مطالب مرتبط:
مصحف حضرت فاطمه (س) چیست؟
آخرین خبر از تیم آینده علی دایی ؛ از اورتون و باشگاه ترکیه ای تا نساجی
منشا تکامل انبیا الهی اقرار آنها به محبت حضرت فاطمه زهرا (س) است
عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه (س) با حضور خانواده سردار دلها در بیت الزهراء کرمان+تصاویر
فیلم | رضایت خداوند در گرو رضایت حضرت فاطمه (س)
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 10:402021-01-17دانش

مصحف فاطمه(س)؛ کلامی وحیانی در مورد آینده


عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه زنجان با تشریح جایگاه حضرت فاطمه(س) و رتبه معنوی ایشان در دریافت کلام وحی گفت: ایشان در رتبه معنوی همطراز با پیامبر اکرم(س) بود و مصحف فاطمه(ص) حاصل نزول جبرییل برای ابلاغ اخبار آینده است.

- عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه زنجان با تشریح جایگاه حضرت فاطمه(س) و رتبه معنوی ایشان در دریافت کلام وحی گفت: ایشان در رتبه معنوی همطراز با پیامبر اکرم(س) بود و مصحف فاطمه(ص) حاصل نزول جبرییل برای ابلاغ اخبار آینده است.

ابوالقاسم اوجاقلو، استادیار دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان در گفت وگو با ایکنا از زنجان، در مورد شان و منزلت حضرت فاطمه(س) و چیستی مصحف منتسب به ایشان اظهار کرد: مجموعه روایاتی که در مورد حضرت فاطمه داریم را می توانیم در سه دسته تقسیم بندی کنیم، نخست آن روایاتی که از پیامبر اکرم(ص) و امامان شیعه به شان و منزلت و ابعاد وجودی حضرت زهرا(س) وارد شده است و دسته دوم به روایاتی مربوط می شود که در مورد زندگی این بانوی نمونه اسلام به ویژه حوادث پس از رحلت نبی مکرم اسلام اتفاق افتاده است و یا می توان آن را در بخش مربوط به مضروب شدن و کیفیت شهادت بررسی کرد و دسته سوم روایاتی است که از حضرت فاطمه(س) در موضوعات مختلف نقل شده و در کتاب هایی همچون نهج الحیات گردآوری و ترجمه شده تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.

وی با اشاره اینکه در مورد حضرت فاطمه(س) به ویژه در مورد مقام و منزلت ایشان با کثرت روایات مواجه نیستیم، ابراز کرد: این این روایات به لحاظ کیفیت جایگاه ویژه ای دارند و با یک حوزه معنایی خاصی روبه رو هستیم.

در روایتی که از جابربن عبدالله انصاری نقل شده و در منابع جدیثی اهل سنت آمده و به منابع متاخر شیعه راه یافته است، می خوانیم که وقتی پیامبر(ص) از دنیا رفت امام علی(ع) فرمود: این یکی از دو رکنی بود که از دست دادم.

جابر تصور و ذهنیتی دارد که پیامبر در مورد این دو رکن به علی بن ابی طالب سفارش کرده و بر اساس این روایت امام علی(ع) دو رکن داشت که یکی پیامبر(ص) و دیگری حضرت فاطمه(س) است.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه رکن به معنی تکیه گاه و سند است، بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) و حضرت فاطمه(س) در تکیه گاه بودن برای علی بن ابی طالب یکسان هستند و در این مقام هر شان معنوی که برای پیامبر(ص) تصور می شود عینا همان ترتیب در شان برای حضرت صدیقه طاهره قابل تصور است بنابراین رکن بودن در اینجا یک مقام معنوی و رتبه معرفتی است که اگر این روایت و احادیث دیگر را کنار هم قرار دهیم به جایگاه خاص این بانوی بزرگوار می رسیم.

