مطالب مرتبط:
برجام جزو اولین موضوعات گفتگو بین ما و بایدن خواهد بود
لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروییکای اروپا با دولت بایدن است
وزیر دارایی دولت بایدن: تحریم های دولت ترامپ بازنگری می شود
لندن: برجام از اولین محورهای گفت وگوی تروییکای اروپا با دولت بایدن است
بن سلمان به «جو بایدن» نامه نوشت
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 دی 1399 ساعت 23:002021-01-19اقتصادي

شیبانی: به آمدن بایدن دلخوش نباشیم


رییس کل اسبق بانک مرکزی با بیان این که آمدن بایدن ابداً نمی تواند سیاست آمریکا را عوض کند گفت: من نگران هستم که با دلخوشی آن راه هایی که برای دورزدن تحریم ها باز کرده ایم هم بسته شود.

- ": ابراهیم شیبانی عضو شورای راهبردی روابط خارجی و رییس کل اسبق بانک مرکزی در برنامه جهان آرا در پاسخ به سؤالی درخصوص تبعات حضور بایدن در کاخ سفید با بیان اینکه "باید ما نظام سیاسی و اقتصادی آمریکا را بشناسیم"، گفت: سیاست آمریکا از اقتصاد نشئت می گیرد و بنای اقتصاد آمریکا بر اصالت سرمایه هست و انسان تا موقعی که به افزایش سرمایه خدمت می کند به حساب می آید.

وی افزود: شرکت های بزرگ آمریکا را شکل می دهند و قدرت دست کمپانی هاست و هیچ کس بدون حمایت کمپانی ها نمی تواند فرماندار و رییس جمهور شود.

شیبانی با تأکید بر اینکه محال است که یک رییس جمهور آمریکا بیاید و مخالف روال گذشته عمل کند و سیاست ها عوض شود گفت: آمدن بایدن ابداً نمی تواند سیاست آمریکا را عوض کند چون باید حافظ آن بنیان اقتصادی باشد.

رییس کل اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه بایدن که بیاید اتفاق خاصی نمی افتد و حتی ممکن است از یک نظر بدتر هم باشد، گفت: ترامپ هم پیمانان خود را دلسرد کرد ولی بایدن در اجماع سازی موفق تر است و می تواند هم پیمانان اروپایی و آسیایی خود را جمع وجور کند.

وی اضافه کرد: بوش در سال 87 یک میلیارد و هفتصد و شصت میلیون دلار از اموال بانک مرکزی را بلوکه کرد و تا سال 95 سرقت دیگری نبود تا اینکه اوباما 9 سال بعد در تیرماه با ما برجام را امضا کرد و در خرداد یک میلیارد و هفتصد هزار دلار پول بانک مرکزی را سرقت کرد و حتی داخل ایران هم اعتراضی نشد، بایدن همان موقع معاون اوباما بود و الآن اوباما مشاور بایدن هست و این نیست که ما فکر می کنیم دنیا عوض می شود و هرچند شعارها مقداری فرق دارد و بایدن نگهبان نظامی هست که براساس سرمایه داری هست و درون آن سرمایه داری کسانی هستند که کاملاً منافع خود را می جویند.

عضو شورای روابط خارجی در پاسخ به این سؤال که اگر با آمدن بایدن تغییر رخ نخواهد داد علت تغییر و تحول در بازار ارز و سکه و خودروی ایران چیست، تصریح کرد: اول که برجام امضا شد، جشن در خیابان ها راه افتاد و رییس بانک مرکزی وقت در جلسه ای گفت "هزار ال سی باز شد"، در حالی که کسی که این حرف را می زند اساساً نمی داند ال سی چیست و بعد همه دیدیم که حتی یک معامله 20 میلیون دلاری نتوانستیم از طریق بانکهای شان انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه آمریکا حافظ منافع خودش و سیستم سرمایه داری هست، گفت: الآن ممکن است که قیمت ها از نظر روانی پایین بیاید ولی این نمی تواند آن چنان بلندمدت باشد مگر این که بتوانیم در مذاکراتی که بعداً به وجود می آید چیزی را بگیریم.

شیبانی با ابراز اینکه "ما در این مدت مقداری تولید قدرت و برای خود راه باز کرده ایم" گفت: من نگران هستم که با دلخوشی آن راه هایی که باز کرده ایم هم بسته شود.

