مطالب مرتبط:
مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها
مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا
نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا و پاسخ های یک متخصص
مهمترین نگرانی جهش ویروس کرونا
مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا
-44 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 13:102021-01-17پزشكي

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها


عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح بیولوژی واریانت جدید کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) ، توضیحاتی در رابطه با اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و یا واکسن در مقابله با واریانت جدید ویروس ارائه کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری بانکداری الکترونیک، دکتر حسن رودگری، متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بروز جهش یک امر طبیعی در سیکل حیات و تکثیر ویروس است و این امر در ویروس های RNAدار بیشتر از DNAدار رخ می دهد، اظهار کرد: گسترش سریع واریانت جدید کروناویروس به دلیل افزایش موارد جدید و فشار مضاعف بر سیستم های درمانی باعث نگرانی ها و متعاقبا بحث های بیولوژیک شده است.

هرچند خوشبختانه کروناویروس ها به نسبت سایر ویروس های RNAدار به دلیل دارا بودن آنزیمی برای اصلاح خطاهای ریپلیکیشن، کمتر دچار جهش مانا می شوند.

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور در این رابطه ادامه داد: در این نوع ویروس ها اثر انتخاب طبیعی تعیین می کند جهش هایی که سرعت انتقال را افزایش داده و یا قدرت فرار از پادتن های میزبان را به ویروس داده اند، امکان برتری بر نسل قبلی خود را دارند و می توانند به سرعت جایگزین اشکال قبلی شوند؛ در این میان متاسفانه گزارشات حاکی از این است که واریانت های جدید اخیر با سرعت بالاتری انتقال می یابند که در مورد سوش (strain) انگلیسی تا 56 درصد سریعتر هم گزارش شده است.

دکتر رودگری در این رابطه با اشاره به مفاهیم جهش، واریانت و سوش (strain یا سویه)، بیان کرد: جهش یک تغییر در توالی ژن و واریانت به معنای ژنومی است که در توالی با همتای خود فرق می کند و البته واژه دقیقی نیست، چراکه دو واریانت می توانند در یک یا چند جهش دیگر فرق کنند و اگر دقیق تر بگوییم یک واریانت وقتی یک سوش (Strain) است که بتواند فنوتیپ جدید بروز دهد مثلا آنتی ژنیسیته، سرعت انتقال و یا بیماری زایی متفاوت و غیره.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این ویروس در سرتاسر جهان در حال جهش بوده و یحتمل در برخی نقاط انواع مانایی از جهش های جدید وجود داشته باشد، گفت: اما گسترش به جوامع دیگر به میزان ایزوله بودن جامعه منشاء واریانت بستگی دارد، بنابرین هرچه جامعه محل وقوع سویه (strain) جدید بازتر و در تعامل بیشتر با سایر جهان باشد، گسترش سوش (سویه) جدید به لحاظ موازین بهداشتی سریع تر است مثل ووهان چین و البته مولفه سرعت بیولوژیکی انتقال در واریانت جدید هم مهم است.

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر ویروس چیست؟ این عضو هیات علمی با اشاره به مهمترین نگرانی ها در این رابطه یعنی "احتمال فرار جهش جدید از اثر واکسن های موجود"، "احتمال عفونت مجدد" و یا "مدت زمان ایجاد ایمنی و مصونیت"، اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی در کشورهای مختلف درحال کار بر روی این مساله بوده و بزودی نتایج آزمایشات بر روی واریانت های جدید و چگونگی اثرشان بر آنتی بادی تولیدی توسط واکسن و یا به دنبال ابتلای عادی منتشر می شود.

فعلا اطلاعات ما مبسوط نیست، البته یک مقاله اخیر در این رابطه مدعی است که جهش مشترک موجود در هر دو واریانت انگلیسی و آفریقایی، فعالیت آنتی بادی تولید شده توسط واکسن فایزر-بیون تک را نتوانستند تغییر دهند و این واکسن بر روی آنها هنوز موثر است، البته اطلاعات در مورد سایر جهش ها و واکسن ها نیز در راه است.

بیولوژی واریانت جدید ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) چگونه است؟ دکتر رودگری با اشاره به بیولوژی واریانت جدید این ویروس، اظهار کرد: اولین واریانت جدید در بریتانیا و در انتهای نوامبر 2020 با ردیابی جهش در ژنوم ویروس کشف شد که B.

1.

1.

7 نام گرفت و اکنون در چندین کشور جهان دیده شده است، در آفریقای جنوبی نیز واریانت 501Y.

V.

2 شناسایی شد که همانند واریانت انگلیسی یک دسته جهش های مشابه دارد که برخی در توالی های مربوط به تولید پروتیین Spike بوده اند.

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات نشان می دهد که واریانت انگلیسی بیش از 50 درصد سریع تر انتقال می یابد، اظهار کرد: واریانت انگلیسی 8 و واریانت آفریقای جنوبی 9 تغییر ژنی مربوط به پروتیین اسپایک (Spike Proteins) دارند و چندین جهش نیز در بقیه ژنوم آنها رخ داده که یک یا برخی از این جهش ها احتمالا باعث سرعت انتقال بیشتر شده است.

لذا این واریانت ها موجب تغییر فنوتیپی شده و لذا یک سوش (Strain) جدید می توانند محسوب شوند.

مهمترین تغییر و جهش ویروس چیست؟ این متخصص ژنتیک توضیح داد: تغییر N501Y بیشتر از بقیه مشکوک به این خاصیت جدید افزایش سرعت انتقال است که Receptor Binding Domain یا RBD را تغییر داده و باعث چسبندگی قوی تر پروتیین اسپایک (Spike Proteins) ویروس به پروتیین سلول انسانی می شود (مثلا رسپتورهای ACE2).

در همین راستا مطالعات حیوانی بر روی همستر نیز نشان از کولونی های سریع تر و وسیع تر این واریانت در مجرای فوقانی تنفسی دارد و مطالعه دیگری نیز حاکی از وجود مقدار بیشتر ژنوم ویروس بر روی سوآب مبتلایان انسانی به واریانت N501Y است.

اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و واکسن در مقابله با واریانت جدید چگونه است؟ مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: این شبهه وجود دارد که واریانت جدید ممکن است پاسخ ایمنی ناشی از واکسن و یا ابتلای عادی قبلی را تضعیف کند.

پروفسور جیسون مک لِلان، بیولوژیست دانشگاه تگزاس در این رابطه می گوید هر دو واریانت حاوی جهش هایی در محدوده پروتیین اسپایک هستند که توسط آنتی بادی های خنثی کننده neutralising و یا بلاک کننده blocking قابل شناسایی اند که نشان می دهد آنتی بادی ها علیه این منطقه RBD و پروتیین N ممکن است تحت تاثیر جهش ها قرار گیرند.

همچنین پروفسور یونگشای ویرولوژیست همکار شرکت فایزر، در یک مطالعه متوجه اختلاف در پتانسیل پادتن های تولید شده در مقابل ویروس حاوی جهش N501Y به نسبت ویروس رایج در 20 داوطلب شد، هرچند این اختلاف آنچنان شدید نبود که از اثر آنتی بادی های خنثی کننده در سروم کووالنس استفاده شده در آن تحقیق ممانعت کند، بنابراین نتیجه می گیریم که بعید است واریانت حاوی N501Y ایمنی ناشی از ابتلا و یا واکسن را تغییر دهد.

البته سایر جهش ها هم ممکن است بر ایمنی موثر باشند که از جمله آنها یک جهش مربوط به توالی مختص RBD به نام E484K است.

آیا جهش های جدید به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی را می دهد؟ دکتر رودگری با بیان اینکه برخی اطلاعات اولیه حاکیست که جهش E484K ممکن است به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی در برخی افراد را بدهد، عنوان کرد: ایتالیایی ها توانستند SARS-CoV-2 را در سروم کوولنس رشد دهند و پس از 90 روز ویروس در محیط سروم دچار 3 جهش شد که آن را نسبت به آنتی بادی های موجود در سروم کوولنس نفوذناپذیر می کرد که یکی از آنها E484K بود که در واریانت آفریقای جنوبی یافت می شود.

دو جهش دیگر مربوط به RBD و پروتیین N بودند که در هر دو واریانت بریتانیایی و آفریقای جنوبی دیده شده اند.

به اعتقاد وی، این مطالعات بر روی سروم کوولنس بوده و چون واکسن ها و پادتن های طبیعی کل پروتیین اسپایک ویروس را هدف می گیرند، بعید است در حال حاضر و با جهش های شناسایی شده فعلی ویروس از واکسن و یا ایمنی طبیعی بدن فرار کند.

دکتر رودگری در عین حال با بیان اینکه شرکت مدرنا نیز مدعی است که واکسن آنها علیه واریانت انگلیسی اثر می کند، گفت: پروفسور جِس بلوم بیولوژیست مرکز تحقیقات هاچبنسون در سیاتل در مقاله خود می گوید E484K و چند جهش دیگر می توانند از شناسایی شدن توسط آنتی بادی های سروم کوولنس فرار کنند هرچند آنها نیز معتقدند که واریانت های جدید احتمالا نتوانند اثر واکسن های موجود را که کل پروتیین را هدف می گیرند، تضعیف کنند.

دکتر رودگری همچنین تاکید کرد: بعید است بخش دوم سیستم ایمنی یعنی T-Cell ها که توسط واکسن فعال می شوند، تحت تاثیر سوش های جدید قرار گیرند.

در همین راستا پروفسور جرمی لوبن ویرولوژیست دانشگاه ماساچوست اعتقاد دارد که اطلاعات موجود هنوز حاکی از اثر واکسن ها بر روی انواع واریانت فعلی SARS-CoV-2 است.

هر کشوری باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بروی ویروس داشته باشد این متخصص ژنتیک در پایان ضمن جمع بندی این اظهارات، عنوان کرد: اولا اینطور نیست که یک واریانت جدیدی فقط در انگلستان و یا آفریقای جنوبی اتفاق افتاده و باید بدانیم که بروز انواع آنها در هر جامعه ای ممکن است و از سویی این واریانت ها همانند جدّ چینی خود براحتی در بین جوامع انتقال می یابند، بنابراین در هر موج شدید یا جدید باید به فکر احتمال ورود و یا پیدایش اینگونه واریانت ها بود و برای تولید واکسن نیز باید آنها را مد نظر قرار داد و واکسن سازان ایرانی نیز باید توجه ویژه به آخرین وضعیت واریانت های موجود در ایران داشته باشند.

هر جامعه ای باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بر ویروس داشته باشد.

ضمنا واکسن هایی که قبلا تولید شده هم نیاز به ملاحظات بیشتری دارند و اگر جامعه ای جزو کارآزمایی های بالینی (کلینیکال ترایال های) آنها نبوده است، در صورت خرید و استفاده از آنها باید بررسی های (Survey) منظم از پاسخ دهی آنها انجام شود.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - ویروس - کروناویروس - علوم پزشکی شهید بهشتی - دانشگاه علوم پزشکی - کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 - علوم پزشکی - شهید بهشتی - مرکز تحقیقات ژنومیک - جدید - دانشگاه - بیولوژی - نگرانی - عضو هیات علمی - مرکز تحقیقات - پایگاه خبری - طبیعی - پزشکی - بهشتی - فشار مضاعف - آنتی بادی - هیات علمی - بانکداری - بیولوژیک - شهید - علوم - عضو هیات - تحقیقات - مقابله - درمانی

آخرین اخبار سرویس:
راهی برای کاهش خستگی شیمی درمانی

راهی برای کاهش خستگی شیمی درمانی

کارکنان بهشت زهرا واکسینه می شوند

برای جلوگیری از آسیب های جسمی در خانه تکانی پایان سال چه کنیم؟

تاثیر واکسن کرونا روی افراد چاق کمتر است؟

ثبت 11 هزار و 520 ابتلای جدید به کرونا در ترکیه

برای رفع خواب آلودگی صبح، میوه بخورید

راز طول عمر را کشف شد

چگونه از آسیب به شنوایی جلوگیری کنیم؟

گیروس مرغ (یونانی)

6 دلیل از بین نرفتن چاقی شکمی

3 آبمیوه سرشار از آهن برای مبتلایان به کم خونی

ماهی هفت سین کرونا را منتقل میکند؟

زیاد نشستن چه بلایی سر بدن تان می آورد

پیشگیری از گسترش باکتری های مقاوم در فاضلاب های شهری

پیشگیری از گسترش باکتری های مقاوم در فاضلاب های شهری

کرونا چطور باعث سکته قلبی می شود؟ + فیلم

#کرونا

کشف اثر مخرب کرونا بر بدن انسان

9 هشدار درباره سرطان که مردان باید جدی بگیرند

صندوقدار خانم

مهم ترین تفاوت های کرونا با سرماخوردگی و آنفلوانزا

ارائه نتیجه فاز اول واکسن کووبرکت به سازمان غذا و دارو

فقر ویتامین D چه افرادی را تهدید می کند؟

هفته آینده تصمیمات جدیدی برای خوزستان گرفته می شود / آزمون های کشوری برگزار می شوند

