موضوعات داغ: - پنجره نقل و انتقالات - نقل و انتقالات - رتبه بندي معلمان - انتقالات پرسپوليس - پنجره نقل و انتقالات پرسپوليس - هواداران پرسپوليس - نقل و انتقالات پرسپوليس - لايحه رتبه بندي معلمان - حقوق كارگران - فرهاد مجيدي - وست بروم - آناليزور - توماس وينتربرگ - آسياي غربي - ورزش ساحلي - پاكسازي ويندوز - حمل و نقل كالا - روتان - بازي رئال مادريد - محمد نژادمهدي - مس سونگون ورزقان - آل هاشم - احزاب مخالف

مطالب مرتبط:
دست کاری گرایش فرهنگی کودکان با وارد کردن اسباب بازی خارجی
مذاکره کننده ارشد برجام قائم مقام وزیر خارجه آمریکا شد | سخنگوی سیاست خارجی بایدن کیست؟
راز طول عمر کهن سال ترین شهروند استرالیا
تحقیق اف بی آی درباره دخالت عاملان خارجی در آشوب های کنگره
حریری استعفا می کند؟
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 12:402021-01-17بين الملل

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»


روز پنجشنبه 22 اکتبر 2020، میشل عون، رییس جمهور لبنان، پس از دیدار و رایزنی با جریان های مختلف مجلس، سعد حریری را مأمور تشکیل کابینه جدید لبنان کرد.

- 0 مهر منبع: و ناکارآمدی، از مقام خود کناره گرفت.

حسان دیاب ، جانشین حریری، ماه اوت همین سال و پس از انفجار بندر بیروت، استعفا کرد.

سپس مصطفی ادیب ، سفیر سابق لبنان در آلمان مأمور تشکیل کابینه شد؛ اما او نیز چند هفته بعد به دلیل اختلافات و رقابت های درون جناحی، از وظیفه تشکیل دولت عذرخواست.

از آن زمان تاکنون توفیقی درباره تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است و اختلاف نظر میان میشل عون رییس جمهور و سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان وجود دارد.

تلاش های موازی از سوی اسقف مارونی های لبنان بشاره الراعی برای از سرگیری جلسات میان میشل عون و حریری انجام گرفته؛ اما تاکنون نتایج مثبتی به دنبال نداشته است.

هدف از این رایزنی ها؛ خنثی کردن تلاش ها برای کشاندن لبنان به سمت فروپاشی و ممانعت از شعله ور کردن اختلافات فرقه ای، مذهبی و هرج و مرج سیاسی است.

2 عامل دخیل در عدم تشکیل کابینه لبنان اینکه چرا تحول مثتبی در زمینه تشکیل کابینه جدید لبنان رخ نمی دهد و دولت جدید متولد نمی شود باید گفت که شرایط کنونی لبنان بسیار متشنج است.

دو عامل این را تقویت می کند: نخست: تشکیل کابینه به مرحله بن بست رسیده است؛ زیرا عون و حریری بر همان مسیری که از زمان انتصاب حریری برای تشکیل کابینه معین کرده اند اصرار دارند و هردو از امتیاز دادن و یا عقب نشینی از مطالب خود امتناع می کنند.

دوم: برخی از افراد با نفوذ خواهان گام ها و اقدامات شتابزده هستند، با این فرض که این اقدامات عامل فشاری بر نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه ایجاد می کند و باعث می شود وی از تشکیل کابینه انصراف دهد و راه را برای یک شخصیت سنی دیگر به جای حریری باز کند که تفاهم میان آن دو برای تشکیل حکومت با توجه به معیارهایی که تعیین می کنند راحت تر باشد؛ اما حریری به هیچ وجه حاضر به انصراف دادن نیست.

آنچه می توان گفت این است که پیشرفتی در پرونده تشکیل کابینه حاصل نشده است.

سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان بر موضع خود درباره نحوه تشکیل کابینه و سازوکارهای آن اصرار دارد و در مقابل موضع میشل عون رییس جمهور لبنان و جریان ملی آزاد لبنان متفاوت از نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه است آنچه می توان گفت این است که پیشرفتی در پرونده تشکیل کابینه حاصل نشده است.

سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان بر موضع خود درباره نحوه تشکیل کابینه و سازوکارهای آن اصرار دارد و در مقابل موضع میشل عون رییس جمهور لبنان و جریان ملی آزاد لبنان متفاوت از نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه است.

درباره تعداد اعضای کابینه و سازوکار تشکیل آن اختلاف نظر میان طرفین وجود دارد و کار به تنش لفظی میان طرفین هم کشیده شده است و تلاش های بشاره الراعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان هم نتیجه ای به دنبال نداشته است.

تلاش هایی از سوی حزب الله و عباس ابراهیم و برخی گروههای سیاسی لبنانی و حتی فرانسوی ها انجام شده است؛ اما تاکنون نشانه های مثتبی از تشکیل کابینه وجود ندارد.

هر چند ممکن است برخی عوامل خارجی دخیل باشد اما مشکل لبنان اساساً داخلی است و اوضاع امنیتی بحرانی و بحران های اقتصادی و سیاسی، اجازه انتظار طولانی تر را نمی دهد.

آینده ارتباط میشل عون رییس جمهور لبنان و سعد حریری نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید در هاله ای از ابهام قرار دارد و به نظر می رسد افق آینده لبنان با توجه به شرایط موجود همچنان نامعلوم باشد.

طبق خبرهای واصله از منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری پس از فیلم منتشر شده از سخنان رییس جمهور میشل عون علیه حریری، بحث های سیاسی بسیاری در این زمینه به راه افتاده که ارتباط این دو را در آستانه فروپاشی است.

انتشار فیلم ویدئویی از دیدار عون و دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور قبل از شروع جلسه شورای عالی دفاع لبنان در کاخ ریاست جمهوری بعبدا که در آن عون، سعد حریری را به دروغگویی متهم می کند، بحرانی را به وجود آورده است که به نظر می رسد آخرین رشته های ارتباط این دو را قطع کند.

اما نکته قابل توجه در این میان این است که سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان در حال حاضر بیشتر وقت را خود را میان دبی و استانبول سپری می کند به طوری که وی تعطیلات عید را به همراه خانواده خود در امارات گذراند و سپس به ترکیه در سفرسرزده رفت و دوباره به لبنان بازگشت و مجدداً به امارات رفت.

نکته قابل توجه در این میان این است که سعد حریری نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان در حال حاضر بیشتر وقت را خود را میان دبی و استانبول سپری می کند به طوری که وی تعطیلات عید را به همراه خانواده خود در امارات گذراند و سپس به ترکیه در سفرسرزده رفت و دوباره به لبنان بازگشت و مجدداً به امارات رفت به نظر می رسد که حریری به دنبال پرکردن رکود کنونی در روند تشکیل کابینه این کشور با تحرکات خارجی است که دستاوردی برای لبنان ندارد و این در شرایطی که بعبدا دید خوبی حداقل از حیث سیاسی به وی ندارد.

مأموریت تشکیل کابینه لبنان از سوی حریری تقریباً با توجه به موضع گیری رییس جمهور لبنان و نیز عدم اعتمادی که جبران باسیل ریس جریان ملی آزاد لبنان از آن سخن گفت، محال است.

راز سفرهای خارجی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان اما نکته قابل توجه راز سفرهای خارجی حریری است و اینکه جدای از امارات وی به ترکیه سفر کرده است و آنهم اندکی پس از نشست مصالحه میان قطر به عنوان متحد ترکیه با ریاض در العلاء عربستان و مهمتر اینکه وی چرا پس از ترکیه مجدداً به امارات رفت؟ باوجود اینکه نزدیکان حریری کوچک ترین اطلاعاتی نمی دهند اما احتمالاتی از سوی رسانه های لبنانی زده است از جمله اینکه یا وی با هدف تأمین منابع مالی واکسن کرونا" رفته یا موضوعات شخصی و بدهی هایش به ترکیه یا احتمال سومی در کار است که آن قابل توجه است یعنی حامل پیامی از عربستان و امارات به اردوغان است که روابطش با امارات و عربستان چندان خوب نیست.

اینکه وی پس از نشست العلاء به ترکیه رفته است شاید در راستای نزدیک کردن دیدگاه ها میان ترکیه و ریاض و ابوظبی باشد زیرا ترکیه و قطر که از یکدیگر جداشدنی نیستند و بنابراین باید دروازهای ریاض و ابوظبی به سوی اردوغان گشوده شود.

البته تحلیلگران و ناظران امور احتمال چهارمی هم می دهند و آن اینکه حریری با این سفر بخواهد پیام شدید اللحنی به عربستان و امارات از طریق دیدار با اردوغان بدهد که البته این بسیار بعید به نظر می رسد زیرا حریری امکان ندارد که روابط خود با عربستان و امارات را تحت الشعاع قرار بدهد یا آنرا قطع کند و به عبارت دیگر می توان گفت که این با چراغ سبز امارات و عربستان انجام شده است.

نکته مهم این است که مردم لبنان فقط برایشان تشکیل دولت اهمیت دارد نه سفرهای خارجی حریری به ویژه که کشورشان با شرایط سخت و دشواری دست و پنجه نرم می کند.

با روند کنونی به نظر می رسد که حریری اولویتش تشکیل دولت لبنان نیست.


کلید واژه ها: تشکیل کابینه - لبنان - سعد حریری - حریری - تشکیل - مأمور تشکیل کابینه لبنان - میشل عون - تشکیل دولت جدید لبنان - رییس جمهور - تشکیل دولت - کابینه - تلاش ها - میشل - اختلاف - رایزنی - سفرهای خارجی - بشاره الراعی - جمهور - مصطفی ادیب - اختلاف نظر - نخست وزیر - حسان دیاب - از سرگیری - اختلافات - تلاش - رییس - میان - دولت - جدید - پنجشنبه

آخرین اخبار سرویس:
گرداب دیپلماسی / تن تل آویو می خرد / دستورالعمل رنگی برای سفر های نوروزی

ایران پیشنهاد «اقدام مقابل اقدام» را برای آغاز مذاکره با واشنگتن رد کرد

میزان انتقال ویروس کرونا در بین افراد یک خانواده چقدر است؟

ابتلای 21825 نفر در فرانسه طی 24 ساعت گذشته

میزان انتقال ویروس کرونا در بین افراد یک خانواده چقدر است؟

اعتراف ریاض به هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی آرامکو

ظریف: با دعواهای داخلی نتوانستیم بهترین استفاده را از برجام داشته باشیم

روایت فعالان سعودی از عملیات موشکی انصارالله: یک جنگ واقعی را با چشمان خود دیدیم

استخدام کارمند اداری و امور دفتری (رشته حقوق) در تهران

مرگ سیاستمدار و میلیاردر سرشناس فرانسوی در یک سانحه هوایی

پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز خاورمیانه با همراهی اسراییل و عربستان

سرنگونی پهپاد سعودی بر فراز «الجوف» یمن

هشدار سفارت آمریکا به شهروندان آمریکایی مقیم عربستان پس از حملات موشکی انصارالله

آیا پوتین به دنبال اتحاد نظامی با چین است؟

سردار فدوی: در کشور مشکل حل کن زیاد است

حمایت بیش از نیمی از سوییسی ها از ممنوعیت حجاب

ریاض به هدف حمله قرار گرفتن تاسیسات نفتی اش اعتراف کرد

ایران از هر گونه تلاشی برای امنیت و ثبات در منطقه مضایقه نخواهد کرد

منبع آگاه ایرانی: مذاکره با واشنگتن از سوی مقام های ارشد ایران رد شده است

تاسیسات آرامکو هدف موشک های انصار الله قرار گرفت

ریاض حمله به تاسیسات نفتی خود را تایید کرد

مرگ قانونگذار فرانسوی در سانحه هوایی

اللواء 41 بالحشد الشعبی یصد تعرضا لـ”داعش” جنوب سامراء

منبع آگاه: بدون لغو تحریم ها از مذاکره خبری نیست

«گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با واشنگتن رد شد

مسئول اعدام های داعش در عراق دستگیر شد

یک منبع آگاه مدعی شد: پیشنهاد مذاکره از سوی ایران رد شده است

استخدام فروشنده تلفنی در رایمون پخش فناوران رامون در تهران

منبع آگاه: «گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با آمریکا رد شد

عقب نشینی غرب حاصل مقاومت است

منبع آگاه ایرانی: «گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با واشنگتن رد شد

پیشنهاد آغاز مذاکره با واشنگتن از سوی ایران رد شده است؟

«گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با آمریکا رد شد

واشنگتن در حال ارزیابی حمله به پایگاه «عین الاسد» است/ امیدواریم ایران در مسیر صحیحی قدم بگذارد

توصیه امنیتی به شهروندان آمریکایی مقیم عربستان در پی حملات موشکی انصارالله

چرا کرونا در اسپانیا مهار نمی شود، مادرید پایتخت تفریحات فرانسوی ها

منبع آگاه ایرانی: «گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با واشنگتن رد شد

هیچ طرح جدیدی برای مذاکره با آمریکا در میان نیست

ماجراجویی نظامی دولت بایدن و تکرار راهبردهای شکست خورده ترامپ

شهروندان آمریکایی احتیاط کنند

درخواست یمن برای جرم انگاری جنایت های سعودی

هشدار آمریکا به شهروندان خود در عربستان به دنبال حملات انصارالله یمن

ماجرای تجاوز به ریحانه پارسا در 16 سالگی + عکس

بازگشایی «ایمن مدارس» باید مدنظر باشد

حمله یمنی ها با 14 پهپاد و هشت موشک بالستیک به عربستان

منبع آگاه ایرانی: «گام در مقابل گام» برای آغاز مذاکره با واشنگتن رد شد

عملیات توازن وحشت 6/ هدف قرار دادن عمق عربستان با 14 پهباد و 8 موشک بالستیک

جزییات حملات موشکی و پهپادی به شرق عربستان

ظاهر جدید و عجیب الناز شاکردوست + عکس

هشدار امریکا به شهروندان خود در عربستان نسبت به حملات موشکی در شرق این کشور

استخدام مدیر منابع انسانی، کارشناس ارشد امور مالی و تحصیلدار در تهران

دالایی لاما واکسن کرونا را دریافت کرد

اعزام دو بمب افکن آمریکایی به حریم هوایی خاورمیانه

عملیات توازن وحشت 6 / هدف قرار دادن عمق عربستان با 14 پهباد و 8 موشک بالستیک

گوترش: با توجه به شیوع کرونا، بازگشایی «ایمن مدارس» باید مدنظر باشد

همکاری متجاوزان سعودی و القاعده در یمن

استعفا نماینده پارلمان آلمان به علت سوء استفاده از کرونا

وقوع انفجار در شهر «ظهران» عربستان

(تصاویر) تصاویر منتخب حیات وحش در یک هفته

مراسم عشای ربانی با حضور پاپ فرانسیس در کردستان عراق (عکس)

هشدار سفارت آمریکا در عربستان به اتباع خود

مدرسه تلویزیونی ایران دوشنبه 18 اسفند 99

دو بمب افکن آمریکا به خاورمیانه اعزام شدند

سفارت آمریکا در ریاض: شهروندان آمریکایی احتیاط کنند

حملات گسترده موشکی نیروهای یمنی به شرکت آرامکو

هشدار سفارت آمریکا در عربستان به اتباع خود

استخدام مدیر منابع انسانی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

تایمز: طرف های غربی برای آزادسازی «محمد بن نایف» به عربستان فشار می آورند

مرگ یک قانونگذار سرشناس

فشار غرب علیه بن سلمان برای آزادی بن نایف

خبرهای امروز از استودیو خبر ایران/ 17 اسفند 99

خبر مهم یمن درباره یک حمله احتمالی به عربستان

هشدار آمریکا به شهروندان خود در عربستان به دنبال حملات انصارالله یمن

نگرانی تل آویو از آموزش های ضد صهیونیستی در ترکیه

حمایت مردم سوییس از ممنوعیت روبند

مرگ قانونگذار سرشناس فرانسوی در سانحه سقوط بالگرد

قدرت نمایی پهپاد ارتش در مقابل پهپاد آمریکایی +عکس

کمیسیون اروپا: تا مدت ها درگیر کرونا خواهیم بود

حمله موشکی و پهپادی یمنی ها به عربستان

شنیده شدن صدای انفجار در شهر «ظهران» عربستان

ارتش یمن از عملیات مشترک موشکی و پهپادی به عربستان سعودی خبر داد

51 درصد سوییسی ها از ممنوعیت حجاب روبند حمایت کردند

51 درصد سوییسی ها از ممنوعیت حجاب روبند حمایت کردند

اتهام زنی جدید: ایران مقصد اصلی قاچاقچیان اورانیوم ونزوئلاست

عراقچی: اگر آمریکا در ادعای خود جدی است، به توافق بازگردد

هشام عبدالله: صلح در یمن با فریبکاری به دست نمی آید

ارتش یمن: شلیک و ارسال 22 موشک و پهپاد به سمت عربستان

انفجار مین باقیمانده 18 کشته برجای گذاشت

حمایت 51 درصد سوییسی ها از ممنوعیت حجاب روبند

یک ایرانیِ عضو پارلمان بلژیک متهم به تقلب شد

فشار غرب علیه بن سلمان برای آزادی بن نایف

آرامکو در آتش و دود/ اولین عکس از حمله موشکی سهمگین انصارالله

حمله یمنی ها به عربستان

وقوع انفجار در شرق عربستان

حضور 500 صلح بان روس در ارمنستان تکذیب شد

سوگند یاد کردندن اعضای دولت جدید اردن

حمله یمنی ها با 14 پهپاد و هشت موشک بالستیک به عربستان

استخدام مدیر مالی در شرکت خرم پلاستیک تهران

ببینید | تصاویر اصابت موشک نیروهای یمنی به شرق عربستان

تظاهرات معترضان لبنانی برای ششمین روز متوالی

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»

راز سفرهای خارجی «سعد حریری»