موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال استقلال - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - يحيي گل محمدي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - همسان سازي حقوق - ليگ برتر فوتبال - پيامبر(ص) - اسدي لاري - سفير كوبا در تهران - بيژن نوباوه وطن - حماه - بانك آينده - سنجش پزشكي - ليگ بسكتبال چين - صداي استان ها - معاونت قهرماني و حرفه اي - صادق واعظ زاده - عقرب زدگي - موسسه صنايع غذايي

مطالب مرتبط:
دست کاری گرایش فرهنگی کودکان با وارد کردن اسباب بازی خارجی
مذاکره کننده ارشد برجام قائم مقام وزیر خارجه آمریکا شد | سخنگوی سیاست خارجی بایدن کیست؟
راز طول عمر کهن سال ترین شهروند استرالیا
تحقیق اف بی آی درباره دخالت عاملان خارجی در آشوب های کنگره
حریری استعفا می کند؟
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 12:402021-01-17بين الملل

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»


روز پنجشنبه 22 اکتبر 2020، میشل عون، رییس جمهور لبنان، پس از دیدار و رایزنی با جریان های مختلف مجلس، سعد حریری را مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد.

- 0 مهر منبع: و ناکارآمدی، از مقام خود کناره گرفت.

حسان دیاب ، جانشین حریری، ماه اوت همین سال و پس از انفجار بندر بیروت، استعفا کرد.

سپس مصطفی ادیب ، سفیر سابق لبنان در آلمان مأمور تشکیل کابینه شد؛ اما او نیز چند هفته بعد به دلیل اختلافات و رقابت های درون جناحی، از وظیفه تشکیل دولت عذرخواست.

از آن زمان تاکنون توفیقی درباره تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است و اختلاف نظر میان میشل عون رییس جمهور و سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان وجود دارد.

تلاش های موازی از سوی اسقف مارونی های لبنان بشاره الراعی برای از سرگیری جلسات میان میشل عون و حریری انجام گرفته؛ اما تاکنون نتایج مثبتی به دنبال نداشته است.

هدف از این رایزنی ها؛ خنثی کردن تلاش ها برای کشاندن لبنان به سمت فروپاشی و ممانعت از شعله ور کردن اختلافات فرقه ای، مذهبی و هرج و مرج سیاسی است.

2 عامل دخیل در عدم تشکیل کابینه لبنان اینکه چرا تحول مثتبی در زمینه تشکیل کابینه جدید لبنان رخ نمی دهد و دولت جدید متولد نمی شود باید گفت که شرایط کنونی لبنان بسیار متشنج است.

دو عامل این را تقویت می کند: نخست: تشکیل کابینه به مرحله بن بست رسیده است؛ زیرا عون و حریری بر همان مسیری که از زمان انتصاب حریری برای تشکیل کابینه معین کرده اند اصرار دارند و هردو از امتیاز دادن و یا عقب نشینی از مطالب خود امتناع می کنند.

دوم: برخی از افراد با نفوذ خواهان گام ها و اقدامات شتابزده هستند، با این فرض که این اقدامات عامل فشاری بر نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه ایجاد می کند و باعث می شود وی از تشکیل کابینه انصراف دهد و راه را برای یک شخصیت سنی دیگر به جای حریری باز کند که تفاهم میان آن دو برای تشکیل حکومت با توجه به معیارهایی که تعیین می کنند راحت تر باشد؛ اما حریری به هیچ وجه حاضر به انصراف دادن نیست.

آنچه می توان گفت این است که پیشرفتی در پرونده تشکیل کابینه حاصل نشده است.

سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان بر موضع خود درباره نحوه تشکیل کابینه و سازوکارهای آن اصرار دارد و در مقابل موضع میشل عون رییس جمهور لبنان و جریان ملی آزاد لبنان متفاوت از نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه است آنچه می توان گفت این است که پیشرفتی در پرونده تشکیل کابینه حاصل نشده است.

سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان بر موضع خود درباره نحوه تشکیل کابینه و سازوکارهای آن اصرار دارد و در مقابل موضع میشل عون رییس جمهور لبنان و جریان ملی آزاد لبنان متفاوت از نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه است.

درباره تعداد اعضای کابینه و سازوکار تشکیل آن اختلاف نظر میان طرفین وجود دارد و کار به تنش لفظی میان طرفین هم کشیده شده است و تلاش های بشاره الراعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان هم نتیجه ای به دنبال نداشته است.

تلاش هایی از سوی حزب الله و عباس ابراهیم و برخی گروههای سیاسی لبنانی و حتی فرانسوی ها انجام شده است؛ اما تاکنون نشانه های مثتبی از تشکیل کابینه وجود ندارد.

هر چند ممکن است برخی عوامل خارجی دخیل باشد اما مشکل لبنان اساساً داخلی است و اوضاع امنیتی بحرانی و بحران های اقتصادی و سیاسی، اجازه انتظار طولانی تر را نمی دهد.

آینده ارتباط میشل عون رییس جمهور لبنان و سعد حریری نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید در هاله ای از ابهام قرار دارد و به نظر می رسد افق آینده لبنان با توجه به شرایط موجود همچنان نامعلوم باشد.

طبق خبرهای واصله از منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری پس از فیلم منتشر شده از سخنان رییس جمهور میشل عون علیه حریری، بحث های سیاسی بسیاری در این زمینه به راه افتاده که ارتباط این دو را در آستانه فروپاشی است.

انتشار فیلم ویدئویی از دیدار عون و دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور قبل از شروع جلسه شورای عالی دفاع لبنان در کاخ ریاست جمهوری بعبدا که در آن عون، سعد حریری را به دروغگویی متهم می کند، بحرانی را به وجود آورده است که به نظر می رسد آخرین رشته های ارتباط این دو را قطع کند.

اما نکته قابل توجه در این میان این است که سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان در حال حاضر بیشتر وقت را خود را میان دبی و استانبول سپری می کند به طوری که وی تعطیلات عید را به همراه خانواده خود در امارات گذراند و سپس به ترکیه در سفرسرزده رفت و دوباره به لبنان بازگشت و مجدداً به امارات رفت.

نکته قابل توجه در این میان این است که سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان در حال حاضر بیشتر وقت را خود را میان دبی و استانبول سپری می کند به طوری که وی تعطیلات عید را به همراه خانواده خود در امارات گذراند و سپس به ترکیه در سفرسرزده رفت و دوباره به لبنان بازگشت و مجدداً به امارات رفت به نظر می رسد که حریری به دنبال پرکردن رکود کنونی در روند تشکیل کابینه این کشور با تحرکات خارجی است که دستاوردی برای لبنان ندارد و این در شرایطی که بعبدا دید خوبی حداقل از حیث سیاسی به وی ندارد.

مأموریت تشکیل کابینه لبنان از سوی حریری تقریباً با توجه به موضع گیری رییس جمهور لبنان و نیز عدم اعتمادی که جبران باسیل ریس جریان ملی آزاد لبنان از آن سخن گفت، محال است.

راز سفرهای خارجی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان اما نکته قابل توجه راز سفرهای خارجی حریری است و اینکه جدای از امارات وی به ترکیه سفر کرده است و آنهم اندکی پس از نشست مصالحه میان قطر به عنوان متحد ترکیه با ریاض در العلاء عربستان و مهمتر اینکه وی چرا پس از ترکیه مجدداً به امارات رفت؟ باوجود اینکه نزدیکان حریری کوچک ترین اطلاعاتی نمی دهند اما احتمالاتی از سوی رسانه های لبنانی زده است از جمله اینکه یا وی با هدف تأمین منابع مالی واکسن کرونا" رفته یا موضوعات شخصی و بدهی هایش به ترکیه یا احتمال سومی در کار است که آن قابل توجه است یعنی حامل پیامی از عربستان و امارات به اردوغان است که روابطش با امارات و عربستان چندان خوب نیست.

اینکه وی پس از نشست العلاء به ترکیه رفته است شاید در راستای نزدیک کردن دیدگاه ها میان ترکیه و ریاض و ابوظبی باشد زیرا ترکیه و قطر که از یکدیگر جداشدنی نیستند و بنابراین باید دروازهای ریاض و ابوظبی به سوی اردوغان گشوده شود.

البته تحلیلگران و ناظران امور احتمال چهارمی هم می دهند و آن اینکه حریری با این سفر بخواهد پیام شدید اللحنی به عربستان و امارات از طریق دیدار با اردوغان بدهد که البته این بسیار بعید به نظر می رسد زیرا حریری امکان ندارد که روابط خود با عربستان و امارات را تحت الشعاع قرار بدهد یا آنرا قطع کند و به عبارت دیگر می توان گفت که این با چراغ سبز امارات و عربستان انجام شده است.

