مطالب مرتبط:
وضعیت ناپایدار کرونا در کل کشور / تاثیر جدی سفر بر شعله ور شدن دوباره بیماری
تاز ه ترین وضعیت کووید 19 در کاشان| پایداری نسبی و شکننده کرونا در کاشان/آران و بیدگل در وضعیت آبی قرار گرفت + جدول
برای بازگشت به شرایط عادی باید اپیدمی را کامل کنترل کنیم
وضعیت ناپایدار آمار مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان
آخرین وضعیت شرایط کرونایی استان بوشهر|90 درصد شهرها در وضعیت آبی قرار گرفت+جدول
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 دی 1399 ساعت 08:252021-01-18اقتصادي

وضعیت اپیدمی در کل کشور ناپایدار و شکننده است/ 70 درصد مسیر کنترل اپیدمی طی شده است


وضعیت اپیدمی در کل کشور ناپایدار و شکننده است/ 70 درصد مسیر کنترل اپیدمی طی شده است به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو به نقل از ایسنا، یک متخصص اپیدمیولوژی با بیان اینکه کشور در مسیر کنترل اپیدمی بوده و حدود 70 درصد این مسیر طی شده است، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلام نو به نقل از ایسنا، یک متخصص اپیدمیولوژی با بیان اینکه کشور در مسیر کنترل اپیدمی بوده و حدود 70 درصد این مسیر طی شده است، گفت: تا پیش از دستیابی به مرحله کنترل کامل اپیدمی شرایط همچنان ناپایدار و شکننده است، بنابراین باید چند هفته دیگر نیز با صبوری و شکیبایی پروتکل ها و محدودیت ها را رعایت کنیم تا شرایط اپیدمی پایدارتر و آمارها تثبیت شود و پس از آن با مستندات کافی، دلایل متقن و ضمن بسترسازی مناسب، نسبت به بازگشایی ها اقدام کنیم.

دکتر حمید سوری  استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن یادآوری وضعیت وخیم اپیدمی در 2 ماه گذشته، عنوان کرد: مهر و آبان وضعیت وخامت شیوع بیماری در کشور به حدی بود که بیمارستان ها دیگر جایی برای پذیرش بیمار جدید نداشتند و آمار فوتی های ناشی از بیماری به حدود 500 مورد در روز رسیده بود، در آن شرایط دولت مجبورشد یکی از پرهزینه ترین مداخلات در کنترل و مدیریت اپیدمی یعنی لاک دان 150 شهر کشور را برای دو هفته اعمال کند.

وی با اشاره به بار اقتصادی، اجتماعی، روانی و فرهنگی اعمال مداخلات سنگینی همچون تعطیلی شهرها بر دوش جوامع، اظهار کرد: در این شرایط رویکرد نظام سلامت از تاکید و توجه بر درمان به راهبرد پیشگیری تغییر کرد و تمامی این مجموعه اقدامات به اجرای طرح محله محور مقابله با کرونا" یعنی طرح شهید سلیمانی منجر شد؛ خوشبختانه این طرح جواب داد و طی مدت کوتاهی آمار مرگ و میر ناشی از بیماری به زیر 100 نفر کاهش پیدا کرد.

در مسیر کنترل اپیدمی قرار داریم رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با تاکید بر اینکه این دستاورد مثبت با تلاش و زحمت فراوان و با  پشتوانه مشارکت ها و حمایت های  مردمی و نیروهای داوطلب محقق شد، اظهار کرد: اگرچه از حدود 50 روز گذشته در مسیر کنترل اپیدمی قرار گرفته ایم، ولی هنوز به مرحله کنترل اپیدمی نرسیده ایم؛ حدود 70 درصد راه طی شده و 30 درصد دیگر برای دستیابی به مرز کنترل اپیدمی باقی مانده است.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: برای رسیدن به مرحله ای که دیگر نگران شعله ور شدن مجدد اپیدمی نباشیم، باید بتوانیم اپیدمی را به صورت کامل کنترل کنیم، به عبارت دیگر باید در زمینه شیوع بیماری به مرحله ثبات رسیده و بتوانیم جلوی تغییرات معنادار پیامدها را بگیریم، البته با این مرحله فاصله داریم و مطمئنا ادامه مسیر یعنی 30 درصد باقیمانده تا کنترل اپیدمی بسیار سخت تر از ابتدای راه است.