یک سوم فوتی های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

بستری یک هزار و 500 بیمار کرونایی در خوزستان

بیماری شما ریشه عصبی دارد یعنی چه؟

ارتباط مصرف قهوه با افزایش ریسک بیمار قلبی عروقی

چگونه از کابوس های کاری خلاص شویم؟

کرونا، مانعی برای گفتن و شنیدن

واکنش جالب افراد موقع واکسن زدن

یک سوم فوتی های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی

در شبانه روز چقدر بخوابیم؟

هفته آینده تصمیمات جدیدی برای خوزستان گرفته می شود / آزمون های کشوری برگزار می شوند

دستفروشی در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع / 19 تاکید وزارت بهداشت به دستفروشان

گیاهان مفید برای کبد

نقش مهم زینک در درمان دیابت

دستفروشی در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع / 19 تاکید وزارت بهداشت به دستفروشان

بهترین روش تامین کلاژن

عوامل مؤثر بر میزان بقای نوزادان بسیار کم وزن در بدو تولد

عوامل مؤثر بر میزان بقای نوزادان بسیار کم وزن در بدو تولد

لزوم اجرایی شدن نسخه الکترونیک

آلرژی به ماهی؛ علائم و راه های پیشگیری از آن

جلدسازی و کیف سازی

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونا

تبلیغات خلاقانه یک فروشگاه مواد غذایی + فیلم

کشف اثر مخرب کرونا بر بدن اسنان

نیروی پیک موتوری

ارتباط مصرف طولانی مدت قهوه با افزایش ریسک بیمار قلبی عروقی

چالش جدید برای واکسن کرونا

دوخت گان پزشکی

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

سبزیجاتی که برای دیابتی ها مناسب است

ترفند های ساده برای استفاده بهتر کودکان از ماسک

آیا می توان با فرد دارای اختلال شخصیت وابسته ازدواج کرد؟

چرا گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونای جدید مهم است؟

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

احمدرضا معتمدی همچنان تحت درمان است

چه کار کنیم که موهایمان از حنا رنگ نگیرد

معاون سازمان اورژانس کشور با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم دیدار کرد

تلفن همراه چه تاثیراتی بر عملکرد سلولی دارد؟

چرخه حیات تئاتر بر بستر آنـلاین

مددجویان بهزیستی تا دو هفته آینده واکسینه می شوند

وزیر بهداشت: از حالا بار و بندیل سفر را نبندید

12 راز شگفت انگیز درباره طلا که تاکنون نمی دانستید

شناسایی موارد مثبت کرونای انگلیسی در 4 شهرستان یزد/11 تست مثبت شد

زالی: 41 درصد قربانیان کرونا بالای 60 سال داشتند

اگر زخم معده دارید، 6 ماده غذایی را هر روز بخورید!

ثبت 64 هزار ابتلا به کرونا در آمریکا در هر روز

چگونه گردش خون خود را بهبود ببخشیم؟

افزایش فاصله تزریق بین دو دوز واکسن «اسپوتنیک وی» روسی

پیامکی که پرسپولیسی ها را نگران کرد

مرکز موقوفه آموزشی، پژوهشی در مشهد افتتاح شد

ضرر نوشابه کمتر است یا ماء الشعیر؟!

افزایش مبتلایان زیر 25 سال به کرونا در تهران

شگرد مومیایی کردن مصری ها در 3500 سال قبل لو رفت! +عکس

11 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در یزد شناسایی شدند

چگونه کبد چرب می شود؟+راه های پیشگیری

7 مورد از بهترین جایگزین های لبنیات در رژیم غذایی را بشناسید

اگر از عاشقان وعده صبحانه هستید این 10 خوراکی سالم را فراموش نکنید

درمان خانگی ترش کردن با کشمش و چای رازیانه

با خواب سموم مغز را دفع کنید!

افزایش بیماران کرونایی زیر 25 سال و بالای 70 سال

افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال به بیمارستان ها

نوشیدن زیاد چای سبب سیاتیک می شود!

نشانه های کم آبی بدن

آیا نوشیدن آب همراه غذا مضر است؟

ریفلاکس معده چیست؟ + راه های درمان خانگی

این 8ماده غذایی ایمنی بدن را تضعیف می کنند

شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

نیاز مبرم به همه گروه های خونی در روز های پایانی اسفند

ابتلای 2 نفر به کرونای انگلیسی در رفسنجان

بالا بودن مبتلایان به بیماری هایی فشار خون و دیابت در آذربایجان/آذربایجان شرقی از استان های پیر و سالمند کشور محسوب می شود

زالی: شاهد افزایش مراجعه بیماران زیر 25 سال و بالای 70 سال هستیم

آرامش و امنیت کشور مرهون و مدیون خون شهدای والامقام است

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها