مطالب مرتبط:
رشد 8 درصدی تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران به اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا
رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا
تجارت آزاد ایران_ اوراسیا؛ مقابله با تحریم های آمریکا| صرفه جویی 30 درصدی تجارت هند با اروپا از مسیر ایران
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17اقتصادي

رشد 8 درصدی حجم تجارت ایران با 5 کشور اوراسیا


براساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران و براساس آمارهای گمرک ایران، حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا طی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری، - سه میلیارد و 419 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد هشت درصدی داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار" به نقل از شاتا، آمار مندرج در گزارش سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 بوده است.

همچنین مقایسه صورت گرفته نیز نسبت به بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 انجام شده است.

همچنین، در این میان اقلام ترجیحی صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا به دو بخش 37 قلم کالای مشمول تثبیت تعرفه و 354 قلم کالای مشمول تخفیف تعرفه تقسیم شده اند که آمارها نشان می دهد اقلامی که مشمول تخفیف تعرفه بوده اند در اوراسیا اقبال بیشتری داشته و رشد صادراتی بیشتری را نسبت به کالاهای مشمول تثبیت تعرفه در بازه زمانی مورد نظر نسبت به بازه زمانی مشابه (طی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98) تجربه کرده اند.

اما این موضوع در مورد واردات از اتحادیه اوراسیا برعکس است.

به این معنی که اقلام ترجیحی وارداتی از اوراسیا شامل 240 قلم کالا مشمول تخفیف تعرفه و 150 قلم کالا مشمول تثبیت تعرفه است که از بین این دو گروه، کالاهای مشمول تثبیت تعرفه نه تنها ارزش بیشتری نسبت به گروه دیگر دارند، بلکه کاهش کمتری را در بازه زمانی مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند.

بنابراین اقبال کالاهای مشمول تثبیت تعرفه در واردات بیشتر است.

رشد 8 درصدی حجم تجارت کشورمان با 5 کشور اوراسیا براساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران و براساس آمارهای گمرک ایران، حجم تجارت کشورمان با مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا طی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری، 3میلیارد و 419 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 8 درصدی داشته است.

همچنین صادرات ایران به آن اتحادیه طی این مدت رشد 30 درصدی را از لحاظ ارزش نشان می دهد و کسری تجاری با آن اتحادیه به میزان 241 میلیون دلار بهبود یافته است.

رشد 30 درصدی ارزش صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا صادرات ایران به اوراسیا طی بازه زمانی 5 آبان سال 97 تا 5 آبان 98 بیش از 2 میلیون و 657 هزار تن و به ارزش بیش از 842 میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که از 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صادرات ایران به این اتحادیه اقتصادی بیش از 2میلیون و 863 هزار تن به ارزش بیش از یک میلیارد و 91 میلیون دلار بوده است.

بنابراین صادرات ایران به این اتحادیه از نظر وزنی رشد 8 درصدی و از نظر ارزشی رشد 30 درصدی داشته است.

واردات از اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم در بازه زمانی 5 آبان 97 تا آبان 98 وزنی بیش از 5 میلیون و 603 هزار تن و ارزشی بیش از 2 میلیارد و 319 میلیون دلار داشته است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 وزن واردات با رشد 20 درصدی به بیش از 6 میلیون و 696 هزار تن و ارزش واردات با رشد 04/ 0 درصدی به بیش از 2 میلیارد و 328 میلیون دلار رسیده است.

بنابراین فاصله صادرات و واردات در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 کاهش یافته و به منفی یک میلیارد و 236 میلیون رسیده است.

نمای صادرات اقلام ترجیحی براساس این گزارش، در این موافقت نامه هم تثبیت تعرفه و هم تخفیف تعرفه برای اقلام ایرانی در نظر گرفته شده است.

37 قلم کالا شامل تثبیت تعرفه و 354 قلم کالا نیز شامل تخفیف تعرفه می شوند.

آمارها نشان می دهد رشد صادرات در اقلامی که دارای تخفیف تعرفه هستند، چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی بیش از 90 درصد و نزدیک به 100 درصد بوده است؛ به گونه ای که در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 صادرات این اقلام ترجیحی ایران به اوراسیا ارزشی بیش از 262 میلیون دلار و وزنی بیش از 408 هزار تن داشته؛ در صورتی که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صدور کالا به این پنج کشور با رشد ارزشی 99 درصدی به نزدیک 524 میلیون دلار و رشد وزنی 92 درصدی به نزدیک 784 هزار تن رسیده است.