در تغییر و لغو محدودیت ها و بازگشایی ها هوشیارانه عمل شود وی هوشیاری مردم و مسئولین و تداوم رعایت پروتکل ها و محدودیت ها را در مدت زمان باقیمانده تا  مرز کنترل اپیدمی بسیار مهم دانست و گفت: هم مردم باید در همراهی و همکاری هوشیار باشند و هم سیاست گذاران باید در تغییر و لغو محدودیت ها و یا بازگشایی ها هوشیارانه و محتاطانه عمل کنند، چراکه وضعیت بسیار شکننده و آسیب پذیر بوده و کوچکترین بی احتیاطی ممکن است زحمات را بر باد داده و منجر به بازگشت شرایط وخیم اپیدمی و شروع پیک های بعدی شود.

سوری با اعلام مخالفت شدید نسبت به بازگشایی های زودهنگام و تغییر هر مداخله ای که شرایط فعلی را برهم بزند، عنوان کرد: فعال شدن مجدد چرخه ویروس و بازگشت به شرایط نامساعد دو ماه گذشته هم از لحاظ جانی و مالی برای جامعه بسیار پرهزینه بوده و هم تمام تلاش های صورت گرفته در مسیر اپیدمی را به هدر می دهد.

به گفته وی، برای بازگشت به شرایط عادی جامعه و بازگشایی ها باید شرایط اپیدمی در جامعه کنترل شده و پایدار باشد، این در حالیست که وضعیت فعلی اپیدمی در کل کشور همچنان ناپایدار و شکننده بوده و نامگذاری شهرها با عناوین زرد و آبی و قرمز تنها شاخص هایی قراردادی است که به سرعت قابل تغییر است.

وضعیت اپیدمی در کل کشور ناپایدار و شکننده است وی با اشاره به وجود ترددهای بین شهری در داخل کشور، عنوان کرد: با همین ترددها، وضعیت شهرها می تواند  به سرعت تغییر کند، شهری که زرد است قرار نیست تا ابد زرد بماند، بلکه ممکن است با کوچکترین بی احتیاطی ظرف کمتر از یک هفته قرمز شود، بنابراین این شکنندگی وضعیت اپیدمی در سطح شهرها و کل کشور حکمفرما بوده و لذا هر اقدامی در جهت رفع محدودیت ها و تغییر مداخلات باید با احتیاط و در نظر گرفتن جوانب و ابعاد مختلف موضوع اعمال شود.

وی با بیان اینکه متولی اصلی مدیریت اپیدمی در کشور وزارت بهداشت است، تاکید کرد: بدون هماهنگی لازم با وزارتخانه نباید هیچ مداخله ای از سوی ارگانها لغو شده و یا تغییر کند، چراکه این مساله نیازمند فراهم آوردن زیرساخت های لازم، ارایه آموزش های کافی و حتی مهیا بودن تیم های بهداشتی و واکنش سریع، پیش از بازگشایی هاست.

انتقاد از بازگشایی مدارس قبل از پایدار شدن شرایط اپیدمی سوری ضمن انتقاد از بازگشایی مدارس قبل از پایدار شدن شرایط اپیدمی و فراهم آوردن زیرساخت های لازم، عنوان کرد: ممکن است آموزش و پرورش با قواعد خود نسبت به بازگشایی ها اقدام کند ولی اگر وزارت بهداشت بسترهای لازم از جمله تیم های واکنش سریع را فراهم نکرده باشد، ممکن است به سرعت شاهد شعله ور شدن مجدد اپیدمی در آن شهر یا منطقه باشیم.

این متخصص اپیدمیولوژی در عین حال با بیان اینکه بازگشایی مدارس نیاز کشور بوده و توجه به تبعات اجتماعی، روانی و رفتاری تعطیلی مدارس یک ضرورت است، عنوان کرد: با این حال در شرایط اپیدمی توجه به زمان بندی مناسب برای بازگشایی مدارس بسیار مهمتر از تبعات و عوارض ناشی از تعطیلی آنهاست.

سوری با بیان اینکه تمام تلاش های فعلی با هدف بازگشت جامعه به شرایط عادی صورت می گیرد، گفت: حالا که 70 درصد مسیر کنترل اپیدمی در کشور طی شده، باید چند هفته دیگرنیز با صبوری و شکیبایی پروتکل ها و محدودیت ها را رعایت کنیم تا شرایط اپیدمی پایدارتر و آمارها تثبیت شود و پس از آن با مستندات کافی و دلایل متقن و ضمن بسترسازی مناسب، نسبت به بازگشایی ها اقدام کنیم.

دلیل طغیان اپیدمی در مازندران  رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا همچنین در خصوص وضعیت اپیدمی در مازندران، توضیح داد: به نظر می رسد که عدم رعایت دقیق پروتکل ها و محدودیت ها، عدم اجرای صحیح محدودیت های تردد و مجوزهای جابجایی، سفرهای غیر ضروری و همچنین طبیعت آن منطقه یعنی تراکم جمعیت و نزدیکی شهرها در استان مازندران، باعث شعله ور شدن اپیدمی در آن منطقه شده است.

