مطالب مرتبط:
پیش بینی یک کارشناس از وضعیت ملک در ماه های پایانی سال/ معامله گران مرددند
6 پیش بینی از آینده بازارها
یک پیش بینی خوب از آینده بازار خودرو
یک پیش بینی تلخ از آینده بورس
یک پیش بینی تلخ از آینده بورس
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:402021-01-17اقتصادي

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند


بازگشت نرخ ها به آگهی مجازی خرید و فروش مسکن در چند روز گذشته سبب واکنش های میان مخالفان و موافقان این مساله شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تاثیر کرونا بر فعالیت مشاوران املاک چه بود؟" در مقابل برخی از کارشناسان و فعالان این بازار اعتقاد دارند، حق مسلم شهروندان ، خریداران و فروشندگان است که به جریان آزاد اطلاعات دسترسی داشته باشند .

این عده برای خریدار حق انتخاب قائل شده و می گویند در نهایت مشتری و مصرف کننده باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کند و می تواند در صورت مواجهه با قیمت های غیرواقعی و نجومی، خرید خود را انجام ندهد.

محروم کردن مردم ، خریداران و فروشندگان از داده های بازار، کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی کند از اردیبهشت ماه درج قیمتها در سایت ها ممنوع اعلام شده بود و بررسی وضعیت بازار نشان دهنده آن است که این اقدام نه تنها تاثیری به حال بازار ملک نداشت بلکه حداقل 70درصد بر قیمت املاک در نقاط مختلف پایتخت افزوده شد و علاوه بر زحمت تماس با تک تک آگهی دهندگان از سوی خریداران، بر نابسامانی بازار نیز دامن زد و سبب شد تا هرکس و به هر میزان که دوست دارد برای املاک خود، قیمت تعیین کند.

محدودیت اطلاعات کمکی به بازار مسکن نمی کند یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر سانسور قیمت ها در آگهی سایت های بر سامان دادن وضعیت بازار مسکن گفت: اگر می شد بازار مسکن را با چنین طرح هایی سر و سامان داد که خیلی خوب بود.

مهدی سلطان محمدی افزود: واقعیت این است که محروم کردن مردم، خریداران و فروشندگان از داده های بازار،کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی کند.

این تصور غلطی است که برنامه ریزان و سیاست گذاران گاهی اوقات فکر می کنند ، خریداران و فروشندگان که وارد بازار مسکن می شوند از خرد کافی برای انتخاب برخوردار نیستند و توسط داده ها فریب می خورند و تصمیمات نادرست می گیرند.

بنابراین فکر می کنند به عنوان قیم هایی آگاه باید وارد شوند و راه اطلاعات را ببندند.

وی تاکید کرد:اصلا این گونه نیست و تصوری واقعا نادرست است زیرا در بازارها هرچه تبادل اطلاعات بیشتری صورت گیرد، بهترکار می کنند،خریدارانی که از انواع نرخ های بازار در نقاط مختلف شهر آگاه باشند به همان نسبت تصمیمات آگاهانه تری می گیرند و همچنین فروشندگانی که به خریداران بالقوه در همه جای بازار، دسترسی دارند می توانند سریع تر املاک خود را به فروش برسانند و به مشتریان بهتر دسترسی یابند.

وی ادامه داد: تصوراتی بر این مبنا که اطلاعات بازار را مخدوش کنیم و مانع آن شویم و این مساله به شرایط بازار کمک می کند، اقدام بسیار عجیبی است که در مملکت با قوت جریان دارد.

این کارشناس بازار مسکن گفت: برای درک بهتر مساله می توان این مثال را زد که شما وارد یک میوه فروشی شوید و میوه ها هیچ نرخی ندارند و کیفیت آنها قابل مشاهده نیست و فروشنده نسبت به فروش محصولی اقدام می کند نه نرخ مشخصی دارد و نه کیفیت قابل مشاهده، بنابراین چگونه می توان برای خرید تصمیم گیری کرد.

سلطان محمدی افزود: اگر به انواع نرخ ها در فروشگاه های مختلف داشته باشید و همچنین هرچه تعداد فروشگاه هایی که محصولات را عرضه می کنند، بیشتر باشد؛ شما به عنوان خریدار قدرت انتخاب بهتری دارید.

