موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال استقلال - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق - ليگ برتر فوتبال - پيامبر(ص) - اسدي لاري - سفير كوبا در تهران - بيژن نوباوه وطن - حماه - بانك آينده - سنجش پزشكي - ليگ بسكتبال چين - صداي استان ها - معاونت قهرماني و حرفه اي - صادق واعظ زاده - عقرب زدگي - موسسه صنايع غذايي

مطالب مرتبط:
اعمال مدیریت اضطراری مصرف برق در خراسان رضوی/ مردم صرفه جویی کنند
17 مگابایت برق در 2 روز در سیستان و بلوچستان صرفه جویی شد
فعالیت های گوناگونی در خصوص نهج البلاغه در دستور معاونت قرآن و عترت قرار دارد
صرفه جویی ارزی 350 میلیون دلاری شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی
بومی سازی در بخش معدن صرفه جویی 350 میلیون دلاری داشت
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 بهمن 1399 ساعت 07:452021-01-20سياسي

شیوه های شکرگزاری در قبال مایع حیات/ صرفه جویی در مصرف آب، دستور شرعی قرآن است


طبق آموزه قرآن شکر هر نعمتی استفاده صحیح از آن نعمت است.

بهره برداری از نعمت های نامحدود خدا در راهی که او راضی است شکر حقیقی نعمت های الهی است.

- در گفتگویی که با دکتر ملیحه موسوی تهرانی، کارشناس مسائل دینی، انجام داده به اهمیت صرفه جویی در مصرف آب و اشاره های قرآن و حدیث در نقش آب در زندگی ما و سایر موجودات پرداخته است.

آن طور که این محقق دینی توضیح می دهد، شکر هر نعمتی استفاده صحیح از آن نعمت است.

بهره برداری از نعمت های نامحدود خدا در راهی که او راضی است شکر حقیقی نعمت های الهی است.

استفاده بهینه از آب به خصوص آب های قابل نوشیدن مهم ترین مسئولیت ما در برابر این نعمت بزرگ و اساسی است.

توجه به قدرت خدا که می تواند هر لحظه آب های گوارا را برای ما تلخ و ناخوشایند کند، طبیعتاً ما را قدردان نعمت های الهی قرار می دهد.

همان طور که در آیات 68 تا 70 سوره مبارکه واقعه در این باره می فرماید: أفرأیتم الماء الذی تشربون أنتم أنزلتموه من المزن أم نحن المنزلون لو نشاء جعلناه أجاجا فلولا تشکرون؛ آیا آبی را که می نوشید دیده اید؟ آیا شما آن را از ابر فرو فرستاده اید یا ما؟ اگر می خواستیم آن را تلخ می گرداندیم؛ پس چرا شکر نمی کنید؟ در کتاب الخصال نوشته شده که: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روی ظرف آب را می پوشاندند.

درواقع با پوشاندن ظرف آبی که برای نوشیدن است، گرد و خاک و حشرات راه برای ورود به آن پیدا نمی کنند و به این ترتیب کسی در موقع نوشیدن آب به دردسر نمی افتد و آن آب را به هدر نمی دهد.

صرفه جویی در مصرف آب از منظر قرآنمی دانیم که اصل و اساس حیات و زندگی ما انسان ها و همه جانداران روی زمین، آب است.

اما می خواهیم بدانیم قرآن کریم تا چه اندازه به موضوع مایع حیات پرداخته و چه دستوراتی در این رابطه دارد؟این همان نکته مهمی است که در قرآن کریم بارها به آن اشاره شده.

به طوری که 8 آیه از قرآن کریم به طور مستقیم و حدود 60 آیه هم به طور غیرمستقیم درباره اهمیت و نقش آب در زندگی و چرخه طبیعت اشاره می کند.

به همه این موارد، تعداد زیادی از احادیث و روایات را هم اضافه کنید تا دستتان بیاید که این مایه حیات تا چه اندازه در زندگی ما و نسل های آینده مان اهمیت دارد.

چرا اسلام این اندازه به مسئله حفظ آب اهمیت داده است؟چون کاربرد آب در زندگی ما و جانداران دیگر تنها به نوشیدن و شست وشو مربوط نمی شود.

خوب است بدانیم که یکی از مواد ضروری در صنعت و پیشرفت فناوری هم آب است و به همین دلیل است که پیش بینی شده به دلیل خشکسالی و کمبود منابع آبی تا چند سال آینده تعداد زیادی از صنایع مهم در ایران و تعداد دیگری از کشورها با بحران و مشکل مواجه می شوند.

از طرف دیگر کمبود آب توسعه فعالیت های اقتصادی را هم محدود می کند و به همین دلیل در بررسی مشکلات اقتصادی هم توجهی به منابع آبی داشته باشیم.

همه این مشکلات نشان می دهد که مردم مسلمان در کشور ما به دلیل بهره مندی از آموزه های اسلامی، باید بیشتر از بقیه مردم جهان در صرفه جویی و دقت در مصرف آب تلاش کنند و این صرفه جویی باید به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شود.

خلقت موجودات زنده از آبتقریباً همه آیاتی به طور مستقیم درباره آب سخن گفته اند، به اهمیت بسیار زیاد آن در زندگی موجودات زنده اشاره دارند.

دلیل توجه به این نکته چیست؟خداوند متعال در آیه 164 سوره مبارکه بقره آب را عامل زنده شدن زمین می داند و می فرماید: و ما انزل الله من السماء من ماء فاحیا به الارض بعد موتها؛ و با آبی که خداوند از آسمان فرو فرستاد، زمین مرده را زنده کرد.

و همچنین در آیه 30 سوره مبارکه انبیاء می فرماید: أولم یر الذین کفروا أن السموات والارض کانتا رتقا ففتقناهما و جعلنا من الماء کل شیء حی أفلا یؤمنون؛ آیا کافران ندیدند که آسمان ها و زمین بسته بودند (و آب و گیاه نمی دادند) و ما آب ها را شکافتیم و از آب هر چیز زنده ای را آفریدیم؟ آیا ایمان نمی آورند؟ شکر نعمت آبشکرگزاری در برابر نعمت های الهی یک وظیفه مهم است.

آیا شکر نعمت آب تنها به شکر کلامی محدود می شود؟شکر هر نعمتی استفاده صحیح از آن نعمت است.

بهره برداری از نعمت های نامحدود خدا در راهی که او راضی است شکر حقیقی نعمت های الهی است.

استفاده بهینه از آب به خصوص آب های قابل نوشیدن مهم ترین مسئولیت ما در برابر این نعمت بزرگ و اساسی است.

توجه به قدرت خدا که می تواند هر لحظه آب های گوارا را برای ما تلخ و ناخوشایند کند، طبیعتاً ما را قدردان نعمت های الهی قرار می دهد.

همان طور که در آیات 68 تا 70 سوره مبارکه واقعه در این باره می فرماید: أفرأیتم الماء الذی تشربون أنتم أنزلتموه من المزن أم نحن المنزلون لو نشاء جعلناه أجاجا فلولا تشکرون؛ آیا آبی را که می نوشید دیده اید؟ آیا شما آن را از ابر فرو فرستاده اید یا ما؟ اگر می خواستیم آن را تلخ می گرداندیم؛ پس چرا شکر نمی کنید؟ کاربردهای آب در زندگیخیر و برکت آب در زندگی ما و موجودات زنده دیگر آن قدر هست که نتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

آیا در احادیث هم به این موضوعات اشاره ای شده است؟بله.

به چند نمونه از مهم ترین کاربردهای آب در زندگی اشاره می کنیم، مانند پاکیزگی و سلامت بدن.

چراکه یکی از مهم ترین کاربردهای آب در زندگی ما شست وشو و پاکیزه نگه داشتن بدن است.

در کتاب الخصال نوشته شده که حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در این باره فرموده اند: خودتان را با آب از بوی نامطبوعی که مایه آزار دیگران است پاکیزه سازید و به (سر و وضع) خودتان برسید، زیرا خداوند بلندمرتبه از بندگان کثیف (که توجهی به نظافت خود ندارند) و هر کسی که با آن ها می نشیند از آن ها بیزار می شود، نفرت دارد.

پاکیزگی لباس هم مورد دیگری است که در روایات به آن اشاره شده است.

در کتاب سنن ابی داوود نوشته شده که جابر بن عبدالله انصاری که یکی از یاران پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله بود تعریف کرده است که یک روز آن حضرت نزد ما آمده و مردی را مشاهده کردند که لباس هایی چرک و آلوده بر تن کرده بود.

حضرت فرمودند: آیا این مرد آبی پیدا نکرده که لباسش را بشوید؟ درواقع آن حضرت آب را مایه پاکیزگی پوشاک و لوازم زندگی می دانستند و به دیگران توصیه می فرمودند که با بهره بردن از این نعمت خدا، خود و لباس های خود را پاکیزه نگه دارند.

عامل حیات موجودات زندههمچنین آب عامل حیات و زندگی موجودات زنده دانسته شده است.

خطبه 115 کتاب شریف نهج البلاغه به بخش زیادی از برکت ها و ثمرات آب باران اشاره دارد.

حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در این خطبه ضمن شکر و قدردانی از خدای متعال به این برکت ها اشاره فرموده اند که: خدایا ما را با بارانی سیراب کن که حیات بخش، سیراب سازنده، فراگیر باشد و به همه جا رونده، پاکیزه و بابرکت، گوارا و پر نعمت.

بارانی که گیاهان بسیار از آن رشد کند، شاخه های آن به بار بنشیند و برگ های تازه و آبدار دهد.

با چنان بارانی بنده ناتوان را توان می بخشی، و شهرهای مرده را زنده می سازی.

خدایا! بارانی بده که بسیار ببارد تا زمین های بلند ما پر گیاه شود، و در زمین های پست روان گردد و نعمت های فراوان در اطراف ما گسترش یابد تا با آن میوه های ما بسیار، گله های ما زنده و فراوان و سرزمین های دورتر از ما نیز بهره مند گردند.

از سوی دیگر آب موجب رویش گیاهان و درختان می شود و وابستگی گیاهان و روییدنی های زمینی به آب از یک سو و نیازمندی شدید ما انسان ها به گیاهان از سوی دیگر، مسئولیت ما را نسبت به پاسداشت موقعیت آب و استفاده بهینه از این نعمت بزرگ الهی بیشتر می کند.

زندگی بدون آب یعنی گرسنگی، بی نشاطی، پژمردگی و این ها پیام آور مرگ و نابودی اند.

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در کتاب نهج البلاغه در این باره می فرمایند: هیچ روینده ای (و هرچه از زمین می روید) از آب بی نیاز نیست.

رهایی از فقر و گرسنگیدر کتاب قرب الاسناد نوشته شده که حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرموده اند: هر کسی که با داشتن آب و خاک، همچنان فقیر و نیازمند باشد خدا (از رحمت خود) دورش می گرداند.

از این سخن نقش مؤثر آب و خاک در زندگی انسان ها فهمیده می شود.

درواقع با استفاده بهینه از آب و خاک می توان زندگی را از رحمت الهی سرشار کرد.

نگهداری و صرفه جویی در مصرف آببه اهمیت آب در زندگی در کلام اهل بیت علیهم السلام اشاره کردید.

آیا در خصوص ضرورت صرفه جویی و مراقبت از این نعمت الهی هم مطلبی عنوان شده است؟شیوه های زیادی برای صرفه جویی در مصرف آب وجود دارد.

از باز نگه نداشتن بیهوده شیر آب گرفته تا دقت در شست وشو.

در روایت های اسلامی هم نمونه های خوبی درباره پرهیز از اسراف کاری در مصرف آب وجود دارد، مانند جدا کردن آب آشامیدنی و از شست وشوها، چنانکه در کتاب کافی نوشته شده است که روزی امام صادق علیه السلام شخصی را دیدند که در آب آشامیدنی غسل می کرد.

به او فرمودند: آب آشامیدنی این مردم را فاسد نکن.

بنابراین استفاده از آب آشامیدنی برای شست وشو اشکال شرعی دارد.

مگر در شهرهایی مانند تهران که آب نوشیدنی و آبی که مخصوص شست وشو است از یکدیگر تفکیک نشده.

البته در این مورد هم بیشتر ضرورت دارد که مردم در مصرف آب صرفه جویی کرده و در شست وشوها دقت داشته باشند.

فاصله داشتن آب چاه ها از فاضلاب هافاصله داشتن آب چاه ها از فاضلاب ها نکته دیگری است که موجب مراقبت از آب شرب می شود.

به عبارت دیگر، شیوه دیگری که در دین اسلام در مورد پاکیزه نگه داشتن و مصرف آب مورد تأکید است، این است که میان چاه آب آشامیدنی تا فاضلاب فاصله باشد.

در این باره در کتاب وسائل الشیعه نوشته شده که هر قدر زمین نرم تر و خاک روان تری دارد، باید فاصله چاه آب تا فاضلاب بیشتر شود.

از طرف دیگر اگر چاه آب در سطح بالاتری از فاضلاب قرار بگیرد بهتر است.

پوشاندن ظرف آب آشامیدنیدر کتاب الخصال نوشته شده که: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روی ظرف آب را می پوشاندند.

درواقع با پوشاندن ظرف آبی که برای نوشیدن است، گرد و خاک و حشرات راه برای ورود به آن پیدا نمی کنند و به این ترتیب کسی در موقع نوشیدن آب به دردسر نمی افتد و آن آب را به هدر نمی دهد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: صرفه جویی در مصرف آب - بهره برداری - استفاده - صرفه جویی - مصرف آب - استفاده بهینه - الهی - قرآن - حقیقی - نعمتی - صرفه - صحیح - راضی - دینی - مصرف - بهره - مهم ترین - قدرت خدا - کارشناس - مبارکه - اساسی - اهمیت - برابر - زندگی - مسائل - اشاره - دستور - توضیح - موسوی - سایر

آخرین اخبار سرویس:
ربیعی: آینده مبهم کشور را به آینده روشن تبدیل کردیم

ربیعی: آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

استخدام کارمند اداری بصورت دورکاری در وکیل تلفنی در گلستان

آمادگی ناجا برای انتقال تجربیات به پلیس عراق

نامه 170 قانون گذار آمریکا به دولت بایدن و درخواست فشار به ترکیه در زمینه حقوق بشر

نظام سلطه توسط ملت ایران زمین گیر شد

مقابله با اعتیاد در اولویت کاری مسئولان لرستان نیست

محسن هاشمی: من و جهانگیری از کاندیداهای اصلی کارگزاران هستیم

ربیعی: ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی ریاکارانه است

تمام موافقان، مخالفان و ممتنع های «FATF» در مجمع تشخیص را بشناسید + اسامی

واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین 1400+ جزییات

تلاش مجلس بازتاب بی عملی ها و کوتاهی های دولت است

واکسیناسیون کرونای سالمندان مستقر در منازل از فروردین 1400

العراق | المجلس الوطنی للأدیان فی العراق یرحب بزیاره البابا فرنسیس للبلاد

لغو سفرهای نوروزی به لرستان

بدرقه دکتر احمدی نژاد در فرودگاه شیراز/ احمدی احمدی خدا نگهدار تو

آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

بازدید دستیاران مدیران شهرداری تهران از آرادکوه

تمام موافقان، مخالفان و ممتنع های «FATF» در مجمع تشخیص را بشناسید / FATF با حق شرط پذیرفته می شود؟!

بیمه گران موظف به پرداخت خسارت های حوادث گازی ظرف 3 ماه شدند

جشن نیکوکاری با شعار عیدی برای همه در ذربایجان شرقی برپا می شود

تحلیل روز‏‎؛ طالبان کیست، چیست، کجاست؟

دوباره احمدی نژاد، دوباره ادعای ترور به وقتِ انتخابات

پایان جلسه علنی نوبت صبح مجلس

نماینده ولی فقیه در کردستان: روحانیون از تحولات روز دنیا مطلع باشند

سهم 39 درصدی حوزه حمل و نقل عمومی از بودجه 1400 شهرداری تهران

رسالت دولت چیزی جز پیگیری دستورالعمل برخاسته از صندوق های رای نیست

مددجویان کمیته امداد نیازمند مشاوره هستند

یک زندانی اهل بردسیر آزاد شد

سند دانشگاه اسلامی به شکل رضایت بخش مورد توجه واقع نشده است

ماجرای بانوی خیری که دبیر کل سازمان ملل متحد از او تقدیرکرد/ این بانو کاندید دریافت جایزه صلح و دوستی شد

دستگاه های اجرایی موظف به انجام امور بانکی فقط از طریق بانک مرکزی شدند

اعلام جزییات ثبت نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا

بارگذاری 36 هزار کتاب خطی در سایت کتابخانه ملی

دادگستری یزد به دنبال رفع مشکلات اشتغال زندانیان است

شریعتمداری از نمایندگان اراک تذکر کتبی گرفت / بودجه بند «و» تبصره 2 به هپکو رسید؟

قالیباف یک قانون مربوط به تعیین تکلیف حق التدریسی ها را به رییس جمهور ابلاغ کرد

کاریکاتور| کمر برجام؟!

عقب نشینی در برابر دشمنان و تسلیم آنها شدن خلاف سیره و راه شهداست

صبر و توکل راه برون رفت از تحریم ها و تهدیدهای دشمنان است

لزوم حضور و جریان سازی رسانه های انقلابی

وداع مردم کرمان با ننه علی جبهه ها + تصاویر

سرقت از هیئت ژیمناستیک استان تهران

افزایش شعب اخذ رای به 70 هزار شعبه

وجود ویروس کرونای ایرانی اثبات نشده است

آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

ضرب الاجل مجلس برای اخذ مالیات از اینفلوئنسرها

ربیعی: توافق با آژانس پیام روشن حسن نیت ایران بود

معاون امنیتی وزارت کشور: محدودیت ها برای سفرهای نوروزی به مردم اعلام می شود

سهم 39 درصدی حوزه حمل و نقل عمومی از بودجه 1400 شهرداری تهران

بودجه 653 میلیارد تومانی شهرداری بوشهر تصویب شد

سفرهای نوروزی فعلا بلاتکلیفند تا شرایط کرونایی معلوم شود

سردار سلامی: سرنوشت دشمن تا ابد شکست است

آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

سرلشکر سلامی: سرنوشت دشمن تا ابد شکست است

قدرت نمایی فیل ها در فلوریدا

ابلاغ قانون مربوط به تعیین تکلیف حق التدریسی ها به روحانی

فیک نیوزها و تقوای مجازی

دیپلماسی نمی تواند بدون حسن نیت و نشان دادن صداقت آغاز شود / منتظریم اقداماتی را در عمل ببینیم که به تدریج اعتماد از دست رفته را بازسازی کنند

چالش های برنامه ریزی در تأمین مسکن اقشار کم درآمد

هتل کاروانسرای دودهک به بهره برداری رسید

ترویج موسیقی مبتذل شاید ساده ترین راه تهاجم فرهنگی

فعالیت های جمعیت قرآنی استان تهران مجازی می شود

رسانه های مازندران مقابل جریان های منحرف رسانه ای هوشیار باشند

ذخیره ارزی عراق در جنگ تحمیلی 5 برابر ایران

نسخه پزشک اصلاح طلب برای کنترل کرونا | یک ماه قرنطینه

توسعه ی سامانه هوشمند تماس اضطراری

بازدید شهردار رشت از کارخانه زباله سوز 200 تنی کهریزک

آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات شورای شهر از فردا

وکالت هنر دفاع از حق و قانون است/فعالیت بیش از 600 وکیل در اردبیل

کمک 150 میلیونی آیت الله مکارم شیرازی به زلزله زدگان سی سخت

بازرسی از رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات خوزستان

شیفت صبح صحن علنی مجلس به پایان رسید

تجمع انتخاباتی ممنوع شد

2000 فرزند شهید و جانباز بالای 70 درصد در شهرداریهای سراسر کشور استخدام می شوند

اتابک: رسیدگی به مشکلات ایثارگران گچساران یک تکلیف برای همه مدیران است

پشت پرده شایعه ترور احمدی نژاد

اراک برخوردار از پارک آبخیزداری

بارتومئو شب گذشته را در بازداشت به سر برد و امروز دادگاهی می شود

جشن نیکوکاری در 153 پایگاه چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

پیام صریح ایران به آمریکا: تن به بازی شما نخواهیم داد / دیپلماسی نمی تواند بدون حسن نیت آغاز شود

اولین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی برگزار شد

خدمت مومنانه مرکز نیکوکاری مدرسه علمیه خواهران میبد

شناخت اصول دین برمبنای علم باشد

موسوی لاری: مردم بیایند شانسی برای اصولگرایان نمی بینم | اصلاح طلبان نمی توانند روی لاریجانی به تفاهم برسند

پرسه مرگ در سایه سیاه کرونا

کم توجهی به پروتکل های بهداشتی در زنجان سبب تشدید محدودیت ها می شود

ماجرای خواستگاری الهام چرخنده همسر روحانی اش+عکس

جامعه الزهرا و مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران دو بال یک پرنده اند

محسن هاشمی: من و جهانگیری از کاندیداهای اصلی کارگزاران هستیم

هشدار رییس جمهور الجزایر درباره انقلاب معکوس چهره های نظام سابق

زارعی: مردم از حرف های سیاسی خسته شده اند

استخدام تکنسین برق و خدمات در مجموعه تجاری گالریا در تهران

استخدام کارگر ساده در ایده مهر تیدا در تهران

مسوولان در جهت توجه به حقوق شهروندی اهتمام داشته باشند

استخدام کارگر ساده، نگهبان، سرپرست کارگاه و تکنسین آزمایشگاه در مرکزی

استخدام نماینده فروش با شرایط عالی در موسسه علم و فرهنگ آرمان در فارس

استخدام مهندس معمار در اسکان ساز عرش در تهران

استخدام مدرس کامپیوتر (برنامه نویسی - گرافیک) در نوآفرینان امین در اصفهان

برگزاری جشن نیکوکاری در 153 پایگاه در چهارمحال و بختیاری

شیوه های شکرگزاری در قبال مایع حیات/ صرفه جویی در مصرف آب، دستور شرعی قرآن است

شیوه های شکرگزاری در قبال مایع حیات/ صرفه جویی در مصرف آب، دستور شرعی قرآن است