موضوعات داغ: - بازي استقلال - شوراي عالي كار - بازي پرسپوليس و سايپا - بازي پرسپوليس - باشگاه استقلال - هيئت مديره استقلال - استقلالي ها - شهريار مغانلو - فرمانده سپاه - كميته انضباطي - هرمز علي پور - تجهيز امكانات - هنگوييه - شيدانك - بسته خبري - طرح اقدام ملي توليد و عرضه مسكن - بازيكنان گل گهر - 4 فوتي - نيروهاي الحشد - شعر عاشورايي - تيتراژهاي تلويزيوني - سعيد محمدپور - سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور

مطالب مرتبط:
دختر «محسن کیایی» در آغوش عموی مشهورش/ عکس
تایپ.گوینده.رمان.در منزل
محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم
محسن هاشمی حضورش در انتخابات 1400 را رد کرد
محسن هاشمی، کاندیداتوری در 1400 را رد کرد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 12:002021-01-17بين الملل

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید


چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم؟.

نمی خواستم چشم خودم را بر مشکلات واقعی جامعه پاکستان ببندم.

برخی از هنرمندان مایل هستند سیاسی باشند؛ - برخی مایل هستند تعصبات را به چالش بکشند و برخی دیگر چنین تمایلی ندارند، اما هدف نهایی هنر این است که بیانی از احساس خویشتن باشد.

کتاب اول نگاهی نیمه آمریکایی به پاکستان است و کتاب دوم نگاهی نیمه پاکستانی به آمریکا است ترجمه رویا رمضانی آرمان ملی محسن حمید [Mohsin Hamid] (1971-لاهور) نویسنده پاکستانی-بریتانیایی از سال 2000 تا امروز پنج رمان منتشر کرده، که هر پنج کتاب برای او موفقیت های چشمگیری به ارمغان آورده و به بیش از سی وپنج زبان ترجمه شده است.

بنیادگرای ناراضی کتاب دوم آقای حمید بود که به مرحله نهایی جایزه بوکر و ایمپک دابلین نیز راه یافت و ده ها جایزه دیگر نیز دریافت کرد.

این کتاب با سه ترجمه به فارسی منتشر شده، از جمله: ترجمه حکیمه انتصاری در نشر مروارید و ترجمه محمود رافع در نشر مانیاهنر.

کتاب سوم حمید چگونه در آسیای روبه رشد ثروت کثیف بیاندوزیم نام دارد که با عنوان توی کثیف درون من توسط احمد آل احمد از سوی نشر کتاب تداعی به فارسی منتشر شده.

کتاب پنجم آقای حمید که موفقیت های چشمگیری برای او به ارمغان آورد رمان خروجی غرب است.

این کتاب به مرحله نهایی جایزه بوکر، انجمن منتقدان ادبی آمریکا، جایزه ایمپک دابلین و صلح دیتون راه یافت و مورد ستایش نویسنده های بزرگی چون جویس کرول اوتس، زادی اسمیت، کران دسای و مایکل شیبون قرار گرفت.

این کتاب با پنج ترجمه به فارسی منتشر شده، از جمله: ترجمه راهله میلانی در نشر مروارید، و ترجمه حسین حسنی در نشر کتاب سده.

آنچه می خوانید گفت وگو با محسن حمید درباره جهان داستانی اش است.

این اثر به شیوه یک کتاب خودآموز نوشته شده و عنوان چشمگیر چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم را بر خود دارد که می تواند عنوانی واقعی و جذاب برای کتابی در دهلی یا کراچی باشد.

در رمان سوم خود چرا به این موضوع خاص پرداخته اید؟ داستان عنوان کتاب به دورانی بازمی گردد که با یکی از دوستان که دبیر یک نشریه ادبی در نیویورک بود در مورد کتاب ها گفت وگو می کردیم.