افزایش سهم تجارت الکترونیک در کشور وی تاکید کرد: فضای مجازی نیز بخشی از بازارهاست و اکنون بازارها فقط محدود به بازارهای فیزیکی نمی شوند و در همه جای دنیا روز به روز سهم تجارت الکترونیک در حال افزایش است و در ایران نیز بسیاری از شهروندان برای خریدهای روزمره خود به سایت های مختلف مراجعه می کنند و می توانند انواع محصولات را از نظر کیفیت، قیمت و .

با یکدیگر مقایسه کنند و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرند که این مساله کمک بسیاری به گرفتن تصمیمات بهینه تر کرده است.

وی تاکید کرد: در تمام دنیا این روند جریان دارد و بزرگترین شرکت هایی که در طول سال گذشته علیرغم تمام مشکلات و بحران ها رشد کردند، آن دسته از شرکت هایی بودند که امکان فروش مجازی داشتند.

هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم کنیم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت خریداران، بهترین تصمیم گیرندگان بازار این کارشناس بازار مسکن گفت: بنابراین در چنین شرایطی نمی دانم با چه تصوری بعضی ها فکر می کنند که اگر بازارهای مجازی را محدود کرده و دسترسی مردم به اطلاعات را محدود کنند می تواند باعث حل مشکل مسکن در جامعه شود که بنده متوجه نمی شوم این کار چگونه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اساس تفکر بر این مساله استوار است که مردم را جاهل تصور می کنند که قادر به گرفتن تصمیمات درست نیستند اما باید گفت این تصور غلطی است زیرا خریداری که وارد بازار می شود از خرد کافی برخوردار بوده و منابع کافی دارد و می تواند در مقابل پیشنهادات و گزینه های مختلفی که عرضه می شود، بهترین تصمیم را بگیرد.

سلطان محمدی بیان کرد: در این میان اگر فروشنده ای قیمت بالایی را مطرح کند، خریدار حق انتخاب دارد و می تواند سراغ این فرد نرود.

هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم کنیم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت.

پشت سر گذاشتن دوره رشد قیمت ها در بازار مسکن وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود یا خیر، بیان کرد: باید دید منظور از رونق چیست، اگر منظور حجم خرید و فروش باشد با روندی که فعلا در بازارها مشاهده می شود، احتمال افزایش قیمت مسکن به شکلی که در سال های گذشته داشتیم،بسیار احتمال ضعیفی است و به نظر می رسد بازارها دوره رشدهای شدید نرخ ها را پشت سر گذاشته اند و از این به بعد با بازارها مواجه خواهیم بود که تعادل بهتری درآن برقرار است و قیمت ها نمی توانند نوسان بسیار شدیدی داشته باشند.

انتظار می رود بازار مسکن که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد وی تاکید کرد: البته به شرط آنکه وضعیت سیاسی،اقتصادی و اجتماعی در حد فعلی باقی بماند.

سلطان محمدی خاطر نشان کرد: اگر اتفاقات غیرقابل پیش بینی در حد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رخ دهد، وضعیت متفاوت خواهد بود اما در شرایط فعلی به نظر می رسد که بازارها از ثبات قیمتی بهتری برخوردار باشند و هنگامی که بازارها به آرامش قیمتی می رسند، خریدار و فروشنده راحت تر می توانند به مرحله تصمیم گیری برسند و اگر متقاعد شوند قیمت ها به حدی از ثبات رسیده آن زمان حجم معاملات افزایش می یابد.

وجود تردید در بازار مسکن وی تصریح کرد: اکنون تردیدهایی در بازار وجود دارد که عده ای معتقدند قیمت ها سقوط خواهد کرد و برخی انتظار دارند نرخ ها افزایش شدیدی پیدا کند در این شرایط تصمیم گیری برای خریدار و فروشنده دشوار خواهد بود اما اگر مدتی بگذرد و هر دو طرف معامله قانع شوند قیمت ها در همین سطح است و تغییرات شدید رخ نمی دهد، آن هنگام خریداران وارد عمل شده و در مقابل فروشندگان هم به این نتیجه می رسند که بهتر است واحدهای خود را سریعترعرضه کرده و آنها را نقد کنند.

