موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان آسيا 2021 - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - قرعه كشي ليگ قهرمانان آسيا - ايران خودرو - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - كنفدراسيون فوتبال آسيا - قاسم اويس - مونزا - حسن مونسان - سيل سيستان و بلوچستان - ايراني تبارها - وايگل - شير سنگي - رؤيت - داروي كنترل عوارض تنفسي كرونا - آيت الله سيدمحمد موسوي - توقيف خودرو - درانار - سرك

مطالب مرتبط:
ایجاد امنیت شغلی پایدار و حمایت از تولیدات داخلی با رویکرد کمک به جهش تولید
ایجاد امنیت شغلی پایدار و حمایت از تولیدات داخلی با رویکرد کمک به جهش تولید
امنیت شغلی پایدار و حمایت از تولیدات داخلی با رویکرد جهش تولید
اعتبارات حوزه بازآفرینی شهری، بیش از دو برابر افزایش یافت
مدیریت یکپارچه شهری در اهواز وجودندارد/ اولویت بندی حل مشکلات شهر
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 02:052020-12-05اقتصادي

رویکرد گره گشای بازآفرینی پایدار شهری چیست؟


در سال های گذشته روند رشد سریع شهرنشینی و توسعه شهرها در نتیجه انقلاب صنعتی، تأثیرگذاری زیادی بر بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری داشته و به نوعی تعادل اجتماعی و محیطی و در نتیجه پدیدار شدن این بافت ها کمرنگ شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، رویکرد بازآفرینی پایدار شهری با سیاست گذاری یکپارچه، جامع نگر و عملیاتی همچنین ایجاد تغییرات مثبت و پایدار، بهبود و ارتقا کیفیت بافت های ناکارآمد شهری را به همراه خواهد داشت و یکپارچه کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی این بافت ها را رقم خواهد زد.

یکی از رویکردهای مهم در این راستا، آینده پژوهی با هدف رسیدن به توسعه پایدار و مواجه با مشکلات آینده شهرها است؛ این رویکرد به عنوان شیوه و روش شناختی با در نظر گرفتن وضعیت گذشته و حال چشم انداز آینده را روشن می سازد.

امروزه در اغلب شهرها و به ویژه در شهرهایی با پیشینه کهن و سابقه تاریخی، بخش قابل توجهی از شهر را بافت های ناکارآمد که هسته حیات شهرها تلقی می شود، تشکیل می دهد.

این بافت که در فرایند زمانی طولانی شکل گرفته، تکوین یافته و امروزه در محاصره فناوری عصر حاضر گرفتار شده است، چنانچه در گذشته به مقتضای زمان دارای عملکردهای منطقی و سلسله مراتبی بوده، اما امروزه به لحاظ ساختاری و عملکردی دچار کمبودهایی شده و آنگونه که باید نمی تواند جوابگوی نیاز ساکنان خود باشد.

بازآفرینی شهری به عنوان یک حوزه مهم در حال ظهور از مداخله بخش عمومی ظاهر شد که برای حمایت از مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شده است.

این رویکرد تلاشی جامع و یکپارچه برای به زندگی برگرداندن بافت ها و مناطق رو به زوال است؛ این فرایند باعث متوقف شدن فرایند فرسودگی و به بازآفرینی فضا و مکان می انجامد.

مفاهیم حوزه بازآفرینی شهری را می توان اقداماتی در راستای بهبود وضعیت شهری و ارتقا کیفیت زندگی ساکنان بافت ناکارآمد دانست.

بسیاری از رهیافت های بازآفرینی شهری که با هدف ساماندهی مناطق ناکارآمد مورد استفاده برنامه ریزان قرار گرفته است، به دلیل نگرش تک بعدی و اغلب صرفاً کالبدی و کم توجه به سایر ساختارهای انسانی، با شکست رو به رو شده و در بسیاری موارد زمینه ساز فرسودگی بیشتر مناطق شده است.

یکی دیگر از پارادایم های تأثیرگذار که به عنوان یک رویکرد یکپارچه در ابعاد اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی شناخته شد مفهوم پایداری و توسعه پایدار است.

