مطالب مرتبط:
تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)» چه بود؟
تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)»
ایرانیان نام «فاطمه (س)» را در حرم علوی احیا کردند/ جدید ترین تصاویر از صحن حضرت زهرا(س)
حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) مصداق کفویت در زندگی مشترک هستند
تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:202021-01-17سياسي

تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)» چه بود؟


باید توجه ویژه ای نسبت به شخصیت حماسی حضرت «فاطمه (س)» داشته باشیم و نباید سایر فضیلت های ایشان را تحت الشعاع شخصیت حماسی ایشان قرار دهیم.

- یک نویسنده کتاب گفت: باید توجه ویژه ای نسبت به شخصیت حماسی حضرت فاطمه (س) داشته باشیم و نباید سایر فضیلت های ایشان را تحت الشعاع شخصیت حماسی ایشان قرار دهیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمیزان، حجت الاسلام سیدمهدی واعظ موسوی پیرامون سیره سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) شخصیتی حماسی داشتند و این امر را باید در رویکرد ایشان پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) مورد توجه قرار داد.

وی در همین راستا ادامه داد: گریه های ویرانگر حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت پیامبراکرم (ص) رویکردی خاص داشت که پیامش در طول تاریخ پیچید این رویکرد همان رویکردی است که امام سجاد (ع) پس از واقعه کربلا در پیش گرفتند هنگامی که بنی امیه خفقانی شدید در جامعه ایجاد کرد ایشان با اشک ریختن علامت سوال در اذهان عمومی ایجاد کردند بدین ترتیب پیام اعتراض خود را به جامعه ابلاغ کردند و دسیسه های پایگاه ظلم و ستم را به خوبی برای همگان روشن ساختند.

لبه تیز اشک های حضرت فاطمه زهرا (س) علیه دشمنان واعظ موسوی جایگاه اشک را در مذهب شیعه مورد بررسی قرار داد و افزود: اگر چه اشک به عنوان تسلی دهنده و آرامبخش برای جان ظلم دیده همواره مطرح است، اما باید در نظر داشت که در بین شیعه پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) جایگاه ویژه ای به خود گرفت.

اشک های حضرت فاطمه زهرا (س) لبه تیزی داشت که بر علیه ظالمان و ستمکاران وقت بکار گرفته شد و چهره حکومت وقت و خلافت نو پا را به خوبی برای همگان مشخص کرد، تا جایی که خلیفه جدید از دیگران خواست تا به خدمت حضرت فاطمه زهرا (س) بروند و از ایشان بخواهند که یا در شب گریه کنند و یا در روز، زیرا آنان حس کرده بودند که اشک دختر پیامبراکرم (ص) امری ویرانگر و متزلزل کننده برای حکومت آنان محسوب می شود از این رو حضرت فاطمه زهرا (س) نیز آنان را تنبیه کردند.

این کارشناس علوم قرآنی به رویکرد حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) اشاره و بیان کرد: پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) حضرت فاطمه زهرا (س) از مدینه خارج شدند و به کنار قبور شهدای جنگ احد رفتند و در کنار قبر حمزه عموی پیامبراکرم (ص) رفتند و در آنجا می گریستند.

اشک دختر پیامبراکرم (ص) معنادار بود و تنها برای تسلی خاطر نبود این اشک یک لبه سیاسی - اجتماعی داشت که توانست در طول تاریخ ماندگار شود اشکی که تنها چشم را خیس نمی کند بلکه اشکی است که از قلب بر می خیزد و بر دل انسان های حق طلب می نشیند.

وی پیرامون رویکرد حضرت فاطمه زهرا (س) ابراز کرد: امام باقر (ع) پس از گذشت چند سال از واقعه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) رموز اصلی سیاست مدبرانه حضرت صدیقه کبری (س) را موشکافانه مطرح کردند، ایشان به رمزگشایی گریه های این بانوی بزرگ اسلام اشاره و بیان کردند، هنگامی که حضرت فاطمه زهرا (س) در کنار مزار حمزه سیدالشهدا (ع) می رفتند در حقیقت این پیام را به مردم مخابره می کردند که اگر حمزه و جعفر یاران و اقوام صدیق پیامبر اکرم (ص) در زمان سقیفه حضور داشتند اجازه نمی دادند چنین جریانی شکل بگیرد.

این کارشناس علوم قرآنی در همین راستا ابراز کرد: دختر پیامبر اکرم (ص) در کنار قبور افرادی همچون شهدای جنگ احد اشک ریختند تا پیام مهمی را با خود به مردم شهر مدینه که در آن روزگار می زیستند مخابره کنند این پیام تاکید داشت که اگر در این شهر یک نفر همانند حمزه وجود داشت ستمکاران به حکومت طمع نمی کردند و همانگونه که حمزه در مکه مقابل دشمنان پیامبر اکرم (ص) ایستاد اینجا نیز از امیرالمومنین (ع) دفاع می کرد و سینه خود را سپری در مقابل دشمنان حضرت علی (ع) قرار می داد، نکته قابل توجه در این است که وقتی امیرالمومنین (ع) احساس تنهایی می کردند و از رخداد ها و بی بصیرتی مردم خسته می شدند فریاد أینَ عمار و أینَ حمزه سر می دادند و از حق و حقیقت دفاع می کردند ایشان نیز از ولایت با تمام وجود دفاع کردند.

تلنگر حضرت فاطمه زهرا (س) به جامعه واعظ موسوی به تدبیر حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت پیامبراکرم (ص) اشاره و تاکید کرد: اشک های حضرت فاطمه زهرا (س) در حقیقت تلنگری به جامعه انسانی حتی عصر های پس از رحلت پیامبراکرم (ص) می زند، در اینجا به نقش تاثیرگذار افراد حق طلب اشاره می کند همان گونه که شهید بهشتی نیز تاکید می کند چنانچه یک فرد حقیقت گو و مدافع ولایت و نبوت وجود داشته باشد تاثیر بسیاری بر یک امت خواهد داشت همانند شهید سپهبد قاسم سلیمانی که یک تن بود، اما یک دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد و به سمبل مقاومت، شهامت، ایستادگی و شهادت تبدیل شد و امروز شخصیتی ماندگار و الهام بخش محسوب می شود.

وی تاثیرگذارترین رویکرد حضرت فاطمه زهرا (س) را مورد بررسی قرار داد و افزود: وصیت نامه الهی سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س) در جای خود قابل تامل است.

این بانوی بزرگوار در این وصیت نامه تاکید کردند کسانی که بر من ظلم و ستم روا داشتند حق ندارند بر جنازه من نماز بخوانند و از حضرت امیرالمومنین (ع) خواستند کسی را از شهادتشان مطلع نکند و ایشان را شبانه کفن و دفن کنند و به خاک بسپارند این رمزی ماندگار بود که علامت سوالی بزرگ در اذهان جامعه تاریخ بشری ایجاد کرد بدین ترتیب ایشان رسوا کننده ظالمانی بودند که پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) حقیقت را پنهان کردند و خواسته های خود را در لباس شرع به مردم ارائه کردند.

حضرت فاطمه زهرا (س) اجازه ندادند چنین افرادی در تشییع پیکر مطهر ایشان حضور پیدا کنند تا بدین ترتیب به کسب مشروعیت بپردازند.

قهر سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س) واعظ موسوی پیرامون قهر سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س) بیان کرد: قهر سیاسی حضرت فاطمه زهرا (س) یکی از رویکرد های ارزنده و قابل توجه ایشان بود که بسیار هوشمندانه و مدبرانه ایجاد شد ایشان در مقابل دو تن از افرادی که زمانی از یاران پیامبر اکرم (ص) بودند و امروز بر دختر همان پیامبر و خاتم ظلم روا داشتند ایستادند و قهر سیاسی را در پیش گرفتند آنان پس از برخورد نادرست شان برای پوزش خواهی از حضرت فاطمه زهرا (س) بار ها درخواست ملاقات کردند، اما هرگز حضرت فاطمه زهرا (س) حاضر به پذیرش این درخواست نشدند تا زمانی که آنان درخواست خود را از طریق امیر المومنین (ع) ارائه کردند.

