مطالب مرتبط:
دختر «محسن کیایی» در آغوش عموی مشهورش/ عکس
تایپ.گوینده.رمان.در منزل
محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم
محسن هاشمی حضورش در انتخابات 1400 را رد کرد
محسن هاشمی، کاندیداتوری در 1400 را رد کرد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 12:002021-01-17بين الملل

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید


چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم؟.

نمی خواستم چشم خودم را بر مشکلات واقعی جامعه پاکستان ببندم.

برخی از هنرمندان مایل هستند سیاسی باشند؛ - برخی مایل هستند تعصبات را به چالش بکشند و برخی دیگر چنین تمایلی ندارند، اما هدف نهایی هنر این است که بیانی از احساس خویشتن باشد.

کتاب اول نگاهی نیمه آمریکایی به پاکستان است و کتاب دوم نگاهی نیمه پاکستانی به آمریکا است ترجمه رویا رمضانی آرمان ملی محسن حمید [Mohsin Hamid] (1971-لاهور) نویسنده پاکستانی-بریتانیایی از سال 2000 تا امروز پنج رمان منتشر کرده، که هر پنج کتاب برای او موفقیت های چشمگیری به ارمغان آورده و به بیش از سی وپنج زبان ترجمه شده است.

بنیادگرای ناراضی کتاب دوم آقای حمید بود که به مرحله نهایی جایزه بوکر و ایمپک دابلین نیز راه یافت و ده ها جایزه دیگر نیز دریافت کرد.

این کتاب با سه ترجمه به فارسی منتشر شده، از جمله: ترجمه حکیمه انتصاری در نشر مروارید و ترجمه محمود رافع در نشر مانیاهنر.

کتاب سوم حمید چگونه در آسیای روبه رشد ثروت کثیف بیاندوزیم نام دارد که با عنوان توی کثیف درون من توسط احمد آل احمد از سوی نشر کتاب تداعی به فارسی منتشر شده.

کتاب پنجم آقای حمید که موفقیت های چشمگیری برای او به ارمغان آورد رمان خروجی غرب است.

این کتاب به مرحله نهایی جایزه بوکر، انجمن منتقدان ادبی آمریکا، جایزه ایمپک دابلین و صلح دیتون راه یافت و مورد ستایش نویسنده های بزرگی چون جویس کرول اوتس، زادی اسمیت، کران دسای و مایکل شیبون قرار گرفت.

این کتاب با پنج ترجمه به فارسی منتشر شده، از جمله: ترجمه راهله میلانی در نشر مروارید، و ترجمه حسین حسنی در نشر کتاب سده.

آنچه می خوانید گفت وگو با محسن حمید درباره جهان داستانی اش است.

این اثر به شیوه یک کتاب خودآموز نوشته شده و عنوان چشمگیر چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم را بر خود دارد که می تواند عنوانی واقعی و جذاب برای کتابی در دهلی یا کراچی باشد.

در رمان سوم خود چرا به این موضوع خاص پرداخته اید؟ داستان عنوان کتاب به دورانی بازمی گردد که با یکی از دوستان که دبیر یک نشریه ادبی در نیویورک بود در مورد کتاب ها گفت وگو می کردیم.

در مورد داستان های ادبی حرف می زدیم که اساسا چگونه به موضوع خودآموزی می پردازند، چراکه ما (به عنوان یک جامعه) تصور می کنیم باید رمانی را بخوانید که برای شما مفید باشد.

این تصور برای ما مفرح بود و من گفتم شاید بهتر باشد در این موضوع صراحت داشته باشم و یک رمان ادبی بنویسم که یک کتاب خودآموز باشد.

به پاکستان برگشتم، اما این اندیشه مرا رها نمی کرد که رمان ادبی حامل نشان مبهمی از خودآموزی است.

شما هنگام نوشتن داستان ادبی در تلاش هستید به خودتان کمک کنید و خواننده هم تنها برای سرگرمی سراغ داستان ادبی نمی رود، احساس می کند با واقعه دیگری روبه رو می شود؛ باور دارد که این تجربه او را به فراتر از محدوده های خودش می برد و واقعیت هایی را پیش روی او می گذارد که پیش تر ندیده است.

به این ترتیب شوخی طنزآمیز ما به یک پیشنهاد جدی تبدیل شد.

شاید اثربخش می بود.