وی ادامه داد: در حدیث دیگری از امام حسن عسگری(ع) با وضوح بیشتری می بینیم ما امامان شیعه حجت های خدا بر خلق هستیم و مادرمان فاطمه(س) حجت خدا برای ما است .

اگر کلمه رکن و معادل هایش که برای اهل بیت(ع) به کار رفته را کنار هم قرار دهیم و خانواده حدیث تشکیل دهیم، می توانیم موضوع را دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم.

نکته اول، سطح رکنی است که حضرت فاطمه(س) به طور ویژه متصف به آن است.

سطح دوم رکن بودن امام علی بن ابی طالب برای سایر امامان است؛ چراکه در زیارت امام علی(ع) داریم که آن حضرت رکن الاولیاء معرفی شده است و در روایات دیگر نیز داریم که امامان ارکان المسلیمن، ارکان البلاد و ارکان توحید خوانده شده اند بنابراین سطح سوم نیز رکن بودن نیز برای امامان برای مومنین و مسلمین است.

اوجاقلو با اشاره به اینکه حضرت فاطمه(س) جایگاه خاصی داشته که می توان این جایگاه را همطراز با جایگاه رسول خدا دانست، تصریح کرد: یکی از نکات مهم در این مرتبه معنوی، نزول جبرییل به محضر حضرت فاطمه(س) پس از رحلت نبی مکرم اسلام(ص) است.

یعنی جبرییل پس از رحلت پیامبر(ص) تا زمانی که حضرت فاطمه(س) در قید حیات بود به محضر ایشان نازل می شد و مطالبی را به ایشان ابلاغ می کرد و ایشان پس از دریافت، آن ها را به امام علی(ع) برای مکتوب شدن انتقال می داد که مجموعه این مکتوبات کتابی شد که به مصحف فاطمه(س) معروف است.

در سخنان بزرگان آمده که این جایگاه جز برای انبیای اولوالعزم تصریح نشده و حتی این جایگاه در شان امامان شیعه نیز وارد نشده است.

امام علی(ع)؛ تنها هم کفو فاطمه زهرا(س) وی اظهار کرد: در روایات این مضمون نیز آمده که اگر امام علی(ع) نبود، کفوی برای همسری حضرت فاطمه(س) پیدا نمی شد اما عکس این مطلب ذکر نشده است! این گزاره نشان دهنده جایگاه خاص حضرت فاطمه(س) است.

در این مورد علامه حسن زاده آملی در کتاب شرح فص حکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه مطلب جالبی ذکر کرده که مقام حضرت فاطمه(س) مقامی بوده که جز با یک معصوم نمی توانست زندگی کند چنان که در برخی روایات وارد شده که امام علی(ع) به این همسری افتخار می کرد.

استادیار دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه جایگاه حضرت فاطمه(س) را بیش از دیگران خود اهل بیت(ع) می دانستند و شاید برای مردم عادی مکشوف نیست، افزود: این جایگاه برای علی بن ابی طالب و فرزندان او قابل شناخت است.

بنابراین بی‎جهت نیست که در کتاب الإرشاد شیخ مفید در روایتی از امام عصر (عج) نقل شده که فرموده اند: برای من در (فاطمه زهرا) دختر رسول خدا الگویی است! یعنی حضرت فاطمه الگویی است برای معصومان(ع).

در روایت دیگری از امام صادق(ع) این بانو معادل با لیله القدر معرفی شده و وجه این تشبیه ممکن است آن مطلبی باشد که در روایت دیگری آمده است که: خلق از معرفت حضرت منقطع هستند.

فاطمه در لغت از ریشه فطم به معنای از شیر گرفتن است.

از این کلمه معانی دیگری گرفته شده است، مثلا دوستداران حضرت از آتش جهنم بریده شدند یا فاطمه بریده شده از شر و بدی است.

وی ادامه داد: ما نباید منتظر گزارش تفصیلی و فراوان از ابعاد وجودی حضرت فاطمه(س) باشیم؛ چراکه شناخت این مقام محصور به اهل بیت(ع) بوده و ما می توانیم از کلماتی که آن ها بدان اشاره کرده اند و از لابه لای روایات محدود که به لحاظ کیفیت نکات قابل توجهی دارند به این معانی پی ببریم.

اوصاف و معیارهایی که ائمه اطهار از ابعاد وجودی حضرت فاطمه(س) داده اند ما را به شناخت این شخصیت والا نزدیک می کند و از جمله این اوصاف می توان به فاطمه، زهرا، بتول، محدثه، راضیه، مرضیه، طاهره، صدیقه و انسیه حوراء اشاره کرد که هر کدام بر اساس علم معناشناسی ناظر به آیات قرآن و احادیث واژه های پربار و پر معنایی هستند به عنوان مثال در بیان کلمه صدیقه ملاحظه می کنیم در آیه 69 سوره نساء (وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِکَ رَفِیقًا)، صدیقین پس از انبیاء آمده است.

اوجاقلو یادآور شد: در منابع متقدم حدیث شیعه به ویژه الکافی کتاب الحجه، بابی به مواریث اهل بیت(ع) اختصاص دارد که در آن به مصحف حضرت فاطمه(س) اشاره شده است.

در این باب 20 حدیث از امام صادق(ع) و امام باقر(ع) آمده و در برخی از آن ها آمده که پس از رحلت پیامبر(ص) جبرییل بر حضور فاطمه زهرا نازل می شد و خبرهایی از آینده به او می داد تا مشغولیتی برای او حاصل شود و تسلی خاطر از غم و اندوهی که از قبل فقدان نبی مکرم متوجه آن حضرت بود.

در کتاب بصائر الدرجات طی روایتی آمده که جبرییل چیزی شبیه قرآن را انتقال می داد اما کلامی از قرآن در آن نیست اما شباهت آن به دلیل وحیانی بودن آن است از جانب خداوند متعال با وساطت جبرییل.

وی با اشاره به اینکه بنا به تصریح احادیث مصحف حضرت فاطمه(س) قرآن نبود اما کلامی از کلام الله بود که بر حضرت نازل شد، گفت: در چند روایت این طور نقل شده که مصحف حضرت فاطمه(س) املاء رسول و خط علی(ع) است و در اینجا منظور از رسول همان رسول کریم یعنی جبرییل است.

تعبیر خط علی (ع) را برای کتاب جامعه نیز داریم، که در ساعاتی خاص پیامبر اکرم مطالبی را در باب احکام شرعی املاء میفرمود و حضرت علی(ع) آن ها را می نوشت.

این کتاب جامعه غیر از مصحف حضرت علی(ع) است که در آن آیات قرآن همراه تفسیر آمده و این نیز جزو مواریث اختصاصی اهل بیت(ع) است.

امام صادق(ع) نیز فرمودند: در مصحف حضرت فاطمه(س) چیزی از حرام و حلال نیست بلکه در این مصحف اخبار آنچه اتفاق خواهد افتاد آمده است.

بنابر این روایات رکن بودن حضرت فاطمه(س) برای امام علی(ع) می تواند به این معنا باشد که ایشان منبع علمی و معرفتی در موضوعات مذکور برای امام علی(ع) بوده اند.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه میراث اختصاصی اهل بیت(ع) به طور مستقیم در دسترس مردم قرار نگرفته است، بیان کرد: با این حال امامان معصوم به طرق مختلف این مطالب را به مردم ابلاغ کردند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حضرت فاطمه - دانشگاه زنجان - فاطمه - ایشان - معارف اسلامی - دانشگاه - معنوی - زنجان - پیامبر - هیئت علمی - رتبه - آینده - مورد - اسلامی - کلام - علوم انسانی - معارف - ابلاغ - اخبار - ابوالقاسم - گروه - استادیار - علمی - هیئت - دانشکده - گفت وگو - منزلت - ایکنا - نخست - بندی

آخرین اخبار سرویس:
42 اصله درخت در دانشگاه سمنان کاشته شد

لغو مجمع انتخاب رییس هیات کشتی خوزستان به دلیل قرمزی خوزستان

خدمات خانه را آنلاین انجام دهید / طراحی سامانه ای جدید از دانش بنیان ها

بدون کنکور دانشجوی دکتری دانشگاه علامه طباطبایی شوید + شرایط ثبت نام

مهلت مجدد ثبت نام در کنکور سراسری امشب به پایان می رسد

دانشگاه آزاد میزبان 35 درصد شهرستان های مجری برگزاری آزمون دکتری

آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری 1400 اعلام شد

آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری

برگزاری همایش ملی علوم انسانی و حکمت اسلامی از سوی دانشگاه آزاد

تشکیل هسته علمی

ارائه پیشنهاد محدودیت تردد نوروزی در کرمان به وزارت کشور

دوره جدید کلاس های حفظ قرآن دانشگاه علامه برپا می شود

امشب آخرین مهلت ثبت نام در کنکور سراسری 1400

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه خوارزمی لیگ کتابخوانی برگزار می کند

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در مسابقات شطرنج آنلاین موفق به کسب رتبه 5 کشوری شد

قائم مقام معاونت تحقیقات و مدیر پروژه های نفتی دانشگاه آزاد معرفی شدند

کاوشگر چینی نخستین عکس از سیاره مریخ را ارسال کرد

مهم ترین اقدامات مرکز آموزش های آزاد و الکترونیکی دانشگاه در سال 1399

امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور

قانون کسر 10 درصد مالیات حقوق اعضای هیئت علمی همچنان برقرار است

آخرین مهلت ثبت نام کنکور 1400 اعلام شد

گرنتی 5 ساله به توسعه نقاط کوانتومی در بخش محاسبات اختصاص یافت

امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور

جذب تعدادی بازاریاب با پورسانت

راه اندازی 200 مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در سراسر دنیا

کاشت 1200 اصله نهال در دانشگاه تبریز

امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری

امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور

پشتیبان درسی برای دانش آموزان کنکوری

امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور

تعامل دانشگاه آزاد سمنان و بهزیستی بمنظور ارتقاء سطح خدمات به جامعه هدف

مراسم روز درختکاری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

15 دانشگاه ایرانی در 17 حیطه موضوعی «کیواس» قرار دارند

راهکارهایی برای تربیت بهتر دانشجو معلمان

کسب درامد اینترنتی

مراسم روز درختکاری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

500 نهال توسط اساتید، کارکنان و دانشجویان در محیط دانشگاه امیرکبیر کاشته می شود

کارگاه مجازی «مهدویت» از سوی کانون مهدویت دانشگاه اردکان برگزار می شود

مجلس به دلیل پایین بودن ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چاره ای جز استفاده از حق التدریسی ها ندارد/ مقاومت آموزش وپرورش در برابر طرح های مجلس

آخرین مهلت ثبت نام مجدد در کنکور سراسری+ جزییات

اولین تصاویر کاوشگر چینی از مریخ منتشر شد

رشد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی «کیواس»

کاوشگر «استقامت» روی مریخ حرکت کرد

طرح الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند را لغو کنید

برگزاری 31 کرسی زبان فارسی در جهان

رشد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی «کیواس»/ رتبه ایرانی ها در 17 حیطه

کلید اولیه آزمون های علوم پزشکی منتشر شد

کاوشگر «استقامت» روی مریخ حرکت کرد

وبینار «واردات چوب ـ ضوابط قرنطینه ای موانع و راهکارها» برگزار می شود

کدام دانشگاه های علوم پزشکی دانشجوی دکتری جذب می کنند؟

بنیاد آموزش فناوری نانو از انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی دعوت به همکاری کرد

قانون کسر 10 درصد مالیات حقوق اعضای هیات علمی همچنان برقرار است

علوم انسانی نه فقط برای جامعه ایران بلکه برای کل جهان می تواند مفید باشد

اعطای بورسیه تحصیلی به علاقمندان تحصیل زبان فارسی

وبینار «واردات چوب ـ ضوابط قرنطینه ای موانع و راهکارها» برگزار می شود

همکار خانم جهت دفتر بیمه

فردا آخرین مهلت برای نام نویسی در آزمون استخدام بهورز

خرید بذر سبزیجات در فروشگاه اطلسی ها

فعالیت 200 مرکز ایران شناسی و خاورمیانه شناسی در دنیا

میزگرد بررسی جذب معلم در آموزش و پرورش / راهکارهایی برای تربیت بهتر دانشجو معلمان

خدمات آنلاین باغبانی با پلتفرم دانش بنیان

برگزاری اردوی جهادی دانشجویی در تربت حیدریه

همایش «ظرفیت های فرهنگی - اجتماعی حوزه تمدنی نوروز» برگزار می شود

تبدیل دانشگاه علمی کاربردی خوزستان به واحد بین المللی غرب کشور

مراسم رونمایی از بورس تحصیلی سواحل مکران در چابهار برگزار شد

3 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های چین تحصیل می کنند/ حقوق اساتید ایرانی در چین

استخدام فوری نیرو

تصاویر| آزمون دکتری 1400

درباره پروژه جدید ناسا | آغاز ساخت هتل فضایی در سال 2025 + ویدئو

میزگرد بررسی جذب معلم در آموزش و پرورش/ راهکارهایی برای تربیت بهتر دانشجو معلمان

برنامه های افتتاحیه مسابقات بین المللی قرآن ایران اعلام شد

پلتفرم مجازی «آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی» راه اندازی می شود

اعزام 23 استاد برای ترویج کرسی های زبان فارسی در 13 کشور

غلامرضا جمشیدنژاد درگذشت

پلتفرم مجازی آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی راه اندازی می شود

کار در منزل،شغل پاره وقت

آغاز دروس حضوری دانشگاه های افغانستان

برگزاری 31 کرسی زبان فارسی در کشور های جهان

استخدام توسعه دهنده فول استک و تحلیلگر دیتا (Data Scientist) در تهران

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه بیرجند و دانشگاه جامی افغانستان امضا شد

پایان مهلت ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی، امروز

دوره آموزشی پوسترسازی به همت بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان البرز برگزار می شود

مراسم رونمایی از بورس تحصیلی سواحل مکران در چابهار برگزار شد

انعقاد تفاهم نامه دادگستری یزد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت

اختصاص شناور ویژه برای انتقال داوطلبان آزمون دکتری به بندرعباس

کارشناس دفتر استعداد های درخشان دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان کارشناس برتر کشوری معرفی شد

زمان حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد تمدید شد

آورنده نمونه های مریخی «استقامت» به زمین انتخاب شد

آموزش نگارش متون تاریخی برای مطبوعات

آخرین مهلت درخواست اسکان در خوابگاه های علم و صنعت

دستگاه پرداختکاری خودکار پروتزهای مفصل ران طراحی شد

آورنده نمونه های مریخی استقامت به زمین انتخاب شد

کدام اساتید دانشگاه کردستان در همکاری با جامعه و صنعت استاد برتر شدند؟

چگونگی رسم درخت فیلوژنی

کسب درامد میلیونی

چگونگی رسم درخت فیلوژنی

زمان توزیع کارت آزمون استخدامی سازمان انرژی اتمی اعلام شد

مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد تمدید شد

کاوشگر تیان ون-1 تصاویر جدیدی از سطح مریخ منتشر کرد

آغاز نشست سالانه معاونت گسترش زبان فارسی وزارت علوم

مصحف فاطمه(س)؛ کلامی وحیانی در مورد آینده

مصحف فاطمه(س)؛ کلامی وحیانی در مورد آینده