مطالب مرتبط:
رشد 82 درصدی صادرات ایران به اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا
رشد 30 درصدی صادرات ایران به اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17اقتصادي

گزارش جزییات صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا منتشر شد


بر اساس گزارش های سازمان توسعه تجارت و آمارهای گمرک ایران، حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا طی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری، - 3 میلیارد و 419 میلیون دلار بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، سازمان توسعه تجارت ایران جزییات گزارش تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 را منتشر کرد که در این میان اقلام ترجیحی صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا به دو بخش 37 قلم کالای مشمول تثبیت تعرفه و 354 قلم کالای مشمول تخفیف تعرفه تقسیم شده اند که آمارها نشان می دهد اقلامی که مشمول تخفیف تعرفه بوده اند در اوراسیا اقبال بیشتری داشته و رشد صادراتی بیشتری را نسبت به کالاهای مشمول تثبیت تعرفه در بازه زمانی مورد نظر نسبت به بازه زمانی مشابه (طی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98) تجربه کرده اند.

اما این موضوع در مورد واردات از اتحادیه اوراسیا برعکس است.

به این معنی که اقلام ترجیحی وارداتی از اوراسیا شامل 240 قلم کالا مشمول تخفیف تعرفه و 150 قلم کالا مشمول تثبیت تعرفه است که از بین این دو گروه، کالاهای مشمول تثبیت تعرفه نه تنها ارزش بیشتری نسبت به گروه دیگر دارند، بلکه کاهش کمتری را در بازه زمانی مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند.

بنابراین اقبال کالاهای مشمول تثبیت تعرفه در واردات بیشتر است.

رشد 8 درصدی حجم تجارت کشورمان با 5 کشور اوراسیا بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران و بر اساس آمارهای گمرک ایران، حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا طی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری، 3 میلیارد و 419 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 8 درصدی داشته است.

همچنین صادرات ایران به آن اتحادیه طی این مدت رشد 30 درصدی را از لحاظ ارزش نشان می دهد و کسری تجاری با آن اتحادیه به میزان 241 میلیون دلار بهبود یافته است.

رشد 30 درصدی ارزش صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا صادرات ایران به اوراسیا طی بازه زمانی 5 آبان سال 97 تا 5 آبان 98 بیش از 2 میلیون و 657 هزار تن و به ارزش بیش از 842 میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که از 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صادرات ایران به این اتحادیه اقتصادی بیش از 2 میلیون و 863 هزار تن به ارزش بیش از یک میلیارد و 91 میلیون دلار بوده است.

بنابراین صادرات ایران به این اتحادیه از نظر وزنی رشد 8 درصدی و از نظر ارزشی رشد 30 درصدی داشته است.

واردات از اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم در بازه زمانی 5 آبان 97 تا آبان 98 وزنی بیش از 5 میلیون و 603 هزار تن و ارزشی بیش از 2 میلیارد و 319 میلیون دلار داشته است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 وزن واردات با رشد 20 درصدی به بیش از 6 میلیون و 696 هزار تن و ارزش واردات با رشد 04/ 0 درصدی به بیش از 2 میلیارد و 328 میلیون دلار رسیده است.

بنابراین فاصله صادرات و واردات در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 کاهش یافته و به منفی یک میلیارد و 236 میلیون رسیده است.

نمای صادرات اقلام ترجیحی براساس این گزارش، در این موافقت نامه هم تثبیت تعرفه و هم تخفیف تعرفه برای اقلام ایرانی در نظر گرفته شده است.

37 قلم کالا شامل تثبیت تعرفه و 354 قلم کالا نیز شامل تخفیف تعرفه می شوند.

آمارها نشان می دهد رشد صادرات در اقلامی که دارای تخفیف تعرفه هستند، چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی بیش از 90 درصد و نزدیک به 100 درصد بوده است؛ به گونه ای که در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 صادرات این اقلام ترجیحی ایران به اوراسیا ارزشی بیش از 262 میلیون دلار و وزنی بیش از 408 هزار تن داشته؛ در صورتی که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صدور کالا به این پنج کشور با رشد ارزشی 99 درصدی به نزدیک 524 میلیون دلار و رشد وزنی 92 درصدی به نزدیک 784 هزار تن رسیده است.

همچنین در 37 قلم مشمول تثبیت تعرفه در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 صادراتی به وزن نزدیک به 66 هزار تن و ارزش بیش از 58 میلیون دلار انجام شده است.

در صورتی که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صادرات کالا وزنی بیش از 75 هزار تن و ارزشی بیش از 59 میلیون دلار داشته است.

بنابراین در این بخش نیز شاهد رشد 2 درصدی ارزش و 15 درصدی وزنی هستیم.

همچنین میزان صادرات ایران در اقلام ترجیحی نشان می دهد طی دوره مورد بررسی، بیشترین میزان صادرات به روسیه با ارزش نزدیک به 348 میلیون دلار و کمترین میزان صادرات به بلاروس به ارزش بیش از 15 میلیون دلار انجام شده است.

در عین حال ارمنستان در این بازه زمانی بیش از 62 میلیون دلار از کالاهای مذکور از ایران وارد کرده و قرقیزستان نیز وارداتی نزدیک به 42 میلیون دلار در این اقلام ترجیحی از ایران داشته است.

ارزش صادرات اقلام ترجیحی ایران به قزاقستان هم طی بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 نزدیک به 114 میلیون دلار ثبت شده است.

علاوه بر این، در بازه زمانی مورد بررسی، از 15 قلم عمده صادراتی ایران در فهرست ترجیحات اعطایی اوراسیا، 14 ردیف تعرفه از جمله پسته، سیب، روغن های نفتی و فرآورده هایی با روغن های معدنی قیری، کشمش تیزابی بی دانه، فلفل فرنگی، گوجه فرنگی گلخانه ای، سایر داروها، رب گوجه فرنگی، خرما مضافتی، خیار، پرتقال، فرش، سایر خرما و انگور تازه مشمول تخفیف تعرفه ای شده اند.

نرخ تعرفه یک محصول (کیوی) در صفر تثبیت و تعرفه اقلامی مانند فرش، پسته، خرما، کشمش و پرتقال برای کشورمان صفر شده است.

نمای واردات اقلام ترجیحی واردات ایران از اوراسیا نیز شامل 240 قلم مشمول تخفیف تعرفه و 150 قلم مشمول تثبیت تعرفه است.

واردات از اوراسیا در هر دو بخش با افت وزنی و ارزشی روبه رو بوده است.

واردات در 240 قلم مشمول تخفیف تعرفه در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 وزنی بیش از 742 میلیون دلار داشته و ارزشی بیش از 597 میلیون دلار را به ثبت رسانده است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری در این 240 قلم کالا ارزش واردات از اوراسیا با افت 34 درصدی به بیش از 397 میلیون دلار و وزن واردات با افت 35 درصدی به بیش از 480 هزار تن رسیده است.

همچنین در 150 قلم مشمول تثبیت تعرفه، واردات ایران از اوراسیا نه تنها ارزش بیشتری نسبت به کالاهای مشمول تعرفه دارند بلکه کاهش کمتری را نیز نسبت به آنها تجربه کرده اند.

در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 بیش از یک میلیارد و 376 میلیون دلار واردات از اتحادیه اوراسیا صورت گرفته است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 ارزش واردات این گروه با افت 8 درصدی به بیش از یک میلیارد و 261 میلیون دلار رسیده است.

همچنین وزن کالاهای وارداتی در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 بیش از 4 میلیون و 707 هزار تن بوده که با افت 5 درصدی به بیش از 4 میلیون و 456 هزار تن در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 رسیده است.

از میان 5 کشور اوراسیایی، بیشترین واردات اقلام ترجیحی از روسیه با ارزش بیش از یک میلیارد و 299 میلیون دلار یعنی معادل 78 درصد از کل واردات اقلام ترجیحی از این اتحادیه و کمترین میزان واردات نیز از ارمنستان با ارزش بیش از 2 میلیون دلار در بازه مورد بررسی (5 آبان 98 تا 5 آبان 99) انجام شده است.

در عین حال ارزش واردات اقلام ترجیحی از بلاروس به بیش از 22 میلیون دلار و ارزش واردات این اقلام از قزاقستان به بیش از 332 میلیون دلار در این بازه زمانی می رسد.

همچنین واردات کالاهای مذکور از قرقیزستان ارزشی بیش از 2 میلیون دلار دارد.

از 15 قلم عمده وارداتی اقلام ترجیحی ایران از اوراسیا در فهرست مذکور طی دوره مورد بررسی 10 ردیف تعرفه از جمله سایر جو، ذرت دامی، چوب اره شده، لاشه یا شقه بره، عدس، نخ پلی آمید، سایر نخود رسمی، کاغذ روزنامه به شکل رول یا ورق، دانه سویا، دانه کلزا تراریخته مشمول هیچ تخفیف تعرفه ای به اوراسیا نشده اند و تنها 5 ردیف تعرفه شامل روغن دانه آفتابگردان، محصولات تخت نورد شده از آهن یا فولادهای غیرممزوج، سایر دامپرهای طراحی شده، تخته و سایر داروها مشمول کاهش تعرفه شده اند.


کلید واژه ها: اتحادیه اوراسیا - اوراسیا - اتحادیه - سازمان توسعه تجارت - بازه زمانی - ایران - آبان - صادرات ایران - سازمان توسعه تجارت ایران - تجارت ایران - گزارش - تعرفه - مشمول - تجارت - صادرات - زمانی - بازه - سازمان - میلیون دلار - توسعه - منتشر - تخفیف - اقلام - مورد - کشور - خبرگزاری - کشورمان - میلیارد - میلیون - واردات

آخرین اخبار سرویس:
حمایت شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از تولیدات داخل

اکتشاف سیستماتیک از سال 1400 در کشور آغاز می شود؛ پیگیری برای ثبت جهانی دریاچه گهر

پایش بازار نوروز از 16 اسفند در خراسان جنوبی

2.5 درصد متقاضیان مسکن فرهنگیان در پروژه مسکن خوزستان مشارکت کردند

ابر و چاه و سفره و دشت همگی بی آب اند/ کم آبی به مغز استخوان دشت ها رسیده است

فروش مانتو با کپی شناسنامه!

طرح اسیدکلریدریک تولیدی نفت بندرعباس محصول برتر ایرانی معرفی شد

«سد لاستیکی» تجاوز به حقابه هزار ساله باغستان سنتی قزوین

مدرسه چهار کلاسه خیرساز در هامون سیستان و بلوچستان افتتاح شد

حمایت شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از تولیدات داخل

دلار جهانی بالا رفت

یادداشت | کارزار مردمی پای کوه بی بی شهربانو

نخستین پارک علم و فناوری بخش کشاورزی در استان البرز راه اندازی می شود

مومنی ازندریانی دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شد

مجتمع فولاد با 650 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سنقر ایجاد می شود

تفاهم نامه 60 میلیاردتومانی همکاری کمیته امداد و بسیج سازندگی در کرمانشاه امضا شد

ترکیب برنده دارایی بانکی

قیمت در بازار خودرو به ثبات رسید | نوسان دلار ، خرید و فروش خودرو را متوقف کرد

قیمت خودرو های پارس خودرو امروز پنجشنبه 14 اسفند 99 + جدول

هفت میلیون اصله نهال در اردبیل تولید می شود

آمار سالانه سفر با مترو تهران

پهپاد جنگی و مافوق صوت سنگاپور 16 میلیون دلار به فروش می رسد

پیش بینی وضعیت بورس؛ روند بازار در روزهای آینده

افشای جزییات جدید از تجارت طلای ونزوئلا

زمان برگزاری چهارمین نمایشگاه صنایع کوچک قزوین مشخص شد

روایتی از تولید گلخانه ای آناناس تا جلوگیری از خروج میلیون دلاری ارز از کشور

هشدار به مردم خوزستان: در اوج اپیدمی کرونا، چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

استخدام برنامه نویس React.js در توسعه فناوری سپید سیستم شریف در تهران

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در بوشهر

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در خوزستان

جزییات میزان وام ازدواج و مسکن در سال 1400

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در قم

قیمت بیت کوین از مرز 50 هزار دلار عبور کرد

افزایش پروازهای ایران و افغانستان / هیچ پروازی به آنتالیا و لندن در نوروز نداریم

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در همدان

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ ثبت بیش از دو میلیون و 571 هزار مرگ

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای گیلان و مازندران 45 درصد افزایش یافت

بلاتکلیفی 6 ساله شهرک صنعتی آجیل و خشکبار مشهد مقدس ادامه دارد

بندر فریدونکنار در مسیر توسعه اقتصادی

مهریز پیشتاز در طرح کاداس

اجرای طرح ویژه نظارتی نوروز از 15 اسفند در استان قزوین

قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا 1399/12/14

قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ امروز پنج شنبه 14 اسفند 99