به مجرد آنکه نوشتن داستان را در قالب یک کتاب خودآموز آغاز کردم، متوجه شدم راه های جدید بی شماری برای ارتباط با خواننده در مقابل من گشوده شده بود، راه هایی که بتوانم انگیزه های خود را صادقانه با خواننده در میان بگذارم، خواندن و نوشتن را به شیوه ای محک بزنم که در کتاب های پیشین خود قادر به آن نبوده ام.

و در مورد عنوان داستان چگونه در آسیای رو به رشد ثروت کثیف بیاندوزیم ، حرف شما بسیار دقیق است - این قبیل کتاب ها درواقع در کراچی، دهلی و لاهور بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.

کتاب های خودآموز غیرداستانی خوانندگان بسیار بیشتری از ادبیات داستانی دارند.

پس من هم دوست دارم این اندیشه را محک بزنم.

این کتاب به نوعی درباره اندوختن ثروت کثیف در آسیای رو به رشد است، اما همزمان چنین هدفی را هم تعقیب نمی کند.

زبان در جنوب آسیا یک عامل افتراق طبقاتی است.

شخصیت های دو کتاب اول به طبقه نخبه تعلق دارند.

این تفاوت های طبقاتی به چه شکل در رمان های شما و روزگار مدرن جنوب آسیا نمود پیدا کرده اند؟ این موضوع در تمام آثار شما تکرار می شود.

به باور من طبقه بندی اجتماعی بسیار جدی و مستحکمی در جنوب آسیا حاکم است.

من بخشی از دوران کودکی خود را، از سال 1974 تا 1980 در کالیفرنیا زندگی کردم، پدرم آن موقع در رشته دکترای دانشگاه استنفورد تحصیل می کرد.

سال های آموزش وپرورش خود را در آمریکا گذراندم.

به یاد می آورم که آمریکا در آن دوران و در مقایسه با امروز چنین طبقاتی نبود.

امروز احساس می کنید شکاف میان ثروتمندان و فقرا به شکل روزافزونی بیشتر می شود.

اما همین آمریکای امروز هم فاصله بسیار زیادی با اختلاف طبقاتی حاکم بر جنوب آسیا دارد.

این شرایط اینجا واقعا غلبه دارد.

مردم می توانند پیشرفت کنند، نه اینکه همیشه محکوم به درجازدن باشند، اما این پیشرفت بسیار دشوار است.

سال 1980 که به پاکستان بازگشتم، 9 ساله بودم، یادم هست که به خانه پدربزرگم آمدیم.

همان روز اول بازگشت از مادرم پرسیدم این آدم ها (کارکنان) اینجا برده هستند؟ مادرم پاسخ داد نه، اینها خدمتکار هستند.

این واقعیت که من - در بستر پرورش آمریکایی - فکر کردم اینها برده بودند، بسیار گویا است.

من در نگاه 9 ساله خودم برده ها را می دیدم! برای من تکان دهنده بود و هنوز هم وقتی به جامعه پیرامون خودم نگاه می کنم، هنوز همین حس تکان دهنده را تجربه می کنم.

این واقعیت در همه داستان های من نمود دارد.

کتاب های اول من درواقع درباره طبقه متوسط، آدم های مرفه تر طبقه متوسط، آدم هایی هستند که در جایگاه اقتصادی طبقه متوسط قرار دارند و مایل هستند پیشرفت کنند و خود را به طبقه نخبه برسانند.

اینبار می خواستم پرده بزرگ تری داشته باشم که جامعه را حدودا به دوازده سطح متفاوت اجتماعی - اقتصادی تقسیم کند: از فقیر خاکسترنشین تا پسر روستایی تا مهاجر شهرنشین فقیر تا نسبتا فقیر تا کارآفرین طبقه متوسط تا آدم طبقه متوسط صاحب کار تا آدم مرفه و غیره.

همچنین مایل بودم نمودار زندگی تا دوران سالمندی را ترسیم کنم.

فکر می کردم اگر بتوانم جامعه پاکستان را از دیدگاه نوع زندگی و طبقه بندی اجتماعی اقتصادی دسته بندی کنم، می توانم تصویر کامل تری از نمای یک جامعه ارائه کنم.

رمان هایی که چنین هدفی را تعقیب می کنند معمولا مفصل هستند، داستان هایی هستند که در صدها و صدها صفحه گسترده شده اند.

من تمایلی به نوشتن یک کتاب عظیم نداشتم، هم به این دلیل که چنین هدفی را تعقیب نمی کردم و هم به این دلیل که کتاب های کم حجم تر با سهولت بیشتری می توانند غیرخوانندگان را به خواندن ترغیب کنند و بیشتر افرادی که در پاکستان می شناسم، آدم هایی هستند که داستان های ادبی را نمی خوانند.

برایم سوأل بود که چنین موضوع گسترده ای را چطور می توانستم در مقیاسی کوچک تعریف کنم، درنتیجه تصمیم گرفتم این شخصیت را در لایه های گوناگون تعقیب کنم، به این ترتیب می توانستم کتاب کم حجمی داشته باشم که تصویری بزرگ تر را ترسیم کند.

این کتاب همچنین درباره پیرشدن است و من که تجربیات بیشتری اندوخته ام و احساس می کنم نباید تنها در مورد تجربیات شخصی خودم بنویسم.

متوجه شدم با سهولت بیشتری می توانم درباره تجربیاتی بنویسم که شاهد آنها بوده ام اما خودم آنها را نزیسته ام.

در کتاب می نویسید برای اندوختن ثروت کثیف در قاره رو به رشد آسیا، درس خواندن گامی بسیار اساسی در مسیر پیشرفت به حساب می آید.

بااین حال شخصیت های رمان های قبلی شما با وجود تعلق به طبقه متوسط بالا یا امتیازات خود، قربانی محیط خود می شوند.

ما در این کتاب شاهد صعود یک شخصیت از فقر و خاکسترنشینی تا موفقیتی نسبی هستیم.

با وجود این و برخلاف آن رمان ها، این کتاب با اشاره ای پرامیدتر به پایان می رسد.

چه انگیزه ای پشت این تغییر لحن نهفته است؟ بخشی ناشی از جایگاه من در زندگی خودم است.

احساس می کردم تنها ارائه یک تصویر انتقادی نمی توانست همه هدف مرا تامین کند.

می دانید که من بسیار سهل گیر هستم؛ کتاب های قبلی من تنها مدعی نبودند که (در پاکستان) همه امور درهم ریخته هستند.

اما در آغاز فرآیند آموزش هنر نوشتن، شاید ساده تر آن باشد که مطلبی را بنویسید که تصور می کنید ارزش هنری دارد، حتی اگر که پایان خوشی نداشته باشد.

چراکه خوشبختی به نوعی کلیشه ای و سطحی است.

اما من اینک 49 سال سن دارم و هنوز در حال آموختن هستم که چگونه باید نوشت، دانشی بیش از گذشته دارم و شاهد هستم که والدینم سالمندتر می شوند.

بر این باور هستم که می توانید ارزشی هنری بیابید که به نوعی به پایانی خوش ختم شود یا خوشبختی می تواند خود یک پایان باشد.

به علاوه هنگام صحبت از پاکستان، بدبینی و دید منفی بیش از اندازه زیاد است.

نمی خواستم چشم خودم را بر مشکلات واقعی جامعه پاکستان ببندم و این رمان نیز به همین موضوع می پردازد، اما مایل بودم عنصر امید و رستگاری را نیز در آن ترکیب کنم و برای من بسیار مهم است که این عناصر را به جهان، به زندگی خودم و به هنر خودم تزریق کنم.

نقش هنرمند پاکستانی در فضای حساس امروزی چه باید باشد؟ در خود کشور پاکستان، آیا هنرمند علاوه بر خلق محتوایی سرگرم کننده، عملکرد دیگری هم دارد؟ تاجایی که به من مربوط می شود، همین حالا هم باید های بسیاری در پاکستان وجود دارند.

نباید الکل بنوشید؛ نباید پیش از ازدواج رابطه جنسی داشته باشید؛ این نوع لباس ها را نباید بپوشید؛ با این لحن نباید سخن بگویید؛ یا آن بت را بپرستید یا هر باید دیگری.

در کشوری که این همه باید های معمولا خفقان آور گریبان 180 میلیون نفر از مردم را گرفته، بخشی از مسئولیت هنرمند این است که باور به باید را طرد کند و هنری را خلق کند که مایل به آفرینش آن است.

به باور من رفتار مستقل انسانی، علایق و دیدگاه های شخصی به جهان اهمیت دارند.

کل این مفهوم که یک هنرمند باید فلان کند، یا باید منتقد بهمان باشد - به اعتقاد من هنرمند تنها باید هنرمند باشد.

برخی از هنرمندان مایل هستند سیاسی باشند؛ برخی مایل هستند تعصبات را به چالش بکشند و برخی دیگر چنین تمایلی ندارند، اما هدف نهایی هنر این است که بیانی از احساس خویشتن باشد.

در کشوری (چون پاکستان) که بسیاری از مردم به مهارزدن بر احساس خویش می بالند، تلاش برای بیان احساس خویشتن بسیار ارزشمند است.

افرادی که در رشته های هنری فعال هستند، این آتش زیر خاکستر را در این فضا روشن نگاه می دارند و تلاش دارند این فضای کلی را بهبود بخشند.

برای مثال به سنت آواز کلاسیک نگاه کنید - همسر من یک خواننده آوازهای کلاسیک است و استاد او یکی از آخرین اساتید سالمند این سنت خاص آواز جنوب آسیا است.

حالا قرار نیست این سنت چون آتشی تمام کشور را فرابگیرد.

اما اگر این استاد به آموزش هنر خود نپردازد و اگر شاگردی نداشته باشد که از او بیاموزد، این هنر با مرگ او از میان می رود.

انتقال دانسته ها و مشارکت هنری و مردمی که هنر را خلق و اجرا کنند، عملکردی بس بااهمیت در جامعه دارد.

و هرروز در پاکستان تلاش های بسیاری صورت می گیرد تا این آتش را خاموش کند.

پس تنها باید ی که من برای هنرمندان پاکستانی لازم می دانم این است که باید هنر را خلق کنند و این خود اقدامی شایسته و کافی است.

اینکه از دیدگاه سیاسی و اجتماعی چه می کنند، به خود آنها بستگی دارد.

نویسندگان جنوب آسیا معمولا با این پرسش روبه رو می شوند: کدام عامل فرهنگ شرق موجب الهام شماست و آیا اثر شما جذابیتی برای مخاطب غربی خواهد داشت؟ گویی تنها این دو قطب فرهنگی در جهان وجود دارند: غرب و شرق.

احساس نمی کنم گروهی از مخاطبان شرقی دارم که مردم در غرب از درک ایشان عاجز باشند.

به عنوان یک انسان احساس می کنم می توانم دریافتی انسانی از امور داشته باشم، بی آنکه بیش از اندازه اسیر دریافت هایی چون وجود یک غرب و یک شرق باشم.

زمانی که کتاب دود پروانه را می نوشتم، بخشی از خواسته من این بود که از نگاهی نیمه آمریکایی درباره پاکستان بنویسم.

پاکستان کشوری است که در آن بزرگ شده ام و مدت زیادی از دوران جوانی خود را در آمریکا زندگی کرده ام.

مایل بودم در مورد مسایلی بنویسم که شاهد رشد آنها در لاهور بودم، آدم هایی که در شهرها زندگی می کنند، مواد مخدر مصرف می کنند می دانید، یک رمان معاصر.

کتاب های دود پروانه و بنیادگرای ناراضی به نوعی بازتاب تصاویر هم هستند.

کتاب اول نگاهی نیمه آمریکایی به پاکستان است و کتاب دوم نگاهی نیمه پاکستانی به آمریکا است.

این دو کشور هیچ کدام چنان ناب یا متفاوت نیستند که آدم فکر می کند و این رمان جدید نیز تلاشی است برای گذاری کلی از این فضا و به همین دلیل به هیچ نام خاصی اشاره نمی کنم.

نه صحبتی از اسلام هست، نه مسیحیت و نه هندوییسم.

نه لیلی یا مجنون هست و نه رومئو یا ژولیت.

تنها انسان ها هستند و شهرها، مکان ها و اموری که جریان دارند.

اندیشه تلاش برای یافتن موضوعاتی انسانی - جهانی در بستری خاص برای من بسیار سهل تر و آسوده تر از آن است که بخواهم به دنبال دریافت های احتمالی از مفاهیم شرقی یا غربی باشم.

امروز می توانید مردمی را در پاکستان بیابید که به زبان انگلیسی صحبت می کنند، خالکوبی و ریش بناگوشی دارند و به شکلی غریب راه می روند، چراکه چنین صحنه هایی را در یک فیلم آمریکایی دیده اند.

مردم انگلستان امروز غذاهای پاکستانی می خورند.

و مردم آمریکا به موسیقی جاز نوازندگان ترک گوش می دهند که در استانبول بزرگ شده اند - و هیچ کس حتی برای لحظه ای دچار تردید نمی شود که شاید نکته غریبی در همه این پدیده ها وجود داشته باشد.