در مورد داستان های ادبی حرف می زدیم که اساسا چگونه به موضوع خودآموزی می پردازند، چراکه ما (به عنوان یک جامعه) تصور می کنیم باید رمانی را بخوانید که برای شما مفید باشد.

این تصور برای ما مفرح بود و من گفتم شاید بهتر باشد در این موضوع صراحت داشته باشم و یک رمان ادبی بنویسم که یک کتاب خودآموز باشد.

به پاکستان برگشتم، اما این اندیشه مرا رها نمی کرد که رمان ادبی حامل نشان مبهمی از خودآموزی است.

شما هنگام نوشتن داستان ادبی در تلاش هستید به خودتان کمک کنید و خواننده هم تنها برای سرگرمی سراغ داستان ادبی نمی رود، احساس می کند با واقعه دیگری روبه رو می شود؛ باور دارد که این تجربه او را به فراتر از محدوده های خودش می برد و واقعیت هایی را پیش روی او می گذارد که پیش تر ندیده است.

به این ترتیب شوخی طنزآمیز ما به یک پیشنهاد جدی تبدیل شد.

شاید اثربخش می بود.

به مجرد آنکه نوشتن داستان را در قالب یک کتاب خودآموز آغاز کردم، متوجه شدم راه های جدید بی شماری برای ارتباط با خواننده در مقابل من گشوده شده بود، راه هایی که بتوانم انگیزه های خود را صادقانه با خواننده در میان بگذارم، خواندن و نوشتن را به شیوه ای محک بزنم که در کتاب های پیشین خود قادر به آن نبوده ام.

و در مورد عنوان داستان چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم ، حرف شما بسیار دقیق است - این قبیل کتاب ها درواقع در کراچی، دهلی و لاهور بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.

کتاب های خودآموز غیرداستانی خوانندگان بسیار بیشتری از ادبیات داستانی دارند.

پس من هم دوست دارم این اندیشه را محک بزنم.

این کتاب به نوعی درباره اندوختن ثروت کثیف در آسیای رو به رشد است، اما همزمان چنین هدفی را هم تعقیب نمی کند.

زبان در جنوب آسیا یک عامل افتراق طبقاتی است.

شخصیت های دو کتاب اول به طبقه نخبه تعلق دارند.

این تفاوت های طبقاتی به چه شکل در رمان های شما و روزگار مدرن جنوب آسیا نمود پیدا کرده اند؟ این موضوع در تمام آثار شما تکرار می شود.

به باور من طبقه بندی اجتماعی بسیار جدی و مستحکمی در جنوب آسیا حاکم است.

من بخشی از دوران کودکی خود را، از سال 1974 تا 1980 در کالیفرنیا زندگی کردم، پدرم آن موقع در رشته دکترای دانشگاه استنفورد تحصیل می کرد.

سال های آموزش وپرورش خود را در آمریکا گذراندم.

به یاد می آورم که آمریکا در آن دوران و در مقایسه با امروز چنین طبقاتی نبود.

امروز احساس می کنید شکاف میان ثروتمندان و فقرا به شکل روزافزونی بیشتر می شود.

اما همین آمریکای امروز هم فاصله بسیار زیادی با اختلاف طبقاتی حاکم بر جنوب آسیا دارد.

این شرایط اینجا واقعا غلبه دارد.

مردم می توانند پیشرفت کنند، نه اینکه همیشه محکوم به درجازدن باشند، اما این پیشرفت بسیار دشوار است.

سال 1980 که به پاکستان بازگشتم، 9 ساله بودم، یادم هست که به خانه پدربزرگم آمدیم.

همان روز اول بازگشت از مادرم پرسیدم این آدم ها (کارکنان) اینجا برده هستند؟ مادرم پاسخ داد نه، اینها خدمتکار هستند.

این واقعیت که من - در بستر پرورش آمریکایی - فکر کردم اینها برده بودند، بسیار گویا است.

من در نگاه 9 ساله خودم برده ها را می دیدم! برای من تکان دهنده بود و هنوز هم وقتی به جامعه پیرامون خودم نگاه می کنم، هنوز همین حس تکان دهنده را تجربه می کنم.

این واقعیت در همه داستان های من نمود دارد.

کتاب های اول من درواقع درباره طبقه متوسط، آدم های مرفه تر طبقه متوسط، آدم هایی هستند که در جایگاه اقتصادی طبقه متوسط قرار دارند و مایل هستند پیشرفت کنند و خود را به طبقه نخبه برسانند.

اینبار می خواستم پرده بزرگ تری داشته باشم که جامعه را حدودا به دوازده سطح متفاوت اجتماعی - اقتصادی تقسیم کند: از فقیر خاکسترنشین تا پسر روستایی تا مهاجر شهرنشین فقیر تا نسبتا فقیر تا کارآفرین طبقه متوسط تا آدم طبقه متوسط صاحب کار تا آدم مرفه و غیره.

همچنین مایل بودم نمودار زندگی تا دوران سالمندی را ترسیم کنم.

فکر می کردم اگر بتوانم جامعه پاکستان را از دیدگاه نوع زندگی و طبقه بندی اجتماعی اقتصادی دسته بندی کنم، می توانم تصویر کامل تری از نمای یک جامعه ارائه کنم.

رمان هایی که چنین هدفی را تعقیب می کنند معمولا مفصل هستند، داستان هایی هستند که در صدها و صدها صفحه گسترده شده اند.

من تمایلی به نوشتن یک کتاب عظیم نداشتم، هم به این دلیل که چنین هدفی را تعقیب نمی کردم و هم به این دلیل که کتاب های کم حجم تر با سهولت بیشتری می توانند غیرخوانندگان را به خواندن ترغیب کنند و بیشتر افرادی که در پاکستان می شناسم، آدم هایی هستند که داستان های ادبی را نمی خوانند.

برایم سوأل بود که چنین موضوع گسترده ای را چطور می توانستم در مقیاسی کوچک تعریف کنم، درنتیجه تصمیم گرفتم این شخصیت را در لایه های گوناگون تعقیب کنم، به این ترتیب می توانستم کتاب کم حجمی داشته باشم که تصویری بزرگ تر را ترسیم کند.

این کتاب همچنین درباره پیرشدن است و من که تجربیات بیشتری اندوخته ام و احساس می کنم نباید تنها در مورد تجربیات شخصی خودم بنویسم.

متوجه شدم با سهولت بیشتری می توانم درباره تجربیاتی بنویسم که شاهد آنها بوده ام اما خودم آنها را نزیسته ام.

در کتاب می نویسید برای اندوختن ثروت کثیف در قاره رو به رشد آسیا، درس خواندن گامی بسیار اساسی در مسیر پیشرفت به حساب می آید.

بااین حال شخصیت های رمان های قبلی شما با وجود تعلق به طبقه متوسط بالا یا امتیازات خود، قربانی محیط خود می شوند.

ما در این کتاب شاهد صعود یک شخصیت از فقر و خاکسترنشینی تا موفقیتی نسبی هستیم.

با وجود این و برخلاف آن رمان ها، این کتاب با اشاره ای پرامیدتر به پایان می رسد.

چه انگیزه ای پشت این تغییر لحن نهفته است؟ بخشی ناشی از جایگاه من در زندگی خودم است.

احساس می کردم تنها ارائه یک تصویر انتقادی نمی توانست همه هدف مرا تامین کند.

می دانید که من بسیار سهل گیر هستم؛ کتاب های قبلی من تنها مدعی نبودند که (در پاکستان) همه امور درهم ریخته هستند.

اما در آغاز فرآیند آموزش هنر نوشتن، شاید ساده تر آن باشد که مطلبی را بنویسید که تصور می کنید ارزش هنری دارد، حتی اگر که پایان خوشی نداشته باشد.

چراکه خوشبختی به نوعی کلیشه ای و سطحی است.

