مطالب مرتبط:
با وجود سویه جدید ویروس کرونا مردم همچنان از سفر خودداری کنند/ ممنوعیت دسته روی در ایام فاطمیه/ بررسی پیشنهادات برای مراسمات دهه فجر
قرار نبوده و قرار نیست که واکسن ایرانی کرونا به تایید سازمان جهانی بهداشت برسد / کشور های منطقه که تزریق واکسن فایزر را شروع کردند، مزدور و جیره خوار آمریکا هستند / در بحث واردات واکسن با کشور های مورد اعتمادمان مثل روسیه و چین همکاری می کنیم
چهار تشکل پزشکی خراسان رضوی از منع خرید واکسن کرونا حمایت کردند
واکسن کرونا را هم تولید و هم منابع خارجی تأمین می کنیم
ویروس شناس روس: خطر تغییر ماهیت ویروس کرونا افزایش یافت
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 دی 1399 ساعت 00:002021-01-13سياسي

حمایت استاد ویروس شناسی از ممنوعیت واردات واکسن کرونا


به گفته کارشناسان و اساتید پزشکی این تصمیم حاکمیتی از دقت نظر و هوشیاری رهبر معظم انقلاب حکایت دارد و نمی توان به کشورهایی که تعهدات خود را به درستی انجام نمی دهند اعتماد و مواد بیولوژی تزریقی وارد کرد.

- ": ابعاد پزشکی ممنوعیت ورود واکسن کرونای آمریکایی و انگلیسی و این که آیا علت ممنوعیت این ورود سیاسی است یا پزشکی است در گروه اندیشه و نظر با حضور اساتید پزشکی و داروسازی مورد بررسی قرار گرفت.

به خلاف تبلیغاتی مغرضانه و عوامانه که تصمیم مقام معظم رهبری را سیاسی می دانند، به گفته کارشناسان و اساتید پزشکی این تصمیم حاکمیتی از دقت نظر و هوشیاری رهبر معظم انقلاب حکایت دارد کما اینکه نه تنها معظم له بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حمایت معنوی و مادی از مدافعان سلامت تأکید داشته اند بلکه از دیرباز به صورت علنی و قاطع از فعالیت های دانش بنیان و رشد علمی و فناوری کشور و به طور خاص در فعالیت های علمی کنترل بیماری کووید19 حمایت کرده اند به گونه ای که جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که در تولید واکسن این بیماری پیشتاز است.

از سویی دیگر در تولید واکسن های آمریکایی فایزر و مدرنا از فناوری جدید پیام رسان آر اِن اِی یا mRNA استفاده شده است و نخستین واکسن هایی هستند که در دنیا با استفاده از این روش تولید شده اند.

بنا به هر دلیل از جمله شرایط اضطراری این دو واکسن به خلاف پروتکل های جاری بدون سپری کردن تمام مراحل مختلف تست ها به بازار عرضه شده اند و از افراد استفاده کننده این واکسن تعهد عدم پیگیری عوارض جانبی و احتمالی حتی در ایالات متحده آمریکا گرفته می شود.

معاون مرکز ویروس شناسی دانشگاه اصفهان و متخصص بین المللی در زمینه ویروس شناسی در خصوص همه گیری ناشی از کووید19 و شرایط به وجودآمده که برای بسیاری از متخصصان غیرمنتظره بود، اظهار داشت: اگرچه پیش بینی می شد که در دهه های نه چندان دور شاهد همه گیری ویروسی خواهیم بود اما نوع ویروس مشخص نبود و در زمان حاضر مهمترین اولویت ایجاد ایمنی سریع و کم هزینه است.

وی با اشاره به چالش های تولید واکسن بیان کرد: حتی شرکت فایزر لیستی از افرادی را که قادر به دریافت نیستند در سایت خود اعلام کرده است چراکه برخی از حساسیت ها برای افراد شناخته شده نیست و سایر افراد هم باید سیستم ایمنی سالمی داشته باشند که واکسیناسیون بر آنها انجام شود و نکته مهمتر اینکه این واکسن (فایزر و مدرنا) مراحل کارآزمایی بالینی را براساس پروتکل ها رعایت نکرده است.

تولید شیر فوق ایمنی زا در اصفهان علیه کووید حسن نیلی گفت: به محصولی تأییدشده و ایمن که در واقع شیر فوق ایمنی زا است که آنتی بادی اختصاصی علیه کووید دارد دست پیدا کردیم و در بیمارستان الزهرا(ع) و عیسی بن مریم(س) استفاده شده و عارضه هم نداشته است و اگر 15 روز همزمان استفاده کنند چرخه انتقال ویروس متوقف می شود.

وی ادامه می دهد: در حوزه های پاندمی که امنیت عمومی را شامل می شود حکم می کند زمانی که مانع ورود انسولینی با کارکرد مشخص می شوند حق داریم به سایر روش های ایمن سازی کشورهای دیگر مشکوک شویم.

این ویروس تنوع واکنشی دارد و کسانی بودند که سه مرتبه مبتلا شدند.

آنچه مشاهده می شود در کشورهای مختلف جمعیت به صورت سینوسی مبتلا می شوند و سطح ایمنی بالا می رود و خودکنترلی ایجاد می شود، البته در جمعیت حساس مبتلا شدن دوباره امکان پذیر است که ممکن است در ایران یک پیک مجدد در فروردین و اسفند داشته باشیم.

معاون مرکز ویروس شناسی دانشگاه اصفهان تصمیم رهبری را حکیمانه دانست و افزود: در حوزه حفاظت و حراست جمعیت نقش پررنگی داریم و نمی توانیم به راحتی به کسانی که تعهدات خود را به درستی انجام ندادند اعتماد و مواد بیولوژی تزریقی وارد کنیم، از سویی دیگر امکان انتقال این واکسن با توجه به نیاز به یخچال های اختصاصی بسیار مشکل است.

عدم امکان انتقال و ذخیره واکسن فایزر و مدرنا مهرداد زینلیان، متخصص پزشکی مولکولی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با توجه به اینکه فرمایشات رهبری معطوف به کشورهای آمریکایی و انگلیسی است و به لحاظ زیرساختاری کشور ما امکان نگه داری واکسن فایزر و مدرنا را ندارد، ابراز کرد: علاوه بر این امکان ذخیره سازی آن در کشور فراهم نیست و از اساس جزو سیاست های وزارت خانه نیست و جو ایجادشده یک جو روانی کاذب است.

از نظر تکنولوژی امکان راستی آزمایی را نداریم که آیا این واکسن همان واکسنی باشد که به ما تحویل می دهند و گفته می شود تحت اجبار و فشار این واکسن تأیید شده است و این به بدگمانی بیشتر منجر می شود.

وی ادامه می دهد: این ویروس مرتباً تغییر ژنتیکی می دهد و ماهیت تهاجمی و افرادی جوان تر را درگیر می کند و بحث ایمن شدن جامعه عملاً مطرح نیست.

ابوالفضل مصطفوی، عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز معتقد است که ویروس کرونا از گروه ویروسی مشترک حیوان و انسان است که می تواند جهش پیدا کند و حدس زده می شود از خفاش به انسان منتقل شده باشد.

تفاوت واکسن مدرنا و فایزر این است که براساس کدهای ژنتیکی برای پاسخ ایجاد ایمنی استفاده شده و واکسن اکسفورد شبیه پروتیین کرونا و ویروس سارس شبیه سازی شده است.

وی ادامه داد: اگر 70 درصد جامعه از این ویروس ایمنی پیدا کنند، چرخه انتقال آن شکسته و محدود می شود.

واکسن فایزر و مدرنا حتی در کشورهای خودشان با احتیاط مصرف می شود و همچنان واکسن به تأیید نهایی نرسیده است و ما هم اطمینان نداریم شاید مارا به عنوان موش آزمایشگاهی می خواهند استفاده کنند و به محض شروع زدن واکسن در این کشورها کشته هم زیاد دادند، در انگلیس هم از خانه سالمندان شروع به زدن کردند.

از طرفی هم ورود این واکسن ها تنها یک جمعیت 30هزارتایی در یک روستا را تأمین می کند و صرفاً یک بازی سیاسی است که در آمریکا هم بسیاری از کارکنان بخش درمان حاضر به استفاده از آن نیستند.

مصطفوی  اشاره ای به شائبه های عوارض این واکسن و عقیم کردن دارد که آیا این واکسن ها با وجود ژن تغییریافته بر عقیم سازی مؤثر هستند یا خیر گفت: از نظر تئوری امکان پذیر است اما از نظر عملی خیر.

امکان مخفی کاری که ژنی را به صورت صلاح بیولوژیک در واکسن استفاده کنند، وجود دارد اما امکان آن بسیار کم است و البته استفاده از واکسن به عنوان سلاح بیولوژیکی از لحاظ پزشکی خلاف است اما اثبات هم نشده است.

وی معتقد است: درصد و میزان مرگ ومیر در کشورها و حتی در شهرها به زمینه ژنتیک برمی گردد.

با وجودی که پیش بینی سخت است اما معتقدیم که ویروس به تدریج کاهش پیدا می کند و از بین می رود و اکثر مردم گرفتند و شیوع های مختصری در ماه های بعدی رخ می دهد اما مشکل زیادی بعید می دانم اتفاق بیفتد.


کلید واژه ها: رهبر معظم انقلاب - پزشکی - ممنوعیت - واکسن کرونا - کارشناسان - اساتید - واردات واکسن کرونا - تصمیم - هوشیاری - مقام معظم رهبری - ممنوعیت واردات - مدافعان سلامت - رهبر - انقلاب - ممنوعیت ورود - ویروس شناسی - سیاسی - حمایت - واکسن - دستورالعمل - کرونا - دانش بنیان - کشور - داروسازی - تبلیغاتی - آمریکایی - ورود - رشد علمی - انگلیسی - بیولوژی

آخرین اخبار سرویس:
رهایی 46 نفر از محکومان به قصاص از چوبه دار

واردات خودروی دست دوم از مناطق آزاد شایعه است

کمیسیون قضایی گزارش شکایت از رییس جمهور را به صحن علنی ارسال می کند

تعیین تکلیف طرح ساماندهی تولیدکنندگان رمز ارز در کمیسیون انرژی به فردا موکول شد

ساده انگاری محدودیت های کرونایی در مازندران

حجت الاسلام والمسلمین مروی: آستان قدس رضوی باید در مدیریت اسلامی و انقلابی الگو باشد

احداث بزرگ ترین پروژه گردشگری در نمین

انتصاب پزشکیان و مخبردزفولی عضو هیات امنای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

معرفی بهترین دوربین­ های گوشی دنیا در سال 2020 (قسمت دوم)

ارکستر سازهای ملی با وحید تاج و رشید وطن دوست روی صحنه تالار وحدت

دیدار فرمانده قرارگاه فرهنگی جهادی حضرت مهدی (عج) با مراجع

بررسی طرح تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمز ارز در کمیسیون انرژی

ساماندهی معلمان غیر رسمی؛ بزودی

استخدام منشیِ حسابدارِ خانم

استخدام منشی خانم در شرکت کیمیا فلز آذر در تهران

ظریف: اقدامات ترامپ اثری در اراده ایران نمی گذارد

انتصاب دو عضو جدید هیات امنای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با حکم روحانی

یادواره شهدای هویزه و 43 شهید جهادگر سبزوار

10 هزار اثر به دبیرخانه هشتمین جشنواره ملی رسانه دیجیتال رسیده است

نامه نایب رییس مجلس به ابراهیم رییسی درباره تخلفات بازار سرمایه + لیست مازاد فروش های حقوقی

اصلاح اصلاحات چگونه رقم می خورد؟| تیزر گفتگوی تسنیم با آقای محمد قوچانی

واکسیناسیون مردم جمهوری آذربایجان علیه کرونا

سیاست کشورمان در مواجهه با دولت بایدن «اقدام در برابر اقدام» است

سریال ادامه دار رفت و آمد سکان دار شهری چادگان/ ششمین شهردار دوره پنجم منصوب شد

بررسی ایرادات لایحه مالیات بر ارزش افزوده در پژوهشکده شورای نگهبان

ورود دستگاه قضا برای جلوگیری از غارت برق استان اردبیل/ استخراج کنندگان غیرمجاز ارز دیجیتال شناسایی شوند

ماجرای واردات خودرو کارکرد چیست؟

رعایت عدالت شرط موثر در تربیت و حفظ تعادل روحی و روانی کودکان

داوطلب ژاپنی برای استفاده نادرست از ماسک، از کنکور محروم شد

اولین واکنش خانواده شیده لالمی به مرگ او: انتخاب شیده برای ما باورکردنی نیست

بررسی تاخیر چند ماهه در ترخیص کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در کمیسیون اقتصادی

عمویی در تشریح کمیسیون امنیت ملی با حضور ظریف: اقدام در برابر بیانیه و امضا را نمی پذیریم

استانداری تهران: همکاری نکردن مردم، موج جدید کرونا را در پی دارد

شصت و یکمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

ضرورت اجباری شدن بیمه کیفیت برای ساختمان های بلند

جذب نیروی دفتری برای فروش کارتخوان

یک نفر خانم برای امور منزل

حسابدار جهت انجام امور مالی

استخدام تعداد محدودی نیروی کار در فضای مجازی

پسروی در رعایت؛ پیشروی در کرونا

گیربکس ایرانی 6 سرعته ماه بعد رونمایی می شود

حکم روحانی برای پزشکیان و مخبر دزفولی

آخرین خبرها از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب

اشتیه: از اسراییل می خواهیم به ساکنان قدس اجازه مشارکت در انتخابات آتی را بدهد

امنیت امروز را مدیون خون شهداییم

پیام مهم ریاست ویلیام برنز بر سازمان سیا چیست؟

آمادگی تأمین اجتماعی برای افزایش تعهدات دارویی و تجهیزات پزشکی

پزشکیان و مخبردزفولی با حکم رییس جمهور عضو هیات امنای موسسه تحقیقات رازی شدند

حاج سعید عابدین زاده درگذشت

ششمین دوره «الکام استارز» با حمایت ایرانسل آغاز به کار کرد

حجت الاسلام والمسلمین مروی: آستان قدس قدس رضوی باید در مدیریت اسلامی و انقلابی الگو باشد

ظریف: به دنبال تنش و جنگ نیستیم

رییس کل دادگستری استان قزوین خبر داد: شناسایی 200 مدیر متهم به فساد در قزوین

عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی

اجرای برنامه های دهه فجر در تهران با رعایت پروتکل ها

سرکشی رییس کل دادگستری فارس از شهرستان داراب به منظور بررسی نحوه ارائه خدمات قضایی

واکنش صریح آیت الله مکارم به گرانی ها و بی توجهی مسؤولان به حل مشکلات مردم

به مناسبت روز هوای پاک: معاینه فنی تاکسی های پایتخت یک هفته رایگان شد

اسماعیل هنیه: معامله قرن، معامله با شیطان است

ائمه جماعات و مربیان پرورشی نوجوانان را به نماز جذب کنند

واکنش ها به بازنشر ویدیوی سال 96 شبکه 2 سیما

افتتاح مرکز فیزیوتراپی خیر ساز در شمال فارس

تخت روانچی: تغییر اسامی تحریم ها نباید مانع اجرای تعهدات آمریکا شود

زمینه برگزاری انتخاباتی سالم با مشارکت حداکثری مردم را فراهم کنیم

مقاومت شهید سلیمانی امنیت و آرامش را برای کشورهای منطقه به ارمغان آورد

بررسی علت تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در کمیسیون اقتصادی 

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خطاب به سخنگوی ستاد ملی کرونا: از امام جمعه قم دلجویی کنید!

پیوند خوردن توانمندی 2 هزار نخبه به نیازهای کشور

بررسی چرایی تاخیر چند ماهه در ترخیص کالاهای اساسی در مجلس

تهران در محاصره مدیران ناکارآمد شهری/از ارتکاب قتل آقای شهردار تا فساد مالی مدیری که نمونه بود

ظریف: اگر استعفا نمی کردم یک وزیر خارجه بی خاصیت معرفی می شدم | حتی از سپاه که «گاندو» را علیه من ساخت دفاع می کنم

تکذیب خبری عجیب توسط «همایون شجریان»+ عکس

حمایت از 165 سالمند نیازمند بافقی در طرح منزلت

عمویی: ظریف به سوالات نمایندگان پاسخ داد

ظریف: سیاست کشورمان در مواجهه با دولت بایدن «اقدام در برابر اقدام» است

هزار ساختمان مشابه پلاسکو از لحاظ سازه در تهران وجود دارد

بررسی مسائل و مشکلات مدارس علمیه استان همدان

وزیر کشور: عید نوروز نباید موجب شیوع دوباره کرونا شود

ابعاد ولایت در حکومت اسلامی/ شهادت حضرت فاطمه(س) برای ولایت بود

نماهنگ | تجربه غزه

بازداشت مداح قانون شکن در شهرستان دنا

مرمت عمارت وثوق الدوله به پیمانکار واگذار شد

بازیگر »پایتخت«، مهمان شهاب حسینی در »همرفیق« خواهد شد

سرنوشت لپ تاپ سرقت شده پلوسی

ظریف: اقدامات ترامپ اثری بر اراده ایران نمی گذارد

واردات خودروی دست دوم از مناطق آزاد تکذیب شد

ضرورت وجود حکومت

رشادت های سلیمانی ها سایه جنگ را از کشور دور کرد نه مذاکره

اسناد تخلفات میلیاردی بورس به رییس ارائه شد/ عرضه های سنگین 10 حقوقی

برنامه های دهه فجر در استان تهران با رعایت پروتکل ها اجرا می شود

برگزاری دوره صوت و لحن از سوی مؤسسه نورالهادی خرمشهر

ماموستا شیرزادی: اختلاف افکنان عامل سرویس های جاسوسی بیگانه اند

پزشکیان و مخبردزفولی با حکم رییس جمهور عضو هیات امنای موسسه تحقیقات رازی شدند

شکایت از رییس جمهور به صحن علنی ارسال شد

استخدام حسابدار در شرکت ایگال در تهران

نیروی کار جهت کار در کارخانه(جاده کلات،کامجو)

نیاز به مشاور دفتر املاک به صصورت تمام وقت

باید کمپین «نگاه به آینده» را ایجاد کنیم

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در صنایع ایلیا کو در تهران

استخدام مشاور املاک خانم با حقوق ثابت

حمایت استاد ویروس شناسی از ممنوعیت واردات واکسن کرونا

حمایت استاد ویروس شناسی از ممنوعیت واردات واکسن کرونا