کلید واژه ها: پاکستان - ترجمه - کتاب - پاکستانی - حمید - رمان - آمریکا - مرحله نهایی - منتشر - نهایی - جایزه - جایزه بوکر - هنرمندان - دیگر - نیمه - محسن - آمریکایی - نویسنده - گفت وگو - موفقیت - آسیایی - مشکلات - رمضانی - آرمان - جامعه - آورده - فارسی - سیاسی - احساس - واقعی

آخرین اخبار سرویس:
#علی_اکرمی

ترامپ: قصد ندارم حزب جدیدی را تاسیس کنم/ نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2024 در آمریکا خواهم شد

ترامپ: به دنبال تشکیل حزب جدیدی نیستم

بایدن در مقابل عامل قتل خاشقجی سکوت کرد

زارعی: موضع عراق در برابر اقدام آمریکا ضعیف بود/ غربی ها عراق را راحت نمی گذارند

آمریکا: همچنان آماده بازگشت به برجام هستیم

ترامپ: قصد ندارم حزب جدیدی را تاسیس کنم

شبنم قلی خانی در سالن بدنسازی /عکس

ترامپ: به دنبال تشکیل حزب جدید نیستم

زارعی: موضع عراق در برابر اقدام آمریکا ضعیف بود/ غربی ها عراق را راحت نمی گذارند

ترامپ : حزب جدیدی را شروع نمی کنیم

نیروی کمک آشپز

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت پایا مدرن کاسپین در شهرک لاکانشهر

ایران پیشنهاد اروپا درباره مذاکره با آمریکا را رد کرد

واشنگتن خواستار توقف حملات نیرو های مسلح یمن به عربستان شد

پمپئو: بسیاری در عربستان خواستار رابطه با اسراییل هستند

الحشدالشعبی: حمله هوایی آمریکا تبعات خطرناکی به دنبال دارد

حزب الله: بین المللی کردن پرونده لبنان خطرناک است

یکی از مقامات آمریکایی: باب مذاکرات با ایران بسته نشده است

42 تالاب را به نام وزارت نیرو سند می زنند

عکس روز| پرتاب پایش گر قطب شمال

ببینید | حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به سوریه

واکنش آمریکا به حملات نیروهای مسلح یمن به خاک عربستان سعودی

آسمان عربستان در تسخیر مقاومت/ روز های خوش واکسن در راه است/ شاخ های مجازی پای میز مالیات

اما و اگرهای روابط امریکا با »بن سلمان«

کیهان: نیروهای مقاومت به کشتی اسراییلی حمله کرد اند

روز خونین میانمار با دست کم 18کشته

پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق مقابله کرد

تیپ سفید برفی مارال فرجاد /عکس

اولویت های »بایدن« در خاورمیانه

ببینید | مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله رژیم صهیونیستی

ببینید | پرواز و حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به سوریه

هند ماهواره برزیلی رصدکننده جنگل های آمازون را به فضا فرستاد

واکنش پدافند هوایی سوریه به حملات رژیم صهیونیستی

خطیب زاده: این رویکرد در قبال ایران جواب نمی دهد

آمریکا: آماده تعامل برای بازگشت به برجام هستیم

مجری آلمانی گروه موسیقی کره ای را با ویروس کرونا مقایسه کرد!/عذرخواهی به دنبال انتقادات شدید

هند ماهواره برزیلی رصدکننده زمین و 18 ماهواره دیگر را به مدار فرستاد

خطیب زاده: ترامپ با همین سیاست شکست خورد

حمله هوایی اسراییل به خاک سوریه

سوریا | الدفاعات الجویه السوریه تتصدی لعدوان اسراییلی فی سماء دمشق

گزارش تصویری از فستیوال فانوس های قرمز در چین

پدافند هوایی سوریه با حمله هوایی رژیم صهیونیستی مقابله کرد

جدا شدنِ کوه یخی به مساحت لندن از قطب جنوب

آمریکا: برای آوردن ایران به میز مذاکره لزومی ندارد اقدامی کنیم

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه

اهداف بایدن در تایید حمله آمریکا به سوریه

ورود یک ناو نیروی دریایی روسیه به بندر بور سودان

مقام کاخ سفید: آماده تعامل مجدد برای بازگشت دوجانبه به تعهدات برجام هستیم

زنان مصر علیه آزار جنسی

فصل جدید «دبابیس» کلید خورد/برنامه ای طنز برای جهان عرب

ببینید کرونا داره فرار می کنه!

تلاش آمریکا برای بازسازی مجدد داعش در عراق

کاخ سفید: واشنگتن همچنان آماده تعامل با تهران است

واکسن فایزر جان یک هنرمند را گرفت + عکس

آسمان عربستان در تسخیر مقاومت / روز های خوش واکسن در راه است / شاخ های مجازی پای میز مالیات

واکنش کاخ سفید به رد حضورش در نشست 4+1 از سوی ایران

تیپ اروپایی فریبا نادری

ریاض با تهدیدات آمریکا به لرزه نمی افتد!

اقدامی برای آوردن ایران به میز مذاکره نمی کنیم

حمله‎ هوایی رژیم صهیونیستی به دمشق و پاسخ سیستم دفاع موشکی سوریه

مقام آمریکایی: برای آوردن ایران به میز مذاکره لزومی ندارد اقدامی کنیم

عکس گاوچرانی نوید محمدزاده

سوریه حمله هوایی رژیم صهیونیستی را دفع کرد

استخدام سرپرست منابع انسانی در دیلی مارکت در مازندران

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق

کاخ سفید:همچنان آماده بازگشت به تعهدات برجام هستیم

بسیاری در ریاض خواستار رابطه با تل آویو هستند

شرح دلتنگی های سحر قریشی

تغییرات چشمگیر بهاره رهنما

لبنان | وزاره الصحه تعلن تسجیل 40 حاله وفاه و2258 اصابه جدیده بفیروس کورونا

مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله هوایی اسراییل به حومه دمشق

خطیب زاده: ترامپ به دلیل سیاست غلط «شکست حداکثری» نتوانست دیداری داشته باشد

مقام کاخ سفید: آماده تعامل مجدد برای بازگشت دوجانبه به تعهدات برجام هستیم

اوقات شرعی یازدهم اسفند در سمنان

شنیده شدن صدای انفجار در حریم هوایی شهر دمشق

عربستان سعودی و آمریکا تمرین هوایی مشترک برگزار کردند

خطیب زاده: اتهام زنی های هماهنگ شده در قبال ایران جواب نمی دهد

آمریکا: برای بازگشت به برجام تعامل می‎کنیم

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به پیشنهاد هماهنگ کننده اروپایی برجام

ایران | الصحه تعلن تسجیل 8010 إصابات جدیده و 93 حاله وفاه بکورونا

واشنگتن همچنان آماده تعامل با تهران است

حمله اخیر نیروهای آمریکایی به سوریه منجر به تشدید درگیری های نظامی و بی ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد

نجباء عراق: حق داریم به نیرو های آمریکایی حمله کنیم

بین المللی کردن مشکل لبنان نادیده گرفتن خطر اسراییل است

نجباء: تمامی توافقات مقاومت عراق با دولت در مورد حمله به منافع آمریکا لغو شد

کاخ سفید: از امتناع تهران از گفتگو در مورد برجام ناامید شدیم ولی همچنان آماده همکاری هستیم

کاخ سفید: از پاسخ ایران ناامید شده ایم

مقام ارشد آمریکایی: لزومی بر انجام حرکتی در آوردن ایران به میز مذاکره نیست

روزنامه خبرورزشی| دیدید فوتبالی ها رأی نمی آورند!

لغو تمامی توافقات مقاومت عراق با دولت در مورد حمله به منافع آمریکا

پامپئو: بسیاری در ریاض خواستار رابطه با تل آویو هستند

ست کرونا برای تمام مسافران خوزستانی اجباری شد

اولین ماهواره ساخت برزیل جنگل های آمازون را کنترل می کند

درخواست کمیته روابط خارجی پارلمان عراق برای اقامه دعوا علیه آمریکا نزد دیوان بین المللی

کاخ سفید: آماده مذاکره با ایران درباره برجام هستیم

مقام آمریکایی: برای آوردن ایران به میز مذاکره لزومی ندارد اقدامی کنیم

یمن: عربستان می داند که قادر به هدف قرار دادن توان موشکی ما نیست

مقام ارشد آمریکایی: لزومی بر انجام حرکتی در آوردن ایران به میز مذاکره نیست

معرفی فیلم «پاسگاه» (راد لوری، 2020) |اگر طالبان نبود، آمریکا چه می کرد؟

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید

رمان خودآموز آسیایی در گفت وگو با محسن حمید