تاثیر جدی سفر بر شعله ور شدن اپیدمی سوری با تاکید بر تاثیر جدی سفر بر شعله ور شدن اپیدمی، عنوان کرد: سفرها و به خصوص سفرهای غیرضروری الگوی اپیدمی در جوامع را بر هم زده و جابجایی های جمعیتی ناشی از سفر، وخامت ناشی از آن را تشدید می کند، متاسفانه این اتفاق در مازندران رخ داده و بسیار نگران کننده است؛ به گونه ای که حدود یک پنجم کل فوتی های ناشی از کرونا طی چند روز گذشته تنها مربوط به مازندران بوده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها، رفتارهای کنترل شده از سوی مردم و پیشگیری از اعمال سیاست های شتابزده در بازگشت به شرایط عادی را در بهبود شرایط مازندران موثر دانست و گفت: در روند کنترل اپیدمی مساله طغیان اپیدمی یعنی افزایش ناگهانی بار بیماری  در یک منطقه جغرافیایی محدود اهمیت بسزایی دارد، مانند اتفاقی که در مازندران رخ داده و باید به سرعت توسط تیم های واکنش سریع کنترل شود.

این در حالیست که متاسفانه تعداد شهرهای قرمز این استان بیشتر شده و این مساله به این معناست که طغیان به جای کنترل گسترش پیدا کرده است.

سوری در پایان طغیان اپیدمی در مازندران به علت جهش ویروس را نادرست خواند و گفت: اگرچه توجه و رصد جهش های ویروس مساله مهمی است، ولی در حال حاضر بحث جهش ویروس شاخص مهمی در وضعیت اپیدمی در داخل کشور و منطقه مازندران محسوب نمی شود.


کلید واژه ها: اپیدمی - اپیدمیولوژی - کنترل - مسیر - 70 درصد - دانشگاه علوم پزشکی - کشور - درصد - وضعیت - حدود - گزارش - شرایط - متخصص - علوم پزشکی - محدودیت ها - پروتکل ها - حمید سوری - کنیم - بیان - سلام - بازگشایی - دانشگاه - محدودیت - پروتکل - رعایت - اقدام - پزشکی - صبوری - حمید - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری در تجارت نوین با درآمد و پرستیژ بالا

فروشگاه آنلاین آیس مارکت به چند پیک موتوری نیازمند

همکاری در فروش کیف کفش

کار آموز حسابداری

بازاریاب فروش تلفنی

استخدام خودرو استیجاری

استخدام کارگر برای کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف

سرمایه گذاری پر سود در پروژه برج رستورانی

تولیدی لوازم خانگی تهران

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت و کارخانه تولید تجهیزات پزشکی معتبر/اصفهان

کنفرانس آنلاین فرصت ها و راهکارهای تجارت با افغانستان

صف مرغ در روزهای کرونایی! + عکس

بهره برداری از آزمایشگاه مصالح ساختمانی در اردبیل

خرید مرغ بالاتر از قیمت مصوب تخلف است!

زالی: حضور مردم در بخش های مرکزی شهر 15 تا 20 درصد افزایش یافته است / ناپایداری آمار در تهران

56 واحد صنفی به دلیل رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در اهواز پلمب شدند

شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفت و گاز

کالاهای اساسی شب عید مردم فیروزکوه تامین شد

وام ازدواج 100 میلیونی برای زوج های کمتر از 25 سال

(تصاویر) گوجه کیلویی 1000 تومان!

سهم دستمزد در قیمت کالا ها 10 درصد است

استخدام خیاط ماهر برای تولیدی + کار درمنزل

استخدام خانم حسابدار

استخدام بازاریاب حرفه ای

آگهی استخدام درفروشگاه هایپرمی آمل

استخدام 12 ردیف شغلی در صنایع لفاف زرین در تهران، البرز و مرکزی

منشی مسلط به انجام امور بازرگانی

دستور ویژه روحانی درباره افزایش قیمت ها

استخدام فروشنده خانم با مزایا در شرکت سله بن در اصفهان

نوسانات بازار خودرو بالا گرفت

ضرورت سرعت در روند عملیات اجرایی کنارگذر اسدآباد

کاریکاتور/ دستمزد 2.8 میلیونی کارگران یعنی فاجعه

لرستان یک استان صنعتی نیست/عدم استفاده از ظرفیت معدن در استان

افتتاح حساب 208 هزار متقاضی مسکن ملی در بانک

قیمت کاغذ تعیین کننده میزان انتشار کتاب

اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومانی برای توسعه اینترنت روستایی

نرخ بهره بین بانکی بر بازارهای موازی اثرگذار است

حرف راست را باید از دولت شنید!

