مطالب مرتبط:
جریمه رانندگان متخلف از حق تقدم عابر پیاده
کارمند فروش خودرو در نمایندگی
حسین دهقان: اگر منافع عده ای بگذارد، حل مشکل صنعت خودرو ساده است
واژگونی خودرو پژو پارس در یاسوج یک کشته و 2 زخمی در پی داشت
3 بخش از صنعت خودرو که بیشترین استفاده را از فناوری نانو برده اند
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 دی 1399 ساعت 00:452021-01-13اقتصادي

از خودرو محوری تا فراموشی پیاده مداری


در سال های اخیر با توجه به رشد سریع و روز افزون وسعت شهرها و حومه آنها، استفاده از اتومبیل بر زندگی شهرنشینی سایه افکنده و فضای شهری را دستخوش تغییر کرده به طوری که امکان تردد آسان و ایمن را از کودکان، - سالمندان و افرادی که فاقد وسیله نقلیه شخصی بوده سلب کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا" و بر اساس یک مقاله از سعیده بهداشت مدرس گروه شهرسازی دانشگاه، در گذشته عابر پیاده به عنوان عنصر اصلی در برنامه ریزی و طراحی شهری مورد توجه قرار می گرفت و مقیاس انسانی در همه ابعاد محور بوده است، اما اکنون رشد شهرنشینی و افزایش وسایل نقلیه در کشور باعث از بین رفتن مقیاس انسانی در سطح شهر، آسیب به بعضی فضاهای شهری و ارتباطات چهره به چهره، افزایش تراکم در مراکز شهری و افزایش میزان تصادفات در شبکه معابر، از بین رفتن ایمنی و امنیت عابران پیاده و در مجموع موجب تنزل کیفیت محیط شده است.

این موضوع در نهایت کیفیت محیطی را به خصوص برای عابران پیاده کاهش می دهد.

هرچند وجود اتومبیل برای انسان ها لازم است، اما این را نباید فراموش کرد که اتومبیل در رده های ارزشی پس از پیاده رو محوری قرار می گیرد.

تعریف پیاده راه چیست؟ پیاده راه ها یک راه هموار مناسب برای قدم زدن و کاملاً مستقل از خیابان است.

نیازهای عابران یکی از عوامل مهم در طراحی معابر پیاده پذیر از سوی طراحان است، می توان گفت زمانی این پیاده پذیرها نقش مثبت و مؤثری را ایجاد می کنند که قابلیت انعطاف برای برآورده کردن نیازهای تمامی گروه های عابران را داشته باشد.

در موضوع پیاده محوری نخستین موضوعی که در نگاه نخست به چشم می خورد حضور همه گروه های مردم صرف نظر از جنس، سن، طبقه اجتماعی و … در کنار یکدیگر است که در این صورت ترکیب منحصر به فردی ایجاد خواهد شد.

می توان گفت پیاده راه پاتوق هیچ گروه خاصی نیست زیرا در پیاده روها همه در متفاوت بودن شباهت دارند، پیاده روها صرفاً محلی برای گذر نیست بلکه فضایی برای زندگی و حیات است.

پیاده راه کامل یا مطلق پیاده راهی است که در آن هیچ خودرویی امکان تردد ندارد و مسیر تنها مختص به عابران پیاده است.

نیمه پیاده راه ها مسیرهایی است که حدود دو سوم از محور تبدیل به پیاده راه می شود و در یک سوم باقی مانده نیز هنوز تردد وسایل حمل و نقل صورت می گیرد.

سومین دسته، اما پیاده راه هایی است که به صورت زمانی و مقطعی پیاده راه می شود به نحوی که در ساعات مشخصی از روز یا شب با بستن ابتدا و انتهای خیابان آن را تبدیل به پیاده راه می کنند.

تجارب ایران و جهان در توسعه پیاده راه ها چه بوده است؟ توجه جدی و عملی به ساماندهی حرکت پیاده و پیاده راه ها به حدود نیم قرن پیش بر می گردد به نحوی که نخستین گذرهای پیاده در دهه 1950 در کشورهای آلمان، هلند و دانمارک برای بازسازی شهرهای آسیب دیده در جنگ دوم جهانی و نوسازی مراکز تاریخی شهرها با هدف جداسازی معابر پیاده و سواره احداث شده و تا سال 1966، گذرها و مناطق ویژه تردد عابر پیاده فقط منحصر به چند شهر اروپایی می شد و تعداد بسیار اندکی هم در برخی از شهرهای آمریکا بود.

ایجاد مناطق ویژه پیاده در بسیاری از شهرهای اروپایی یک وسیله حفاظت شهری برای احیای مجدد محدوده تاریخی شهر، ارتقای کیفیت زندگی عمومی و حیات اجتماعی، ایجاد محدودیت های تدریجی در استفاده از اتومبیل، ایجاد شبکه حمل و نقل شهری کارآمد و توسعه شبکه دوچرخه سواری، کاهش آلودگی صوتی و آلودگی هوا، ارزش دادن به مقیاس های انسانی و… بوده است.

به طور کلی سابقه طرح پیاده راه ها در ایران، به زمان احداث نخستین خیابان های کالسکه رو و پس از آن مسیرهای عبور واگن اسبی و ماشین دودی در تهران و بعضی شهرهای بزرگ کشور باز می گردد.

از تجربه های عملی در ارتباط با احداث پیاده راه در ایران می توان به تجربه تفکیک سواره از پیاده در تبریز خیابان تربیت، خیابان استاد شهریار و محور قلعه سنگک، خیابان جنت در بافت مرکزی شهر مشهد اشاره کرد همچنین در تهران پیاده سازی خیابان صف، سپهسالار، خیابان مروی و بازار تهران از این موارد است.

پیاده راه ها به چه منظور احداث می شود؟ اغلب طرح ها به منظور کاهش ازدحام خودرو در مرکز شهر، پایداری فعالیت های تجاری مرکز شهر، افزایش ایمنی، بهبود تعادل اکولوژیکی، خلق مرکز شهر سرزنده و زیست پذیری صورت می گیرند.

ارتقا محیط و جاذبه خیابان، افزایش ارزش املاک، کاهش اثرات منفی وسایل نقلیه بر محیط زیست، خلق خیابان های بسیار زیبا، کاهش سرعت وسایل نقلیه موتوری در خیابان ها و در نهایت افزایش ایمنی افراد پیاده یا دوچرخه از مهمترین اهداف اجرای طرح راه سازی پیاده سازی است.

معضلات پیاده راه های کنونی چیست؟ طرح هندسی، عرض معبر، شیب های طولی و عرضی، شیب راهه و پلکان، روگذر و زیرگذر، اختلاف ارتفاع، وضعیت نامناسب کف سازی و آسفالت، نامناسب بودن معابر پیاده برای افراد کم توان کودکان، سالمندان، معلولان، استفاده از پیاده راه برای انبار موقت کالاها و اجناس کسبه و سد معبر تابلوها، دکه ها، کمبود پارکینگ های عمومی و طبقاتی در طول پیاده راه برخی از معضلات است.

همچنین کمبود فضاهای سبز و استفاده نامناسب از پوشش گیاهی درخت، گل و گیاه، نبود سازمان متولی مدیریت سیستم پیاده محوری، نداشتن کفایت مدیریت بهره برداری و نگهداری معابر، کمبود ایمنی عابران در معابر پیاده روی و به ویژه در هنگام عبور از عرض خیابان و تقاطع ها، کمبود علائم پیاده روی (تابلو، خط کشی و…) از دیگر مشکلات است.

فقدان جذابیت در پیاده راه برای گذران اوقات فراغت مثل قدم زدن، نرمش کردن صبحگاهی، کمبود یا نبود آگاهی عابران و رانندگان از مقررات، قوانین، علائم و مربوط به پیاده روی، کمبود تسهیلات پیاده روی گذرگاه های طولی و عرضی، ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی، کمبود روشنایی، پیش آمدگی برخی ساختمان ها و تورفتگی آن همچنین وضعیت نامناسب مبلمان شهری، چراغ های برق و نیمکت از دیگر معضلات است.

در ایران تمام تلاش برنامه ریزان و مدیران بر آن است که اداره و ساماندهی شهرها بر اساس ارائه ضوابط و الزامات باشد، غافل از اینکه الگوهای رفتاری و فرهنگی و خواسته های مردم نقش پررنگ تری در سازماندهی یک فضا ایفا می کند.

بی توجهی به این موضوع را می توان در اولویت یافتن شاخص همکاری و موافقت کسبه و ساکنان محلی در ساماندهی پیاده راه های داخلی مشاهده کرد.

با توجه به اینکه هدف اصلی اجرای پیاده راه یا هر پروژه شهری دیگر، ارتقای کیفیت محیط و کسب رضایتمندی گروه های ذینفع است، بنابراین توجه به نیازمندی های ذی نفعان و آگاه کردن آنها از فرآیند طرح، امری ضروری است.

در چنین صورتی تضاد منافع به حداقل می رسد و زمینه مشارکت و همکاری آنها فراهم می شود، یک پیاده راه زمانی موفق خواهد بود که بتواند در بستر زمان و مطابق و هماهنگ با نیازهای کاربران شکل بگیرد.