اما من اینک 49 سال سن دارم و هنوز در حال آموختن هستم که چگونه باید نوشت، دانشی بیش از گذشته دارم و شاهد هستم که والدینم سالمندتر می شوند.

بر این باور هستم که می توانید ارزشی هنری بیابید که به نوعی به پایانی خوش ختم شود یا خوشبختی می تواند خود یک پایان باشد.

به علاوه هنگام صحبت از پاکستان، بدبینی و دید منفی بیش از اندازه زیاد است.

نمی خواستم چشم خودم را بر مشکلات واقعی جامعه پاکستان ببندم و این رمان نیز به همین موضوع می پردازد، اما مایل بودم عنصر امید و رستگاری را نیز در آن ترکیب کنم و برای من بسیار مهم است که این عناصر را به جهان، به زندگی خودم و به هنر خودم تزریق کنم.

نقش هنرمند پاکستانی در فضای حساس امروزی چه باید باشد؟ در خود کشور پاکستان، آیا هنرمند علاوه بر خلق محتوایی سرگرم کننده، عملکرد دیگری هم دارد؟ تاجایی که به من مربوط می شود، همین حالا هم باید های بسیاری در پاکستان وجود دارند.

نباید الکل بنوشید؛ نباید پیش از ازدواج رابطه جنسی داشته باشید؛ این نوع لباس ها را نباید بپوشید؛ با این لحن نباید سخن بگویید؛ یا آن بت را بپرستید یا هر باید دیگری.

در کشوری که این همه باید های معمولا خفقان آور گریبان 180 میلیون نفر از مردم را گرفته، بخشی از مسئولیت هنرمند این است که باور به باید را طرد کند و هنری را خلق کند که مایل به آفرینش آن است.

به باور من رفتار مستقل انسانی، علایق و دیدگاه های شخصی به جهان اهمیت دارند.

کل این مفهوم که یک هنرمند باید فلان کند، یا باید منتقد بهمان باشد - به اعتقاد من هنرمند تنها باید هنرمند باشد.

برخی از هنرمندان مایل هستند سیاسی باشند؛ برخی مایل هستند تعصبات را به چالش بکشند و برخی دیگر چنین تمایلی ندارند، اما هدف نهایی هنر این است که بیانی از احساس خویشتن باشد.

در کشوری (چون پاکستان) که بسیاری از مردم به مهارزدن بر احساس خویش می بالند، تلاش برای بیان احساس خویشتن بسیار ارزشمند است.

افرادی که در رشته های هنری فعال هستند، این آتش زیر خاکستر را در این فضا روشن نگاه می دارند و تلاش دارند این فضای کلی را بهبود بخشند.

برای مثال به سنت آواز کلاسیک نگاه کنید - همسر من یک خواننده آوازهای کلاسیک است و استاد او یکی از آخرین اساتید سالمند این سنت خاص آواز جنوب آسیا است.

حالا قرار نیست این سنت چون آتشی تمام کشور را فرابگیرد.

اما اگر این استاد به آموزش هنر خود نپردازد و اگر شاگردی نداشته باشد که از او بیاموزد، این هنر با مرگ او از میان می رود.

انتقال دانسته ها و مشارکت هنری و مردمی که هنر را خلق و اجرا کنند، عملکردی بس بااهمیت در جامعه دارد.

و هرروز در پاکستان تلاش های بسیاری صورت می گیرد تا این آتش را خاموش کند.

پس تنها باید ی که من برای هنرمندان پاکستانی لازم می دانم این است که باید هنر را خلق کنند و این خود اقدامی شایسته و کافی است.

اینکه از دیدگاه سیاسی و اجتماعی چه می کنند، به خود آنها بستگی دارد.

نویسندگان جنوب آسیا معمولا با این پرسش روبه رو می شوند: کدام عامل فرهنگ شرق موجب الهام شماست و آیا اثر شما جذابیتی برای مخاطب غربی خواهد داشت؟ گویی تنها این دو قطب فرهنگی در جهان وجود دارند: غرب و شرق.

احساس نمی کنم گروهی از مخاطبان شرقی دارم که مردم در غرب از درک ایشان عاجز باشند.

به عنوان یک انسان احساس می کنم می توانم دریافتی انسانی از امور داشته باشم، بی آنکه بیش از اندازه اسیر دریافت هایی چون وجود یک غرب و یک شرق باشم.

زمانی که کتاب دود پروانه را می نوشتم، بخشی از خواسته من این بود که از نگاهی نیمه آمریکایی درباره پاکستان بنویسم.

پاکستان کشوری است که در آن بزرگ شده ام و مدت زیادی از دوران جوانی خود را در آمریکا زندگی کرده ام.

مایل بودم در مورد مسایلی بنویسم که شاهد رشد آنها در لاهور بودم، آدم هایی که در شهرها زندگی می کنند، مواد مخدر مصرف می کنند می دانید، یک رمان معاصر.

کتاب های دود پروانه و بنیادگرای ناراضی به نوعی بازتاب تصاویر هم هستند.

کتاب اول نگاهی نیمه آمریکایی به پاکستان است و کتاب دوم نگاهی نیمه پاکستانی به آمریکا است.

این دو کشور هیچ کدام چنان ناب یا متفاوت نیستند که آدم فکر می کند و این رمان جدید نیز تلاشی است برای گذاری کلی از این فضا و به همین دلیل به هیچ نام خاصی اشاره نمی کنم.

نه صحبتی از اسلام هست، نه مسیحیت و نه هندوییسم.

نه لیلی یا مجنون هست و نه رومئو یا ژولیت.

تنها انسان ها هستند و شهرها، مکان ها و اموری که جریان دارند.

اندیشه تلاش برای یافتن موضوعاتی انسانی - جهانی در بستری خاص برای من بسیار سهل تر و آسوده تر از آن است که بخواهم به دنبال دریافت های احتمالی از مفاهیم شرقی یا غربی باشم.

امروز می توانید مردمی را در پاکستان بیابید که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، خالکوبی و ریش بناگوشی دارند و به شکلی غریب راه می روند، چراکه چنین صحنه هایی را در یک فیلم آمریکایی دیده اند.

مردم انگلستان امروز غذاهای پاکستانی می خورند.

و مردم آمریکا به موسیقی جاز نوازندگان ترک گوش می دهند که در استانبول بزرگ شده اند - و هیچ کس حتی برای لحظه ای دچار تردید نمی شود که شاید نکته غریبی در همه این پدیده ها وجود داشته باشد.


کلید واژه ها: پاکستان - ترجمه - کتاب - پاکستانی - حمید - رمان - آمریکا - مرحله نهایی - منتشر - نهایی - جایزه - جایزه بوکر - هنرمندان - دیگر - نیمه - محسن - آمریکایی - نویسنده - گفت وگو - موفقیت - آسیایی - مشکلات - رمضانی - آرمان - جامعه - آورده - فارسی - سیاسی - احساس - واقعی

آخرین اخبار سرویس:
ائتلاف فتح: دولت باید حمله اخیر آمریکا را محکوم و به حضور آنان در کشور پایان دهد

ادعای پائول اروینگ به نقش گروه های افراطی در حمله به کنگره آمریکا

2 کشته و زخمی بر اثر تیراندازی در واشنگتن

بیانیه سفارت آمریکا درمورد اعتراضات عراق

میدل ایست آی از یکی از بزرگترین رسوایی های صنعت سلاح رژیم صهیونیستی پرده برداشت

نگرانی آژانس اتمی از توقف اجرای پروتکل الحاقی

دعوای چین و تایوان این بار سر آناناس؟

تهدید انصارالله به هدفگیری تاسیسات حیاتی عربستان

اعلام وضع فوق العاده کرونایی در فنلاند

دسترسی رایگان اعضای کتابخانه های کرمانشاه به پایگاه های اطلاعاتی کتابخانه ها

آلمان سفیر میانمار را فراخواند

چین خواستار لغو تحریم های ایران شد

عضو پارلمان لبنان اعلام کرد؛ خواهان مذاکرات ملی هستیم

آمادگی بن سلمان برای عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی

عملیات انصارالله در عمق عربستان؛ پیام های راهبردی برای ریاض و واشنگتن

عراق، مصر و اردن خط زمینی برای انتقال مسافر راه اندازی کردند

اقدام بعدی آمریکا درباره بن سلمان چیست؟

نخست وزیر ارمنستان از مردم عذر خواهی کرد

میدل ایست آی: فروش سلاح توسط بخش خصوصی حتی برای دولت اسراییل هم بهت آور است

آغاز تزریق اولین مرحله واکسن کرونا در کیش

ترامپ: درباره حمله به کنگره هشدار دادم

اشرف غنی و خلیل زاد گفتگو کردند

سارکوزی به 3 سال زندان محکوم شد

چین بار دیگر خواستار لغو تحریم های ایران شد

میدل ایست آی: فروش سلاح توسط بخش خصوصی حتی برای دولت اسراییل هم بهت آور است

چین خواستار لغو تحریم های ایران شد

اثربخشی راهبرد پکن در آسیا؛ نفوذ چین به دل متحدان قدیمی آمریکا

دیدار فرستاده ویژه رییس جمهور روسیه با سفیر سوریه

انتقاد ائتلاف سائرون از دولت عراق

سارکوزی به حبس محکوم شد

انصارالله: پیروزی بر دشمنان بسیار نزدیک است

آلمان سفیر میانمار را فراخواند

درگیری فیزیکی در پارلمان عراق/ نمایندگان به هم یکدیگر کفش پرتاب کردند!

پایان بحران کرونا، احتمالا اواخر سال 2022میلادی

درخواست اروپا برای تنش زدایی میان دولت و گروه های مخالف گرجستان

روسیه عامل مسمومیت عامدانه الکسی ناوالنی است

عراق از ادامه عملیات نظامی ترکیه در خاک این کشور ابراز نگرانی کرد

بازگشت به دیپلماسی آمریکای بایدن؛ شعار یا واقعیت

اظهارات متناقض آنتونی بلینکن و هایکو ماس درباره یمن

عراق| افزایش حالت آماده باش در پایگاه نظامیان آمریکایی/ اعلام نتیجه تحقیقات حمله اخیر آمریکا به نیروهای مقاومت

الکاظمی: آسیب به امنیت سوریه آسیب به منافع عراق است

ادعای تازه ترامپ درباره حمله به کنگره

ادعاهای جدید ترامپ درباره حمله به کنگره: درخواست استقرار ده هزار گارد ملی را داده بودیم

متحدان امارات مانع ورود نیرو های سعودی به عدن شدند

درگیری فیزیکی و پرتاب کفش در پارلمان عراق

درآمد میلیون دلاری دختر ترامپ از کاخ سفید

حمله معترضان در ارمنستان به یک ساختمان دولتی

سفیر امارات در اراضی اشغالی: دیدگاه مشترکی درباره سازش داریم

سفیر امارات در اراضی اشغالی: دیدگاه مشترکی درباره سازش داریم

درخواست اروپا برای تنش زدایی میان دولت و گروه های مخالف گرجستان

چین خواستار لغو تحریم های ایران توسط آمریکا شد

بایدن و تغییر استراتژی آمریکا در خاورمیانه؛ چالش با بازیگران بزرگ

اخراج آمریکا از عراق، تنها راه توقف حملات موشکی است

تلاش مصر برای کاهش تنش با ترکیه

سفیر امارات در اراضی اشغالی: دیدگاه مشترکی درباره سازش داریم

درخواست رسمی سوریه از شورای امنیت برای محکومیت تجاوزات مکرر اسراییل

ادامه نادیده شمردن حاکمیت ارضی عراق در دولت جدید آمریکا

دبیرکل سازمان ملل: جنگ یمن باید متوقف شود

ادعاهای جدید ترامپ درباره حمله به کنگره: درخواست استقرار ده هزار گارد ملی را داده بودیم

مریخ نورد در خانه جدید

هر 10 دقیقه یک کودک در یمن جان خود را از دست می دهد/ درگیری ها راه حل نظامی ندارد

درخواست گوترش برای کمک به مبارزه با قحطی در یمن

مدیر دفتر رییس پارلمان لبنان: اجازه تقسیم کشور و دودستگی را نمی دهیم

فائوچی: آمریکایی ها باید یکی از سه واکسن کرونا را بپذیرند

رویکرد دوگانه «آنتونی بلینکن» و «هایکو ماس» در کنفرانس یمن

ساخت موشک های بالستیک چینی برای درگیری احتمالی نظامی با آمریکا

پیروزی ترامپ در یک نظرسنجی

گوترش: درگیری ها در یمن هیچ راه حل نظامی ندارد

ادعای پمپئو درباره قصد بایدن برای ایجاد رابطه با ایران

فرانسه نیکولاس سارکوزی را متهم اعلام کرد

دبیر کل سازمان ملل: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد

جدیدترین موضع گیری اروپا درباره گرجستان

اتحادیه اروپا : به زمان بیشتری برای احیای توافق هسته ای نیاز هست

تاکید آنتونی بلینکن بر ضرورت راهکار سیاسی برای حل بحران یمن

(عکس) به راه بادیه رفتن...

همایش اقتصادی ایران و اروپا، گامی برای توسعه روابط تجاری

پیتر استانو: همایش اقتصادی ایران و اروپا تجارت مشروع دو طرف را توسعه می دهد

درآمد صدها میلیون دلاری دختر و داماد ترامپ هنگام اشتغال در کاخ سفید

پمپئو: قصد بایدن ایجاد رابطه با ایران و نابودی رابطه با ریاض است

فقط اخراج آمریکا از عراق راه توقف حملات موشکی است

مدیر دفتر رییس پارلمان لبنان: اجازه تقسیم کشور و دودستگی را نمی دهیم

گوترش: هر 10 دقیقه یک کودک در یمن جان خود را از دست می دهد/ درگیری ها راه حل نظامی ندارد

مستند شبکه CBS درباره حمله موشکی ایران به عین الاسد + فیلم

تاکید گوترش بر آتش بس فوری در یمن/ هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد

درآمد صدها میلیون دلاری دختر ترامپ هنگام اشتغال در کاخ سفید

آمریکا موظف به استرداد اموال صداوسیما شد

آمریکا محکوم به پرداخت خسارت به صدا و سیما شد

چالش هژمونی آمریکا با رشد اقتصادی چین

تلاش الکاظمی برای دور نگه داشتن عراق از منازعه آمریکا و ایران

سقوط بالگرد رزمی «آپاچی ای اچ -64» ارتش آمریکا

سوریه مجددا از شورای امنیت خواست تدابیر فوری برای منع تکرار تجاوزات به خاکش اتخاذ کند

همایش اقتصادی ایران و اروپا، گامی برای توسعه روابط تجاری

ادعای تازه پمپئو / قصد بایدن ایجاد رابطه با ایران است

دبیرکل سازمان ملل: هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان می دهد/ امروز، قحطی در حال نابود کردن یمن است

انگلیس خواستار فشار جامعه جهانی برای احیای دولت منتخب میانمار شد

مقام سابق وزارت خارجه: ایران می توانست در زمینه هایی از سیاست های بایدن استقبال کند

جایگاه صهیونیسم در نظام مالی آمریکا چیست؟

گوترش: درگیری ها در یمن راه حل نظامی ندارد

سارکوزی در راه زندان

سخنگوی نُجَباء: آمریکا فقط از منطق زور تبعیت می کند

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید