علایی: امریکا نمی خواهد هیچ کشوری پیرامون اسراییل دانش هسته ای داشته باشد

مصوبه حمایتی مجلس از نویسندگان، قالیبافان، رانندگان و صیادان

پیام تسلیت آیت الله اراکی به مناسبت درگذشت شیخ قاضی احمد الزین

موافقت مجلس با تسویه بدهی دولت به تأمین اجتماعی

سریال ملکه گدایان؛ چرا مافیای ایرانی جذاب شده است؟!

بی طرفی، مشارکت حداکثری و تمهیدات بهداشتی اصول انتخابات 1400 است

جزییات برنامه های هفته منابع طبیعی در پایتخت

تمبر یادبود جانباز شهید «حاج ابوالقاسمی»در جنوب تهران رونمایی شد

مردم و مسوولان ابرکوه به یاد چهار هزار شهید یزد درخت کاشتند

«هفت خوان» محمدرضا گلزار مجوز گرفت/ ساخت چند برنامه ترکیبی اینترنتی

بیانیه دفتر آیت الله سیستانی پس از دیدار با پاپ

محل جدید دپوی پسماند روی زنجان به بهره برداری رسید

توان افزایی زنان در گام دوم انقلاب باید جدی تر گرفته شود

آغاز ثبت نام آزمون فلوشیپ پزشکی از 19 اسفند/ ظرفیت پذیرش اعلام شد

عید امسال به کدام شهر ها می توان سفر کرد؟/ ابهامات سفرهای نوروزی همچنان باقی

نگرانی بازنشستگان بابت پاداش پایان خدمت/ نمایندگان بودجه جداگانه و اختصاصی اختصاص دهند!

مدارس و اداره های دولتی قم در ایام عید پذیرای مسافر نخواهند بود

کاشت نمادین 40 اصله درخت به یاد شهدا

وضع باثبات استان سمنان در کرونا/ محدودیت ها همچنان باقی است

305 عمل کاشت حلزون شنوایی در استان همدان با موفقیت انجام شد

افزایش حقوق کامل 25 درصدی فقط برای حداقل بگیران

بی طرفی، مشارکت حداکثری و تمیهدات بهداشتی اصول انتخابات 1400 است

کاشت یک اصله نهال توسط آیت الله جنتی

استخدام انباردار در شرکت بین المللی رونیکس در شیراز

اثر گذاری سند آمایش نیازمند مشارکت همگان است

زنان در اسلام جایگاه مهمی دارند

7 هزار و 609 شعبه اخذ رای در استان تهران برای انتخابات مورد نیاز است

30زندانی جرایم غیرعمد در استان بوشهر آزاد شدند

آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان؛ ادامه وضعیت نارنجی در سیرجان

متکی: شخصیت رییسی وحدت آفرین است

دشمن عمق وفاداری مردم به انقلاب اسلامی را می داند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با مزایای عالی در شرکت دیجی رانو در خراسان رضوی

2 مدافع سلامت دیگر خوزستان آسمانی شدند

تصویب همسازی حقوق هیأت علمی دانشگاه ها

مادران شهدا با تربیت فرزندان شهیدشان تداوم انقلاب اسلامی را رقم زدند

هزار و 150 اصله نهال طی هفته منابع طبیعی در بوکان غرس می شود

تقویت کتابخانه ها جزو مهم ترین برنامه فرهنگی دولت است

مهمترین مسئله جناح های سیاسی مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است

طرح کاشت چهارهزار و 500 نهال خرما در خرمشهر آغاز شد

انتقاد امام جمعه کیش در خصوص تغییر مدیرعامل کیش

هزار میلیارد تومان از اعتبار تامین اجتماعی کاسته شد

کتاب«عصر حیرت» مهدی نصیری نقد می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان اردبیل سفر می کند

دوره مقدماتی و حضوری «ایران پیشران» برگزار شد

غریب آبادی: سه کشور اروپایی با توقف فرایند قطعنامه به خودشان فرصت دیگری دادند

جشنواره اسوه های صبر کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

نگاه راهبردی کلید تحول آفرینی است

پیکر جانباز 70درصد شهید حاج غلامعلی مثبت شاهجویی به خاک سپرده شد

به سوی نظام تک قطبی

کرونای انگلیسی به لرستان رسید

نشست نقد کتاب ««علوم انسانی و مسأله تأثیر اجتماعی» برگزار می شود

انتقادات تند عارف از شکارچیان پست و مقام

دولت مکلف به پرداخت حق بیمه برخی از مشاغل به سازمان تأمین اجتماعی شد

رییس موسسه آموزش عالی قشم به عنوان نماینده منتخب موسسات آموزش عالی استان هرمزگان منصوب شد

نامزدهای احتمالی 1400 و چالش FATF

سفرهای نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد

متکی: شتاب زده وارد مذاکرات شدیم / بایدن کوله باری از مشکل را با خود می آورد