مطالب مرتبط:
پیش بینی یک کارشناس از وضعیت ملک در ماه های پایانی سال/ معامله گران مرددند
6 پیش بینی از آینده بازارها
یک پیش بینی خوب از آینده بازار خودرو
یک پیش بینی تلخ از آینده بورس
یک پیش بینی تلخ از آینده بورس
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:402021-01-17اقتصادي

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند


بازگشت نرخ ها به آگهی مجازی خرید و فروش مسکن در چند روز گذشته سبب واکنش های میان مخالفان و موافقان این مساله شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تاثیر کرونا بر فعالیت مشاوران املاک چه بود؟" در مقابل برخی از کارشناسان و فعالان این بازار اعتقاد دارند، حق مسلم شهروندان ، خریداران و فروشندگان است که به جریان آزاد اطلاعات دسترسی داشته باشند .

این عده برای خریدار حق انتخاب قائل شده و می گویند در نهایت مشتری و مصرف کننده باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کند و می تواند در صورت مواجهه با قیمت های غیرواقعی و نجومی، خرید خود را انجام ندهد.

محروم کردن مردم ، خریداران و فروشندگان از داده های بازار، کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی کند از اردیبهشت ماه درج قیمتها در سایت ها ممنوع اعلام شده بود و بررسی وضعیت بازار نشان دهنده آن است که این اقدام نه تنها تاثیری به حال بازار ملک نداشت بلکه حداقل 70درصد بر قیمت املاک در نقاط مختلف پایتخت افزوده شد و علاوه بر زحمت تماس با تک تک آگهی دهندگان از سوی خریداران، بر نابسامانی بازار نیز دامن زد و سبب شد تا هرکس و به هر میزان که دوست دارد برای املاک خود، قیمت تعیین کند.

محدودیت اطلاعات کمکی به بازار مسکن نمی کند یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر سانسور قیمت ها در آگهی سایت های بر سامان دادن وضعیت بازار مسکن گفت: اگر می شد بازار مسکن را با چنین طرح هایی سر و سامان داد که خیلی خوب بود.

مهدی سلطان محمدی افزود: واقعیت این است که محروم کردن مردم، خریداران و فروشندگان از داده های بازار،کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی کند.

این تصور غلطی است که برنامه ریزان و سیاست گذاران گاهی اوقات فکر می کنند ، خریداران و فروشندگان که وارد بازار مسکن می شوند از خرد کافی برای انتخاب برخوردار نیستند و توسط داده ها فریب می خورند و تصمیمات نادرست می گیرند.

بنابراین فکر می کنند به عنوان قیم هایی آگاه باید وارد شوند و راه اطلاعات را ببندند.

وی تاکید کرد:اصلا این گونه نیست و تصوری واقعا نادرست است زیرا در بازارها هرچه تبادل اطلاعات بیشتری صورت گیرد، بهترکار می کنند،خریدارانی که از انواع نرخ های بازار در نقاط مختلف شهر آگاه باشند به همان نسبت تصمیمات آگاهانه تری می گیرند و همچنین فروشندگانی که به خریداران بالقوه در همه جای بازار، دسترسی دارند می توانند سریع تر املاک خود را به فروش برسانند و به مشتریان بهتر دسترسی یابند.

وی ادامه داد: تصوراتی بر این مبنا که اطلاعات بازار را مخدوش کنیم و مانع آن شویم و این مساله به شرایط بازار کمک می کند، اقدام بسیار عجیبی است که در مملکت با قوت جریان دارد.

این کارشناس بازار مسکن گفت: برای درک بهتر مساله می توان این مثال را زد که شما وارد یک میوه فروشی شوید و میوه ها هیچ نرخی ندارند و کیفیت آنها قابل مشاهده نیست و فروشنده نسبت به فروش محصولی اقدام می کند نه نرخ مشخصی دارد و نه کیفیت قابل مشاهده، بنابراین چگونه می توان برای خرید تصمیم گیری کرد.