صرفه جویی 20میلیارد ریالی برق شهروندان مشهدی

استخدام مهندس مکانیک و مهندس متالوژی در تهران

استخدام مدیر فروش منطقه آقا با حقوق ثابت و بیمه در شرکت شودر در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت بوریا سامانه های طراحی و تولید رایانه ای در تهران

استخدام فروشنده تلفنی خانم با مزایا در شرکت کیمیا اسپیدی قشم در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت آتی توسعه کیان در خراسان رضوی

استخدام کارشناسی بازرگانی خانم در شرکت اکسین شیمی آدان در تهران

استخدام کارشناس فنی(رشته مکانیک) در شرکت معتبر تولیدی قطعه سازی در اصفهان

استخدام ویزیتور آقا با مزایا در شرکت تهران بوران در همدان

استخدام سرپرست کنترل کیفیت از البرز و تهران جهت کار در شهر قدس

استخدام کارشناس فروش خانم در نمایشگاه خودرو خلیج فارس در تهران

استخدام حسابدار با مزایای مناسب در شرکت کاغذ اندیشه ماندگار در البرز

کارخانه کریستال اردبیل تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد

«سد لاستیکی» تجاوز به حقابه هزار ساله باغستان سنتی قزوین

صرفه جویی 20 میلیارد ریالی برق شهروندان مشهدی

پایش بازار نوروز از 16 اسفند در خراسان جنوبی

10 سال معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی جدید

تسهیلات وام ازدواج برای زوج ها در سال 1400 چقدر است؟ / فیلم

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و بیمه در یزد

آبیاری نوین در 178 هکتار از اراضی خمین اجرا شد

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و مزایا در فارس

(فیلم) جلوگیری از قطع یک میلیون و 700 درخت با بازیافت زباله های کاغذی

هایپرمارکت دهکده ساحلی منطقه آزاد کیش افتتاح شد

راهکارهای بهبود ترکیب دارایی و حل چالش اموال مازاد بانک ها

کف دریاچه ارومیه عمیق شد

مجوز تجهیزات رادیویی باید یکماه قبل از پایان اعتبار تمدید شود

شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد +جزییات

افشای جزییات جدید از تجارت طلای ونزوئلا

قیمت روز گوشی موبایل 1399/12/14

آغاز فاز اول واکسیناسیون کرونا در شهرستان اشکذر

کرونا 70 اغذیه فروشی شهرری را تعطیل کرد

نوروز 1400 پروازی به آنتالیا و لندن وجود ندارد

وضعیت خرابِ سلامت روانی تهرانی ها و چند پیشنهاد

  آغاز فاز اول واکسیناسیون کرونا در شهرستان اشکذر

پل شاپوری خرم آباد مرمت شد

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و بیمه در چهارمحال و بختیاری

بهره برداری از نخستین شناور پاک سازی آلودگی نفتی کشور با حضور وزیر راه و شهر سازی

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و بیمه در تهران

قیمت خودرو های سایپا امروز پنجشنبه 14 اسفند 99 + جدول

برخورد با ساخت وسازهای غیرمجاز در شهرقدس/ سودجویی برخی افراد در قالب بنگاه های معاملات املاک

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و بیمه در اصفهان

بازگشت یکهزار و 420 واحد غیرفعال به چرخه تولید

لزوم مدیریت منابع مالی و ارزی در شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی

قاچاق خودروهای لوکس با قایق های کوچک! +عکس

پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان ایلامی

استخدام مدیر فروش آقا با حقوق و بیمه در البرز

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منصوب شد

خبر مهم درباره خودروهای گذر موقت

استخدام مدیر فروش در البرز، اصفهان، تهران، چهارمحال و بختیاری، فارس و یزد

11 واقعیت عجیب درباره پول

تامین اعتبار؛ راه حل کنترل آفت ارس در زنجان

باغ موزه 11 ساله زنجان نیاز به کمک دارد

اشتغال جوانان با مرکز رشد جهاددانشگاهی زنجان شتاب می گیرد

توزیع 800 تن میوه شب عید در خراسان جنوبی / غرفه های فروش در فضای باز جانمایی می شوند

تعدیل نیروی دانشگاه برای جبران خسارات کرونا

ایران سراغ مشتریان نفتی قدیمی رفت

استخدام سرپرست کنترل کیفیت آقا (رشته الکترونیک) در شهر قدس

گزارش جزییات صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا منتشر شد

گزارش جزییات صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا منتشر شد