احتمال افزایش حجم معاملات مسکن تا پایان سال وی گفت: انتظار بر این است که حجم معاملات بالا رود به شرط اینکه تعادل و ثبات قیمت در بازار پیدا شود که به نظر می رسد در ماه های آتی به این سمت نزدیک شویم.

افزایش تقاضا برای دارایی های سرمایه ای سلطان محمدی درباره میزان جذابیت بازار مسکن برای دلالان توضیح داد: در 2 سال گذشته شاهد بودیم که اقبال به سمت دارایی های سرمایه ای بسیار زیاد بود و بر اساس انتظارات تورمی بالایی که شکل گرفته بود؛ همه کنش گران اقتصادی و تمام آحاد مردم و خانوارها در واقع تلاش می کردند منابع خود را به هر نحوی که شده تبدیل به کالاهای سرمایه ای و دارایی های بادوام کنند که بتواند قدرت پس انداز آنها را در مقابل تورم، حفظ کند.

وی ادامه داد: در این شرایط همه دارایی های سرمایه ای از بورس گرفته تا مسکن، دلار ، خودرو، طلا و هر آنچه فکر می کردند که می تواند ارزش پول را حفظ کند، شاهد افزایش قیمت بود و در واقع فراتر از آنچه که منطق های اقتصادی حکم می کرد، قیمت ها بالا رفت.

این کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: اکنون این چشم انداز تا حدودی تغییر کرده است و با توجه به ایجاد امید بازگشت آمریکا به برجام و آزادشدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده و افزایش درآمدهای ارزی کشور سبب شده تا ثبات و کاهش نرخ دلار را در چشم انداز بهتر شود بنابراین انگیزه هایی که برای رفتن به سمت دارایی های سرمایه ای وجود داشت، کاهش یافته و مضاف براینکه در آن دوره افزایش ها فراتر از انتظار رخ داد و دربخش مسکن در طول 8ماهه نخست سال حدود 70 درصد بر قیمت ها افزوده شد که منطق خیلی قوی برای این مساله وجود نداشت.

وی افزود: بنابراین همان طور که داده های بازار بورس به سمت کاهش حرکت کرد؛ در بازار مسکن هم این انتظار می رود که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و عقلانیتی در بازار حکمفرما شود و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد.

کاهش سهم معاملات واسطه ای و حضور دلالان این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: در چنین چشم اندازی رانت جویی واستفاده واسطه ها از فرصت ایجاد شده و کسب سودهای قابل توجه باید گفت این فرصت ها در حال زایل شدن است و انتظار می رود از این پس، با تقاضای مصرفی در بازار روبه رو باشیم و خریدارانی که واقعا به مسکن نیاز دارند، وارد این بازار شوند و سهم معاملات واسطه ای و دلالی به نسبت کاهش یابد.

وی عنوان کرد: معمولا در دوره هایی که مسکن از وضعیت هیجان قیمتی فاصله می گیرد این اتفاق می افتد و انتظار ما نیز همین مساله است.

223224
کلید واژه ها: بازار - خرید - خرید و فروش مسکن - کارشناس - مشاوران املاک - فروش - انتخاب - وضعیت بازار - خرید و فروش - وضعیت - مصرف کننده - وضعیت مسکن - کارشناسان - بازار ملک - قیمت - اردیبهشت - شهروندان - غیرواقعی - مسکن - خبرگزاری - مخالفان - اطلاعات - موافقان - بازگشت - دسترسی - فعالیت - فعالان - اعتقاد - قیمتها - نرخ ها

