مطالب مرتبط:
عضویت ایران در کمیته راهبری شبکه بین نهادی استرداد دارایی های غرب آسیا
عضویت ایران در کمیته راهبری شبکه بین نهادی استرداد دارایی های غرب آسیا
گسترش همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت 160 سال دیپلماسی
انتخاب ایران به عنوان معاون دفتر غرب آسیای منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی از سال 2021
انتخاب ایران به عنوان معاون دفتر غرب آسیای منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی از سال 2021
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 03:502020-12-06بين الملل

چرا ایران بعد از 15 سال به عضویت شانگهای در نیامد؟


کشورمان در طول 15 سال گذشته درخواستی برای پیوستن رسمی به سازمان همکاری شانگهای داده است، اما تاکنون تنها به عنوان عضو ناظر در سازمان شانگهای حضور دارد.

- ، هند و پاکستان بدهند.

بدین ترتیب ایران، پاکستان، هند در سال 2005 و افغانستان در سال 2012 و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

15 سال انتظار برای عضویت ایران در شانگهای حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که سازمان همکاری شانگهای یک سازمان اقتصادی_امنیتی است که نزدیک به نیمی از جمعیت جهان را در خود جای می دهد و از ظرفیت بسیار بالایی برای تبدیل شدن به یک قطب بزرگ اقتصادی در جهان برخوردار است، ایران یکی از محوری ترین کشور های منطقه و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و می تواند به عنوان کریدور تماس شرق و غرب آسیا تا اروپا و شمال آفریقا تلقی شود.

او همچنین گفت که ایران دارای موقعیت ژئوپلتیکی بسیار مهمی به لحاظ اقتصادی، سیاسی و امنیتی تلقی می شود،کشورمان در طول 15 سال گذشته درخواستی برای پیوستن رسمی به این سازمان بزرگ داده است، اما تاکنون تنها به عنوان عضو ناظر در سازمان شانگهای حضور دارد.

مقامات عضو این سازمان مخصوصا چین و هند و سایر کشور ها به خوبی موقعیت ایران را درک می کنند، اما فشار قدرت های فرامنطقه ای به ویژه آمریکا که اکنون تلاش می کند تا در این سازمان مهم نفوذ پیدا کند، زیرا حضور ایران به صورت رسمی در شانگهای می تواند نفوذ آمریکا در منطقه را کاهش دهد.

او همچنین گفت که وحشت آمریکا و اتحادیه اروپا این است که سازمان شانگهای به یک سازمان مهم اقتصادی به طور مستقل تبدیل شود و چون ایران می تواند عضو رسمی باشد طبیعتا از فشار های اقتصادی آمریکا و غرب رهایی پیدا می کند، متاسفانه سازمان شانگهای اکنون تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار گرفته است و چین هم حاضر نیست به خاطر ایران مقابل آمریکا قرار بگیرد، لذا فشار واشنگتن منجر شده است که ایران تاکنون نتواند به صورت رسمی وارد این سازمان بزرگ اقتصادی شود.

در واقع ایران که در سال 2008 برای پیوستن کامل درخواست عضویت و بار ها و بار ها بر این خواسته تأکید کرد، اما از سال 2005 تاکنون تنها از وضعیت ناظر برخوردار است.

در نشست سران در سال2010، سازمان رسما توقف مهلت مقرر درباره پذیرش های جدید را به پس از بازنویسی اساسنامه سازمان شانگهای پنج (سال 2001) موکول کرد، اما در عین حال به طور قانونی دولت های تحت تحریم های سازمان ملل متحد را از پذیرش عضویت محروم کرده است.

اگر چه ایران دیگر تحت تحریم های سازمان ملل متحد نیست، اختلافات داخلی برای عضویت ایران ادامه یافته تا این فرآیند را از بین ببرد، اما اگر ایران عضو این سازمان باشد چه منافعی خواهد داشت؟ عضو ناظر شانگهای بودن چه دستاورد هایی دارد؟ همانطور که گفته شد، جمهوری اسلامی ایران همچنان عضو ناظر سازمان شانگهای است، در سطح کشور های ناظر این سازمان مانند ایران صرفا اعلام موضع و تبادل نظر مطرح است که البته در تصمیم گیری های نهایی سازمان می تواند بسیار مؤثر باشد، لذا سازمان شانگهای علاوه بر ماهیت وجودی خود و پتانسیل هایی که برای کشور ها مهیا می کند، می تواند به عنوان بازوی کمکی در روابط دوجانبه کشورمان و کشور های منطقه عمل کند.

به عقیده کارشناسان عضو ناظر سازمان شانگهای بودن مزایای قابل توجهی دارد، به دلیل اینکه در بالاترین سطح تصمیم گیر و سیاسی کشور حضور می یابند و مواضع خود را از طریق سخنرانی رییس جمهور که در برگیرنده تمامی مواضع ایران است، مطرح می کنند.

این اعلام مواضع علاوه بر انعکاس در بیانیه رسمی مانند حمایت از برجام (بیانیه سال جاری سازمان)، بازخورد مناسب رسانه ای نیز خواهد داشت.

در جایی که باید از تمام ظرفیت های منطقه ای و بین المللی استفاده کرد، شانگهای هم یک تریبون است که می توان از طریق آن صدای خود را به جهان رساند، در نتیجه عضو ناظر بودن تاکنون برای ایران بسیار سودمند بوده است.

ظرفیت های ایران برای عضویت در شانگهای اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور کشورمان در نوزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای، ضمن قدردانی از آقای ونکایا نایدو، معاون رییس جمهور هند به خاطر میزبانی این نشست، گفت که در دنیای پرمخاطره امروز، نهاد های منطقه ای یکی از موثرترین سازوکار های مدیریت و حل و فصل مسائل منطقه ای، جهانی و حتی ملی هستند.

به این اعتبار، اعضای سازمان همکاری شانگهای می توانند با بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت های وسیع همکاری های چندجانبه، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که با پایان جنگ سرد، چندجانبه گرایی از سوی برخی کشور ها به ویژه آمریکا با چالش جدی مواجه شده است، گفت که برجام که به عنوان یکی از دستاورد های مهم دیپلماسی بین المللی دهه اخیر است، به رغم رویکرد برجام ستیزانه و خروج غیرقانونی دولت ترامپ و اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و بی عملی کشور های اروپایی عضو، به واسطه سیاست صلح طلبانه و صبر راهبردی ایران و با حمایت اعضای جامعه بین المللی، از جمله اعضای سازمان همکاری شانگهای و البته با مقاومت ملت بزرگ ایران تاکنون پایدار مانده است.

جهانگیری با بیان اینکه هر چند ایران منفعت قابل توجهی از اجرای برجام نبرده است، اما همچنان برای تقویت رویکرد چند جانبه گرایی، درصدد بازگشت توازن و تعادل در انجام تعهدات طرفین به این توافق بین المللی است، گفت که با کمال تاسف یکی از ابزار هایی که دولت آمریکا همواره از آن برای اعمال فشار بر کشور های مستقل بهره می برد، تحریم های غیرقانونی و ظالمانه ای است که در نهایت مردم کشور ها را هدف قرار می دهد.

ابزار مهم این کشور در پیشبرد سیاست تحریم، استفاده از سازوکار های بانکی و دلار است.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: از آنجایی که اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا به عنوان اقدامی علیه تجارت آزاد جهانی محسوب می شود و می تواند برای هر رقیب سیاسی یا اقتصادی این کشور نیز تکرار شود، جای آن دارد که سازمان همکاری شانگهای برای خنثی کردن این دست اقدامات غیرقانونی تدابیری متناسب اتخاذ کند، لذا بهترین راه مقابله در این خصوص، یافتن سازوکار های بانکی و پولی بین منطقه ای است که بتواند کشور های مستقل منطقه را از چرخه تحریم های ظالمانه خارج نماید و زمینه های لازم را برای تبادل تجاری و اقتصادی بین منطقه ای با استفاده از پول های ملی و یا تعریف ارز واحدی فراهم آورد که بتواند جایگزین مناسبی برای ارز واسط دلار در روابط تجاری کشور های منطقه باشد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین در ادامه گفت که می توان با تاسیس مرکز ترانزیت و حمل و نقل منطقه ای در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، زمینه تسهیل و توسعه همکاری های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کنیم.

حدود یک سال است، جهان درگیر بیماری عالم گیر کرونا شده است.

ایران از ابتدای مواجهه با این همه گیری، اقدامات همه جانبه ای برای مقابله با این بیماری انجام داد.

جهانگیری همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ویژه خود که پیوند دهنده مناطق گوناگون از جمله آسیای مرکزی و قفقاز، آسیای غربی و خاورمیانه است و بین دریا های مهم خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب واقع شده، آمادگی دارد به عنوان یکی از کانون های غنی انرژی و شاهراه های مواصلاتی منطقه با کشور های عضو سازمان همکاری شانگهای برای پیشبرد اهداف اقتصادی مشترک از جمله انتقال و صادرات انرژی و ترانزیت کالا همکاری کند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه گفت که به این منظور، بهره برداری از ظرفیت بندر چابهار در جهت رونق کریدور شمال- جنوب، سی پَک و ابتکار یک کمربند، یک راه چین می تواند مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت بندر چابهار و اتصالات ریلی آن، در مسیر افغانستان و آسیای مرکزی، موجب شده است تا ایران به رغم تحریم های غیرقانونی آمریکا، احداث راه آهن چابهار به زاهدان را شروع نماید.

فرصت را مغتنم می شمارم و از کشور های دیگر به ویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای برای مشارکت در این پروژه عظیم دعوت به عمل می آورم.

مزایای عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای با توجه به ظرفیت تاثیر گذاری سازمان شانگهای، عضویت ایران منافع زیادی را در پی خواهد داشت، عضویت در سازمان همکاری شانگهای می تواند هزینه های سیاسی و اقتصادی ایران را در عرصه مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر کاهش دهد.

همچنین سطح همکاری های منطقه ای ایران با کشور های آسیای مرکزی، سیاست تنش زدایی و اعتماد فی مابین را افزایش دهد، مشارکت اقتصادی میان کشورها، افزایش حجم تبادلات تجاری و پیوستن به بازار جهانی برای کشور های عضو با پیوستن ایران تسهیل شده و ایران از این فرایند سود متقابل خواهد برد.

در نهایت، حجم تهدیدات از نواحی مختلف با همگرایی کشور های عضو کاهش می یابد و از بین بردن آن با هزینه کمتری صورت می گیرد.

چرا درخواست ایران برای عضویت پذیرفته نشد؟ حسن بهشتی پور کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به عدم عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای، گفت: با آنکه تهران سال هاست درخواست عضویت دائم در این سازمان را مطرح کرده، اما همچنان شاهدیم که شکل عضویت ایران، عضویت ناظر است.

با توجه به اینکه پذیرفته شدن کشوری به عنوان عضو دائم منوط به موافقت اعضا به اتفاق آراست، گاهی مخالفت ازبکستان دلیل ناظر ماندن ایران در سازمان شانگهای عنوان شده و در سال های اخیر هم مخالفت تاجیکستان به دلیل سردی روابط رخ داده در روابط تهران و دوشنبه مانع از عضویت دائم ایران شده است.

بهشتی پور در ادامه گفت که البته دلیل دیگری هم در سال های گذشته برای عدم بررسی پرونده درخواست ایران اعلام شده بود و آن تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران تا قبل از توافق هسته ای بود و بهانه اعضای اصلی و دائم سازمان شانگهای این بود که کشور عضو دائم نباید با چالش بین المللی روبه رو باشد.

در پشت مخالفت عضویت ایران در سازمان شانگهای در سال های گذشته روسیه و چین قرار داشتند، البته مسکو در طول سال های اخیر موافقت کامل خود را با عضویت ایران اعلام کرده است، اما همچنان به نظر می رسد چینی ها در رابطه با عضویت ایران در این سازمان ملاحظاتی دارند.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی معتقد است که عضویت ایران در شکل ناظر بسیار بهتر از عضویت دائمی کشورمان در سازمان همکاری های شانگهای است، زیرا اگر ایران بخواهد به عضویت دائمی این سازمان دربیاید، باید بیش از 50 تعهد را بپذیرد که برخی از آن ها ممکن است برخلاف استقلال ملی و قانون اساسی کشور باشد و به عبارت دیگر، ممکن است ایران با حضور دائم در سازمان همکاری های شانگهای تعهدی فراتر منافعی که به دست می آورد و استقلال خود، بپذیرد.

به گفته هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل،ممکن است در آینده ایران به صورت رسمی به عضویت سازمان همکاری شانگهای در بیاید، ولی به هرحال نقش فشار آمریکا برای جلوگیری از ورود رسمی ایران به شانگهای کاملا مشخص است.


کلید واژه ها: سازمان همکاری شانگهای - شانگهای - سازمان - ایران - باشگاه خبرنگاران - پاکستان - اقتصادی - سازمان شانگهای - حسن هانی زاده - هند و پاکستان - همکاری - شمال آفریقا - جاده ابریشم - عضویت - جمعیت جهان - افغانستان - خبرنگاران - هانی زاده - بین الملل - کشور - شرق و غرب - جهان - ناظر - برخوردار - غرب آسیا - کارشناس - کشورمان - گفت وگو - بلاروس - ابریشم

آخرین اخبار سرویس:
راه پیمایی بحرینی ها در همبستگی با مردم یمن

بایدن و مرکل درباره ایران گفت وگو کردند

بحران کرونا و احتمال بروز شورش سراسری در اروپا

تداوم حضور 5 هزار نیروی گارد ملی برای تأمین امنیت کنگره آمریکا

معافیت یک ماهه آمریکا برای بخشی از تحریم ها علیه انصارالله یمن

کاخ سفید: آمریکا درگیر رقابتی جدی با چین است

سفیر ایران در یمن: آمریکا مادر تروریسم است

کشته شدن 41 هزار آمریکایی در سال 2020 به ضرب گلوله + فیلم

مردی که 8 زن و 50 هزار مصاحبه داشت؛ مشهورترین و جالب ترین مجری خبری جهان را بشناسیم + تصاویر

بایدن طرح حمایت از محصولات آمریکایی را امضا می کند

مرگ خاخام برجسته صهیونیست پس از دریافت واکسن

آزادسازی کشت برنج به نفع کیست؟ / فایزر علیه فایزر / بازار سوریه در عطش تجارت با ایران

بایدن طرح حمایت از محصولات آمریکایی را امضا می کند

نخستین اقدام در سیاست خارجی بایدن / معافیت تحریمی موقت برای انصارالله یمن

مرگ خاخام برجسته صهیونیست پس از دریافت واکسن

عملیات انتقال 52 گروگان آمریکایی از ایران به آمریکا / تهران در کنترل انقلابیون / عملیات کشف پیکر شهدای هواپیمای ایران ایر / ملاقات محمدرضا پهلوی از نیروهای نظامی مستقر در عمان / مراسم تسلیم ژاپن به بریتانیا

بنر توهین آمیز در ترکیه خشم ایرانی ها را برانگیخت: وارد نشوید و الّا لگد می خورید (+عکس)

آفریقا خواستار لغو تصمیم ترامپ درباره صحرای غربی

دشمنان نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند

عقب‎نشینی آمریکا از تحریم انصارالله

ابتلای صدها تن به کرونا در اسراییل پس از دریافت واکسن

پوسیده از درون!

ابراز تأسف جان کری از خروج دولت ترامپ از توافق آب وهوایی

حمله دلخراش خودروی پلیس آمریکا به عابران پیاده

نزدیک به 8 هزار محکوم به اعدام در زندان های عراق به سر می برند

تمایل بایدن برای مذاکره مستقیم با ایران

عقب‎نشینی آمریکا از تحریم انصارالله

مقام سابق صهیونیست: با بازگشت آمریکا به برجام مخالفیم

دردسر واکسن کرونا برای رییس ستاد ارتش اسپانیا

87 عضو طالبان در هفت استان افغانستان کشته شدند

ابراز تأسف جان کری از خروج دولت ترامپ از توافق آب وهوایی

کرونا گرفتن صدها تن در اسراییل پس از دریافت دوز دوم واکسن

معافیت موقتِ تحریمیِ آمریکا برای انصارالله یمن

صدور معافیت تحریمی موقت برای انصارالله یمن از سوی آمریکا

باقی ماندن 7000 نیروی گارد ملی تا اواخر اسفند در واشنگتن

تأسف «کری» از خروج ترامپ از توافق آب وهوایی

فشار رام الله برای برگزاری انتخابات در بیت المقدس

آمریکا معافیت موقت تحریمی برای جنبش انصارالله یمن صادر کرد

گفت وگوی رییس پارلمان عراق با وزیر خارجه و نخست وزیر کویت درباره روابط دوجانبه

آمریکا معافیت موقت تحریمی برای انصارالله یمن صادر کرد

دیدار رییس پارلمان عراق با امیر و ولیعهد کویت

جان کری: ما افتخار می کنیم که برگشتیم

سفیر ایران در یمن: آمریکا مادر تروریسم در جهان است

واکسن کرونا برای رییس ستاد ارتش اسپانیا دردسر ساز شد

وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی: صدها تن پس از دریافت دوز دوم واکسن به کرونا مبتلا شدند

راهپیمایی مناطق مختلف بحرین برای اعلام همبستگی با مردم یمن

اتحادیه آفریقا خواستار لغو تصمیم ترامپ شد

7000 نیروی گارد ملی تا اواخر اسفند در واشنگتن باقی می مانند

اگر بایدن در مقابل فشارها علیه رابرت مالی مقاومت کند...

انتقاد نماینده مجلس انگلیس از سیاست های کشورش در حمایت تسلیحاتی لندن از ائتلاف

انتقال اجساد پنج کولبر گرفتار بهمن در مرز ترکیه به ایران

روزنامه گل| سر افکنده!

پیکر 5 کولبر گرفتار بهمن در مرز ترکیه به ایران انتقال می یابد

صدور معافیت موقت تحریمی برای انصارالله یمن

شال ولیعهد عربستان جنجال بپا کرد +عکس

مهار چین؛ استراتژی بایدن در شرق آسیا

برگزاری راهپیمایی مجازی علیه جنگ یمن

آمریکا مجوز تراکنش مالی با جنبش انصارالله یمن را صادر کرد

آخرین تحولات میدانی لیبی/ دژ دفاعی 70 کیلومتری قوای روسی مانع از بلند پروازی ترکیه در لیبی +تصاویر

آمریکا خواستار آزادی معترضان بازداشتی در روسیه

ادعای اسکای نیوز عربی درباره طرح جدید دولت بایدن در قبال ایران

بهترین کشورهای جهان برای زندگی

معافیت یک ماهه بخشی از تحریم ها علیه انصارالله

آمریکا مجوز تراکنش مالی با جنبش انصاراله یمن را صادر کرد

شایعه طلاق ترامپ و ملانیا در رسانه زرد انگلیسی

ابتکار دولت بایدن برای گفت و گو با تهران

راهپیمایی مجازی فعالان حقوق بشری علیه استمرار جنگ یمن

معافیت موقت وزارت خزانه داری آمریکا برای انصارالله یمن

کتائب حزب الله عراق: ملت یمن اهداف متجاوزان را خنثی کرد

آمریکا معافیت تحریمی موقت برای انصارالله یمن صادر کرد

معافیت موقت تحریمی برای جنبش انصارالله یمن

گوترش خواستار توزیع جهانی واکسن کرونا

توقف پروژه تولید واکسن کرونا در انستیتو پاستور فرانسه

بایدن به زودی طرحی را با وساطت اروپایی ها برای مذاکره مستقیم با ایران کلید می زند

خزانه داری آمریکا اجازه معاملات مربوط به جنبش انصارالله یمن را داد

پیگیری وضعیت اتباع ایرانی مفقود شده در مرز ترکیه

بازتاب سفر ظریف به باکو در رسانه های جمهوری آذربایجان

ابراز تأسف جان کری از خروج دولت ترامپ از توافق آب وهوایی

آمریکایی های زیادی، آب برای شستن دست ندارند

معترضان مقابل سفارت عربستان درواشنگتن توقف جنگ یمن راخواستارشدند

فیلمی دیدنی از لحظه شروع فوران آتشفشان

پوسیده از درون!

زاخارووا: تلاش روی تمدید معاهده استارت نو بین مسکو و واشنگتن آغاز شده است

پیکر بی جان 5 نفر از کولبران کوران توسط نیروهای خودجوش مردمی پیدا شد

آلمان: خطر ویروس انگلیسی بسیار جدی است/ ده ها هزار شرکت در آستانه ورشکستگی

آمریکا معافیت موقت تحریمی برای انصارالله یمن صادر کرد

اختلاف رییس جمهوری تونس با نخست وزیر درباره تغییر کابینه

مدرس زبان های خارجی در موسسه زبان

سفیر آمریکا به وزارت خارجه روسیه احضار شد

کنایه جالب سیف اله پور به برخی مدیران; ماندن به هر قیمتی را به جان نخریم+ویدئو

اتحادیه اروپا پشت رهبر مخالفان در ونزوئلا را خالی کرد

بایدن ممنوعیت خدمت تراجنسیتی ها در ارتش آمریکا را لغو کرد

یاوه گویی مقام سابق صهیونیست درباره برجام

وزارت خزانه داری آمریکا معافیت موقت تحریمی برای جنبش انصارالله یمن صادر کرد

کشف 19 جسد سوخته درمرز مکزیک +عکس

فوت 5 کولبر مفقود شده ایرانی در مرز ترکیه

اجساد 5 ایرانی مفقود شده پیدا شد

اتحادیه اروپا پشت رهبر مخالفان در ونزوئلا را خالی کرد

دیدارهای رییس پارلمان عراق با مقامات کویتی با تاکید بر تقویت روابط اقتصادی

آمریکا برای بخشی از تحریم های خود علیه انصارالله یمن معافیت یک ماهه صادر کرد

چرا ایران بعد از 15 سال به عضویت شانگهای در نیامد؟

چرا ایران بعد از 15 سال به عضویت شانگهای در نیامد؟