سلطان محمدی افزود: اگر به انواع نرخ ها در فروشگاه های مختلف داشته باشید و همچنین هرچه تعداد فروشگاه هایی که محصولات را عرضه می کنند، بیشتر باشد؛ شما به عنوان خریدار قدرت انتخاب بهتری دارید.

افزایش سهم تجارت الکترونیک در کشور وی تاکید کرد: فضای مجازی نیز بخشی از بازارهاست و اکنون بازارها فقط محدود به بازارهای فیزیکی نمی شوند و در همه جای دنیا روز به روز سهم تجارت الکترونیک در حال افزایش است و در ایران نیز بسیاری از شهروندان برای خریدهای روزمره خود به سایت های مختلف مراجعه می کنند و می توانند انواع محصولات را از نظر کیفیت، قیمت و .

با یکدیگر مقایسه کنند و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرند که این مساله کمک بسیاری به گرفتن تصمیمات بهینه تر کرده است.

وی تاکید کرد: در تمام دنیا این روند جریان دارد و بزرگترین شرکت هایی که در طول سال گذشته علیرغم تمام مشکلات و بحران ها رشد کردند، آن دسته از شرکت هایی بودند که امکان فروش مجازی داشتند.

هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم کنیم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت خریداران، بهترین تصمیم گیرندگان بازار این کارشناس بازار مسکن گفت: بنابراین در چنین شرایطی نمی دانم با چه تصوری بعضی ها فکر می کنند که اگر بازارهای مجازی را محدود کرده و دسترسی مردم به اطلاعات را محدود کنند می تواند باعث حل مشکل مسکن در جامعه شود که بنده متوجه نمی شوم این کار چگونه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اساس تفکر بر این مساله استوار است که مردم را جاهل تصور می کنند که قادر به گرفتن تصمیمات درست نیستند اما باید گفت این تصور غلطی است زیرا خریداری که وارد بازار می شود از خرد کافی برخوردار بوده و منابع کافی دارد و می تواند در مقابل پیشنهادات و گزینه های مختلفی که عرضه می شود، بهترین تصمیم را بگیرد.

سلطان محمدی بیان کرد: در این میان اگر فروشنده ای قیمت بالایی را مطرح کند، خریدار حق انتخاب دارد و می تواند سراغ این فرد نرود.

هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم کنیم، وی تصمیم عاقلانه تر و بهتری را خواهد گرفت.

پشت سر گذاشتن دوره رشد قیمت ها در بازار مسکن وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود یا خیر، بیان کرد: باید دید منظور از رونق چیست، اگر منظور حجم خرید و فروش باشد با روندی که فعلا در بازارها مشاهده می شود، احتمال افزایش قیمت مسکن به شکلی که در سال های گذشته داشتیم،بسیار احتمال ضعیفی است و به نظر می رسد بازارها دوره رشدهای شدید نرخ ها را پشت سر گذاشته اند و از این به بعد با بازارها مواجه خواهیم بود که تعادل بهتری درآن برقرار است و قیمت ها نمی توانند نوسان بسیار شدیدی داشته باشند.

انتظار می رود بازار مسکن که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد وی تاکید کرد: البته به شرط آنکه وضعیت سیاسی،اقتصادی و اجتماعی در حد فعلی باقی بماند.

سلطان محمدی خاطر نشان کرد: اگر اتفاقات غیرقابل پیش بینی در حد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رخ دهد، وضعیت متفاوت خواهد بود اما در شرایط فعلی به نظر می رسد که بازارها از ثبات قیمتی بهتری برخوردار باشند و هنگامی که بازارها به آرامش قیمتی می رسند، خریدار و فروشنده راحت تر می توانند به مرحله تصمیم گیری برسند و اگر متقاعد شوند قیمت ها به حدی از ثبات رسیده آن زمان حجم معاملات افزایش می یابد.

وجود تردید در بازار مسکن وی تصریح کرد: اکنون تردیدهایی در بازار وجود دارد که عده ای معتقدند قیمت ها سقوط خواهد کرد و برخی انتظار دارند نرخ ها افزایش شدیدی پیدا کند در این شرایط تصمیم گیری برای خریدار و فروشنده دشوار خواهد بود اما اگر مدتی بگذرد و هر دو طرف معامله قانع شوند قیمت ها در همین سطح است و تغییرات شدید رخ نمی دهد، آن هنگام خریداران وارد عمل شده و در مقابل فروشندگان هم به این نتیجه می رسند که بهتر است واحدهای خود را سریعترعرضه کرده و آنها را نقد کنند.

احتمال افزایش حجم معاملات مسکن تا پایان سال وی گفت: انتظار بر این است که حجم معاملات بالا رود به شرط اینکه تعادل و ثبات قیمت در بازار پیدا شود که به نظر می رسد در ماه های آتی به این سمت نزدیک شویم.

افزایش تقاضا برای دارایی های سرمایه ای سلطان محمدی درباره میزان جذابیت بازار مسکن برای دلالان توضیح داد: در 2 سال گذشته شاهد بودیم که اقبال به سمت دارایی های سرمایه ای بسیار زیاد بود و بر اساس انتظارات تورمی بالایی که شکل گرفته بود؛ همه کنش گران اقتصادی و تمام آحاد مردم و خانوارها در واقع تلاش می کردند منابع خود را به هر نحوی که شده تبدیل به کالاهای سرمایه ای و دارایی های بادوام کنند که بتواند قدرت پس انداز آنها را در مقابل تورم، حفظ کند.

وی ادامه داد: در این شرایط همه دارایی های سرمایه ای از بورس گرفته تا مسکن، دلار ، خودرو، طلا و هر آنچه فکر می کردند که می تواند ارزش پول را حفظ کند، شاهد افزایش قیمت بود و در واقع فراتر از آنچه که منطق های اقتصادی حکم می کرد، قیمت ها بالا رفت.

این کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: اکنون این چشم انداز تا حدودی تغییر کرده است و با توجه به ایجاد امید بازگشت آمریکا به برجام و آزادشدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده و افزایش درآمدهای ارزی کشور سبب شده تا ثبات و کاهش نرخ دلار را در چشم انداز بهتر شود بنابراین انگیزه هایی که برای رفتن به سمت دارایی های سرمایه ای وجود داشت، کاهش یافته و مضاف براینکه در آن دوره افزایش ها فراتر از انتظار رخ داد و دربخش مسکن در طول 8ماهه نخست سال حدود 70 درصد بر قیمت ها افزوده شد که منطق خیلی قوی برای این مساله وجود نداشت.

وی افزود: بنابراین همان طور که داده های بازار بورس به سمت کاهش حرکت کرد؛ در بازار مسکن هم این انتظار می رود که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و عقلانیتی در بازار حکمفرما شود و قیمت ها به وضعیت معقول تری بازگردد.

کاهش سهم معاملات واسطه ای و حضور دلالان این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: در چنین چشم اندازی رانت جویی واستفاده واسطه ها از فرصت ایجاد شده و کسب سودهای قابل توجه باید گفت این فرصت ها در حال زایل شدن است و انتظار می رود از این پس، با تقاضای مصرفی در بازار روبه رو باشیم و خریدارانی که واقعا به مسکن نیاز دارند، وارد این بازار شوند و سهم معاملات واسطه ای و دلالی به نسبت کاهش یابد.

وی عنوان کرد: معمولا در دوره هایی که مسکن از وضعیت هیجان قیمتی فاصله می گیرد این اتفاق می افتد و انتظار ما نیز همین مساله است.

223224
کلید واژه ها: بازار - خرید - خرید و فروش مسکن - کارشناس - مشاوران املاک - فروش - انتخاب - وضعیت بازار - خرید و فروش - وضعیت - مصرف کننده - وضعیت مسکن - کارشناسان - بازار ملک - قیمت - اردیبهشت - شهروندان - غیرواقعی - مسکن - خبرگزاری - مخالفان - اطلاعات - موافقان - بازگشت - دسترسی - فعالیت - فعالان - اعتقاد - قیمتها - نرخ ها

آخرین اخبار سرویس:
کشف 112 هزار نخ سیگار قاچاق در جهرم

قیمت روز خودرو های داخلی 1399/12/15

چین بودجه نظامی خود را افزایش می دهد

برقکار نیمه ماهر یا وردست برقکار

نیازمند به مدل برای اکستنشن مژه و لیفت و مژه موقت

ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟

منشی برای مطب

کاشان به تمامی فرآورده های خونی مثبت و منفی نیاز دارد

بهره برداری از 20 پروژه توسعه ای و تجهیزاتی بنادر هرمزگان

واعظی: تحریم ها باشد یا نباشد، ارتباطی با FATF ندارد

ادامه خشکسالی در کرمان؛ بارش ها به شدت کاهش یافت

قیمت مرغ / گوشت سفید و تخم مرغ + جدول

وضعیت بازار نفت از زبان وزیر نفت

واعظی: تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ ثبت بیش از 115 میلیون و 768 هزار مبتلا

ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟

نگرانی بابت سلامت اقلام آرایشی متوقف در گمرک / سلامت مردم فدای تجارت نشود

موافقت با برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در سلیمانیه- اقلیم کردستان عراق

میراث فرهنگی برای سفرهای نورزی منتظر ابلاغ دستورالعمل است

عقبگرد نرخ دلار آمریکا و یورو در هفته ای که گذشت

تدوین واقع بینانه برنامه هفتم توسعه کشور

شراکت و سرمایه گذاری / شریک

استادکارماهرتعویض روغن ولاستیک

30 طرح اقتصاد مقاومتی در اصفهان به تصویب رسید

آمریکا 2 وزارتخانه میانمار را تحریم کرد

واعظی: تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

آماده سازی پایتخت برای نوروز/ توزیع 500 تن محصولات پروتیینی

قیمت میوه شب عید کاهش می یابد

مرغ از سفره مردم سیستان و بلوچستان پر کشید؛ لزوم توجه به ظرفیت های بومی

رشد اقتصادی کشور به مثبت 0,8 درصد رسید

ارسال یک میلیون دوز واکسن سبد«کووکس» به ایران

ریشه کم فروشی و چند نرخی بودن نان چیست؟ رییس اتحادیه نانوایان سنتی: دستگاه های ذی ربط هر چه سریع تر به موضوع ورود کنند

طرح احیای مناطق محروم با اهدای نهال اجرا می شود

اشتغالزایی یک هزار نفری با بهره برداری از 20 طرح بندری در هرمزگان

استخدام گرافیست خانم یا اقا

به کادر مجرب برای همکاری در سالن نیازمنیدیم

استخدام دستیار حرفه ای کاربلد دندانپزشک

استخدام طراح سایت و کارشناس سئو

نیازمند 1200 سرمایه و یا شریک جهت خرید و ساخت ملک

شراکت/شریک

خسارت 40 میلیارد ریالی کرونا به صنف قنادی اراک

فرماندار: صد درصد تعهدات ایجاد اشتغال در شهرستان البرز تحقق یافت

واکسیناسیون گروه دوم از فروردین و با واکسن های کووکس/جریمه ورود خودروهای غیربومی به خوزستان

پرورش شترمرغ در کوهرنگ

قیمت دلار، قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز جمعه 15 اسفند 99

عامل گرانی میوه چیست؟

تصویبFATF موجب ارزان شدن هزینه تعاملات با کشورهای خارجی می شود

واکسیناسیون گروه دوم از فروردین؛ اولویت با چه کسانی است؟ | جریمه ورود خودروهای غیربومی به خوزستان

افزایش حقوق کارگران در سال 1400 چند درصد است؟

مذاکره با اتحادیه اوراسیا برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد

جایگاه های سوخت در زنجان 2 برابر می شود

رشد اقتصادی 9 ماهه امسال با نفت 0.8 درصد؛ بدون نفت 0.2 درصد

گرانی نان، نتیجه اجرای حکم جدید دیوان عدالت اداری

آغاز طرح اینترنتی تنظیم بازار گوشت/ 40 درصد ارزان تر

افزایش نوسانات قیمت برنج در بازار شب عید

توزیع 500 تن محصولات پروتیینی تنظیم بازار در میادین تره بار

واکسیناسیون گروه دوم در کشور از فروردین ماه با واکسن های کووکس آغاز می شود

نیازمند نیروی پشتیبان اینستاگرام و فروش

جذب نیروی کار فعاال

پیک موتوری

استخدام صندوقدار و منشی

سرمایه گذاری در مغازه لپ تاپ

استخدام خانم واقا شبانه روزی و روزانه

پرداخت 13959.9 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی

استاندار خراسان رضوی: مدیران برای مولدسازی داراییهای دولت جدیت کنند

آغاز توزیع میوه عیدانه از 27 اسفند در سمنان

غنی سازی 47 هزار هکتار رویشگاه های جنگلی در سال 99

سرمایه گذاری روسیه در بخش انرژی عراق از 10 میلیارد دلار فراتر رفت

حداقل حقوق کارگران در سال 1400 باید چقدر باشد؟/ رقم واقعی سبد معیشت کارگران چقدر است؟

قیمت خودرو های گروه بهمن + جدول

گران فروشی و احتکار سیمان در بوشهر| خروج سیمان از استان ممنوع شد

قیمت مصوب مرغ تا ماه رمضان تغییری نمی کند/ نرخ هر کیلو گوشت گرم گوساله، 100 هزار تومان

فروش قسطی گوشت واقعیت دارد؟

تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

پاپ رم را به مقصد عراق ترک کرد

تحریم ها با لوایح FATF ارتباط خاصی ندارد

تداوم روند صعودی قیمت جهانی مواد غذایی

قاچاق سیگار کاهش یافت

چرا میوه گران شد؟

افزایش واردات مواد اولیه و صنعتی به منطقه آزاد اروند 69 درصد

بیت کوین یک میلیون دلاری می شود؟

آخرین وضعیت راه های کشور در 15 اسفند 99/ کاهش 2.1 درصدی تردد در محور ها

بیش از 35 هزار برگ جریمه 200 هزار تومانی در زنجان صادر شد

توافق برای صادرات سوخت از طریق لوله به افغانستان

تاکید «میرضیایف» بر گسترش کریدورهای ترانزیتی منطقه

افزایش نوسانات قیمت برنج در بازار شب عید

عضو کمیسیون تلفیق بودجه: 8 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی با ارز دولتی اختصاص یافت

افزایش کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز

قیمت خودرو های سایپا امروز جمعه 15 اسفند 99 + جدول

بدهی فدرال آمریکا به 102 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش می یابد

300 بسته معیشتی بین نیازمندان بجنورد توزیع شد

40 پیچ خطرناک در محور شهرکرد به بازفت حذف می شود

سقوط آزاد مصرف بنزین سوپر در ایران

عزم مدیران برای مولدسازی دارایی های دولت ضروری است

رییس کانون شوراهای اسلامی کار گیلان: حداقل دستمزد نباید کمتر از 5 میلیون تومان باشد/ رقم واقعی سبد معیشت کارگران بیش از 9 میلیون تومان است

(فیلم) تنظیم بازار میوه در دست دلالان!

کمبود کالاهای اساسی در بازار / وعده های دولت و صف های طولانی مردم

بلومبرگ: امریکا در حال بررسی اعمال تحریم علیه رییس بانک مرکزی لبنان است

خبر مهم مدیرعامل بورس کالا برای سهامداران

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند

پیش بینی یک کارشناس از وضع ملک در ماه های آینده/معامله گران مرددند