آخرین اخبار سرویس:
طرح کاداستر 80 درصد اراضی ایلام تکمیل شده است

سیگار های قاچاق در بازار دزفول توزیع نشدند

کتابخانه درجه یک الیگودرز افتتاح می شود

سهامداران بورس کدام سهم ها را نگه دارند؟

مردم کامیاران حدود پنج میلیارد ریال در جشن نیکوکاری کمک کردند

آخرین وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان درسال 1400

آخرین وضعیت پول های بلوکه شده ایران؛ دلار های آزادشده چگونه هزینه خواهند شد؟

ادامه توقف تخصیص ارز تولیدکنندگان دارو

انعقاد قرارداد تولید 105 دستگاه واگن مترو توسط شرکت واگن سازی تهران

کاهش قیمت موز در بازار شب عید

دو هزار طرح مرمت بنا در کشور فعال است

127 تن شکر بین زنبورداران بومی استان بوشهر توزیع شد

آخرین وضعیت پول های بلوکه شده ایران؛ دلار های آزادشده چگونه هزینه خواهند شد؟

مبارزه با گرانی، نمایشی در شمال شهر!

پیش بینی بازار مسکن در بهار سال آینده

23 اسفند نتایج اولیه آزمون استخدامی وزارت بهداشت

افتتاح دهها مراکز خدمات بهزیستی در همدان

اینترنت در سال آینده گران نمی شود/ وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی داند!

احداث 7 پروژه فرهنگی اجتماعی در پردیس/ متروی پردیس کلنگ زنی می شود

کاهش 19 درصدی محکومان زندانی صرفاً مالی در زندان های کشور 

سهم کشاورزان از قیمت نهایی میوه چقدر است؟

شرکت کارگزاری بیمه پوشش توسعه تعاون از سامانه صدور بیمه نامه رونمایی کرد

گلایه مردم از گرانی قیمت میوه ها در آستانه سال نو/ فیلم

کشف لوازم آرایشی قاچاق در کرمانشاه

وزارت صمت: روغن گران نمی شود/ 6 ماه ذخیره داریم

پالایشگاه یازدهم پارس جنوبی به ظرفیت کامل رسید/ تولید 13 میلیارد مترمکعب گاز

افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سال در تهران

رویترز: صادرات نفت خام ایران رکورد زد

ایمپاسکو با مشارکت انجمن زغال سنگ، طرح جامع را تکمیل کند

روزانه حدود یک میلیون نفر مسافر در شهر کرمانشاه جابجا می شود /سال آینده پرداخت کرایه تاکسی در کرمانشاه الکترونیک خواهد شد

پارکت در دکوراسیون داخلی

افزایش 50درصدی مستمری مددجویان در سال آینده

باز پس گیری 141 هکتار از اراضی ملی در پلدشت

ممنوعیت پرداخت، تهدیدی برای سرمایه های یک و نیم میلیون ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال است؟

شانه های زنان سیستان و بلوچستان تکیه گاه مشکلات زندگی/باری که روز به روز سنگین تر می شود

مهرآبادی: 100 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام در کشور باقی مانده است

سهم مالیات بر ارزش افزوده شهرداری سقز افزایش یابد

نگرانی استاندار تهران از افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سال

توزیع اسکناس و ایران چک های جدید در بانک توسعه تعاون

توسعه و بازگشایی در گذرآقانورالله نجفی ممنوع شد

توزیع اسکناس و ایران چک های جدید در بانک توسعه تعاون

233تاکسیران در طرح نوسازی ناوگان فرسوده ثبت نام کردند

خرید میکروفن از صوتیران

42هزار تن کود شیمیایی در قزوین توزیع شد

نگرانی استاندار تهران از افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سال

از پیگیری دریافت کمک مالی برای تیم صنعت نفت تا اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار برای آسفالت سلیچ غربی در آبادان

جهت انتظارات تورمی تغییر کرد/آثار تعدیل انتظارات تورمی بر اقتصاد

قیمت مسکن در قزوین کاهش یافت

127 مرکز مثبت زندگی در استان کرمان آغاز به کار کرد

گزارش عملکرد تسهیلاتی بانک رفاه در یازده ماهه نخست سال 99

سهم شهرداری سقز از مالیات بر ارزش افزوده افزایش یابد

 ارزش سهام عدالت امروز 18 اسفند 99 | ارزش سهام عدالت کمی رشد کرد

ضرورت تشدید نظارت دقیق بر روند توزیع عرضه مرغ از کشتارگاه تا بازار

فروش اجباری کالا در فروشگاه های زنجیره ای ممنوع است

هزینه سنگین مسکن ملی بر دوش دولت بعد!

ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/12/18

ارسال 15 هزار و 495 پرونده تخلف میوه فروشان به تعزیرات از ابتدای امسال

احتمال افزایش 5 هزار تومانی قیمت بلیت سینما

فیلم| گزارشی از گرانی: حاضرم خودکشی کنم

کاهش رتبه آذربایجان غربی در شاخص تسهیلات به سپرده قابل قبول نیست

ارزش سهام عدالت بالا رفت

ورود دومین مرحله تجهیزات هند به بندر چابهار

میزان تسهیلات بانکی به تولید متناسب با تورم نیست

نقش واسطه گران در افزایش نرخ شیر/ افزایش قیمت در روزهای آینده منتفی است

افزایش قیمت نفت پس از حمله یمنی ها به آرامکو

واحد های صنفی متخلف در شهرستان ری 785 میلیارد ریال جریمه شدند

تولید روغن 30 درصد بیشتر از مصرف کشور است/ تحویل 200 هزار تُن روغن خام به کارخانه در اسفندماه

کاهش 19 درصدی محکومان زندانی صرفاً مالی در زندان های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته

عصرانه خبری شهرهای ایران در 18 اسفندماه

واکسن کرونای «شهید فخری زاده» مجوز آزمایش انسانی دریافت کرد/ تولید انبوه واکسن از مرداد 1400

توقف روند کاهشی نرخ تورم ماهانه در بهمن ماه

خرید میکروفن از صوتیران

طرح کاداستر 80 درصد اراضی ایلام تکمیل شده است

اینترنت گران نمی شود + فیلم

آخرین وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان

به جای ساماندهی بازار بورس به فکر قیمت خودرو افتاده اید؟

85 درصد دانش آموزان خراسان شمالی به شبکه شاد متصل هستند

اقدامات قاطع تغزیرات حکومتی در برخورد با متخلفان اقتصادی

جهانگیری:راه مقابله با فساد شفافیت و قرار گرفتن همه چیز در اتاق شیشه ای است/ نباید یک متر از منابع طبیعی و اراضی ملی در اختیار افراد سوءاستفاده گر قرار گیرد

افزایش نرخ بیکاری در عربستان؛ سعودی ها خواستار برکناری وزیر کار شدند

نهاد ناظر صنعت بیمه در حوزه ارایه خدمات الکترونیک اول شد

4700 «وام قرض الحسنه ضروری» توسط بانک صادرات پرداخت شد

تحلیل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی در بهمن 1399

سند 10 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به کشاورزان اعطا می شود

ساخت و ساز در تهران از 23 اسفند ممنوع است

خبر هایی از درختکاری ها و نظارت بر بازار

جهانگیری:راه مقابله با فساد شفافیت و قرار گرفتن همه چیز در اتاق شیشه ای است/ نباید یک متر از منابع طبیعی و اراضی ملی در اختیار افراد سوءاستفاده گر قرار گیرد

رشد سه برابری شرکت ها در بورس نسبت به سال گذشته / بازار سرمایه مثبت می ماند

ارائه 22 خدمت بهزیستی توسط مراکز مثبت زندگی در 2400 محله

ضرورت حذف واسطه ها و کاهش قیمت ها

اسامی برندگان مرحله سوم «پایش 1400» بانک ملی اعلام شد

جدول افزایش حقوق کارمندان و درصد افزایش حقوق ها

سامانه هوشمند شهرسازی قدمی مهم در شفافیت فعالیت های شهری در منطقه آزاد چابهار

ساخت 2 مجتمع اقامتی در گلستان با حضور وزیر گردشگری آغاز شد

آثار تعدیل انتظارات تورمی بر اقتصاد کلان

گزارش رویترز از افزایش صادرات نفت ایران

توسعه زیرساختهای شهرهای جدید همگام با رشد جمعیت

شورای عالی فضای مجازی بازار رمزارزها را سازمان دهی خواهد کرد

رییس سازمان بورس: قرعه کشی خودرو مضحک است!/ شیوا:قیمت گذاری سهام در بورس، شرکتهای کاغذی را هم سوده کرد

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند