مطالب مرتبط:
جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 1 بهمن 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار
استفاده صددرصدی دانشگاه ها از آموزش غیرحضوری
جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش چهارشنبه اول بهمن
آموزش فنی و حرفه ای برای بیش از 19 هزار مددجوی کمیته امداد فارس
قول مساعد رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برای رفع تنش آبی تبریز در سال 1400
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 بهمن 1399 ساعت 07:402021-01-20دانش

برنامه دانشگاه های فارس برای آموزش در نیمسال دوم 1399- 1400 چیست؟


ایرنا- دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که قریب به یک سال پیش با همه گیری ویروس کرونا غافلگیر شدند، امروز با تاکید بر آموزش های مجازی، این روش را دستکم تا زمانی که بیماری فروکش نکند، - " شیراز- ایرنا- دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که قریب به یک سال پیش با همه گیری ویروس کرونا غافلگیر شدند، امروز با تاکید بر آموزش های مجازی، این روش را دستکم تا زمانی که بیماری فروکش نکند، ادامه می دهند.

بیشتر این مراکز ره صد ساله را یک شبه طی کردند، چاره ای نبود، آموزش باید ادامه می یافت، خوب یا بد همه ناچار شدند زمینه های ارتباط الکترونیکی را فراهم سازند.

در ترم گذشته، یعنی نیم سال دوم سال تحصیلی 1398-1399 که از اواسط بهمن ماه در برخی دانشگاه ها آغاز شده بود، سردرگمی درباره سرنوشتی که ویروس با خود می آورد، کلاس ها را چند ماهی به تعویق انداخت؛ ناچار از اواسط اردیبهشت ماه، مراکز آموزش عالی با زیرساخت هایی که عموما روش کارشان هم برای استادان و هم برای دانشجویان مبهم بود، آغاز به کار کردند.

در این زمان، هم استادان در حال یادگیری و آزمون و خطای روش جدید بودند و هم دانشجویان و درنهایت، هدف به گونه ای به اتمام رساندن ترمی تعیین شد که اگر عقب می افتاد، برنامه رسمی آموزش دانشگاه ها را دچار اخلال می کرد.

تابستان، فرصتی شد برای تقویت زیرساخت ها، دیگر همه فرض را بر این گذاشتند که ویروس کرونا به این زودی ها رفتنی نیست و چاره ای جز همراه شدن با شرایط تازه وجود ندارد.

برخی دانشگاه های فارس مانند دانشگاه شیراز یا دانشگاه پیام نور که پیش از این بحران نیز با مقوله آموزش الکترونیکی آشنا بودند، زودتر از دیگر مراکز آموزش عالی خود را با وضعیت تطبیق دادند، توسعه سایت با قابلیت های جدید و لازم در عصر ارتباطات راه دور، با سرعتی بیشتر آغاز شد و البته با گذشت نیم سال اول سال تحصیلی 1399- 1400 دانشگاه ها در پی بازسازی و یافتن نقاط ضعف خود برآمدند.

دانشگاه شیراز که از دانشگاه های مادر است و از سال 1382 نخستین دانشکده آموزش های الکترونیکی کشور را تاسیس کرد، در ترمی که گذشت بیش از 95درصد آموزش هایش را مجازی ارائه کرد.

مدیر حوزه ریاست دانشگاه شیراز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اینکه آموزش همچنان در ترم آینده مجازی است، گفت: گرچه تمام اهداف در آموزش از راه دور محقق نمی شود، درحال حاضر براساس دستورالعمل ابلاغی راهی جز ادامه این مسیر نداریم.

محمدجواد تشخوریان ادامه داد: براساس تجربه ترم گذشته، تمام دروس عملی را درقالب فیلم ارائه کردیم و استاد می بایست طی دو ساعت حضور در آزمایشگاه، با همان کیفیت حضور، به دانشجویان آموزش دهد؛ درواقع تلاش کردیم با دقت در ارائه جزییات فضای واقعی را بازسازی کنیم.