2روز دیگر مهلت دریافت وام کرونا تمام می شود

قم ، سیستان و بلوچستان و هرمزگان شادترین استان های کشور

قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

کمیته المپیک توکیو در راستای ترویج برابری جنسیتی 12 زن را منصوب کرد

افتتاح طرح های محرومیت زدایی در فارس

دستور جدید روحانی به 2 وزیر خود

اجرای عملیات حفاری چاه های اکتشافی در میدان نفتی آذر

کرونا را جدی تر بگیریم

بیت کوین دوباره بالا رفت

واگذاری بازار روزها طی فرایندی شفاف برای اولین بار

ویدئو | شگرد اهوازی ها برای دور زدن محدودیت ها

کشت و صنعت آستان قدس رضوی 30 میلیون نشا تولید کرد

استخدام برنامه نویس react.js در توسعه فناوری سپید سیستم شریف در تهران

استخدام تحلیلگر بورس در گروه دانش بنیان نرم افزاری پارت

استخدام با دیپلم برق و مکانیک فوری

قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

لحظه مرگ نوجوان هندی (15+) / نقشه عجیب کارگر برای فرار از حضور در محل کار / اقدام خطرناک یک زوج با چادرزدن در لبه پرتگاه!

استخدام نیروی انبار

فروشنده خانم در سیتی سنتر سپاهانشهر نیازمندیم

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در لرستان

روحانی: قیمت کالاها بدون هماهنگی افزایش نیابد

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در خوزستان

قم در برخی خدمات الکترونیک استان پایلوت کشوری است

مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان روزهای آینده اجرایی می شود

قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

افتتاح کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان فدک باشت با ظرفیت 70هزارتن در سال

روحانی:قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

روحانی: قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

طرز تهیه سبز کردن سبزه با عدس

سال آبی سخت؛ پیش رو

دستور روحانی به وزرا/ افزایش قیمت کالا در روزهای نزدیک به عید و ماه رمضان ممنوع

کاغذبازی اداری بر انگیزه خیران مدرسه ساز در تیران تاثیر گذاشت

نظارت بر قیمت ها و تامین کالا در کیش

اینفوگرافیک: جنگل های چهارمحال و بختیاری 1399

نرخ خودرو ام وی ام در بازار تهران

طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان درآینده نزدیک اجرایی می شود

حضور مردم در بخش های مرکزی شهر 15 تا 20 درصد افزایش یافته است

پیگیری حل مشکل فاضلاب در منطقه گلدشت اهواز + فیلم

قیمت گوشی های پرطرفدار در بازار امروز 13 اسفند

بهره برداری از 38پروژه شهری در هرمزگان

دستور رییس جمهور؛ قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

کارگر ماهر دامداری گوسفند(چوپان)

تایپیست و مترجم

استخدام فوری برای کسب و کار آنلاین

استخدام راننده جهت پیک موتوری ظفر

به چند نفر نیروی خانوم نیازمندیم

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در مشهد

استخدام کمک انباردار، راننده تحویل دهنده و توزیع کننده در تهران

همکار خانم یا آقا جهت همکاری در تولیدی پستاساز

آغاز به کار نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی زنان روستایی و عشایری

حضور مردم در بخش های مرکزی شهر 15 تا 20 درصد بیشتر شده است

قیمت های عجیب آپارتمان در برخی محله های تهران

جزییات مهم درباره سناریوی جدید حمایتی شورای عالی بورس/ وعده بازدهی 25 درصدی سهام

دستور رییس جمهور به وزیران صمت و جهاد کشاورزی

استاندار: 281 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در گیلان پرداخت شد

فراهم شدن بهره وری بیشتر در زمینه وقفیات

کاهش تعهدات معوق ایران خودرو به شش هزار دستگاه

اعلام جرم علیه وزیر نیرو در اعتراض به انتقال آب کارون

دستور روحانی به 2 وزیر: قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

البرز پیشگام در اجرای طرح لبخند/ارسال 10 هزار بسته معیشتی تحصیلی به سیتان و بلوچستان

کسب لوح زرین و گواهینامه جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

وضعیت اپیدمی در کل کشور ناپایدار و شکننده است/ 70 درصد مسیر کنترل اپیدمی طی شده است

وضعیت اپیدمی در کل کشور ناپایدار و شکننده است/ 70 درصد مسیر کنترل اپیدمی طی شده است