رهیافت بازآفرینی پایدار شهری رویکردی فراگیر و جامع محمدرضا رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد در این باره به ایمنا"، می گوید: بازآفرینی پایدار شهری به عنوان یک رهیافت جامع نگرانه بازآفرینی و توسعه پایدار را در کنار هم قرار داده و در حال حاضر مهم ترین نوع مداخله در بافت های ناکارآمد شهری است که این رویکرد نوعی فرایند رفع مسئله شهر را دنبال می کند و در آن نسل های حاضر و آینده برای دست یابی به استانداردهای کیفیت زندگی مد نظر قرار می گیرد.

وی تصریح می کند: بازآفرینی پایدار شهری راه حلی برای دستیابی به سرزندگی اقتصادی، برابری اجتماعی و سلامت اکولوژیک در شهرها مورد توجه واقع شده است و ادبیات رو به رشد قویاً غیرقابل اجتناب، توسعه پایدار شهری را برای رفع معضلات پیچیده و چند بعدی شهرها و از جمله محلات ناکارآمد مورد تأکید قرار داده است که بر این ارتباط مسئله جهانی درک آینده شهرها از اهمیت حیاتی برای پایداری محسوب می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه تصورات درباره آینده شهرها به شهرها کمک می کند تا از طریق چشم انداز سازی به آینده های بدیل بپردازند، می افزاید: ضروری است تا در عصر فناوری اطلاعات و توسعه شبکه های ارتباطی که با نبود قطعیت و نوآوری بسیاری همراه است نسبت به تحولات آینده شهرها برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد.

وی ادامه می دهد: رویکرد آینده پژوهی به عنوان فرایندی نظام مند مشارکتی و گردآورنده ادراکات پیرامون آینده است که چشم اندازی میان مدت تا بلند مدت را با هدف اتخاذ تصمیم های روزآمد و هماهنگی اقدامات مشترک بنا می سازد.

رضایی اظهار می کند: در فرایند گسترش بی رویه کالبدی و استقرار نامتعادل جمعیت، بافت های ناکارآمد به صورت مختلف ظهور و گسترش یافتند که این محدوده ها شامل بافت های تاریخی، میانی، اراضی بایر و ناکارآمد، روستاهای الحاق شده به شهر و سکونتگاه های غیررسمی را در برمی گیرد که دارای سطوح پایینی از کیفیت زندگی است.

وی تصریح می کند: این محلات با چالش ها و مشکلاتی از جمله مسکن نامناسب، کاربری های ناسازگار، دسترسی نداشتن به امکانات و خدمات، کمبود فضای سبز، نبود زیرساخت های مناسب و… رو به رو است که اگر به این مشکلات توجه نشود و برای رفع آن اقدامی صورت نگیرد در آینده به محلاتی ناپایدار و ناکارآمد تبدیل خواهد شد.

این دانش آموخته دوره دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تربیت مدرس تهران می افزاید: پژوهشگران سعی دارند با بهره گیری از رویکرد بازآفرینی پایدار و با روش آینده پژوهی به شناسایی عوامل کلیدی مؤثر بر بافت های ناکارآمد شهری بپردازند تا در نهایت به ارتقا سطح کیفی زندگی ساکنان این بافت ها کمک کنند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر علاقه پژوهشگران در زمینه مطالعات آینده با برنامه ریزی راهبردی در زمینه بافت ناکارآمد به موضوعی جدی و جدید تبدیل شده، اما در ارتباط با تمامی جوانب بافت ناکارآمد شامل آینده پژوهی و بازآفرینی به صورت جامع و کاربردی مطالعه ای صورت نگرفته است، اظهار می کند: بافت ناکارآمد شهری به عنوان بیماری شهری شناخته می شود؛ یک شهر یا بخشی از یک شهر که قبلاً فعال بوده و به مرور زمان در معرض خرابی و کمبود قرار می گیرد و این موضوع ممکن است به دلیل کاهش فعالیت صنعتی، انحطاط یا انزوای جمعیتی، بازسازی اقتصادی، ساختمان های رها شده و زیرساخت ها، بیکاری محلی بالا، محرومیت سیاسی، جرم و جنایت و یک منظره شهری خالی به عنوان حیات خلوت یا فضای خالی شهری شناخته می شود.

رضایی با بیان اینکه با توجه به ویژگی های این مناطق در نظر گرفتن پایداری به عنوان یکی از ابعاد مهم ساماندهی و برنامه ریزی برای این مناطق بسیار مهم است، تصریح می کند: در حال حاضر رهیافت بازآفرینی پایدار شهری به عنوان رویکردی فراگیر، یکپارچه و جامع در برابر معضل بافت های ناکارآمد شهری مطرح شده و شامل مجموعه اقداماتی است که زندگی جدید را به بافت های ناکارآمد شهری باز می گرداند.