رییس اسبق بانک مرکزی با اشاره به راههای عبور از تحریم ها در شرایط فعلی اظهار داشت: الآن راه هایی را پیدا کردیم و عمل می کنیم و سیستم پایاپای و غیره پایاپای است و الآن صادرات حدود 38میلیارد دلاری غیرنفتی ما انجام می شود و از کانال های دلاری و یوتِرن و یورو رد نمی شود چون این راه ها بسته است.

وی متذکر شد: اگر این راه ها را از دست بدهیم و دلمان خوش باشد که سوییفت باز می شود اگر مجدد بخواهیم برگردیم هزینه دارد و باید مجدداً معطل بشویم و هزینه بپردازیم و ما باید این راه ها را نگه داریم و البته من مخالف این نیستم که مذاکره کنیم.

شیبانی در پاسخ این پرسش که آیا بایدن به برجام برمی گردد و تحریم ها را لغو می کند و آیا با عمل بایدن به تعهدات آمریکا در برجام معجزه ای در اقتصاد رخ خواهد داد، تصریح کرد: بایدن گفته "به برجام برمی گردم" ولی شرط و شروطی مطرح می کند و این یک مانع هست چون ما حاضر نیستیم این را به شرط و شروط دیگری پیوند بدهیم.

وی افزود: اصولاً اگر هم بخواهد بردارد برای بایدن به این سادگی نیست چون در زمان ترامپ بیش از 700 تحریم شخص حقیقی و حقوقی علیه ما انجام شد و زمان اوباما حدود 800 تحریم هم آنها داشتند که برچسب هسته ای ندارد و مثلاً به عنوان تروریسم و حقوق بشر است، بنابراین این 1500 شخصیت حقیقی و حقوقی هست.

شیبانی تأکید کرد: بنابراین برداشتن تحریم ها برای بایدن به این سادگی نیست چون نظام آمریکا مانع می شود و صهیونیست ها دنبال این مسئله هستند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه یکی از بدترین چیزها در بازار عدم ثبات است، گفت: جان بولتون کتابی نوشته است که در آن استفان لوی معاون خزانه داری آمریکا در زمان بوش هست و در مورد ایران کار می کرد که اوباما پس از روی کار آمدن او را نگه داشت و او  100 سفر محرمانه کرد که بگوید "با ایران کار نکنید " و این پنهانکاری ها چیزی است که در برجام نیست.

شیبانی با ابراز اینکه "من می گفتم سوییفت باز نخواهد شد و رییس بانک مرکزی وقت می گفت ما خدماتش را از بحرین می خریم ، اظهار داشت: ما می گفتیم بحرین اختیاری از خود ندارد، و شما چگونه اعتماد کرده اید؟" و دیدیم که سوییفت هیچ وقت به ما خدمت نداد، گفتم نرم افزارش آمریکایی و متعلق به مایکروسافت است".

رییس اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه "برای مذاکره دو چیز اولین شرط است که؛ اول نفت مان را راحت بتوانیم بفروشیم و دوم بتوانیم پولش را بچرخانیم.

"، گفت: اگر این دوتا برآورده شود، اصل کار اینها هست و بعد فرعیات هم می ماند و باید سوییفت هم به ما کمک کند و بانک ها هم کار کنند.

وی ضمن یادآوری اینکه "تمام قوانینی که کنگره ضد ما تصویب کرد مثل آیسا و کاتسا در زمان اوباما و دموکرات ها بود"، تصریح کرد: یک راهش این هست که بگویم "اگر به برجام برمی گردید اول باید طی کنیم" اگر قرار باشد مثل دفعه پیش ظاهر برگردد و یا اینکه بگوییم "قدم به قدم و مرحله به مرحله جلو برویم تا شاید بتوانیم بر اساس قدرت چانه زنی مان چیزی بگیریم".

شیبانی با انتقاد از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران خاطرنشان کرد: تیمی که رفت تیم مربوطی نبود و از بانک مرکزی و بیمه مرکزی و نفت کسی نبود و کسانی که بودند بیشتر سیاسی و امور خارجه ای بودند و نتوانستند جزییات را متوجه شوند.

وی با تأکید بر اینکه "اگر خوشبین فکر کنم مسئولینی که برجام را امضا کردند دقیق نمی دانستند در متن برجام چیست" گفت: این کار با عجله انجام شد ولی حداقل باید از بانک مرکزی و نفت دو یا سه کارشناس می رفتند.

عضو شورای روابط خارجه ضمن اشاره به خاطره ای از مواجهه دولت درقبال انتقاد از برجام گفت: موقعی که برجام امضا شد همان ماه اول گزارشی را تهیه کردیم و آقای خرازی خدمت آقا فرستادند و ایشان به دولت ارجاع داده بودند و به یک باره عده ای عصبانی گفتند "می خواهیم به شورا بیاییم" و رییس بانک مرکزی و واعظی بودند و خیلی برافروخته گفتند که "ما از آقای شیبانی چنین انتظاری نداشتیم".

وی افزود: آن آقا گفت که "شما باید برای ما این را مدلّل کنید" و من هم گفتم "جایگاه شما طوری نیست که من این را مدلل کنم.

"، سیف می گفت "الآن سوییفت باز است و ال سی ها باز می شود و شما اشتباه می کنید و این بدبینی هست و گزارش شما اشکال دارد".

شیبانی ادامه داد: من آنجا گفتم که "دو سال صبر کنید و ببینید حرف شما درست است و یا حرف ما و بعد از آن جلسه ای با هم داشته باشیم.

"، بعد آن آقا به من تلفن کرد و گفت "اگر می شود این گزارش را اصلاح کنید.

" و من گفتم "اصلاح می کنم ولی شما بیایید و پشت میز بنشینیم و شما بگویید کجایش اشتباه است تا من آنجا را اصلاح کنم".

شیبانی در پاسخ به تأکید رهبر انقلاب بر خنثی سازی تحریم، گفت: اگر بتوانیم در مذاکرات نفت را بفروشیم و پول بچرخد اصل قضیه را تا حدی به دست آورده ایم ولی کل مسئله در این صورت حل نمی شود.

عضو شورای روابط خارجی با ابراز اینکه "من معتقد به خام فروشی و فروش نفت زیاد نیستم" گفت: این افتخار نیست که بشکه نفت را بفروشیم، اگر خودمان در داخل کار کنیم و یا حتی کمتر هم بفروشیم نفت و در آینده ارزش خود را خواهد داشت من خیلی خوشحال می شوم که بگویند "ما 4میلیون بشکه نفت صادر می کنیم".

وی اضافه کرد: باید در داخل تولید خودمان را تقویت کنیم و این که کشور ما منابع بسیاری دارد شکی نیست، و با وجود منابع طبیعی کافی و منابع انسانی عالی چرا نتوانیم تولید کنیم؟ رییس اسبق بانک مرکزی ادامه داد: لوازم خانگی و محصولات پتروشیمی ما درجه یک است و باید مراحل تولیدمان را آسان کنیم و باید پشت کارآفرین ایستاد و باید بانک ها پشت سر اینها بایستند و ما با حمایت می توانیم.

وی با بیان اینکه "دیپلماسی اقتصادی ما فلج است و باید برای صادرات زمینه سازی کرد"، اظهار داشت: اتریش 11 نفر کادر کارشناسی اقتصادی در ایران دارد ولی ما حتی یک نفر هم در اتریش نداریم و وزارت خارجه ما اصلاً برای تجارت و صادرات پایه گذاری نشده است.

رییس اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه "کشورهای اطراف ما تشنه اجناس ما هستند"، تصریح کرد: ایران می تواند مرکز توزیع انرژی در منطقه باشد و این در حالی است کشوری که انرژی چندانی ندارد مرکز انرژی می شود.

شیبانی متذکر شد: مغز گردو و بادام را از کشورهای دور و آمریکا وارد می کنیم در حالی که همسایه ما یعنی افغانستان همه اینها را دارد و این در صورتی است که سومین تولیدکننده گردو هم هستیم.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اینکه اوایل که برجام امضا شد عراقچی می گفت این چلوکباب که به ما داده اند یک کوبیده هم بغلش گذاشتند آن این است که اجازه داده اند پسته و خاویار و فرش هم صادر کنیم ، گفت: من به ایشان گفتم که این سه قلم روی هم 50 میلیون دلار می شود و این در اقتصاد ما عددی حساب نمی شود .