نکته مهم این است که مردم لبنان فقط برایشان تشکیل دولت اهمیت دارد نه سفرهای خارجی حریری به ویژه که کشورشان با شرایط سخت و دشواری دست و پنجه نرم می کند.

با روند کنونی به نظر می رسد که حریری اولویتش تشکیل دولت لبنان نیست.


کلید واژه ها: تشکیل کابینه - لبنان - سعد حریری - حریری - تشکیل - مأمور تشکیل کابینه لبنان - میشل عون - تشکیل دولت جدید لبنان - رییس جمهور - تشکیل دولت - کابینه - تلاش ها - میشل - اختلاف - رایزنی - سفرهای خارجی - بشاره الراعی - جمهور - مصطفی ادیب - اختلاف نظر - نخست وزیر - حسان دیاب - از سرگیری - اختلافات - تلاش - رییس - میان - دولت - جدید - پنجشنبه

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ در ژانویه بی سر و صدا واکسن کرونا زده بود

عملیات نظامی ارتش عراق علیه تروریست های داعش

انتقال فرماندهان وابسته به امارات به سقطری همزمان با ورود کشتی حامل تسلیحات

روش هایی برای اطمینان از قرارگیری درست ماسک روی صورت

دختران دانش آموزِ ربوده شده در نیجریه آزاد شدند

اعتراف بیلی آیلیش به ارتباط عاشقانه اش با یک سیاه پوست +عکس

ربیعی : آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

استخدام بازاریاب کسب و کار اینترنتی در کارگشا در تهران

پنهان کاری ترامپ درباره دریافت واکسن کرونا

ساسی مانکن، آن بازیگر فیلم های ... و ما

هشدار! خشم اعتیادآور است

سخنگوی دولت: برای آمریکا راهی جز بازگشت به برجام باقی نمانده است / موتاسیون کرونای ایرانی صحت ندارد

استقبال افغانستان از رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقجی

مهم ترین عناوین روزنامه های هند

تصمیمی برای تعویق برگزاری دور دوم گفتگوهای ملی در «قاهره» نگرفتیم

ویدئو/ اسکیت و سورتمه سواری در دریاچه موچوخ جمهوری داغستان

استخدام برنامه نویس ASP.NET در شرکت پیشروتک صدرا یزد

مروری بر تازه ترین خبرهای کرونایی جهان

نامه سران اروپا به کمیسیون برای تقویت استقلال دیجیتالی قاره سبز

تصاویر| خونین ترین روز اعتراضات علیه کودتاگران در میانمار

از تاکید عراقی ها بر خروج آمریکایی ها تا سفر ستاری به دمشق

استخدام کارشناس پایپینگ در شرکت آبسان زلال خاورمیانه در تهران

نامزد مورد تایید بایدن: راه گریز ایران از تحریم را می بندم!

مسئله ناوالنی؛ آمریکا روسیه را تحریم می کند

برجام نافرجام

مواضع دوگانه دولت افغانستان درباره عربستان و پرونده خاشقجی

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت توافقی در فروشگاه مینیاتور در تهران

آمار جهانی کرونا تا 12 اسفند؛ شمار مبتلایان در آستانه 115 میلیون نفر

درباره رقابت های چین، روسیه و آمریکا در خارج مدار زمین | جنگ های فضایی در راه است؟

تجمع های طرفداران و مخالفان نخست وزیر ارمنستان

دیپلمات سعودی جان یک شهروند پاکستانی را گرفت/عکس

مراکش روابط خود با سفارت آلمان را تعلیق کرد

حماقت بایدن درحمله هوایی به سوریه

بازگشایی فروشگاه های اپل در آمریکا

اعتراض گانتس به بی اعتنایی نتانیاهو به نشست کابینه

اعزام به حج در سال آینده ممکن شد؟

مسکو آماده است به پیمان آسمان های باز بپیوندد

ویدئوی از حمله موشکی ایران به عین الاسد

دولت آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

آخرین آمار کرونا در جهان 12 اسفند 99

انتقال فرماندهان وابسته به امارات به سقطری همزمان با ورود کشتی حامل تسلیحات

آمریکا برای گفتگو با ایران اعلام آمادگی کرد

بایدن تکلیف بن سلمان را یکسره کرد

ادعای بلومبرگ: امارات از منازعات بین المللی کنار می کشد

کشف مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات در سوریه

رتبه ایران در سقوط ارزش پول ملی در جهان/ جدول

اخراج استاد دانشگاه آمریکایی به دلیل انتشار مطالب ضدیهودی

عملیات نظامی ارتش عراق علیه داعش و القاعده در دیالی

کشف ارابه باستانی «شهر سوخته» ایتالیا

کشف مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات در حمص

مهمترین عناوین روزنامه های پاکستان

پای دولت بایدن جای پای ترامپ؛ تعهد بر اجرای کامل تحریم ایران

عکس| هلی کوپتر به جای ماشین عروس در هند

تصاویر | بازار پررونق شکار و قاچاق فلامینگو به امیرنشین های حاشیه خلیج فارس

سوریه|ضربات سنگین ارتش به تروریست ها در ادلب

رضایت پوتین از اثربخشی واکسن های روسی/ اسلواکی هم واکسن اسپوتنیک می خرد

دیدنی های امروز؛ از سفره یمنی تا شهر ارواح روسیه

تاکید اتریش بر حمایت از برجام و توافق اخیر ایران و آژانس

فرود اضطراری هواپیمای هندی در کراچی

کار پنهانی ترامپ و همسرش ملانیا در کاخ سفید

نامه 170 قانون گذار آمریکا به دولت بایدن و درخواست فشار به ترکیه در زمینه حقوق بشر

درخواست از عربستان برای انحلال نیروی واکنش سریع مرتبط با بن سلمان

هلی کوپتر به جای ماشین عروس در هند +عکس

خاطره ابراهیم رییسی از زیارت مقبول در کربلا (فیلم)

مغرب روابط خود را با سفارت آلمان به حالت تعلیق درآورد

عربستان شرط اصلی شرکت در حج را اعلام کرد

رسانه های آمریکا: ترامپ و همسرش پیش از ترک کاخ سفید واکسن کرونا زدند

استخدام کاشناس منابع انسانی در پیشگامان چابک رسان مبین در فارس

همدستی و توطئه پوتین و نتانیاهو علیه ایران در سوریه چه می گذرد؟

محبوبیت 60 درصدی بایدن در یک نظرسنجی

اقدام اتحادیه اروپا را در زمان مقتضی پاسخ خواهیم داد

مسابقه سورتمه رانی با اسب در روسیه

دعوت ریولین از ولیعهد امارات برای سفر به اراضی اشغالی

مردم کدام کشور بیشتر از رمزارزها استفاده می کنند؟

آمریکا از عربستان خواست نیروی واکنش سریع خود را منحل کند

طراحی میدان ملل ورودی تخت جمشید

همدستی و توطئه پوتین و نتانیاهو علیه ایران در سوریه چه می گذرد؟

آغاز عملیات نظامی جدید برای تعقیب عناصر داعش در دیالی

پرتاب بیستمین گروه از ماهواره های استارلینک بار دیگر به تعویق افتاد

تداوم حملات پلیس میانمار به معترضان در ضمن تلاش آ.سه.آن در قبال این کشور

بی اعتنایی نتانیاهو به نشست کابینه صدای گانتس را درآورد

معلق شدن دوباره حساب جولیانی در یوتیوب

فشار آمریکا بر عربستان برای انحلال نیروی واکنش سریع مرتبط با ولی عهد

دولت عراق واکنش جسورانه علیه جنایات آمریکا نشان دهد

چرا صدای بعضی ها فقط برای موشک یمن در میاد؟

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ نزدیک به 115 میلیون مبتلا تاکنون

توصیه به صبر بیشتر آمریکا در قبال برجام

شرط عربستان برای پذیرش زائران مراسم حج

هشدار چنگیز؛ هجومِ کرونای انگلیسی به شش شهرستان

نخستین جلسه دادگاه آنگ سان سوچی با اتهامات تازه

آزمایش یک موشک قاره پیمای جدید توسط آمریکا

چرا به این کوه زیبا، کوه قاتل می گویند؟!

به یک نیروی ساده کارگر نیازمندیم فوری

شبگردی های روشنک عجمیان /عکس

آمریکا فروش سلاح به عربستان را به صورت موردی بررسی می کند

اولین دبیر سیاه پوست سنای آمریکا سوگند یاد کرد

نشست عالی مسؤولان نظامی مصر و سودان در خارطوم

زن خوشانس یک عنبر نهنگ 185 هزار پوندی پیدا کرد

سفیر عربستان: گزارش قتل خاشقجی بر پایه احتمالات است!

اولین دبیر سیاه پوست سنای آمریکا سوگند یاد کرد

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»