رضایی ادامه می دهد: به منظور برخورد و رفع مشکلات بافت های ناکارآمد شهری رویکردهای گوناگونی در گذر زمان معرفی شده که با عنوان برنامه های بازسازی، نوسازی، بهسازی، روان بخشی و توانمندسازی است و هرکدام از دوره ها بیانگر سطوح مختلفی از مداخله، دگرگونی در مفهوم و محتوا و وارد شدن جنبه ها و عرصه های جدید در مقوله مرمت شهری است که بسیاری از آنها نگرشی صرفاً کالبدی داشته است.

ایجاد و تقویت منابع درآمدی پایدار راهکاری مؤثر برای بازآفرینی پایدار نجمه ایزدفر کارشناس برنامه ریزی شهری در این باره به ایمنا"، می گوید: رویکرد آینده پژوهی در جهت رسیدن به بازآفرینی پایدار شهری و مواجهه با مشکلات آینده شهرها است؛ این رویکرد با شناسایی عوامل مؤثر در آینده بافت های ناکارآمد آمادگی لازم در جهت رویارویی با مسائل و مشکلات احتمالی پیش رو را فراهم می کند.

وی اظهار می کند: به منظور برطرف کردن کاستی های موجود در بافت های ناکارآمد نیاز به برنامه ریزی علمی و عملی داریم که در آینده پاسخگو باشد.

این کارشناس برنامه ریزی شهری با بیان اینکه یک دلیل عمده افزایش کاربرد برنامه های آینده نگاری مزایای آن است، تصریح می کند: این مزایای پنجگانه شامل ارتباطات تمرکز هماهنگی اجماع و تعهد است.

وی می افزاید: در زمینه ارتباط آینده پژوهی با بازآفرینی پایدار شهری می توان علل تغییر را شناخت؛ به عبارت دیگر آینده پژوهی می تواند راهی برای خروج از وضعیت ناپایداری در بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری باشد چراکه برای برنامه ریزی به عنوان روند یک پدیده علاوه بر شناخت گذشته و وضعیت حال، باید آینده آن پدیده را نیز مورد بررسی قرار داد.

ایزدفر ادامه می دهد: این آینده ذهنی و بر اساس نظر متخصصان است و با اعتماد بر نظر آنها وضعیت تحول پدیده در آینده ترسیم می شود.

وی با بیان اینکه رویکرد منتخب پژوهش بازآفرینی پایدار شهری با استفاده از نظریه " دالیا لیچفیلد" در چهار بُعد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی با تاکید بر بعد مدیریتی در جهت سازماندهی یکپارچه ابعاد بازآفرینی پایدار شهری است، می گوید: به طور کلی برای هر یک از عوامل کلیدی مؤثر مجموعه ای از راهکارهای مؤثر وجود دارد که آینده بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری را خواهد ساخت.

این کارشناس برنامه ریزی شهری خاطرنشان می کند: از جمله راهکارهای مؤثر بر بازآفرینی پایدار بافت ناکارآمد ایجاد و تقویت منابع درآمدی پایدار از جمله افزایش سهم بودجه های عمرانی، راه اندازی نهادهای اجتماعی و مدنی در محلات بافت ناکارآمد شهر، صرفه جویی در هزینه های پراکنده رویی شهری و توجه به توسعه درونی شهری از طریق ارتقای کیفیت زندگی در بافت های ناکارآمد شهر ارتقای سهم و نقش اعضای جوامع محلی در شکل دادن به محلات ناکارآمد از طریق ارتقای آگاهی دانش و توسعه مهارت های آنها در جهت بهبود همه جانبه کیفیت زندگی آنها است.

وی اظهار می کند: همچنین ایجاد مطالبه و جریان عمومی و فراگیر در میان شهروندان از طریق ترویج و اطلاع رسانی در سطوح مختلف میان کنشگران شهری، اعمال سیاست های حمایتی از سرمایه گذاری و ایجاد امنیت سرمایه گذاری، تحول و بهبود در مدیریت منابع انسانی از طریق ارتقای توانمندی های اقتصادی اجتماعی و نهادی، ایجاد ابزارهای لازم مالی و حقوقی در جهت تقویت تسهیل جریان بازآفرینی شهری از طریق شناسایی موانع و ارائه راه حل های ویژه از جمله تعریف و اصلاح آیین نامه ها قوانین و دستورالعمل های آن و ارائه بسته های تشویقی معافیت ها و تسهیلات از دیگر راهکارهای مؤثر بر بازآفرینی پایدار بافت ناکارآمد شهر است.


کلید واژه ها: پایدار - بازآفرینی - شهری - بافت - آینده - چشم انداز آینده - اجتماعی - بافت های فرسوده - توسعه پایدار - آینده پژوهی - توسعه - گذشته - گذشته و حال - زیست محیطی - شهرنشینی - عملیاتی - تغییرات - خبرنگار - اقتصادی - مشکلات - فرسوده - انقلاب - یکی از - کیفیت - گزارش - ارتقا - سیاست - همراه - بهبود - وضعیت

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزیر صمت: بیش از هزار واحد راکد به چرخه صنعت بازگشت

بهره برداری از بیمارستان شهید سلیمانی تویسرکان در دهه فجر

تعداد کتاب های فروخته شده در نمایشگاه مجازی به مرز یک میلیون نسخه نزدیک شد

نیمی از ظرفیت سدهای آذربایجان شرقی پر است

رونمایی از کتاب «قرن صنعت غذا»

تالاب کانی برازان مهاباد یخ زد

معاون استاندار:مشکلی در تامین میوه شب عید در آذربایجان غربی وجود ندارد

واکسن کرونای خارجی از 4 مسیر تامین می شود

استخدام کارمند فروش در ایرنیان سپهر آسمان در تهران

افزایش 82 درصدی صادرات به اوراسیا

پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

عیدی کارکنان چقدر است؟

رشد 6 درصدی سرطان ها در کشور

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت بازرگانی آراکیان در تهران

»اینجا خط مقدم است«؛ شرح بیداری جوانانی که در بحبوحه جنگ سبب رونق تولید شدند

کرمان، استان اول صادراتی کشور/ افزایش صادرات و کاهش واردات در سال جاری

فروش اجباری کالا ، تخلف صنفی

همایش قشم سرزمین فرصت های طلایی

سهامداران «شپنا» بخوانند/ روزهای خوب «شپنا» ادامه دارد

80 پروژه گردشگری در استان کرمانشاه افتتاح و کلنگ زنی می شود

تکمیل مسکن مهر هشتگرد تا پایان سال

ثبت نام در سامانه مجوز تردد بین شهری منتفی شد

صدور مجوز برای خروج از تهران فعلا لغو شد

افت شدید ارزهای دیجیتال

توجه به نوآوری و فناوری راه حل کاهش واردات است

مرکز نوآوری ایران در کنیا گشایش یافت

بازگشت پیش بینی سود شرکت ها؛ گامی رو به عقب

افتتاح 50 واحد مسکن محرومین در کردستان بە مناسبت دهه فجر

بهترین روش های افزایش فالوور

قیمت تخم مرغ در مازندران 12 درصد رشد یافت

شهرداری اصفهان پیشتاز راه اندازی نیروگاه های خورشیدی/ اصفهان بدون خاموشی برق

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش در شرکت سایتال ساخت در تهران

59 پروژه گاز رسانی در زنجان به بهره برداری  می رسد

طرح «دست به نقد» بانک گردشگری، حامی کسب و کارهای کوچک

آخرین قیمت سکه طلا و دلار در بازار چهارشنبه 8 بهمن 99

استخدام مهندس مکانیک در شرکت سوین آسانبر سهند در شهرک صنعتی پرند

95 میلیارد ریال کالای قاچاق در محور شهرستان انار کشف شد

استخدام کارشناس فروش با مزایا در پارس توچال اعلا در تهران

پرداخت خودکار عوارض آزادراهی بدون جریمه در ایزی پی

حدود 130 کلاس درس جدید دهه فجر به مدارس مازندران اضافه می شود

افت بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 7 هزار و 281 واحدی شاخص کل

استخدام مهندس فروش و کارشناس فروش در پارس توچال اعلا در تهران

رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان تهران معرفی شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید با سابقه در شهرک صنعتی شمس آباد

آخرین قیمت سکه طلا و دلار در بازار چهارشنبه 8 بهمن 99

دلار و یورو افزایشی شدند | جدیدترین قیمت ارزها در 8 بهمن 99

نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» تمدید شد

استخدام مهندس فروش با مزایا در پارس توچال اعلا در تهران

نظارت بر بازار در پارسیان

اینفوگرافیک: آبرسانی روستاهای چهارمحال و بختیاری (1399)

عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان در نوروز 1400 چقدر شد و چه تغییری کرد؟

احداث بزرگترین بندر تجاری ایران در جاسک

اشتغال روستایی از مهمترین طرح های دولت تدبیر و امید

با نانومهندسی باتری های خودرو، ایمن تر برانید!