یکی از مهمترین چالش هایی که پروژه های پیاده راهسازی با آن مواجه هستند فرهنگ سازی گسترده ای است که در این زمینه باید انجام شود.

در مورد احداث پیاده راه این نکته را باید در نظر گرفت که قبل از احداث پیاده راه باید پیش زمینه های مناسب آن در اختیار شهروندان قرار گیرد و آمادگی لازم برای قبول این فضا به وجود آید؛ برای طراحی و ایجاد پیاده راه ها باید به شاخصه های بومی و هویت فرهنگی نیز توجه خاصی داشت و بدون مشارکت و نظر شهروندان و در نظر نگرفتن نحوه استفاده آنها از مسیرهای مرکزی شهر نمی توان خیابان مناسب برای احداث پیاده راه جانمایی کرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که برای موفقیت طرح های پیاده راه سازی باید حق نظر نهایی و حق رد و یا قبول پروژه را برای شهروندان در نظر گرفت.


کلید واژه ها: افزایش - شهری - شهرنشینی - پیاده - ایمن - عابر - عابران پیاده - فضاهای شهری - وسیله نقلیه - وسایل نقلیه - برنامه ریزی - عابر پیاده - طراحی شهری - تردد آسان - فضای شهری - ارتباطات - محور - چهره - سالمندان - خبرنگار - تصادفات - اتومبیل - شهرسازی - فراموشی - استفاده - برنامه - بهداشت - کیفیت - گزارش - طراحی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارشد خدمات مالی در گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما در تهران

استخدام چرخکار ماهر در تولیدی و بیرون بر

افزایش عجیب میزان جست وجوی واژه ی «پاوربانک» در دیوار

کارگر ساده رابیتس کار

استخدام تکنسین برق و قدرت و تکنسین مکانیک در فرآورده های لبنی گلا آمل

رانت 110 هزار میلیاردی در بازار فولاد/ 87 درصد محصولات فولادی در بورس کالا عرضه نشد

با 10 میلیون چه لپ تاپی می توان خرید؟

رنگکار کنتراتکار کارگرساده پلی استرپاسنگ ومیز

نحوه واگذاری خط آهن رشت آستارا امروز بررسی شد

استخدام منشی خانم در تعاونی آرتین بنا منطقه آزاد انزلی در تهران

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی خانم در شرکت خاتم رز کویر در یزد

استخدام مدیر وب سایت در گروه بازرگانی ماهر در تهران

صادرات محصولات خلاق گسترش می یابد

مس، سودآورترین گزینه برای سرمایه گذاری در کشور

قیمت انواع یخچال و فریزر لوکس در بازار +جدول

همکار خانم و آقا جهت فروش لوازم جانبی موبایل

نابودی 100 درصدی 500 هکتار از باغ های موز زرآباد

دلار ارزان شد؛ ورود نرخ به کانال 23هزار تومان

هزار و 335 متقاضی اقدام ملی مسکن در ایلام افتتاح حساب کردند

قیمت انواع خودرو رانا در بازار + جدول

کار با حقوق مناسب

رشد تولید 6محصول منتخب معدنی

بیشترین منبع درآمد خانوارها در سال گذشته چه بود؟

راهپیمایی 22 بهمن تنها بصورت رژه موتوری و خودرویی

واگذاری حق بهره برداری از قلعه تاریخی چالشتر لغو شد

نیاز 50 میلیاردی برای جبران خسارت های سیلاب به شبکه برق لرستان

معرفی سامانه نظارت مرجع جدید علاقه مندان به بورس

ساخت عریض ترین ورق فولادی جهان در خوزستان

ارزش صادرات فلز روی به 189 میلیون دلار رسید

نشست هم اندیشی پیشرانان فرش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان مرکزی برگزار شد

«پالایشی یکم» ثروت توزیع می کند؟!

نقاهتگاه سگ های بدون صاحب در منطقه 4 تهران ایجاد می شود

قیمت طلا، سکه، دلار و ارز امروز 99/10/27

اتاق ایران| تعرفه ترجیحی روسیه برای صادرات 17.5 میلیون تن گندم و جو به این کشور

رشد2 برابری تامین مالی بنگاه ها از بورس

زمان واریز یارانه کرونا

صندوق سهام پروژه، کلید توسعه زیرساخت های کشور

سازمان بنادر به شناورسازان داخلی تسهیلات ارزان قیمت می دهد

افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران

احداث واحد دامداری صنعتی شستا در شهرستان خدا آفرین

قیمت محصولات پروتیینی در قزوین؛ شنبه 27 دی ماه + جدول

کشف 2 انبار احتکار کالا در ارومیه

آیا اکنون فرصت مناسب خرید سهام است؟

رانت 110 هزار میلیاردی در بازار فولاد/ 87 درصد محصولات فولادی در بورس کالا عرضه نشد

تولیدکنندگان ایرانی لوازم خانگی تمام نیاز داخل را تامین می کنند

قیمت طلا و سکه در 27 دی

قرعه کشی یازدهمین فروش فوق العاده ایرانخودرو برگزارشد

بازار بورس بیشتر از سوی عوامل داخلی دچار مشکل شده ا

روزهای ناخوش هنری 700 ساله که در انبارها خاک می خورد / دست دلالان در جیب قالیبافان

قیمت خودرو در 27 دی 1399

تحمیل هزینه 20میلیارد دلاری؛ نتیجه عدم الحاق به FATF

جمعیت ازبکستان از مرز 34 میلیون و 500 هزار نفر گذشت

3 سناریوی پرداخت یارانه 100 هزار تومانی

وزارت نیرو| داروی التیام نیروگاه های فرسوده

فولاد مبارکه از هرگونه تحقیق و تفحص استقبال می کند

ارتقای ایمنی با استفاده از سیستم بازرسی اثربخش و کارآمد

مطالبات گوجه کاران همدانی تسویه شد

مازندران در وضعیت مطلوب/خراسان جنوبی در وضعیت قرمز

افزایش 570 درصدی قاچاق دام در کردستان

رشد 8 درصدی حجم و ارزش معاملات در بورس کالا

کاهش 80 هزار واحدی شاخص کل بازار بورس آذربایجان غربی ‏

قرارداد تامین 105 دستگاه واگن منعقد می شود

انتظار برگشت و افزایش قیمت سکه را داشته باشیم؟ | امکان تکرار سناریو بازگشت قیمت در بازار سکه چقدر است؟

رنگ آبی کرونا درچهارمحال و بختیاری

استخدام داروساز و کارشناس فروش در شرکت مهر سامان گستر در فارس

استخدام نیرو برای مجموعه تعمیرگاهی

پیک موتوری جهت فروشگاه ایساکو نیازمندیم

آغاز فعالیت 2 صندوق خرد زنان روستایی در مراغه

خانم جهت امور خدماتی

قصه خیالی آبرسانی به 185 روستای پایین دست «زیردان» / مسئولان آبفای سیستان و بلوچستان باز هم وعده پوشالی داده اند

برگزاری مسابقه ملی برای صرف جویی مصرف برق

شناسایی بیش از 50 اتاق معامله طلای کاغذی در کشور/حساب بیش از 150 اخلالگر نظام اقتصادی مسدود شد

خاموشی ناشی از قطع برق در شادگان کاهش یافت

پل تاریخی «کرزان» تویسرکان مرمت می شود

جمع آوری 1600 مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز

نیروگاههای از مدار خارج شده، وارد مدار تولید شدند

برندگان یازدهمین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو مشخص شدند

وزارت راه برنامه ساخت 5 میلیون مسکن را به استان ها ابلاغ کرد

افزایش ذخایر نفت ایران در آب های خلیج فارس

انتشار30 هزار میلیارد ریال اوراق گواهی سپرده با نرخ 18 درصد

ارزش دلار کانادا کاهش یافت

13 درصد آب کشور در شبکه توزیع هدر رفت

ادامه ریزش قیمت دلار و یورو در بازار

بیش از 24 هزار خودرو در کهگیلویه و بویراحمد جریمه کرونایی شدند

سومین خانه معدن آذربایجان غربی در مهاباد احداث شد

93هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق صادر شد

صرفه جویی 1.7 میلیون مترمکعبی گاز با خاموشی معابر

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/10/27؛ ریزش قیمت ها در بازار طلا و ارز/ سکه 10 میلیون و 400 هزار تومان شد

صف گاز در جنوب کرمان هر روز طولانی تر می شود

سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

تولید تختال با ضخامت 300 میلی متر در فولاد مبارکه

سرمایه گذاری 62 هزار میلیارد تومانی در مناطق آزاد کشور

روغن مصرفی دو ماه آخر سال تامین شد

تخصیص کمترین بودجه به بخش کشاورزی عمدی است| منتفعان واردات به دنبال تزلزل تولید داخل

پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در دزفول

اجرای مرحله ششم طرح ممیزی املاک تهران

فنر تقاضا در بازار مسکن

شهاب سنگ ها احتمالا به زمین آب آورده اند

بورس 38 هزار واحد افت کرد

شرایط فروش جدید شرکت بهمن موتور اعلام شد

از خودرو محوری تا فراموشی پیاده مداری

از خودرو محوری تا فراموشی پیاده مداری