موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - پنجره نقل و انتقالات - نقل و انتقالات - هيئت وزيران - همسان سازي حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - سرهنگ حسيني - كنترل توپ - فريدون عباسي دواني - هاشم آباد - گرانفروشي روغن - سايت رسمي باشگاه پرسپوليس - فلتينس آرنا - فركانس - نيروگاه دماوند - محيطي امن - طبقه متوسط - مشاور خانواده - ازادگان

مطالب مرتبط:
برنامه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به مناسبت «روز زن»
استخدام کارشناس برنامه ریزی (رشته صنایع) در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم
اهمیت نقش زنان در پیشبرد وتوسعه جامعه اسلامی
لایحه تامین کرامت و امنیت زنان به مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد
برنامه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به مناسبت «روز زن»
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 دی 1399 ساعت 13:452021-01-16دانش

رشته مطالعات زنان؛ از اسلامی سازی تا بلاتکلیفی دانشجویان: افول یا ارتقا؟


یک دهه از کلید خوردن پروژه اسلامی سازی و بومی سازی مطالعات زنان در ایران می گذرد؛ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی دستور تغییر نام و سرفصل دروس این رشته را به نفع خانواده و حقوق زنان در اسلام صادر کرده است، - " ـ شیما شعاعی: سال تحصیلی دانشگاه ها به نیمه و نوبت به امتحانات و ارائه ها رسیده است و این برای دانشجوی کارشناسی ارشد، یعنی یک چهارم زمان تحصیلش؛ با این حال دانشجویان رشته مطالعات زنان و خانواده دانشگاه تهران در این مدت بلاتکلیف بودند! چرا و چگونه؟ ضحی، دانشجوی ترم اول کارشناسی ارشد این رشته، در این باره می گوید: رشته مطالعات زنان گروه اختصاصی ندارد و ذیل گروه جامعه شناسی قرار دارد و تاکنون چارت درسی مشخصی به ما داده نشده است و بچه ها نمی دانند، کدام درس پیش نیاز درس های ترم آتی است.

وی با اشاره به اینکه در ترم جاری، نظریه های جامعه شناسی به جای نظریه های خانواده در برنامه آن ها گنجانده شده است، تصریح می کند: هرچند برای ما که اغلب از رشته های غیر مرتبط وارد این حوزه شدیم، لازم و جذاب بود، اما ضروری است نظریه های خانواده را هم بگذرانیم.

با این حال به نظر می رسد مسئولان دانشگاه بنا دارند، گذراندن نظریه های جامعه شناسی را جایگزین آن کنند.

دانشگاه تهران؛ اول پذیرش دانشجو بعد نوشتن چارت آموزشی این دانشجوی مطالعات زنان ادامه می دهد: ما درس نظریه ها را با دانشجویان جامعه شناسی می گذرانیم، درحالی که رشته ما خاص است و این درس عام.

از طرف دیگر، در کلاس توازن وجود ندارد و اغلب بچه های مطالعات زنان به دلیل تغییر رشته و یا عدم تسلط بر مفاهیم پیش نیاز نظریه های جامعه شناسی، دچار مشکل شدند.

ضحی درباره شیوه ثبت نام در دانشگاه هم می گوید: در حالی که در سایت دانشگاه اعلام شده بود، برگزاری کلاس ها بعد از ثبت نام حضوری انجام می گیرد، هیچ اطلاعیه ای برای ثبت نام حضوری در سایت منتشر نشد و نهایتا من و برخی از بچه ها یک باره در یک گروه مجازی اضافه و متوجه آغاز ترم تحصیلی شدیم.

وی درباره گذراندن دروس با اساتید مطالعات زنان توضیح می دهد: درس آسیب شناسی زن و خانواده را با آقای دکتر حسینی که حوزه تخصصی شان است، گذراندیم، اما نمی دانیم شرایط در ترم آتی چگونه است.

حتی زمانی که بچه های ورودیمان برای گرفتن لیست دروس ترم آینده با آموزش تماس گرفتند، جواب سربالا شنیدند.

ضحی درباره جلسه اخیر دانشجویان این رشته با تقی آزاد ارمکی، مدیر گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی تهران برای تعیین تکلیف درباره وضعیت رشته مطالعات زنان می گوید: آقای آزاد ارمکی گفتند چارت تحصیلی جدید تا سه هفته آینده آماده و به دانشجویان ارائه می شود.

همچنین گفتند ارائه دروس عام، نه از روی بی برنامگی بلکه به دلیل آنکه این رشته زیرمجموعه جامعه شناسی است، باید ارائه شود.

اسلامی کردن مطالعات زنان حدود یک دهه از آغاز چالش ها بر سر رشته مطالعات زنان در نظام آموزش عالی ایران می گذرد تا جایی که مدتی پذیرش دانشجو در این رشته متوقف شد.

خرداد سال 91 رسانه ها از تغییر عنوان رشته مطالعات زنان به حقوق زن در اسلام ، در پی تصمیم شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر دادند.

غلامعلی حدادعادل، رییس وقت این شورا، درباره علل این تصمیم گیری گفته بود: موضوع مطالعات زنان با رویکردی که هم اکنون در جهان رایج است با اسلام تعارض و تباین جدی دارد.

دشمن نیز با وقوف به این موضوع، هجمه از این موضع به اسلام را در دستور کار خود قرار داده است و متاسفانه در گذشته، این مباحث مقلدانه، بدون نقد و بررسی در دانشگاه های ما تدریس شدند و به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد موضوع شد تا در این مورد تجدید نظر اساسی صورت گیرد .

این درحالی است که در وبسایت دانشگاه تربیت مدرس، در بخش تاریخچه راه اندازی این رشته در ایران، تأکید شده است محور تدوین سرفصل دروس، مطالعات زنان در جهان اسلام بود.

آبان سال گذشته، حمید طالب زاده، دبیر این شورا به خبرگزاری ایرنا اعلام کرد، 16 گروه درسی ازجمله مطالعات زنان با چهار محور اسلامی سازی، روزآمدسازی، بومی سازی و کارآمدی مورد بازنگری قرار گرفته اند.

وی در توجیه ضرورت این امر تأکید کرد برخی برنامه های درسی فعلی در دانشگاه ها به همان شکل 35 سال قبل باقی مانده است ؛ در حالی که نه تنها عمر رشته مطالعات زنان در ایران 20 سال است بلکه این رشته همچون سایر میان رشته ای ها در سطح جهانی نیز جوان محسوب می شود! علاوه براین، در بخشی از معرفی این رشته در وبسایت دانشگاه تربیت مدرس آمده است در سال 1389، ابوالفضل حسنی مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، از توقف صدور مجوز جدید برای 12رشته علوم انسانی در دانشگاه ها خبر داد.

وی اعلام کرد که محتوای برنامه های آموزشی موجود در 12رشته با مبانی دینی هماهنگی ندارد و پایه و اساس آن ها بر پایه مکاتب غربی عموما مادی تنظیم شده و نیاز است که محتوا و متون درسی این رشته ها با توجه به مبانی عقیدتی دینی و بومی بازنگری شود.

مطالعات زنان نیز از جمله رشته هایی معرفی شد که نیاز به بازبینی دارد از این رو، به نظر می رسد جدال بر سر محتوای آموزشی مطالعات زنان بیش از آنکه مربوط به روزآمد و بومی سازی آن باشد، از دوگانه هویت یابی زن، درون خانواده و در سوی دیگر، مستقل از هر ساختار سنتی ناشی می شود؛ مسئله ای که سال هاست توسط سیاستگذاران فرهنگی کشور مطرح و تئوریزه شدن آن پیگیری می شود.

بازنگری در مطالعات زنان با نیت مهندسی حقوق زنان بنا بر اطلاعات موجود در وبسایت وزارت علوم، محتوای درسی بازنگری شده مقطع دکتری این رشته در سال 1393 منتشر شده است و سایر دانشگاه ها و موسسات آموزشی تحت لوای این وزارتخانه مکلف به رعایت آن هستند.

به این ترتیب، مهم ترین اهداف از بنا گذشتن رشته مطالعات زنان، نظریه پردازی و تولید راهبرد های دانش بنیان در حوزه حقوق زنان و خانواده، نگاه جامع به حقوق زنان و مهندسی آن با تکیه بر مبانی و اصول حاکم بر قانون گذاری اسلامی، توسعه و بومی سازی مسائل زنان با تکیه بر اصول اخلاقی و ارزش های اسلامی، از طریق علمی، بسترسازی مناسب برای رشد تفکر علمی و اسلامی جامعه نسبت به حقوق زن، بازشناسی و تحلیل دقیق مکاتب دفاع از حقوق زنان و دفاع علمی از اندیشه اسلامی در حوزه مسائل زنان و خانواده عنوان شده است.

مواد درسی مصوب برای رشته مطالعات زنان و خانواده در گرایش حقوق زن و خانواده در چهار گروه قرار گرفته است.

دروس پیش نیاز، شامل قواعد فقهیه، زبان تخصصی عربی و انگلیسی، فلسفه و روش در علوم اجتماعی و نظریه های جنسیت می شود.

دروس پایه، شامل فلسفه حقوق اسلامی و آیات الاحکام در نظام حقوق زن در اسلام می شود.

دروس اختیاری عبارتند از: اندیشه متفکران معاصر مسلمان درباره زنان و خانواده، زن در نظام دادرسی ایران، حقوق زنان در اسناد بین المللی و نقد و بررسی نظریه های متأخر خانواده بر اساس دیدگاه اسلام.

دروس تخصصی نیز شامل فقه مدنی و کیفری، زن در سیاست جنایی اسلام، حقوق تطبیقی خانواده و حقوق عمومی زن در ایران می شود.

گروه مطالعات زنان در مقطع کارشناسی ارشد، نیز در دو گرایش حقوق زن در اسلام و زن و خانواده دانشجو می پذیرد.

دروس پیش نیاز هر دو گرایش، شامل: قواعد فقهی زنان و خانواده، زبان تخصصی انگلیسی و عربی، سلامت و بهداشت زن، فلسفه حقوق زن در اسلام، حقوق مدنی: زن و خانواده، حقوق مدنی: وصیت و ارث، کلیات حقوق، آمار، آیین دادرسی مدنی و کیفری می شود.

زن در قرآن، روان شناسی زن، جامعه شناسی جنسیت، اصول حقوقی حاکم بر خانواده در اسلام، زن در ادیان و مکاتب در مقایسه یا اسلام، جنبش های اجتماعی زنان و نقد و بررسی فمینیسم، روش تحقیق کمی و کیفی از جمله دروس پایه این رشته است.

دروس اختیاری آن نیز عبارتند از: تاریخ تحول جایگاه و حقوق زن در اسلام، آسیب شناسی مسائل زنان و خانواده، زن و توسعه، سیاستگذاری در حوزه زنان و خانواده، زن، خانواده و رسانه و زن در هنر.

دروس تخصصی رشته حقوق زن در اسلام شامل: آیین دادرسی خانواده، حقوق و مسئولیت های اجتماعی و سیاسی زنان، مبانی استنباط حقوق اسلامی و حقوق کیفری زنان در اسلامی می شود.

همچنین دروس تخصصی رشته زن و خانواده عبارتند از: خانواده در اسلام، تاریخ تحولات خانواده و نظریات آن، حقوق و مسئولیت های زن در نظام حقوقی اسلام و آسیب شناسی مسائل زنان و خانواده.

در حال حاضر، علاوه بر دانشگاه تهران که پس از چند سال، شروع به پذیرش دانشجو در این رشته کرده است، دانشگاه تربیت مدرس، علامه طباطبایی، الزهرا، خوارزمی، اصفهان، شیراز، الزهرا (ارومیه)، باهنر کرمان، شهید مدنی آذربایجان و غیر انتفاعی ادیان و مذاهب دارای گروه مطالعات زنان و خانواده هستند.

مطالعات زنان در جهان آکادمیک البته مطالعات زنان همچون اغلب پروژه های آکادمیک و مطالعاتی، برای ما وارداتی محسوب می شوند؛ از این رو نگاهی به سرفصل دروس آن در برخی از دانشگاه های آسیا، خاورمیانه و اروپا و آمریکا و مقایسه آن با دروس بومی سازی و اسلامی سازی شده در ایران خالی از لطف نیست.

به طور مثال، دروس پیش نیاز مطالعات زنان در دانشگاه اسکرانتون ایالات متحده آمریکا، عبارتند از: فمینیسم: نظریه و کارکرد، فلسفه زنان و فمینیسم و تغییرات اجتماعی.

دروس مربوط به دانش تاریخی شامل: جنسیت و مدرنیته در ویمار آلمان، جنسیت و خانواده در آمریکای لاتین، تاریخ زنان آمریکا: از استعمار تا نیمه قرن نوزدهم و از نیمه قرن نوزدهم تا امروز، زنان در مسیحیت می شود.

دروس مربوط به دانش های اجتماعی و رفتاری این رشته نیز شامل: جنسیت و ارتباطات، زنان و توسعه در آمریکای لاتین، حقوق زنان و جایگاه آنها، زنان، اقتدار و قدرت، زنان در جامعه جهانی، موضوعات ویژه در علوم سیاسی، نژاد و روابط قومی، جامعه شناسی جهانی سازی، مسائل خانواده و سیاست های اجتماعی می شود.

دروس ادبیات و هنر نیز عبارتند از: زنان در هنر های تجسمی، زنان قرون وسطایی و رنسانس، متون زنان، مرز های نوشتن، رنگ هایی از زنان: ادبیات و تئوری، شکسپیر و زنان، نویسندگان زن فرانسه، ادبیات اقلیت های آمریکایی، نوشته های زنان ایتالیایی، مباحثی در فرانسه و سینمای آن، جنسیت در سینمای ایتالیا، نویسندگان اسپانیایی زبان.

دروس اختیاری نیز در برگیرنده مشاوره زنان و دختران، سلامت زنان، مباحث پیشرفته در فلسفه فمینیستی، فلسفه فمینیستی علم است.


کلید واژه ها: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی - مطالعات - کارشناسی ارشد - جامعه شناسی - رشته - زنان - سال تحصیلی دانشگاه ها - دانشجویان - بلاتکلیف - کارشناسی - اسلام - دانشگاه - خانواده - زنان و خانواده - دانشگاه تهران - سازی - اسلامی - علوم انسانی - جامعه - سرفصل دروس - سال تحصیلی - دانشگاه ها - بومی سازی - حقوق زنان - تغییر نام - گروه - ارشد - امتحانات - در ایران - اختصاصی

آخرین اخبار سرویس:
رویداد تا ثریا

خنده های سورنا ستاری و شهردار تهران! + عکس

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

راه اندازی مدرسه عالی گیاهان دارویی در اصفهان

سنجش گری ظرفیت قابل توجه عقل است

تست کرونای تقلبی 15 مسافر از امارات به ایران

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 17 اسفند

استخدام مشاور و مجری اعزام دانشجو در مجموعه آوای حامی مهاجر در تهران

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

آیین رونمایی از «طراحی رشته فقه التربیه» برگزار می شود

خانه جوانه در مرکز پایتخت افتتاح شد | انعقاد قرارداد ناحیه نوآوری تربیت مدرس

فلسفه ورزی نوعی معنویت است / فزونی مؤلفه های معنوی نزد سهروردی و ملاصدرا

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

نخستین حرکت «استقامت» بر سطح سیاره سرخ عملیاتی شد

استخدام کارشناس BI (رشته علوم آزمایشگاهی و بیوشیمی ) در تهران

هدف از تعالی سازی علوم انسانی روزآمدی و حکمی سازی است

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

کلید آزمون دکتری 20 اسفند منتشر می شود

رشد دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی «کیواس»

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا» مشخص شد

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

ظرفیت کاوشگر خلیج فارس برای پژوهشگاه ها و دانشگاه ها

اردو های جهادی دانشجویان علوم پزشکی مشهد با تایید ستاد کرونا ادامه می یابد

رییس المپیاد مجازی ورزش های همگانی دانشجویان علوم پزشکی منصوب شد

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

همکار خانوم برای فروشندگی

نشست هسته مطالبه گری با هدف رفع مشکلات مردمی از سوی بسیج دانشجویی نهاوند برگزار می شود

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

سیف: قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان از طریق توانمندسازی مهارتی افزایش می یابد

نازنین زاغری آزاد شد

افتتاح فاز نخست بیمارستان سرطان جنوب در 1401

سردبیر جدید نشریه علمی IRJ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی منصوب شد

نازنین زاغری آزاد شد/ وکیل زاغری: موکلم پرونده مفتوح دیگری هم دارد

دانشجویان گنابادی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با عنوان «واکسن و کرونای سیاسی» شرکت می کنند

نصب میکروسکوپ رامان ‏785 در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی

ظرفیت خوب کاوشگر خلیج فارس برای کار تحقیقاتی

نازنین زاغری آزاد شد

نازنین زاغری آزاد شد

صلاحیت 290 عضو هیئت علمی فناور دانشگاه آزاد توسط کمیته اجرایی تایید شد

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

دانشجویان بسیجی نیشابور بیش از 288 هزار غربالگری تلفنی و حضوری انجام دادند

کاشت 400 نهال در دانشگاه شیراز به همت دانشجویان

درصدد تقویت اعتبار پروژه های ورزشی دانشگاهها هستیم

نیاز به بازاریاب آقا و خانم همراه پورسانتی

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

هوش مصنوعی چهره های جذاب خلق می کند

کاوشگر خلیج فارس توسعه علوم دریای را فراهم می کند

مدافعان خط مقدم؛ محو مظلومیت

دلایل اهمیت ارتباط بصری در کسب وکار

درصدد تقویت اعتبار پروژهای ورزشی دانشگاهها هستیم

تایید صلاحیت 290 عضو هیأت علمی فناور دانشگاه آزاد

بازاریاب خانم و آقا با پورسانت

اعضای هیئت علمی دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین در فهرست محققان برتر جهان قرار گرفتند

معاون دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد: پذیرش دانشجو در رشته های فقه شافعی و فقه حنبلی از سال آینده

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته «سلامت در حوادث و بلایا»، مشخص شد

ظرفیت پذیرش مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

فناوری نانو اصطکاک را کاهش و دوام سطوح را افزایش می دهد

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

ظرفیت پذیرش سال آینده مقطع دکتری رشته سلامت در حوادث و بلایا ، مشخص شد

تولید آسیاب و مخلوط کننده های صنایع داروسازی به دست فناوران ایرانی

آغاز ثبت نام در باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

اختراع نسل جدید ماسک هوشمند در دانشگاه سهند تبریز

ایلام قهرمان لیگ برتر هاکی داخل سالن مردان کشور شد

انجام فاز دوم تست انسانی واکسن برکت تا پایان اردیبهشت 1400

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزیده نخستین جایزه نقد زرین شد

کمک به تکمیل 19 سالن ورزشی، 2 استخر سرپوشیده و 18 زمین ورزشی روباز در دانشگاه ها

زیرساخت های آزمایشگاهی در 15 مجموعه فناور توسعه یافت

مریخ نورد جدید ناسا برای اولین بار به حرکت درآمد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

فناوری نانو اصطکاک را کاهش و دوام سطوح را افزایش می دهد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

آمار نهایی داوطلبان کنکور 1400 اعلام شد

افتتاح خانه جوانه، مرکز نوآوری دانشگاه تربیت مدرس

چالش های روحی ارمغان روز های کرونایی برای دانشجویان بین المللی هلند

کارگاه آنلاین ساخت کیف چرمی

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

مهناز ملانظری در سمت ریاست دانشگاه الزهرا (س) ابقا شد

کارگاه «انتخاب رویکرد در روان درمانی» برگزار می شود

مهناز ملانظری در سمت ریاست دانشگاه الزهرا(س) ابقا شد

بیمه ملت ارائه دهنده خدمات بیمه درمان تکمیلی به مجموعه دانشگاه آزاد

فارس من| افتتاح فاز نخست بیمارستان سرطان جنوب در سال 1401

کارگاه «انتخاب رویکرد در روان درمانی» برگزار می شود

تصاویر/ نشست هیئت امنای ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان شمالی

نسل جدید ماسک های تنفسی هوشمند در دانشگاه صنعتی سهند اختراع شد

رونمایی از شبکه حرفه ای کسب و کار

رییس دانشگاه الزهرا (س) ابقا شد

اولین آزمایشگاه تشخیص مولکولی کرونا در دانشگاه آزاد اصفهان مجوز فعالیت گرفت

استخدام اپراتور تولید آقا در شرکت شیمیایی بهداش در قزوین

استخدامی فست فود فرهنگ

منتشر شدن کلید آزمون دکتری 20 اسفند 99

نتایج آزمون جبرانی اصلح امروز اعلام می شود/زمان اعلام نتیجه بررسی اعتراضات

برگزاری جلسه ستاد ساماندهی جوانان در دانشگاه آزاد اسلامی

رشته مطالعات زنان؛ از اسلامی سازی تا بلاتکلیفی دانشجویان: افول یا ارتقا؟

رشته مطالعات زنان؛ از اسلامی سازی تا بلاتکلیفی دانشجویان: افول یا ارتقا؟