وی ابراز کرد: حضرت صدیقه کبری (س) برای اینکه احترام ویژه ای برای امیرالمومنین (ع) قائل بودند حاضر به پذیرش درخواست شدند، اما ایشان پس از دیدن یاران قدیمی پیامبر اکرم (ص) رویشان را از آنان برگردانیدند و خطاب به آنان تاکید کردند: آیااز پیامبرخدا (ص) نشنیدید که اگر کسی حضرت فاطمه زهرا (س) را بیازارد مرا آزرده است؟ آنان این گفته را تایید کردند پس از آن حضرت فاطمه زهرا (س) بیان فرمودند: من از شما راضی نیستم و آنان در چنین شرایطی خانه دختر رسول خدا (ص) را ترک کردند .

استیضاح این کارشناس علوم قرآنی به جلوه گاه حماسی دیگری از دختر پیامبر اکرم (ص) اشاره و تاکید کرد: هنگامی که حضرت فاطمه زهرا (س) خطبه های آتشین خود را بین زنان و مهاجرین و انصار مطرح کردند رویکرد ارزنده ای را برجای نهادند همچنین زمانی که خطبه ای را در مسجد بیان فرمودند و به تظلم و دادخواهی قیام کردند، پا در مسیر جدیدی گذاشته بودند این حرکت اثری ماندگار بر تارک تاریخ شد ایشان بدین وسیله خلیفه نوپا را استیضاح و به چالش کشیدند و بدین ترتیب جایگاه خلافت های ظالمانه را مورد نکوهش قرار دادند همه این موارد نشان می دهد که حضرت فاطمه زهرا (س) شخصیتی حماسی داشتند و پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) رویکردی ارزنده و ارزشمند را در پیش گرفتند تا حقیقت دین اسلام نابود نشود.

بهترین عبادات در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) وی بهترین عبادت ها در ایام فاطمیه راه مورد بررسی قرار داد و افزود: باید توجه ویژه ای نسبت به شخصیت حماسی حضرت فاطمه زهرا (س) داشته باشیم و نباید سایر فضیلت های دختر پیامبر اکرم (ص) را تحت شعاع شخصیت حماسی ایشان قرار دهیم همانگونه که شهید مطهری تعبیر کرده باید مراقب باشیم تا ظلمی دوباره نسبت به جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) شکل نگیرد، زیرا ظلم یک بار در زمان سقیفه و بار دیگر وقتی که دوستداران دختر پیامبر اکرم (ص) شخصیت ایشان را با عدم آشنایی درست نادیده گرفتند شکل گرفت.

برچسب ها: یکشنبه 28 دی 1399 - 14:17 تعداد بازدید: 3 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: حضرت فاطمه زهرا - فاطمه زهرا - حضرت فاطمه - فاطمه - ایشان - شخصیت - رحلت پیامبر - زهرا - رحلت پیامبر اکرم - قرار - پیامبر - نویسنده کتاب - حجت الاسلام - پیامبر اکرم - فضیلت - امام سجاد - سایر - ویژه - رحلت - نویسنده - گزارش - واقعه - سیاسی - تاریخ - کربلا - ادامه - موسوی - مورد - همان - سیره

آخرین اخبار سرویس:
اصلاح طلبان با کاندیدای نیابتی وارد انتخابات نمی شوند/ قرار نیست به هر قیمتی در انتخابات شرکت کنیم

میزان اعتبار و شرایط پرداخت تسهیلات اشتغالزایی تعیین شد

رعایت عدالت اولویت اصلی انتخابات 1400/برگزاری انتخاباتی آبرومند و حداکثری در کهگیلویه و بویراحمد

بلبشوی مواجهه مسئولان با رمزارزها! رییس جمهور اختیارش را داشت

دولت مکلف به عرضه تسهیلات مسکن برای 70 هزار ایثارگر در کشور شد

رضایی: درباره FATF منتظر پاسخ دولت به سوالات مجمع هستیم

جلسه مهم جهانگیری، ظریف و صالحی در دولت

اعلام برنامه های روز «شهید»

نشست «گام دوم و گفتمان آینده انقلاب اسلامی» برگزار شد

طرح مجلس برای اشتغال برای سربازی رفته ها

قطعنامه علیه ایران را غیرسازنده می دانیم

شهیدی که پای منبر شیخ حسین متحول شد/از دُردُر در بالا شهر تا پوشیدن لباس های برند

بررسی FATF در مجمع تشخیص به فروردین 1400 موکول شد

دوره 34 جلدی آثار شیخ صدوق در یزد به چاپ رسید

اهتمام ویژه به تحقق رویکرد تحولی ناجا در حوزه اجتماعی

قدرت نظام مقدس جمهوری اسلامی بر پایه ایمان و اعتقاد است

تکلیف FATF فروردین 1400 مشخص می شود

محل جدید دپوی پسماند سرب و روی زنجان تعیین شد

چگونه رابطه پدر فرزندی خود را حفظ کنیم؟

شنبه؛ اعلام آخرین رنگ بندی شهرها و تصمیم گیری برای نوروز/ روند غافلگیر کننده کرونای انگلیسی

تصویب طرح بازآفرینی محلات بندرعباس

پیام صریح ایران به شورای حکام درباره عواقب صدور قطعنامه

نشست شورای فرهنگ عمومی کرمانشاه

آغاز جشن مجازی نیکوکاری در استان سمنان

آغاز به کار همایش ملی آموزش در دوران کرونا در شیراز

شهروندان، حقوق عامه در معرض تضییع را درسامانه سجام اطلاع دهند

اختصاص اعتبار 2 هزار میلیارد تومان برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کردند

استخدام خدمتکار خانم با حقوق ثابت در شرکت رایحه گستر مهام در تهران

استخدام کارمند مالی اداری خانم در شرکت آنامیس در بندرعباس

برنامه ضدانقلاب برای هواداران رییسی و قالیباف

نیروی آقا و خانم

راهکارهای ترویج فرهنگ قرض الحسنه در مراکز پژوهشی و علمی بررسی شود

کار با گوشی در منزل

هشدار در خصوص فعالیت بازارچه های مناطق حاشیه ای اهواز

اعلام جزییات استخدام کارکنان شهرداری در1300 شهر

استخدام نیروی خانم و آقا نظافت کار

جلسه مهم جهانگیری، ظریف و صالحی در دولت

یک شرکت تولیدی در البرز پس از 11 سال تعطیلی به چرخه تولید بازگشت

افزایش شفافیت بودجه 1400 شهرداری

برنامه های 100 روزه روحانی هیچ کدام عملیاتی نشد

انتقاد جنتی از اظهارات علم الهدی و رییس پژوهشکده زن و خانواده در مورد زنان

چرا هنگام صحبت با تلفن مضطرب می شویم؟ راه حل مقابله با آن چیست؟

برگزاری نخستین اجلاس روسای دانشگاه های منطقه اکو به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی

در سفر، اقامتگاهتان را حضوری رزرو نکنید

آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

برق نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده خریداری می شود

رضایی: تکلیف نهایی FATF در فروردین 1400 مشخص می شود

تاثیر قطعنامه علیه ایران در مذاکرات برجامی

تذکر بهداشتی قالیباف به نمایندگان

پیام کوتاه رشید مظاهری برای محمود فکری

کرونا فرصتی برای بازنگری زنان در توانایی هایشان شد

بلوار خلیج فارس بندر دیر خطری برای جنگل های حرا ندارد

پروژه های نیمه کاره یزد ظرف چندماه آینده افتتاح می شود

روایت تصویری تسنیم از دلنوشته هایی برای سردار دلها / وقتی واژه ها در برابر عظمت حاج قاسم کم می آورد

تصمیم مهم مجلس برای فرهنگیان در سال آینده

اختصاص اعتبار 2 هزار میلیاردی برای اشتغال سربازانی که خدمت وظیفه خود را سپری کردند

ایران در حوزه کار با فنلاند، عراق و تاجیکستان همکاری می کند

شنبه؛ اعلام آخرین رنگ بندی شهرها و تصمیم گیری برای نوروز/ روند غافلگیر کننده کرونای انگلیسی

رییسان فرهنگستان های علوم پزشکی، علوم و زبان فارسی منصوب شدند

موضوع هدفمندی یارانه در مجلس مراعا ماند

دعوت از داوطلبان عضویت در هیئت مدیره بیمه کارآفرین

پیام صریح ایران به شورای حکام درباره عواقب صدور قطعنامه

تخصیص 500 میلیارد تومان جهت پیشگیری از خسارات ناشی از سیلاب

مهم ترین نکات از متن و حاشیه هفتاد و هشتمین دوره مراسم گلدن گلوب | تاج بر سر بی خانمان ها

پروژه های ساحلی، بندرعباس را یکی از شهرهای زیبای ایران می کند

کارگاه مهارت تبلیغ در فضای مجازی در اصفهان برگزار می شود

اساس حرکت انقلاب، بر پایه دانش روحانیون انقلابی و با بصیرت بود

جلسه مهم ظریف و جهانگیری در دولت /پاسخ لعیا جنیدی به یک گمانه زنی

پرداخت حقوق کارکنان و مدیران باید در سامانه دستمزد ثبت شود

مصباحی مقدم: قالیباف را نفی نکردیم، اما رییسی بیاید روی او اجماع می کنیم

احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند جاری صادر شد

شنبه؛ اعلام آخرین رنگ بندی شهر ها و تصمیم گیری برای نوروز

قدرت حفظ تعادل سینی های سنگین روی سر + عکس

اینکه اقتصاد ما برون گرا باشد و تولیدات داخلی را صادر کنیم دستور رهبری است

نوزدهمین جلسه بودجه ای مجلس شروع شد

شریف: سیدحسن خمینی و ظریف برای انتخابات نمی آیند

تاملی در دومین اول شخص مفرد | رضا فکری

جزییات تزریق واکسن کرونا/ واکسیناسیون لاکپشتی به درد کسی نمی خورد!

کسی نباید درامور اجرایی دخالت کند

خودتحریمی عدم پذیرش FATF مانعی در مسیر نظام بانکی

شنبه؛ اعلام آخرین رنگ بندی شهرها و تصمیم گیری برای سفرهای نوروز

اجرای طرح های بزرگ وزارت نیرو در شهرستان ملایر

لبیک پدر شهیدان رحیمی به دعوت حق

دولت مکلف به عرضه تسهیلات مسکن برای 70 هزار ایثارگر در کشور شد

برگزاری انتخابات پرشور و آگاهانه هدف رسانه ملی

احکام سبز به جای حبس

حقوق عامه در معرض تضییع را درسامانه سجام اطلاع دهید

از موشک باران عین الاسد تا کابوس بن سلمان

برگزاری آزمون جامع تعیین سطح در خراسان جنوبی

منشی و مسول دفتر خانم در سعادت آباد

(فیلم) سه سناریو پلیس راهور برای سفرهای نوروزی

مردم نارضایتی خود را با عدم مشارکت در پای صندوق های رای نشان می دهند

فوری همکار خانم .

آغاز «پنجمین جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار» دانشجویان شاهد و ایثارگر

استخدام نگهبان آقا با حقوق، مزایا و بیمه در اصفهان

اختصاص اعتبار 2 هزار میلیارد تومان به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برای تأمین جهیزیه زوج های جوان

منابع خرید کیک زرد و تملک سهام معادن پرتوزا مشخص شد

نهضت اشتغال خانگی خانواده طلاب راه اندازی شود

استخدام ادمین اینستاگرام

اختصاص 400 میلیون تومان برای مرمت مدرسه تاریخی فخریه سبزوار

تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)» چه بود؟

تاثیرگذارترین رویکرد حضرت «فاطمه زهرا (س)» چه بود؟