ایجاد گنجینه فیلم های آموزشی در آزمایشگاه ها، رهاورد روزهای کرونایی دانشگاه شیراز او دستاورد این اقدام را تهیه آرشیوی برای سال های آینده دانست که همچنان در اختیار دانشجویان خواهد ماند.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، فقط در برخی شاخه ها همچون رشته کشاورزی که نیاز است دانشجو سر زمین باشد، برنامه به گونه ای تغییر کرد تا آنان در زمان مناسب تری بتوانند واحد مربوط را بگیرند.

فراهم سازی برخی امکانات در اختیار دانشگاه ها نیست تشخوریان گفت که اهداف آموزشی، به صورت مجازی صددرصد محقق نمی شود و فراهم کردن برخی امکانات ازجمله افزایش سرعت اینترنت یا توسعه زیرساخت های ارتباطی در اختیار دانشگاه ها نیست.

او با اشاره به اینکه مسوولان دانشگاه از نارضایتی های دانشجویان آگاه هستند، بیان کرد: تلاش دانشگاه این است که بهترین کیفیت را ارائه دهد و دستیابی به این مهم، دغدغه ای است که پایان ندارد؛ اما در حال حاضر و در مقایسه با ترم گذشته، رضایت نسبی وجود دارد.

رییس دانشگاه پیام نور استان فارس نیز به ایرنا گفت که آموزش ها همچنان برخط است و در نیم سالی که گذشت با توسعه زیرساخت های الکترونیکی این دانشگاه، برخی رکوردها در حوزه آموزش مجازی در فارس شکسته شده است.

دانشگاه پیام نور فارس مدعی شکستن رکوردهای مجازی محمدحسن صیف عنوان کرد: دانشگاه پیام نور رکورددار برگزاری همزمان امتحان مجازی است؛ بدین ترتیب230هزار نفرـ آزمون در یک ماه، به صورت الکترونیکی برگزار شد و حتی کسانی که در روستاها و نقاط دورافتاده بودند نیز با کمترین مشکل موفق شدند در امتحانات شرکت کنند؛ زیرا در این دانشگاه به اینترنت پرسرعت برای آزمون نیازی نیست.

او همچنین تعداد جلسات امتحان برخط را در ترمی که گذشت هفت هزار و 278 جلسه برشمرد و عنوان کرد: این دانشگاه 2هزار و 646 جلسه کلاس نیز در سامانه آموزش الکترونیکی بارگذاری کرده است.

رییس دانشگاه پیام نور استان فارس درباره دروس عملی دانشجویان هم گفت که آن دسته از کلاس های عملی که با تحقیق و پژوهش انجام می شود، قطعا مجازی است؛ اما حضور در کارگاه ها و آزمایشگاه ها بنا بر تصمیم ستاد استانی و ملی مبارزه با کرونا ممکن است تا پایان ترم، صورت پذیرد؛ البته این کلاس ها به دلیل عدم ابلاغ دستورالعمل های مربوط تا به امروز برگزار نشده است.

صیف زمان انتخاب واحد برای نیم سال دوم تحصیلی را امروز اول بهمن ماه و شروع کلاس های ترم جدید را هجدهم بهمن ماه اعلام کرد.

آزمون های دانشگاه پیام نور فارس اختصاصی سازی می شود او همچنین از اختصاصی سازی آزمون ها در نیمسال آینده سخن گفت و توضیح داد: از ترم آینده، آزمون های این دانشگاه به صورت اختصاصی برای هر دانشجو برگزار می شود؛ درواقع سیستم این امکان را فراهم می سازد که پرسش های دانشجویان با یکدیگر متفاوت باشد و درصورتی که سوالی مشترک باشد نیز گزینه ها جابه جا خواهند شد.

دانشگاه آزاد فارس نیز همچون دیگر دانشگاه ها معیار را بر ارائه آموزش مجازی گذاشته است و آنگونه که معاون آموزشی این دانشگاه به ایرنا گفت ممکن است با تغییر وضعیت و یا بهبود محسوس شرایط، تصمیمات تازه ای گرفته شود.

سعید رازقی عنوان کرد: تا این لحظه برنامه ریزی برای نیم سال آینده براساس تداوم آموزش از راه دور است.

او با اشاره به اینکه در ترمی که گذشت قرار بود دستکم چهار جلسه از 16جلسه کلاس ها حضوری باشد، گفت: باوجود برنامه ریزی برای رعایت تدابیر بهداشتی، همه گیری کرونا شدت یافت و این تصمیم به مرحله عمل نرسید.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شیراز شیوه برگزاری کلاس های کارگاهی و آزمایشگاهی را با حضور 6 تا 7 نفر از دانشجویان با رعایت پروتکل های بهداشتی اعلام کرد و بیان داشت: افزون بر این، در نیمسال اول سال تحصیلی جاری، کلاس های کارگاهی ضبط شد و به صورت فیلم در اختیار دانشجویان قرار گرفت؛ همچنین حضور دانشجویان به صورت چرخشی انجام شد؛ به بیان دیگر، در هر جلسه 5 تا 7 دانشجوی متفاوت سر کلاس ها حضور داشتند.

آزمون جامع دکتری حضوری برگزار می شود او درباره برگزاری امتحان جامع مقطع دکتری به صورت حضوری نیز توضیح داد و بیان کرد: درحالیکه یک ماه پیش اعلام شد که این آزمون غیرحضوری خواهد بود، به تازگی خبر برگزاری حضوری آن منتشر شده است؛ البته درصورتی که فردی شرایط آزمون حضوری را ندارد می تواند غیرحضوری و در واحد دانشگاهی شهر خود، امتحان دهد.

رازقی افزود: آخرین تصمیم این است که فارس و سه استان دیگر شامل کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و هرمزگان باعنوان دانشگاه های منطقه 7 به صورت همزمان با پرسش های هماهنگ پنجم اسفندماه و در ساعتی مشخص آزمون را برگزار کنند.

او تغییرات بسیار در اطلاعیه مربوط به برگزاری آزمون جامع دکتری این دانشگاه را دلیل نگرانی برخی دانشجویان دانست و گفت: تاریخ اعلام شده دیگر تغییر نخواهد کرد؛ همچنین چنانچه دانشجویی امکان حضور در واحد دانشگاهی خود را نداشته باشد، با ارائه نامه از محل امتحان درقالب فکس یا از طریق سامانه، می تواند به صورت "تعاون" در دانشگاه شهری که در آن ساکن است، امتحان دهد؛ یعنی مثلا دانشجوی ساکن شیراز که در دانشگاه تهران درس می خواند، به صورت حضوری و در واحد شهر خود امتحان خواهد داد.

در دانشگاه علمی وکاربردی اما، هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده که کلاس ها به چه صورت برگزار خواهد شد؛ اما حبیب دانش منش، رییس این دانشگاه در فارس می گوید قطع به یقین ناچاریم آموزش مجازی را ادامه دهیم.

ترجیح در دانشگاه علمی وکاربردی برگزاری حضوری کلاس هاست او با اشاره به اینکه بیشتر واحدهای این دانشگاه عملی است، گفت: امیدواریم با بهبود شرایط بتوان دستکم کلاس های کارگاهی را حضوری برگزار کرد؛ اما اگر وضعیت شکننده شیوع کرونا مجال نداد، همچنان از راه دور خدمات ارائه می دهیم.

دانش منش عنوان کرد که کلاس های کارگاهی نیم سال اول تحصیلی در شهریور ماه حضوری و به صورت فشرده و با رعایت تدابیر بهداشتی در محیط های کارگاهی وسیع برگزار شده است و دانشجویان واحدهای علمی و کاربردی فارس از این بابت مشکلی نداشته اند.

دانشگاه فنی و حرفه ای فارس نیز به همین ترتیب تاکنون کلاس های خود را برگزار کرده و همچون دانشگاه علمی و کاربردی در پی ایجاد تمهیداتی برای برگزاری حضوری کارگاه هاست.

محمد جامعی به ایرنا گفت که از ابتدا مقرر شد دروس کارگاهی به مرور با حضور دانشجو برگزار شود؛ اما درنهایت این مهم دست نداد و باتوجه به اینکه عمده درس های دانشگاه فنی مهارتی است، برگزاری این آموزش ها به صورت مجازی دشوار است.

استفاده از شبیه ساز، راهکار دانشگاه فنی وحرفه ای فارس برای برگزاری کارگاه ها او استفاده از شبیه ساز را راهکار این دانشگاه برای جبران خلأ برگزاری کارگاه های حضوری معرفی کرد و افزود: هم اکنون برای برخی رشته ها شبیه ساز طراحی شده است؛ همچنین فیلم های آموزشی با حضور استادان در کارگاه ها به دانشجویان ارائه می شود؛ افزون بر این، به استادان اعلام کرده ایم که بنا بر تشخیص خود، درصورتی که نیاز به حضور حتمی دانشجویان در کارگاه هایشان باشد، با هماهنگی با آموزش دانشگاه، جلساتی را با سه تا چهار نفر دانشجو برگزار کنند که بسیاری از استادان از این طرح نیز استقبال کردند.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای فارس با اشاره به تجربه برگزاری کلاس های ترم پیشین به صورت مجازی، اظهار کرد: همانگونه که برخی کلاس های عملی در ترم گذشته در آخر مردادماه برگزار شد، در این نیم سال نیز نمرات کلاس های عملی را باز می گذاریم و تا آخر اسفند امکان ورود نمره دانشجو وجود دارد.

جامعی از دانشجویان خواست که نگران برگزاری این کلاس ها نباشند و افزود: کارگاه ها حتما در قالب گروه های سه تا چهار نفره و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دستورات بهداشتی برگزار می شود؛ زیرا محدودیت زمانی برای ورود نمره کلاس های عملی وجود ندارد و درنتیجه برای نام نویسی در ترم آینده مشکلی وجود نخواهد داشت.

پیش از این، عبدالرضا قاسم پور، جانشین استاندار فارس در ستاد کرونا نیز به ایرنا گفته بود: ممکن است با تغییر وضعیت در ستاد ملی کرونا تصمیمات تازه ای درباره شیوه آموزش دانشگاه ها گرفته شود؛ اما با توجه به وضعیت بیماری در کشور و استان آموزش مجازی تداوم خواهد یافت.


کلید واژه ها: دانشگاه ها - همه گیری ویروس کرونا - آموزش - مراکز آموزش عالی - دانشگاه - ویروس کرونا - آموزش عالی - ویروس - همه گیری - بیماری - فروکش - الکترونیکی - ادامه - زمانی - امروز - کرونا - سال تحصیلی - عالی - گیری - اردیبهشت - قریب - بهمن ماه - ارتباط - تعویق - کلاس - فارس - آغاز - بهمن - ماهی - چاره

آخرین اخبار سرویس:
برگزیدگان مسابقات شوق تلاوت معرفی شدند+اسامی

دیدار رییس دیوان عالی کشور با مراجع و آیات عظام قم

دانش ژئومورفولوژی بیانگر تمام حالات و چهره زمین است

مرکز علمی کاربردی شهرداری خرم آباد منحل شد

دانش ژئومورفولوژی بیانگر تمام حالات و چهره زمین است

امروز بیش از 14 هزار تست کرونا در خوزستان انجام شد

امروز بیش از 14 هزار تست کرونا در خوزستان انجام شد

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 12 اسفند

اساسنامه جهاد دانشگاهی نیازمند تصویب نقشه جامع علمی کشور

واکسن رازی کوو پارس به 6 نفر تزریق شد

شرایط ویژه پذیرش جامعه الزهرا + لینک

به یک دانشجو یا مهندس معماری نیازمندیم.

دریافت کنندگان واکسن رازی کوو پارس به 6 نفر رسید

نیلی احمدآبادی: خواستار بررسی امکان سنجی ایجاد مؤسسات مشترک با پرتغال هستیم

دریافت کارت شرکت در آزمون دکتری تخصصی 1400

سود3440میلیارد تومان صندوق ذخیره فرهنگیان تصویب شد

موسسات کنکور از سال آینده باید مالیات بدهند

سری سوم دانشجویان دانشگاه کردستان به دانشگاه اف اچ یوانیوم اتریش اعزام شدند

ساخت کیت تشخیص سریع کرونا در همدان

بالندگی دانشجویان در بستر فعالیت های فرهنگی معنا پیدا می کند

ستاری: ایران آماده همکاری برای گسترش زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه است

برگزاری آیین پایانی جشنواره رویش

سنت وقف علمی قدمتی به وسعت تاریخ تمدن ایران دارد

وزارت نفت با مراکز پژوهشی کشور42 پروژه مشترک مطالعاتی دارد

کرونا دانشجویان ژاپن را شکست داد!

مجمع مراکز فرهنگ پژوهشی کشور تشکیل می شود

راه اندازی طرح جمع آوری و پخش کتب درسی برای دانش آموزان کنکوری به همت دانشگاه دامغان

مسابقه «پیام آور مهربانی» از سوی دانشگاه خوارزمی برگزار می شود

گردباد فضایی بالای قطب شمال رصد شد

نخستین کنفرانس ملی تجهیزات و فناوری های آزمایشگاهی برگزار می شود

طرح آمایش آموزش عالی همچنان غیر شفاف / تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور قربانی بی تدبیری

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی در مجله معتبر علمی

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی در یک شرکت معتبر در تهران

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی مجله معتبر علمی

انتشار مقاله دانش آموخته ایرانی مجله معتبر علمی

استخدام مدیر داخلی خانم با حقوق ثابت و بیمه در آریکو در تهران

صفدر قصمی شهواری به سرپرستی دانشگاه آزاد جاسک منصوب شد

استخدام مهندس مکانیک برق کامیپوتر وحسابدار

بررسی چالش و تهدیدهای تنوع زیستی در فارس

فروش شرکت های دانش بنیان به 12 میلیارد دلار رسید/ تعامل با سوریه برای توسعه زیست بوم فناوری

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان در سامانه دانشگاه آزاد/ گلایه های دانشجویان از «آموزشیار» پایان ندارد

استخدام کمک حسابدار

افتتاح 10 مرکز مشاوره و روانشناسی برای مددجویان کمیته امداد

اختراع «قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه»در دانشگاه سمنان

تمدید مهلت ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه معارف

زنان بهترین مربی تربیت محور در جامعه هستند

تجلیل از 13 استاد برتر بین المللی چهارمحال و بختیاری + فیلم

قالب اکستروژن پیچشی لایه ای برای تولید مواد فوق ریزدانه در دانشگاه سمنان اختراع شد

رشد سه برابری فعالیت های فرهنگی دانشجومعلمان در دوران کرونا

یک قلم، چهل خبر / شماره اول فصل نامه طنز و کاریکاتور «قلمستان» منتشر شد

فروش 12 میلیارددلاری دانش بنیان ها در حال طعنه زدن به اقتصادنفتی است

«خلاء در قانون یا مشکل در اجرا؟» امروز از سوی بسیج دانشجویی فارس بررسی می شود

استخدام کارگر ساده در شرکت فنی و مهندسی پترو ایمن شریف در البرز

تاکید بر توسعه همکاری های علمی و فن آوری سوریه و ایران

شفافیت مالی و قابل دسترس وقف می تواند اعتماد عمومی را فراهم کند

صلاحیت های لازم برای ارائه مشاوره به خانواده های امداد باید فراهم شود

وبینار «پروژه های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه» برگزار می شود

جشنواره ایتاپ نوآوری و فراوری در صنایع غذایی دربهبهان برگزار می شود

تاکید بر توسعه علمی فناوری سوریه و ایران

جزییات ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

ساخت هیدروژل هایی با کاربرد در صنعت پزشکی و تصفیه پساب های صنعتی

وبینار «پروژه های سخت افزاری ستاد احیای دریاچه ارومیه» برگزار می شود

عضو هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان در شمار پژوهشگران برتر جهان قرار گرفت

جزییات ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

ساخت هیدروژل با قابلیت کاربرد در صنعت پزشکی توسط امیرکبیری ها

برنامه زمان بندی اجرای آزمون دکتری گروه علوم پزشکی منتشر شد

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان فراگیر دانشگاه پیام نور اعلام شد

اعمال تغییرات در دو رشته آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت

آغاز ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی

افزایش 30 درصدی فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه

دیدار ستاری با وزیر آموزش عالی سوریه

نظرسنجی از دانشجویان درباره پردنبال کننده ترین رویداد خبری 99

ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت آغاز شد + دفترچه راهنمای آزمون

طراحی لباس؛ دانشگاه یا آموزشگاه؟/ موسسات خصوصی میدان بازتری برای طراحان آینده می سازند؟

فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه 30 درصد افزایش یافت

پایان چهارمین جشنواره کشوری رویش دانشگاه پیام نور

در مسیر حاشیه / شماره دوم نشریه دانشجویی «کلمه» دانشگاه علامه طباطبایی منتشر شد

پارک های علم و فناوری چه اهدافی را دنبال می کنند

پایان چهارمین جشنواره کشوری رویش دانش پیام نور

3 دانشجو از آذربایجان غربی در جشنواره ملی کارآفرینی درخشیدند

کرسی آزاداندیشی عفاف و حجاب در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

ثبت نام آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

زمانی: افزایش 2 برابر آثار ارسالی به جشنواره رویش

انتصابات جدید در سازمان منطقه آزاد انزلی

دریافت استانداردهای بین المللی بخشی از پروژه ساخت قطار ملی است

افزایش 30 درصدی فعالیت بانوان به عنوان هیات علمی دانشگاه

جشنواره های فرهنگی مجازی؛ فرصتی برای افزایش مشارکت دانشجویان در ایام کرونا

آزمون جایگزین برای معلمانی که در آزمون استخدامی رد شدند+ جزییات و زمان آزمون معلمان

مزارعی: حق چرای مردم ده فاضل نی ریز فارس پایمال شده است

مدارک لازم برای ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نوراعلام شد

استخدام کارمند مهندسی ترابری (رشته مکانیک) در شرکت خوشگوار در تهران

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

کسب مقام نخست جشنواره کارآفرینی کشور توسط دانشجوی پیام نور زنجانی

چشم انداز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بررسی می شود

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

فراخوان تدوین سندهای ملی ورزش و جوانان آذربایجان شرقی منتشر شد

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کسب رتبه سوم در جشنواره جهانی هنر مقاومت شد

رییس دانشگاه پیام نور استان: آذربایجان شرقی همواره جزو استانهای برتر جشنواره های ملی است

فراخوان ارسال مقاله و کارگاه آموزشی به کنفرانس بین المللی تحول دیجیتال دانشگاه تهران

کمبود تعداد خوابگاه های متأهلی در دانشگاه های کشور

برنامه دانشگاه های فارس برای آموزش در نیمسال دوم 1399- 1400 چیست؟

برنامه دانشگاه های فارس برای آموزش در نیمسال دوم 1399- 1400 چیست؟