مطالب مرتبط:
پیش بینی دسترسی به 25 میلیون دوز واکسن کرونای ایرانی تا خرداد 1400
شرط ایران برای خرید واکسن خارجی کرونا/ تولید انبوه واکسن ایرانی کی شروع می شود؟
دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد
شرط ایران برای واردات واکسن خارجی کرونا/ تولید انبوه واکسن ایرانی کی شروع می شود؟
آخرین جزییات از دومین واکسن ایرانی کرونا
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 بهمن 1399 ساعت 11:352021-01-20دانش

تولید واکسن کرونای ایرانی موجب تقویت غرور ملی شد


ایرنا- رییس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: تولید واکسن کرونا توسط محققان ایرانی موجب تقویت غرور ملی و امید به آینده و تحول علمی و پزشکی کشور شد.

- سعید رضا عاملی در جلسه 143 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با قدردانی از تلاش های دست اندرکاران حوزه درمان و بهداشت کشور، افزود: تولید واکسن کرونا در کشور موجب تقویت غرور ملی و امید به آینده شد چرا که با وجود تحریم های ظالمانه با اتکا به توان علمی کشور در مدت زمان کوتاهی مطالعات علمی واکسن کرونا و هم زمان ایجاد پلتفرم و زیر ساخت های مربوط به سایت تولید انجام شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی تاکید کرد: ظرفیت های ایجاد شده نه فقط برای واکسن کووید19 بلکه برای سایر تولیدات دارویی به کار گرفته می شود و رهبر معظم انقلاب به دلیل بی اعتمادی به دشمنان نظام، دشمنی علنی و آشکار این کشورها با جمهوری اسلامی ایران و ناکارآمدی واکسن های تولید شده توسط این کشورها، بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از منابع نامعتبر تاکید دارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در عین حال از همه ظرفیت ها علمی جهان در حوزه مقابله و پیشگیری و مصون سازی جامعه نسبت به ویروس کرونا استفاده شده و باید توجه داشت که ارایه برخی نکات صرفا برای تقویت آینده کشور در مباحث علمی و مقابله با ویروس کرونا است.

عاملی خاطرنشان کرد: تولید واکسن کرونای ایرانی باعث تحول علم پزشکی کشور شده است و امید است در آینده شاهد موفقیت های بزرگ تری در این زمینه باشیم.

تولید واکسن سه تا پنج سال زمان نیاز دارد دکتر مصطفی قانعی رییس کمیته علمی مقابله با کرونا و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری نیز در این جلسه گزارشی با موضوع بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور و جهان ارایه کرد و گفت: هر واکسن برای تولید باید سه فاز پیش بالینی، تایید و تولید انبوه را طی کند و در حال حاضر فایزر و بیوتک تاییدیه اضطراری FDA و WHO را دریافت کرده اند چرا که برای تولید واکسن در حالت عادی سه تا پنج سال زمان نیاز است.

وی با بیان این که در حال حاضر 2 تاییدیه ملی و بین المللی برای تولید واکسن وجود دارد، افزود: 173 واکسن ساز در دنیا تولید واکسن کرونا را شروع کرده اند که از این تعداد تنها 6 واکسن ساز موفق به کسب تاییدیه شده اند و از 9 شرکت ایرانی در حال تولید واکسن کرونا، سه واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی قرار دارد و همچنین واکسن مشترک کوبا و انسیستوپاستور ایران نیز در مرحله فاز سه قرار دارد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: شرکت های ایرانی در حال تولید واکسن در چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسید نوکلییک و پروتیین پایه هستند و واکسن های پروتیین پایه دار برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مناسب هستند اما باید در نظر گرفت که برای ایجاد ایمنی مناسب باید در چندین دوز تزریق شود.

به عنوان مثال واکسن های هپاتیت ب از این نوع هستند.

قانعی با بیان این که ایران برنامه تولید 25.

5 میلیون دوز واکسن کرونا توسط شرکت های خود را در دست اجرا دارد، خاطرنشان کرد: در پایگاه یونیسفّ، ایران به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده واکسن کرونا معرفی شده و منابع مالی تولید واکسن کرونا در دنیا از طریق پیش فروش واکسن ها تامین شده است و در واقع کشورها قبل از موفقیت یک شرکت در تولید واکسن کرونا، واکسن ها را پیش خرید کرده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر هفت میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده است، کنسرسیوم جهانی کوواکس 10 درصد از این هفت میلیارد دوز واکسن پیش فروش را در راستای عدالت دسترسی همه کشورها به واکسن کرونا خریداری کرده چرا که برخی از کشورها حریصانه واکسن کرونا را خرید کرده اند به عنوان مثال کشور کانادا به ازای هر فرد 10 دوز واکسن خریداری کرده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر این که دنیا برای تولید واکسن کرونا در فاز اضطرار قرار دارد، افزود: به عنوان مثال تولید واکسن های مانند تب تیفویید 100 سال، هپاتت ب 20 سال، واکسن ابولا 20 سال به طول انجامیده است اما با توجه به شرایط اضطرار واکسن کرونا تقریباً ظرف مدت یک سال تولید شده است.

قانعی یادآور شد: بیشتر واکسن های کرونا دارای تأییدیه ملی یا اضطراری هستند، آمریکا برای واکسن فایزر تاییدیه استفاده اضطراری صادر کرده است اما کشور عربستان برای این واکسن تاییدیه نهایی را صادر کرده است.

به گفته وی، در حال حاضر تولید اکثر واکسن های کرونا در فاز سه قرار دارد و کار تولید واکسن کرونا در هیچ شرکتی به پایان نرسیده است.

وی درمورد میزان واکسیناسیون کرونا در کشورهای جهان گفت: 39.

47 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان دریافت شده است که از این مقدار سهم آمریکا 12.

28 میلیون دوز، چین 10 میلیون دوز، انگلیس 4.

31 میلیون دوز، رژیم اشغالگر قدس 2.

35 میلیون دوز، امارات 1.

88 میلیون دوز، ایتالیا 1.

12 میلیون دوز و آلمان 1.

05 میلیون دوز، روسیه 1 میلیون دوز، اسپانیا 768 هزار دوز، ترکیه 706 هزار دوز، کانادا 546 هزار دوز و مکزیک 463 هزار دوز دریافت کرده اند.

قانعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2.

55 میلیون نفر در جهان بر علیه کرونا به طور کامل واکسینه شده اند و واکسن کرونا در کشور بر اساس 3 رویکرد، 16.

8 میلیون دوز از طریق مجموعه کوواکس و 25.

5میلیون دوز از طریق واردات و 25 میلیون دوز تولید داخل تامین شود.

دلیل همکاری ایران با کوبا برای تولید واکسن کرونا چیست؟ دبیر ستاد توسعه زیست فناوری درمورد چرایی دلیل همکاری ایران با کوبا برای تولید واکسن کرونا اظهار داشت: نظام سلامت کوبا از جهت عدالت رتبه اول جهان را داراست و این کشور در حوزه پزشکی یکی از قدرت های جهان است.

در گذشته نیز با ایران برای تولید واکسن هپاتیت ب همکاری داشته و همین طور ایران و کوبا سوابق خوبی در حوزه روابط سیاسی و دیپلماتیک دارند.

قانعی درمورد برنامه ملی واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در کشور اظهار داشت: در نظر داریم در فاز اول زمستان 99 کارکنان بهداشت و درمان و افراد مسن، معلولان و جانبازان در مراکز نگهداری، در فاز دوم بهار و تیرماه 1400 افراد بالای 65 سال، افراد 16 تا 64 سال با بیماری زمینه ای، افرادی که به واسطه شغل خود با مردم در تماس هستند، در فاز سوم مرداد تا آذر 1400 افراد ساکن در مراکز تجمعی، افراد 55 تا 65 بدون سابقه بیماری و افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت و در نهایت در فاز چهارم زمستان 1400 عموم مردم واکسینه شوند.

قانعی در پایان سخنان خود در مورد دستاوردهای کشور در دوران شیوع کرونا گفت: ایجاد زیرساخت آزمایشگاه سطح ایمنی سه، توسعه واکسن در بخش خصوصی، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن های نسل جدید و ایجاد فضای رقابتی برای شرکت های دانش بنیان را می توان از جمله این دستاوردها نام برد.

21 نفر واکسن کرونا تزریق کردند حسن جلیلی مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم در این جلسه گفت: به 21 نفر واکسن تولیدی ستاد فرمان امام (ره) تزریق شده و تاکنون عوارضی از تزریق آن گزارش نشده است.

وی به اتخاذ سیاست جامع وزارت بهداشت برای تهیه واکسن از منابع معتبر اشاره کرد و افزود: جهش های این ویروس محل نگرانی است و در تولید واکسن کرونا باید به جهش احتمالی ویروس کرونا توجه شود و پیش بینی شده که ستاد فرمان حضرت امام (ره) در اسفند 99 یک تا 2 میلیون دوز واکسن کرونا و از اردیبهشت 1400 به بعد بیش از 10 میلیون دوز واکسن در ماه تولید کند.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه تولید انبوه واکسن کرونا یکی از چالش های اصلی است، تصریح کرد: تولید انبوه یکی از گلوگاه های جدی برای تولید واکسن کرونا است و ضرورت دارد در تولید داخل این مشکل را مرتفع کنیم.

سید جمال الدین سجادی مشاور رییس فرهنگستان علوم پزشکی نیز در این جلسه گفت: در مورد تولید واکسن کرونا در جهان اخبار پراکنده در فضای مجازی و رسانه ها با اهداف مشخص منتشر می شود و در خرید واکسن کرونا از کشورهای غربی ابهامات بسیاری وجود دارد و باید مسوولان نظام به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که به درستی بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از محل های نامعتبر تأکید داشتند، توجه و دقت لازم را داشته باشند.

ایجاد حاشیه برای تولید واکسن ایرانی همچنین محمد رضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن تشکر از دست اندارکاران بهداشت و درمان کشور برای ارایه خدمات و انجام پژوهش پیرامون درمان کرونا، اظهار داشت: دوگانه های ایجاد شده مبنی بر تزریق یا عدم تزریق واکسن، واکسن داخلی یا خارجی و.

کاملاً غیر علمی و برای ایجاد حاشیه برای عدم استفاده از موفقیت های کسب شده در تولید واکسن ایرانی است.

وی با یادآوری این که ویروس کرونا پیچیدگی های زیادی دارد، افزود: تاکنون مشخص نشده که این ویروس به طور طبیعی یا غیر طبیعی در جهان رها شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که شرکت های تولید کننده واکسن و فرآورده بیولوژیک در دنیا علاقه مند هستند که تولیدات خود را در گونه ها و نژادهای مختلف آزمایش کنند، ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها امریکا تا پایان سال 2021 می تواند جمعیت خود را واکسینه کند و این سوال مطرح می شود که چطور امکان دارد با این شرایط، امریکا حاضر شود واکسن مورد نیاز کشورمان را تامین کند؟ مخبر دزفولی اضافه کرد: بر دشمنی دولت امریکا با مردم ایران هیچ تردیدی وجود ندارد و وزارت بهداشت برای آگاهی مردم تاریخچه تولید واکسن های mRNA را اطلاع رسانی کند و نباید در این خصوص منفعل عمل کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نزدیک به 60 سال است که واکسن سرخجه در کشور تولید می شود، همینطور انسیستوپاستور ایران و شرکت رازی رتبه اول منطقه در تولید واکسن را دارا هستند ولی تا کنون WHO به این دستاوردهای کشور توجه نکرده است اما از طرفی دیگر برای شرکتی مانند فایزر تأییدیه اضطرار برای تولید واکسن صادر می کند.

حسن قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به ارایه گزارش تحولات علمی و فناوری مهم روز پرداخت و با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون خرید واکسن از کشورهای آمریکا و انگلیس گفت: بررسی وضعیت تست انسانی واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت آمریکایی فایزر در کشورهای جهان نشان می دهد که این واکسن عوارضی را در پی دارد، به عنوان مثال کشور فنلاند تاکنون 32 مورد عارضه جانبی در نتیجه تزریق واکسن فایزر، نروژ از فوت 23 نفر بعد از تزریق واکسن فایزر و.

خبر داده اند.

وی خاطرنشان کرد: خزانه داری آمریکا در اطلاعیه ای در مورد اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که از تاریخ 8 ژوئن 2020 به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

قدسی پور افزود: اما از طرفی دیگر در تاریخ پنجم دی 99 خزانه داری آمریکا اعلام کرد با موافقت دولت آمریکا، ایران توانسته است از طریق بانک سوییس واکسن ضدکرونا بخرد.

وزارت خزانه داری آمریکا به بانک سوییس اجازه پرداخت 244 میلیون دلار را برای خرید واکسن ضدکرونا توسط ایران صادر کرده است.

ایران واکسن فایزر را نمی خواهد در ادامه جلسه دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد موضع وزارت بهداشت در مورد واکسن فایزر اظهار داشت: وزارت بهداشت چهار ماه پیش به طور رسمی به سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی خواهد.

وی افزود: واکسن فایزر به دلیل دشمنی های کشور آمریکا با ایران و تردید در استفاده از آن، از نظر وزارت بهداشت رد شده است و خدا را شاکریم که دانش راه اندازی چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسیدنوکلوییک و پروتیین پایه برای تولید واکسن در کشور وجود دارد و باید برای تقویت آن دستگاه های ذی ربط همکاری لازم را داشته باشند.

به گفته دکتر گویا تولید واکسن کرونا در کشور جزو مهم ترین اهداف وزارت بهداشت است، چرا که ممکن است که واکسن کرونا برای ایجاد ایمنی لازم چندین سال نیاز به تکرار داشته باشد.

وی درمورد تولید واکسن کرونا با مشارکت کشور کوبا تصریح کرد: یکی از بزرگترین افتخارات کشور تولید این واکسن است و در آینده این موضوع به لطف خدا ثابت خواهد شد.

ایران و اندونزی تولید کننده واکسن در میان کشورهای مسلمان علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران در این جلسه با بیان این که ایران و اندونزی به عنوان 2 کشور تولید کننده واکسن در کشورهای مسلمان مطرح هستند، گفت: 120 سال از تاسیس این انستیتو می گذرد و تشخیص بیماری کرونا در کشور با کار شبانه روزی انستیتو پاستور ایران و بدون نیاز به خارج از کشور در 340 آزمایشگاه انجام شد.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران به عنوان قدیمی ترین واکسن ساز در منطقه مطرح است و تقریباً در بدن همه مردم ایران واکسنی از این مرکز تحقیقاتی و رازی وجود دارد و افتخار داریم که فلج اطفال با واکسن رازی در کشور واکسینه شد و همین طور آبله در 80 سال گذشته توسط انسیستوپاستور هم در کشور و هم در منطقه واکسینه شد.

ریس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن یک سلاح امنیتی و بازدارنده است، تصریح کرد: واکسن یک تکنولوژی پوششی است، یعنی هر کشوری بتواند 2 یا سه واکسن بسازد زیرساخت های این واکسن ها می تواند برای تولید چندین واکسن استفاده شود و از طرفی کشوری که قادر به تولید واکسن باشد در مباحث مهندسی ژنتیک، ایمونولوژی، ویروس و بسیاری از رشته های دیگر پیشرفت می کند.

وی خاطرنشان کرد: 2 سال پیش با کوبا قراردادی برای ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات الریه که یکی از پیچیده ترین واکسن های دنیا است و تنها 4 کشور تکنولوژی تولید آن را دارند، منعقد کردیم و در حال حاضر نیز فناوری تولید واکسن کرونا را از کشور کوبا دریافت کردیم.

بیگلری با بیان این که واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، افزود: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده اند نیز تولید شود.

همچنین با توجه به پیشرفت های کشور در تولید واکسن کرونا، روسیه نیز برای تولید مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است.

در پایان جلسه 143 شورای عالی انقلاب فرهنگی با موافقت اعضای جلسه چهار مصوبه توجه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه 1400 بر تولید واکسن کرونا در کشور ، حمایت از شرکت های تحت حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای کار بر روی فاز سوم انسانی واکسن کرونا ، انجام طرح پژوهشی ساخت ویروس صنعتی و خطرات و ریسک های آینده آن برای زندگی بشر توسط مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و تهیه پیوست رسانه ای تولید و خرید واکسن کرونا توسط ستاد مهندسی فرهنگی کشور به تصویب رسید.


کلید واژه ها: تولید واکسن کرونا - واکسن کرونا - نقشه جامع علمی کشور - تولید واکسن - کشور - تولید - واکسن - علمی - کرونا - واکسن کرونای ایرانی - تحریم های ظالمانه - تقویت - رهبر معظم انقلاب - سعید رضا عاملی - توان علمی کشور - محققان ایرانی - جمهوری اسلامی - ایرانی - راهبری - انقلاب - غرور - علمی و پزشکی - آینده - بی اعتمادی - شورای عالی - گزارش روز - امید - چهارشنبه - نقشه - جامع

آخرین اخبار سرویس:
خانه جوانه در مرکز پایتخت افتتاح شد | انعقاد قرارداد ناحیه نوآوری تربیت مدرس

فلسفه ورزی نوعی معنویت است / فزونی مؤلفه های معنوی نزد سهروردی و ملاصدرا

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

استخدام کارشناس BI (رشته علوم آزمایشگاهی و بیوشیمی ) در تهران

هدف از تعالی سازی علوم انسانی روزآمدی و حکمی سازی است

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

رشد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی «کیواس»

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا» مشخص شد

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

اردو های جهادی دانشجویان علوم پزشکی مشهد با تایید ستاد کرونا ادامه می یابد

رییس المپیاد مجازی ورزش های همگانی دانشجویان علوم پزشکی منصوب شد

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

همکار خانوم برای فروشندگی

نشست هسته مطالبه گری با هدف رفع مشکلات مردمی از سوی بسیج دانشجویی نهاوند برگزار می شود

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

سیف: قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان از طریق توانمندسازی مهارتی افزایش می یابد

نازنین زاغری آزاد شد

افتتاح فاز نخست بیمارستان سرطان جنوب در 1401

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

نازنین زاغری آزاد شد/ وکیل زاغری: موکلم پرونده مفتوح دیگری هم دارد

دانشجویان گنابادی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با عنوان «واکسن و کرونای سیاسی» شرکت می کنند

نصب میکروسکوپ رامان ‏785 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی

ظرفیت خوب کاوشگر خلیج فارس برای کار تحقیقاتی

نازنین زاغری آزاد شد

نازنین زاغری آزاد شد

صلاحیت 290 عضو هیئت علمی فناور دانشگاه آزاد توسط کمیته اجرایی تایید شد

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

دانشجویان بسیجی نیشابور بیش از 288 هزار غربالگری تلفنی و حضوری انجام دادند

کاشت 400 نهال در دانشگاه شیراز به همت دانشجویان

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

نیاز به بازاریاب آقا و خانم همراه پورسانتی

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

هوش مصنوعی چهره های جذاب خلق می کند

کاوشگر خلیج فارس توسعه علوم دریای را فراهم می کند

مدافعان خط مقدم؛ محو مظلومیت

دلایل اهمیت ارتباط بصری در کسب وکار

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

تایید صلاحیت 290 عضو هیأت علمی فناور دانشگاه آزاد

بازاریاب خانم و آقا با پورسانت

اعضای هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین در فهرست محققان برتر جهان قرار گرفتند

معاون دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد: پذیرش دانشجو در رشته های فقه شافعی و فقه حنبلی از سال آینده

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

فناوری نانو اصطکاک را کاهش و دوام سطوح را افزایش می دهد

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

تولید آسیاب و مخلوط کننده های صنایع داروسازی به دست فناوران ایرانی

آغاز ثبت نام در باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

اختراع نسل جدید ماسک هوشمند در دانشگاه سهند تبریز

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

انجام فاز دوم تست انسانی واکسن برکت تا پایان اردیبهشت 1400

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزیده نخستین جایزه نقد زرین شد

کمک به تکمیل 19 سالن ورزشی، 2 استخر سرپوشیده و 18 زمین ورزشی روباز در دانشگاه ها

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

فناوری نانو اصطکاک را کاهش و دوام سطوح را افزایش می دهد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

افتتاح خانه جوانه، مرکز نوآوری دانشگاه تربیت مدرس

چالش های روحی ارمغان روز های کرونایی برای دانشجویان بین المللی هلند

کارگاه آنلاین ساخت کیف چرمی

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

مهناز ملانظری در سمت ریاست دانشگاه الزهرا (س) ابقا شد

کارگاه «انتخاب رویکرد در روان درمانی» برگزار می شود

مهناز ملانظری در سمت ریاست دانشگاه الزهرا(س) ابقا شد

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

فارس من| افتتاح فاز نخست بیمارستان سرطان جنوب در سال 1401

کارگاه «انتخاب رویکرد در روان درمانی» برگزار می شود

تصاویر/ نشست هیئت امنای ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان شمالی

نسل جدید ماسک های تنفسی هوشمند در دانشگاه صنعتی سهند اختراع شد

رونمایی از شبکه حرفه ای کسب و کار

رییس دانشگاه الزهرا (س) ابقا شد

اولین آزمایشگاه تشخیص مولکولی کرونا در دانشگاه آزاد اصفهان مجوز فعالیت گرفت

استخدام اپراتور تولید آقا در شرکت شیمیایی بهداش در قزوین

استخدامی فست فود فرهنگ

منتشر شدن کلید آزمون دکتری 20 اسفند 99

نتایج آزمون جبرانی اصلح امروز اعلام می شود/زمان اعلام نتیجه بررسی اعتراضات

برگزاری جلسه ستاد ساماندهی جوانان در دانشگاه آزاد اسلامی

اختراع نسل جدیدی از ماسک های تنفسی هوشمند در دانشگاه صنعتی سهند

اختراع نسل جدیدی از ماسک های تنفسی هوشمند در دانشگاه صنعتی سهند

انتخاب طرح هم صدا به عنوان مدل عملیاتی برتر تعامل صنعت و دانشگاه

انتخاب طرح هم صدا به عنوان مدل عملیاتی برترتعامل صنعت و دانشگاه

یادواره شهدای گمنام دانشگاه شهید باهنر کرمان امروز، 17 اسفند برگزار می شود

دانشگاه مازندران نیاز به پردیسی از گونه های بومی و ایرانی برای اهداف آموزشی و پژوهشی دانشجویان و محققان دارد

صد اصله نهال به صورت نمادین در دانشگاه مازندران کاشته شد

پنجمین دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای در البرز برگزار شد

دانشگاه اراک فراخوان ثبت نام دانشجویان در نهمین جایزه بنیاد البرز را منتشر کرد

زرین آمیزی: کلید اولیه آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

تولید واکسن کرونای ایرانی موجب تقویت غرور ملی شد

تولید واکسن کرونای ایرانی موجب تقویت غرور ملی شد