لزوم توجه به سرانه فضای ورزشی جنوب شهر شهرکرد

ارزش معاملات تجارت الکترونیکی از مرز 600 هزار میلیارد تومان گذشت

استخدام کارشناس تولید محتوا و آبدارچی در فروشگاه عبدالهی در قم

استخدام کارآموز برنامه نویسی React JS در شرکت مپصا در البرز

12 پایگاه فروش مبل و منبت ملایر در فروشگاه های اتکا ایجاد می شود

سامانه حمایتی ثبت نام و احراز هویت سجام ویژه اقشار آسیب پذیر دارای سهام عدالت

استخدام انباردار ملزومات و قطعات آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت آرین سیستم در مازندران

استخدام کارشناس حسابداری با حقوق ثابت و حق مسئولیت در شهرک صنعتی صفادشت

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها (رشته صنایع) در آریا سازه تالی در تهران

واحد های صنعتی توانمند بر اهمیت ورزش کارگری در اصفهان تأکید دارد

40 میلیارد یورو ارز صادرتی به کشور بازگشته است

استخدام 3 عنوان شغلی در گروه تولیدی پارس لامع در البرز

افزایش تعداد پلیس های مصدوم دهلی

افتتاح کشتارگاه صنعتی طیور گناوه در گرو تامین آب

بهره برداری از واحد بخار نیروگاه های شیروان و سبلان

استخدام کارآموز برنامه نویسی React JS در شرکت مپصا در همدان

افتتاح بیش از 2500 پروژه در اصفهان همزمان با دهه فجر

استخدام کارگر تولید و نظافتچی (آبدارچی) در یک شرکت معتبر در قزوین

آخرین وضعیت جابه جایی زندان مرکزی مشهد

قیمت انواع لباسشویی برندهای موجود در بازار 8 بهمن 99+ جدول

9 طرح آب و فاضلاب مازندران در دهه فجر افتتاح می شود

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/11/08

استخدام کارشناس جذب آقا در شرکت تپسی در کرمان

اصلاح آیین نامه اجرایی نحوه تسویه بدهی ها و مطالبات دولت

تشدید ریزش شاخص بورس با صف نشینی سهامداران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت بین المللی فولاد حامیران در تهران

احداث نیروگاه برق؛ تکمیل پازل توسعه ملایر

استان اصفهان 6 هزار تن شیر خشک آماده صادرات دارد

ده اصل طلایی درختکاری به روایت محققان

55 درصد اسناد اوراق خزانه در ایلام جذب شده است

استخدام کارشناس فروش درغرب تهران

متوسط قیمت کالاهای خوراکی در مناطق شهری

ساخت و سازها متناسب با قوانین شهری شهرکرد باشد/مردم نباید زمین گران بخرند

فرش قرمز سهام بورس زیر پای رییس جدید/ تغییر فاز بازار به شنبه موکول شد

استخدام مدیر مالی با سابقه کار در گروه صنعتی تندر در تهران

افت شاخص در نخستین روزکاری رییس جدید سازمان بورس

پایان لوله گذاری نخستین خط دریایی پایانه نفتی جاسک

میانگین واردات کالاها از آبان امسال به 102 هزار تُن رسید

غیرفعال شدن برخی معادن ریشه در فرآوری نشدن مواد معدنی دارد

ارزش سهام صندوق پالایش یکم امروز چهارشنبه 8 بهمن 99

هوآوی همچنان در جایگاه نخست فروش گوشی هوشمند 5G در بازار چین

بولت، انکر بولت و کوپلر

قیمت روز خودرو در هشتم بهمن

کلنگ زنی و افتتاح 174 طرح برق رسانی در استان مرکزی

انجام ساخت و سازها متناسب با قوانین شهری شهرکرد/مردم نباید زمین گران بخرند

رویکرد گره گشای بازآفرینی پایدار شهری چیست؟

رویکرد گره گشای بازآفرینی پایدار شهری چیست؟