وی با ابراز اینکه "جایگاه ما در پتروشیمی میلیاردها دلار است و کالاهایش را می توانیم صادر کنیم اضافه کرد: می توانیم کارخانه های سیمان را بغل مرزهای کشورها بزنیم و بی اثر کردن تحریم یعنی تولید و صادرات بیشتر و به دست آوردن کالای بیشتر.

شیبانی با پیش بینی اینکه در 10 یا 20 سال آینده ایران قطعاً کشور درخشنده اقتصادی در منطقه است، گفت: مدیران توانمندی داریم ولی فقط کافی هست به آنها پر و بال بدهید.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی ضمن بیان اینکه آمریکا چین، روسیه و ایران را دشمن خود می داند، یادآور شد: فقط بحث ایدئولوژی ما نیست و آمریکا می داند که ایران توانمندی بالایی دارد.

شیبانی در بخش پایانی برنامه در پاسخ به سؤالی در خصوص قرارداد 25سالگی ایران و چین اظهار داشت: موقعی که این قرارداد را دیدم به سهم خودم گفتم قرارداد خیلی خوبی هست و ما یک سری همکاری های زیربنایی و انرژی و راه و بندر خواهیم داشت و علاوه بر این چین هم از یک نظر نیازمند این منطقه هست .

وی با بیان اینکه همه این کارها سرجمع زیربنایی و بزرگ است گفت: کارهایی هست که ما نیاز داریم و متقابلاً آنها هم به ما نیاز دارند و دوجانبه است و کلاً قرارداد خوبی هست و من به این قرارداد امیدوار هستم و این قراردادها مفید است.

عضو شورای روابط خارجه در پاسخ به آن دسته از افراد که این قرارداد را فروش کشور ترکمنچای می دانند تصریح کرد: اینها تبلیغات ضدچینی آمریکایی هست و می گویند که چین تله بدهکار ایجاد می کند و از این طریق بندر آن کشور را می گیرد و ایران کشوری نیست که زمین به کشوری بدهد.


کلید واژه ها: رییس کل اسبق بانک مرکزی - آمریکا - شورای راهبردی روابط خارجی - رییس جمهور - بانک مرکزی - شیبانی - اقتصاد - رییس - رییس جمهور آمریکا - بایدن - سیاست - دورزدن تحریم ها - ابراهیم شیبانی - رییس کل - اقتصاد آمریکا - شورای راهبردی - افزایش سرمایه - کمپانی - سرمایه - روابط خارجی - جمهور - مرکزی - دلخوش - نظام سیاسی - فرماندار - بانک - بیان - تحریم ها - کاخ سفید - ابراهیم

آخرین اخبار سرویس:
استخدام شرایط گذار(سرمایه گذار)

معلم خصوصی زبان انگلیسی هستم

استخدام ویزیتور مواد غذایی

برش کار و بسته بند

ویزیتور فروش جوجه کباب های طعم دار

ابلاغ بخشنامه پوشش بیمه تکمیلی فرهنگیان

تجارت 65.5 میلیارد دلاری ایران در 11 ماه گذشته

تداوم افزایش قیمت ها در بازار خودرو/تیبا2 به 132 میلیون تومان رسید

استخدام بازاریاب اینترنتی برای فروش پوشاک

استخدام منشی،عکاس ،مسلط به اینستا 15 نفر

دعوت به همکاری جهت کارآفرینی

تولیدی سفره یکبار مصرف

نیروی خانوم ی آقا ویزیتور

استخدام راننده همراه با وانت پیکان و آریسان

کار درمنزل تایپ باگوشی وکامپیوتر

طرز تهیه خورش عدس اسپایسی؛ با طعمی تند و پختی سریع

جوشکار لوله کشی گاز

استخدام زیبایی

استخدام نیروی کار ساده در فست فود

نیازمند منشی برای نمایشگاه ماشین

نیازمند کارگر خانم

فروشنده ماهر

به نیروی فرزکاریاتراشکارنیازمندیم

دعوت از سرمایه پذیران وام خودرو ملک طلا سیمکارت

استخدام نظافتچی مجتمع

آلودگی 96 درصدی دست نانوایان

استخدام خانم ارایشگر در تمامی لاین ها

منشی و دستیار مدیر عامل

استخدام سرایدار

دعوت به همکاری در نمایندگی بیمه سامان

تحویل دار

آرماتور بندی وقالب بندی

راهکار قانونی شکایت از خودروسازان چیست؟

ضرورت توجه به تمام گونه های حیات وحش حتی مارمولک خانگی

نقش خاکستری دلالان بازار در قیمت کالا

کارشناس فروش خانم

استخدام راننده نیسان دارای مدرک دیپلم

راننده پایه تفریح فوری

استخدام مدیر فروش

کارشناس فروش خانم با گواهینامه رانندگی

کاردرمنزل درآمدبالا

ارایشگر ماهر بدون نیاز مشتری

کارشناس الکترونیک جهت امور بازرگانی

مسکن با دلار 28 هزار تومانی معامله می شود اما بورس...!

ضرورت توجه به تمام گونه های حیات وحش حتی مارمولک خانگی

مجوز مجلس به وزارتخانه ها برای تشکیل صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

صادرات نفت عراق به 3 میلیون بشکه نزدیک شد

مسکن با دلار 28 هزار تومانی معامله می شود اما بورس...!

به چند کارگر ساده نیازمندیم

صندوقدار سوپر میوه

سبد گردانی مطمئن بورس

نیازمند حسابدار مسلط به سپیدار

نیازمند چرخکار کفش

اپراتور تولید

استخدام راننده آژانس تایم کاری اختیاری

درآمد نفتی کمتر از 20درصد سال های معمولی بوده است

منشی و اپراتور لیزر (خانم)

استخدام کارگر خانم

مالیات گیری از خودروهای میلیاردی بازار آنها را کساد می کند؟!

به 2 ادمین اینستاگرام حرفه ای نیازمندیم(خانم)

تمام وقت

استخدام در کارخانه معتبر قطعات خودرو

استخدام نگهبان

استخدام مشاور فروش املاک خانم وآقا(مبتدی-حرفه ای)

کار در منزل با گوشی و غیر حضوری

حسابداری بصورت نیمه وقت

پرورش حلزون

استخدام کارگر ماهر معدن

استخدام نیروی کار

کارگر یا شاگرد تاسیسات

مالیات گیری از خودروهای میلیاردی بازار آنها را کساد می کند؟!

همایش فرصت ها و راهکارهای تجارت بین سوریه و ایران آغاز شد

استخدام نیروی فنی

جذب نیرو در صنعت بیمه پاسارگاد

استخدام تعدادزیادی راننده سواری وموتورسیکلت

به منشی خانم نیازمندیم

تایپ و گویندگی ومشاغل دیگردر منزل با یک گوشی

استخدام نصاب تصفیه آب خانگی با تجربه و حرفه ای

استخدام نیروی چیدمان و حراست در بازار روز کوثر 6 در اصفهان

استخدام کمک آشپز و آشپز

نیازمند سرمایه گذار

مرز سیرانبند بانه در یک قدمی رسمی شدن قرار گرفت

آغاز توزیع نهال رایگان در بین شهروندان تهرانی

گوگل به دنبال ساخت عنوانی مانند Red Dead Redemption 2 است

هزینه 378 میلیارد دلاری چین برای پژوهش و توسعه

در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی بازار اصلاندوز تعطیل می شود/ توزیع 2000 ماسک بین شهروندان

معیشت مردم به دلار گره خورده است

استخدام بازاریاب

بازاریابی

کار در هتل

نیازمند شاطر

استخدام نیروی کار در کافه رستوران محدوده پلیس راه

کار منزل و اشپزی

نظافت چی تعمیرگاه (ترجیها افغانستانی)

استخدام مشاور املاک(آقا و خانم)

روش های خانگی برای سفید کردن دندان

یک بام و دو هوای صمت در ترخیص کالاهای ممنوعه

ترخیص 3.6میلیارد دلار کالا در بهمن

رتبه اول خلخال در تولید گل رز هلندی

طرز تهیه کیک هویج بدون نیاز به فر

شیبانی: به آمدن بایدن دلخوش نباشیم

شیبانی: به آمدن بایدن دلخوش نباشیم