همچنین در 37 قلم مشمول تثبیت تعرفه در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 صادراتی به وزن نزدیک به 66 هزار تن و ارزش بیش از 58 میلیون دلار انجام شده است.

در صورتی که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 صادرات کالا وزنی بیش از 75 هزار تن و ارزشی بیش از 59 میلیون دلار داشته است.

بنابراین در این بخش نیز شاهد رشد 2 درصدی ارزش و 15 درصدی وزنی هستیم.

همچنین میزان صادرات ایران در اقلام ترجیحی نشان می دهد طی دوره مورد بررسی، بیشترین میزان صادرات به روسیه با ارزش نزدیک به 348 میلیون دلار و کمترین میزان صادرات به بلاروس به ارزش بیش از 15 میلیون دلار انجام شده است.

در عین حال ارمنستان در این بازه زمانی بیش از 62 میلیون دلار از کالاهای مذکور از ایران وارد کرده و قرقیزستان نیز وارداتی نزدیک به 42 میلیون دلار در این اقلام ترجیحی از ایران داشته است.

ارزش صادرات اقلام ترجیحی ایران به قزاقستان هم طی بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 نزدیک به 114 میلیون دلار ثبت شده است.

علاوه بر این، در بازه زمانی مورد بررسی، از 15 قلم عمده صادراتی ایران در فهرست ترجیحات اعطایی اوراسیا، 14 ردیف تعرفه از جمله پسته، سیب، روغن های نفتی و فرآورده هایی با روغن های معدنی قیری، کشمش تیزابی بی دانه، فلفل فرنگی، گوجه فرنگی گلخانه ای، سایر داروها، رب گوجه فرنگی، خرما مضافتی، خیار، پرتقال، فرش، سایر خرما و انگور تازه مشمول تخفیف تعرفه ای شده اند.

نرخ تعرفه یک محصول (کیوی) در صفر تثبیت و تعرفه اقلامی مانند فرش، پسته، خرما، کشمش و پرتقال برای کشورمان صفر شده است.

نمای واردات اقلام ترجیحی واردات ایران از اوراسیا نیز شامل 240 قلم مشمول تخفیف تعرفه و 150 قلم مشمول تثبیت تعرفه است.

واردات از اوراسیا در هر دو بخش با افت وزنی و ارزشی روبه رو بوده است.

واردات در 240 قلم مشمول تخفیف تعرفه در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 وزنی بیش از 742 میلیون دلار داشته و ارزشی بیش از 597 میلیون دلار را به ثبت رسانده است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان سال جاری در این 240 قلم کالا ارزش واردات از اوراسیا با افت 34 درصدی به بیش از 397 میلیون دلار و وزن واردات با افت 35 درصدی به بیش از 480 هزار تن رسیده است.

همچنین در 150 قلم مشمول تثبیت تعرفه، واردات ایران از اوراسیا نه تنها ارزش بیشتری نسبت به کالاهای مشمول تعرفه دارند بلکه کاهش کمتری را نیز نسبت به آنها تجربه کرده اند.

در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 بیش از یک میلیارد و 376 میلیون دلار واردات از اتحادیه اوراسیا صورت گرفته است.

این در حالی است که در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 ارزش واردات این گروه با افت 8 درصدی به بیش از یک میلیارد و 261 میلیون دلار رسیده است.

همچنین وزن کالاهای وارداتی در بازه زمانی 5 آبان 97 تا 5 آبان 98 بیش از 4 میلیون و 707 هزار تن بوده که با افت 5 درصدی به بیش از 4 میلیون و 456 هزار تن در بازه زمانی 5 آبان 98 تا 5 آبان 99 رسیده است.

از میان 5 کشور اوراسیایی، بیشترین واردات اقلام ترجیحی از روسیه با ارزش بیش از یک میلیارد و 299 میلیون دلار یعنی معادل 78 درصد از کل واردات اقلام ترجیحی از این اتحادیه و کمترین میزان واردات نیز از ارمنستان با ارزش بیش از 2 میلیون دلار در بازه مورد بررسی (5 آبان 98 تا 5 آبان 99) انجام شده است.

در عین حال ارزش واردات اقلام ترجیحی از بلاروس به بیش از 22 میلیون دلار و ارزش واردات این اقلام از قزاقستان به بیش از 332 میلیون دلار در این بازه زمانی می رسد.

همچنین واردات کالاهای مذکور از قرقیزستان ارزشی بیش از 2 میلیون دلار دارد.

از 15 قلم عمده وارداتی اقلام ترجیحی ایران از اوراسیا در فهرست مذکور طی دوره مورد بررسی 10 ردیف تعرفه از جمله سایر جو، ذرت دامی، چوب اره شده، لاشه یا شقه بره، عدس، نخ پلی آمید، سایر نخود رسمی، کاغذ روزنامه به شکل رول یا ورق، دانه سویا، دانه کلزا تراریخته مشمول هیچ تخفیف تعرفه ای به اوراسیا نشده اند و تنها 5 ردیف تعرفه شامل روغن دانه آفتابگردان، محصولات تخت نورد شده از آهن یا فولادهای غیرممزوج، سایر دامپرهای طراحی شده، تخته و سایر داروها مشمول کاهش تعرفه شده اند.


کلید واژه ها: سازمان توسعه تجارت ایران - اتحادیه اوراسیا - تجارت ایران - اوراسیا - سازمان توسعه تجارت - ایران - تجارت - آبان - اتحادیه - تعرفه - مشمول - بازه زمانی - گزارش - کشور - صادرات - سازمان - آمار - صادرات ایران - میلیون دلار - توسعه - تخفیف - زمانی - اقلام - بازه - کشورمان - میلیارد - سال قبل - میلیون - مقایسه - اقبال

آخرین اخبار سرویس:
مرسدس AMG GT چهار درب هیبریدی تأیید می شود

پرداخت بیش از 222 میلیارد تومان تسهیلات به منظور رونق تولید

مشکل آب ناحیه صنعتی پارس آباد مرتفع می شود

کف دریاچه ارومیه عمیق شد

پارک «ایران کوچک» در کرج توسط رییس جمهور افتتاح شد

افزایش محصولات تولیدی پالایشگاه گاز ایلام در سال جهش تولید

ساماندهی سرمایه گذاری برای چهار طرح ویژه استان

پایانه و پارکینگ آزادی مشهد با دستور رییس جمهور افتتاح شد

استخدام کارشناس امور مالی و کارشناس فنی مهندسی در اصفهان

شیر غران فرانسوی در تقابل با کره ای مدعی! | سدان های خانوادگی که اسپرت هستند+ تصاویر

(فیلم) پرداخت مطالبات فرهنگیان تا پایان اسفند

بیش از 5 هزار طرح اشتغال زا در سیستان و بلوچستان اجرا شده است

جزییات نرخ رسمی 47 ارز/ قیمت 8 ارز کاهش یافت

قیمت موز به زودی کاهش می یابد

قیمت جهانی طلا به پایین ترین سطح 9 ماهه افت کرد

سهام آسیا اقیانوسیه سقوط کردند

سهام آمریکا سقوط کرد

قیمت نفت خام 2 درصد جهش کرد

اوپک پلاس فعلا تولید خود را بالا نخواهد برد

بازگشت هزار و 420واحد غیرفعال به چرخه تولید

توزیع مخازن ذخیره سازی پسماند در ادارات قم

استخدام کارشناس بازاریابی آقا در یک شرکت معتبر بازرگانی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

تداوم HD سازی شبکه های تلویزیونی

ترویج فرهنگ قرض الحسنه نماد بانکداری اسلامی

امروز 10 هزار میلیارد تومان از پروژه های شهری به بهره برداری می رسد/ افزایش سرانه منابع طبیعی به 15 درصد

تاکید وزیر راه بر تسریع ساخت خط آهن شیراز-بوشهر/ افزایش 7 درصدی عملکرد بنادر در سال 99

نرخ فرونشست در اسدآباد 24 سانتی متر در سال است

حرکت مترو بر ریل ملی ذوب آهن اصفهان

138 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در کشور ساخته می شود

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

تمام بنادر کشور توسط بخش خصوصی راهبری می شوند

استخدام کارشناس شبکه و وایرلس ( دکل کار ) و کارشناس شبکه و وایرلس

استخدام مهندس بیوتکنولوژی آقا در شرکت اصفهان شکلات- کامور در اصفهان

جنوب کرمان پایلوت کشاورزی قراردادی کشور

خسارت 100 میلیارد تومانی ناشی از کرونا به حمل و نقل

بهره برداری از بیش از هزار طرح شهرداری های کشور

ثبت 58 کرونای جدید در استان مرکزی

پروژه های مهم شهرداری های هرمزگان افتتاح و بهره برداری شد

راه اندازی 2 میدانگاه بزرگ عرضه مرغ

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در زنجان

بازگشت 1420 واحد غیرفعال به چرخه تولید

نرخ تورم کالاهای وارداتی به 90 درصد رسید

تمایل شرکت های بزرگ ایتالیایی برای بازگشت به بازار انرژی ایران

14 اسفند؛ روز احسان و نیکوکاری + تاریخچه

فعالیت 6 واحد تولید لامپ کم مصرف در کردستان

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

106 کیلومتر از نوار ساحلی دریا در غرب مازندران آزادسازی شد

استخدام سرپرست فروش، راننده و موزع در شرکت عباسپور آدرین در البرز

آیا بورس گرفتار تله ارزندگی شده است؟

قطار توسعه منطقه ویژه اقتصادی لامرد شتاب می گیرد

استخدام کارمند مالی حسابداری در شرکت کاراباما در تهران

در چشم انداز پنج ساله، برند شهر رزوه صنعت باغداری و گلخانه است

درخواست اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان درباره FATF

چگونه از کابوس های کاری خلاص شویم؟

ایجاد هزار طرح اشتغالزایی در شهرستان زلزله زده دنا

قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و ریپل امروز پنج شنبه 14 اسفند 99

استخدام مهندس مکانیک جهت کارگاه های خارج تهران

نیاز به راننده با خودرو وانت،آریسان،مزدا جهت پخش فوری

سرمایه گذاری در تولید اختراع

رویه کوب ماهر جهت همکاری و تسویه

گچکاری

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان عربی

کاستی های بودجه 1400 برای سازمان تامین اجتماعی/ 300 پیشنهاد مجلس برای کوچک کردن منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان

وزیر راه و شهر سازی : افزایش 15 درصدی صادرات بندر بوشهر مطلوب است

جزییاتی درباره یک خبر بد درباره سهام عدالت

صدای مردم+ ارتباط تلفنی

اجماع یک شهر برای نجات صنایع دستی

تفاوت کرونای انگلیسی با کرونای معمولی (فیلم)

پای درد دل و گلایه بازنشستگان تامین اجتماعی از حقوق و همسان سازی

استخدام مدیریت مالی، مدیر داخلی و مدیر تولید در اصفهان

استخدام کارشناس شیمی آقا در شرکت مهندسی کوشا معدن در یزد

استخدام حسابدار در موسسه خدمات مالی تدبیر حساب در تهران

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در مرکزی

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در ایلام

تخریب 106 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی دماوند

استخدام کارمند فروش و بازاریابی و کارمند دیجیتال مارکتینگ در خراسان شمالی

افتتاح بیش از 10 هزار میلیارد تومان پروژه ملی در وزارت کشور

رتبه نخست بافت در حوزه کاهش جرائم و کشف جرم

دو هفته تا عید؛ بلاتلکیفی مسافران نوروز | سفر ممنوع است یا نه؟

تغییر عجیب لوگوی رنو

حمایت شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از تولیدات داخل

کرونا در روزهای شلوغ پایان سال+ عکس

حرکت مترو بر ریل ملی ذوب آهن اصفهان

قیمت روز خودرو های سایپا امروز پنج شنبه 14 اسفند 99

اختصاص تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در خوزستان

رشد 520 درصدی نقدینگی و ناترازی عملکرد بودجه در 8 سال اخیر

استخدام مسئول فنی داروساز و کارشناس کنترل کیفی در خراسان رضوی

بازگشت هزار و 420واحد غیرفعال به چرخه تولید/همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف در حمایت از تولید

قیمت کالاها تا پایان سال افزایش نمی یابد

بازی سیاسی محسن رضایی با FATF / افزایش هزینه های کشور بر عهده کیست؟

استخدام نیرو .برق ساختمان.شبکه.دوربین مدار بسته

نیازمند به یک مسئول فنی با سابقه کاری

مدل()برای کاشت ناخن نیازمندم

کارغیرحضوری باپتانسیل درآمدی بالا

کارگر فروش بنزین پمپ بنزین و نظافتچی جوان

حسابدار

استاندار: تعطیلی خوزستان فعلا منتفی است

افتتاح 20 پروژه دریایی و بندری در هرمزگان

رشد 8 درصدی حجم تجارت ایران با 5 کشور اوراسیا

رشد 8 درصدی حجم تجارت ایران با 5 کشور اوراسیا